Zdjęcie w tle
4Sfor

4Sfor

Osobistość
  • 337wpisy
  • 1576komentarzy
Na przełomie wieków George C. Boldt, milioner, właściciel słynnego na całym świecie hotelu Waldorf Astoria w Nowym Jorku, postanowił zbudować zamek w Nadrenii w Alexandria Bay, na malowniczej Heart Island. Wspaniała konstrukcja miała być wyrazem jego miłości do żony Louise.
W latach 1900-1904, około 300 robotników stworzyło sześciopiętrowy zamek ze 120 pokojami, tunelami, elektrownią, ogrodami włoskimi, mostem zwodzonym, wieżą Alster i gołębnikiem.
W styczniu 1904 roku doszło do tragedii. Boldt wysłał telegraf na wyspę i nakazał robotnikom natychmiastowe zatrzymanie całej budowy. Louise zmarła nagle. Boldt ze złamanym sercem nie wyobrażał sobie swojego wymarzonego zamku bez ukochanej. Milioner nigdy nie wrócił na wyspę, pozostawiając budowlę jako pomnik swojej miłości.
Przez 73 lata zamek niszczał, ale w 1977 roku Zarząd Mostu Tysiąca Wysp nabył nieruchomość i przeznaczył miliony dolarów na odbudowę i renowację Heart Island.
#ciekawostki #zamkipalace4sfor #podroze #usa
3ae62359-98e6-479b-9d26-f3a24d2a4f15
f23f114e-39f0-4101-b12e-a37243b04152

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Schody, foto: Carsten Heyer
#fotografia
3f627450-37ea-4165-ae7d-2c5993958b49
ZielonkaUno.

Przypomniała mi się pewna ławka z Białegostoku za skromne 11k

449a2d65-2f14-4fa0-8977-071e78aee0e5
4Sfor

@ZielonkaUno. Kiedyś już to wrzucałem, ale przy okazji raz jeszcze dodam, bo pasuje to Twojego zdjęcia

dc65ea99-d7b0-474f-ac93-9ea6ea4b5d57
ZielonkaUno.

Kurde a myślałem, że tylko w stolicy Podlasia takie kwiatki ;)

Zaloguj się aby komentować

Tematem dzisiejszego wpisu będzie zamek, a właściwie jego ruiny, położone na terenie gminy Rytro (województwo małopolskie, powiat nowosądecki).
Zamek usytuowany był na wysokim wzniesieniu wznoszącym się na prawym brzegu Popradu. Najwcześniejszym elementem był cylindryczny stołp z piaskowca o średnicy 9,5 metra. Jego mury u podstawy miały 3 metry grubości, a otwór wejściowy znajdował się prawie 6 metrów ponad poziomem dziedzińca. Pierwotnie można było się do niego dostać po drabinie, a później z drewnianego ganku na murze obronnym.
W drugiej fazie wzdłuż krawędzi wzgórza zbudowano mur obwodowy. Przy kurtynie zachodniej stał natomiast dom mieszkalny o dwutraktowym wnętrzu. Wieża bramna wzmocniona była od południa trzema potężnymi przyporami i poprzedzona głębokim przekopem, nad którym przerzucono most zwodzony. Wschodnia część zamku, zamknięta zaokrąglonym murem, flankowała drogę wjazdową do warowni.
Zamek powstał prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV wieku, ale nie wiadomo kto był jego fundatorem. W czasach Władysława Łokietka należał do domeny królewskiej i chronił komorę celną na Popradzie.
Od początku XV wieku znajdował się w rękach tenutariuszy: Jakusza z Boturzyna herbu Czewoja, a po nim przedstawicieli rodu Toporczyków. W XVI wieku zamkiem zarządzał Piotr Kmita, jeden z najbogatszych i najbardziej wpływowych ludzi w Polsce. Prawdopodobnie jeszcze za jego rządów, około połowy XVI wieku, zamek spłonął w niewyjaśnionych okolicznościach.
Ostatni tenutariusz, Stanisław Garnysz, urzędnik dworski króla Zygmunta Augusta, nie podjął próby odbudowy warowni, która wkrótce popadła w całkowitą ruinę.
Obecnie z samego zamku zachowały się jedynie ruiny wieży i resztki muru, zapewne budynku mieszkalnego.
#zamkipalace4sfor #zamki #podroze #zwiedzanie #malopolskie
4b893714-d599-4922-a617-b0e4e6cadb9b
30bb656c-7a91-47fc-980d-4b1da59c8b35
73b34293-deb2-49b4-a315-fdccb2445fca
fbd7c039-a64e-4ebf-9786-dc7ee2c9c640
656de955-19e8-47dc-9d3c-e39d981b6bc8
Budo

@4Sfor nawet nieźle zachowany jak na buydowlę, która stoi w ruinie od kilkuset lat.

4Sfor

@Budo Doprowadzili to do ładu w ostatnim czasie. Wcześniej tak to nie wyglądało. Zarośnięte chaszczami itp. Teraz to się nazwa trwała ruina.

Budo

@4Sfor No czaję, ale chodzi mi o sam stan murów.

Zaloguj się aby komentować

Zamek Hohenzollernów jest rodową siedzibą cesarskiego rodu Hohenzollernów. Trzeci z trzech zamków na wzgórzu zbudowanych w tym miejscu, znajduje się na szczycie góry Hohenzollern, powyżej i na południe od Hechingen, na skraju Jury Szwabskiej w środkowej Badenii-Wirtembergii w Niemczech.
Pierwsza wzmianka o kompleksie zamkowym pochodzi z 1267 roku. Wygląd, wielkość i wyposażenie pierwotnego zamku nie są nam znane. Współczesne źródła chwaliły go jednak jako "koronę wszystkich zamków w Szwabii" i "najbardziej ufortyfikowany dom w Niemczech", lecz po niespełna dwóch wiekach, w 1423 roku, w wyniku dziesięciomiesięcznego oblężenia, zamek został całkowicie zniszczony.
Druga i znacznie większa forteca została zbudowana w połowie XV wieku, służąc jako ważny ośrodek wojskowy w regionie. Podczas wojny 30-letniej wielokrotnie zmieniała właścicieli i podobnie jak w przypadku wielu europejskich fortec, pod koniec XVIII wieku zamek Hohenzollernów w dużej mierze stracił swoje strategiczne znaczenie, stopniowo popadając w ruinę. Do dnia dzisiejszego, z jego drugiego wcielenia, pozostała jedynie średniowieczna kaplica.
Ostateczna forma, którą można obecnie podziwiać, została zbudowana w latach 1850-1867 przez króla Prus - Fryderyka Wilhelma IV. Zamek został wzorowany na podobnych budowlach w Anglii i Francji tworzonych w stylu gotyckiego odrodzenia. W 1945 roku zamek Hohenzollernów stał się na krótko siedzibą byłego księcia Wilhelma, syna ostatniego niemieckiego monarchy, cesarza Wilhelma II.
#zamkipalace4sfor #zamki #podroze #niemcy
c15dcc7c-5d5d-433a-a37d-144c59467ea7
e67f250c-ce24-496e-9beb-fe234d6c4001
Half_NEET_Half_Amazing

@4Sfor

widziałem tego bydlaka z autobahny, robi wrażenie

4Sfor

@Half_NEET_Half_Amazing Fakt, kawał zamku.

Zaloguj się aby komentować

Sonny Crockett... ależ mam sentyment do tamtych lat - czasu względnej normalności, kiedy w filmach wyrażenie "ty czarnuchu" nikogo nie bulwersowało.
https://www.youtube.com/watch?v=wFOEubKzyQA
#muzyka #muzykafilmowa #lata80 #miamivice
moderacja_sie_nie_myje

Zacny kawałek. Kiedyś to było normalniej jakoś.

Pan_Wiesio

@moderacja_sie_nie_myje kiedyś to było

4Sfor

@moderacja_sie_nie_myje Tak, było... niestety, bo już nie wróci.

Zaloguj się aby komentować

@deafone przypomniał mi nieodżałowanego Duke Nukem'a - to poprosiłem tzw. AI, by wygenerowała mi milicyjnego prosiaczka. Uczyniła to szybko i bez zbędnych ceregieli.
#aiart #aidesign
511f511f-171f-469a-8567-0cba4ad8b77c
SuperSzturmowiec

No szkoda djuka. Grałem w jakiegoś na PS3 i ten z widokiem z boku.

4Sfor

@SuperSzturmowiec Ja grałem w jedynkę na PC i później w to coś, co powstało po latach - to było straszne. Zaorali króla.

ZielonkaUno.

Otwierasz szuflady z takimi wspomnieniami, że kłaniam się! Ależ to była gra! Tyle godzin spędzonych przed monitorem dla tego bohatera! Mega

4Sfor

@ZielonkaUno. Zaczął @deafone, ja pociągnąłem tylko temat Ale fakt, to było coś. Całe dnie spędzone na rozwalaniu Pig Copów i innego obcego elementu Hm... Another Doom space marine

8934af7a-821e-4868-8373-935ca74fa561
ZielonkaUno.

Właśnie przeglądałem Hejto i patrzę, że @deafone grzebie nam w pamięci ;) po dziś dzień pamiętam gdzie stały boty na samym początku gry w Duke. Pojebane

KLH

Ciulato to zrobiła. Ryj tak nie działa.

Zaloguj się aby komentować

Czas wrócić na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Dziś udamy się do Bydlina, niewielkiej wsi położonej w województwie małopolskim w gminie Klucze. Na tamtejszym wzgórzu św. Krzyża znajdziemy ruiny zamku-kościoła. Może nie zachwycają wyglądem, ale mimo wszystko warto je odwiedzić.
Historia zamku nie jest zbyt dobrze udokumentowana. Prawdę powiedziawszy do dziś nie wiadomo, kto go zbudował i czy w ogóle był to zamek sensu stricte. Istnieje bowiem teoria, że była to budowla o charakterze czysto sakralnym. Wiadomo jednak, że pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z końca XIV wieku, z roku 1398. Wtedy to na wysokim, skalistym wzgórzu została zbudowana warownia w postaci wieży obronnej. Przez około dwieście lat pełniła ona swoją pierwotną funkcję. Według niektórych badaczy, przez pewien okres fortyfikacja należała także do jednego z nieślubnych synów króla Kazimierza Wielkiego i kobiety o imieniu Cudka.
Do momentu, gdy w XVI wieku obiekt przeszedł na własność Bonerów, a później Firlejów, miał on około dwudziestu różnych właścicieli. Na początku XVI wieku Firlejowie przekształcili mury zamku w kościół. W okresie reformacji, około 1570 roku, Jan Firlej, wówczas właściciel Bydlina, na krótki czas przekształcił kościół w zbór kalwiński. W 1594 roku jego syn Mikołaj ponownie przekształcił świątynię w katolicki kościół pod wezwaniem Świętego Krzyża, od którego wzgórze obecnie nosi nazwę. Kościół został zniszczony przez Szwedów w 1655 roku podczas ich marszu na Częstochowę. Kilka dziesięcioleci później został odbudowany przez Męcińskich. Pod koniec XVIII wieku stopniowo pustoszał i popadał w ruinę. Niestety częste grabieże doprowadziły go do ostatecznego upadku. W 1800 roku nieznany autor wspominał o istnieniu w ruinach wysokiej wieży, dominującej nad okolicą.
W 1989 roku, podczas prowadzonych tu prac archeologicznych, dokonano kilku interesujących odkryć. Jednym z nich było odnalezienie fundamentów wieży bramnej oraz krypty grobowej z dwoma pojedynczymi grobami wyrąbanymi w skale. Niestety, poza kilkoma fragmentami kości, krypta nie zawierała niczego więcej, co mogłoby wskazywać na jej wcześniejsze splądrowanie. W pobliżu murów znaleziono także średniowieczne monety, w tym solidy Zygmunta III z mennicy w Rydze, a także denar Ludwika Węgierskiego datowany na mniej więcej rok 1370.
Warto nadmienić, że w dniach 17-18 listopada 1914 roku doszło do bitwy nieopodal wsi Krzywopłoty - znajdującej się między Bydlinem a Załężem. Wówczas to powstańcy okopali się na terenie wzgórza zamkowego. Do dziś znajdują się tam okopy z tego okresu, które można przy okazji zwiedzić. W samym Bydlinie, przy szkole podstawowej, znajdziemy także gablotę z miniaturą upamiętniającą bitwę. Oprócz tego, przy wjeździe do samego Bydlina (przy skrzyżowaniu ulic Legionów i Zawadka) jest dość duży parking wraz z wiatą umożliwiającą odpoczynek na szlaku.
#zamkipalace4sfor #zmakijury4sfor #zamki #podroze #jurakrakowskoczestochowska
697dbf89-b4ce-4489-ab7f-58351740f446
9a14016e-36f2-4f81-83dd-59ea32f8aacf
d47ec918-57b4-41fe-80d1-6202e7484036
9a285ca0-cbca-408f-8b58-017d5f80b8fb
5fda75fe-6754-4181-bfc5-705235f9b34a

Zaloguj się aby komentować

Jeśli będziecie wybierać się w okolice Grunwaldu, warto przy okazji odwiedzić niewielką wieś - Pacółtowo. W Pacółtowie konie kują Znajdziecie tam neobarokowy pałac z 1797 roku i nie tylko.
Wieś Pacółtowo (województwo warmińsko-mazurskie, powiat ostródzki, gmina Grunwald) może poszczycić się historią sięgającą początków XIV wieku. W roku 1325 Prusowie, Glabune i Kunike, otrzymali tutaj nadania ziemskie, które stanowiły początek osadnictwa w tym regionie. Przez kolejne stulecia majątek Pacółtowa przechodził z rąk do rąk, zmieniając swoich właścicieli.
Ważnym okresem w historii był przełom XVIII i XIX wieku, gdy ówczesny posiadacz, Ahasverus von Brandt, dokonał znaczącego rozwoju majątku. Von Brandt powiększył obszar Pacółtowa do 600 hektarów i zdecydował się na budowę pałacu, który do dziś jest jednym z charakterystycznych elementów krajobrazu tego miejsca.
Do zakończenia II wojny światowej członkowie rodziny Volprecht kontynuowali działalność von Brandta, dbając o rozwój i utrzymanie majątku. Jednakże, po wojnie, w wyniku zmian politycznych i społecznych, Państwowe Gospodarstwo Rolne przejęło zarządzanie majątkiem i pałacem, co przyczyniło się do niezbyt korzystnych zmian w jego funkcjonowaniu.
Gospodarstwo wraz z pałacem w roku 2008 zostało zakupione przez obecnego właściciela, który to będąc pod wrażeniem całej okolicy postanowił odrestaurować wszystkie obiekty. W wyniku gruntownych prac restauratorskich wnętrza pałacu przekształciły się w kameralny, komfortowy i ekskluzywny ośrodek konferencyjno-koncertowy. Dodatkowo, kompleks został wzbogacony o nowoczesne udogodnienia takie jak centrum Wellness & Beauty, baseny oraz kompletnie wyposażony ośrodek jeździecki.
Wraz z odnową pałacu, obszar gospodarstwa został również powiększony do imponujących 1000 hektarów. Cały teren przeznaczono na łąki i pastwiska, które podniosły wartość rekreacyjną tego miejsca. Tereny te idealnie nadają się do uprawiania jazdy konnej, wędrówek pieszych, biegów narciarskich oraz wycieczek rowerowych.
#zamkipalace4sfor #zwiedzanie #podroze #warminskomazurskie
f35a803d-ca53-4cb8-aa26-5b4fb68d57a8
1a0dbb27-d1d5-4a80-80a0-b18ce0275778
a63e3165-25fe-467b-9a2f-eecad1a8a679
76de20d6-69ed-46b2-8ef9-993362969213
946f7b6f-f2d7-4315-a5ad-087b54215bf3

Zaloguj się aby komentować