Artykuł zagłębia się w tematykę narzędzia Proton - od definicji i znaczenia dla społeczności graczy na Linuxie, przez szczegółowe kroki konfiguracji, aż po wskazówki dotyczące optymalizacji wydajności gier.
#technologia #linux #gry #proton
Leć do zakładek drogi linku.
@koszotorobur Na kubuntu coś mi gry nie chcą działać, jak ogarnę większy dysk to zobaczę o co chodzi w Steam OS.
lepiej od razu na chimeraOS ;) pamiętaj tylko, że bazuje na steamOS, a steam OS wspiera tylko AMD
Świetne wskazówki dot. optymalizacji: wejdź na te linki xD
@jiim - zawsze można samemu zagooglować po więcej info jak temat zainteresował: https://www.protondb.com/help/improving-performance
A może masz z własnego doświadczenia jakieś wskazówki?
Użytkownicy oceniają gry według skali od „Bionic” do „Platinum”, wskazując na stopień kompatybilności, a także na ewentualne problemy techniczne.
To akurat nieprawda - oceny w skali borked-platinum nie są przypisywane przez użytkowników, tylko generowane automatycznie na bazie różnych wprowadzonych przez ludzi danych - formularz "zgłoszeniowy" zawiera pytania o takie rzeczy jak np. czy gra "działa", czy miałeś problemy z sejwami, czy miałeś problemy z multiplayerem, czy musiałeś wykonać jakieś dodatkowe kroki żeby zmusić tytuł do uruchomienia itp. Na tej podstawie ProtonDB generuje ocenę kompatybilności w następującej skali:
-
Borked (nie "Bionic", nie wiem skąd autor to wziął) - gra nie działa
-
Bronze - gra uruchamia się i jest w jakimś stopniu grywalna, ale realnie nie nadaje się do gry
-
Silver - gra działa i jest grywalna, ale w celu jej uruchomienia trzeba było się w jakiś sposób naprodukować, i występują pomniejsze problemy które w dużej mierze nie wpływają na odbiór
-
Gold - jak wyżej, ale gra działa praktycznie idealnie
-
Platinum - gra działa praktycznie idealnie i nie wymaga żadnych dodatkowych kroków (śmiga z bomby)
To taka ciekawostka
W kwestii wyboru dystrybucji Linuxa myślę że warto byłoby się rozpisać więcej w artykule, bo wynika z niego że warto zainstalować sobie Archa. I poniekąd to prawda, ale w praktyce żaden nowy w temacie nie powinien nawet zbliżać się do tego distro, bo stawia ono na to że użytkownik dobrze wie jak się obchodzić z systemem i wszystko zainstaluje sobie sam - świeżo zainstalowany Arch nie ma nawet środowiska graficznego więc wszystko wpisujemy z palca w terminalu i powoli budujemy sobie własne środowisko.
Ale poza Archem popieram wybór pozostałych zaprezentowanych dystrybucji - sam polecam nowicjuszom Ubuntu i właśnie Pop!_OS lub Nobarę. Zwłaszcza ta ostatnia to bardzo ciekawy wybór dla osoby która szuka łatwego w obsłudze systemu który zarazem będzie zawierał wszystkie nowości które sprawiają że na Linuxie działają nawet najnowsze tytuły.
Steam można pobrać bezpośrednio ze strony Valve
Tu kolejny mały błąd - Steam ze strony Valve zadziała wyłącznie na Ubuntu i dystrybucjach opartych na Ubuntu. Wszędzie indziej Steama należy zainstalować z centrum oprogramowania swojej dystrybucji (lub ew. za pośrednictwem Flatpaka, ale to już inny wątek).
Ale poza tymi detalami super - fajny artykuł, podlinkowane dobre informacje, ja daję okejkę ( ͡o ͜ʖ ͡o)
@pierogo - ja wiedziałem, że tu dobrzy ludzie lurkują, co są w stanie podzielić się praktyczną wiedzą - Twój komentarz pomaga nie tylko innym ale także we wskrzeszeniu tagu!
Powód mojej rezygnacji z linuxa i zakupu Windowsa 10. Przychodzę z roboty i chce zagrać klikając na ikonkę na pulpicie, ew. w launchrze, a nie tracić czas na czytanie scian tekstu jak daną grę odpalic i skonfigurować. Ale szanuję samozaparcie niektórych.
@DKK - no i elegancko - każdemu według potrzeb
https://m.youtube.com/watch?v=R7PdAcq1fJo
Tutaj coś dla kogoś kto chce tylko kliknąć. Warto posłuchać kolesia jak ogarnął sobie PC i podpiął do TV, aby mieć konsolowe wrażenia.
@DKK no ja odpalałam gry i chodziły, zwykły KDE Neon i Steam. Tak to działa od paru ostatnich lat
Konfigurować możesz jak chcesz wycisnąć maksimum, ale na windowsie też się to robi
@otoczenie_sieciowe A jak chce grę kupic na Epic, GOG, czy inna uslugę?
@DKK no to tak, trochę, choć zdaje się jednorazowo, się kombinuje. Są tutoriale od a-z, ale ja tylko hiroski zainstalowałam
@DKK ja na PC używam heroic launcher. Mam tam podpięte gry z Gog, Amazon Gaming i Epic. Jest tam nawet wygodny przycisk "Dodaj do steam" i wtedy gra wyświetla się w steam.
@koszotorobur No to jeszcze parę tipów optymalizacyjnych którego nie widuje w prawie żadnych poradnikach tego typu. Jeżeli zależy wam tylko wyłącznie na czystej wydajności kosztem funkcjonalności steama i samego systemu to można jeszcze zrobić 2 rzeczy:
-
Można totalnie odrzucić korzystanie z jakiegokolwiek DE, Gnome czy KDE mają spory narzut na wydajność systemu, zwłaszcza na słabych konfiguracjach. No więc po wielu testach najlżejszy wm jaki znalazłem i da się z niego korzystać to jest TWM dosłownie zużywa mniej ramu niż waży jedna piosenka w mp3. A jednocześnie da się tym jakoś sterować bo pod prawym przyciskiem mamy konfigurowalne menu. Dodajemy sobie tam Steama lub jakiś inny launcher. Są jeszcze inne lekko lżejsze menagery okien ale one już są tak hardkorowe, że nie mają nic do sterowania oknami i np trzeba przełączać się na inne tty i tam komendami odpalać okna (np DISPLAY=:0 discord ) więc to już jest za duże poświęcenie funkcjonalności jak dla mnie a wzrost wydajności będzie żaden względem TWM. Żeby nie było to nie musimy poświęcać całego naszego setupu bo można dodać TWM po prostu do naszego display menagera i podczas logowania wybrać zamiast gnome/kde to twm. Do wszystkiego są instrukcje na arch wiki.
-
Samego Steama odpalacie z argumentemi: -no-browser +open steam://open/minigameslist w ten sposób odpalicie Steama bez wbudowanego Chromium, dosłownie odpali się tylko takie małe okienko gdzie macie możliwość jedynie odpalania gier.
W ten sposób na słabszych komputerach można dodać naprawdę sporo fps. Mi np w niektórych grach dodało nawet z 30-40% FPS więcej. Podejrzewam jednak, że na najmocniejszych konfiguracjach raczej to niewiele da i nie warto się tym bawić.
@Catharsis - świetny Pro Tip kolego!
@koszotorobur mam stimdeka, instaluje i działa, pozdrawiam xD
ThinkPad z Ubuntu i Steam.
Gry:
FantasyGrounds
Blasphemous 2 + kontroler
Vampire Survivors
Zero, słownie 0, problemów.
Zaloguj się aby komentować