Zdjęcie w tle
Książki

Społeczność

Książki

783
768 + 1 = 769

Tytuł: Wieża Jaskółki
Autor: Andrzej Sapkowski
Kategoria: fantasy, science fiction
Wydawnictwo: Supernowa
ISBN: 9788375780680
Liczba stron: 488
Ocena: 8/10

Kolejna część sagi o Wiedźminie autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, kontynuuje wątki z poprzednich tomów, a jednocześnie wprowadza głębszą refleksję nad losem postaci, szczególnie Ciri. Fabuła jest mroczna i przepełniona dramatycznymi wydarzeniami, a postacie stają w obliczu nowych, trudnych wyzwań.

Jednym z największych atutów tej części jest sposób, w jaki Sapkowski prowadzi wielowątkową narrację. Każda z postaci ma własne cele i motywacje, a ich losy splatają się w fascynujący sposób. Pisarz wprowadza elementy retrospekcji, co dodaje głębi postaciom oraz pozwala lepiej zrozumieć ich wewnętrzne dylematy.

Styl Sapkowskiego pozostaje żywy, pełen ironii, humoru oraz błyskotliwych dialogów, co sprawia, że książkę czyta się z przyjemnością. W tej części jeszcze bardziej wyczuwalna jest atmosfera niepokoju i nadciągającego zagrożenia, co buduje napięcie aż do ostatnich stron.

Prywatny licznik: 27/11010

Wygenerowano za pomocą https://bookmeter.xyz

#bookmeter
Piesek userbar
1287aa95-8eb3-4fe2-9a7c-c783a586aa65
ZohanTSW

11010 to w systemie binarnym 26, a ty już przeczytałeś 27 książek, cel osiągnięty!

Zaloguj się aby komentować

Newsy książkowe od Whoresbane'a!

Dom Wydawniczy REBIS umieszcza kolejną książkę Johna Wyndhama w serii Wehikuł Czasu. "Kukułcze jaja z Midwich" w sprzedaży od 1 października 2024 roku. Wydanie w oprawie zintegrowanej, imitującej twardą, obejmuje 256 stron, w cenie detalicznej 49,99 zł. Poniżej okładka i krótko o treści.

Pewnego dnia wszyscy mieszkańcy Midwich w Anglii w niewyjaśnionych okolicznościach zapadają równocześnie w sen, a cała wioska zostaje na krótki czas całkowicie odcięta od świata. Kilka tygodni później okazuje się, że w Midwich ponad 60 kobiet jest w ciąży. Dzieci, które się rodzą, są bardzo do siebie podobne, obdarzone jasnozłocistymi, niemal fluorescencyjnymi oczyma. W miarę upływu kolejnych lat ujawniają się niezwykłe zdolności Dzieci i łącząca je telepatyczna więź. Zaczynają też coraz bardziej zdecydowanie narzucać swoją wolę mieszkańcom Midwich…

To klasyczna opowieść o obcych wśród nas, o tym, jak zareagujemy w obliczu konfrontacji z istotami przewyższającymi nas pod każdym względem.

#ksiazkiwhoresbane 'a - tag, pod którym chwale się nowymi nabytkami oraz wrzucam newsy o książkach
Chcesz mnie wesprzeć? Mój Onlyfans ( ͡° ͜ʖ ͡°) ⇒ patronite.pl/ksiazkiWhoresbane
#ksiazki #czytajzhejto #rebis #scifi #sciencefiction #wehikulczasu #johnwyndham
53673c38-b3c5-4d37-8bb7-2226962e1d32
767 + 1 = 768

Tytuł: Nierówności po polsku. Dlaczego trzeba się nimi zająć, jeśli chcemy dobrej przyszłości nad Wisłą
Autor: Michał Brzeziński, Paweł Bukowski, Jakub Sawulski
Kategoria: nauki społeczne
Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
Liczba stron: 300
Ocena: 9/10

Książka przedstawia szeroki raport na temat nierówności w Polsce - dochodowych, majątkowych i nierówności szans (to gdzie się urodzimy, w jakiej rodzinie i otoczeniu ma ogromny wpływ na nasze późniejsze dochody i poziom życia).

Autorzy analizują to w kontekście historycznym i globalnym na tyle, na ile pozwalają posiadane dane, dużo uwagi poświęcają by tłumaczyć jak ważna jest walka z nierównościami i dbanie o najuboższych - nie tylko z powodów moralnych, ale przede wszystkim dla wyników gospodarczych kraju, przy okazji obalając wiele chłopskorozumowych mitów.

Wysokie nierówności między najbogatszymi a biednymi potrafią być dobre, zwłaszcza dla krajów, które są na początku drogi rozwoju, Polska jest już na dalszym etapie, gdzie kluczowy jest kapitał ludzki, a nie rzeczowy (kapitału ludzkiego kolejne miliardy dla miliarderów nie rozwijają), dlatego zanim gdzieś ktoś powie i napisze, że zasiłki to biorą nieroby, a wolny rynek rozwiąże problemy i niech każdy radzi sobie sam, no to książka może mu pozwolić wyrobić rozsądniejszą opinię.

Wygenerowano za pomocą https://bookmeter.xyz

#bookmeter #ksiazki
d3eb874a-ace1-4926-8ebf-e228f2db29e0
Maciek

@smierdakow Lubię książki Sawulskiego. "Pokolenie 89" było bardzo dobre.

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
766 + 1 = 767

Tytuł: Upadek Lewiatana
Autor: James S.A. Corey
Kategoria: fantasy, science fiction
Wydawnictwo: MAG
ISBN: 9788367023191
Liczba stron: 528
Ocena: 8/10

Czy łatwo jest w odpowiedni sposób skończyć taki długi cykl? Nie. Co to właściwie znaczy "odpowiedni"?
W ostatniej części działo się dużo i gęsto, można by nawet pomyśleć, że nowe rzeczy pojawiały się ciut za często, choć z drugiej strony tworzyło to pasującą do tonu prezentowanych wydarzeń atmosferę niepewności, pośpiechu i tym razem już faktycznie ostatniej szansy.
Powtórzę się już któryś raz, ale znowu mamy do czynienia z różnymi typami zdrad i sojuszy, są ucieczki, są bitwy, są kryzysy tożsamości. Niby wszystkie te rzeczy widzieliśmy już po kilka razy, ale w dalszym ciągu dają radę. Przyczepię się właściwie tylko do pierwszej akcji na planecie - celowo zrobiono z naszej paczki idiotów na krótką chwilę, by rezultat był dokładnie jak zamierzony.
No i przechodząc do zakończenia. Czy było przewidywalne? Wmawiam sobie, że do pewnego stopnia tak - myślę, że mogę to powiedzieć o samych jego konsekwencjach, ale o prowadzących doń sekwencjach już niekoniecznie. Nie mam wobec niego jakichś skrajnych odczuć, choć z ciekawością spojrzałbym na inne podejście do zamknięcia historii. Tak jak teraz o tym myślę, tak wyczuwam tu trochę sosu z Mass Effecta 3. Kto wie ten wie.
Ogólnie bardzo sympatyczna seria. Główne postacie są tak napisane, że nie da się do nich nie przywiązać. Ode mnie na duży plus rozdziały po 10 stron - bardzo nie lubię przerywać czytania w połowie wydarzeń. Generalne podsumowanie cyklu zrobię przy okazji zbioru opowiadań.

Wygenerowano za pomocą https://bookmeter.xyz

#bookmeter #ksiazki #czytajzhejto #expanse #jamessacorey #mag #ksiazkicerbera
9966644b-a717-4515-b32a-7a5e74059226
Greenzoll

No fakt, zakonczenie nie poruszalo moze jak w innych seriach jakie czytalem ostatnio, ale to tez troche inna stylistyka; bardziej Pulp niz Epic. Ale seria ogolnie miodzio jak sie przymknie oko na niektore rzeczy. Mnie osobiscie zdolowalo troche to ze po pierwszych paru tomach, gdzie paszcze rozdziawialem z zaskoczenia, zrobila sie ta seria bardziej przewidywalna. Ale jak to mowia: gorzej bylo i klaskali.

Cerber108

@Greenzoll to jest w sumie dobre podsumowanie - fajne czytadło, choć w pewnym momencie raczej bezpieczne i bez fajerwerków.

Zaloguj się aby komentować

Cytat na dziś:

(...) przypomniała sobie, że jej ojciec – choć zabrzmi to dziwnie – sam uszył tę kołdrę dwie zimy temu, kiedy śnieg napadał prawie tak samo głęboko i w kuźni nie było nic do roboty. Wykorzystał przeróżne gałgany, które przywędrowały do Głupiego Osła z całego świata: takie jak jedwab, dylematowa skóra, wodna bawełna i wełna thargi. A że nie był dobrym krawcem, rezultat otrzymał dość dziwny i nierówny, bardziej przypominający płaskiego żółwia niż kołdrę, więc mama postanowiła wielkodusznie podarować ją Babci w ostatnią Noc Strzeżenia Wiedźm, i...

Terry Pratchett, Równoumagicznienie

#uuk
Yes_Man

@moll ...i co dalej!?

Dawaj resztę, jestem ciekawy ಠ_ಠ

splash545

@Yes_Man a to trzeba było przeczytać to byś wiedział

Yes_Man

@splash545 wolę na raty, poza tym @moll ładnie czyta, tylko czasami za szybko kończy xD

Mr.Mars

W kołdrze liczy się wypełnienie.


Musi być cieplutka.

Zaloguj się aby komentować

764 + 1 = 765

Tytuł: Święty z Centralnego
Autor: Jakub Ćwiek
Kategoria: kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo: PulpBooks
ISBN: 9788396816115
Liczba stron: 317
Ocena: 8/10

Bardzo lubię fantastyczne książki pana Jakuba Ćwieka a ta pozycja nie zawiera żadnych fantastycznych czy nadprzyrodzonych elementów. Zacytuje tu opis książki z wydawnictwa : "Po kilku latach spędzonych na emigracji do kraju wraca sześćdziesięcioletni Mariusz Kulewicz zwany Kancerem.
Z ukrytym pasem pełnym zarobionych funtów trafia na Dworzec Centralny, gdzie przed wyjazdem spędził kilka lat jako bezdomny.
Tym razem ma to być tylko przesiadka w drodze do zupełnie nowego życia, ale plakat informujący o zaginięciu dawnego kolegi z peronów przypomina Kancerowi o zaciągniętym kiedyś długu. Próba spłacenia go oznaczać będzie nie tylko ponowną konfrontację z brutalną rzeczywistością dworca, ale i konieczność zmierzenia się z własną, mroczną przeszłością.
„Święty z Centralnego” to gorzki, trzymający w napięciu kryminalny neo-western o świecie i ludziach, których na co dzień wolimy nie widzieć."
Jak dla mnie to jeden z lepszych polskich kryminałów jakie dotąd przeczytałam. Bardzo prawdziwi psychologicznie bohaterowie, zarówno ci główni jak i drugoplanowi. Świetny opis stosunków panujacych na dworcu centralnym, życia bezdomnych, ludzi pracujących w jadłodajniach, sklepikach, świata przestępczego i pracujących tam policjantów. Autor opisuje to w sposób bardzo żywy nie epatując przy tym nadmiarem brutalności czy też wulgaryzmów. Nie ma tu wymyślnych morderstw, skomplikowanych seryjnych morderców jest tylko codzienność półświatka przestępczego z Centralnego, ludzi tam pracujących i człowiek z mroczną przeszłością próbujący wyjaśnić zagadkę zaginięcia swojego kolegi sprzed lat. Takie dociekania nie mogą się dobrze skończyć ale w tym całym chaosie i zamieszaniu dzieją się tez dobre rzeczy (relacje Mariusza z trans chłopakiem Miłoszem). Poza tym na końcu jest plot twist. 
Z posłowia autora dowiedziałam się że przygotowując się do napisania innej książki, "Ciemność płonie" mieszkał przez parę miesięcy z bezdomnymi na dworcu, dzieląc z nimi ich los. To czuć, że autor pisze o czymś co poznał, dlatego jego bohaterowie są tak prawdziwi. Tę pozycję na prawdę gorąco polecam.

Wygenerowano za pomocą https://bookmeter.xyz

#bookmeter r #ksiazki #literatura #czytajzhejto #hejtoczyta
fd3b3e04-c5d0-4053-ad55-e4433f794b3c
hapaczuri

na okładce to wardęga?

serotonin_enjoyer

@hapaczuri lol mam nadzieję że nie

Zaloguj się aby komentować

763 + 1 = 764

Tytuł: Zapora
Autor: Henning Mankell
Kategoria: kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo: W.A.B
ISBN: 9788374149884
Liczba stron: 544
Ocena: 7/10

Znów Kurt Wallander musi rozwiązać zagadkę dwóch pozornie nie związanych ze sobą wydarzeń: dwie niepełnoletnie dziewczyny zabijają atakują taksówkarza za pomocą noża i młotka wskutek czego mężczyzna traci życie a w innej części miasta przed bankomatem znalezione zostaje nagie ciało mężczyzny. Tym razem śledztwo prowadzone jest również w cyberprzestrzeni i wszystko wskazuje na to że czas na rozwiązanie sprawy jest ograniczony, wiadomo że zegar tyka choć nie wiadomo co się stanie jak policji nie uda się rozwiązać sprawy na czas. Ale wiadomo, lepiej tego nie sprawdzać. 
Ten tom trzyma poziom i tempo akcji poprzedniej części. Nosi cechy stylu tego autora co według mnie jest zaletą. Polecam

Wygenerowano za pomocą https://bookmeter.xyz

#bookmeter r #ksiazki #literatura #czytajzhejto #hejtoczyta
46cf9a0a-2535-46ac-b90c-154c6c0cdefc

Zaloguj się aby komentować

762 + 1 = 763

Tytuł: O krok
Autor: Henning Mankell
Kategoria: kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo: W.A.B.
ISBN: 9788377475706
Liczba stron: 512
Ocena: 7/10

Ostatnio z przyczyn poniekąd ode mnie niezależnych utknęłam z czytaniem książek na dwóch pozycjach. Totalnie nie miałam czasu. Ale za to nadganiałam jak mogłam audiobookami. Wybaczcie ale dziś będzie bardzo krótko bo z wolnym czasem wciąż u mnie nie halo. 
Po świetnych "Kulawych koniach" Micka Herrona, postanowiłam że pozostałe części cyklu wolę czytać niż słuchać więc musiałam sięgnąć po coś innego i postanowiłam kontynuować słuchanie serii o komisarzu Wallanderze Henninga Mankella. W kolejnym tomie zatytułowanym "O krok" komisarz stara się rozwiązać zagadkę zniknięcia kilkorga młodych ludzi, którzy udali się na świętowanie letniego przesilenia i słuch po nich zaginął. Sprawa nie wydaje się pilna bo jedna z dziewcząt wysłała kartkę do rodziny że udali się w podróż po Europie. Rodzicom wydaje się to jednak podejrzane. W niedługim czasie współpracownik komisarza, jego dobry kolega, zostaje znaleziony zastrzelony we własnym mieszkaniu. Nikt nie łączy tych dwóch spraw dopóki nie wychodzi na jaw że zastrzelony policjant badał sprawę zaginięcia młodych ludzi, poświęcając na to swój urlop. 
Z tomu na tom seria się rozkręca. Początkowe tomy mogły zrażać swoim brakiem napięcia, wolno posuwającą się akcją, licznymi rozważaniami filozoficznymi. Wallander był prostym policjantem, który nagle musiał mierzyć się ze zbrodniami z jakimi się wcześniej nie stykał. W tym tomie komisarz już przywykł do brutalności przestępców, już nie zadziwiają go brutalne morderstwa chociaż wciąż nie może przeboleć że świat zmienia się na gorsze. W książce dalej jest sporo rozważań Wallandera o życiu ale akcja posuwa się szybko, dynamicznie, cały czas coś się dzieje. Mi się podobało chociaż sądząc po recenzjach wielu czytelników zraża to że autor tak dużo miejsca poświęca rozmyślaniom głównego bohatera i jego ocenom kondycji współczesnego świata. Jak dla mnie to zaleta - cecha charakterystyczna książek Mankella. Dzięki temu są oryginalne, mają swój charakter odróżniający je od innych kryminałów.

Wygenerowano za pomocą https://bookmeter.xyz

#bookmeter #ksiazki #czytajzhejto #hejtoczyta #literatura
e7a07ccb-6f5c-46d4-acf2-59f57a03138e

Zaloguj się aby komentować

761 + 1 = 762

Tytuł: Równoumagicznienie 
Autor: Terry Pratchett 
Kategoria: fantasy, science fiction
Wydawnictwo: Prószyński Media Sp. z o.o.
ISBN: 978-83-7648-884-4
Liczba stron: 283
Ocena: 7/10

Prywatny licznik: 17/24

W trzeciej powieści ze Świata Dysku poznajemy nowych bohaterów, którymi są Esk oraz Babcia Weatherwax. 
Esk jest młodą dziewczyną, która w dniu swoich narodzin zostaje obdarzona mocą magiczną i jest tu mały problem. Bo przecież kobieta nie może zostać magiem! To wbrew tradycji! Mag zawsze jest mężczyzną a kobietą ewentualnie wiedźmą. Ale czy na pewno? Czy tradycja okaże się silniejsza od losu i determinacji? 
W książce spodobał mi się sposób prowadzenia narracji zawierający jak to u Pratchetta wiele humoru i mniej lub bardziej ukrytych spostrzeżeń dotyczących realnego świata. Wydaje mi się, że autor trochę też się wyrobił z opisami i budowaniem nimi klimatu. No ale przede wszystkim podobało mi się, że fabuła książki jest spójna od początku do końca i można się w nią zanurzyć bez poczucia wszechogarniającego chaosu jak to miało miejsce w dwóch poprzednich książkach.
Myślałem, że dzięki temu wszystkiemu i bardzo wyrazistej, zabawnej i ciekawej postaci Babci Weatherwax będę mógł dać jej ocenę 8. Jednak się to nie stało bo druga odnoga głównego wątku jak i jego finał były takie sobie. Nie mówię o samym zakończeniu książki, które było już całkiem w porządku i trochę uratowało ogólne wrażenie. Dlatego daje książce taką 7 z plusem i uważam, że jest o pół oczka lepsza od poprzedzających ją przygód Rincewinda, Dwukwiata i Bagażu.

Wygenerowano za pomocą https://bookmeter.xyz

#bookmeter #dwanascieksiazek
13fe575b-d364-41ba-ae27-3a5050e09e41
Heheszki

@splash545 poczytaj o straży w ankh-morpork, tam aż kipi stoicyzm :)

splash545

@Heheszki no właśnie Straż! Straż! będzie następnym co będę czytał ze Świata Dysku dysku bo Morta już zaliczyłem

Zaloguj się aby komentować

Ciekawa sytuacja na rynku książki.

Tezeusz (największy antykwariat w Polsce) rozpoczął współpracę z Empikiem i od teraz za pośrednictwem Empiku będzie można kupić książki używane.

Ale mało tego, szef Tezeusza zapowiada całkowitą dominację rynku książek używanych i pełną swobodę w narzucaniu ogromnych marż. Interwencję w tej sprawie zapowiedziała już posłanka partii Razem

Jednocześnie kop sprzedażowy na Empiku i dodatkowy zastrzyk dużej własnej gotówki pozwoli nam od zaraz uruchomić przygotowany już przez nas plan pójścia po cały rynek książki używanej i antykwarycznej w Polsce: z lidera sprzedaży staniemy się do końca 2025 r nieomal monopolistą podaży Wykupimy każdą wartościową markę na tym rynku i przejmiemy wszystkie formaty wymiany. Od przyszłego roku każdy kto będzie poszukiwał wartościowej książki używanej z Polski (lub chciał ją sprzedać) dostanie ją tylko w i poprzez Tezeusza w cenie jaką zaproponujmy w kontekście rynku: w praktyce istotnie wrośnie nam marża.

https://niestatystyczny.pl/2024/09/04/tezeusz-pl-chce-zmonopolizowac-rynek-ksiazek-uzywanych-dzieki-wspolpracy-z-empikiem-wykupimy-kazda-wartosciowa-marke/

#ksiazki
pol-scot

@smierdakow marża będzie ograniczona bo cena uzywanej nie przekroczy ceny nowej, poza tym gość chyba zapomniał o grupach pejsbukowych i olx...

FoxtrotLima

@pol-scot akurat to co ja zbieram zawsze jest tańsze na Tezeuszu niż u Januszy na OLX.

Cerber108

Mam w obserwowanych w Empiku kilka brakujących Artefaktów - ceny od 80 do 200 właśnie od tego tu oszołoma. Powodzenia

wiatrodewsi

No dobra, to co właściwie najlepiej zrobić z używanymi, niechcianymi książkami? Brak mi miejsca na to co chcę przeczytać, bo mam masę rzeczy których nie chce, a wyrzucić mi szkoda...

pol-scot

@wiatrodewsi sprzedać...

bishop

@wiatrodewsi oddać do biblioteki jeśli są w dobrej kondycji

Zaloguj się aby komentować

Znacie może książkę podobną do "1984" Orwella, ale gdzie akcja toczy się zamiast w komunistycznej dyktaturze to w jakiejś teokracji rodem z Isis? #ksiazki
moll

@Dan188 coś w ten deseń to będzie "Opowieść podręcznej", bo tam reżim oparto o Biblię

ErwinoRommelo

Z dystopi polecam _My _ pana Zamiatina, dużo lepsza niż orwella powieść bo autor doznał na skórze takiego reżimu a Anglikowi tylko CIA płaciło za szkalowanie czerwonych.

ErwinoRommelo

@ErwinoRommelo jbc kursywe

Dan188

W ogóle dałem ten sam post na wykopie żeby sprawdzić jakie tytuły lubią ludzie i nie dostałem żadnej odpowiedzi, a tutaj w krótkim czasie dostałem kilka tytułów. Hejto trzyma poziom

Zaloguj się aby komentować

Newsy książkowe od Whoresbane'a!

Drugi news / 05.09.2024

Wydawnictwo Vesper ujawnia okładkę finału Trylogii Marsjańskiej. "Błękitny Mars" Kima Stanleya Robinsona trafi do księgarń na początku 2025 roku. Poniżej krótko o treści.

Czerwona planeta przestała być czerwona, ponieważ Mars stał się w pełni zamieszkiwalnym światem. Jednak gdy Mars rozkwita, Ziemi zagrażają przeludnienie i katastrofa ekologiczna. Wkrótce ludzie zaczynają postrzegać Mars jako schronienie, co prowadzi do możliwego konfliktu międzyplanetarnego, a także do politycznych napięć między Czerwonymi, którzy pragną zachować planetę w jej pustynnej formie, a Zielonymi „terraformatorami”. Ostateczny los Ziemi oraz możliwość nowych eksploracji w Układzie Słonecznym stoją na krawędzi.

#ksiazkiwhoresbane 'a - tag, pod którym chwale się nowymi nabytkami oraz wrzucam newsy o książkach
Chcesz mnie wesprzeć? Mój Onlyfans ( ͡° ͜ʖ ͡°) ⇒ patronite.pl/ksiazkiWhoresbane
#ksiazki #czytajzhejto #vesper #scifi #sciencefiction #trylogiamarsjanska #kimstanleyrobinson #wymiaryvesper
c586c91b-0289-43ee-aaad-8801b52dc0d5
Aro83

Vesper fajne ma te wydania. Ktoś czytał tą trylogie? Dobre to?

bob-dylan

@Aro83 Czytałem. Ta trylogia to manifest polityczny przede wszystkim. Anarchistyczny.

Wątki SF to tło do rozważań na temat tworzenia nowego społeczeństwa marsjańskiego opartego na walce z ziemskim (starym) porządku. Sprawnie napisane, ale wg mnie nic specjalnego. Do serii Expanse na przykład się nie umywa.

Zaloguj się aby komentować

Tak powinien być wydany Ostatni Bohater

Taguję #uuk by mogli być zazdrośni ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#ksiazkiwhoresbane 'a - tag, pod którym chwale się nowymi nabytkami oraz wrzucam newsy o książkach
Chcesz mnie wesprzeć? Mój Onlyfans ( ͡° ͜ʖ ͡°) ⇒ patronite.pl/ksiazkiWhoresbane
#ksiazki #czytajzhejto #chwalesie #proszynski #fantasy  #pratchett #swiatdysku
0937f4b8-f905-42ea-91df-469e111a3bdc
moll

@Whoresbane kiedy rozpoczynasz transformację w czarownicę?

Whoresbane

@moll Czarownika (╯ ͠° ͟ʖ ͡°)╯┻━┻

moll

@Whoresbane na okładce jak byk czarownica, mnie nie oszukasz co tam knujesz

Dziwen

@Whoresbane masz, jakbyś kiedyś jednak poszedł w tę Whoreswiedźmę, jak zasugerowała @moll . XD

Opcja 2 bardziej kobieca.

9bcfc8eb-367d-44ea-bf5d-7e32a014ccf1
fb5340bf-fb92-4360-ad71-e76053a31e19
Bing0Bang0Bong0

@Whoresbane wszystko fajnie, ale te obite brzegi grzbietu (╯ ͠° ͟ʖ ͡°)╯┻━┻

Zaloguj się aby komentować

760 + 1 = 761

Tytuł: Kroniki Czarnej Kompanii
Autor: Glen Cook
Tłumacze: Michał Jakuszewski, Beata Jankowska-Rosadzińska
Kategoria: fantasy
Wydawnictwo: Rebis
ISBN: 9788381881739
Liczba stron: 920
Ocena: 7/10

Lekkie przekłamanie, ponieważ w jednej książce znajdują się trzy powieści z serii („Czarna Kompania”, „Cień w ukryciu”, „Biała Róża”), ale nie chce mi się tego rozbijać na osobne wpisy. Tym bardziej, że te trzy tytuły stanowią swego rodzaju mini-cykl. 

Od powieści Glena Cooka mogą odrzucić dwie rzeczy:

1. Bohater zbiorowy, czyli Czarna Kompania. Przypomina mi to bardzo „Star Treka” - tam mamy załogę Enterprise, tu członków Kompanii. I załoga statku, i Kompania liczy sobie przynajmniej kilkaset osób, czasem nawet więcej, jednakże historia skupia się na ich najważniejszych członkach. Pozostali stanowią głównie tło i najczęściej służą do tego, żeby autor miał kogo uśmiercać. :') Oficerów niestety otacza fabularna zbroja. 

2. Styl pisania autora. Historia opowiedziana została głównie z perspektywy kronikarza Czarnej Kompanii, Konowała, który jednocześnie jest także lekarzem. Przekłada się to na dosyć oszczędną w słowach narrację pierwszoosobową, iście żołnierski zapis historii Czarnej Kompanii. Konował często coś uprościł, pominął czy nawet przemilczał - zresztą, jedną z zasad Kompanii jest to, że nie pytają członków o ich przeszłość, zakładając, że przed dołączeniem zostawili ją za sobą, a wszystkie „rachunki” zostały uregulowane. 

W drugiej powieści autor trochę od tego odszedł i postanowił przedstawić wydarzenia, w których Konował nie zawsze był świadkiem. Podobało mi się także to, że w jednym rozdziale można było najpierw przeczytać o tym, że pewna postać rozmawia z kimś tam, a w następnym okazało się, że tym kimś był Konował właśnie, który opowiedział swoją wersję rozmowy/spotkania.

Szkoda tylko, że autorowi kiepsko wyszły fabularne zawijasy - można je bardzo łatwo przewidzieć. Na przykład w trzeciej części taki zawijas ma miejsce pod sam koniec, gdy mnie udało się przewidzieć go już na samym początku. Finalnie nie było zaskoczenia. 

No i ostatnim moim zarzutem jest to, że spodziewałem się trochę bardziej przyziemnej historii o grupie najemników, którzy imają się różnych zadań, a dostałem prawie że tradycyjną opowieść o walce Dobra ze Złem, tylko że Czarna Kompania nie bawi się w moralne dylematy i walczy dla tego, kto dobrze płaci. Jednakże nie traktuję tego jako wadę. 

Wygenerowano za pomocą https://bookmeter.xyz

#bookmeter #fantasy #fantastyka #czytajzhejto #ksiazki
d44d19e5-791c-4ae0-9165-10b04df23e3b
Cerber108

@cyberpunkowy_neuromantyk ta książka i tak jest najlepsza, później niestety straszne lanie wody. Ogólnie "Cień w ukryciu" to bezapelacyjnie najlepszy tekst w tym cyklu, a i ogólnie cholernie solidna pozycja.

Zaloguj się aby komentować

Newsy książkowe od Whoresbane'a!

Wydawnictwo MAG podzieliło się planami wydawniczymi wobec kilku wybranych autorów:

Brandon Sanderson
---------------------------

Tekst Wiatru i Prawdy pojawił się w sierpniu, zamiast planowego kwietnia. Stąd opóźnienie na pierwszy kwartał 2025 roku. W okolicach premiery pojawią się dodruki poprzednich tomów w miękkich i twardych oprawach.

"Wiatr i Prawda. Tom 1" (Archiwum Burzowego Światła Tom 5) - najbardziej optymistyczna wersja to styczeń 2025
"Wiatr i Prawda. Tom 2" (Archiwum Burzowego Światła Tom 5) - najbardziej optymistyczna wersja to maj 2025
"Rozjemca" (wydanie jubileuszowe) - początek 2025
"Biały Piasek. Omnibus" - 2025

Ian Cameron Esslemont
---------------------------

Wydanie cyklu Path of Ascendancy jest uwarunkowane sprzedażą Imperium Malazańskiego. To jedyny czynnik wpływający na decyzję.

James S. A. Corey
---------------------------

Dodruki Wzlot Persepolis, Gniew Tiamat i Upadek Lewiatana wrócą do sprzedaży do końca roku 2024

Pierce Brown
---------------------------

Czwarty tom Red Rising 27 listopada. Następne dwa co pół roku

Christopher Paolini
---------------------------

Dodruki serii Dziedzictwo w twardej oprawie, w szacie graficznej z 2019 roku, wrócą do księgarń przed premierą Murtagha

Victoria Aveyard
---------------------------

Czerwona Królowa wyjdzie 22 listopada 2024 roku. Następne tomy w 2025, co kwartał

Grudzień 2024
---------------------------

Plany na ostatni miesiąc w roku nie zostały wykrystalizowane, jeszcze nie wiadomo co zostanie wydane

#ksiazkiwhoresbane 'a - tag, pod którym chwale się nowymi nabytkami oraz wrzucam newsy o książkach
Chcesz mnie wesprzeć? Mój Onlyfans ( ͡° ͜ʖ ͡°) ⇒ patronite.pl/ksiazkiWhoresbane
#ksiazki #czytajzhejto #mag #fantastyka
fc187ed3-4c04-419e-b415-7ccfbfd72aa8
Endrevoir

@Whoresbane Ale mnie tym Sandersonem zasmuciłeś :(((

Zaloguj się aby komentować

Cytat na dziś:

Wewnątrz wielka kuchnia była ciemna i zimna, i pachniała wyłącznie śniegiem. Ciemno było tu zawsze, jednak przyzwyczaili się do widoku ognia na szerokim kominku i ciężkich aromatów tego, co akurat Babcia gotowała, a co czasami sprowadzało ból głowy, a czasami wizje.

Terry Pratchett, Równoumagicznienie

#uuk
Opornik

aż mi się trochę przypomniała kuchnia jaka była prababci nie pamiętam dokładnie ale coś podobnie do tego

78ddb12b-fbef-4a4b-b827-884d1cde0aab
moll

@Opornik tutaj to na bogato, z okapem. U mojej nad taką kuchnią, tylko trochę większą była tylko kratka

Mr.Mars

Babcia dobrze mieszała w garnku.

Zaloguj się aby komentować

Newsy książkowe od Whoresbane'a!

Czwarty news / 04.09.2024

Wydawnictwo MAG przedstawia zarys planu wydawniczego na okres wrzesień - listopad 2024 roku.

WRZESIEŃ
---------------------------

20.09
Ian Cameron Esslemont - "Jabłko Berło Tron"

25.09
Christopher Paolini - "Murtagh" (miękka)
Christopher Paolini - "Murtagh" (twarda)
James S.A. Corey - "Łaska bogów"
Pierce Brown - "Gwiazda zaranna"

PAŹDZIERNIK
---------------------------

18.10
Michael J. Sullivan - "Epoka imperium"

30.10
Simon Jimenez - "Włócznia rozcina wodę" (Uczta Wyobraźni)
Ray Nayler - "Ciosy zagłady" (Uczta Wyobraźni)
Roger Zelazny - "Nieśmiertelny. Istoty światła i mroku. Wyspa umarłych. Oko kota" (Artefakty)
Christopher Buehlman - "Dwa ognie" (seria grozy)
Tui. T Sutherland - "Smoczy mrok"

LISTOPAD
---------------------------

13.10
Jay Kristoff - "Nibynoc" (nowe wydanie, zadrukowane brzegi)
Jay Kristoff - "Bożogrobie" (nowe wydanie, zadrukowane brzegi)
Jay Kristoff - "Bezświt" (nowe wydanie, zadrukowane brzegi)

22.11
Victoria Aveyard - "Czerwona królowa"
James Dashner - "Kompleks bogów"

27.11
Pierce Brown - "Żelazny złoty"
Heather Fawcett - "Emily Wilde Atlas Zaczarowanych Krain"

#ksiazkiwhoresbane 'a - tag, pod którym chwale się nowymi nabytkami oraz wrzucam newsy o książkach
Chcesz mnie wesprzeć? Mój Onlyfans ( ͡° ͜ʖ ͡°) ⇒ patronite.pl/ksiazkiWhoresbane
#ksiazki #czytajzhejto #mag #fantastyka #ucztawyobrazni #artefakty #grozamag
df7895f2-319d-4f3d-9e95-28333cdc5851
Grzesinek

Wychodzi na to ze na grudzień nie mają żadnych planów.

Wszystkie Sandersony spadły z rowerka a o Hobb już memy robią.

Whoresbane

@Grzesinek Nie mają zarysowanych planów. Grudzień zawsze jest zdradliwy bo święta, urlopy, choroby.


Tylko jeden Sanderson był planowany na grudzień i przeskoczył na styczeń/luty.

Grzesinek

@Whoresbane Był planowany omnibus i pierwsza część piątego tomu ABŚ że o dodrukach nie wspomnę.

ABŚ może bedzie w czerwcu a omnibus bliżej nieznany miesiąc 2025.

40a0dd9c-ba2d-42c3-b57f-cc510e384307

Zaloguj się aby komentować

Newsy książkowe od Whoresbane'a!

Trzeci news / 04.09.2024

Wydawnictwo Vesper wznowi Sagę Cienia w serii Wymiary. "Cień Endera" Orsona Scotta Carda jest planowany na 2025 rok. Poniżej okładka zagranicznego wydania i krótko o treści.

Dorastanie nigdy nie jest łatwe. Tym bardziej jeśli przyszło ci żyć na ulicy błagając o jedzenie i walcząc z bezwzględnymi gangami głodnych dzieci, które bez wahania rozwalą ci czaszkę za kawałek jabłka. Jeśli Groszek nauczył się czegoś na ulicach, to jak przetrwać. I to nie za pomocą pięści – jest na to zbyt mały . Ale za pomocą inteligencji.

Groszek jest geniuszem z umiejętnością wyczuwania słabości wroga i wykorzystywania jej.

Jakie lepsze cechy mógłby mieć przyszły generał, który ma poprowadzić Ziemię w ostatecznej, decydującej bitwie przeciwko wrogiej rasie obcych? W Szkole Bojowej Groszek spotyka i zaprzyjaźnia się z innym przyszłym dowódcą – Enderem Wiggins’em – który może być jego jedynym prawdziwym rywalem.

Jest tylko jeden problem: dla Groszka i Endera przyszłość zaczyna się teraz.

#ksiazkiwhoresbane 'a - tag, pod którym chwale się nowymi nabytkami oraz wrzucam newsy o książkach
Chcesz mnie wesprzeć? Mój Onlyfans ( ͡° ͜ʖ ͡°) ⇒ patronite.pl/ksiazkiWhoresbane
#ksiazki #czytajzhejto #vesper #scifi #sciencefiction #wymiaryvesper #orsonscottcard
9ac3b443-5a25-494a-8faa-3dd833847b79
Cerber108

Co ci wydawcy się tak pchają w popłuczyny po głównych cyklach nie mając do nich praw. MAG z Więźniem labiryntu, teraz Vesper z tym. To ma aż taki potencjał sprzedażowy? Tutaj jest to o tyle głupie, że wydają to w ramach serii wydawniczej.

Whoresbane

@Cerber108 Dashner w MAGu ma i możliwe, że kupią główną serię gdy Papierowy Księżyc odpuści. A Carda w Vesperze czarno widzę. To ma jakieś 17 tomów

Zaloguj się aby komentować

Newsy książkowe od Whoresbane'a!

Drugi news / 04.09.2024

Wydawnictwo MAG zapowiada piąty tom cyklu Dziedzictwo. "Murtagh" Christophera Paoliniego wyląduje na sklepowych półkach 25 września 2024 roku. Wydania w miękkiej (okładka po lewej) i twardej oprawie (okładka po prawej) liczą 592 strony, w cenach detalicznych po 59 i 69 zł. Poniżej okładki i krótko treści.

Dla Smoczego Jeźdźca Murtagha i jego smoka Ciernia świat nie jest już bezpiecznym miejscem. Zły król został obalony, im zaś pozostało zmierzyć się z konsekwencjami roli, jaką wbrew własnej woli odegrali w jego rządach strachu. Teraz, znienawidzeni i samotni, żyją na wygnaniu na rubieżach królestwa.

W całek krainie słychać szepty na temat kruchej ziemi i słabej woni siarki w powietrzu. Murtagh wyczuwa, że coś złego czai się wśród cieni Alagaësii. Tak zaczyna się epicka wyprawa do ziem zarówno znajomych, jak i dotąd niepoznanych, gdzie Murtagh i Cierń muszą użyć wszystkich broni ze swego arsenału, by znaleźć i przechytrzyć tajemniczą wiedźmę. Wiedźmę, która jest czym znacznie potężniejszym, niż się wydaje.

#ksiazkiwhoresbane 'a - tag, pod którym chwale się nowymi nabytkami oraz wrzucam newsy o książkach
Chcesz mnie wesprzeć? Mój Onlyfans ( ͡° ͜ʖ ͡°) ⇒ patronite.pl/ksiazkiWhoresbane
#ksiazki #czytajzhejto #mag #fantasy #christopherpaolini #dziedzictwo #eragon
27dfbd1e-1966-4f55-b0eb-587f1616855f

Zaloguj się aby komentować

Newsy książkowe od Whoresbane'a! 

Wydawnictwo MAG dodrukowało dziesiąty tom Malazańskiej Księgi Poległych. "Okaleczony bóg" Stevena Eriksona ponownie w księgarniach od 6 września 2024 roku. Wydanie w twardej oprawie zawiera 1136 stron, w cenie detalicznej 89 zł. Poniżej okładka i krótko o treści.

Na wojnie przegrywają wszyscy. Tę okrutną prawdę można wyczytać w oczach każdego żołnierza na każdym ze światów…

Łowcy Kości maszerują do Kolanse, na spotkanie nieznanego losu. Udręczeni i wyczerpani, są armią stojącą na skraju buntu. Ale przyboczna Tavore Paran nie daje za wygraną. Jeśli zdoła powstrzymać rozkład swych sił, jeśli kruche sojusze, które wykuła, przetrwają, i jeśli będzie to leżało w jej mocy, zamierza uczynić jeszcze jedno. Rzucić wyzwanie bogom.

Na drodze przybocznej i jej sojuszników stoją potężni wrogowie. Władający straszliwą mocą Forkrul Assailowie zamierzają oczyścić świat - zniszczyć wszystkie cywilizacje i wytępić ludzi - by móc zacząć od nowa. Pradawni bogowie również pragną odzyskać utraconą pozycję. W tym celu skruszą łańcuchy skuwające moc szerzącą ostateczne zniszczenie i uwolnią ją z wiecznego więzienia. Na świat znowu wrócą smoki.

#ksiazkiwhoresbane 'a - tag, pod którym chwale się nowymi nabytkami oraz wrzucam newsy o książkach
Chcesz mnie wesprzeć? Mój Onlyfans ( ͡° ͜ʖ ͡°) ⇒ patronite.pl/ksiazkiWhoresbane
#ksiazki #czytajzhejto #mag #fantasy #stevenerikson #malazanskaksiegapoleglych #malazan #malazanska
8e6d8888-3b71-43d7-99ee-4fe4f5de735f

Zaloguj się aby komentować