@redve
AD1 Nie myl prawa ohma z samą definicją napięcia. Przepływ prądu powoduje spadek napięcia na każdym przewodniku. Tak samo przyłożenia napięcia powoduje przepływ prądu, jedno wymusza drugie i na odwrót.
AD2 Zależy co chcesz uzyskać w układzie. Po co w traktorze raz koło mniejsze raz większe? Zależy od celu stosowania.
AD3 NIE. Woda się nie odkłada, ale jest spadek ciśnienia na zaworze. Taki zawór to zwężenie światła lub napierająca sprężyna klapki. Tak jak im dłuższy kabel, tym większy spadek napięcia, tak samo im dłuższa rura z wodą, tym większy spadek ciśnienia. Tak samo w wentylacji, im dłuższy/cieńszy przewód wentylacyjny tym większy spadek ciśnienia, co wymusza "większy" wentylator.
AD5 Piotr Górecki, widziałem jeden z odcinków tego gościa, facet szuka sensacji/słuchaczy "pokażę jaki jestem mądry" zamiast "patrz jakie to proste". Nie oglądaj gościa.
AD6 prawho kirchoffa jest prawdziwe, stwierdzenie że w całym układzie takie samo to trochę 5G zabija a szczepionki mordują
AD7 połączenie szeregowe a to co ty chcesz zrobić z zasilaczem to dwie różne rzeczy. W połączeniu szeregowym akumulatorów/baterii/źródeł napięcia itd to poniesienie potencjału "minusa" źródła "B" do poziomu "plusa" źródła"A". A tutaj masz zarówno 5V jak i 12V względem TEJ SAMEJ masy. Tak więc wyczarujesz jedynie smrodek i fajerwerski, ale najprawdopodobniej zabezpieczenie zadziałają i nic nie zjarasz.
AD8 nie znam się.
Ogólnie nie masz podstaw. Bo to jest tak że wiele dziedzin wiedzy/umiejętności wymaga najpierw przstawienia kilku szarych komórek. Tutaj tobie to jeszcze nie zaświtało, nie pakuj się w skomplikowane rzeczy dopókli nie zrozumiesz podstaw. Najpierw narysuj sobie rzeczy z prawa ohma, praw kirchoffa. Później policz proste obwód z źródłem napięcia i trzema rezystorami (oczko). Proste obliczenia a pomagają zrozumieć.
Co do prądu przemiennego, najpierw ogarnij prąd stały, później dopiero bierz się za przemienny bo inaczej zgłupiejesz totalnie.