Zdjęcie w tle
Astronomia

Społeczność

Astronomia

816

Wszystko czego szukasz na temat astronomii.

Dzisiaj od 13-tej mamy JD = 246 0000
W roku 1583 Joseph Justus Scaliger wprowadził pojęcie dni juliańskich. Dzięki temu astronomowie mają teraz porządek w obliczaniu dawnych i przyszłych zjawisk astronomicznych. Każdy kto wylicza efemerydy planet, komet, asteroid używa jako podstawy czasowej DNI JULIAŃSKICH. Obserwatorzy gwiazd zmiennych także podają momenty maksimów i minimów gwiazd w dniach juliańskich. Pamiętam jak czekałem od lat 80-tych XX w na 9.X.1995 kiedy dzień juliański miał numer 245 0000. Taki równy dzień juliański zdarza się co 10 000 dni czyli co ok. 27,5 roku. Tak więc dla astronomów blednie świętowanie Sylwestra i Nowego roku przy takiej dzisiejszej dacie.
W związku z tym życzę wszystkim miłośnikom astronomii dużo zdrowia i czystego nieba w Nowym Dziesięciotysięcznym Okresie dni juliańskich
(Następny taki "Nowy Rok" 12.07.2050)
#astronomia #ciekawostki #kalendarz
Żródło:
https://www.facebook.com/janusz.wiland/posts/pfbid02UnHK51iXBj3PLmxXXZv61RVN4hpnzPr6nE4kgNuz99o3Lxz9ovnMQpaGMfxyRsKgl

Zaloguj się aby komentować

Kolejny odcinek Astronarium. Mimo szczerej niechęci do telewizji reżimowej, ten cykl trzyma poziom. Powtórzę się, że jeśli te 2 mld miałby iść na coś takiego, nie miałbym z tym problemu. Dzisiaj temat białych karłów
https://www.youtube.com/watch?v=CWA7DS8QGJE
#astronomia #nauka
MiernyMirek

@Torgerd widać upływ czasu, życie w przyczepie nie jest usłane różami

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
chodzilo mi to po glowie z rok czasu, jest mi to do niczego niepotrzebne, chcialem wiedziec i juz, wlasnie nauczylem sie sam jak obliczyc swoje polozenie geograficzne w dowolnym miejscu na ziemi bez uzywania GPS, internetu itp.
Nawet bez sextant'u (w razie "W") , (moj boze jakie to drogie jest w wersjach profesjonalnych), obliczalem calkiem dokladnie szerokosc geogr., dlugosc geogr. sie oblicza teraz bardzo! dokladnie ze wzgledu jakie nawet tanie zegarki elektroniczne mamy obecnie, wiec tylko w razie czego tylko chronometr jakis potrzebny z czsem utc/gmt i ksiazeczka z deklinacjami slonca i troche wzorow w glowie, pozdrawiam, na razie.
sasha

dlugosc geograficzna to proscizna, troche trudniej z szerokoscia geogr, aby wyszla ona dokladna, bo 1 stopien szer. geogr. to jest okolo 111 km, wiec sporo. Dla dlugosci geogr. 1 stopien to tez okolo 111 km ale tylko na rowniku, bo potem poludniki leca na polnoc lub poludnie i zmniejszaja sie odleglosci miedzy nimi.

sasha

nie mam nic wspolnego z zeglowaniem, bylem ciekawy po prostu jak to sie liczy BEZ zadnych GPS'ow, a nawet w razie W, jak nie masz sekstantu tylko jakies kijki, druciki itp i kalkulator, to obliczysz zgrubnie wysokosc slonca poprzez ten odwrotny tangens cienia i dlugosci kijka, no ale dla szerokosci musisz miec te tablice wgrane np w pdfie np na telefonie, to tak zwany The Nautical Almanac, ma kilkaset stron i jest za darmo.

sasha

i tak dla zabawy koncze sobie wgrywac offline caly swiat i mapy samochodowe do tej aplikacji nawigacyjnej OsmAnd, wszystko zajmie okolo kilkaset GB, i jest mi to do niczego nie potrzebne, ale ile frajdy mi sprawia...

Zaloguj się aby komentować

Właśnie zlazłem z teleskopu. Dziś z młodzieżą znów skierowaliśmy się na kometę C/2022 E3. Kometa już jest dość słaba, ale dzięki braku Księżyca na niebie można ją było wyłapać. Animacja przedstawia ruch komety na tle gwiazd. Całość trwa 55 minut. Przeskok w środku gifa to ja przerywający obserwacje celem odprowadzenia podopiecznych na przystanek. Tak wiem, załatwię sobie wężyk. Ekspozycje 10-sekundowe, ISO 6400. Może kiedyś obrobię RAWy. Kiedyś.
Animacja powstała z surowych JPG bez przeróbki. Jedynie obniżyłem jakość zdjęć, żeby te 200 klatek dało się wgrać jako obrazek do tego wpisu.
Moje: #badespace
Poza tym: #astronomia #kosmos #astrofotografia
5cc9366c-123a-41e4-871a-fa5c2dc6c1bc
michal-g-1

Widać z Ziemi starlinki?

bade

@michal-g-1 jako kropeczki, tak.

Zaloguj się aby komentować

#jwt #kosmos #jowisz #estetyczneobrazki #astronomia
16997473-6ce0-4958-a31c-27d43f352846
the_good_the_bad_the_ugly

@Wilhelm niech mu ktoś powie, żeby zwiększył masę #pdk

ujdzie

@Wilhelm z ciekawości - co oznacza jwt w kontekście tego postu?

Wilhelm

@ujdzie James Webb Telescope. No i oczywiście się machnąłem, bo poprawniej byłoby JWST (James Webb Space Telescope), ale już zmienić nie mogę.

Zaloguj się aby komentować

Dzisiejszy widok miasta Lublin wykonany przez satelitę @CopernicusEU
Pełna jakość: https://pbs.twimg.com/media/FoeMhpLXoAITasJ?format=jpg&name=4096x4096
#lublin #astronomia #technologia #kosmos #satelity
0jciecPijo userbar
216f7cef-71b8-4a15-8194-4fed7a08ae6d
Rafau

Myślałem na początku że to jakiś bachmut czy coś

0jciecPijo

@Rafau Nie, ale widok również bywa przygnębiający.

Zaloguj się aby komentować

Naukowcy odkryli niespodziankę, przeglądając dane testowe z instrumentu MIRI Webba. Webb nieoczekiwanie sfotografował asteroidę o długości zaledwie 100-200 metrów — prawdopodobnie najmniejszy obiekt, jaki kiedykolwiek widziano.
https://www.nasa.gov/feature/goddard/2023/webb-detects-extremely-small-main-belt-asteroid
#astronomia #ciekawostki #nauka #gruparatowaniapoziomu
0jciecPijo userbar
b9e75065-2274-4852-97f7-e2b9811c19ee
michal-g-1

Zdjęcie to "artist impression" a nie ten obiekt

Morguliusz

@michal-g-1 Kurwa serio. A już się dałem zrobić.

Zaloguj się aby komentować

Jowisz, zdjęcie zrobione przez statek kosmiczny Juno. Wygląda jak dzieło Vincenta van Gogha.
#ciekawostki #astronomia #fotografia
0a5d6836-498d-4f61-af81-e50a5ba15bc0
4Sfor

Piękne. Niemniej i tak chyba bardziej jarałem się Jowiszem, kiedy mogłem go podziwiać w lornetce po raz pierwszy na własne oczy wraz z jego wielką czwórką

Jurajski_Huncwot

@kamin @Papajak_Watykaniak Przede wszystkim trzeba właśnie mieć na uwadze, że James Webb Space Telescope nie został zaprojektowany do prowadzenia jakiś dokładnych obserwacji planet w Układzie Słonecznym. JWST nie posiada żadnego instrumentu mogącego rejestrować obraz w całym spektrum światła widzialnego, a instrument JunoCam znajdujący się na sondzie Juno to potrafi. Zwierciadła zostały pokryte złotem przez co niebieskie światło jest absorbowane, więc montaż instrumentu mogącego rejestrować światło widzialne nie miałaby jakiegokolwiek sensu.

Kolejna rzecz to odległość. JunoCam osiąga rozdzielczość 3-15km/pixel będąc najbliżej Jowisza, a instrument NIRCam umieszczony na JWST ma rozdzielczość kątową 0.032 arcsec. Po przeliczeniach wyjdzie, że jest to około 150km/pixel.

Tak to wygląda według mojego rozumowania, więc istnieje szansa, że coś mylnie interpretuję.

kamin

@Jurajski_Huncwot niewiele zrozumiałem ale piorun . Nie no żartuje i rozumiem o co chodzi ale w sumie takie pytanie mam bo chyba masz wiedzę. Wiem że byłoby to całkowicie nieopłacalne, ale czysto teoretycznie. Czy dałoby radę zbudować teleskop który robiłby zdjęcia planet układu słonecznego z jakąś mega rozdzielczością? Jak satelity szpiegowskie nad ziemią? Zdjęcia Plutona z możliwością oglądania każdego kamienia to byłby sztos ( ͡ʘ ͜ʖ ͡ʘ)

Zaloguj się aby komentować

Ostatnimi dniami biję się z myślami, może mi coś podpowiecie
Mam Canony 6D, Panasonici GH5 (i dość sporą szklarnie wszelakich ogniskowych), ale oprócz tego gdzieś rypnięty w szafkę stary poczciwy Canon 450D.
Jakiś czas temu wpadłem na pomysł żeby zmodyfikować tego Canona 450D i wyciąć mu filtry IR.
Wiadomo, najlepiej to by było zmodyfikować jedną z C6D ale nie mogę ze względu na to, że ciągle jest mi potrzebna w pracy.
Pytanie brzmi - czy jest sens robić modyfikację w C450D i robić zdjęcia nim zamiast C6D bez modyfikacji? Generalnie C450D jest duuuużo słabszy w porównaniu z C6D (matryca, ISO, procesor itd). Może ktoś z Was już przerabiał podobne rozterki i może się podzielić doświadczeniem?
#astrofotografia #canon
630961de-58ac-4d0c-8977-94c88c6ee2ae
onpanopticon

@szukammamy hmm, dołączył do hejto namrab i on z pewnością mógłby powiedzieć coś sensownego w temacie.

Zaloguj się aby komentować