Pan Tomasz Miller kontynuuje cykl "Zasady z czlowiekiem" I tym razem opowiada o silnej zasadzie antropicznej. Serdecznie polecam.
https://www.youtube.com/watch?v=83oiyXlQ4N8
#nauka #kosmos #astronomia #ciekawostki
Zaloguj się aby komentować
Społeczność
Społeczność dla wszystkich zainteresowanych nauką, jej zdobyczami, rozwojem, sukcesami i porażkami. Dla głodnych wiedzy i sprawdzonych informacji!
Zaloguj się aby komentować
@Marchew komentarz taktyczny, jutro odsłucham
Zaloguj się aby komentować
Piękne...
@dsol17
Oszukane, bo 1^4^4 to 1. Więc to co jest tam dopisane jest tylko po to żeby działało, ale nadal spoko.
@Deykun "Oszukane" ale działa. Dla inżyniera (nawet takiego co nie pracuje obecnie jako inżynier) jest to piękne i basta.
Dla naukowca-matematyka może to jest problematyczne formalnie. Ale koniec końców ja tam naukowcem nie jestem, tak wyszło (albo nie wyszło)...
Zaloguj się aby komentować
Chyba moja ulubiona tematyka z jego materiałów.
Zaloguj się aby komentować
@myoniwy 5. 2 Pioniery, 2 Voyagery i New Horizons. I technicznie rzecz biorąc dopiero opuszczają. Opuszczą jak przejdą przez obłok Oorta
@banan z obłoku Oorta wylecą za jakiś bimbalion lat...
@MiernyMirek można i użyć takich jednostek (niczym rasowy jankes
In about 300 years, Voyager 1 will reach the inner edge of the Oort Cloud. In about 30,000 years, it will exit the Oort Cloud—finally leaving the solar system altogether. In about 40,000 years, it will pass within 1.6 light-years of Gliese 445, a star in the constellation Camelopardalis.
Zaloguj się aby komentować
Wykład ciekawy w tematyce, ale jakby urwany. Wyglądał bardziej jak teaser zachęcający do przeczytania pracy. Trochę szkoda.
W dodatku ubiór i forma slajdów sprawiała wrażenie jakby dowiedział się o tym wykładzie godzinę wczesnej, ale na to mogę przymknąć oko
Dreamer od zawsze miał ciekawe pomysły
Jaki ten człowiek musi mieć łeb. W prosty sposób pokazał ze jest szansa ze prędkość światła nie jest predkościa krancowa, oraz ze teoria kwantowa moze byc jednoczesnie teoria multiświatow.
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
@Fausto w 7 lat? Chyba używając Bigos to w tej chwili duży fajerwerk, więc kupią rakietę na Aliexpres?
Bigos to rakieta orbitalna bez potencjału na Księżyc, pewnie kupią miejsce w czyjejś rakiecie a my zbudujemy łazik co w sumie wydaje mi się osiągalne dla nas.
@IronFist Bigos to nawet nie rakieta orbitalna, tylko tester technologi do większej rakiety Perun... która też jest suborbitalna. Generalnie nie jesteśmy nawet na poziomie V1, a oni się na księżyc porywają.
Domyślam się, że kupią lot w jakimś SpaceX i poślą jakąś sondę. To jak sonda wyląduje to już osobny temat (nawet jeśli zaliczy lithobreaking to cały czas będzie można powiedzieć, że sonda dotarła na księżyc).
Obecnie Perun ma rekord wysokości 22km, docelowo chcą 150km, ale lotem balistycznym - to nijak ma się do delta-v potrzebnego dla lotów orbitalnych.
Rozumiem, że sformułowanie "będziemy na Księżycu" oznacza, ze jakiś komponent zbudowany w Polsce będzie w lądowniku księżycowym wysłanym np. przez ESA, bo w "narodową rakietę księżycową" to chyba nikt nie wierzy.
Skrócenie Polskiej Agencji Kosmicznej do POLSA, kiedy można to skrócić do POLAK, to zbrodnia. Wyobraźcie sobie te nagłówki: "POLAK leci na ksieżyc." "POLAK zakłada pierwszą bazę na Marsie." "POLAK odkrywa pierwszą kosmiczną chorobę przenoszoną droga płciową."
Zaloguj się aby komentować
Ale pasjonat z gościa. Odczuwa się od niego lekki autyzm, ale opowiada niesamowicie o silnikach parowych.
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
@Kahzad to dziala w dwie strony wg OTW Einsteina. Masa mówi czasoprzestrzeni jak się uginać, a czasoprzestrzeń mówi masie jak się poruszać.
Nie podważono tego do dzisiaj i ta "teoria" jest bardzo dobrze rozumiana.
Myśląc wg Newtonowskich postulatów jest to nieintuicyjne, ponieważ skala tego zjawiska musi być bardzo duża by była zauważalna. Są na to dowody np. w postaci krzyża Einsteina.
Jeśli lubisz takie zagadnienia, to polecam tego Pana:
@Kahzad a propo jeszcze bezmasowych fotonów o których wspomniałeś:
Jeżeli czasoprzestrzeń jest mocno ugięta, a foton poruszq się zawsze po najkrótszej możliwej drodze z pkt A do pkt B, to w ugiętej czasoprzestrzeni ta linia będzie ugięta, bo gdyby była prosta, to z punktu widzenia fotonu nie byłaby najkrótsza.
Innymi słowami: gdyby foton poruszał się w ugiętej czasoprzestrzeni w linii prostej, to zajęłoby mu to więcej czasu, niż poruszając się po krzywej zgodnie z ugięciem czasoprzestrzeni. Prowadzi to do efektu soczewkowania grawitacyjnego, duże masy potrafią skupiać strumienie fotonów chcących rozpraszać się po jak najkrótszej drodze
@spawaczatomowy właśnie to soczewkowanie grawitacyjnie sprawia, że zadaję pytanie czy fotony reagują na masę (nie powinny), czy na samą strukturę czasoprzestrzeni.
Dzięki za odpowiedzi, mam nad czym myśleć teraz
@Kahzad po odpowiedzi kolegi @spawaczatomowy bardziej stawiałbym na to, że zakrzywienie czasoprzestrzeni wynika z istnienia masy, ale to moje gdybanie.
@Kahzad NASA opublikowała poniższe zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a 27 sierpnia 2021 r.
Dwa jasne światła wewnątrz pierścienia to dwie galaktyki.
Grawitacja obu galaktyk działa jak soczewka grawitacyjna w czasoprzestrzeni. Oznacza to, że ich łączna ekstremalna masa spowodowała zakrzywienie przestrzeni .
Pierścień i 4 jasne punkty nie są fizycznie połączone z tymi dwoma galaktykami. Pierścień i jasne punkty na nim, to światło pochodzące z jeszcze bardziej odległego kwazara.
Światło kwazara zostało zakrzywione podczas podróży po zakrzywionej czasoprzestrzeni – soczewce grawitacyjnej – wokół (sic) pary galaktyk.
Zdjęcie dzięki ESA/Hubble/NASA
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
@PanGargamel w sumie to odpowiada mi, dobrze się słucha w formie podcasta.
@Tomekku tak
Zaloguj się aby komentować
@banan kogo obchodzi jakiś troll-portal?
Zaloguj się aby komentować