-
W 1935 r. rozpoczęły się w Warszawie balonowe zawody o Puchar Gordona Bennetta. Zawody polegają na pokonaniu balonem jak największej odległości, a w razie równych odległości będzie liczyła się prędkość. Zawody te organizowane był w latach 1906 - 1938, a po wojnie od 1983 r. aż do dziś. Obecne zawody trwają. Polska wygrywała zawody 6 razy, po trzecim zwycięstwie z rzędu dostała puchar na własność. Na zdjęciu Puchar Gordona Bennetta ufundowany przez „Gazetę Polską”, projektu Stanisława Szukalskiego.
-
W 1851 r. na chorwackiej wyspie Krk znaleziono płytę z Baški, z napisem w głagolicy z ok. 1100 roku. Głagolica to najstarsze znane pismo słowiańskie, którego stworzenie przypisuje się misjonarzowi-apostołowi Konstantemu zwanemu Cyrylem, który wraz z bratem Metodym zapisał w IX wieku za jego pomocą język słowiański używany w okolicach Salonik. Głagolica była pierwotnym alfabetem języka staro-cerkiewno-słowiańskiego, który miał być językiem liturgicznym Słowian, a w swojej późniejszej fazie rozwojowej, jako język cerkiewnosłowiański, na wiele wieków pozostał językiem literackim warstw wykształconych w kręgu wyznania prawosławnego. Płyta z Baski na drugim zdjęciu.
-
W 1916 r. podczas IWŚ w bitwie nad Sommą armia brytyjska po raz pierwszy w historii użyła w walce czołgów. Mark I, na trzecim zdjęciu, dostał nazwę "tank" - zbiornik, by zmylić wroga. Rozpoczął historię tego rodzaju uzbrojenia.
A urodziny obchodzi dziś moja babcia. Ma 85 lat, wszystkiego najlepszego i wyrównania wieku emerytalnego.
#ciekawostki #ciekawostkizdupy
Wszystkiego najlepszego dla babci, niech będzie zmorą ZuSu
Zaloguj się aby komentować