Zdjęcie w tle
Astronomia

Społeczność

Astronomia

816

Wszystko czego szukasz na temat astronomii.

Szybkie Błyski Radiowe (FRB) od momentu odkrycia w 2007 zastanawiają astronomów. Pewności ich genezy nie ma do dziś, choć wiele przesłanek wskazuje na magnetary, czyli mocno namagnetyzowane gwiazdy neutronowe. Niedawna obserwacja zdaje się potwierdzać przypuszczenia, do pozostałości po dużej gwieździe wpadł jakiś okruch wielkości planetoidy.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.focus.pl/artykul/zderzenie-gwiazdy-neutronowej-z-planetoida-frb
SZWIERZAK

To sygnały od kosmitów tylko jesteśmy za głupi żeby je zrozumieć.

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
sierzant_armii_12_malp

@MiernyMirek Złoto, jak i wszystkie inne metale, łącznie z tlenem.

MiernyMirek

@sierzant_armii_12_malp tlen powstaje we wnętrzach znacznie mniej zwartych obiektów. Aby powstały prawdziwie ciężkie metale, musi nastąpić eksplozja kilonowa.

Zaloguj się aby komentować

Ukończony w połowie Ekstremalnie Wielki Teleskop (ELT) znajdujący się na szczycie góry Cerro Armazones na pustyni Atakama w Chile. Średnica zwierciadła głównego ma 39 metrów i będzie składać się z 798 sześciokątnych segmentów. Będzie zatem największym teleskopem na świecie, zdolnym do obserwacji zarówno w świetle widzialnym, jak i podczerwonym. Zakłada się, że teleskop zacznie obserwacje naukowe w 2028 roku.

https://www.universetoday.com/162343/the-biggest-telescope-in-the-world-is-half-built/

#astronomia #teleskopy
099a6050-072b-49f4-826b-ff3dfd0193dc
HollyMolly

@schweppess Przy scrollowaniu wziąłem to zdjęcie za Wieżę Babel.


Czy rozmiar i instrumenty teleskopu zrekompensują umiejscowienie go na ziemii, za zasłoną atmosfery?

Co będzie miał w sobie, czego innymi obiektami nie możemy osiągnąć? Bo że jest największy... Doktor Freud ponoć opisał męską fascynację rozmiarami. ;)

a3fb6028-44d7-43c7-b65a-4992efe89a7d
LondoMollari

@HollyMolly Ostatnio bardzo rozwinęła się optyka adaptacyjna, która jest stworzona aby radzić sobie ze zniekształceniami atmosfery. Pewne możliwości są niedostępne (jak np. obserwowanie bardzo "zimnych" pasm podczerwieni, które obserwuje JWST), ale bardzo dużo można osiągnąć powiększając rozmiar teleskopu, stosując optykę adaptacyjną i software który zajmuje się filtrowaniem danych. Np. VLT w Chile w ten sposób zaobserwował bezpośrednio pierwszą w historii planetę pozasłoneczną.


Ja osobiście najbardziej czekam na otwarcie obserwatorium Vera Rubin (aka. LSST), bo umożliwi ono ciągłą obserwację całej półkuli. Jest już prawie gotowe, startuje w 2024, a ilość rzeczy, jakich należy się spodziewać będzie ogromna.

schweppess

Umożliwić ma wykonywanie jeszcze bardziej ostrzejszych zdjęć, 15-16 razy bardziej szczegółowych niż Kosmiczny Teleskop Hubble’a.

Zaloguj się aby komentować

Naukowa wizualizacja około 5000 galaktyk uchwyconych w ramach badania CEERS (Cosmic Evolution Early Release Science). "Podróż" rozpoczyna się od stosunkowo pobliskich galaktyk znajdujących się w odległości kilku miliardów lat świetlnych od Ziemi i kończy się w Galaktyce Maisie, powstałej około 390 milionów lat po wielkim wybuchu.

https://www.youtube.com/watch?v=M1n82zTBwQY

Artykuł:
https://www.nasa.gov/feature/goddard/2023/new-3d-visualization-highlights-5000-galaxies-revealed-by-webb

#kosmos #astronomia
ZielonkaUno.

Ciekawe czy nasza cywilizacja rozwinie się do tego stopnia by móc poznać to wszystko

AdministratorDanychOsobowych

@ZielonkaUno. fizycznie (aktualnie) niemożliwe

conradowl

Najgorsza jest świadomość, że tam nigdy nie dotrzemy. Jakie zajebiste światy mogą tam istnieć... Kurczę Starfield niech już wychodzi, mam nadzieję na namiastkę tej eksploracji.

Opornik

@conradowl a chuj wi czy jeszcze za naszego życia nie wynajdzie ktoś napędu do zwijania przestrzeni

conradowl

@Opornik tego nie wiadomo, ale nie żyje nadzieją tylko patrzę realistycznie na możliwości jakie mam i nawet na księżyc nie polecę zanim nie umrę... Chyba, że Musk mnie na Marsa weźmie

Zaloguj się aby komentować

Trwające 15 lat badanie prawie 1000 najmasywniejszych gwiazd w promieniu 6500 lat świetlnych ma się ku końcowi. Mowa o populacji błękitnych nadolbrzymów, ciężkich, krótko żyjących, emitujących kolosalne ilości energii i ostatecznie wybuchających w postaci supernowych. Gwiazdach, które odpowiadają za produkcję pierwiastków ciężkich.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/szczegolowe-obserwacje-blekitnych-nadolbrzymow

Zaloguj się aby komentować

dez_

Potrzymaj mi piwo...

w0jmar

@dez_


Potrzymaj mi piwo...


... powiedział Merkury za 5 mld lat.

Zaloguj się aby komentować

Wideo pochodzące z kamery HiRISE (High-Resolution Imaging Science Experiment) na sondzie MRO (Mars Reconnaissance Orbiter). Przedstawia on mający 48 kilometrów średnicy krater Marata, którego dno jest zdominowane przez warstwę piasku. Wspomniana kamera przedstawia tworzenie się wydm spowodowane przez wiatr.

https://www.youtube.com/watch?v=CZJtVfGAnDo

Artykuł:
https://www.universetoday.com/162291/amazing-video-takes-flight-across-the-dunes-of-mars/#more-162291

#astronomia #mars #kosmos

Zaloguj się aby komentować

Dokładnie pół godziny temu, tj. we czwartek 06 lipca o godz. 22:06 Ziemia znajdowała się najdalej od Słońca, jak tylko się da w ciągu swojej rocznej orbitalnej wędrówki. Innymi słowy: właśnie przeszliśmy przez aphelium :))

W tym roku centrum Ziemi było oddalone od centrum Słońca o 152 093 250 km. Ponieważ aphelium nastąpiło o 22:06, w Polsce była już noc, więc znajdywaliśmy się około 10 000 km dalej od Słońca niż np. Hawaje. Wygryw :D. Co prawda Najdalej od Słońca byli ludzie w (chyba) Mogadiszu, ale kogo w Somalii to interesuje.

Średnia odległość Ziemi od Słońca wynosi 149.6 mln km. Obecnie znajdujemy się jakieś 1.7% dalej, co przekłada się na ok. 3% mniej energii padające ze Słońca. Tak jest, latem jest zimniej. No nie do końca. Ale jest. Prawie. No dobra, nie jest. Na półkuli północnej jest więcej lądów, więc te się szybciej nagrzewają i szybciej oddają ciepło do atmosfery, więc nasze lata są cieplejsze. Ale tylko statystycznie i globalnie. Lokalnie już może być różnie.

Następne przejście najbliżej Słońca, tj. peryhelium, nastąpi 3 stycznia 2024 o godz. 01:38 w nocy. Wtedy w najbliższym znajbliższeniu ze słońcem będą wysepki na Oceanie Spokojnym. Jeśli chcecie żeby Was zawołać tego dnia, proszę piorunować mój pierwszy komentarz w tym wpisie

Więcej randomowych okołoastronomicznych rzeczy --> #badespace
029fc10f-eea2-4eb7-baf0-ffc55701464a
4Sfor

I tak pewnie nie dożyję, ale co tam - czekam na zawołanie

Blowmee

@4Sfor feel same bro

ytilibuuun

No czułem że coś nie tak, bo nie mogę dziś zasnąć

sadamasin

Co ta orbita taka okrągła :P

Zaloguj się aby komentować

Teleskop Jamesa Webba uchwycił nowy obraz zderzenia dwóch galaktyk.

500 milionów lat temu zderzyły się 2 masywne galaktyki spiralne. Ich obłoki gazu i pyłu mieszały się jak dym, wywołując wybuch formowania się gwiazd. To zdarzenie stworzyło galaktykę NGC 3256.

#ciekawostki #astronomia #webb
0jciecPijo userbar
11937b9e-9929-4369-a397-254bc6b86ef5

Zaloguj się aby komentować

LondoMollari

@MiernyMirek Najistotniejszym tematem jest wczesne wykrywanie zagrożeń. Tutaj za kilka miesięcy nastąpi rewolucja, bo w grudniu skończony będzie LSST (znane także jako obserwatorium Vera Rubin). Będzie to teleskop zdolny do ciągłej obserwacji całej półkuli nieba co noc. Teleskop ten będzie też automatycznie analizować dane, w poszukiwaniu zmian w obserwowanych obiektach (np. zmiany jasności, czy właśnie ruch). Spowoduje to, że na obserwowanym obszarze żaden obiekt groźnych rozmiarów będzie dużo wcześniej wykrywalny. Szczegóły są tutaj, ale np. w wypadku komety, szacują, że będziemy mieć 8 lat wyprzedzenia.


Wczesne wykrywanie razem z już obecnie już stosunkowo tanimi rakietami (Falcon 9, za jakiś czas Starship), oraz przetestowanym przez misję DART wybijaniem obiektów z orbity da nam całkiem niezłą ochronę przed tymi zagrożeniami.


Tego typu obiekty nie są na tyle częste, aby uzasadnić drogą, i wymagającą ciągłego utrzymania infrastrukturę do ich zestrzeliwania na księżycu. Jeśli ktoś bardzo chce coś budować na księżycu, niech lepiej zbuduje duże obserwatorium, większe od LSST - da nam to jeszcze lepszy mechanizm wczesnego ostrzegania.

Zaloguj się aby komentować

Chińska grupa astronomów opracowała nową, dużo prostszą metodę pomiarów odległości pomiędzy galaktykami w naszym sąsiedztwie. Do pomiarów zaproponowali gwiazdy zmienne RR Lyrae o podwójnym okresie. Wyniki badań dają tylko 1-2% błędu pomiaru, co jest wynikiem imponującym.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/astronomowie-proponuja-nowa-metode-pomiaru-odleglosci-galaktyk

Zaloguj się aby komentować

Wczoraj w nocy przyszła dziura w chmurwie, zostały tylko cirrusy, Księżyc jeszcze nie dawał tak mocno po czipie, no to cyk, poszło dziesięć klatek w Mgławicę Pierścień. Akurat na miłe zakończenie całego dnia i pół nocy przy gwiazdkach.

Czarno-białe M57. Niby mam kolorki, ale poskładanie wymagałoby więcej czasu, niż się opłaca

Więcej randomowych okołoastronomicznych rzeczy --> #badespace

PS: Post w ramach zadośćuczynienia dedykowany @MiernyMirekowi
77664a3c-a7a1-4989-929a-1d205fb342cf
LeonardoDaWincyj

@bade

Mgławice muszą być kolorowe i kropka.

Zaloguj się aby komentować

Taki skafander będą nosić astronauci na Księżycu w 2025 roku.

#astronomia #ciekawostki #kosmos #technologia
0jciecPijo userbar
d62ee512-2ad7-4503-9a19-3bdc8f27b9ae
LeonardoDaWincyj

Sprytnie, nie będzie widać brudu.

otoczenie_sieciowe

@LeonardoDaWincyj a skad brud? W studio są zatrudnione sprzątaczki

banan

@0jciecPijo kolor maskujący z tłem chyba po to żeby w razie problemów nie można było ich dostrzec na powierzchni? Albo odwrotnie, oświetlona śłońcem powierzchnia będzie dobrze kontrastować z ciemnym skafandrem. Tyle tylko, że wtedy będzie się bardziej grzał. Tak czy inaczej prędzej stawiałbym na 2035 jak 25 o ile do tej pory nie pogrążymy się w takim kryzysie, że wszystkie te ambitne plany szlag trafi.

em-te

@banan nie mam mowy, by ktoś przeżył po słonecznej stronie Księżyca. Brak atmosfery sprawia, że tam błyskawicznie jest kilkaset stopni.

Zaloguj się aby komentować

Polska Agencja Kosmiczna uruchomiła trzy zestawy teleskopów do obserwacji satelitów i tzw. śmieci kosmicznych. Każdy zestaw to cztery teleskopy. Zlokalizowane w miejscach o doskonałych warunkach obserwacyjnych – w Chile, Australii i RPA.

https://space24.pl/nauka-i-edukacja/nowe-obserwatoria-polskiej-agencji-kosmicznej

#astronomia #polsa #RPA. #Space24 #kosmos #technologia #Polska #Chile #Australia #Afryka #teleskop
0jciecPijo userbar
dc148df6-eae5-402b-b06b-1ec65bfbbea0

Zaloguj się aby komentować