Zdjęcie w tle
Astronomia

Społeczność

Astronomia

816

Wszystko czego szukasz na temat astronomii.

Zaloguj się aby komentować

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że Sagittarius A* (Sgr A*), supermasywna czarna dziura w centrum Drogi Mlecznej, wyszła z długiego okresu uśpienia około 200 lat temu. Zespół kierowany przez Frédérica Marina, badacza CNRS z Obserwatorium Astronomicznego w Strasburgu (CNRS/Uniwersytet w Strasburgu) opublikował pracę na ten temat w magazynie Nature.
Astronomowie zauważyli, że ogromne obłoki tworzącego gwiazdy gazu molekularnego w centralnym regionie galaktyki Drogi Mlecznej, świecą jaśniej w promieniach rentgenowskich niż oczekiwano. Jednym z możliwych wyjaśnień było to, że to światło rentgenowskie nie było związane z obłokami gazu, ale odbijało się od nich po wybuchu czarnej dziury, właśnie Sagittarius A* (Sgr A*). Naukowcy wykorzystał satelitę NASA Imaging X-ray Polarimetry Explorer (IXPE), który może mierzyć polaryzację światła rentgenowskiego. Odkryto więc, że echa rentgenowskie pochodzą od wspomnianej czarnej dziury. Ponadto siła polaryzacji wskazuje, że promieniowanie rentgenowskie zostało wyemitowane nieco ponad 200 lat temu w zdarzeniu, które trwało krócej niż półtora roku.
Źródło:
https://www.space.com/black-hole-milky-way-x-ray-echo
Badanie:
https://www.nature.com/articles/s41586-023-06064-x
#astronomia #kosmos

Zaloguj się aby komentować

W skład układu podwójnego R Aquarii wchodzą krążące wokół siebie biały karzeł i czerwony olbrzym. Dane z Teleskopów Hubble'a, Chandra, Webba i Spitzera zostały zamienione na dźwięki.
Głośność zmienia się proporcjonalnie do jasności źródeł w świetle widzialnym Hubble'a i obrazie rentgenowskim z teleskopu Chandra, podczas gdy odległość od centrum dyktuje wysokość dźwięku (im wieksza odległość tym wyższe dźwięki).
https://youtube.com/shorts/iG4CI9TZhr8?feature=share4
Więcej tutaj:
https://www.nasa.gov/mission_pages/chandra/news/cosmic-harmonies-sonifications-from-nasa-telescopes.html
#astronomia #kosmos

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Jest 3:05 w nocy. Tak sobie patrzę na południe-południowy wschód i widzę gwiazdkę, której nie kojarzę. No mindfuck. Szybki luk na konstelacje, czy mi się coś nie pokiełbasiło, no ale nie. Jestem w centrum Krakowa i nic w tym miejscu na niebie nie powinno być widoczne.
Dopiero po chwili mnie oświeciło. To musi być Saturn. Żeby się upewnić, zwrotka na jeszcze-nie-zamkniętego-laptopa, szybka weryfikacja na Stellarium i... No na Stellarium tam tez nic nie ma ಠ_ಠ . Luk z balkonu, weryfikacja, luk na kompa, sprawdzonko, no i się, cholercia, niebo nie zgadza. Za dużo o jedną kropkę.
Olśnienie #2: Stellarium kapryśnie ustawiło czas na 23:00 zamiast czas rzeczywisty. Przeklikałem i... Tak jest. Saturn :D. Dobrze jest móc sobie ufać.
Dobrej nocki ;]
Aperiodyczne astronomiczne wszystko i nic -> #badespace
PS: dla uciechy oka dodaję zdjęcia Saturna wykonane w kolejnych latach, kiedy zmiana jego osi była najlepiej uchwycona (autor fot: D. Peach, źródełko: APOD)
8624ee74-04d7-42cb-8cd0-d61548a66c09
lukmar

@bade to jest całkiem imponujące, że znasz nocne niebo do tego stopnia, że potrafisz rozpoznać nadmiarową gwiazdę.

konto_na_wykop_pl

@lukmar Saturn jednak rzuca się w oko. Tak samo Mars, Jowisz i wieczorkiem Wenus. A tak w ogóle to kosmos jest piękny…

Zaloguj się aby komentować

Mityczna 9. planeta, matematyka mówi jedno, obserwacje nie przynoszą efektów. Nie ma się co dziwić, obszar poszukiwań jest gigantyczny. Teraz dzięki okruchowi, który spadł na Ziemię udało się go trochę zawęzić.
#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki
https://www.focus.pl/artykul/planeta-9-a-planetoida-cneos14
Ilirian

Czy planetoida CNEOS14 wskazała nam, gdzie jej szukać?


nie

Zaloguj się aby komentować

dotevo

Zawsze się przemieszczamy względem czegoś. Jak szybko porusza się nasza galaktyka? No ale względem czego? Gromady galaktyk?

No i teraz pytanie. Skoro tak szybko się poruszamy (czyli czas dla nas płynie wolniej) to czy jest miejsce w galaktyce gdzie czas płynie o tyle szybciej aby to miało znaczenie w kontekście rozwoju cywilizacji?

MiernyMirek

@dotevo nie wiem czy do końca zrozumiałem pytanie. W okolicy bardzo ciężkich i zwartych obiektów, czyli np. czarnych dziur, czas płynie inaczej. Dla obserwatora zewnętrznego obiekt nigdy nie wpadnie do środka, zawiśnie tuż nad horyzontem zdarzeń.


Hmm, z resztą samo jądro ziemi ma inny wiek niż skorupa https://www.focus.pl/artykul/centrum-ziemi-jest-mlodsze

dotevo

mam na myśli paradoks blizniąt i dylatację czasu. Skoro ktoś poruszający się po orbicie będzie mieć inny wiek to tym vardziej różnica powinna być widoczna pomiędzy np. planetami w centrum galaktyki, a naszą, która jest bardziej na uboczu.

Zaloguj się aby komentować

Może coś z tego być?
#astronomia #zorzapolarna
ec91eeb4-cb2c-431a-8739-734c0ad9b82e
Donnie_Darko

@banan moze napisz o "Pod Afryką znajduje się anomalia powodująca wahania ziemskiego pola magnetycznego" to znaczy to miejsce jest nie chronione przed promieniowaniem kosmicznym i rozwala polprzewodniki w satelitach przelatujace przez ten obszar

banan

@Donnie_Darko ciekawe ale co to ma wspólnego z zorzą?

Donnie_Darko

@banan nie ma nic, myslalem ze piszesz duzo o astronomii, pewnie ze ciekawe, wybacz ze sie kurwa odezwalem, kontynuuj o zorzy

Zaloguj się aby komentować

conradowl

Ale przypał jak warp wywali statek tam i od razu się ginie...

Zaloguj się aby komentować

Mgławica Tarantula, potężny obszar gwiazdotwórczy, który nie powinien istnieć. Ciśnienie wiatrów gwiazdowych już by go dawno rozproszyło, gdyby nie potężne pola magnetyczne.
#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki
https://www.focus.pl/artykul/mglawica-tarantula-co-tam-sie-dzieje
Metanoia

Ale fajna mgławica tarantula. Gdzie można taką dostać?

MiernyMirek

@Metanoia w każdym sklepie z mglawicami, wygooglaj.

Pirazy

@MiernyMirek wiatrow gwiazdowych powiadasz xD

Zaloguj się aby komentować

Międzynarodowy zespół pod kierownictwem Stefana Pelletiera z Uniwersytetu Montrealskiego przeprowadził szczegółowe badania niezwykle gorącej egzoplanety WASP-76 b. Korzystając ze spektrografu optycznego o wysokiej rozdzielczości MAROON-X na teleskopie Gemini-North, byli oni w stanie zidentyfikować i zmierzyć obfitość 11 pierwiastków chemicznych w atmosferze planety. Część z nich związana jest z procesem skałotwórczym, których obecności nie stwierdzono nawet na gigantycznych planetach jak Jowisz czy Saturn.
WASP-76 znajduje się 634 lata świetlne od swojej gwiazdy macierzystej w gwiazdozbiorze Ryb - to około dwanaście razy mniej od odległości dzielącej Merkurego od Słońca. Jego masa natomiast jest zbliżona do masy Jowisza. Ze względu na temperatury przekraczające wartość 2000 stopni Celsjusza wiele pierwiastków, które normalnie tworzyłyby skały na Ziemi (takich jak magnez i żelazo), występują w postaci gazowej w górnej atmosferze. Dzięki temu można było lepiej określić jej całościowy skład chemiczny. Naukowcy byli zatem w stanie dostrzec w atmosferze planety mangan, chrom, magnez, wanad, bar i wapń, a ich obfitość dość dokładnie odpowiadała ich obfitości na słońcu.
Jak wskazują badacze, nie jest to jednak przypadek. Obfitości tych pierwiastków to bezpośredni produkt Wielkiego Wybuchu i procesu gwiezdnej nukleosyntezy.
Z badań przeprowadzonych nad WASP-76b wynika, że gazowe olbrzymy mogą przejmować skład chemiczny dysku protoplanetarnego, z którego się uformowały. Jednak w atmosferze wspomnianej planety brakuje pierwiastków takich jak tytan i glin, które w atmosferze jej gwiazdy macierzystej już występują. Interpretacja uczonych jest taka, że obserwowany skład górnych atmosfer planet olbrzymów może być niezwykle wrażliwy na temperaturę. Jeżeli temperatura jest choć o stopień czy dwa niższa od temperatury parowania danego pierwiastka, ulega on skraplaniu i opada w głębsze warstwy atmosfery, stając się niewidocznym dla spektrografu.
Innym interesującym odkryciem zespołu Pelletiera jest wykrycie tlenku wanadu. Jest to pierwszy przypadek, gdy został on jednoznacznie wykryty na egzoplanecie i jest bardzo interesujący dla astronomów, ponieważ wiedzą oni, że może on mieć duży wpływ na gorące planety-giganty.
https://phys.org/news/2023-06-astronomers-scrutinize-scorching-hot-exoplanet.html
Badanie: https://www.nature.com/articles/s41586-023-06134-0
#astronomia #kosmos
UncleFester

@schweppess


... znajduje się 634 lata świetlne od Ziemi w kierunku gwiazdozbioru Ryb -to około dwanaście razy mniej od odległości dzielącej Merkurego od Słońca ...


  • co za bzdury?
schweppess

@UncleFester poprawiłem już, dziękuję za czujność

UncleFester

@schweppess


znajduje się 634 lata świetlne od .... - to około dwanaście razy mniej od odległości dzielącej Merkurego od Słońca ...


  • sprawdź odległość Merkurego od Słońca

Zaloguj się aby komentować

Poszukiwania pierwszych bardzo ciężkich gwiazd tzw trzeciej generacji są trudne, a to z powodu ich krótkiego żywota (jak na gwiazdy), po prostu ich światła nie jesteśmy dostrzec aktualnymi narzędziami. Jesteśmy zmuszeni do poszukiwania pośrednich dowodów ich istnienia, zdaje się, że kolejny taki dowód właśnie udało się znaleźć.
#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/odkryto-chemiczne-dowody-na-supernowa-powstala-z-niestabilnosci-kreacji-par-z-bardzo

Zaloguj się aby komentować

Centrum galaktyki OJ287 jest "domem" bardzo ciężkiego układu supermasywnych czarnych dziur, wieksza 18 mld mas Słońca, mniejsza 150 mln mas Słońca. Dla porównania nasza lokalna Sanitarius A*, to tylko 4 mln masy Słońca. Mniejszy z obiektów ww. galaktyce krąży po dość ciasnej orbicie, na tyle blisko, że co jakiś czas wpada w dysk akrecyjny większej, wywołując potężne eksplozje, będące w stanie przyćmić blaskiem 100 galaktyk.
#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki
https://www.focus.pl/artykul/rozblysk-galaktyki-oj-287

Zaloguj się aby komentować

Zaloguj się aby komentować

Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham ogłosili drugie w historii odkrycie wieloplanetarnego układu okołopodwójnego. W takich układach planety niczym Taitoone znane z serii Gwiezdnych Wojen orbitują dookoła dwóch gwiazd, a nie wokół jednej jak w naszym Układzie Słonecznym. Nowo odkryta planeta nosi nazwę BEBOP-1c, od nazwy projektu, w ramach którego zebrano dane (Binaries Escorted By Orbiting Planets). Została ona odkryta przy użyciu metody Dopplera zwanej też metodą prędkości radialnych, w której masa planety jest określana poprzez pomiar prędkości gwiazd.
BEBOP-1c ma okres orbitalny 215 dni i masę 65 razy większą niż Ziemia, czyli około pięć razy mniejszą niż masa Jowisza. Do tej pory znanych jest tylko 12 układów podwójnych, a ten jest dopiero drugim, w którym znajduje się więcej niż jedna planeta. Obok BEBOP-1c znajduje się bowiem odkryta w 2020 roku planeta TOI-1338b.
Uczeni nie znają jeszcze rozmiaru nowo odkrytego obiektu, a jedynie jego masę, jednak teraz chcą użyć metody tranzytu, aby go zmierzyć.
https://phys.org/news/2023-06-tatooine-like-multi-planetary.html
https://www.nature.com/articles/s41550-023-01948-4
#astronomia #kosmos

Zaloguj się aby komentować