Zdjęcie w tle
Ciekawostki

Społeczność

Ciekawostki

5k+
No dzień dobry. Południowy zachód walczy tego 15 września, życzymy powodzenia. A co się działo kiedyś?

  1. W 1935 r. rozpoczęły się w Warszawie balonowe zawody o Puchar Gordona Bennetta. Zawody polegają na pokonaniu balonem jak największej odległości, a w razie równych odległości będzie liczyła się prędkość. Zawody te organizowane był w latach 1906 - 1938, a po wojnie od 1983 r. aż do dziś. Obecne zawody trwają. Polska wygrywała zawody 6 razy, po trzecim zwycięstwie z rzędu dostała puchar na własność. Na zdjęciu Puchar Gordona Bennetta ufundowany przez „Gazetę Polską”, projektu Stanisława Szukalskiego.
  2. W 1851 r. na chorwackiej wyspie Krk znaleziono płytę z Baški, z napisem w głagolicy z ok. 1100 roku. Głagolica to najstarsze znane pismo słowiańskie, którego stworzenie przypisuje się misjonarzowi-apostołowi Konstantemu zwanemu Cyrylem, który wraz z bratem Metodym zapisał w IX wieku za jego pomocą język słowiański używany w okolicach Salonik. Głagolica była pierwotnym alfabetem języka staro-cerkiewno-słowiańskiego, który miał być językiem liturgicznym Słowian, a w swojej późniejszej fazie rozwojowej, jako język cerkiewnosłowiański, na wiele wieków pozostał językiem literackim warstw wykształconych w kręgu wyznania prawosławnego. Płyta z Baski na drugim zdjęciu.
  3. W 1916 r. podczas IWŚ w bitwie nad Sommą armia brytyjska po raz pierwszy w historii użyła w walce czołgów. Mark I, na trzecim zdjęciu, dostał nazwę "tank" - zbiornik, by zmylić wroga. Rozpoczął historię tego rodzaju uzbrojenia.

A urodziny obchodzi dziś moja babcia. Ma 85 lat, wszystkiego najlepszego i wyrównania wieku emerytalnego.

#ciekawostki #ciekawostkizdupy
e72b7764-a788-4d5d-9774-c9c4eb68ff32
7ab6a212-6885-4243-821f-67f8542e0101
60e2d53a-9789-4673-8579-a071534d7650
Byk

Wszystkiego najlepszego dla babci, niech będzie zmorą ZuSu

Zaloguj się aby komentować

Dziś mija dokładnie 47 lat od pierwszego wydania Silmarillionu J. R. R. Tolkiena, który po raz pierwszy ukazał się drukiem 15 września 1977 roku

Silmarillion został częściowo uzupełniony, zredagowany, a następnie wydany po śmierci autora przez jego syna, Christophera Tolkiena, przy wsparciu kanadyjczyka Guya Gavriela Kaya. W czasie pracy nad Silmarillionem Kay studiował filozofię na Uniwersytecie Manitoba w Winnipeg - później również zaczął pisać powieści z gatunku fantasy.

Ilustracja: Ralph Damiani, Ainulindale.

#ciekawostki #ksiazki #historia #tolkien #silmarillion #fantastyka #fantasy #fantasyart
b0a30eb9-5789-404e-98f4-f736a812d6ce
Jim_Morrison

Trzeba też dodać, że jest kurewsko nudny.

Whoresbane

@Apaturia A to nie było tak, że Christ poznał się w Kayem w Kanadzie ale Kay przeniósł się do Oxfordu i tam tę książkę zredagowali?

Zaloguj się aby komentować

Ostatnia przysługa. Młode prześwietliki, tak zwane nimfy, są narażone na ataki drapieżników - lubią je pożerać między innymi żarłoczne larwy złotooków, o których była mowa w poprzedniej serii wpisów. Okazuje się jednak, że choć wobec takiego ataku nimfy są raczej bezbronne, to niekiedy są w stanie ostrzegać swoje rodzeństwo, a nawet osobniki dorosłe, przed zagrożeniem.

Badania wykazały, że u niektórych gatunków prześwietlików schwytana i zmiażdżona w żuwaczkach drapieżnika nimfa, niejako w akcie ostatniej przysługi względem swoich pobratymców, wydziela ze specjalnych gruczołów feromony o charakterze alarmującym. Feromony te, zawierające między innymi geraniol, są uwalniane wyłącznie wtedy, kiedy nimfa zostanie zgnieciona.

Rodzeństwo pechowej nimfy reaguje na geraniol natychmiastowo i cała gromada szybko rozbiega się we wszystkich kierunkach, byle dalej od zagrożenia. U niektórych gatunków potwierdzono, że taki alarm działa także na osobniki dorosłe, dzięki czemu również one mają szansę uciec przed niebezpieczeństwem (dorosłe prześwietliki nie wytwarzają w swoich organizmach geraniolu).

Geraniol jest substancją o charakterystycznym, intensywnym, "pelargoniowym" zapachu, która jest między innymi szeroko stosowana w produktach odstraszających owady i środkach owadobójczych.

#ciekawostki #przyroda #natura #zwierzeta #owady
tag serii: #7ciekawostekprzyrodniczych
6412b65a-eccd-4f59-84e5-97aaa8312b31
Barabarabasz7312

Pożywka dla sci-fi horroru jak znalazł 😎

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Polska jest trzecim od końca krajem europejskim jeżeli chodzi o udział telefonów Apple na rynku, 16,3%, mniej ma tylko Bośnia i Hercegowina, 14,11% oraz Grecja 11,97%.

Na Ukrainie popularność urządzeń tej marki jest zbliżona do sytuacji we Włoszech. Ukr. 30,09% Wł. 31,47%.

Arabia Saudyjska zaś używa telefonów amerykańskiej marki rzadziej niż Mongolia. 38,85% vs 41,62%.

https://worldpopulationreview.com/country-rankings/iphone-market-share-by-country

#ciekawostki #telefony
Mjelon

@DiscoKhan nie wiem ile bym musiał zarabiać, żeby sobie kupić telefon za kilka kafli. Ten za tysiaka dobrze mi odtwarza YouTube'a czy Spotify, ma GPS, latarkę i jako taki aparat. No może ten aparat by się przydał lepszy, ale chyba są tańsze telefony niż iPhone z porównywalnym aparatem?

Ilirian

Polska technologicznie czasem wygląda inaczej niż zachód. Na przykład u nas dominuje Firefox wśród przeglądarek. Mieliśmy też swój własny komunikator gadu gadu czy naszą klasę. Niestety globalizacja puka do nas coraz mocniej

dotevo

I dobrze. Nie lubię apple jako programista. Chcesz napisać apkę? kup Mac. Android nie jest idealny, ale gdyby nagle google stwierdziło, że od dziś Android jest zamkniętym systemem operacyjnym to AOSP jeszcze długo będzie działać z apkami dla androida. Bezpieczniejszy wybór.

Zaloguj się aby komentować

No dzień dobry. 14 września, niby nic, a jednak weekend. Co się dziś kurde ten?

  1. W 1309 r. Malbork został stolicą zakonu krzyżackiego, a zamek siedzibą wielkiego mistrza. Gratulujemy Konradowi naszego polskiego konia trojańskiego, a także Polakom zwycięstwa pod Grunwaldem.
  2. W 1812 r. Napoleon Bonaparte wkroczył do opuszczonej Moskwy. J**anie rosji to taka europejska tradycja. Ale widzicie, w USoA prezydenci się zmieniają, a Putin jak był, tak jest xd
  3. W 1814 r.  Francis Scott Key napisał tekst pieśni "Gwiaździsty Sztandar", będącej obecnie hymnem narodowym Stanów Zjednoczonych. Pieśń została zatwierdzona przez Kongres jako hymn dopiero W 1931r. Oficjalnym hymnem w XIX wieku był hymn brytyjski God Save the Queen, lecz z tekstem "My Country, ’Tis of Thee".
  4. Jak się okazuje, Amerykanie bili się też w Ameryce. W 1847 r. weszli dobie do miasta Meksyk. W 1845 r. USoA przyłączyły do swego terytorium zbuntowaną meksykańską prowincję - Republikę Teksasu. Zresztą na prośbę samych mieszkańców Republiki. Teksas od 1836 funkcjonował jako niezależne państwo, utworzone przez amerykańskich osadników, niezadowolonych z meksykańskiej administracji rządowej. Skutkami wojny były utrata przez Meksyk połowy swojego terytorium oraz ustalenie granic na kontynencie.
  5. W 1917 r. Rosja została ogłoszona Republiką. Stan normalności potrwał w Rosji do listopada do rewolucji październikowej. Nic co dobre nie może wiecznie trwać.

Urodzinki dziś obchodzi Ashley Roberts - jedna z The Pussycat Dolls. Wiecie, że tam nie tylko Nicole śpiewała? One wszystkie tam podobno śpiewały.
A no i też Dmitrij Miedwiediew, ale jego walić.

Pozdrawiam cieplutko.

#ciekawostki #ciekawostkizdupy

Zaloguj się aby komentować

#starszezwoje #ciekawostki
Aż do teraz myślałem że jak Stomil to tylko w Olsztynie
34fb5623-d7ac-42c7-9428-b08921267227
cebulaZrosolu

@Yes_Man


Zjednoczenie Przemysłu Gumowego „Stomil” – organ zarządzania branżą<br />

Stomil Bydgoszcz \(pełna nazwa: Bydgoskie Zakłady Przemysłu Gumowego „Stomil”\) – zakład przemysłu gumowego<br />

Stomil Kraków \(pełna nazwa: Krakowskie Zakłady Przemysłu Gumowego „Stomil”\) – zakład przemysłu gumowego<br />

Stomil Olsztyn SA \(pełna nazwa Olsztyńskie Zakłady Przemysłu Gumowego „Stomil\-Olsztyn”\) – polska firma oponiarska<br />

Stomil\-Poznań S\.A\. – zakład oponiarski<br />

Stomil Sanok SA \(pełna nazwa: Sanockie Zakłady Przemysłu Gumowego „Stomil Sanok” S\.A\.\) – zakład przemysłu gumowego<br />

Stomil Warszawa \(pełna nazwa: Warszawskie Zakłady Przemysłu Gumowego „Stomil”\) – zakład przemysłu gumowego powstały z przekształcenia Warszawsko\-Ryskiej Fabryki Wyrobów Gumowych „Rygawar”<br />

Firma Oponiarska Dębica, dawniej działająca pod nazwą Stomil Dębica
Nemrod

Przecież były Stomil-Poznań i Stomil-Dębica

Komenda_Miejska_Polucji

@Yes_Man @cebulaZrosolu Warto wspomnieć, że zjednoczenie miało siedzibę w Łodzi, gdzie była ogromna fabryka z własną bocznicą kolejową.

Zaloguj się aby komentować

Nie wszystkie prześwietliki wyglądają jak zrobione z koronki - niektóre mają osobliwe, lekko przejrzyste wybrzuszenia na przedpleczu, które wyglądają jak pojedyncze lub podwójne garby. Inne z kolei, jak niektóre prześwietliki z rodzaju Diconocoris, mają symetryczne, mocno wydłużone wypustki. Ich sylwetka trochę przez to przypomina zniekształcony kontur postaci lub zniekształcony krzyż.

Prześwietliki Diconocoris występują od Indii po Malezję i najchętniej żerują na liściach czarnego pieprzu (Piper nigrum). Z uwagi na swój kształt, w Wietnamie niektóre gatunki tych owadów są nazywane rầy chữ T lub rầy thánh giá, co oznacza mniej więcej "owad jak litera T" lub "owad jak krzyż".

#ciekawostki #przyroda #natura #zwierzeta #owady
tag serii: #7ciekawostekprzyrodniczych
8d3afa52-47e2-4ad0-91f9-724a1f3e5590
ef400971-5f52-4b40-b22e-152cb3699139
7e7b0c71-ac07-4ef5-a69c-a4bf00b46f1e

Zaloguj się aby komentować

#policja #ciekawostki #narkotykizawszespoko #heheszki

No w życiu bym nie pomyślał, że może dojść do takiej sytuacji. Wyobraźcie sobie, że dwóch policjantów "pełniło służbę" pod wpływem narkotyków. Zostali skontrolowani przez "patrol oficerski", zatrzymani, będzie postępowanie i sprawa karna.

W życiu bym nie pomyślał, że policjanci policjantów będą kontrolować i z jakiegoś powodu zatrzymywać

Z rzeczy śmiesznych mamy takie coś:

"Nigdy nie będzie akceptacji ze strony przełożonych, ale także całego naszego środowiska, dla takich zachowań. Funkcjonariusze poniosą możliwe surowe konsekwencje dyscyplinarne. Zostaną zwolnieni ze służby - czytamy w komunikacie na stronie toruńskiej policji"

A z rzeczy ciekawych

"W czwartek, 11 września do Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy dotarły informacje na temat dwóch policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Toruniu. Funkcjonariusze mieli pełnić służbę pod wpływem narkotyków"

Ciekawe, kto przekazał te informacje i w jaki sposób najpierw powziął tę wiedzę..

https://nowosci.com.pl/torun-nacpany-amfetamina-policjant-drogowki-jechal-radiowozem-sa-zarzuty-dla-obu-zatrzymanych-funkcjonariuszy-wydzialu-ruchu/ar/c15-18806063
a43996e8-3aeb-44ad-ad83-1d62032f75d4
entropy_

@KLH2 mojego kolegę zatrzymał patrol pod wpływem.

Opowiadał, że nawet poważnie go potraktowali jak dzwonił na 112 i musiał pokwitować odbiór radiowozu przez innego, trzeźwego tym razem funkcjonariusza xD

Zaloguj się aby komentować

No dobry wieczór. Pada, ale żyjemy. Piątek, 13. września, ale nie jest źle. A jak żyli ludzie w tym dniu?

  1. Dzień Programisty dziś (w latach przestępnych wypada 12. września), chodzi o 256. dzień roku. Humor programistów stronk.
  2. W 1906 r. w Paryżu Brazylijczyk Alberto Santos-Dumont po raz pierwszy w Europie oderwał się samolotem własnej konstrukcji od ziemi, pokonując odległość około 7 m. Oczywiście bracia Wright już wtedy latali. Niemniej gratulujemy udanych lotów, czy tam bardziej podskoków.
  3. W 1969 r. wyemitowano premierowy odcinek "Scooby Doo, gdzie jesteś?" Niektórzy tutaj pewnie pamiętają, hę? Serial ten miał tylko dwie serie, łącznie 25 odcinków.
  4. W 1975 r. zbiegły pacjent psychiatryka spryskał kwasem siarkowym obraz Rembrandta "Straż nocna". Obraz szybko spryskano wodą, kwas przeżarł tylko lakier, po miesiącu obraz odzyskał pierwotny stan. Nie gratulujemy panu, nie udało się, zresztą i dobrze.
  5. W 1991 r. ZSRR i USA uzgodniły wstrzymanie dostaw broni dla stron wojny domowej w Afganistanie. Łagodni panowie są zbyt łaskawi, by przynajmniej nie karmić raka wojny. Ja wiem. Ale ja jestem idealistą.

W 1894 r. urodził się Julian Tuwim - polski poeta. Patron kawiarenki Za Firewallem. Pozdrawiam.

#ciekawostki #ciekawostkizdupy
Goonzales

Scooby gdzie jesteś ostatnio przerabiałem z kaszojadami. Sama świadomość jak stara jest ta kreska dała mi do myślenia jak wiele się zmieniło. Dubbing trochę irytujący, historie proste, a poziom żartów no cóż niskich lotów. Kolejne serie Scooby-Doo widać progress fabuły, a najbardziej podeszła drużyna detektywów.

Zaloguj się aby komentować

Nowe wydanie newslettera #unknowNews 👇
[#uN] 🌀 Oporni programiści, pocztówki od Airbnb, własny homelab i... potrzebujesz juniorów!

https://mrugalski.pl/nl/wu/gNLFsW0N55rEgVoZeKS3Nw

Chcesz dostawać takie prosto na maila? Zapisz się tutaj:

https://unknow.news/

Zaloguj się aby komentować

Prześwietlik Stephanitis typica, zwany też bananowym. Występuje przede wszystkim w południowej Azji i żeruje między innymi na bananowcach, bananie manilskim i palmie kokosowej. Jeden z bardziej urodziwych prześwietlików

#ciekawostki #przyroda #zwierzeta #natura #owady
tag serii: #7ciekawostekprzyrodniczych
c6baba67-f66c-42a0-a1d1-5e071b4e32d6
5fcf5299-5fc2-4a27-8c8d-27ff956e0972

Zaloguj się aby komentować

Czy wiecie że ...
"Shrek" byt oparty na prawdziwej osobie o imieniu Maurice Tillet.
Był on francuskim zapaśnikiem, który poślubił piękną kobietę o imieniu Olga.
Maurice Tillet był francuskim zawodowym zapaśnikiem, lepiej znanym pod pseudonimem "Francuski Anioł". Tillet był czołowym zawodnikiem na początku lat czterdziestych i dwukrotnie był mistrzem świata wagi ciężkiej federacji Amerykańskiego Stowarzyszenia Zapaśniczego prowadzonej przez Paula Bowsera w Bostonie.

https://pl.wikipedia.org/wiki/The_French_Angel

#ciekawostki #bajki #sport #historia
0b4bdd5c-3a44-4446-95bf-5d99ade11459
5tgbnhy6

raczej tylko jego wyglad - postac i historia byly oparte na ksiazce

TheLikatesy

@4pietrowydrapaczchmur pytanie powinno brzmieć, czy ktoś jeszcze nie wie?;)

Zaloguj się aby komentować

No dzień. Nie mówię dobry, bo dziś po raz pierwszy od długiego czasu założyłem długie spodnie, bo zimno. Dlatego ogłaszam dziś, 12 września:

  1. Nieoficjalny, realny koniec lata. Lato wróć, lato nie odchodź, lato weź mnie ze sobą. Zimno sprawia, że znowu myślę o emigracji. Poważnie, tylko temperatura tak naprawdę sprawia, że w ogóle myślę o emigracji.
  2. A w 1959 r. otwarto największy wówczas w Polsce lunapark - obecnie nosi nazwę Legendia, położone jest w Chorzowie przy granicy z Katowicami i jest najstarszym lunaparkiem w kraju. Na ten moment większa jest tylko Energylandia w Zatorze. Gratulujemy Ślązakom tak wspaniałego obiektu. W ogóle wam nie zazdrościmy, w ogóle.
  3. W 1609 r. Henry Hudson odkrył ujście dzisiejszej rzeki Hudson w Ameryce Północnej. To ta rzeka, na której wylądował samolot, gdy parę minut po starcie zderzył się z kluczem gęsi. Wszystkie osoby przeżyły, kapitan został bohaterem. Dzięki gęsiom. A prawdopodobnie na cześć Henry'ego Hudsona nazwano rzekę Hudson. Ale pewności nie mam.
  4. W 1789 r. Henry Knox został pierwszym sekretarzem wojny USA. Jak widać USoA zawsze szerzyły demokrację.
  5. W 1941 r. oblatano brytyjski szybowiec transportowy Airspeed Horsa. Ciekawe to, że to szybowiec, czyli nie ma jednostki napędowej, a potrafił przetransportować 25 żołnierzy z wyposażeniem lub np. dwa jeepy. Teoretycznie miał być wielokrotnego użytku, ale praktycznie często lądował przeładowany i w grząskim terenie, przez co uszkodzenia dyskwalifikowały go do dalszego lotu.
  6. W 1956 r. w swym debiucie w europejskich rozgrywkach pucharowych Legia Warszawa przegrała w Bratysławie z miejscowym Slovanem 0:4 XDDD No gratulujemy legioniści, tradycja święta rzecz, pamiętajcie.

W 1885 r. urodził się dziś Heinrich Hoffmann - niemiecki fotograf, oficjalny fotograf Adolfa akwarelisty. Poznał Hitlera w 1919 r., rok później wstąpił do NSDAP, zaprzyjaźnił się z fuhrerem i został jego fotografem. Poniżej portret jego autorstwa.

#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #ciekawostkizdupy
ca6f58dc-ae83-4e0d-87b6-ebaa70328030
solly

Zdjecie pana Niemca, aby ktos przypadkiem nie pominal ;D

Sosnowiczanin

To zdjęcie od razu przypomniało mi pewną przeróbkę

8bc063d0-eb99-4d7b-842f-a649fe337445

Zaloguj się aby komentować

Mediana zarobków w Polsce, w pierwszym kwartale 2024.

Dane obejmują również małe firmy, w których jednak medianą jest najniższa krajowa.

Jeśli zarabiacie 10 tys. zł brutto to jesteście wśród 20% najlepiej zarabiających Polaków, a jeśli zarabiacie 15 tys. zł brutto (a więc tyle, ile przeciętny Niemiec #pdk ), jesteście w elitarnym gronie top 10%.

#mapy #mapporn #ciekawostki #finanse #zarobki #wiadomoscipolska #polska #praca #zuchpostuje

via: fb/kartografiaekstremalna
Dane: GUS



Nota moderatora @bojowonastawionaowca : Mediana zarobków w Niemczech to niecałe 2k Eur na rękę, czyli jakieś 8,5k PLN. Twierdzenie, że przeciętny Niemiec ma zarobki w wysokości niemieckiej średniej, to jest takie samo kłamstwo, jak twierdzenie, że przeciętny Polak zarabia polską średnią krajową.
zuchtomek userbar
a2cca1f7-8f9a-4aa9-8f31-ca064bdcda6e
wiatrodewsi

Od Wawy na wschód niezmiennie bida...

Ziemniak

Dyskusja zeszła na UoP vs B2B to i dodam swoje. Uwielbiam UoP i kodeks pracy. Dopóki mam jednego klienta (pracodawcę) nawet nie rozważam przejścia na B2B.

GrindFaterAnona

@zuchtomek Lubin, Polkowice, Głogów - o co tam chodzi?

Zaloguj się aby komentować

Matki troskliwe i matki wyrodne. Prześwietlik Gargaphia solani, zwany też bakłażanowym z uwagi na jego upodobanie do bakłażana, rozmnaża się tak samo jak wszystkie inne prześwietliki: po odbyciu godów samice składają jaja na spodniej stronie liści rośliny żywicielskiej, a po jakimś czasie z jaj wykluwają się tak zwane nimfy, które osiągają postać dorosłą po upływie około dwudziestu dni.

Gargaphia solani to jednak przy okazji pierwszy prześwietlik, u którego zaobserwowano opiekę nad potomstwem. Samica pilnuje miejsca, w którym złożyła jaja i po wykluciu młodych przez dłuższy czas pozostaje w ich pobliżu, starając się je chronić przed pożarciem. Zaniepokojona, rusza w stronę zagrożenia, unosi swoje "koronkowe" skrzydła i wachluje nimi, by przepłoszyć napastnika lub przynajmniej odciągnąć jego uwagę od młodych. Z badań wynika, że im starsza jest samica i im starsze jest jest jej potomstwo, tym bardziej jest agresywna i zaangażowana w jego obronę.

Jednak nie wszystkie samice Gargaphia solani są tak opiekuńczymi matkami. Niektóre - niczym kukułki - podstępnie składają swoje jaja w miejscu, w którym już złożyła jaja inna samica. Następnie odchodzą w siną dal, żeby rozmnażać się dalej, zrzucając trud opieki i ochrony potomstwa na barki krewniaczki.

#ciekawostki #przyroda #natura #zwierzeta #owady
tag serii: #7ciekawostekprzyrodniczych
5afde338-2ddc-4219-b811-a55f0d2e2293

Zaloguj się aby komentować