Zdjęcie w tle
QvintvsCornelivsCapriolvs

QvintvsCornelivsCapriolvs

Mocarz
  • 46wpisy
  • 469komentarzy
Posąg młodego Herkulesa.
Jeden z ulubionych tematów dawnej Grecji i Rzymu, prawdziwy superman starożytności. Zdecydowanie najpopularniejszy z herosów- Herkules.
Herkules został przedstawiony tu jako młodzieniec, na początku swojej drogi. Heros opiera się o potężną maczugę, jego wyborową broń. W lewej ręce trzyma jabłka z ogrodu Hesperyd oraz skórę Lwa Nemejskiego. Rzeźbę wykonano z marmuru, prawdopodobnie zdobiła początkowo Termy Nerona w Rzymie. Na początku XVIII wieku została odkopana i rozpoczęła się jej wędrówka po świecie. Ostatecznie w 1903 roku trafiła do Nowego Jorku i do dziś jest eksponowana w Metropolitan Museum of Arts. Całość wraz z piedestałem ma 246,9 cm.
Oba zdjęcia ze zbiorów The Met.
e77b2bb3-4ecb-4fc6-8a19-b2ac2ac9c309
5aed1ea4-b2c4-47b2-abca-b01c8ed30642
AdelbertVonBimberstein

@Opornik @QvintvsCornelivsCapriolvs kolega zna temat małych siurków doskonale.

QvintvsCornelivsCapriolvs

@AdelbertVonBimberstein może i krótki, ale za to cienki

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Portret chłopca
Nastoletni chłopiec ubrany jest w rzymską togę oraz tunikę z pionowym, wąskim purpurowym paskiem, oznakę wysokiego statusu społecznego. Na tunice tuż pod szyją widnieje inskrypcja z imieniem chłopca: Eutyches, wyzwoleniec Kasaniosa. Pod nią znajduje się dalsza część która wymienia (w zależności od przyjętego tłumaczenia) ojca zmarłego, świadka jego wyzwolenia bądź artystę który sportretował chłopca: Heraklides Ewandros/ Heraklides i Ewandros/ Heraklides, syn Ewandrosa.
Przedstawienie należy do cyklu tzw. portretów fajumskich, nazywanych tak od oazy Fajum w Egipcie gdzie znaleziono ich najwięcej. Były to portrety trumienne, malowane na desce którą potem nakładana na mumię zmarłego w miejsce twarzy.
Jest to przykład wpływu jaki miała najpierw kultura hellenistyczna a następnie rzymska na starożytny Egipt. Pokazują też jakim tyglem etnicznym i kulturowym było Imperium Romanum. Chłopiec został bowiem pochowany zgodnie ze staroegipskim zwyczajem mumifikacji, wierzył więc zapewne w religię faraonów. Wszystkie imiona wymienione w inskrypcji, mniejsza jak je odczytamy, mają pochodzenie greckie. Sam styl przedstawienia także odbiega od typowej sztuki egipskiej i sięga po realizm, właściwy sztuce greckiej. Wreszcie ubranie chłopca, nie powstydziłby się go żaden nastoletni chłopak z dobrego rzymskiego domu nad Tybrem.
Portret wykonano w technice enkaustycznej na desce. Ma wymiary 38 cm wys. i 19 cm szer. Powstał między 100 a 150 r. n.e. Przechowywany jest obecnie w Metropolitan Museum of Arts w Nowym Jorku. Stamtąd też pochodzą zdjęcia (portret i zbliżenie na twarz).
92caa79a-1e0d-4c6d-b4b2-9fdaa89735ec
17552527-d929-4a16-a766-529f12fd4759
QvintvsCornelivsCapriolvs

@frk zakupione przez Muzeum w 1918 roku w Kairze.

Zaloguj się aby komentować

Widoki z okopów pod Bachmutem, gdzie siły rosyjskie od dłuższego czasu prowadzą nieudane szturmy na umocnione pozycje ukraińskie. Sytuacja i widoki podobne do tych z okopów frontu zachodniego Wielkiej Wojny.
Autorem zdjęć jest Wiktor Boryniec (Viktor Borinets).
bbb13e76-e5ba-45d9-acf8-32ba7d0248b1
3f174cc6-1ee4-43db-b27d-2356a3eb3856
e979dacc-a7ee-4342-a5e4-27115ab4d80b
JakTamCoTam

@Req86 w sensie, że Ukraina przełamie front rosyjski?

Req86

@JakTamCoTam w sensie, że Rosjanie nie są przygotowani do tego co w najbliższym czasie tam nastąpi. Spadek temperatury, brak odpowiednich mundurów, śpiworów, choroby, dezercja. W dzień zimne błoto, w nocy lód...

bajerfull

@Req86 Spokojnie. Jeszcze nikt nie strącał satelit i nie niszczył elektroniki. Doczekamy i tego.

Zaloguj się aby komentować

Aureus, złota moneta cezara Klaudiusza, wybita między 41 a 45 r. n.e.
Na awersie popiersie Druzusa, ojca Klaudiusza i inskrypcja: NERO CLAVDIVS DRVSVS GERMANICVS IMP(erator)
Na rewersie łuk tryumfalny, zwieńczony statuą jeźdźca i dwoma tropajonami; stosami zdobytego uzbrojenia i związanymi jeńcami; także napis DE GERM(ani).
Aureus ma 1.9 cm średnicy, wykonany jest (na co wskazuje sama nazwa) ze złota.
Moneta upamiętnia zwycięstwa Druzusa nad Germanami w latach 12-9 p.n.e. Rzymianom udało się wtedy po przekroczeniu Renu dotrzeć aż do Wezery i Morza Północnego. W trakcie kampanii Druzus spadł z konia i złamał nogę; jątrząca się rana sprawiła, że zmarł miesiąc później.
c1b49428-561f-4de8-8144-80475c61f00c
5fa8cb88-1227-489a-a05d-ccd45645e151

Zaloguj się aby komentować

Śniegi za oknem, wieje i mrozi- ubierzcie się ciepło!
Figurka z brązu przedstawiająca brodatego mężczyznę w płaszczu. Powstała najprawdopodobniej między I w. p.n.e. a I w. n.e. 12,1 cm wysokości, przechowywana w Metropolitan Museum of Arts w Nowym Jorku, stamtąd też zdjęcie.
499fa801-f2ad-41e6-b8af-e881dcb5eda3

Zaloguj się aby komentować

QvintvsCornelivsCapriolvs

@bobikkufel wiadomo, policzenie wszystkich dokładnie jest niemożliwością. Wzrosty już teraz zwalniają np. w Chinach.

bobikkufel

@QvintvsCornelivsCapriolvs ale wzrastają w afryce, to afrykę trzeba "nauczać"

Zaloguj się aby komentować

Bardzo ciekawe zdjęcie, przedstawiające ukraińskiego rezerwistę ze szwedzkim peemem Carl Gustaf m/45, na tle czołgu z rodziny t (t-64? niechże się jakiś ekspert wypowie co do konkretnego modelu). Zdjęcie od ukraińskiego MON-u. Niesamowite jakie bronie biorą udział w tym konflikcie.
441e959b-b36b-4a42-990b-64d0c01d265b
Bublik

@Mikry_Mike zgadza się. Trudno mi się z tym pogodzić. Wydawało mi się, że "rozum" powinien zwyciężyć. I z każdym kolejnym konfliktem zbrojnym jestem zirytowany jak ludzie mogą być tak głupi.

Bublik

@Rudolf @QvintvsCornelivsCapriolvs argumentów brakło? Bierzcie przykład z kolegi @Mikry_Mike - pokazuje, że jednak można dyskutować, rozumie motywy strony przeciwnej, MA PALIWO...

Mikry_Mike

@Bublik bo kolego, dość idealistycznie podchodzisz do ludzi jako rasy. Mamy swoje przebłyski, ale generalnie jesteśmy kosmiczną szarańczą, która niszczy planetę. Jest nas coraz więcej, konsumujemy ogromne ilości zasobów, a planeta nie ma ich nieskończonych zapasów. W dodatku mnożymy się na potęgę - zauważ pewien chichot losu, że my jako rasa kontrolujemy populację innych ssaków, naszych braci mniejszych, ale nas nikt nie kontroluje, bo podnosi się larum. Gdyby homo sapiens jako rasa poleciała w gwiazdy na skalę masową, to towarem eksportowym naszej rasy byłaby wojna. Jesteśmy w tym dobrzy, niestety.

Zaloguj się aby komentować

Umknęło mojej uwadze, ale w 2020 r. w Turcji odkryto kolejny rzymski amfiteatr. Tym samym jest to trzecia zachowana budowla tego typu na terenie Turcji. Powstał w Mastaurze, ok. 200 r.n.e. w czasie panowania dynastii Sewerów. Badacze szacują pojemność budowli na 20 tys. widzów (dorównywałby więc amfiteatrowi w Pompejach).
Zachowana wysokość budowli wynosi 25 m., arena ma wymiary 30x40 m. Pod trybunami znajdowały się różne pomieszczenia techniczne i korytarze.
Samo miasto leżało długo w ruinie. W 1836 roku, angielski podróżnik Wiliam Hamilton odwiedził ruiny, już wtedy ledwo widoczne spod roślinności. Miasto odkryto ponownie ledwie parę lat temu, właśnie dzięki jego zapiskom. Jak widać na zdjęciu przez porastające okolicę zarośla i gaje oliwne łatwo przeoczyć nawet tak duże budowle.
Trwają prace mające na celu zabezpieczenie ruin i ich dalsze badanie.
Wpis na podstawie materiałów prasowych:
https://www.livescience.com/roman-era-arena-discovered-in-turkey.html
https://www.smithsonianmag.com/smart-news/gladiator-amphitheater-uncovered-turkey-180977581/
729d31e6-143a-49e0-8a74-04b4b8c63312
1f624944-a3e0-4c4c-92e0-dacbef47df6e

Zaloguj się aby komentować

Z racji Wigilii Wszystkich Świętych/ Dziadów/ Halloween/ Samhain (niepotrzebne skreślić) przedstawiam wesołego jegomościa, ucztującego beztrosko w helleńskiej willi.
Mozaika powstała w czasach hellenistycznych i zdobiła domostwo bogatego mieszkańca Antiochii. Przedstawia ona sympatycznego szkieletora. Samo przedstawienie jest lekko nieporadne i pozwala Nam sądzić, że artysta nigdy nie widział ludzkiego szkieletu. Ale do rzeczy. Nasz zabawowy kościej znający a jakże, obyczaje antycznego stołu, ucztuje półleżąc. Jedno ramię wsparł na poduszce i trzyma w nim czarkę, zapewne wypełnioną jakimś zacnym winem. Drugie wyciągnął nad głową. Obok niego widzimy jeszcze bochny chleba oraz amforę z winem (gdybyście kiedyś, tak jak ja, zastanawiali się jak stawiano w pionie te ustrojstwa macie gotową odpowiedź w postaci dedykowanego drewnianego stelażu ). W tle za Naszym chudym biesiadnikiem (gdyby ktoś jeszcze miał wątpliwości co do jego nastroju ) umieszczono napis w grece: eufrosynos czyli radosny.
Odkrycia dokonano w 2016 r. w Antiochii, dawnej stolicy monarchii Seleucydów a następnie rzymskiej prowincji Syria. Mozaikę odkryto przypadkowo, w trakcie budowy kolejki linowej.
8f0df1b0-44ba-464a-9b51-e9501a53cd06
QvintvsCornelivsCapriolvs

@AdelbertVonBimberstein Witamy na pokładzie!

Zaloguj się aby komentować