Profesor Geraint Lewis z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Sydney wykorzystał kwazary, aktywne supermasywne czarne dziury znajdujące się w centrach starych galaktyk do pomiaru czasu. We współpracy z doktorem Brendonem Brewerem z University of Auckland przyjrzał się danym dotyczącym niemal 200 kwazarów i przeanalizował widoczną w nich dylatację czasu.
Naukowcy analizowali zbierane przez dwie dekady dane dotyczące 190 kwazarów. Przyjrzeli się im w zakresach światła zielonego, czerwonego i podczerwonego, a następnie pogrupowali je w zależności od jasności oraz ich przesunięciu ku czerwieni, czyli odległości, w jakiej się od nas znajdują. Potem porównali ze sobą kwazary z każdej z grup i zauważyli, że w określonych odcinkach czasu wykazują one podobne wzorce aktywności. Naukowcy wykorzystali te wzorce w roli zegara i okazało się, że najstarsze z obserwowanych kwazarów, które pochodzą sprzed około 12 miliardów lat, wydają się działać pięciokrotnie wolniej niż kwazary z czasów współczesnych.
Potwierdzony zatem został jeden z wniosków wypływających z ogólnej teorii względności Einsteina.
Źródło:
https://kopalniawiedzy.pl/We-wczesnym-wszechswiecie-czas-plynal-pieciokrotnie-wolniej-informuja-naukowcy-z-antypodow,36433
Badanie:
https://www.nature.com/articles/s41550-023-02029-2
https://www.youtube.com/watch?v=3prF2V_a2gY
#astronomia #kosmos
sierzant_armii_12_malp

@schweppess Nie czas płynął wolniej, tylko ludzie pięć razy szybciej za*****alali w robocie. Dzisiaj się obijacie, panie Areczku.

Foofy_Shmoofer

@schweppess dobrze zrozumialem ze kwazary moga istniec po 12mld lat? Czy patrzyli na obiekt jak wygladal 12mld lat temu?

schweppess

Jak najbardziej mogą mieć

Mor

@Foofy_Shmoofer Nie "mogą istnieć" tylko raczej "istniały wtedy".

Zaloguj się aby komentować