Zdjęcie w tle
Podróże

Społeczność

Podróże

380
Eh, zwracam się z kolejnym pytaniem o polecenie, konkretnie o plecak chodzi.

Tl:dr- Szukam uniwersalnego plecaka na krótkie wypady i studia, fajnie jakby był w miarę pojemny, co polecacie?

Szukam plecaka, takiego uniwersalnego, co to go można by na wykłady na uniwerek zabrać z laptopem, gdzie mogę spakować rzeczy na jakąś wycieczkę pieszą, czy spakować ubrania na 1 noc jak do różowej jadę.

Ogólnie zdążyłem kupić już 2, jeden miał za mało miejsca, drugi spoko, ale zapięcia na zwężenie i klamry, a nie na zamek mnie niemiłosiernie denerwują (kolejny zwrot się szykuje).

Research robię za researchem, chodzę po różnych sklepach gdzie nie jestem, ale nadal nie mogę znaleźć "tego". Ogólnie stoję pomiędzy dwoma markami: The North Face i Fjallraven. Ta pierwsza mnie interesuje przez dobre opinie i to że ogólnie pierwsze wrażenie podczas wizyt w sklepach sportowych było pozytywne, zamki chodziły gładko, dużo miejsca, wiele kieszonek. Obawiam się jednak trochę, że mogę się zawieźć, podobno The North Face to już nie to samo i marka troszeczkę spadła pod względem jakości, a podtrzymuje się głównie dzięki dobrej renomie. Ten drugi, Fjallraven z kolei prezentuje się lepiej, marka produkuje wysokiej jakości produkty które dostają dożywotnią gwarancję napraw, po prostu, po 10 latach psuje Ci się plecak? Wysyłka do Szwecji, oni naprawiają za darmo, a Ty cieszysz się plecakiem jakby był nowy. Ogólne wrażenie po wizycie w salonie w Szwecji też pozytywne, miejsce jest, więc się spakuję, suwaki tylko troszkę toporniej chodziły. Wadą jest tu cena, Szwedzi za swoje plecaki liczą sobie niemałe pieniążki.

Ogólnie z The North Face interesuje mnie Borealis i Recon, a od Fjallraven Raven 28 i Skule 28. Ktoś ma doświadczenie, może coś powiedzieć, albo dać swoją polecajkę?

#plecak #polecanko #studia #podroze #pytanie
slawek-borowy

Jako fan wszelkich plecaków zasugeruję zerknąć jeszcze na ofertę Deutera.

Plecak to bardzo indywidualna sprawa i jeden będzie chciał żeby było coś, a drugi żeby tego nie było, natomiast co plecaki łączy, to zwykle słabe rozwiązania dla wentylacji pleców i jakości pasów ramiennych. Deuter to zwykle nieźle ogarnia, ale dużo marek robi po prostu płaskie plecy, przez co w cieplejsze dni jest problem jeśli plecak nosisz dłużej niż pół godziny.

Słabe ramiona stanowią problem kiedy wrzucisz te parę kilo, jak brakuje Ci obycia, to możesz w sklepie doładować czymś do wagi, której się spodziewasz i porównaj jak te systemy nośne będą sobie radzić.


Moje luźne propozycje:

https://www.deuter.com/int-en/shop/backpacks/p1019682-avalanche-backpack-alproof-32

https://www.deuter.com/int-en/shop/backpacks/p1710843-ski-touring-backpack-freerider-pro-34


Ale po prawdzie jak patrze na ten North Face Borealis to on też wydaje się być w porządku.

jiim

@slawek-borowy z tym pierwszym deuterem to nawet lawina niegroźna xxD

slawek-borowy

@jiim oj, nie zauważyłem, że mu dali teraz jakieś poduszli powietrzne mam jakąś starszą wersję czy tam coś podobnego od nich i super mi się sprawdza do wszystkiego, a nawet nigdy nie stałem na snowboardzie (oni tego w ogóle nie sprawdzają), ale nie doczytałem, że teraz takie technologie w tych plecakach, to tego na miasto jednak nie polecam

Orzech

@Szkieletor janysport na zawsze i na wieki

Mikk

A co myślicie ogólnie o plecakach z firmy "Wisport"?

Zaloguj się aby komentować

Dzień dobry!

Jeśli ktoś będzie w okolicach Gorlic to mam ciekawą polecajkę: wieża widokowa na Łysuli w miejscowości Dominikowice. Bardzo ładna konstrukcja, z której roztaczają się wspaniałe widoki m.in. na Tatry, Biecz. A chyba największą ciekawostką jest to, że wieżę można opuścić w ok. 12 sekund zjeżdżając z niej spieralną rurą I to wszystko za darmoszkę!

Namiary: https://maps.app.goo.gl/NjxkYw2aA9fwXJyr6

Parkingi (bezpłatne) są dwa: górny, mniejszy oddalony od wieży jakieś 20 min spacerkiem przez las, oraz dolny, większy usytułowany ok 10 min piechotą dalej.

#podroze #podrozujzhejto #polska
e240b37b-33d9-4147-aa73-371cb5d8a003
e87d0b49-603a-4447-8d17-b567a733789d
d14244d4-2101-4b0b-a17d-96c2594d9930
0b738fa0-8acd-41ce-ba76-7dbcdb599ad0
15219f64-3e75-4a89-b911-a0f7f7b1c994
Loginus07

@Rzeznik dziękuje! Pinezka dodana i jak będę na południu to postaram się zahaczyć o to miejsce

Pan_Buk

@Loginus07 Co to znaczy "pinezka dodana"? To znaczy wiem, co to jest, oznaczyłeś to na mapie, ale gdzie? W telefonie? W nawigacji samochodowej? Gdzie to się dodaje.


Swoją drogą chciałbym zobaczyć "spieralną rurę".

Loginus07

@Pan_Buk jeżeli masz konto na googlu i jesteś zalogowany podczas przegladania google maps to możesz sobie dodać obiekty do listy "chcę tam pojechać" i później są one widoczne na mapie jako takie małe flagi

fd161520-002b-4b95-a1d8-ebad1cd68f29
Felonious_Gru

@Rzeznik wygląda jakby zabrakło ostatniej deski w #settlers

alaMAkota

Do wieży prowadzi bardzo przyjemny trasiak z męciny wielkiej, godzinka głównie lasem i polaną. Tuż za wieżą jest miejsce na ognisko. Można też wybrać szlak Janusza i pojechać na parking, podejsc 500 m żwirowa drogą i zostawić śmieci tuż pod wieża.

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
cześć
Chciałbym Wam pokazać jedno z ciekawszych miast, które zwiedziłem w ubiegłym roku. Grudziądz odwiedziłem z powodu murów obronnych, dlatego też włączyłem go do projektu "Miasta stojące murem". Średniowiecznych obwarowań przetrwało tam całkiem sporo, a chyba największe wrażenie miasto robi od strony Wisły, gdzie znajdują się spichlerze.

Zapraszam do artykułu

Najciekawsze atrakcje Grudziądza:

  • Budowę murów obronnych rozpoczęto pod koniec XIII wieku. Obwarowania były połączone z murami zamku krzyżackiego położonego w północnej części miasta. Większość murów powstała w XIV wieku, a w XV podwyższano je. Nie znalazłem nigdzie ich pierwotnej długości, ale biorąc pod uwagę potencjalną linię mogły mieć między 1000 a 1100 metrów, a przynajmniej tyle wyszło mi z pomiarów na Google Maps. Od strony Wisły formę murów pełniły kilkukondygnacyjne spichlerze, które w dolnej części wyglądają jak mury obronne. Miasto otaczała również fosa. W linii murów istniało siedem baszt. Miasto posiadało cztery bramy miejskie Toruńską (od południa), Wodną nad Wisłą., Łasińską zwaną Kwidzyńską na północy, a także Boczną po wschodniej stronie. Dodatkowo istniała jeszcze Brama Zamkowa prowadząca do zamku krzyżackiego. W XV wieku na południu i wschodzie dobudowano drugą linię murów. Do dzisiaj przetrwało około 250-300 metrów murów po południowej stronie miasta, a także niewielkie fragmenty dawnych obwarowań zamkowych. Zachowany fragment przetrwał w postaci podwójnych murów. Myślę, że do tego można doliczyć jeszcze ponad 300 metrów murów po zachodniej stronie w formie kilkukondygnacyjnych spichlerzy. W kilku miejscach w linii wschodnich obwarowań można zobaczyć krótkie fragmenty murów wkomponowane w mieszkalną zabudowę. Oprócz murów zachowała się brama Wodna, której górna część została przeznaczona na cele mieszkalne.
  • Na północ od starego miasta wznosi się Góra Zamkowa, na której obecnie znajdują się ruiny dawnego zamku krzyżackiego. Zanim go zbudowano, to istniał tam gród słowiański. Zamek krzyżacki zbudowano w XIII wieku, a warownia została otoczona murem obronnym, który później połączono z murami miejskimi. Po 1300 roku zbudowano wieżę Klimek. W XVII wieku stan zamku był kiepski, na początku XIX wieku został niemal w całości rozebrany, a materiał z niego odzyskany posłużył do budowy XIX wiecznych fortów. Ostatecznie z dawnych krzyżackich zabudowań pozostała tylko wspomniana wcześniej wieża Klimek, która została wysadzona przez Niemców w 1945 roku. Zamek miał wymiary około 160 na 70 metrów, a od strony zachodniej opadał w stronę Wisły wysokimi na 60 metrów skarpami. Wieża miała około 30 metrów wysokości i średnicę około 9 metrów. Obecnie można oglądać tylko niewielkie pozostałości, a także odbudowaną wieżę, niemniej jest to współczesna konstrukcja.
  • Kościół św. Mikołaja w Grudziądzu powstał w stylu gotyckim, a jego budowę rozpoczęto w XIII wieku. Najprawdopodobniej w miejscu budowy wcześniej istniała starsza świątynia. Prace nad budową nowego kościoła postępowały wolno, dopiero około 1307 roku odprawiono pierwsze nabożeństwa, a roboty trwały jeszcze około połowy XIV wieku. W XV stuleciu podwyższono nawę główną. Pod koniec XVII wieku świątynia przeszła w ręce protestantów. W kolejnych stuleciach w wyniku różnych wojen kościół wymagał licznych napraw. W 1945 roku uległ on poważnym uszkodzeniom podczas działań wojennych, a odbudowa nastąpiła w kolejnych latach po wojnie. Obecny wygląd wynika z XIX wiecznych prac renowacyjnych.
  • Pierwszy spichlerz w Grudziądzu powstał około 1341 roku, a w tym samym stuleciu zbudowano kilka następnych. Przypuszcza się, że cała linia kilkukondygnacyjnych spichlerzy na skarpie istniała już przed końcem XIV wieku. Według spisu z 1504 roku w Grudziądzu istniało ich aż 14. W połowie XVII wieku część z nich została zniszczona w wyniku ostrzału miasta przez Szwedów, a w kolejnych stuleciach, gdy zamarł handel zbożem budynki były przekształcane na cele mieszkalne. Sporo zniszczeń spowodował pożar w 1906 roku, a także II wojna światowa. Panorama spichrzy od strony Wisły jest bardzo unikatowym widokiem, który przyciąga turystów do miasta. Aktualnie niektóre z nich wciąż służą jako magazyny, a część jako kamienice mieszkalne. Warto zwrócić uwagę na spichrze pod numerami 9/11, a także 13/15, które zachowały przynajmniej w części gotyckie formy. Przypuszcza się, że spichlerz pod numerem 9/11 był pierwszym i powstał w XIV wieku.

#antekpodrozuje #grudziadz #kujawskopomorskie #polska #podroze #podrozujzhejto #turystyka #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #architektura #zainteresowania

-------------------------------------------
Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi znaleziskami to zapraszam do śledzenia hashtagu #antekpodrozuje
Jeśli chcesz, żebym Cię wołał w przyszłości, to zostaw piorun pod odpowiednim komentarzem poniżej
5f32b0cf-c7bd-404c-9fb4-51d21d08406b
f88ac349-925f-495a-857f-43080676edd3
801745cc-5896-40ba-80ae-11acb1746ae1
7e111d0a-f6f7-4eb2-827e-f8baf01c79bd
5f0317d2-0118-43ad-9199-24bd29f5ab04
Thomash80

Byłem w wojsku w Grudziądzu na ulicy Podgórnej. Uczyłem się gotować.

Rmbajlo

@Smerf_Maruda nick zobowiązuje

sireplama

@Smerf_Maruda widać, że w Radomiu nie byłeś...

starszy_mechanik

Mają dupe jak z mosiądza to ułani są z Grudziądza

Zaloguj się aby komentować