Zdjęcie w tle
Astronomia

Społeczność

Astronomia

816

Wszystko czego szukasz na temat astronomii.

Saturn w całym spektrum 🪐

Zdjęcie drugiej co do wielkości planety Układu Słonecznego, oddalonej od Słońca o 1,4 miliarda km.

Obraz z teleskopu Jamesa Webba pokazuje pierwszy widok Saturna w bliskiej podczerwieni, a obrazy z Hubble'a są odpowiednio w świetle widzialnym (2) i ultrafiolecie (3).

#ciekawostki #astronomia #webb #hubble #saturn #kosmos #teleskop
0jciecPijo userbar
a4f275fa-74a3-4b87-8794-7eeb078ac4dc
3274eb51-b803-40ab-b62a-b3502c9568b7
95097c4d-fb82-41c8-9fba-527b62c0275c

Zaloguj się aby komentować

Kwazary są tak jasne, że swoim blaskiem zagłuszają emisję elektromagnetyczną swojej galaktyki macierzystej. W ostatnim czasie, dzięki Teleskopowi Jamesa Webb, udało się odseparować światło żywicielek w dwóch przypadkach.
#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki
https://www.focus.pl/artykul/kwazary-i-ich-galaktyki-macierzyste
MiernyMirek

@michalnaszlaku tak, dzięki za czujność. Już poprawione.

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Uchwycony przez satelitę Solar Dynamics Observatory rozbłysk słoneczny (prawy górny róg Słońca) 2 lipca 2023 roku. Został on sklasyfikowany jako rozbłysk X1.0 - do klasy X zaliczane są najpotężniejsze z nich. Był on przyczyną awarii radiowej w zachodniej części Stanów Zjednoczonych i Oceanu Spokojnego. 
https://www.space.com/sun-solar-flare-radio-blackouts-earth-july-2023
https://blogs.nasa.gov/solarcycle25/2023/07/03/sun-releases-strong-solar-flare-6/
#astronomia #kosmos
3c12bcdd-5397-4711-8af5-77d4d76f1e2c
tschecov

Jak długo takie rozbłyski potrafią oddziaływać?

Zaloguj się aby komentować

Aminokwas znaleziony obszarze gwiazdotwórczym oddalonym o ok 1000 lat świetlnych. Kolejny dowód dla zwolenników teorii, że życie jest powszechne w kosmosie.
#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki
https://www.focus.pl/artykul/skladniki-zycia-odkryte-1000-lat-swietlnych-od-ziemi
jotoslaw

@MiernyMirek jak to powiedziała jedna znajoma, pół roku w Drewnicy i dobre leki trójpierścieniowe i przestaną co poniektórzy słyszeć głosy niewidzialnych istot

jotoslaw

@MiernyMirek chodzi o głosy drzewa Buk i rzeki Bug

Zaloguj się aby komentować

Profesor Geraint Lewis z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Sydney wykorzystał kwazary, aktywne supermasywne czarne dziury znajdujące się w centrach starych galaktyk do pomiaru czasu. We współpracy z doktorem Brendonem Brewerem z University of Auckland przyjrzał się danym dotyczącym niemal 200 kwazarów i przeanalizował widoczną w nich dylatację czasu.
Naukowcy analizowali zbierane przez dwie dekady dane dotyczące 190 kwazarów. Przyjrzeli się im w zakresach światła zielonego, czerwonego i podczerwonego, a następnie pogrupowali je w zależności od jasności oraz ich przesunięciu ku czerwieni, czyli odległości, w jakiej się od nas znajdują. Potem porównali ze sobą kwazary z każdej z grup i zauważyli, że w określonych odcinkach czasu wykazują one podobne wzorce aktywności. Naukowcy wykorzystali te wzorce w roli zegara i okazało się, że najstarsze z obserwowanych kwazarów, które pochodzą sprzed około 12 miliardów lat, wydają się działać pięciokrotnie wolniej niż kwazary z czasów współczesnych.
Potwierdzony zatem został jeden z wniosków wypływających z ogólnej teorii względności Einsteina.
Źródło:
https://kopalniawiedzy.pl/We-wczesnym-wszechswiecie-czas-plynal-pieciokrotnie-wolniej-informuja-naukowcy-z-antypodow,36433
Badanie:
https://www.nature.com/articles/s41550-023-02029-2
https://www.youtube.com/watch?v=3prF2V_a2gY
#astronomia #kosmos
sierzant_armii_12_malp

@schweppess Nie czas płynął wolniej, tylko ludzie pięć razy szybciej za*****alali w robocie. Dzisiaj się obijacie, panie Areczku.

Foofy_Shmoofer

@schweppess dobrze zrozumialem ze kwazary moga istniec po 12mld lat? Czy patrzyli na obiekt jak wygladal 12mld lat temu?

schweppess

Jak najbardziej mogą mieć

Mor

@Foofy_Shmoofer Nie "mogą istnieć" tylko raczej "istniały wtedy".

Zaloguj się aby komentować

Na podstawie rejestracji światła (fal elektromagnetycznych) potrafimy rysować mapy kosmicznej okolicy, galaktyki, wszechświata. Z czasem zapewne będziemy przymierzali się do tworzenia map na podstawie fal grawitacyjnych (np mój poprzedni wpis). Teraz wydaje się, że takie cuda stają się możliwe przy wychwycie neutrin. Bardzo ciekawy art z Uranii, polecam.
#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/neutrina-z-drogi-mlecznej-od-icecube

Zaloguj się aby komentować

Fale grawitacyjne to całkiem świeża dziedzina badań, dopiero uczymy się rozpoznawać konkretne ich rodzaje, pewnych z nich nawet nie potrafiliśmy do niedawna nawet zarejestrować. Przykładem niech będzie taka ich odmiana, która powstaje przy interakcjach dwóch (i więcej) supermasywnych czarnych dziur. Wyłania się obraz "szumu", tła. Detektory pokroju LIGO, nie mają szans na ich wyłapanie. Trzeba było nie lada pomysłowości, aby wykryć coś tak subtelnego. Osobiście uważam, to za przełom, wyobraźcie sobie, że jesteśmy otoczeni szumem zmarszczek czasoprzestrzeni, trochę przypominającym swoją powszechnością promieniowanie reliktowe.
To nas otacza.
#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/wykryto-wielki-szum-czyli-tlo-fal-grawitacyjnych
Siergiej0

Teoretycznie istnieje możliwość przesyłania informacji za pomocą fal grawitacyjnych. Może kosmici próbują się z nami skontaktować w ten sposób?

MiernyMirek

@Siergiej0 w sumie o tym nawet nie pomyślałem, ale skoro to są fale to czemu nie.

Rossi

Fali grawitacyjnej nie stworzysz sobie ot tak, potrzebujesz olbrzymich mas i energii do poruszania nimi. Dużo mniejszym kosztem puścisz fale elektromagnetyczne

Zaloguj się aby komentować

Zaloguj się aby komentować

bimberman

ufać naukowcom w dzisiejszych czasach.... w jaki sposób to można wykorzystać praktycznie ? czy kolejne marnowanie kasy na bzdury?

LondoMollari

@bimberman To, że Ty czegoś nie rozumiesz nie oznacza, że to są bzdury.


Kto ma odpowiednią wiedzę, ten rozumie znaczenie powyższego artykułu.

bimberman

@LondoMollari to mówisz że opracują napęd antygrawitacyjny za 100 lat? ok w sumie spoko, ale raczej uważam że to będzie jak szukanie leku na raka ciągle szukają i szukają i znaleźć nie mogą

Zaloguj się aby komentować

dildo-vaggins

Jak ważyć? Tak jak jaja na wojskowej komisji, chochlą do ważenia czarnych dziur.

Zaloguj się aby komentować

Poszukiwania dziewiątej planety trwają, na ten moment bez sukcesów. Gdyby się udało, media zapewne na jeden dzień przestałyby być specjalistami ds Ukrainy, zamiast tego Kraśko i ekipa staliby się ekspertami od astronomii. Naukowcy zajęli się sprawą pochodzenia tej hipotetycznej planety, z obliczeń wychodzi, że o ile istnieje, to raczej jest obiektem przechwyconym niż powstałym w naszym Układzie Słonecznym.
#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki
https://www.focus.pl/artykul/kradzione-planety-w-ukladzie-slonecznym
Odczuwam_Dysonans

@MiernyMirek temat bardzo ciekawy, ale co ma do tego Kraśko? Pewnie tak, byłby to temat numer 1, każdy dziennik by huczał o tak przełomowym odkryciu. Ale czy to coś dziwnego bądź nieodpowiedniego?

MiernyMirek

@Odczuwam_Dysonans lekko nawiązuję do sytuacji, kiedy media głównego nurtu rozwrzeszczały się, że już za moment, już za chwilę wybuchnie Betelgueza. Nikt się nie wczytał w artykuły naukowe, że chodzi o "za chwilę" w skali kosmicznej czyli pewnie za ok 100 000 lat.

Tak czy owak temat fruwał i gadające głowy z telewizorów nagle stały się "znafcami".

tak_bylo

@Odczuwam_Dysonans op ma już urojenia prawakoidalne

Zaloguj się aby komentować

Zdjęcie wykonane na Marsie 23 czerwca przez łazik Perseverance. Przypominający nieco pączka głaz wraz z mniejszymi skałami według przedstawicieli Instytutu SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) może być dużym meteorytem.
https://twitter.com/SETIInstitute/status/1673338583413915652
#mars #kosmos
f9bb31be-e01a-460e-9f95-6e75cc6c6e59
highlander

gdyby ten meteoryt sprowadzic na ziemie to by powstala gigantyczna inflacja na rynku meteorytow.

swoja droga to ciekawe jak podpoboj kosmosu wplynie na ceny surowcow. przeciez w kosmosie metale, drogocenne mineraly to w sumie sa dostepne w ilosci wiekszej niz woda na ziemi, ba nawet wody w kosmosie jest wiecej niz na ziemi.

MasterChef

Jak meteoryt, to powinien być krater po lądowaniu na księżycu, dobrze myślę?

LondoMollari

@MasterChef To czy i jaki będzie krater zależy od wielu czynników - rodzaju atmosfery w którą obiekt wpada, wielkości asteroidy, prędkości i kąta upadku . Na księżycu wszystko zderza się z podłożem bez wcześniejszego hamowania w atmosferze, dlatego praktycznie zawsze energia uderzenia jest tak duża, że odparowuje cały meteor (i tworzy okrągły krater, nawet jeśli meteor upadł pod kątem).


Na Ziemi i Marsie jest atmosfera, która może spowalniać meteory przed uderzeniem. Na Marsie to zjawisko będzie słabsze (bo atmosfery jest dużo mniej), ale jak najbardziej wystąpi. Nasze łaziki i sondy lądujące na Marsie nieraz korzystały ze spadochronów w celu utraty części prędkości.

konto_na_wykop_pl

@MasterChef Teoretycznie krater mógł zasypać marsjański piasek, ale z drugiej strony skoro twierdzą, że może to być "duży" meteoryt to pewnie zostałby zasypany w tym kraterze. Czyli w sumie to nie wiem Ale bardziej zastanawia mnie geneza tego otworu.

LondoMollari

@schweppess To wieża od T-72B. Niektóre tak wysoko potrafią polecieć. ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

Zaloguj się aby komentować

Garść nowych informacji z bardzo dobrze rozpoznawalnego układu planetarnego TRAPPIST-1. Udało się przebadać drugą najbliższą do gwiazdy planetę. Niestety atmosfery raczej tam nie będzie.
#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/egzoplaneta-trappist-1-c-nie-posiada-gestej-atmosfery-skladajacej-sie-z-dwutlenku-wegla

Zaloguj się aby komentować