Zdjęcie w tle
Astrofotografia

Społeczność

Astrofotografia

67
Atrakcyjne para południowców

#apod na dziś
https://www.astrobin.com/dxx3ke/

Dzisiejszy apod przedstawia nam dwa obiekty nieba południowego NGC 5101 oraz NGC 5078. Obie te galaktyki leżą w Hydrze, największym gwiazdozbiorze, ciągnącym się przez 1/4 nieboskłonu. Większy był tylko, historyczny już, Okręt Argonautów .

NGC 5101 (po lewej) to pięknie ułożona względem ziemskich obserwatorów galaktyka soczewkowa - pośrednia forma galaktyki pomiędzy spiralną a eliptyczną, mająca jak nazwa wskazuje, kształt soczewki. Odkryta 28 marca 1786 roku przez Williama Herschela (chłop co galaktyk naodkrywał to jego), rozmiarami przypomina Drogę Mleczną, a znajduje się ok 89 mln lat świetlnych od nas.

Po prawej zaś mamy NGC 5078, galaktykę spiralną, także przypominającą rozmiarami Drogę Mleczną. Mocno oddziałuje z pobliską IC 879 (na prawo i w dół od centrum 5078), co widać po kształcie "S" tej drugiej. IC 879 znajduje się jakieś 60 tys. lat świetlnych od centrum NGC 5078, czyli ponad 2.5 raza bliżej niż Wielki Obłok Magellana od Drogi Mlecznej (160 tys l.ś.).

Obie główne bohaterki tego zdjęcia rozdziela zaledwie 0.5 stopnia, a że znajdują się w podobnym dystansie od Ziemi, szacowana odległość między nimi to raptem 800 000 lat świetlnych. Czyli kosmiczny deweloper wcisnąłby tam jeszcze 8 galaktyk inwestycyjnych wielkości naszej DM.

W tle oczywiście mamy jeszcze dziesiątki innych galaktyk, często nieskatalogowanych w żadnym spisie dla śmiertelników (albo amatorów)

#astronomia #astrofotografia
Oczk userbar
c9b1eb1e-93d9-4aeb-bb27-88e2b33294d0

Zaloguj się aby komentować

W związku z tym, że podobno lada chwila będzie można z Polski zobaczyć kometę Tsuchinshan-ATLAS, czy ktoś obeznany z obserwacjami nieba mógłby się podzielić jakimiś wskazówkami jak ją obejrzeć?
Czy wystarczy, że wezmę lornetkę i na jakimś polu będę patrzył na zachód, zaraz po zachodzie słońca (czyli jakoś przed 18)?

Znalazłem coś takiego, ale nie wiem czy dobrze rozumiem ten artykuł, a nie chce jej przegapić (tak jak przegapiam zorze za lazdym razem): https://nocneniebo.pl/kometa-c-2023-a3-tsuchinshan-atlas-aktualne-umiejscowienie-na-niebie/#google_vignette

Z gory przepraszam, jeżeli ktoś poczul się urażony, że noob używa tych tagów i społeczności #kosmos #kometa #astronomia
Oczk

gory przepraszam, jeżeli ktoś poczul się urażony, że noob używa tych tagów i społeczności #kosmos #kometa #astronomia

@nyszom po to hejto dało tagi żeby używać tagów


Do śledzenia takich obiektów i ich aktualnego położenia polecam apkę Stellarium


A co do obserwacji to generalnie tak, czekasz aż zajdzie słońce i szukasz lornetką w okolicy - ma ona na tyle szerokie pole widzenia, że raczej bez problemu wypatrzysz. Do mniej jasnych obiektów warto zastosować zerkanie - obiekty są jaśniejsze nie bezpośrednio kiedy na nie patrzysz, tylko jak latasz wzrokiem w około nich - taką mamy budowę oka

Teraz masz kilkanaście/dziesiąt minut po zachodzie na obserwację, czas będzie się wydłużał z dnia na dzień,ale kometa będzie słabiej świecić. Dlatego warto przed obserwacją możliwie przyzwyczaić oczy do ciemności, wyeliminować wszystkie źródła światła, nie patrzeć na żadne latarnie itp

Yozue

Obserwacje zaczynamy od soboty, 12.10.2024. Można próbować jutro (11.10.2024) ale będzie ciężko, aczkolwiek może sam ogon będzie widać. Sama kometa jest bardzo jasna, dawno takiej nie było. Chociaż jej jasność będzie teraz spadać, to ze względu na to że jest raz że duża, dwa, między nami a słońcem i kolejne primo - zjawisko rozpraszania do przodu (forward-scattering) to daje dużego busta do jasności. Będzie ona widoczna gołym okiem, po zachodzie słońca, na lewo od niego. Czyli słońce zachodzi, jest pod horyzontem a my patrzymy na zachód. W sobotę będzie jeszcze nisko na horyzontem, ale dnia na dzień będzie coraz wyżej, ale i jej jasność będzie spadać.

nyszom

@Yozue @Oczk dzięki za rady. Podjąłem wczoraj próbę, bo pogoda była niezła przez cały dzień. Przed zachodem też było bezchmurnie, poza zachodnią częścią nieba, więc nawet zachodu słońca nie widziałem 😟 Dzisiaj kolejne podejście.

Zaloguj się aby komentować

Kosmiczny żłobek

#apod na dziś
https://www.astrobin.com/cxkua9/D/

Wczoraj nie było, bo siedząc przy kompie nie miałem czasu się zebrać, a po południu nie mogłem wrzucić z telefonu, bo zdjęcie waży ponad 15mb :d Dla potomnych i zainteresowanych: Wczoraj mieliśmy Kwintet Stephana, bardzo ciekawie wyglądające galaktyki https://www.astrobin.com/n7uoli/B/

A co do dzisiejszego zdjęcia, przedstawia ono gromadę otwartą NGC 7129, powiązaną z mgławicą refleksyjną IC 5134.
Kolejność jest taka:
> mamy duże nagromadzenie gazu
> grawitacja go coraz mocniej do siebie ściąga (dodatkowo "popychany" jest przez wiatry kosmiczne czy pobliskie wybuchy)
> z gazu zaczynają formować się gwiazdy
> gwiazdy tworzą gromadę
> gromada skumulowanym blaskiem rozświetla gaz z którego powstają gwiazdy
> mamy mgławicę refleksyjną

Gromada zauważona 18 października 1794 roku przez Williama Herschela, znajduje się ok 3000 lat świetlnych od nas, więc całkiem blisko. A dodatkowo, jej gwiazdy są "stosunkowo młode", tj mają zaledwie kilka milionów lat

Toż to jeszcze gówniaki, wodorojady

#astronomia #astrofotografia
Oczk userbar
dbc9a7ff-e35a-4052-96fd-ac5145f784ea
moll

@Oczk fajne przedszkole, albo żłobek?

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Zaginiony bliźniak Drogi Mlecznej odnaleziony? PILNE

#apod na dziś
https://www.astrobin.com/o5qrpp/

Żaden zaginiony, bo odkryty już w 30 czerwca 1826 roku i od tamtej pory nigdzie się nie ruszył (no, prawie). Żaden też bliźniak, bo leży blisko 30 milionów lat świetlnych dalej, w konstelacji Pawia i jest 2x większy.

Mowa o obiekcie NGC 6744, czyli galaktyce spiralnej o tyle ciekawej, że świetnie pokazuje, jak wyglądałaby Droga Mleczna widziana z podobnej perspektywy - struktura tej galaktyki jest łudząco podobna do naszej rodzimej, posiada nawet satelitę NGC 6744A, który przypomina jeden z Obłoków Magellana.

Samo zdjęcie oczywiście petarda, wykonane profesjonalnym, 100-kilogramowym teleskopem o średnicy lustra 60cm (pozdro z moimi 7.2) i ogniskowej 4200.
Do tego 150kg montaż za 35k dolarów, kamerka za marne 6k i można chwalić się takimi oto zdjęciami.

Autor, doktor John Hayes to pracownik University of Arizona i myślałem, że zdjęcie wykonał z uczelnianego obserwatorium.
Nic bardziej mylnego, chłop na swoim podwórku ma takie sprzęty XD Pozostaje tylko pogratulować i pozazdrościć!
Zdjęcie naprawdę mnie urzekło

#astronomia #astrofotografia
Oczk userbar
a43dc24e-e89d-4f28-be4e-3e0ec44e5c0a
rodarball

@Oczk tylko przestałeś być adminem i proszę jakie ładne zdjęcia i wpis, o takie hejto nic nie robiłem

Zaloguj się aby komentować

Jeden by wszystkimi rządzić
(tak naprawdę to nie, ale jestem w trakcie maratonu LOTRa)

#apod na dziś
https://www.astrobin.com/full/xnzey0/D/

M57, Mgławica pierścień to piękny przedstawiciel mgławicy planetarnej, leżący w gwiazdozbiorze Lutni. Druga odkryta taka mgławica, po Hantlach.
Rozciąga się na około 1.9 x 1.3 roku świetlnego, w odległości ok. 2.3 lat świetlnych (bądź 700 parseków).
Masa samej mgławicy, biorąc pod uwagę jej rozmiar, jest malutka - zaledwie 0.2 masy Słońca. W centralnym punkcie mgławicy mamy malutką gwiazdę HD 175353. Jest to biały karzeł wielkości planety - pozostałość po podobnej do Słońca gwieździe, która w późnej fazie życia napuchła do czerwonego olbrzyma, odrzuciła swoje zewnętrzne warstwy (które tworzą mgławicę) i taka skarłowaciała przygląda się teraz, co narobiła. Podobny los może czekać i nasze Słońce, ale nie będzie nam dane tego oglądać, niestety.

Albo i stety, bo widok ze środka może nie być wcale taki ciekawy, a przysłoni całą resztę kosmosu

#astronomia #astrofotografia
Oczk userbar
9dfc77e0-7ce0-444a-96a3-093c1fbd952b
bojowonastawionaowca

@Oczk więc mówisz, że po odejściu z moderacji poprawia się częstotliwość publikowania własnego kontentu? Hmmm

Zaloguj się aby komentować

Naszyjnik z pereł, rzeźbiarzowane

#apod na dziś
https://www.astrobin.com/zsxhue/B/

NGC 55 to galaktyka spiralna z poprzeczką typu magellanicznego (galatyka, nie poprzeczka). Ten typ oznacza, że są podobne (zapewne w strukturze/rozkładzie materii? Ciężko mi znaleźć szczegóły) do Obłoków Magellana. Sznur Pereł posiada wiele obszarów formowania się nowych gwiazd. Widoczne są jako te czerwono-fioletowe plamki.

Jest to galaktyka umiejscowiona w gwiazdozbiorze Rzeźbiarza (gwiazdozbiór nieba południowego, u nas TEORETYCZNIE widoczny właśnie teraz, nisko nad horyzontem w okolicy godziny 0:00). Należy do grupy galaktyk w Rzeźbiarzu .
Jest to grupa najbliższa naszej Grupie Lokalnej, jej centrum oddalone jest od nas o 9 mln lat świetlnych. Zaś ta konkretna NGC 55 jest najbliżej nas wysuniętą galaktyką, znajduje się w odległości ok 6.5 mln l.ś.
Jedna z jaśniejszych galaktyk południowego nieba, widoczna już przez małą lunetę

#astronomia #astrofotografia
Oczk userbar
4d13b412-7277-4ee4-b738-24cdca295f03
entropy_

@Oczk niebieski kolor stracił

Boską mocą za to zapłacił

Jako śmiertelnik jednak znalazł czas

Aby do nieba przybliżyć nas

#nakolanie

Zaloguj się aby komentować

Hello there,

Nieoczywisty ale obiecany codzienny (oby xD) #apod
https://www.astrobin.com/ghgbmy/

Dziś wracamy z czymś co i już wrzucałem jako swoje zdjęcie, i na apoda, ale tym razem mamy jakość 150h ultra hd, dzięki czemu widać nawet kosmiczny ogon przy NGC 3628

Mowa oczywiście o tryplecie Lwa (grupa M66), czyli cytując za wikipedią:

mała grupa galaktyk znajdująca się w konstelacji Lwa w odległości 35 milionów lat świetlnych. Do grupy tej należą galaktyki: Messier 65, Messier 66 oraz NGC 3628. Triplet Lwa wraz z grupą Lew I może stanowić większą grupę należącą do Supergromady Lokalnej.

150 godzin zebranego materiału brzmi jak abstrakcja - zakładając jakieś efektywne 5h na noc (instytut danych z dupy), potrzebujemy co najmniej 30 bezchmurnych i bezksiężycowych nocy xD Autorowi gratuluję wytrwałości!

A przy okazji załączam do porównania jak ten sam obiekt wypadł w moim obiektywie (mniejszy teleskop, aparat zamiast mono kamerki no i czas naświetlania raptem 4.5h)

#astronomia #astrofotografia
Oczk userbar
3d693dee-c1b3-4104-a69f-6e2e9237f4a8
a93f71ef-a947-458e-8e8b-9e4b8924a8b7
Felonious_Gru

@Oczk o proszę, kwadrans bez niebieskiego nicku i już jakieś zdjęcia pleśni wrzuca

Zaloguj się aby komentować

Układ Słoneczny, ale wyłącznie z własnych zdjęć.

Oczywiście skala nie jest zachowana. Brakuje Merkurego, a Mars robiony 2 lata temu beznadziejną kamerą. Jak zrobię kiedyś ładniejszego to oczywiście dokleję

Planety ze Sky Watchera 150/750
Słońce - Lunt 50mm
Kamera ZWO ASI 585 MC, a do Marsa Bresser MikrOkular full HD

#astronomia #kosmos #astrofotografia #ciekawostki
85b1f4a9-ff73-40de-98fd-16cc7c4c080a
Gustawff

Księżyc w pasie kuipera wygląda jak badass.

Skipper1231

Serio ciekawi mnie jak zrobiłeś zdjęcie słońca

Zaloguj się aby komentować

Saturn sprzed paru dni. Na jakiś czas znowu ukazała się przerwa między pierścieniami a planetą, ale to są już ostatnie chwile jej dobrej widoczności przed równonocą na Saturnie.

Teleskop Sky Watcher 150/750
Barlow SO 3x / 1,25'' ED
Kamera ASI 585 MC
Stackowane w programie Autostakkert, obróbka w Sirilu i GIMPie.

#astronomia #kosmos #astrofotografia
9015568f-f34a-4f5e-8bcf-2eff4bf25f2b

Zaloguj się aby komentować

No halo.
Dawno nic nie było, bo sporo się dzieje.
A. Stawiam astrokurnik
B. wymieniłem kamerę do astro.

Oto pierwsze światło z nowej kamery:
IC 1805 - Mgławica serce
15 godzin materiału Ha (czyli wodoru) -8C, filtr to skręcony sv220 z czerwonym (tymczasowo, aż kupię normalny filtr Ha)
Askar FMA230 | odpowiednik 533 od svbony
#astrofotografia
664312c3-9c1d-425f-8d66-502d01236c16
b452a88e-ddd6-40ff-8ce0-67823f022677
UmytaPacha

@TymczasowyNick66

1 będziesz miał astrokury?

2 jak wyglądają astrojaja?

TymczasowyNick66

@UmytaPacha Nie przygotowałem się na takie pytania ( ͡° ʖ̯ ͡°)

kwiatek87

Ile kosztuje Twój zestaw? Fajne zdjęcie 🙂 czy w pobliżu Wrocławia warto bawić się w astrofoto przy takim zanieczyszczeniu światłem?

TymczasowyNick66

@kwiatek87 To co wisi na montażu to jakieś 6tyś. Czy warto, to trzeba sprawdzić na mapach zaswietlenia. Ja jestem w okolicy bortle 5. Wąskopasmowe foto jest mniej wymagające pod względem warunków niż czyste RGB. Pytanie co Cię interesuje

Smerf_Maruda

Niecierpie dobrej amatorskiej astrofotografii

Zaloguj się aby komentować

Rzadko zdarza mi się oglądać Księżyc w ubywającej fazie. Szczególne wrażenie zrobiły na mnie spiczaste cienie zbocz przy Morzu Przesileń i jakieś wzniesienie wału krateru Cleomedes, który jeszcze się wychyla zza terminatora. Morze Żyzności (Mare Fecunditatis) z kraterem Messier też wygląda ładnie i plastycznie. Lewa strona kadru natomiast jest bardzo jasna i razi w oczy, ale jakoś nie potrafiłem tego wyrównać nie tracąc detalu w ciemniejszych obszarach.

Do zdjęć został użytyy jak zwykle mój niezawodny zestaw czyli Sky Watcher 150/750 i ASI 585
Zestackowane w programie Autostakkert i obrobione w Siril i GIMP
Do zbliżenia użyłem soczewki Barlowa DO-GSO ED 3x 1,25"

#astronomia #kosmos #ksiezyc #astrofotografia
d2ef9846-3290-44cd-ae63-ff3d71e7c1fb
3072fc4d-f159-4142-9a51-0b916a73906f

Zaloguj się aby komentować

Posiedziałem jeszcze trochę nad moim zdjęciem Galaktyki Andromedy i chyba jest lepiej niż ostatnio
Dorzuciłem nawet meteor, który złapał się na jednej z klatek.

#astronomia #astrofotografia #kosmos
2cd15b5d-f51f-49c4-a34a-572629d6e916
Prucjusz

@Gwiezdny_Przewodnik Galaktyka Kurvix została opanowana przez złych kosmitów…

Dzemik_Skrytozerca

I cyk, nowa tapeta na pulpit.


A.raczej byłaby, gdyby zdjęcie było ciut wyższej jakości.


Dałbyś radę podzielić się lepszej jakości fotografia?

Szkieletor

Co ty gadasz? Przecież to Kurvix...

Zaloguj się aby komentować

Szerokie pole na SH 2-157 Lobster Claw, Bubble Nebula oraz M52 w wersji HOO

Pierwszy raz zbierałem tak dużo materiału. Miniony weekend dzięki pogodnym i suchym nocom pozwolił mi w piątek oraz sobotę zebrać 5h45m materiału, 115 klatek po 180s. 
Zestackowane w WBPP z drizzle x2.
Materiał zawiera trochę cold pixeli, przynajmniej tak mi się wydaje, że to one. Przez brak klatek kalibrujących nie byłem w stanie sobie z nimi poradzić.  Wydaje mi się również że minimalnie nie trafiłem z ostrością przez co całość jest lekko przytłumiona. 

Sprzęt jakim zbierałem materiał:
Obiektyw Samyang 135mm f/4.0
Kamera ASI 585 MC Pro
Filtr SV220 dualband
ASI AIR PRO
Montaż CEM26

Obróbka w całości w PI.
SPCC, SCNR, SetiAstro ADBE, BxT, SxT, NxT na starless, Narrowband Normalization, wyciąganie i zabawa krzywymi/maskami, LocalHistogramEqualization, DarkStructureEnhance, wyciągnięcie gwiazd i PixelMath. 

Komentarze i uwagi mile widzane. Ja osobiście do końca z wyniku nie jestem zadowolony, ale wrzucam ze względu na kronikarski obowiązek zapisywania swoich postępów. Być może trzeba zebrać jeszcze więcej i dobić klatki kalibrujące. 

Wbijajcie na nasz hejtowo/wykopowy serer discord poświęcony #astrofotografia
https://discord.gg/gyPeBfrWDt

#astronomia #fotografia #tworczoscwlasna #kosmos
ca021f3b-67fe-4c11-89ca-8fb0c393acc3
Vargtimmen

@kruzd kolory to zasługa filtru? Moim mikro pierdkiem teleskopem widziałem tylko monochromatyczne obiekty.

kruzd

@Vargtimmen filtr jest filtrem wąskopasmowym, pozwala rejestrować tylko pasma wodoru i tlenu, wycina właściwie wszystko inne. Co do obserwacji wizualnych, niestety ludzkie oko "kolorów" kosmosu nie widzi, jest zbyt słabe.

Zaloguj się aby komentować

TymczasowyNick66

jedyna chmura w kraju i akurat nade mną ( ͡° ͜ʖ ͡°)

0512fe73-700d-40c6-81f3-8f50e3a41188

Zaloguj się aby komentować

#apod na dziś: Mgławica Kraba

Dziś Mgławica Kraba przynosi Ci energię pełną tajemnic i niespodzianek. Jeśli urodziłeś się pod znakiem Mgławicy, przygotuj się na dzień pełen kosmicznych wibracji. Twoje gwiazdy mówią, że to idealny moment, aby podjąć nowe wyzwania i odkryć nieznane galaktyki w swoim życiu.
Pamiętaj, aby unikać czarnych dziur – mogą one wciągnąć Cię w wir niepotrzebnych problemów.

Twoje szczęśliwe planety to Mars i Jowisz, a kolor dnia to głęboka czerń kosmosu.

#astronomia #astrofotografia
38399a97-ffd7-48f0-ad6e-5485a27cc44f
2b8e115a-39ae-4b37-ae15-309bbec07c6b
entropy_

Źródło: https://commons.m.wikimedia.org/wiki/File:Crab_Nebula.jpg#mw-jump-to-license

Obraz został złożony z 24 indywidualnych ekspozycji wykonanych za pomocą kamery Wide Field and Planetary Camera 2 w październiku 1999, styczniu 2000 i grudniu 2000 roku. Kolory na obrazie wskazują różne pierwiastki, które zostały wyrzucone podczas wybuchu. Niebieski w filamentach w zewnętrznej części mgławicy reprezentuje neutralny tlen, zielony to jednorazowo zjonizowana siarka, a czerwony oznacza dwukrotnie zjonizowany tlen.


Ten plik znajduje się w domenie publicznej, ponieważ został stworzony przez NASA i ESA. Materiały Hubble’a NASA (i materiały Hubble’a ESA sprzed 2009 roku) są wolne od praw autorskich i mogą być swobodnie używane jako materiały w domenie publicznej bez opłat, pod warunkiem, że jako źródło materiału zostaną podane wyłącznie NASA, STScI i/lub ESA. Ta licencja nie ma zastosowania, jeśli używane są materiały ESA stworzone po 2008 roku lub materiały źródłowe z innych organizacji.


Materiał został stworzony dla NASA przez Space Telescope Science Institute na podstawie kontraktu NAS5-26555 lub dla ESA przez Hubble European Space Agency Information Centre. Oświadczenie o prawach autorskich znajduje się na hubblesite.org lub oświadczenie o prawach autorskich z 2008 roku na spacetelescope.com

m-q

@entropy_ ciekawy dobór widma, z ziemi nikt tak nie fotografuje. O ile filtry dla siarki (S II) i tlenu (O III) są powszechnie używane, to raczej mało popularny jest ten neutralny tlen (O I). Z tego co znalazłem, to jest pasmo 630 nm (czyli faktycznie kolor czerwony / pomarańczowo-czerwony) i zahacza blisko o siarkę (S III) w paśmie 631,2 nm. Aczkolwiek astrofotki prezentowane są z reguły w fikcyjnej palecie (np. siarka S II świeci na czerwono, a tu użyto zielonego), po to aby ludzkie oko dostrzegło więcej szczegółów.

2f0bdc65-0ed4-4785-863b-ea4501ccd5c7
Barabarabasz7312

https://apod.nasa.gov/apod/ap240723.html Centralny pulsar napędza emisję i ekspansję Mgławicy Krab, nieznacznie spowalniając jej prędkość wirowania, co wypiera wiatr energetycznych elektronów. Powyższe zdjęcie opublikowano dzisiaj, w 25. rocznicę wystrzelenia flagowego obserwatorium rentgenowskiego klasy NASA: Chandra. - zdjęcie wysokiej rozdzielczości !!!

CzosnkowySmok

@Barabarabasz7312 przynajmniej zrozumiałem akronim

starszy_mechanik

@entropy_ skajfan nagrał fajny film o tej mgławicy

Pouek

@starszy_mechanik znany jutuber alkoholik, ważny agent kularzy

starszy_mechanik

@Pouek mason, który sprzedał duszę diabłu

Zaloguj się aby komentować

Zeus ze swojo kochanko
czyli Jowisz i jego księżyc Io
czyli #apod na dziś
https://www.astrobin.com/x65yu5/
Autor: https://www.astrobin.com/users/Simon74/

Chłop myśli, że z 4-5 dni nie wrzucał, a tu już miesiąc mija XD

Na zdjęciu widzimy Jowisza i jego trzeci co do wielkości księżyc, rozmiarami przypominający nasz Księżyc, a wyglądem gigantyczny kawałek sera (zdjęcie nr 2, wikipedia). Io jest także najaktywniejszym wulkanicznie ciałem niebieskim w naszym Układzie Słonecznym!

Kosmiczne skały (i gazy) uchwycone w 16-calowym teleskopie o ogniskowej ponad 4m, więc kawał sprzętu, na myśl o przestawianiu którego aż boli mnie bioniczny łokieć XD

#astronomia #astrofotografia #oczkcontent
Oczk userbar
67ef0999-04b5-4fc2-a4c6-1be226026321
057597b1-1581-48ac-8cc0-87aac36ab7a8
Dziwen

@Oczk prosisz się o jakiś sponsoring tą niską aktywnością kolego. XD


Co do Io, to tu jest fajna ciekawostka, którą zarejestrowała sonda Juno. Pewnie znasz, ale inni może nie widzieli.

Oczk

@Dziwen nie ma sponsoringu nie ma aktywności :v

Dziwen

@Oczk no to zacieram skrzydełka. Grubo obsmarować? XD

entropy_

@Oczk Jak koniunkcja Jowisza z Io wpłynie na stosunki w pracy pomiędzy Rybami i Koziorożcem?

Czy ważne sprawy można dzisiaj załatwiać, czy lepiej poczekać do jutra? xD

Oczk

@entropy_ słuchaj no

m-q

@Oczk niesamowite, zrobić taką fotkę z Ziemi

Zaloguj się aby komentować

Dzisiaj Słońce pokazało jak nas kocha - pojawiła się plama w kształcie serca
Zdjęcia w świetle białym wykonane za pomocą Newtona 150/750 z folią ND5
Zdjęcia w paśmie H-alfa wykonane za pomocą teleskopu Lunt 50mm
Kamera ZWO ASI 585 MC
Na powiększeniu na plamę zamieściłem Ziemię w skali dla porównania.

#astronomia #astrofotografia #kosmos #ciekawostki
fb40e467-1326-4e60-bca6-9014e27388e8
bf72b495-e2fe-4129-ba5a-752d7e56d0b2
1e33fc75-fc1b-4638-8a4f-ef87f6c37ab8
c0326368-4781-4097-8140-8be76253a472
9aef9402-02f1-47f2-a6fb-3e284d2a1003
ElektrolizatorDwuczlonowy

@Gwiezdny_Przewodnik wypalone piksele na symulacji wyświetlanej na firmamencie.

konto_na_wykop_pl

dla skali to się banana daje

Gwiezdny_Przewodnik

@konto_na_wykop_pl banan też jest

Zaloguj się aby komentować

Region gwiazdy Sadr γ Cyg z Mgławicą Motyl (IC 1318) na czele. Kadr uzupełnia w prawym dolnym rogu Mgławica Półksiężyc NGC 6888.
Materiał to tylko 4 klatki po 180s naświetlania, więc wartość artystyczna praktycznie zerowa (dużo szumu i hot/cold pixeli). Klatek się jeszcze dozbiera.

Pamiętajcie o naszym serwerze discord dotyczącym astrofotografii.

https://discord.gg/gyPeBfrWDt

#astronomia #kruzdcontent #astrofotografia #tworczoscwlasna #astrofoto
0453959d-8860-4d32-90a7-b25c8a74e565

Zaloguj się aby komentować

Dzięki materiałowi @TymczasowyNick66 mogłem podejść do obróbki NGC 7000, którą swego czasu zebrał Nikorem 135mm. Naprawdę chłopak złapał porządne klatki.
Obróbke poczyniłem standardowo w Pix Insight z krokami jak niżej:

1. Image Solver i SPCC
2. Crop
3. SCNR na zielony kanał.
4. Seti Astro Automatic DBE - moim zdaniem działa lepiej niż GraXpert 
5. BlurxTerminator
6. StarxTerminator na rozdzielenie tła od gwiazd. 
7. NoisexTerminator na tło i Narrowband Normalization
8. Wyciąganie tła GHS, zabawa krzywymi, saturacja maska na niebieski kanał (wychodził bardzo w tle), zdjąłem go trochę. 
9. Wyciąganie gwiazd GHS. 
10. Połączenie w PixelMath.

Ogólnie wraz z osobami z tagu i społeczności #astrofotografia stworzyliśmy serwer discord na którym wspólnie dyskutujemy o naszym hobby oraz wszystkimi innymi tematami około astronomicznymi.
Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

https://discord.gg/gyPeBfrWDt

Tutaj również dostępna wersja w pełnej rozdzielczości. Hejto trochę przycina rozmiary.

#kruzdcontent #astronomia #kosmos #fotografia
c30369b2-7fbe-42c3-b258-e66782d860f2
TymczasowyNick66

Powiedział kruzd "ja nie potrafię w narrowbandy" po czym wrzuca takie zdjęcie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

kruzd

@TymczasowyNick66 nadal nie potrafię, to kwestia jakości materiału

Zaloguj się aby komentować