Zdjęcie w tle
4Sfor

4Sfor

Osobistość
  • 337wpisy
  • 1576komentarzy
Park Zhangye Danxia położony jest u północnych podnóży gór Qilian, w powiatach Linze i Sunan, które są administrowane przez prefekturę miasta Zhangye w prowincji Gansu.
Park ten słynie z wielobarwnych skał, które tworzą ostre i czasem wysokie na setki metrów ściany skalne oraz ostańce o nietypowych kształtach. Te formacje są efektem 24-milionowego procesu erozji piaskowców i innych skał, z których zbudowane są pogórza. W rezultacie, krajobraz jest złożony z różnokolorowych warstw skalnych, przypominających tort, które zostały przesunięte względem poziomu przez ruchy górotwórcze, tworząc malownicze wzgórza.
#ciekawostki #gory #chiny
80d184f9-3316-4285-a3aa-9e70412c3aeb
LeonardoDaWincyj

Podkręcone kolory, prawdziwe są jak na zdjęciu poniżej:

8d40b2ce-3e9d-491f-b443-8383d5a05251
4Sfor

@LeonardoDaWincyj Zapewne, ja już od dawna i tak w nic nie wierzę. Zwłaszcza nie dowierzam własnym zmysłom.

Zaloguj się aby komentować

Klasyk na poniedziałkowy wieczorek
https://www.youtube.com/watch?v=liPSTWdYiKs
#muzykafilmowa #lata70
HmmJakiWybracNick

@4Sfor Kuuurła, kiedyś to były filmy, tera to nie ma ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nostalgłem

Jutro będzie do obejrzenia przed treningiem, jak przyjdzie myśl, że się nie chce.

4Sfor

@HmmJakiWybracNick Kiedyś to w ogóle było lepiej, tera to ch.. dupa i kamieni kupa. Asteroido przybywaj!

Zaloguj się aby komentować

Zamek Butrón, to budowla położona w gminie Gatika, w Kraju Basków, w północnej Hiszpanii.
Jego historia sięga VIII wieku, kiedy to powstał dom rodzinny rodu Butrón, który to w XI wieku został przebudowany w średniowieczną wieżę.
W XIV wieku wieża z kolei została przekształcona w zamek i przez ponad 300 lat była sceną krwawych bitew między lokalnymi rodzinami szlacheckimi. Podczas tak zwanej Wojny Kapel szlachta regionu wybrała jedną z dwóch stron: Gamboínos i Oñacinos. Konfrontacje zakończyły się dopiero w XV wieku, kiedy to katoliccy monarchowie wymusili pokój, ale niektóre z legend powstałych w tamtych czasach wciąż żyją.
Na początku XVI wieku zamek Butrón został opuszczony i zaczął powoli popadać w ruinę. Został przebudowany w 1879 roku na polecenie Narciso Salabert y Pinedo, markiza Torrecillas. Architektem odpowiedzialnym był Francisco de Cubas, który całkowicie przebudował zamek w stylu neogotyckim powszechnym w regionie Bawarii. W wyniku tej operacji z pierwotnej twierdzy zachował się tylko parter i część baszt obronnych.
Butrón, wraz z jego wypełnionymi palmami oraz egzotycznymi roślinami ogrodami, przez wiele lat służyły jako hotel, a także jako miejsce wesel i średniowiecznych pokazów walk. Ale te czasy już minęły. Obecnie zamek jest zamknięty do czasu znalezienia nowego właściciela, a zwiedzający mogą jedynie spacerować po jego zewnętrznej części.
#zamkipalace4sfor #zamki #podroze #hiszpania
474b3be3-70f7-448d-a61e-70eedfd50687
f746042c-d9cd-4cc1-8082-79a8d3d9a5cb
11805852-0123-409a-8c88-d567e4b5eac0
3ac248fc-a1e0-4202-b076-2dce968a5330
PanNiepoprawny

@4Sfor

-- Foremny zameczek - rzekł z podziwem Cahir. - Niech mnie, w samej rzeczy foremny i cieszący oko zameczek.

-- Dobrze księżna mieszka- powiedział wampir. - Przyznać trzeba.

-- Wcale ładny, kurwa, domek - dodała Angouleme.


Andrzej Sapkowski, Pani Jeziora

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
razALgul

Najgorsze jest to, że oglądałem to za młodego gnoja i po latach wyszło, że głównemu bohaterowi (w życiu realnym), peron mocno odjechał. Zaczął chlac i skończył z amputowaną nogą i chlał dalej...nie wiem czy jeszcze żyje.

4Sfor

@razALgul Nie żyje. Zmarł w 2019 r.

4Sfor

@ZielonkaUno. Moja młodość Panie!

LewisHaumilton

Haha pamietam jak po odcinku dzwoniliśmy do siebie z ziomkiem z ulicy na telefon stacjonarny i komentowaliśmy co sie działo xD

4Sfor

@LewisHaumilton W latach 80' miał telefon stacjonarny? Uuuuu... elita

Tank1991

@4Sfor airwolf lecial w latach okolo 1994-2000 na rtl7

Zaloguj się aby komentować

Tak się kiedyś robiło efekty specjalne, a nie tylko kliku-klik w programie do CGI.
#filmy #lata80 #kino
6571f680-9250-4eca-b8ed-77678637694b
zachlapany_szczypior

Tera to klikajo w ten komputer i myślo, że efekty robio. Kiedyś to było.

KLH

Wyglądają bardzo realistycznie. Świetna robota. Mnóstwo pracy musiało być przy robieniu takich olbrzymów

DiscoKhan

@4Sfor akurat jezel8 chodzi o ruch uliczny to CGI jest wyraźnie lepsze od takich makiet, w wielu filmach nawet nie idzie w ogóle dostrzec, że była jakaś ingerencja komputerowa w scenie, czyli dokładnie tak jak powinno to być zrobione.


Pewnie, że są filmy które są lepsze dzięki praktycznym efektom ale tutaj to raczej słaby przykład.

4Sfor

@DiscoKhan Wszystko ma swoje plusy i minusy. Niemniej mam szacunek do tych ludzi, którzy potrafili niejednokrotnie bardzo dobrze odtworzyć rzeczywistość przy pomocy ręcznie budowanych modeli. I musieli przy okazji wymyślać różne, czasem bardzo zmyślne rozwiązania.

DiscoKhan

@4Sfor szacunek, oczywiście ale mimo wszystko CGI samo w sobie jest głównie pozytywne. Główny minus to zbytnie poleganie na postprodukcji i ogólnie pogorszeniu się standardów edycyjnych ale to nie jest wina CGI samego w sobie.


I to też nie jest tak, że dobre CGI nie jest czasochłonne i nie wymaga nakładu pracy, jak to sugerujesz tym "kliku-kliku'. Na pewno okiem laika proces tworzenia CGI nie wygląda tak imponująco ale w rzeczywistości wymaga to bardziej specjalistycznej wiedzy.

Zaloguj się aby komentować

Mając za sobą wizytę na zamku Tropsztyn, warto skorzystać z okazji i udać się do oddalonego o nieco ponad 6 km Czchowa - miasta w województwie małopolskim, w powiecie brzeskim - w którym znajdziemy kolejny zabytek. Jest nim częściowo zrekonstruowany zamek królewski pochodzący z przełomu XIII i XIV wieku.
Czchów to niewielkie miasteczko położone nad Dunajcem. Jednym z najciekawszych zabytków i atrakcji turystycznych tego miejsca jest cylindryczna wieża, która stanowi pozostałość po średniowiecznym zamku obronnym. Przypuszcza się, że pierwsza warownia została wzniesiona na tym miejscu już na przełomie XII i XIII wieku. Głównym celem zamku było chronienie istotnego szlaku handlowego, który przebiegał wzdłuż Dunajca. Ponadto, pełnił on funkcję komory celnej dla towarów sprowadzanych z Węgier.
W XIV i XV wieku zamek często gościł króla Polski oraz najwyższego księcia litewskiego, Władysława Jagiełłę. W tamtym okresie warownia była również wielokrotnie przebudowywana. Choć nie jest znana dokładna historia zamku, przypuszcza się, że został zniszczony i opuszczony około połowy XVII wieku. Przez pewien czas w jego murach znajdowało się miejscowe więzienie, które zostało zlikwidowane po I rozbiorze Polski.
W 2018 roku, dzięki wysiłkom władz Czchowa, przeprowadzono rewitalizację wzgórza zamkowego. Podczas prac przywrócono m.in. bramną basztę w jej historycznym kształcie, odbudowano część piwnic budynku mieszkalnego oraz nadbudowano fragmenty murów obronnych. Na terenie całego wzgórza znajdują się również repliki obiektów militarnej oraz ich repliki z trzech różnych okresów historycznych, sięgających od średniowiecza do XX wieku.
Nie wiem jak sytuacja ma się obecnie, ale w ubiegłym roku proces zwiedzania baszty wyglądał dosyć kuriozalnie. Pokrótce - zwiedzanie całego terenu oprócz baszty jest darmowe. Natomiast aby wejść do obiektu i móc podziwiać roztaczającą się z jego tarasu widokowego panoramę, należy wykupić bilet, który to można nabyć - nie, jak logika nakazuje niedaleko zamku ale - w rynku Czchowa, w centrum informacji turystycznej. (Dobrze, że nie wpadli na pomysł, by podnieść rangę zamku poprzez wprowadzenie możliwości zakupu biletu np. w Krakowie - wszak stolYca województwa to już jest coś, a nie jakiś tam rynek Czchowa.) Następnie trzeba umówić się z osobą sprzedającą ów bilet aby poinformowała kogoś, by ten ktoś pofatygował się otworzyć dla nas wejście do baszty. Ale to jeszcze nie jest wszystko. Domyślnie informacja turystyczna jest zamknięta - tak, cmokniecie klamkę w godzinach jej rzekomego funkcjonowania. Trzeba zatem dzwonić dzwonkiem do drzwi i czekać aż dostąpimy zaszczytu, że zostaniemy obsłużeni.
Piszę o tym, bo z taką abstrakcją jeszcze się nie spotkałem zwiedzając liczne obiekty tego typu - pomijając samo dzwonienie. Kiedyś bowiem, przejeżdżając rowerem przez pewną malutką wieś, również używałem dzwonka. Wówczas dotyczyło to jednak sklepu spożywczego, który to mieścił się w domu jednorodzinnym - i to akurat rozumiem, mały ruch, nie ma zatem sensu, by właściciel cały dzień spędzał przy ladzie. No ale bez przesady - zamek, centrum informacji turystycznej, heloł?
Wracając - przypominam, że idziecie na wzgórze zamkowe z wykupionym biletem nie mając pojęcia, czy ktoś tam w ogóle będzie i Wam basztę udostępni. Jeśli ta osoba po Waszym przybyciu się nie pojawi, zawsze możecie wrócić ponownie do informacji turystycznej i dzwoniąc raz jeszcze, próbować zainicjować wszystko od nowa - za wyjątkiem kupna biletu
Spekuluję - być może wynika to z faktu, że mało osób odwiedza pozostałości zamku i wszystko oprócz baszty jest dostępne za darmo. Lokalne władze doszły więc do wniosku, że taki model obsługi turystów jest w zupełności wystarczający - dla mnie stanowi to jednak odbicie tego kraju memu w pigułce. Czchów rulez!
#zamkipalace4sfor #zamki #zwiedzanie #malopolskie #podroze
528946f3-4f9d-45f8-856b-4d57329f2e99
1ba88c5e-6c87-4a2a-b6f6-fd76f9ae5f8b
1a8621d9-9a7c-421b-9736-ca07283544e9
33db893e-4778-4adc-bbcf-0d7b64e52930
2330e149-466b-4f8f-aa12-aa609fcb336f
4Sfor

Dorzucam jeszcze kilka fotek eksponatów.

f813d521-e853-4754-9f48-91b945f014c3
99bc371d-af6a-4150-a164-482cbc15d550
320ade00-6a40-4cbc-a029-ac99adc75d82

Zaloguj się aby komentować

Tak było, nie ściemniam
https://www.youtube.com/watch?v=rmySknC9fuQ
Axely F - lata 80 XX w - info dla plemników zutylizowanych w waginach w/po roku 84' tegoż XX wieku. Kiedyś tak się grało.
#muzyka #muzykafilmowa #lata80
deafone

Uwielbiam! Rewelacyjne filmy. Mam nadzieję że powstanie czwarta część.

Zaloguj się aby komentować

Tak, Bananrama nagrała cover, oryginał przynależy do zespołu Shocking Blue: https://www.youtube.com/watch?v=8LhkyyCvUHk
#muzyka #lata60
4Sfor

@Hoszin Zgadza się.

MrBean

Ale te teledyski kiedyś były drętwe.

AnimalMotherPL

Shocking Blue w ogóle jest kapitalnym, acz nieszczególnie rozpoznawalnym zespołem. "Love Buzz", który na płycie "Bleach" coverowała Nirvana to również utwór oryginalnie stworzony przez Shocking Blue. Od siebie dorzucę "Send Me A Postcard"

https://www.youtube.com/watch?v=y-eWMYe-ss8&t=32

Zaloguj się aby komentować

Dzisiaj wybierzemy się, w naszej podróży szlakiem zamków i pałaców, do zamku Tropsztyn, znajdującego się niedaleko wsi Tropie w gminie Czchów, w województwie małopolskim.
Pierwsza wzmianka o zamku Tropsztyn pochodzi z dokumentu z 1390 roku, który wymienia się niejakiego Chebdę z Tropsztyna jako właściciela. Jednak badania archeologiczne wykazały, że zamek powstał już na przełomie XIII i XIV wieku jako warownia broniąca wówczas biegnącego tamtędy szlaku handlowego naWęgry. Budowla pozostawała w rękach rodu Chebdów aż do 1535 roku, kiedy to Prokop Chebda sprzedał ją kasztelanowi sandomierskiemu, Piotrowi Kmicie. Wkrótce potem obiekt przeszedł pod władanie Rodków i później Gabanów, którzy prawdopodobnie odbudowali zniszczoną twierdzę. Jednak na początku XVII wieku Tropsztyn był już całkowicie w ruinie.
Zamek wzniesiono na skalistym wzniesieniu, dominującym nad lewym brzegiem Dunajca. Posiadał on nieregularny owalny kształt, z bramą wjazdową umieszczoną w północno-wschodniej części. Mur obwodowy, wykonany z miejscowego piaskowca, miał grubość około 1,9 metra. Jego górna część była ozdobiona gankiem strażniczym, powyżej którego znajdowało się przedpiersie z krenelażem i strzelnicami. Wewnątrz zamku znajdowały się drewniane budynki mieszkalne. W drugiej fazie, z końca XIV wieku, przy południowym odcinku muru został wzniesiony murowany budynek mieszkalny o nieregularnym prostokątnym planie. Prawdopodobnie miał dwie kondygnacje i piwnice.
W kolejnej fazie, przypadającej na XV wiek, system obronny zamku został wzmocniony przez wzniesienie wieży na planie kwadratu, zlokalizowanej w północno-zachodnim narożniku. Wieża ta była oparta na masywnej narożnej skarpie i miała pięć kondygnacji, włączając w to piwnicę oraz drewnianą nadbudówkę z hurdycjami. W tym czasie zburzono zachodni odcinek muru obwodowego, a nowy został przesunięty ku zachodowi. W XV wieku powstał również parterowy budynek przy wschodnim odcinku muru, prawdopodobnie pełniący funkcję gospodarczą. W XVI wieku rozpoczęto budowę skrzydła północnego z dziedzińcem od strony zachodniej. Stara brama została zamurowana, a nowa została wykonana w murze przy wieży.
Zamek nie dotrwał do współczesności, aż do lat 90. XX w. Na wzgórzu zamkowym pozostały jedynie ruiny jego fundamentów. W latach 90. przeszedł on w prywatne ręce . Nowy właściciel, Andrzej Benesz, przeprowadził jego odbudowę, a właściwie wzniósł całkowicie nową strukturę, korzystając z nowoczesnych metod i materiałów.
Z ciekawostek można wspomnieć o ukrytym na zamku rzekomym skarbie Inków. Badania radiestetów wskazują na istnienie dużej komnaty, położonej 14-15 metrów pod ziemią, oraz obecność metali w tym miejscu. Według legendy, może to być skarb Inków, którzy podczas najazdu Hiszpanów uciekli z Ameryki Południowej do Europy, zabierając ze sobą znaczną jego część. Istnieje przekonanie, że na tym skarbie ciąży klątwa, i każda osoba, która spróbuje go odnaleźć, może nawet zostać pozbawiona życia.
#zamkipalace4sfor #zamki #podroze #zwiedzanie #malopolskie
4835f43a-a74d-4af3-8c82-cc1ef383144e
79bb9ae2-c5a9-49dc-a2be-14bfc53e9825
17e83ac7-dc22-4fe1-b507-ba92e6f4e7d7
47b9a615-1475-4219-9dc1-b08a0544570a
4bec505a-819e-436c-a93c-7649d18cbf47
pol-scot

@4Sfor byłem tam kiedyś ale pocałowałem klamkę... zobaczyłem tylko basztę w pobliskim Czchowie i to tylko z zewnątrz bo babce nie chciało się iść i jej otworzyć i zjadłem bardzo dobry placek po węgiersku w barze, był wtedy dzień przyjaźni polsko-węgierskiej

4Sfor

@pol-scot Tak bo Tropsztyn jest otwarty tylko w sezonie letnim. O Czchowię zrobię następny wpis. Tam to jest cyrk z tym zwiedzaniem. Bilety kupuje się w informacji turystycznej, a nie na miejscu, a poza tym właśnie trzeba ekstra się dogadywać, żeby ktoś tam raczył otworzyć basztę. Idealnie podejście dla zwiększenia ruchu turystycznego

pol-scot

@4Sfor no dokładnie, miała tylko baba szczęscie, że jeszcze nie wiedziałem że Tropsztyn jest zamknięty, na szczescie jest kilka eksponatów militarnych na wzgórzu

Zaloguj się aby komentować

Château de Pierrefonds to zamek położony w gminie Pierrefonds w departamencie Oise w regionie Hauts-de-France w północnej Francji. Znajduje się na południowo-wschodnim skraju lasu Compiègne, na północny wschód od Paryża, pomiędzy miastami Villers-Cotterêts i Compiègne.
Pierwszy zamek został zbudowany w XII wieku jako część hrabstwa Valois. W 1328 r. ród Valois wstępuje na tron Francji, wraz z królem Filipem VI (1293-1350), a Pierrefonds przechodzi w ten sposób do domeny królewskiej.
W 1392 roku król Karol VI (1368-1422) przekazuje Pierrefonds swojemu młodszemu bratu Ludwikowi I de Valois (1372-1407), księciu Orleanu, który wznosi nowy zamek, zaprojektowany przez nadwornego architekta Jeana le Noira.
W 1617 roku, w niespokojnych latach wczesnego panowania Ludwika XIII (1601-1643), zamek należał do François-Annibal d'Estrées, członka partii niezadowolenia kierowanej przez księcia Pierrefonds, Henryka II Burbona. Zamek Pierrefonds zostaje wówczas oblężony i zdobyty przez wojska kardynała Richelieu, a następnie rozebrany, aby pozbawić go wszelkich właściwości obronnych. W formie ruiny pozostawał ponad dwa wieki.
W 1810 roku Napoleon I nabywa go za śmiesznie niską cenę trzech tysięcy franków. Wraz z nadejściem XIX-wiecznego romantyzmu ruiny ponownie budzą zainteresowanie ludzi. W sierpniu 1832 roku król Ludwik Filip wydaje tam bankiet z okazji zaślubin swojej córki z pierwszym królem Belgii, Leopoldem z Saxe-Coburg-Gotha.
Ruiny Pierrefonds, sklasyfikowane jako dziedzictwo narodowe przez francuskie Ministerstwo Kultury w 1848 r., odwiedza w 1850 r. prezydent Louis-Napoléon Bonaparte (bratanek Napoleona I, przyszły Napoleon III).
W 1861 roku cesarz chce uczynić z Pierrefonds jedną ze swoich rezydencji i prosi architekta Eugène Viollet-le-Duc o odbudowę zamku. Renowacja kosztowała łącznie 5 milionów franków, z czego większość sfinansowało państwo. Wystrój wnętrza nie został ukończony z powodu braku funduszy. Chociaż z zewnątrz został dość wiernie zrekonstruowany, Viollet-le-Duc stworzył wyidealizowane wnętrze typowe dla okresu romantyzmu.
Obecnie jest zarządzany przez Centrum Zabytków Narodowych.
#zamkipalace4sfor #zamki #podroze #francja
36db733c-866c-49f5-9df6-4f0c53182082
93c805a4-6ee2-47bf-aa43-849403c50279
daec3178-06b0-4d26-998f-18458d5d191f

Zaloguj się aby komentować

dziedzicpruski

@4Sfor Jakby nie liczył, to wychodzi 50 Harnasi w plecy.

jajkosadzone

Harnaś za 1,70 zl bez promocji? Nie ma takiej opcji.

Inna sprawa jest tak,ze nadal na promce da sie kupic piwo ponizej 2zl/sztuka

DirtDiver

Piękna grafika dla podludzkiego ścierwa z niziny społeczno-intelektualnej, w0lackiego odpadu patoelektoratu kaczystowskiego. Jeśli to do pasożytów nie dotrze, to nie wiem co.

Pirazy

@DirtDiver ale uzyles kalkulatora prawda? Czy sam jestes nizina podatna na manipulacje?

Zaloguj się aby komentować

Chociaż jest grobowcem, wyglądem jednak dość mocno przypomina pałac - stąd też, gwoli wyjątku, ta perełka światowej architektury zagościła dziś na moim tagu.
Tadż Mahal, bo o nim dziś mowa, został wybudowany w XVII wieku na polecenie władcy Szahdżahana, aby uczcić pamięć jego przedwcześnie zmarłej żony - Mumtaz Mahal. Znajduje się w Agrze, mieście nad rzeką Jamuna, w indyjskim stanie Uttar Pradesh.
Księżniczka zmarła w wieku zaledwie 36 lat podczas porodu czternastego dziecka (nie ma się co dziwić, nastąpiło zmęczenie materiału). Po śmierci żony, Szahdżahan był głęboko pogrążony w żałobie i ogłosił dwuletni okres żałoby w całym kraju, w trakcie którego wszelkie formy świętowania były zabronione. Zlecił również najznakomitszym architektom budowę najpiękniejszego grobowca, jaki do tej pory istniał na świecie.
W trakcie budowy mauzoleum pracowało około 20 tysięcy robotników, architektów, artystów, rzeźbiarzy i dekoratorów, sprowadzonych z odległych miejsc takich jak Persja, Turcja i Samarkanda. Według źródeł, głównego architekta oślepiono po ukończeniu budowy, a robotnikom obcięto dłonie lub kciuki, aby uniemożliwić im stworzenie czegoś równie imponującego w przyszłości.
Budowa grobowca zajęła łącznie 22 lata. Efektem jest kompleks, który składa się z marmurowego grobowca z ogromną kopułą i czterema minaretami, bramy symbolizującej wejście do raju, basenów, kanałów oraz pięknych ogrodów. Wnętrze, gdzie spoczywają Mumtaz Mahal w złotej trumnie i obok niej Szahdżahan, jest ozdobione złotem, szafirami, diamentami i perłami sprowadzanymi z różnych stron świata.
#zamkipalace4sfor #zwiedzanie #podroze #indie
2c82e659-f756-4c1b-a8b9-a64207cde77e
b1d6d0aa-f78b-48b8-a23b-74c7870d52f9
35353db4-f1c5-4a4c-8a95-d04c979d0d08
watrix

Na żywo robi jeszcze większe wrażenie

gs80

Tadż Mahal to niezwykłe miejsce o głębokim znaczeniu historycznym i architektonicznym. Jego budowa była hołdem oddanym zmarłej żonie władcy Szahdżahanowi i jest symbolem ich miłości. To prawdziwe arcydzieło, które przyciąga uwagę swoją piękną kopułą, minaretami i przepięknymi ogrodami. Niezwykłe jest również to, że tysiące osób pracowało przy budowie, a wiele z nich poświęciło wiele lat swojego życia na stworzenie tego wspaniałego mauzoleum. Dzięki takim miejscom jak Tadż Mahal możemy podziwiać oszałamiające dzieła sztuki i architektury, które przetrwają wieki.

AndrzejZupa

Pojebane i piękne zarazem…są fotki środka?

Zaloguj się aby komentować