Ciekawostki pszczelarskie, odc. 13
Pszczela nawigacja.
Jeśli wiatr przeszkadza pszczołom w dotarciu do celu, to obierają one na pozór o wiele dłuższą i bardziej skomplikowaną trasę lotu. Wykorzystują one tunele powietrzne, by przedostać się do celu tak, aby oszczędzić jak najwięcej energii.
Wiele razy widziałem jak w pasiece pszczoły startowały i odlatywały w kierunku przeciwnym do miejsca zbioru. Okrążały całe wzgórze i lecąc kilka razy dłuższą trasą docierały do celu wykorzystując korytarze powietrzne. Ale wracały już po linii prostej do pasieki, z wiatrem.
#pasieka #pszczoly #natura #przyroda #ciekawostki
e9da02d1-ef3d-44ee-b61b-2d56221fa33c
Nemrod

@_Pszczelarz_ Ktoś tu zapomniał wcześniej przełączyć konto i opublikował wpis na swoim oryginalnym koncie

Cybulion

@Nemrod zdradz nam sekret, czy to Atos?

_Pszczelarz_

@Nemrod to konto jest neutralne, a tamto do śmieszkowania

Opornik

@_Pszczelarz_ przy okazji, czy ma sens dawanie "zmęczonej" pszczole wody z cukrem na spodeczku?

atos

Komentarz usunięty przez moderatora

atos

@Cybulion


Masz obsesję na moim punkcie człowieku. To się leczy. Są na to pigułki.

Ty normalny jesteś? Może to początki schizofrenii

Cybulion

@atos ssij mi czułki XD a najlepiej to zjedz pszczele żądło :*

_Pszczelarz_

@Opornik jakiś tam sens ma, symboliczny. Pomoże też ogrzanie, jeśli okrzepnie z zimna.

Nemrod

@Opornik W sezonie codziennie się wygryza ok. 1,5 tys. pszczół (w jednym ulu). Czyli codziennie ginie 1,5 tys. pszczół. Zwykle właśnie w locie na pożytek, bo latają te najstarsze. Obstawiam, że większość przypadków "zmęczonych" pszczół, to właśnie te umierające ze starości.

[choć pewnie są wyjątki, kiedy faktycznie może w okolicy nie ma wody i jest turbo sucho?]

R8Ozd25vIENpxJkgdG8gb2JjaG9kemk

Przypomniał mi się jeden odcinek "Pinky i Mózg", gdzie mieli porwać łódź podwodną i dopłynąć do swojego celu w kilka godzin, czy tam dni. Ale plany lekko pokrzyżowała im załoga łodzi, która wcześniej założyła na koło sterowe blokadę jak na kierownicę w latach 90, i w związku z tym ster można było odchylać tylko w jedną stronę. Mózg szybko podumał, że żeby dotrzeć do celu to będą musieli płynąć spiralnie... przez 7 miesięcy.

xtedek

@_Pszczelarz_ przecież to nielogiczne. Wiatr wieje w jedną stronę i obojętnie jaką drogę by nie wybrać między dwoma punktami przy takim samym wietrze to zawsze dłuższa droga będzie wymagała więcej energii

Cybulion

@xtedek oj sie lekcje opuszczalo coo xD

Neq

@xtedek prądy powietrzne. Nie wszędzie wiatr wieje w jedną stronę.

_Pszczelarz_

@xtedek A jak to się dzieje, że przez tysiące lat statki żaglowe pływały po oceanach tam i z powrotem? Sekrety żeglowania


Wiatr uderzając o przeszkody, wzgórza, drzewa, jest słabszy w jednym miejscu, silniejszy w innym, ale też tworzy zawirowania, tunele powietrzne itp. Pszczoła potrafi to wykorzystać. Chowa się za przeszkodami terenowymi z jednej strony, wpada w tunele powietrzne z innej itd.

matips

A jak to się dzieje, że przez tysiące lat statki żaglowe pływały po oceanach tam i z powrotem? Sekrety żeglowania


Żaglówki mogą pływać pod wiatr. Nie wykorzystuje się i nie szuka odpowiednich prądów powietrznych (jak ptaki albo jak twierdzisz pszczoły), tylko fakt, że łódka znajduje się w wodzie i ma możliwość rozproszenia części siły wiatru opierając się burtą o wodę. Historycznie czasem korzystano z tego zjawiska, a czasem czekano na dobry wiatr - w zależności od umiejętności i znajomości technik przez załogę oraz konstruktorów łodzi.

xtedek

@Cybulion jakie konkretnie lekcje? Ok twierdzicie że niby prądy powietrzne, tylko że taka pszczoła nie lata zbyt wysoko, max kilka metrów. Ja twierdzę że skoro mamy wiatr wiejący z północy na południe to bez sensu lecieć dalsza droga np tak jak na rysunku w różnych kierunkach bo nic się tym nie zyska. Nie jestem specjalista od wiatru ale też nie wydaje mi się żeby na przestrzeni kilku km2 wiatr nagle zmienial kierunek i to kilka razy

xtedek

@_Pszczelarz_ chowanie się za przeszkodami jak najbardziej tak, wtedy to ma sens. Ale wykorzystywane są przeszkody a nie sam wiatr

Bankrut.pl

@xtedek specjalnie dla Ciebie

267b0c68-45d7-4dfd-ad7d-34882cc52802
xtedek

@Bankrut.pl żenujące odpowiedzi bez krzty dyskusji, napisz lepiej coś mądrego

Cybulion

@xtedek prady powietrzne to chyba w 5 klasie podstawowej wstepnie sie omawia.

Jak potrzebujesz jakis glebszych info to polecam literature zeglarska badz taka dla latajacych na szybowcach. Kłaniam sie.

xtedek

@Cybulion no to spałeś na tych lekcjach, poczytaj na jak dużych wysokościach są prądy powietrzne a na jaką wysokość latają pszczoły

Cybulion

@matips burta? O wode? XD kochany, nie tak dzialaja żaglówki XD

_Pszczelarz_

@matips chodziło mi o to, że intuicyjnie ludziom się wydaje coś niemożliwe, a zwykła fizyka pokazuje, że to nic nadzwyczajnego.

Cybulion

@xtedek chlopie 20 lat pływam na jachcie, i obserwujac wode da sie wyczuc odbicia od drzew, od trzcin, czy samotne wiatry sprzeczne do kierunku wiatru. W skali mikro dziala to jeszcze lepiej. Dla mnie to jest calkiem logiczne ze pszczola lecac naokolo zmarnuje mniej energii. Nie spalem na tych lekcjach nigdy i dzieki temu mam w domu 4 blekitne wstęgi. Ty jak widac skonczylbys w tej potyczce z czerwona latarnia. Z fartem, jakby to Hisis powiedział. :*

Barabarabasz7312

@_Pszczelarz_ Bardzo ciekawe info a jak powstała ta mapka? Masz jakiś GPS dla pszczół?

_Pszczelarz_

@Barabarabasz7312


W pasiece dokładnie widać kierunek lotu pszczół wylatujących oraz powracających. Spacery i obserwowanie tych owadów w terenie oraz warunków pogodowych dostarcza również informacji.


Mapka została stworzona przykładowo, w celu zobrazowania tego co mam na myśli. A to co napisałem opieram na wieloletnich obserwacjach moich i kolegów pszczelarzy, z którymi rozmawiałem.

Barabarabasz7312

@_Pszczelarz_ super , dzięki

anonekzforczana

@_Pszczelarz_ Co za głupota na tym obrazku Xd

Lecą tak bo po prawej jest więcej łąk i więcej kwiatków, poza tym większosć owadów jest odporna na wiatr (i deszcz) bo do latania używają rezonansu harmonicznego a nie siły skrzydeł. Myślicie, że jak tłusty trzmiel lata z takimi małymi skrzydełkami ? XD

dziki

O czym ty człowieku pierdolisz, pejotlu się nacpales? XD

_Pszczelarz_

@anonekzforczana @dziki podbijam stawkę. Tak naprawdę to do lotu pszczoły używają antygrawitacji i pojazdów stworzonych przez reptilian. Szach mat!

anonekzforczana

@_Pszczelarz_

używają antygrawitacji


To ale nieironicznie.

Ich skrzydełka (jak i każdych owadów) wibrują i wytwarzają rezonans harmoniczny, który pozwala im "latać".

Tu masz replikację eksperymentów, a jak wpadnie ci w rękę martwa pszczoła, to weź jej skrzydełka i pobaw się nimi. I mi powiedz czy to jest falsyfikat, czy po prostu plebs ZNOWU jest za głupi, żeby dostrzec proste rzeczy.

skrzydełka (pokrywy) skarabeusza -> https://www.youtube.com/watch?v=5H-VV7Dab9I

i dwa https://www.youtube.com/watch?v=ZFLnt80i11Q

chyba całą serie o tym zrobił

@dziki Możesz teraz bezpiecznie usunać konto.

gs80

To fascynujące obserwacje! Pszczoły są znane ze swojej zdolności do wykorzystywania różnych strategii nawigacyjnych i przystosowywania się do zmieniających się warunków atmosferycznych. Wykorzystywanie korytarzy powietrznych i wydłużanie trasy lotu w przypadku przeciwnego wiatru jest jednym z takich przykładów.


Poprzez korzystanie z tuneli powietrznych, pszczoły mogą zmniejszyć opór powietrza i oszczędzać energię potrzebną do dotarcia do celu. W ten sposób potrafią dostosować swoje loty, aby przynosiły jak największe korzyści.


Ich zdolność do nawigacji w złożonych warunkach atmosferycznych jest imponująca i pozwala im skutecznie zbierać nektar i pyłek z kwiatów, nawet w obliczu przeciwnych sił natury.

paulusll_2

Pochwalę sie trochę moim ulem Mam jeszcze jeden wydrążony w wielkim pniu, znajde trochę czasu, porobię fajne zdjęcia to wrzucę @_Pszczelarz_

590c651c-6c36-4fc0-a83f-2f34bb743fea

Zaloguj się aby komentować