Ciekawostki pszczelarskie, cz. 3.
Pszczoły - bezkonkurencyjne zapylaczki upraw.
Zakładane przez człowieka uprawy rolne, duże sady i ogrody wymagają ogromnej liczby owadów zapylających w bardzo krótkim okresie zapylania (gdy kwiaty akurat kwitną), dlatego najskuteczniejszym zapylaczem są bezkonkurencyjne pszczoły miodne. 
Szacuje się, że polska gospodarka zyskuje dzięki pszczołom około 4-5 miliardów złotych rocznie, choć pszczół jest o wiele za mało. Ok. jednej trzeciej wytwarzanej żywności w sposób bezpośredni lub pośredni zależy od zapylania roślin przez pszczoły. Byłoby jeszcze lepiej, ale według badań w Polsce jest tylko 30% uli, jakie potrzebne są do skutecznego pokrycia zapotrzebowania na zapylanie.
Tymczasem korzyści, jakie dają pszczoły są ogromne. Przykładowo przy odpowiedniej ilości pszczół plon rzepaku i slonecznika może być wyższy o 35-40% (jeśli warunki pogodowe sprzyjają pszczołom). Plon koniczyny czerwonej wzrasta nawet o 80%, roślin jagodowych o 60%, a dyniowatych 25%.
Fakty są więc takie, że najskuteczniejszymi zapylaczami dla wielu upraw są oczywiście pszczoły. Bez nich pozyskanie części plonów (owoców, warzyw) byloby bardzo trudne, a w pewnych przypadkach niemożliwe. Plony rolne, sadownicze, czy ogrodnictwa byłyby znacznie niższe, na czym ucierpieliby nie tylko rolnicy, ale cały łańcuch gospodarki, a więc my wszyscy.
Źródła, pamięć własna oraz:
  1. https://www.tygodnik-rolniczy.pl/uprawa/dzieki-pszczolom-plon-moze-byc-o-80-wyzszy-jak-o-nie-zadbac-2380203
  2. https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.dbc.wroc.pl/Content/73883/Majewski\_Wartosci\_Zapylania\_Roslin\_Uprawnych\_w\_Polsce\_2011.pdf&ved=2ahUKEwjy5uXzydj-AhWRxIsKHQFNBlg4ChAWegQIIRAB&usg=AOvVaw0cal-71HDb41wIorg-p-61
  3. https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://rnseria.com/api/files/view/547217.pdf&ved=2ahUKEwjy5uXzydj-AhWRxIsKHQFNBlg4ChAWegQIBBAB&usg=AOvVaw3DgbKSco70BNfT53vdhOYO
#przyroda #pszczoly #rolnictwo #gospodarka
1faf6338-d24c-41fb-a3cb-875c112c98e7
e684c82d-1cc0-42e6-a835-a4d38dd968c3
Pan_Pomidor

@Pszczelarz Zapylają prawa, ciekawe.

_Pszczelarz_

@Pan_Pomidor dzięki za spostrzeżenie piszę z telefonu i czasami trudno jest mi wyłapać każdą literówkę, bo jest to mało wygodne... Jak nie autokorekta, to zwyczajnie upośledzona forma pisania na ekraniku dotykowym, przez co muszę poprawiać mnóstwo niezawinionych błędów zanim wrzucę tekst. Mimo starań prawie zawsze wkradnie się jakiś błąd. Pozdrawiam.

LM317T

Przekonales mnie, jaką książkę o pszczelarstwie polecasz, chciałbym kiedyś postawić sobie kilka uli

_Pszczelarz_

@LM317T Wanda Ostrowska "gospodarka pasieczna". W tej książce jest wszystko co konieczne, ale bez praktyki to ci nic nie da. Najlepiej wpisz w google namiary na najbliższe koło pszczelarzy, tam uzyskasz najlepszą pomoc i wskazówki. Możesz się zapisać do koła opłacając skromną składkę członkowską. Zazwyczaj jest to kilkadziesiąt złotych na rok. Przynależność do koła daje wiele benefitow: szkolenia, kursy, prelekcje, konferencje, ułatwienia w uzyskiwaniu dofinansowań różnego rodzaju, nowinki itd. Zazwyczaj są tam pasjonaci, którzy chętnie dzielą się wiedzą. Choć tak jak w każdym środowisku, tak j wśród psczekarzy zdarzają się ludzie bardzo fajni, pomocni i sympatyczni oraz kanalie i chamy

Vuaaas

@Pszczelarz Wrzucaj jakieś info odnośnie sytuacji w ulach razem z fotkami, zwłaszcza jak będziesz robić przeglądy

Zaloguj się aby komentować