Google informuje że zamyka swoją elektrownie słoneczną na granicy Nevada-California 14 lat przed czasem z powodu kosztów. Koszt jej budowy nigdy się nie zwrócił (2,2mld $). Dopłacali do niej podatnicy.
Elektrownia Ivanapah miała olbrzymie problemy z pustynnym pyłem. Wykorzystuje 170 000 luster. Miała liczne awarie tych zwierciadeł. Zużywano olbrzymie ilości wody by je umyć. Mimo systemów odstraszania ptaków jak na lotniskach, co roku smażyła około 6000 ptaków.
Zmieniła lokalny ekosystem, do jej budowy wytworzono wiecej CO2 niż zaoszczędziła. Mimo to była pokazywana jako wzorcowa przed ekologów.

Donald Trump cofa dofinansowania do projektów ekologicznych z podatków obywateli i już po kilku dniach elektrownia się zamyka. W to miejsce są plany budowy innej elektrowni, ale fundusze które wcześniej wyrażały zainteresowanie aktualnie się wycofują.

To tak w skrócie. Więcej: https://www.msn.com/en-us/weather/topstories/solar-plant-on-i-15-near-its-end-shutting-off-in-2026-officials-say/ar-AA1xKZvz

#energetyka #elektrownia #usa #oze #ekologia
fc210acb-74d6-4480-82cb-9a16157f6be5
29

Komentarze (29)

trzeba obserwowac warehouse na amazonie

Na porankowy rozruch używała gazu ziemnego: planowane 14,9 mln m3 rocznie, realnie 21 mln m3 w 2014 i ok. 36 mln m3 w następnych. W 2014 r. z tego gazu można by wyprodukować 124 GWh prądu w el. gazowej, ale ta słoneczna produkowała 419 GWh rocznie, więc osiągała całkiem dobry wynik, jak na elektrownię gazową xD

No ciekawa to była koncepcja ale od dłuższego czasu się to zanosiło skoro była jedna

Tak działa postęp, próbuje się różnych wynalazków a te nieskuteczne są eliminowane. Fotowoltaika okazała się lepszym rozwiązaniem.

@GazelkaFarelka tak. Dokładnie. Gorzej że to z pieniędzy podatników pewnie spłacone będzie te $1.6-billion $ które jeszcze jest do spłacenia a ma gwarancje rządowe. Także przez 11 lat działania spłacili ledwie ok 0,6 bln $ (z ok 2,2) mimo produkowania drogiej energii (przez co teraz właśnie się zamykają).

Taki dość drogi był to eksperyment. A dodatkowo będzie koszt utylizacji skoro zamykają.

@4pietrowydrapaczchmur Rząd USA już niejedne pieniądze utopił w nietrafionych projektach - tak zawsze wygląda rozwój, czasami wywalisz kasę i okaże się do dupy, a czasami będzie hit który posunie ludzkość naprzód (jak Internet). Nie da rady dofinansowywać nowatorskich projektów ze 100% szansami powodzenia.

@4pietrowydrapaczchmur to akurat po chuju nowatorski projekt był, może w XIX wieku

Gorzej że to z pieniędzy podatników pewnie spłacone będzie


@4pietrowydrapaczchmur: tak, ale nie ma za bardzo innego rozwiązania jeśli rządy mają mieć ambicje aby pchać "innowacyjność" w obszarach jakie uważają za perspektywiczne. Amerykanie mają bardzo rozwinięte prywatne finansowanie dla nowatorskich firm, mimo to, wielkie projekty infrastrukturalne i tak nie będą przez nie realizowane.

No i to pięknie podsumowuje ekologię, myślę że pomysł nie był bardzo zły tylko bardzo kiepska lokalizacja, gdyby była lepsza i nie byłoby tyle pyłu to może wyszłoby na zero

@4pietrowydrapaczchmur generalnie takie rzeczy trzeba budowac, aby realnie zobaczyc czy jest to efektywne etc, nie wyszlo, szukamy dalej


nie demonizowal bym takiej porazki jednak nasz gatunek uczy sie tylko na bledach xD

@Sweet_acc_pr0sa Ale to trzeba się za 2,2mld $ pomylić? Jest jeszcze coś takiego jak POC w mniejszej skali

@Sweet_acc_pr0sa Bez przesady, problemy jakie były z tym projektem związane powinny być wykryte i rozwiązane na etapie projektowania.

zastanawia mnie w jaki sposb zmieniła ekosystem na pustyni, przecież nie zabrała światła słonecznego z innych miejsc, no chyba że chodzi o te ptaki

Kopułę szklaną powinni zrobić i by była gituweczka

@BilboBagosz to kopułę by trzeba było myć. Trzeba słońce jeszcze do środka kopuły głupku.

@Chrabonszcz To wtedy na kopule by wycieraczki samochodwe zamontowali

@4pietrowydrapaczchmur hejto uczy, kiedyś coś o tym czytałem ale bez zagłębiania się w szczegóły.

@4pietrowydrapaczchmur to akurat na plus, pamiętam że już lata temu czytałem o jej bezsensowności. Fajny proof of concept, ciekawy pomysł, ale i tak dziwne że tak długo to utrzymywali.

@4pietrowydrapaczchmur (zbyt) skomplikowany system luster #pdk

Amerykańce idą w taką radziecką myśl, że musi być wielkie i drogie i wyglądać jak pomnik i na pewno się uda. Promowanie paru paneli na dachu jakieś takie nie dla nich obecnie.

@mordaJakZiemniaczek oni tam mają większy problem z liniami przesyłowymi, w kontekście fotowoltaiki, niż my. Ale też się pojawia.

@4pietrowydrapaczchmur trochę wygląda na celową dezinformację z twojej strony. W podlinkowanym artykule nie ma informacji jakoby kosztowała więcej co2 niż pozwoliła zaoszczędzić, nie ma tam napisane że to jest "elektrownia należąca do Google" tylko że Google jest jednym z udziałowców. No i przede wszystkim - myślą przewodnią artykułu jest fakt, że technologia luster do produkcji energii się nie sprawdziła, a fotowoltaika się dużo bardziej opłaca. A ty sugerujesz, że Amerykanie rezygnują z OZE bo Trump.

@jednozgloskowiec info napisane przeze mnie jest z kilku źródeł które oczywiście moga wprowadzać w błąd np:

https://x.com/GPW_Trader2022/status/1884668333749842100?t=Vsi9sm8o_35AIW5bzvo3Dw

Także może trzeba sie wczytać bardziej. Z tego co czytałem w mediach anglojęzycznych to elektrownia jest srogo zadłużona z gwarancjami pieniędzy podatników a produkuje po prostu drogą energię (bo gaz, bo czyszczenie, bo naprawy) dlatego odbiorca PG&E zerwał z nimi umowę na dostarczanie energii. Nie mają odbiorcy = zamykają elektrownie. Także..

myślą przewodnią artykułu jest fakt, że technologia luster do produkcji energii się nie sprawdziła, a fotowoltaika się dużo bardziej opłaca

opłaca się tak jak sie opłacało np w Niemczech. Bo sa dopłaty z podatków. Tak sie opłaca że spłacała sie bo produkowała drogą energię i teraz, gdy z innych źródeł można wziąć ją taniej to ją zamykają i jest problem z tymi niespłaconymi pożyczkami na jej budowę zagwarantowanymi rządowo.

Ivanpah’s owners haven’t paid off the project’s $1.6-billion federal loan, and it’s unclear whether they’ll be able to do so

https://www.latimes.com/environment/newsletter/2025-01-27/boiling-point-farewell-to-ivanpah-the-worlds-ugliest-solar-plant-boiling-point

Tak. Google jest współwłaścicielem więc... nim nie jest? Jej właścicielami są: Kelvin Energy i Google.

To tak znalezione na szybko.

Z tym CO2 to trochę jej budowa kosztowała zasobów a mimo to codziennie paliła gaz i działała jedynie 11 lat. Teraz ciekawe co z utylizacją. Może fragment z CO2 jest za mało precyzyjny. Nie wiem jak było/jest z codziennym balansem w tym zakresie. Ale biorąc pod uwage całkowite koszty budowy i funkcjonowania pewnie jest jak z samochodami elektrycznymi. Nie potrafię jednak udowodnić. Trzeba by zapytać gościa z twittera skąd dokładnie to info.

Zaloguj się aby komentować