Kalejdoskop #90: Sen, nadwaga, zdrowe jedzenie i nowinki naukowe
hejto.plCześć!
Przeszukiwanie internetu, książek czy nagrań w poszukiwaniu nowych informacji to trudne, ale wyjątkowo satysfakcjonujące zadanie. Warto jednak robić to umiejętnie i dobierać źródła, które są rzetelne, ale i różnorodne. Skupianie się na zdobywaniu wiedzy zawsze z tego samego miejsca może być negatywne w skutkach - widzimy bowiem wtedy zwykle tylko jeden punkt widzenia. Dlatego właśnie staram się dostarczać w tym Newsletterze treści z różnych źródeł, poddawać je analizie i poszerzać Twoje horyzonty. Życzę przyjemnego czytania!
1. Prokrastynacja snu, to zjawisko, które może znacząco zagrażać Twojemu zdrowiu. Jest to tendencja do odkładania zasypiania, a bardzo często połączona z korzystaniem ze smartfona w łóżku lub siedzeniem przed filmami/serialami/grami/mediami społecznościowymi. Z różnych powodów odraczamy sen (np. martwimy się, że nie będziemy mogli szybko zasnąć lub nie chce nam się wykonywać czynności związanych z położeniem się spać, takich jak: przygotowanie łóżka, mycie się), więc zaczynamy korzystać z elektroniki, więc… nie możemy zasnąć. Prokrastynacja snu może wynikać także z niewłaściwej organizacji dnia i przepracowywania się. Jeśli w ciągu dnia nie mamy chwili dla siebie, istnieje szansa, że będziemy tej chwili szukać tuż przed snem. W takim przypadku jedną z najskuteczniejszych (choć na pewno nie najłatwiejszych) metod jest właśnie lepsze planowanie dnia.
Co możemy z tym zrobić? Przede wszystkim - zauważyć, że to zjawisko występuje. Następnie stopniowo, powoli wdrażać i zmieniać nawyki tak, aby docelowo przed pójściem spać nie korzystać z elektroniki oraz całkowicie wyeliminować ją z łóżka.
- Nie mogą przestać scrollować i po prostu zasnąć. To “odwetowa prokrastynacja snu” (Artykuł, PL)
https://innpoland.pl/167261,problemy-z-zasypianiem-odwetowa-prokrastynacja-snu-jak-ja-opanowac
- Prokrastynacja snu - przyczyny, konsekwencje, remedium - artykuł (Artykuł, PL)
https://instytutpsychologiibiznesu.com/prokrastynacja-snu/
#prokrastynacja #sen #zdrowie
2. Mówią, że skoro w sklepach są oddzielne działy ze “zdrową żywnością” to cała reszta jest… no właśnie. Produkty spożywcze dostępne w sklepach często nie są najlepszej jakości i bardzo często kierujemy się kryterium cenowym przy wyborze pożywienia. Jednocześnie zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, że na jedzeniu nie warto oszczędzać. Co, jeśli chcemy kupić naprawdę zdrową żywność? Często okazuje się, że nie mamy gdzie tego zrobić, ponieważ jej dostępność jest niewielka. Na przykład ciężko jest dostać masło orzechowe testowane na zawartość pleśni. Na poniższej stronie znajdziesz zestawienie sklepów/portali sprzedających zdecydowanie zdrowszą żywność od tej, spotykanej w standardowych sklepach.
- Gdzie po Zdrową Żywność w 2023? [online] (Artykuł/poradnik, PL)
https://biohaker.pl/2023/02/04/%F0%9F%9B%92gdzie-po-zdrowa-zywnosc-w-2023-online/
#zdroważywność #odżywianie #jedzenie
3. Nowe badania wskazują, że otyłość jest bardziej niebezpieczna, niż wcześniej sądzono. Skąd te wnioski? Wcześniej, zbyt często i bezrefleksyjnie pod uwagę był brany wskaźnik BMI. Jest to wskaźnik określający tylko naszą wagę względem naszego wzrostu w danej chwili. Nie określa on np. składu ciała - a nawet amatorsko ćwiczące kulturystykę osoby mogą mieć “nadwagę według BMI”, zachowując bardzo niski poziom otłuszczenia. Według aktualnych doniesień, korygując pewne niedoskonałości opisywanego wskaźnika, najniższe ryzyko zgonu mają osoby względnie szczupłe (BMI 18,5-22,5), osoby o zbyt niskim BMI (mniej niż 18,5) nie są tak bardzo narażone, a osoby z nadwagą mają wyższe ryzyko zgonu z różnych przyczyn.
Wnioski i wskazania: pilnujmy składu ciała i nie patrzmy tak bardzo na jego masę. Skupiajmy się, aby mieć jak najwięcej masy mięśni, a jak najmniej tkanki tłuszczowej. I oczywiście, na ile to możliwe - często i dużo uprawiajmy aktywność fizyczną.
- Nadwaga i otyłość bardziej śmiertelne niż sądzono (Artykuł, PL)
https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1545288%2Cnaukowcy-alarmuja-nadwaga-i-otylosc-bardziej-smiertelne-niz-sadzono.html
#nadwaga #otyłość #nauka
4. Czego na temat zdrowia, sprawności i świetnej sylwetki możemy nauczyć się od gwiazdy showbiznesu, Dody? Przede wszystkim tego, że lepsze jest nieidealne, ale konsekwentne oraz tego, że nastawienie psychiczne jest fundamentem. Autor materiału pokusił się o analizę stylu życia Dody w kontekście jej podejścia do ćwiczeń. Jak się okazuje, jej zasady związane z odżywianiem nie są idealne, choć są po prostu dobre. I ich przestrzeganie sprawia, że Doda jest w stanie zachować niezłą formę fizyczną. Ciekawiej jednak robi się w kontekście ruchu. Jak się okazuje, jej ojciec zaszczepił w niej ducha sportu i był jej pierwszym trenerem. To on wkręcił ją w ćwiczenia, co zaowocowało później sprawnością fizyczną utrzymującą się przez lata. Dodatkowo przyczyniło się to do zbudowania wysokiej pewności siebie, co być może zaowocowało późniejszymi sukcesami w karierze.
- Doda i jej sposób na formę na LATA (Film, PL)
https://www.youtube.com/watch?v=t_sKylGPvJc
#stylżycia #sport #doda
5. Ćwiczysz siłowo, uszkadzasz mięśnie, powstają mikrourazy i to powoduje, że mięśnie rosną. Aby skutecznie powstawały mikrourazy, musisz ćwiczyć tak, aby powstało uczucie pompy mięśniowej, czemu towarzyszy wytwarzanie kwasu mlekowego i charakterystyczne uczucie pieczenia i zmęczenia. A co jeśli powiem Ci, że wszystko to… nieprawda? Nowe badania pokazują, że nasze dotychczasowe twierdzenia nie są do końca zgodne z rzeczywistością. To nie mikrourazy, ale napięcie mechaniczne jest najlepszym stymulatorem wzrostu mięśni. Mięśnie w trakcie ćwiczeń nie wytwarzają kwasu mlekowego, ale mleczan. Ten natomiast nie jest powodem odczucia zmęczenia i bólu i nie jest silnym, ale umiarkowanie małym bodźcem dla hipertrofii. Jak widać, wiedza nie jest, a przynajmniej nie powinna być stała i niezmienna. Warto ciągle się edukować i poszerzać wiedzę, aby rozumieć procesy zachodzące w ciele człowieka.
- The BIGGEST Muscle Building Myth Ever (Microtears) (Film/audio, ENG)
https://www.youtube.com/watch?v=Nzzp3DbAHwA
- A HUGE Muscle Building Myth (22 Studies) (Film/audio, ENG)
https://www.youtube.com/watch?v=6T4oV4foEKM
#nauka #hipertrofia #wiedza
6. Bezdech senny to przypadłość, która dotyka (zależnie od źródła) od kilku do kilkunastu procent populacji. Silnie pogarsza on jakość snu i jest trudny w diagnostyce, często nie podejrzewa się go jako źródła problemów, a bezskutecznie szuka gdzieś indziej. Historia autora z podlinkowanego tekstu pokazuje, jak bardzo bezdech senny może rujnować życie, prowadząc do problemów psychicznych, problemów z pamięcią i wielu innych. Nie pomogły wizyty u lekarzy, a być może jedną z przyczyn było częste zmienianie specjalistów, z którymi autor tekstu się kontaktował. Zaznacza on, że pierwszym tropem była zmiana miejsca zamieszkania oraz kupienie oczyszczacza powietrza, co zmniejszyło objawy alergii. Dodatkowo wskazuje, jak ważne jest branie spraw w swoje ręce przy przewlekłych problemach zdrowotnych.
- How Poor Sleep Drove Me Insane, and My Long Path to Recovery (Artykuł, ENG)
https://writing.samsonhu.com/how-poor-sleep-drove-me-insane-and-my-long-path-to-recovery/
#sen #bezdech #medycyna
7. Zimny prysznic lub pływanie w zimnej wodzie bywa polecane jako metoda na przyspieszenie regeneracji po treningu, zredukowanie “zakwasów” i poprawienie ogólnego samopoczucia - dostępne w subskrypcji e-mail lub w archiwum na stronie www: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop/
8. Prosta (nawet bardzo) strona, dzięki której możesz znaleźć wspólny termin do umówienia się ze znajomymi. Możesz stworzyć wydarzenie, oznaczyć godziny, wysłać link do znajomych/grupy, a oni zaznaczą kiedy mogą uczestniczyć. Dzięki temu można łatwo znaleźć porę odpowiadającą wszystkim, a przynajmniej większości.
- When2meet (Aplikacja, ENG)
https://www.when2meet.com/
#narzędzia #użyteczne #spotkania
9. Filmy, seriale, bajki, nagrania sportowe, książki, programy, gry. Często dostępne bezpośrednio przez przeglądarkę, niektóre z koniecznością pobrania przez “torrenty”. Domyślam się, że nie zawsze w pełni legalne, lecz jak wiadomo - są tylko po to, aby je sprawdzić, a następnie kupić oryginalną wersję Dodatkowo na stronie znajdziesz mnóstwo użytecznych, przydatnych narzędzi i linków do przeróżnych programów i stron internetowych. Ogólnie: ogromna baza przydatnych dla wielu użytkowników sieci linków. Gdyby link (w przyszłości) nie działał, wpisz nazwę portalu w wyszukiwarkę internetową.
- StreamBase (Strona/baza, PL)
https://rentry.org/streambase
https://github.com/streambase-project/
#ciekawostki #rozrywka #użyteczne
10. Instrumentalna kompozycja dźwiękowa o wyjątkowo pozytywnym, energetycznym i motywującym brzmieniu. Możesz użyć jako muzyka do posłuchania, aby dodać sobie energii i poprawić humor.
- Mike Oldfield - Return to Ommadawn (2017) [2K - 1440p] - Full album (Muzyka)
https://www.youtube.com/watch?v=R-nptvm9-hE
#energia #motywacja #muzyka
Złota Myśl Na Dziś: Jeśli to możliwe, bierz sprawy w swoje ręce i inicjuj działanie
Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu. Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop
Zachęcam do słuchania mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/
… oraz śledzenia moich kanałów na YouTube: https://www.youtube.com/c/SebastianChudziak/
https://www.youtube.com/channel/UCWGDvxGuPUH6UCN-GYjgTOw
Archiwum Newslettera jest dostępne na stronie https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop/
Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7
Pozdrawiam,
Sebastian
Poprzednie numery (archiwum) i zapis e-mail: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop/
W skrócie: newsletter/agregator - streszczenia artykułów/filmów/audio, polecenia stron internetowych, podcastów, kanałów YT i innych, aplikacje, ciekawostki, life-hacki. Tematyka związana ze zdrowiem, jakością życia, odżywianiem, produktywnością, psychologią, medycyną, nauką, technologią.
Tutaj można obserwować: #kalejdoskop
Dodatkowe tagi: #qualitycontent #gruparatowaniapoziomu #wiedza #nauka #produktywnosc #lifehack #zdrowie #jakosczycia
Przeszukiwanie internetu, książek czy nagrań w poszukiwaniu nowych informacji to trudne, ale wyjątkowo satysfakcjonujące zadanie. Warto jednak robić to umiejętnie i dobierać źródła, które są rzetelne, ale i różnorodne. Skupianie się na zdobywaniu wiedzy zawsze z tego samego miejsca może być negatywne w skutkach - widzimy bowiem wtedy zwykle tylko jeden punkt widzenia. Dlatego właśnie staram się dostarczać w tym Newsletterze treści z różnych źródeł, poddawać je analizie i poszerzać Twoje horyzonty. Życzę przyjemnego czytania!
1. Prokrastynacja snu, to zjawisko, które może znacząco zagrażać Twojemu zdrowiu. Jest to tendencja do odkładania zasypiania, a bardzo często połączona z korzystaniem ze smartfona w łóżku lub siedzeniem przed filmami/serialami/grami/mediami społecznościowymi. Z różnych powodów odraczamy sen (np. martwimy się, że nie będziemy mogli szybko zasnąć lub nie chce nam się wykonywać czynności związanych z położeniem się spać, takich jak: przygotowanie łóżka, mycie się), więc zaczynamy korzystać z elektroniki, więc… nie możemy zasnąć. Prokrastynacja snu może wynikać także z niewłaściwej organizacji dnia i przepracowywania się. Jeśli w ciągu dnia nie mamy chwili dla siebie, istnieje szansa, że będziemy tej chwili szukać tuż przed snem. W takim przypadku jedną z najskuteczniejszych (choć na pewno nie najłatwiejszych) metod jest właśnie lepsze planowanie dnia.
Co możemy z tym zrobić? Przede wszystkim - zauważyć, że to zjawisko występuje. Następnie stopniowo, powoli wdrażać i zmieniać nawyki tak, aby docelowo przed pójściem spać nie korzystać z elektroniki oraz całkowicie wyeliminować ją z łóżka.
- Nie mogą przestać scrollować i po prostu zasnąć. To “odwetowa prokrastynacja snu” (Artykuł, PL)
https://innpoland.pl/167261,problemy-z-zasypianiem-odwetowa-prokrastynacja-snu-jak-ja-opanowac
- Prokrastynacja snu - przyczyny, konsekwencje, remedium - artykuł (Artykuł, PL)
https://instytutpsychologiibiznesu.com/prokrastynacja-snu/
#prokrastynacja #sen #zdrowie
2. Mówią, że skoro w sklepach są oddzielne działy ze “zdrową żywnością” to cała reszta jest… no właśnie. Produkty spożywcze dostępne w sklepach często nie są najlepszej jakości i bardzo często kierujemy się kryterium cenowym przy wyborze pożywienia. Jednocześnie zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, że na jedzeniu nie warto oszczędzać. Co, jeśli chcemy kupić naprawdę zdrową żywność? Często okazuje się, że nie mamy gdzie tego zrobić, ponieważ jej dostępność jest niewielka. Na przykład ciężko jest dostać masło orzechowe testowane na zawartość pleśni. Na poniższej stronie znajdziesz zestawienie sklepów/portali sprzedających zdecydowanie zdrowszą żywność od tej, spotykanej w standardowych sklepach.
-
https://biohaker.pl/2023/02/04/%F0%9F%9B%92gdzie-po-zdrowa-zywnosc-w-2023-online/
#zdroważywność #odżywianie #jedzenie
3. Nowe badania wskazują, że otyłość jest bardziej niebezpieczna, niż wcześniej sądzono. Skąd te wnioski? Wcześniej, zbyt często i bezrefleksyjnie pod uwagę był brany wskaźnik BMI. Jest to wskaźnik określający tylko naszą wagę względem naszego wzrostu w danej chwili. Nie określa on np. składu ciała - a nawet amatorsko ćwiczące kulturystykę osoby mogą mieć “nadwagę według BMI”, zachowując bardzo niski poziom otłuszczenia. Według aktualnych doniesień, korygując pewne niedoskonałości opisywanego wskaźnika, najniższe ryzyko zgonu mają osoby względnie szczupłe (BMI 18,5-22,5), osoby o zbyt niskim BMI (mniej niż 18,5) nie są tak bardzo narażone, a osoby z nadwagą mają wyższe ryzyko zgonu z różnych przyczyn.
Wnioski i wskazania: pilnujmy składu ciała i nie patrzmy tak bardzo na jego masę. Skupiajmy się, aby mieć jak najwięcej masy mięśni, a jak najmniej tkanki tłuszczowej. I oczywiście, na ile to możliwe - często i dużo uprawiajmy aktywność fizyczną.
- Nadwaga i otyłość bardziej śmiertelne niż sądzono (Artykuł, PL)
https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1545288%2Cnaukowcy-alarmuja-nadwaga-i-otylosc-bardziej-smiertelne-niz-sadzono.html
#nadwaga #otyłość #nauka
4. Czego na temat zdrowia, sprawności i świetnej sylwetki możemy nauczyć się od gwiazdy showbiznesu, Dody? Przede wszystkim tego, że lepsze jest nieidealne, ale konsekwentne oraz tego, że nastawienie psychiczne jest fundamentem. Autor materiału pokusił się o analizę stylu życia Dody w kontekście jej podejścia do ćwiczeń. Jak się okazuje, jej zasady związane z odżywianiem nie są idealne, choć są po prostu dobre. I ich przestrzeganie sprawia, że Doda jest w stanie zachować niezłą formę fizyczną. Ciekawiej jednak robi się w kontekście ruchu. Jak się okazuje, jej ojciec zaszczepił w niej ducha sportu i był jej pierwszym trenerem. To on wkręcił ją w ćwiczenia, co zaowocowało później sprawnością fizyczną utrzymującą się przez lata. Dodatkowo przyczyniło się to do zbudowania wysokiej pewności siebie, co być może zaowocowało późniejszymi sukcesami w karierze.
- Doda i jej sposób na formę na LATA (Film, PL)
https://www.youtube.com/watch?v=t_sKylGPvJc
#stylżycia #sport #doda
5. Ćwiczysz siłowo, uszkadzasz mięśnie, powstają mikrourazy i to powoduje, że mięśnie rosną. Aby skutecznie powstawały mikrourazy, musisz ćwiczyć tak, aby powstało uczucie pompy mięśniowej, czemu towarzyszy wytwarzanie kwasu mlekowego i charakterystyczne uczucie pieczenia i zmęczenia. A co jeśli powiem Ci, że wszystko to… nieprawda? Nowe badania pokazują, że nasze dotychczasowe twierdzenia nie są do końca zgodne z rzeczywistością. To nie mikrourazy, ale napięcie mechaniczne jest najlepszym stymulatorem wzrostu mięśni. Mięśnie w trakcie ćwiczeń nie wytwarzają kwasu mlekowego, ale mleczan. Ten natomiast nie jest powodem odczucia zmęczenia i bólu i nie jest silnym, ale umiarkowanie małym bodźcem dla hipertrofii. Jak widać, wiedza nie jest, a przynajmniej nie powinna być stała i niezmienna. Warto ciągle się edukować i poszerzać wiedzę, aby rozumieć procesy zachodzące w ciele człowieka.
- The BIGGEST Muscle Building Myth Ever (Microtears) (Film/audio, ENG)
https://www.youtube.com/watch?v=Nzzp3DbAHwA
- A HUGE Muscle Building Myth (22 Studies) (Film/audio, ENG)
https://www.youtube.com/watch?v=6T4oV4foEKM
#nauka #hipertrofia #wiedza
6. Bezdech senny to przypadłość, która dotyka (zależnie od źródła) od kilku do kilkunastu procent populacji. Silnie pogarsza on jakość snu i jest trudny w diagnostyce, często nie podejrzewa się go jako źródła problemów, a bezskutecznie szuka gdzieś indziej. Historia autora z podlinkowanego tekstu pokazuje, jak bardzo bezdech senny może rujnować życie, prowadząc do problemów psychicznych, problemów z pamięcią i wielu innych. Nie pomogły wizyty u lekarzy, a być może jedną z przyczyn było częste zmienianie specjalistów, z którymi autor tekstu się kontaktował. Zaznacza on, że pierwszym tropem była zmiana miejsca zamieszkania oraz kupienie oczyszczacza powietrza, co zmniejszyło objawy alergii. Dodatkowo wskazuje, jak ważne jest branie spraw w swoje ręce przy przewlekłych problemach zdrowotnych.
- How Poor Sleep Drove Me Insane, and My Long Path to Recovery (Artykuł, ENG)
https://writing.samsonhu.com/how-poor-sleep-drove-me-insane-and-my-long-path-to-recovery/
#sen #bezdech #medycyna
7. Zimny prysznic lub pływanie w zimnej wodzie bywa polecane jako metoda na przyspieszenie regeneracji po treningu, zredukowanie “zakwasów” i poprawienie ogólnego samopoczucia - dostępne w subskrypcji e-mail lub w archiwum na stronie www: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop/
8. Prosta (nawet bardzo) strona, dzięki której możesz znaleźć wspólny termin do umówienia się ze znajomymi. Możesz stworzyć wydarzenie, oznaczyć godziny, wysłać link do znajomych/grupy, a oni zaznaczą kiedy mogą uczestniczyć. Dzięki temu można łatwo znaleźć porę odpowiadającą wszystkim, a przynajmniej większości.
- When2meet (Aplikacja, ENG)
https://www.when2meet.com/
#narzędzia #użyteczne #spotkania
9. Filmy, seriale, bajki, nagrania sportowe, książki, programy, gry. Często dostępne bezpośrednio przez przeglądarkę, niektóre z koniecznością pobrania przez “torrenty”. Domyślam się, że nie zawsze w pełni legalne, lecz jak wiadomo - są tylko po to, aby je sprawdzić, a następnie kupić oryginalną wersję
- StreamBase (Strona/baza, PL)
https://rentry.org/streambase
https://github.com/streambase-project/
#ciekawostki #rozrywka #użyteczne
10. Instrumentalna kompozycja dźwiękowa o wyjątkowo pozytywnym, energetycznym i motywującym brzmieniu. Możesz użyć jako muzyka do posłuchania, aby dodać sobie energii i poprawić humor.
- Mike Oldfield - Return to Ommadawn (2017) [2K - 1440p] - Full album (Muzyka)
https://www.youtube.com/watch?v=R-nptvm9-hE
#energia #motywacja #muzyka
Złota Myśl Na Dziś: Jeśli to możliwe, bierz sprawy w swoje ręce i inicjuj działanie
Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu. Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop
Zachęcam do słuchania mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/
… oraz śledzenia moich kanałów na YouTube: https://www.youtube.com/c/SebastianChudziak/
https://www.youtube.com/channel/UCWGDvxGuPUH6UCN-GYjgTOw
Archiwum Newslettera jest dostępne na stronie https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop/
Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7
Pozdrawiam,
Sebastian
Poprzednie numery (archiwum) i zapis e-mail: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop/
W skrócie: newsletter/agregator - streszczenia artykułów/filmów/audio, polecenia stron internetowych, podcastów, kanałów YT i innych, aplikacje, ciekawostki, life-hacki. Tematyka związana ze zdrowiem, jakością życia, odżywianiem, produktywnością, psychologią, medycyną, nauką, technologią.
Tutaj można obserwować: #kalejdoskop
Dodatkowe tagi: #qualitycontent #gruparatowaniapoziomu #wiedza #nauka #produktywnosc #lifehack #zdrowie #jakosczycia