Zdjęcie w tle
4Sfor

4Sfor

Osobistość
  • 337wpisy
  • 1576komentarzy
Dziś wybierzemy się do Krobielowic, niewielkiej wsi oddalonej około dwudziestu kilometrów od Wrocławia, by zwiedzić tamtejszy pałac. Warto dodać, że same Krobielowice znajdują się na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy, tak więc oprócz samego pałacu można tu podziwiać także piękno przyrody.
Początków pałacu szukać należy w XIV wieku, kiedy to powstał ufortyfikowany dwór należący do rodu von Sitten. Później wieś trafiła w ręce klasztoru minorytów, a od 1529 roku stała się własnością klasztoru premonstratensów.
Podczas rządów premonstratensów budowla przeszła znaczącą przebudowę. Trzy skrzydła w stylu renesansowym zostały dodane nadając jej wygląd pałacu. W późniejszym czasie fasada i trzy wieże zostały dobudowane zachowując styl barokowy. Opat wrocławskich norbertanów, Karl Keller, w latach 1699-1704 przeprowadził generalną rozbudowę dworu, nadając mu obecny kształt rezydencji typu pałacowego.
Jednakże, w 1810 roku, podczas sekularyzacji dóbr zakonnych w Prusach, pałac został skonfiskowany przez króla pruskiego. Cztery lata później, wraz ze wsią Krobielowice, został przekazany feldmarszałkowi G. L. von Blücherowi jako wyraz uznania za jego zasługi i zwycięstwa nad wojskami napoleońskimi. Marszałek Blücher spędził swoje ostatnie lata w pałacu, gdzie zmarł 12 września 1819 roku. Jego grobowiec został zbudowany 34 lata później, niedaleko wsi.
W 1878 roku, w duchu eklektycznym, pałac został rozbudowany o trzy narożne wieże z ceglanymi hełmami, taras od południa oraz werandę z arkadami. W okresie panowania rodziny Blücherów zburzono stary budynek bramny na wschód od pałacu. Wzniesiono także nową gorzelnię, browar oraz karczmę.
W czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej pałac został upaństwowiony, a następnie wykupiony przez Chrisa Vaile, potomka angielskiej gałęzi rodziny marszałka Blüchera i obywatela Nowej Zelandii. Po zakupie Vaile przeprowadził gruntowny remont pałacu, który został zakończony w 1993 roku.
Obecnie w pałacu mieści się hotel.
#zamkipalace4sfor #zwiedzanie #dolnoslaskie #podroze
af1af882-705d-460f-a7d3-47361c8fcb3e
dcfae118-38e0-4fe9-ba82-1b2a2e61fb8c
2fd69890-a15b-4fce-9e93-840bde39956c
6ca538ab-d616-4ae0-9a9d-9f939301f509
38f3daa8-fc6e-4308-be79-fb7a2b9dbb3b
inskpektor

@4Sfor Raz będąc na wycieczce rowerowej i przedzierając się przez knieje wzdłuż Bystrzycy, jakież było moje zdziwienie kiedy przypadkowo na niego natrafiłem. Pałac w środku lasu.

4Sfor

@inskpektor Warto zatem wybierać się na wycieczki rowerowe poprzez knieje wszelakie, bo nigdy nie wiadomo na jaki płac, czy zamek się trafi

Zaloguj się aby komentować

Alcazar w Segowii - to średniowieczny zamek położony w mieście Segowia w Kastylii i León w Hiszpanii. Wznoszący się na skalistym urwisku na zachodnim krańcu starego miasta, ponad zbiegiem rzek Eresma i Clamores na dnie Sierra de Guadarrama, jest jednym z najbardziej charakterystycznych pałaców-zamków w Hiszpanii ze względu na swój kształt – przypominający dziób statku.
Alcazar został pierwotnie zbudowany około XI wieku przez dynastię Almorawidów, by służyć jako forteca. W kolejnych wiekach pełnił między innymi funkcje pałacu królewskiego i więzienia.
W 985 roku Stare Miasto w Segowii wraz z zamkiem zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Obecnie jest alkazar wykorzystywany jako muzeum i budynek archiwum wojskowego od czasu ogłoszenia go Archiwum Narodowym dekretem królewskim w 1998 roku.
#zamkipalace4sfor #zamki #podroze #zwiedzanie #hiszpania
692a8e42-df4e-47ff-af8f-fb03abfd9115
6e6aaeb8-864a-4188-8c5d-e56e9c439225

Zaloguj się aby komentować

Zamek Eltz (niem. Burg Eltz) to średniowieczny zamek położony na wzgórzach nad rzeką Mozelą między Koblencją a Trewirem w Niemczech. Jest on nadal własnością gałęzi rodu Eltz, który mieszka tam od XII wieku.
Obiekt został ulokowany w strategicznym miejscu wzdłuż dolnego biegu rzeki Eltz. Była to popularna trasa łącząca Mozelę (lewy dopływ Renu) z rzeką Eifel. Zamek został zbudowany na szczycie 70-metrowej skały, skąd roztacza się wspaniały widok na dolinę Elzbach i rzekę Eltz, która opływała podstawę zamku z trzech stron.
W 1268 roku rodzina Eltz podzieliła się na trzy odrębne gałęzie. Przez następne 400 lat każda z nich budowała własne domy i wieże na terenie zamku. W ten sposób Burg Eltz stał się tzw. Ganerbenburgiem, w którym kilka rodzin dzieliło wspólne obszary zamku, w tym dziedziniec, studnię i kaplicę, zachowując jednocześnie swoje prywatne kwatery mieszkalne.
Zamek posiada osiem wież z pomieszczeniami mieszkalnymi zgrupowanymi wokół wewnętrznego dziedzińca.
Chociaż Burg Eltz istnieje od prawie 900 lat, nie był świadkiem wielu konfliktów zbrojnych. Jedyne znaczące wydarzenie miało miejsce w latach 1331-1336, kiedy elektor Balduin z Trewiru, wuj Karola IV, próbował wymusić pokój w swoim elektoracie, ponieważ wolni rycerze Świętego Cesarstwa Rzymskiego uważali, że narusza ich prawa do prywatnej wojny. Rycerze z różnych zamków, w tym Johann z Burg Eltz, sprzymierzyli się przeciwko Balduinowi. Jeszcze w tym samym roku Balduin wzniósł zamek oblężniczy poza Burg Eltz i zbombardował go ciężkimi kamiennymi kulami. Odciął również wszystkie linie zaopatrzeniowe z zamku, co zmusiło rycerzy do poddania się. W 1354 r. cesarz Karol IV nadał Burg Eltz jako lenno elektorowi Balduinowi. W ten sposób wolni rycerze z Burg Eltz stali się wasalami elektora i przejęli od niego Burg Eltz jako własność feudalną.
Philipp zu Eltz rozpoczął budowę 10-piętrowego Wielkiego Domu Rodendorf w 1470 roku, którego najstarszą częścią była sala flagowa z gotyckim sklepieniem. Budowa została ukończona w 1520 roku. W 1472 r. ród Rübenach ukończył skrzydło zamku, w którym znajduje się Sala Dolna Rübenach, salon i sypialnia w późnogotyckiej architekturze.
Zamek Eltz jest jednym z niewielu reńskich zamków, które tak naprawdę nigdy nie zostały zniszczone. Dzięki umiejętnej dyplomacji zamek uniknął konfliktu podczas wojny trzydziestoletniej, kiedy to Francuzi zniszczyli większość zamków nad Renem.
Obecnie w części zamku znajduje się muzeum, gdzie odnaleźć można zbiory malarstwa, całkiem sporą kolekcję militariów oraz dawnej odzieży codziennej.
#zamkipalace4sfor #zamki #niemcy #podroze
3444baa4-b692-4638-b90f-03aa413f4d7e
d104d74e-ef4a-4725-b632-8f56bf447961
68621f67-7571-444c-94b3-4c580a630e05
em-te

czyli już średniowiecze wykazało, że jego znacznie militarne jest żadne.

DiscoKhan

@em-te w jaki sposób?


Bo jeżeli zamek był tak mocno defensywnie położony, że wszyscy po prostu kompletnie go unikali to ten zamek spełnił swoją rolę wzorowo.


Rolą zamków nie jest uczestnictwo w konfliktach tylko zapewnienie bezpieczeństwa.

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
A teraz COŚ dla fanów Carpentera i Morricone:
https://www.youtube.com/watch?v=meU2gAU7Xss
#muzykafilmowa #lata80 #kino
LITE

No i sklejali tam samoloty .

4Sfor

@LITE Samoloty sklejali? Lata temu oglądałem ten film, nie pamiętam samolotu Helikopterem (dla purystów śmigłowcem) to latali. Pamiętam, że (zdaje się ten już podmieniony lekarz) próbował zmontować jakiś statek kosmiczny, ale samolot? Muszę sobie to odświeżyć, bo podobał mi się ten film

LITE

@4Sfor No taka sytuacja

22ee5d7b-b2a2-4b5b-8fe7-754ab7042ad2
4Sfor

Komentowanie własnego wpisu jest śmieszne - ale właśnie to sobie słucham. Im ciemniej na zewnątrz, tym bardziej intensyfikuje się klimat tego utworu. Mocne.

Zaloguj się aby komentować

Dzisiaj wybierzemy się do Pałacu Starzeńskich we wsi Płaza - położonej w województwie małopolskim, w powiecie chrzanowskim, w gminie Chrzanów.
Ten uroczy pałac został wzniesiony przed 1832 rokiem, ale to właśnie przebudowa dokonana w latach 1900-1901, według projektu Zygmunta Hendla dla Adama Starzeńskiego, nadała mu dzisiejszy sznyt. Niestety, zwiedzanie wnętrza pałacu nie jest możliwe, ponieważ obecnie jest on siedzibą Domu Pomocy Społecznej. Niemniej jednak z zewnątrz prezentuje się całkiem zacnie i już dlatego warto się tam wybrać.
Pałac otacza park o barokowym założeniu, który został przekształcony w XIX wieku. Warto nadmienić, że rosną tam pomniki przyrody takie jak tulipanowiec, lipy i jesion. Ich piękno i wiek dodają całości jeszcze większej atrakcyjności.
#zamkipalace4sfor #palace #zwiedzanie #podroze #malopolskie
1dd86121-ae85-4b29-873f-cf1be9e35646
c164bc72-31ea-4945-a878-9d2776c4932a
Hospodar

@4Sfor Ciekawa jest plebania na skrzyżowaniu naprzeciwko pałacu. Wisi tam zegar z tabliczką: "jedna z tych godzin będzie twą ostatnią" pałac i okolica faktycznie przepiękne. Od siebie polecam Kościół Nawiedzenia NMP w Paczółowicach, jest tam jedno z najwspanialszych gotyckich przedstawień NMP z Dzieciątkiem w Polsce. To jakieś 20 min od Płazy.

Zaloguj się aby komentować

Kolejnym zamkiem, który powstał z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, jest Zamek Królewski w Nowym Sączu (woj. małopolskie).
Zamek został zbudowany w XIV wieku w północno-zachodnim narożniku miasta jako część systemu obronnego murów miejskich. Oddzielony od miasta fosą i prawdopodobnie murem z bramą, pełnił funkcje kasztelanii, urzędu grodzkiego i starosty grodowego.
W 1370 roku Ludwik Węgierski, zmierzając do Krakowa, był gościem zamku. Jesienią 1384 roku przyszła królowa Jadwiga Andegaweńska, pretendentka do tronu, odwiedziła Nowy Sącz, gdzie 16 października tego samego roku została koronowana na królową Polski w Krakowie przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Bodzantę. Król Władysław Jagiełło był częstym gościem zamku. W kwietniu 1410 roku odbyły się tu narady między królem a wielkim księciem litewskim Witoldem przed wojną z zakonem krzyżackim. W kolejnych wiekach zamek rzadziej gościł polskich monarchów i był głównie siedzibą starosty.
Zniszczenia spowodowane potopem szwedzkim, pożarami i kryzysem gospodarczym w XVII wieku doprowadziły do upadku zamku. W 1768 roku kolejny pożar, wywołany przez konfederatów barskich, zniszczył go niemal całkowicie.
W czasach zaborów austriackie władze, które przejęły majątki królewskie, częściowo odrestaurowały zamek, wykorzystując go jako biura policji. W 1813 roku potężna powódź uszkodziła skarpę zamkową, powodując zawalenie się zachodniego skrzydła do Dunajca. Pozostałą część zamku przekształcono w 1838 roku na koszary i magazyny wojskowe, a w 1846 roku na więzienie. W 1848 roku zamek został sprzedany miastu, które wynajęło go wojsku austriackiemu jako magazyny mundurów i broni z powodu braku funduszy na remont.
Częściowa odbudowa ruin zamku, wraz z restauracją baszty, miała miejsce w 1905 roku. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę przeprowadzono dalsze prace konserwatorskie, które zakończono w 1938 roku, otwierając Muzeum Ziemi Sądeckiej w murach zamku.
Podczas okupacji Niemcy zamienili zamek w koszary i skład amunicji. W 1945 roku żołnierze Batalionów Chłopskich pod dowództwem Tadeusza Dymela wysadzili niemiecki skład amunicji zmagazynowanej na zamku, co spowodowało prawie całkowite zniszczenie tego zabytku.
W latach 50. przeprowadzono renowację renesansowej Baszty Kowalskiej oraz fragmentu murów obwodowych z attykami.
Zwiedziwszy zamek warto udać się też do znajdującego się w sąsiedztwie Nowego - Starego Sącza, by zwiedzić tamtejszy urokliwy rynek oraz ścieżkę przyrodniczą zakończoną molem pośród koron drzew (ostatnie zdjęcie).
#zamkipalace4sfor #zamki #zwiedzanie #podroze #malopolskie
7ac401ce-8ac3-41e0-967f-f4b6718ea08b
a65758e7-f37a-4dc9-b2b5-d816664068cd
bb4f3a11-4a6b-49fd-9561-12932426a5dd
30754e22-6c98-42e5-b8d8-9f8e88d9998a
8ca09753-af84-4d7b-ae5d-55df8e8c5023
Okrupnik

@4Sfor Jo w Chicago ty w New Sączu chyba wrócę w tym miesiącu

Wrócę bo mi powiadają że psy w chacie wciąż szczekają

pol-scot

@4Sfor myslalem ze to troche dalej a to tylko 2,5h jazdy ode mnie, trzeba bedzie sie wybrac podczas kolejnego urlopu

4Sfor

@pol-scot W Nowym Sączu całkiem niczego sobie jest także budynek tamtejszego ratusza.

b33757e1-0cae-4440-a103-6334b0f665ac
czomik

Dorzucę dwa grosze, jako, że pochodzę z NS.


Dalszy fragment zachowanych murów znajduje się nieopodal bazyliki św. Małgorzaty. Ten kościół, wraz z pobliskim kościołem oo. Jezuitów także warto odwiedzić, zwiedzając Nowy Sącz. Rynek + ulica Jagiellońska (deptak), planty, ewentualnie park strzelecki. Będąc w centrum warto skoczyć na lody (popularny Argasiński, osobiście jednak polecam Orawianka, wygooglajcie), ewentualnie do Coctailbaru na Lwowskiej. Nowy Sącz jest ładnym miastem, w sam raz na weekendowy wypad na spacery/rowery. Dla rowerzystów znajdzie się sporo tras rowerowych, a i pobiegać da się w przyzwoitych warunkach.

ciszej

@czomik team Orawianka! Zdecydowanie najlepsze

Zaloguj się aby komentować

Dziś nie będzie zamku ani pałacu lecz dwór w Świdniku - wsi położonej w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim, w gminie Łukowica.
Obiekt wybudowany został w 1752 roku przez ówczesnych właścicieli wsi - Wielogłowskich. Stanowi on doskonały przykład późnobarokowego drewnianego dworu wiejskiego, należącego do odmiany alkierzowej. Charakteryzuje się kwadratowymi dobudówkami wysuniętymi przed elewacje. Całość skierowana jest frontem na północ i wykonana głównie z modrzewiowych drewnianych elementów, wzbogaconych o murowane fragmenty. Ściany konstrukcji zrębowej są pokryte tynkiem i bielone. Obiekt jest parterowy, a z tyłu znajduje się facjatka, której trójkątny szczyt ma ślepą, półkolistą arkadę. Dachy dworu są namiotowe, pokryte gontem. Wejście do dworu poprzedza ganek z trójkątnym szczytem opartym na kolumnach.
Główny korpus składa się z sześciu pomieszczeń z sienią i salonem na osi. W części zachodniej wprowadzono dodatkowe wejście dla służby, co łamie regularność układu. W części wschodniej, na belce stropowej, znajduje się napis fundacyjny z datą budowy. Wnętrza dworu zawierają dwa dwukondygnacyjne kominki w stylu rokoko oraz częściowo zachowaną stolarkę z profilowanymi płycinami, okładzinami futryn drzwi i obramieniami okien, a także ozdobnymi okuciami.
Po roku 1945, w wyniku reformy rolnej, ostatnia właścicielka dworu, Marianna z Walterów Śmiałowska, została wysiedlona, a dwór stał się siedzibą lokalnych władz, szkoły, ośrodkiem wypoczynkowym dla Akademii Medycznej w Krakowie oraz ośrodkiem wczasowym Mieleckiego Przedsiębiorstwa Budowlanego.
Po roku 1989 dwór wraz z parkiem został zwrócony prawowitemu spadkobiercy. W 2002 roku sprzedał on jednak nieruchomość, a nowi właściciele przeprowadzili remont obiektu, dostosowując go do funkcji restauracyjno-eventowych.
#zamkipalace4sfor #zwiedzanie #malopolskie #zabytki #podroze
8998d4e6-69fe-48c4-88e5-0f5b7543cd5c
fd726213-ff48-4585-87de-e9e31ebdc0ca
fiveoglock

Ciut podobny do tego z "rancza".

4Sfor

@fiveoglock Fakt, ale temu z Rancza brakuje tych charakterystycznych alkierzy. Generalnie duża grupa dworków jest do siebie podobna.

Zaloguj się aby komentować

Dawno na moim tagu nie umieściłem żadnego wpisu poświęconego pałacowi, dlatego nadrabiam zaległości. Dziś będzie to pałac znajdujący się w kaszubskiej wsi Sławutówko (woj. pomorskie).
Zbudowany został w 1912 roku przez Gustawa Fryderyka von Below. Jest to konstrukcja murowana założony na planie nieregularnego prostokąta pokryta czterospadowym dachem. Tuż obok znajduje się duży staw, z którego obecnie korzystają miłośnicy jazdy na nartach wodnych - jest tam bowiem wyciągarka umożliwiająca krótkie przejazdy.
Po zakończeniu II wojny światowej zabytkowe zabudowania pałacowe uległy dewastacji, a sam obiekt przekształcono na budynki Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Dopiero w 2001 roku podjęto prace rekonstrukcyjne, w wyniku których udało się przywrócić pałac do formy z lat swojej świetności.
W pałacu najbardziej okazałym z pomieszczeń jest tzw. sala kominkowa. Na przestrzeni minionego wieku odbywały się tu liczne spotkania dyplomatyczne Gustawa von Below.
W niedalekim sąsiedztwie pałacu znajduje się Rodzinny Park Edukacyjny - Park Ewolucji.
#zamkipalace4sfor #zwiedzanie #palace #podroze #pomorskie
9050993f-3e62-4a12-babc-cbd8c2d2e9b7
5b3d03f1-626e-4d2c-8306-79d12c84813b
f65becf3-6cde-453a-aedb-a496c3c489ff
20c2cbb8-7d10-435e-b9e3-57bedb1fda4f
eecbae0d-641d-49c6-bb55-541ac037da45

Zaloguj się aby komentować

Zamek Orawski - ulokowany jest nad rzeką Orawą w pobliżu wsi Oravský Podzámok (Orawskie Podzamcze) na Słowacji.
Warownia wybudowana została na miejscu starego, drewnianego grodziska po najeździe Tatarów w 1241 roku. Pierwotnie była zbudowana w stylu romańskim i gotyckim, później przebudowana w stylu renesansowym i neogotyckim .
Od 1441 roku zamkiem władał Polak - Piotr Komorowski. Po klęsce wojsk węgiersko-polskich pod Warną w 1444 roku, Komorowski zawarł sojusz z Janem Jiskrą przeciwko Janowi Hunyadyemu i jego synowi, Maciejowi Korwinowi. Jednak gdy Maciej Korwin umocnił swoją władzę na węgierskim tronie, Komorowski musiał rozpocząć rokowania z nim. Udało mu się zachować kontrolę nad zamkiem orawskim oraz tytułami hrabiego Liptowa i Orawy. Jednak wkrótce porzucił go, przystępując do frakcji, która wybrała polskiego królewicza, Władysława Jagiellończyka, syna Kazimierza IV Jagiellończyka, na króla Węgier.
W 1534 roku polski szlachcic Jan z Dębowca przejął kontrolę nad Zamkiem Orawskim. Przywiózł na Orawę kilku swoich przyjaciół, krewnych i powinowatych ze Śląska, w tym Wacława Siedlnickiego, który po śmierci Jana w 1545 roku stał się jego dziedzicem.
W 1549 roku Ferdynand Habsburg włączył Orawę do swoich posiadłości i wynajął zamek Siedlnickiemu za sumę 18 337 złotych reńskich. Jednak w 1556 roku, na żądanie Ferdynanda, Siedlnicki został zmuszony do przekazania zamku Franciszkowi Thurzonowi.
W drugiej połowie XVIII wieku funkcja zarządcy majątku orawskiego przez pewien czas pozostawała nieobsadzona. Od 1764 roku przez około 20 lat tę rolę pełnili urzędnicy państwowi. W 1782 roku Mikołaj Esterhazy został mianowany zarządcą komposesoratu (Komposesorat Orawski – współwłasność ziemska na Orawie, istniejąca w latach 1626–1946), a w 1792 roku zastąpił go Franciszek Zichy. Zarządcy ci dokonali pewnych przebudów, ale zamek stracił swoje pierwotne cechy obronne.
18 kwietnia 1800 roku wybuchł pożar, który w ciągu kilku dni zniszczył wszystkie drewniane części obiektu. Franciszek Zichy zdołał jedynie ocalić część dolnego zamku, która przetrwała w takim stanie przez 60 lat. Zrujnowana budowla służyła jako więzienie dla wielu zbójników tatrzańskich. W 1852 roku Franciszek Zichy, syn poprzedniego zarządcy, gościł w zamku cesarza Franciszka Józefa.
W 1868 roku, pod rządami nowego zarządcy Edmunda Zichyego, zaprzestano działalności więziennej a samo więzienie zamknięto. Utworzono wówczas jedno z pierwszych muzeów na Słowacji. Zbiory muzealne zostały udostępnione publiczności w 1868 roku, a pierwsze katalogi zbiorów opublikowano w latach 90. XIX wieku.
Po II wojnie światowej dawne niemieckie i węgierskie majątki na Słowacji zostały upaństwowione, w tym również Zamek Orawski.
Obecnie trwają prace remontowe i rekonstrukcyjne. Zamek pełni rolę pamiątki narodowej oraz muzeum, prezentując historię samego zamku, ale szczególnie skupiając się na epoce Turzonów i okresie komposesoratu.
#zamkipalace4sfor #zamki #zwiedzanie #podroze #slowacja
02398a55-5942-4ccb-a7f4-2be2bb013301
38e930a6-e1ed-428f-887d-143c1dd6e33d
e80cf432-b25d-43d6-b664-cd12a95571e9
panbomboni

Chyba przejeżdżałem w pobliżu niego wracając z Chorwacji. Widok z drogi robi wrażenie.

zmasowanyatak

@4Sfor byłem dwukrotnie jak miałem jakieś 11 i 12 lat, czasu kiedy jeszcze Słowacja miała Koronę i wszystko dla Polaków wydawało się super tanie okolice 2000 roku. Zamek robi niesamowite wrażenie, wygląda jak z bajki. W lato dodatkową atrakcją jest zalew orawski, można i po górach połazić i dupę pomoczyć

BoJaProszePaniMamTuPrimaSorta

@4Sfor całkiem fajne miejsce, ale konstrukcja pomieszczeń jest taka, że w sezonie tam pewnie nie da się normalnie poruszać.

Zaloguj się aby komentować

Przypomniał mi się właśnie film Full Metal Jacket w reżyserii S. Kubrick'a. - a przy okazji ten oto kawałek:
https://www.youtube.com/watch?v=KgQKzFOidW4
#muzykafilmowa #nancysinatra
52bbd235-eb7c-4c29-8aba-a0dcc3e91883
ZygoteNeverborn

@4Sfor Ludzie to mają różne skojarzenia. Jak mi się przypomina FMJ, to zawsze w pierwszej kolejności idzie ta scena:

https://www.youtube.com/watch?v=S06nIz4scvI

4Sfor

@ZygoteNeverborn Też w punkt. Ten film jest genialny. Obnaża ludzkie spierdolenie w sposób mistrzowski.

ZdrowyStolec

@4Sfor Ten film to jest jedno z największych oszustw w moim życiu filmowym.

Nie tylko że nie kręcony w Wietnamie (wiadomka w sumie), ale nawet nie w Azji Południowo-Wschodniej. Nie w Ameryce Środkowej. Kurwa, nawet nie w USA czy Hiszpanii. Kręcili go w całości w Anglii, miasteczko było kartonowe, a palmy przywieźli i wkopali na chama bez korzeni w ziemię...

4Sfor

@ZdrowyStolec Haha, no popatrz... film oszustwem. W świecie, gdzie niemal wszystko opiera się na narracyjnym kłamstwie. No kto by się spodziewał.

ZdrowyStolec

@4Sfor No Panie, ale człowiek się jednak spodziewa minimum oddania realiów.

"Most na rzece Kwai" kręcili na kilkunastu plenerach na Sri Lance. "Czas Apokalipsy" robili na Filipinach, w Dominikanie i w USA. A ten Kubrick grubas leniwy nie chciał nawet z Anglii ruszyć tyłka

Zaloguj się aby komentować

Hans Zimmer - Crimson Tide.
https://www.youtube.com/watch?v=QYe4dSunbs8
#muzyka #muzykafilmowa #hanszimmer
tellet

@4Sfor ah, klasyka - najlepsze filmy militarne i podwodne to lata 90 i początek 00.

Jeszcze nie ogarnęli, że można WSZYSTKO zasrać CGI, za to była topka w scenografii.

Teraz tam max grupka 5 osób w "cyfrowym = nowoczesnym" kamuflażu, reszta wklejona komputerem + oczywiście jakaś sala narad z ogromnymi telewizorami i animacjami 90% filmu "dzie wrogi som" xD


A jak kto nie wierzy - proszę, "Hunter Killer (2018)" vs. "Polowanie na czerwony październik (1990)" vs. "K-19 (2002)" xD

8067c8ed-cf10-4870-a9b3-e9cddcd8b574
9f5061c2-19e8-40a2-bd7a-6a69b23ddd96
3b0c3243-3755-4299-8dc9-55808b58570e
4Sfor

@tellet A weź nic mi nawet nie mów. Rzygam już tym CGI. Kiedyś trzeba było wszystko fizycznie zrobić, a teraz? Siedzi jeden nerd z drugim, poklika myszką i już. Film gotowy. Wow... sroł a nie wow. Weźmy np. scenę z Terminatora jedynki, kiedy CSM-101 przebija przednią szybę samochodu. Musieli zrobić mechaniczne ramię, skoordynować ruchy Arnolda i to wszystko zrobić za pierwszym razem, bo budżet nie pozwalał na więcej ujęć. I co? I wyszło ZAJEBIŚCIE!

Karonon

@tellet k19 i czerwony październik - zacne kino

Zaloguj się aby komentować

O, i to są prawdziwe problemy, a nie jakieś wydumane bzdury pokroju: nie mam środków na spłatę kolejnej raty kredytu, nie mam za co opłacić rachunków, nie stać mnie na wynajem mieszkania. Ogarnijcie się ludzie, są wśród nas prawdziwi desperaci, którzy chcą mieć gorzej niż mają.
#hydepark #problemy #heheszki
5f7ba3ed-7d38-4e75-a98c-d3ada36e89b6
kodyak

Myślę że już jesteśmy niedaleko mojego problemu,


mam co robić ale mi się nie chce

4Sfor

@kodyak W Drodze Mlecznej jest - nikt nie wie ile, ale załóżmy, że - coś pond 200 mld gwiazd. Ostrożnie licząc, przyjmijmy, że 0,01% z nich posiada planety na których istnieją istoty ogarniające obsługę pilota TV. Takich galaktyk jak Droga Mleczna są miliardy jak nie biliony. I teraz fakt, że ktoś na Ziemi kupił sobie pałac albo zegarek za 23 tys euro wobec tego wszystkiego - jest przecież absolutnie nieistotny. To, że żyjemy jest cudem, a gros ludzi skupia się na pierdołach bez żadnego znaczenia.

Bielecki

0,01% to raczej odważnie niż ostrożnie

tellet

@4Sfor xD

Na wszystkie te problemy, jak i na ten z obrazka, można odpowiedzieć "Trzeba było myśleć".

Tylko przy tych z wpisu ludziom pękną dupy bo im się mówi prawdę, a przy tym z obrazka, w sumie co najwyżej ktoś się zreflektuje że może mieć jakieś hobby/pasję i to realizować w tracie pracy xDDDDD


No i 12k netto to nie są jakieś kokosy, więc hipotetyczny typ z opowieści gazwybu siedzi na dupie, bo z jednej strony pewno coś tam odkłada, ale potem wpisuje "średnio odłożoną kasę co miesiąc" x 12 miesięcy i wychodzi mu śmieszna kwota, więc dalej wizja większej inwestycji to kilka lat w przód, za to "przecież nie głoduje" i nie będzie szedł do gorzej płatnej roboty, by "więcej popracować" xD

4Sfor

@tellet Dla mnie to jakiś wysryw wyborczej, więc nawet nad tym się specjalnie nie zastanawiam. Wrzuciłem dla czystej beki. A niech sobie zarabiają i po 50 tys i więcej co miesiąc nic nie robiąc np. w spółkach skarbu państwa, w dupie mam ich dylematy. Żyję swoim życiem i jest mi w nim dobrze

Zaloguj się aby komentować

Zamek Spiski - położony w północnej Słowacji, na Spiszu.
Początki zamku Spiskiego sięgają wczesnych lat XII wieku, kiedy to na trawertynowym wzgórzu wzniesiono pierwszą budowlę obronną. Najstarsza pisemna wzmianka o zamku pochodzi z roku 1120. Początkowo był to graniczny fort, który znajdował się na północnej granicy państwa węgierskiego.
W roku 1465 nowym właścicielem zamku został Stefan Zapolya. Pragnąc stworzyć reprezentacyjną siedzibę szlachecką, w drugiej połowie XV wieku przeprowadził on przebudowę zamku. W ramach tego procesu wybudowano pałac, salę rycerską oraz kaplicę pw. świętej Elżbiety. Na zamku urodził się syn Stefana, Jan, późniejszy król Węgier. Od XVI wieku do roku 1636 zamek był siedzibą żupanów spiskich z rodu Turzonów, a następnie Zapolyów. Później przeszedł w ręce rodu Csakych, którzy zlecali ostatnie prace budowlane na górnym zamku.
W roku 1780 doszło do pożaru, który dość mocno nadszarpnął całą konstrukcję. Ostatni właściciele opuścili zamek w 1948 roku, a w 1961 roku został on uznany za Narodowy Pomnik Kultury. Dzięki staraniom konserwatorów zabytków udało się uniknąć całkowitego zniszczenia zamku. W 1970 roku rozpoczęto technicznie wymagającą konserwację fortyfikacji i pałaców zagrożonych niestabilnością podłoża skalnego.
Obecnie w kompleksie zamkowym znajdują się muzealne ekspozycje Muzeum Spiskiego, poświęcone historii zamku, broni średniowiecznej oraz prawu feudalnemu.
#zamkipalace4sfor #zamki #zwiedzanie #podroze
4c8da238-ebe4-4c7a-909f-8dcb0fae2469
f4083d1d-3bff-4b7e-b03a-38c47ff43c71
0913b435-32d4-44a4-b030-75760e688b2d
Akilles

@4Sfor Zamek wypisz wymaluj jak z 'Twierdzy'. Piękny!

Zaloguj się aby komentować

Zamek Chateau de Pierrefonds został zbudowany w XII wieku. W 1392 roku, prawie dwa wieki później, król Karol VI przekształcił część tego zamku, tj. hrabstwo Valois, w księstwo i podarował je swojemu bratu Ludwikowi, księciu Orleanu. Zamek pozostał w posiadaniu Ludwika aż do jego śmierci w 1407 roku. W tym okresie zatrudnił nadwornego architekta Jeana le Noir i przebudował zamek.
W 1617 roku, podczas wczesnych niespokojnych dni panowania Ludwika XIII, zamek został oblężony przez wojska wysłane przez Richelieu, sekretarza stanu ds. wojny. Następnie rozpoczęto wyburzanie zamku. Elementy zewnętrzne zostały zrównane z ziemią, dachy zniszczone, a w murach kurtynowych i wieżach zrobiono dziury. Zamek pozostawał w takim samym stanie przez ponad dwa stulecia.
W 1810 roku Napoleon I kupił Chateau de Pierrefonds. Dokonał wielu zmian w zrujnowanym zamku, dzięki czemu zaczął on przyciągać uwagę ludzi. Stał się "romantyczną ruiną" i centrum uwagi. W 1832 roku zorganizowano tam ślub córki Ludwika Filipa. Od 1848 roku został sklasyfikowany jako zabytek historyczny przez francuskiego ministra kultury. W międzyczasie na zamku trwały prace rekonstrukcyjne.
W 1850 roku zamek Chateau de Pierrefonds odwiedził Ludwik Napoleon Bonaparte. W 1857 roku poprosił Viollet-le-Duca - francuskiego architekta, historyka sztuki i konserwatora - aby podjął się prac restauracyjnych. Jego pracę kontynuował Maurice Ouadou, a następnie Juste Lisch. W 1861 r. projekt renowacji zyskał na skali, ponieważ władca chciał przekształcić zamek w swoją cesarską rezydencję. Tutaj cały plan renowacji został przekształcony w rekonstrukcję i odtworzenie średniowiecznej architektury. Prace zostały jednak wstrzymane w 1885 roku z powodu braku pieniędzy.
Zamek jest obecnie zarządzany przez Centre des Monuments Nationaux.
#zamkipalace4sfor #zamki #francja #podroze
75695dd2-ad2b-468c-b0b6-dfa6008ed98e
228ed643-045b-4d98-9bd8-2b95da2f3697
1f23b194-1e28-4748-9e8e-f6bccdf49311
c7aff4f4-c9ec-4458-b181-1ca1be1ac201
32aa520a-4880-42b1-be01-46ac1dc5600e
SzalonyBombardier

@4Sfor ale sliczny. Wyglada jak wygenerowany przez AI taki dopasiony

4Sfor

@SzalonyBombardier Ale istnieje naprawdę. Na terenach dzisiejszej Polski także były spektakularne obiekty. Np. nieistniejący już (niestety) Pałac Sybilli w Sczodrem (woj. dolnośląskie). W czasach swej świetności nazywany był Śląskim Windsorem.

SzalonyBombardier

@4Sfor wspaniala sprawa, szczegolnie od srodka. Jednym z inwestorow, z ktorym wspolpracuje jest Duke Northumberland, Ralph Percy, ktory pomieszkuje w zamku Alnwick. Raz do roku wystawia cos "na slad" obiadu i mozemy po rozmowach zwiedzic kawalki tego zamku od srodka (te niedostepne dla zwiedzajacych, bo czesc zamku jest tez otwarta dla ludzi). I powiem Ci, ludzie, ktorzy mieszkaja w nich (wlasnie przez to, ze w nich mieszkaja) sa strasznie odrealnieni Nie jestem sobie w stanie wyobrazic takiej przestrzeni tylko dla mnie i mojej zony - glowa mala kiedy myslisz, ze i tak tego nie zagospodarujesz, bo najzwyczajniej w swiecie nie potrzebujesz tylu pokoi

PM89

@4Sfor mam ten zamek na swojej liście 'do zobaczenia' we Francji. Z takich magicznych miejsc jest jeszcze sanktuarium Mont Saint-Michel na wyspie.

4Sfor

@PM89 Tak, wspomniałem swego czasu o Mont Saint-Michel w jednym z wpisów - zaiste, bardzo ciekawe miejsce, godne odwiedzenia.

swistak33

@4Sfor myślałem, że ktoś wspomina mape z counter strike

Zaloguj się aby komentować