Zdjęcie w tle
Astronomia

Społeczność

Astronomia

816

Wszystko czego szukasz na temat astronomii.

Tak, te chmury na Śląsku to po części moja zasługa ( ͡° ͜ʖ ͡°)
18169857-33a1-4481-b7fd-0d602eb9cab6
Oczk

@TymczasowyNick66 ooooo gratulacje zakupu! Daj wrażenia jak się sprawuje!

TymczasowyNick66

@Oczk pierwsze wrażenia pozytywne Na plus waga i kompaktowość. Dziwna sprawa, bo moja lustrzanka nie potrafi mi wskazać czy obraz jest ostry. Chyba ma za ciemno i czujnik fazowy nie ogarnia. tak więc zrobiłem parę fot telefonem. Wieczorem protestuję pewnie z kamerką. Myślę już nad bino, no i montaż azymutalny by jednak wypadało mieć. Ale to najwcześniej następnego 10-tego (╯ ͠° ͟ʖ ͡°)╯┻━┻

a9cc1545-5758-4592-95bf-999f857a7c11
c2db9ad2-4ec7-4b6d-86d3-bec93f56746d

Zaloguj się aby komentować

Detektory fal grawitacyjnych LIGO i Virgo aktualnie przechodzą modernizację, Lisa powstaje od zera. Naukowcy dywagują, że dzięki zwiększonym możliwościom nowego sprzętu będą w stanie wykrywać zmarszczki czasoprzestrzeni wcześniej, pozwoli to badać otoczenia łączących się obiektów (głównie czarnych dziur).
#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/dyski-kolce-chmury-rzut-oka-na-podworko-czarnej-dziury

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
redve

@MiernyMirek jak zobaczyłem że całe zdjęcie to pojedyńczy pixel, to troche mniejsze wrażenie robi xD

Tak wiem, skala, odległość, wielkość kosmosu etc, ale liczyłem na jakieś niesamowite ujęcie jak np. zdjęcia gejzerów

MiernyMirek

@redve panie, fale grawitacyjne to przesunięcie o grubość ćwierci protonu. To mniej niż o piczy kłak, a jakie wnioski z tego wyciągają?

redve

@MiernyMirek bardziej mam na myśli, że pierwsze zdjęcie czarnej dziury było bardziej imponujące. Oczywiście pewnie to zdjęcie pióropuszu pary ma sporą wartość naukową, ale z czysto "wizualnego" aspektu, dla mnie to zdjęcie mówi tylko tyle, że takie zjawisko występuje, i w sumie uwierzyłbym w to bez tego zdjęcia

Zaloguj się aby komentować

No. Piątek wieczór, środek długiego weekendu, więc wrzucam dla zmniejszenia zasięgów :D. Zamieszczam tu fragment czytanego przeze mnie tekstu. Jeśli się komuś spodoba, to może kiedyś (#kiedyś) wrzucę kolejne części :)).
A tymczasem życzę wszystkim udanego weekendu :-]
Więcej aperiodycznych astronomicznych treści -> #badespace
https://streamable.com/mtyl17
J4N

Genialne. Masz już jakiś w całości zrealizowany projekt?

bade

@J4N Pojedyncze zlecenia. Oprócz tego nagrywam tylko dla zabawy. Np. zdarzyło się, że czytałem pasty, ale to chyba nie wypłynęło z prywatnych kanałów (na szczęście). Poza tym mam kilka rozgrzebanych i niedokończonych projektów na boku. Nie za bardzo mam wolnego czasu na zrobienie czegoś dłuższego w dobrych warunkach.

Zaloguj się aby komentować

Nowe badanie prowadzone przez prof. Zhao Ganga z Narodowego Obserwatorium Astronomicznego Chińskiej Akademii Nauk (NAOC) zidentyfikowało chemicznie osobliwą gwiazdę (LAMOST J1010+2358) w halo Drogi Mlecznej będąca wyraźnym dowodem na istnienie PISNe (supernowa powstająca z powodu niestabilności kreacji par) bardzo masywnych pierwszych gwiazd we wczesnym Wszechświecie. Zespół wykorzystał dane zebrane z teleskopu LAMOST (Large Sky Area Multi-Object Fibre Spectroscopic Telescope), następnie kontynuował obserwacje przy pomocy teleskopu Subaru. Potwierdzono, że zidentyfikowana gwiazda powstała w obłoku gazu, który w dużej mierze jest pozostałością po wybuchu PISNe gwiazdy o masie 260 mas Słońca.
Ponadto cechą gwiazdy J1010+235 jest niska zawartość sodu i kobaltu, zaś jest zdecydowanie bardziej obfita w żelazo niż w przypadku najbardziej ubogich w metale gwiazd w halo galaktycznym.
Odkrycie J1010+2358 jest bezpośrednim dowodem na niestabilność hydrodynamiczną spowodowaną produkcją par elektron-pozyton w teorii ewolucji bardzo masywnych gwiazd. Tworzenie par elektron-pozyton zmniejsza ciśnienie termiczne wewnątrz jądra bardzo masywnej gwiazdy i prowadzi do jej częściowego zapadnięcia się.
https://phys.org/news/2023-06-chemical-evidence-pair-instability-supernova-massive.html
https://www.sci.news/astronomy/pair-instability-supernova-star-11983.html
https://www.nature.com/articles/s41586-023-06028-1
#astronomia #kosmos

Zaloguj się aby komentować

Pamiętacie zdjęcie Ultragłebokiego Pola Hubble'a? Było przełomem, uświadomiło ogrom kosmosu, niewiarygodną liczbę galaktyk. Teraz podobną fotkę strzelił JWST, na analizę szczegółów przyjdzie czas, jedno jest pewne, sięgnął dalej, widać więcej detali.
#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki
https://www.focus.pl/artykul/teleskop-jamesa-webba-45000-galaktyk
conradowl

Deep field Webba już kiedyś był, teraz chodzi o to, że wykorzystują Webba do do programu JADES i możemy się spodziewać ciekawych wniosków. O tych życiach na innych galaktykach to takie bajanie dziennikarza Focusa...

Bezpośredni link https://webbtelescope.org/contents/news-releases/2023/news-2023-127?news=true


Zawsze wrzucasz fajne rzeczy z opisem, nie miej za złe, że tym razem zwróciłem uwagę na inną naturę badań

MiernyMirek

@conradowl ta widzę, Kosarzycki musiał wierszówkę odrobić.

Zaloguj się aby komentować

Teleskop Jamesa Webba znów zadziwia, odkrył właśnie bardzo słabą, bladą galaktykę, z okresu, gdy Wszechświat miał zaledwie 4% aktualnego wieku. To takie galaktyki stanowiły większość w tzw epoce rejonizacji.
#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/astrofizycy-potwierdzaja-najslabsza-galaktyke-jaka-kiedykolwiek-widziano-we-wczesnym
zuchtomek

@MiernyMirek

można to zrobić z dotychczas niespotykaną szczegółowością i rozdzielczością, co pozwoliło uwidocznić trzy główne wydłużone skupiska pyłu i gazu, w których formują się gwiazdy.


Szczegółowość i rozdzielczość:

a617cc44-8a05-46ae-9b3e-5948927497ea
emdet

@zuchtomek podejrzewam, że #heheszki, ale surowe dane na bazie których są robione "odkrycia" wyglądają ciut inaczej niż jpg z jakiejś stronki w necie

zuchtomek

@emdet wiem, ale bawi za każdym razem

Zaloguj się aby komentować

Przy pomocy teleskopu Webba astronomowie odkryli najstarsze znane przykłady złożonych cząsteczek organicznych we wszechświecie. Mianowicie mowa o wielopierścieniowych węglowodorach aromatycznych, obecnych na Ziemi choćby w dymie czy smogu. Według głównego autora badań, Justina Spilkera z Uniwersytetu Texas A&M, nie są to związki proste jak woda czy dwutlenek węgla, tylko duże cząsteczki zawierające dziesiątki bądź setki atomów.
Zostały one wykryte w oddalonej od Ziemi o 12 mld lat świetlnych galaktyce SPT0418-47. Ten układ gwiazd uformował się, gdy wszechświat miał około 10% swojego obecnego wieku. Na dodatek odkryto, że obecność złożonych cząsteczek organicznych nie musi być związana z formowaniem się gwiazd- Spilker i jego koledzy znaleźli wiele regionów z tymi cząsteczkami, ale bez formowania się gwiazd, a inne z formującymi się nowymi gwiazdami, ale bez tych cząsteczek.
Odkrycia dokonano za pomocą soczewkowania grawitacyjnego, o którym artykuł znajduje się niżej.
Artykuł: https://www.space.com/james-webb-space-telescope-earliest-complex-organic-molecules
Badanie: https://www.nature.com/articles/s41586-023-05998-6
#astronomia #kosmos
https://astronet.pl/autorskie/jak-dziala-soczewkowanie-grawitacyjne/
BarryC

Czyli; gdzies ale nie wiadomo gdzie, planeta z wodki kreci sie...

Zaloguj się aby komentować

Mija 50 lat od pierwszych wykryć rozbłysków promieniowania gamma (GRB). Oczywiście nikt się nie spodziewał takich zjawisk, były kompletnym zaskoczeniem, dorzućmy jeszcze paranoję zimnowojenną i mamy ciekawy scenariusz na film.
#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki
https://www.focus.pl/artykul/grb-rozblyski-promieniowania-gamma
wozny87

Dziękuję za artykuł Dodaje Mirka do obserwowanych

MiernyMirek

@wozny87 proszę, jezdem zaszczycony

Zaloguj się aby komentować

Planety typu Jowisz raczej nie są spotykane w okolicach czerwonych karłów. Ciągnie to za sobą szereg istotnych konsekwencji. Gazowe olbrzymy mają niebagatelny wpływ na tworzenie układów planetarnych.
#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/gazowe-olbrzymy-sa-rzadkoscia-wokol-czerwonych-karlow

Zaloguj się aby komentować

Bardzo odległa galaktyka GB-z11 wykazuje wysokie stężenie azotu. W tak odległej przeszłości to całkiem niebywałe. Za podejrzanych o dostarczenie tego pierwiastka w dużej ilości podejrzewa się bardzo duże gwiazdy, których w obecnym wszechwiecie próżno szukać.
#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/czy-supermasywne-gwiazdy-moga-wyjasnic-duza-zawartosc-azotu-w-odleglej-galaktyce

Zaloguj się aby komentować

Dziwne magnetyczne struktury wokół centrum naszej Drogi Mlecznej. Za sprawcę zamieszania radioastronomowie podejrzewają centralną czarną dziurę, a wiek znaleziska nie przekracza kilku milionów lat.
#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki
https://www.focus.pl/artykul/droga-mleczna-tajemnicze-struktury-w-centrum-galaktyki
Kyros

To chyba jakiś błąd ze naleciało znajduje się w gorących kilka milionów lat.


Pozdrawiam

Zaloguj się aby komentować

Wasp-18b, egzoplaneta oddalona od nas o ok 400 lat świetlnych, o masie 10 jowiszowych, okresie orbitalnym (roku) trwajacym poniżej 1 dnia, temperaturze dochodzącej do 2700 stopni Celsjusza. Niezłe piekiełko. Teleskop Jamesa Webba znalazł tam sygnatury wody.
#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/dowody-na-obecnosc-wody-w-atmosferze-skrajnie-goracego-gazowego-olbrzyma
Dowody na obecność wody w atmosferze skrajnie gorącego gazowego olbrzyma

Dowody na obecność wody w atmosferze skrajnie gorącego gazowego olbrzyma

Korzystający z obserwacji z JWST międzynarodowy zespół naukowców zidentyfikował w atmosferze WASP-18 b parę wodną masywnej egzoplanety w typie gorącego Jowisza o temperaturze 2700 stopni Celsjusza. Egzoplaneta https://pl.wikipedia.org/wiki/Planeta_pozasłoneczna WASP-18 b https://pl.wikipedia.org/wiki/WASP-18_b znajduje się około 400 lat świetlnych https://pl.wikipedia.org/wiki/Rok_świetlny od Ziemi, jest 10 razy masywniejsza od Jowisza i ma okres orbitalny krótszy niż jeden ziemski dzień. Jej ekstremalna bliskość do gwiazdy, względna bliskość od Ziemi i duża masa sprawiły, że stała się intrygującym celem dla naukowców od czasu jej odkrycia w 2009 roku. Teraz, dzięki obserwacjom przeprowadzonym przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, https://pl.wikipedia.org/wiki/Kosmiczny_Teleskop_Jamesa_Webba udało się stworzyć najbardziej szczegółową jak dotąd mapę gorącego gazowego olbrzyma. W celu zbadania WASP-18 b, zespół zmapował jej temperaturę (jasność), wykrywając wtórne zaćmienie, czyli moment, w którym planeta wsuwa się za swoją gwiazdę i pojawia ponownie, oraz zbadał różnice termiczne na dziennej półkuli planety, stronie, która zawsze jest zwrócona w kierunku gwiazdy. Mapowanie JWST pokazuje ogromną zmianę temperatury – do 1000 stopni – od najgorętszego punktu naprzeciwko gwiazdy do tak zwanego terminatora, czyli linii przejściowej między oświetlonymi i zacienionymi częściami planety, które są w ciągłym zmierzchu. Biorąc pod uwagę, o ile chłodniejsza jest planeta na terminatorze, zespół naukowy podejrzewa, że silne pole magnetyczne https://pl.wikipedia.org/wiki/Pole_magnetyczne uniemożliwia wiatrom skuteczną redystrybucję ciepła na nocną stronę. W związku z tym wiatry wieją od równika planety w kierunku biegunów północnego i południowego, a nie ze wschodu na zachód, jak można by się spodziewać. Subtelna (i precyzyjna) sygnatura wody Badanie, które również zarejestrowało różne zmiany temperatury na różnych wysokościach warstw atmosfery gazowego olbrzyma, zmierzyło cechy wody na różnych wysokościach w jej widmie, mimo że temperatury wynoszą prawie 2700 oC, a tak ekstremalne ciepło rozerwałoby większość cząsteczek wody. Zdolność do wykrycia tak niewielkich ilości tych cząsteczek świadczy o niezwykłej czułości JWST. “To było wspaniałe uczucie spojrzeć po raz pierwszy na widmo WASP-18 b uzyskane dzięki JWST i zobaczyć subtelną, ale precyzyjnie zmierzoną sygnaturę wody” – powiedział Louis-Philippe Coulombe, doktorant na Uniwersytecie w Montrealu i główny autor artykułu. https://doi.org/10.1038/s41586-023-06230-1 “Korzystając z takich pomiarów, będziemy w stanie wykryć takie cząsteczki dla szerokiej gamy planet w nadchodzących latach!” Jak powiedział Enric Pallé, badacz z IAC i współautor badania: “Analizując widmo WASP-18 b, dowiadujemy się nie tylko o różnych cząsteczkach, które można znaleźć w jej atmosferze, ale także o sposobie jej formowania. Z naszych obserwacji wynika, że skład WASP-18 b jest bardzo podobny do składu jej gwiazdy, co oznacza, że najprawdopodobniej powstała ona z resztek gazu, który był obecny tuż po narodzinach gwiazdy.” Opracowanie: Agnieszka Nowak Więcej informacji: Evidence of water found in the atmosphere of an ultra-hot gas giant https://www.iac.es/en/outreach/news/evidence-water-found-atmosphere-ult… A broadband thermal emission spectrum of the ultra-hot Jupiter WASP-18b https://doi.org/10.1038/s41586-023-06230-1 Źródło: IAC Na ilustracji: Artystyczne odwzorowanie powierzchni planety WASP-18 b. Źródło: Keith Miller (Caltech/IPAC)Wykorzystując obserwacje z JWST, międzynarodowy zespół naukowców zidentyfikował parę wodną w atmosferze WASP-18 b, masywnej egzoplanety, tzw. gorącego jowisza, o temperaturze 2700 stopni Celsjusza. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Nature. Egzoplaneta https://pl.wikipedia.org/wiki/Planeta_pozasłoneczna WASP-18 b https://pl.wikipedia.org/wiki/WASP-18_b znajduje się około 400 lat świetlnych https://pl.wikipedia.org/wiki/Rok_świetlny od Ziemi, jest 10 razy masywniejsza od Jowisza i ma okres orbitalny krótszy niż jeden ziemski dzień. Jej ekstremalna bliskość do gwiazdy, względna bliskość od Ziemi i duża masa sprawiły, że stała się intrygującym celem dla naukowców od czasu jej odkrycia w 2009 roku. Teraz, dzięki obserwacjom przeprowadzonym przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, https://pl.wikipedia.org/wiki/Kosmiczny_Teleskop_Jamesa_Webba udało się stworzyć najbardziej szczegółową jak dotąd mapę gorącego gazowego olbrzyma. W celu zbadania WASP-18 b, zespół zmapował jej temperaturę (jasność), wykrywając wtórne zaćmienie, czyli moment, w którym planeta wsuwa się za swoją gwiazdę i pojawia ponownie, oraz zbadał różnice termiczne na dziennej półkuli planety, stronie, która zawsze jest zwrócona w kierunku gwiazdy. Mapowanie JWST pokazuje ogromną zmianę temperatury – do 1000 stopni – od najgorętszego punktu naprzeciwko gwiazdy do tak zwanego terminatora, czyli linii przejściowej między oświetlonymi i zacienionymi częściami planety, które są w ciągłym zmierzchu. Biorąc pod uwagę, o ile chłodniejsza jest planeta na terminatorze, zespół naukowy podejrzewa, że silne pole magnetyczne https://pl.wikipedia.org/wiki/Pole_magnetyczne uniemożliwia wiatrom skuteczną redystrybucję ciepła na nocną stronę. W związku z tym wiatry wieją od równika planety w kierunku biegunów północnego i południowego, a nie ze wschodu na zachód, jak można by się spodziewać. Subtelna (i precyzyjna) sygnatura wody Badanie, które również zarejestrowało różne zmiany temperatury na różnych wysokościach warstw atmosfery gazowego olbrzyma, zmierzyło cechy wody na różnych wysokościach w jej widmie, mimo że temperatury wynoszą prawie 2700 oC, a tak ekstremalne ciepło rozerwałoby większość cząsteczek wody. Zdolność do wykrycia tak niewielkich ilości tych cząsteczek świadczy o niezwykłej czułości JWST. “To było wspaniałe uczucie spojrzeć po raz pierwszy na widmo WASP-18 b uzyskane dzięki JWST i zobaczyć subtelną, ale precyzyjnie zmierzoną sygnaturę wody” – powiedział Louis-Philippe Coulombe, doktorant na Uniwersytecie w Montrealu i główny autor artykułu. https://doi.org/10.1038/s41586-023-06230-1 “Korzystając z takich pomiarów, będziemy w stanie wykryć takie cząsteczki dla szerokiej gamy planet w nadchodzących latach!” Jak powiedział Enric Pallé, badacz z IAC i współautor badania: “Analizując widmo WASP-18 b, dowiadujemy się nie tylko o różnych cząsteczkach, które można znaleźć w jej atmosferze, ale także o sposobie jej formowania. Z naszych obserwacji wynika, że skład WASP-18 b jest bardzo podobny do składu jej gwiazdy, co oznacza, że najprawdopodobniej powstała ona z resztek gazu, który był obecny tuż po narodzinach gwiazdy.” Opracowanie: Agnieszka Nowak Więcej informacji: Evidence of water found in the atmosphere of an ultra-hot gas giant https://www.iac.es/en/outreach/news/evidence-water-found-atmosphere-ult… A broadband thermal emission spectrum of the ultra-hot Jupiter WASP-18b https://doi.org/10.1038/s41586-023-06230-1 Źródło: IAC Na ilustracji: Artystyczne odwzorowanie powierzchni planety WASP-18 b. Źródło: Keith Miller (Caltech/IPAC)

Urania
conradowl

Ale to zasuwa, a woda w tej temperaturze... Ależ by z tej planety kawki wychodziły.

Zaloguj się aby komentować

Za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba zaobserwowano pióropusz pary wodnej wydobywający się z księżyca Saturna, Enceladusa. Z obserwacji wynika, iż tryska on na wysokość 9650 km, wyrzucając w każdej sekundzie około 300 litrów wody. W tym tempie mógłby dla przykładu napełnić basen olimpijski w ciągu zaledwie kilku godzin.
Ponadto przy wykorzystaniu spektrografu bliskiej podczerwieni (NIRSpec) ustalono, że tylko 30 procent wyrzucanej przez obiekt wody pozostaje w ulokowanym w pobliżu pierścienia E Saturna torusie o kształcie przypominającym pączka, natomiast pozostała część ucieka, by zasilić resztę saturniańskiego systemu.
https://mojaastronomia.pl/webb-obserwuje-zaskakujaco-duzy-pioropusz-pary-wodnej-wyrzucany-z-ksiezyca-saturna-enceladusa/
https://www.universetoday.com/161655/jwst-spies-a-gigantic-water-plume-at-enceladus/
#kosmos #astronomia
conradowl

Generalnie artykuł słaby, strasznie nieudolne tłumaczenie. Źle się czyta, a to zdanie „Wcześniej obserwatoria miały Mapowane odrzutowce setki mil z powierzchni księżyca, ale wyjątkowa wrażliwość Webba ujawnia nową historię" - jet = odrzutowiec to zdanie to w ogóle korekta zgubiła.

<br />

Temat ciekawy, ale strona wymaga pracy.

Zaloguj się aby komentować

Polowanie na czarną dziurę o masie pośredniej, stary wysłużony kosmiczny teleskop Hubble'a jest niedocenionym narzędziem. Zwrócił swoje przyrządy w kierunku stosunkowo niedalekiej, bo znajdującej się w Drodze Mlecznej, gromadzie kulistej M4 i chyba mamy w końcu potwierdzenie istnienia czarnej dziury o masie ok 800 mas słonecznych.
#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/hubble-poluje-na-czarna-dziure-o-masie-posredniej-blisko-domu
LondoMollari

@MiernyMirek Gdyby znaleźli coś poniżej masy słonecznej byłoby ciekawie. Nie wiem jak to mieliby zrobić, ale byłoby ciekawie.

Zaloguj się aby komentować

W czasach, kiedy naszej planety, Słońca i Maryli Rodowicz nie było nawet w planach, wszechświatem rządziła inna generacja gwiazd. Olbrzymich, ale o słabym zdrowiu. Widmo tych dorodnych nieboszczek pomoże nam zrekonstruować początki ery gwiazdowej.
#kosmos #astronomia #nauka #kwantowo
https://www.kwantowo.pl/2023/05/28/protogwiazda-iii-populacja-i-kosmiczny-swit/
Fausto userbar
MiernyMirek

@Fausto łap pioruna, astronomii nigdy za wiele. Niektórzy piszą, że masy pierwszych gwiazd to nawet 5000 - 10000 mas Słońca. Tutaj też się tematem zajmowali:

https://www.focus.pl/artykul/supermasywne-gwiazdy-we-wczesnym-wszechswiecie

banan

@Fausto jakież to niesamowite zjawiska miały miejsce w naszej okolicy dzięki którym na ziemi znaleźć można takie pierwiastki jak złoto, platyna i inne ciężkie metale. A tak ciężkie pierwiastki powstają tylko w niezwykle dramatycznych okolicznościach przy których błędną wybuchy nawet najjaśniejszych supernowych


@MiernyMirek szkoda tylko że to odwrotne numerowanie wprowadza w błąd i numeruje się generacje od najmłodszych

loginnahejto.pl

@Fausto kurla kiedyś to były gwiazdy a nie to co tera

Zaloguj się aby komentować