Zaloguj się aby komentować
Merenbast
- 79wpisy
- 192komentarzy
(w tym momencie osoby wrażliwe powinny przestać czytać)
Najsłynniejszy zachowany opis egipskiego procesu konserwacji zwłok pochodzi od Herodota. Według niego kapłani-balsamiści mieli usuwać mózg przez nos żelaznym drutem, a następnie wyciągać wnętrzności robiąc nacię w podbrzuszu "kamiennym nożem etiopskim".
Podczas badań okazało się jednak że zakrzywionym drutem z można co najwyżej przebić tkanki, dlatego postanowili użyć haczyka przypominającego kształtem bat, po czym rozdrabniali nim mózg tak długo aż zrobił się rzadki i po przewróceniu zwłok na bok mógł wypłynąć przez nos.
Jak się okazało przy dalszej części badania, tzw. nóż etiopski, czyli taki z obsydianowym ostrzem spisał się idealnie, jako że próba użycia powszechnego w Kemet miedzianego noża nie wypadła najlepiej. Krwi nie spuszczano.
Po usunięciu wszystkich organów oprócz serca naukowcy zasypali zwłoki natronem na 35 dni pozostawiając w pomieszczeniu o warunkach przypominających temperature egipską (42-51*C). Wnętrzności umieścili w urnach kanopskich i również zasypali natronem. Kiedy po 35 dniach wyciągnęli zwłoki okazało się że skóra iż stwardniała, jest wciąż elastyczna, a kończyny można zginać, podczas kiedy w staroegipskich mumiach są one twarde i kruche. Ponadto ciało utraciło połowę wagi (za mało) i nie zostało całkowicie wysuszone.
Braier i Wayd stanęli przed dylematem: zasypać ciało znów natronem czy tak jak Egipcjanie, a przynajmniej jak pisał Herodot, po prostu je pozostawić? Naukowcy wybrali drugą opcję.
Kiedy nadszedł czas owinięcia zwłok w płótno, okazało się że było ono całkowicie zmumifikowane i nie wykazywało żadnych oznak rozkładu! Dzięki temu badacze zrozumieli również dlaczego po 35 z 70 dni ciało było wyciągane z natronu, otóż gdyby tego nie zrobiono, nie można by było ustawić odpowiednio rąk oraz dłoni denatów.
Ten eksperyment pokazał że mumifikacja jaką opisał Herodot jest jak najbardziej prawdopodobna. Chociaż do dzisiejszego dnia wciąż nie znamy wszystkich staroegipskich technik mumifikacji.
Dzisiaj zmumifikowane w 1994 roku zwłoki mężczyzny spoczywają trzy pomieszczenia dalej od biura Rohna Wayd'a, w "egipskiej temperaturze" i co roku poddaje się je badaniom, czy nie zaszły jakieś zmiany lub nie zaczął się proces rozkładu. Jak do tej pory stan nowoczesnej mumii, po 27 latach, jest idealny. Wciąż można poznać bardzo dobrze rysy twarzy zmarłego.
jest gdzieś może nagranie jak przeprowadzić rozdrabnianie mózgu batem przez nos tak długo aż zrobi się rzadki i po przewróceniu zwłok na bok mógł wypłynąć przez nos? Kolega się pytał
@siRcatcha Szukałem długo i nic nie znalazłem.
@lubieplackijohn ja też tak mogę, nerwów ze stali do tego nie trzeba
Zaloguj się aby komentować
W przeciwieństwie do innych późniejszych piramid wnętrze piramidy Dżesera jest w większości wyłożone fajansowymi płytkami, i o ile większość z nich przetrwała do naszych czasów, tak niestety znaczna ich część nie jest na swoim miejscu, a w różnych muzeach na świecie.
Kilka miesięcy temu piramida Dżesera, czyli najstarsza piramida na świecie i pierwszy tego typu monument w dziejach ludzkości, została ponownie otworzona dla zwiedzających po blisko 14 latach zamknięcia.
@pescyn ech, to tak jak z Polakami i "oddam ci za darmo"?
@Nebthtet jak to co? Cebula nadal silna w narodzie ale to ciagle nie protokół „zajebaliśmy to zajebaliśmy, na uj drążyć temat” zwłaszcza ze gry z humbla to nie to samo co zabytki starsze niż zachodnia cywilizacja
@pescyn mówią, że "miłe złego początki" - też święci nie jesteśmy
Ale fakt, narody z kolonizacyjną przeszłością, czy te ze Wschodu za uszami mają "ciut" więcej.
Zaloguj się aby komentować
Zostań Patronem Hejto i tylko dla Patronów
- Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
- Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
- Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
- Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Tak czy inaczej chodzi o to że potrzebuje pomocy, a może bardziej porady, bo nie mam się do kogo zwrócić z tym pytaniem. A jest to sprawa poważna od której może zależeć moje materialne jestestwo.
Otóż mieszkam sam z babcią (mamą mojej matki), na 2-3 miesiące w roku przyjeżdża ciotka, która mieszka w Neapolu we Włoszech, ale do której należy dom w którym mieszkam. Sprawa wygląda tak że mieszkałem w nim od urodzenia do 11 roku życia z rodzicami, później się wyprowadziliśmy, wróciłem do domu babci i cioci kiedy miałem 21 lat, bo moi rodzice są patologiczni. Matka jest mizantropką, a stary typowym patusem-januszem, chlorem, złodziejem, i bokserem słabszych. Jak byłem w III gimbazie to tak mnie pobił że jestem teraz głuchy na lewe ucho, ale mniejsza, przejdę do sedna sprawy: Otóż stary ma firmę budowlaną, typowa fuszerka januszerka, plus duża rotacja ludzi bo nie płaci ludziom wypłat. Dostawałem nawet telefony z pogróżkami "dojedziemy cię synu złodzieja" itp. Zmiana nazwiska nie pomogła. Policja mnie wyśmiała i powiedziała że powinienem to załatwić jak mężczyzna...
I tutaj moje pytanie: Czy ja mogę to jakoś gdzieś zgłosić, tak żebym ja nie miał problemów, że ta jego firma jest zarejestrowana w miejscu gdzie tego zjeba nie było nawet od kilku dobrych lat? I czy jako ktoś kto nie jest właścicielem budynku, a jedynie jego lokatorem mogę to zgłosić? Bo moja ciotka która jest właścicielką domu na pewno tego nie zgłosi.
Każdego dnia boję się że wpadnie komornik i zabierze mi wszystko, a to co mam cennego mógłbym dosłownie policzyć na palcach jednej ręki.
@Merenbast trzeba rozróżnić dwie rzeczy, czy dziadek przepisywał na niego nieruchomość, czy zawarł z nim umowę użyczenia nieruchomości na cele działalności gospodarczej. W przypadku nieruchomości i sprawy własności to będzie numer Księgi Wieczystej i EKW, w przypadku umowy, niestety musisz się zapytać samego zainteresowanego.
@Merenbast jeśli masz nr księgi wieczystej, to można ją przejrzeć tu: https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl/eukw_prz/KsiegiWieczyste/wyszukiwanieKW?komunikaty=true&kontakt=true&okienkoSerwisowe=false
Tam będzie widać, czy np. jest hipoteka, a także kto jest właścicielem danej nieruchomości.
Wiesz, ze jeśli się uczysz to stary ma Ci płacić alimenty do max 25. roku życia? Wiem, że to nie na temat ale zawsze pomoże takie zasądzenie w wypadku komornika.
Zaloguj się aby komentować
Uważa się, że po raz pierwszy zastosowano nowoczesne techniki na ludzkim DNA w tym wieku, z trzema próbkami szacowanymi na od 2023 do 2797 lat.
Trzej mężczyźni nazywani są jako JK2134, datowany na 776-569 p.n.e., JK2888, szacowany na około 97-2 p.n.e. i JK2911, uważany za żyjącego około 769-560 p.n.e.
Cechy starożytnych egipskich mumii zostały ujawnione przez Parabon NanoLabs, który wykorzystał najnowocześniejszą technologię i artystykę medycyny sądowej, aby odtworzyć wygląd mężczyzn w wieku około 25 lat.
Dr Ellen Greytak, dyrektor ds. bioinformatyki Parabon, powiedziała: „Wspaniale jest zobaczyć, jak sekwencjonowanie genomu i zaawansowaną bioinformatykę można zastosować do starożytnych próbek DNA.
Podobnie jak w przypadku organów ścigania Parabon, techniki te rewolucjonizują starożytną analizę DNA, ponieważ działają na fragmentarycznym DNA i wykazano, że są czułe do zaledwie 10 pikogramów DNA”.
Wyniki mają zostać zaprezentowane na 32. Międzynarodowym Sympozjum Identyfikacji Człowieka (ISHI), które odbędzie się w tym tygodniu w Orlando.
Próbki zostały przetworzone przez naukowców z Instytutu Nauki o Historii Człowieka im. Maxa Plancka oraz Uniwersytetu w Tybindze w Niemczech.
Hmm, to daje naprawdę spory potencjał, aby zobaczyć jak naprawdę wyglądało wiele ciekawych postaci z naszej historii.
Zaloguj się aby komentować
Niestety, część świątyni w Abydos gdzie znajduje się kilka owych symboli (widoczne na zdjęciu) jest obecnie pod wodą.
Natomiast nie jest prawdą iż Kwiat życia jest symbolem równie starym co swastyka, gdyż najstarsze datowane przedstawienie kwiatu pojedynczego (tj. sześć płatków) pochodzi z późnej epoki brązu, i są to złote płatki z Szybu grobowego nr.3 w Mykenach datowane na XVIw. p.n.e.
W przeszłości w Polsce gwiazda heksapentalna była używana w kulturze przeworskiej jako element zdobniczy pasów i klamer. Od czasów średniowiecznych motyw ten używany był na drzwiach, sosrębach, krzyżach, elementach gzymsów i kapiteli, herbach, przedmiotach domowego użytku, częściach garderoby oraz na wycinankach i pisankach.
Do dnia dzisiejszego kwiat przetrwał dosyć mocno w kulturze Węgierskiej i Polskiej podhalańskiej, gdzie znany jest jako rozeta karpacka. Chociaż oczywiście występuje raczej w formie 6-płatkowej, nie zwielokrotnionej, jak ta egipska wersja. Poza tym jest używany w ezoteryce i współczesnym kemetyźmie jako silny symbol chroniący przed złem i zapewniający witalność.
Drugie zdjęcie to z Myken.
A Wy spotkaliście gdzieś Kwiat Życia?
A może chcielibyście na jego temat osobny odcinek?
@Merenbast chodzi mu pewnie o monety lokalne, musialbym zerknac czy je mam;p ale to nie ma szans przed przeprowadzka :<
Bardzo ciekawy temat, będę się rozglądać i jakby co to dam znać
@Morrak Monety to jeszcze lepiej, bo zbieram monety, to bym się gdzieś na alledrogo czy innym o el ykx rozejrzał
Zaloguj się aby komentować
Jej imię oznacza po staroegipsku "Mała Bastet". Bastet oczywiście była egipską boginią miłości, radości, zdrowia i tańca.
Bastet jakoś mniej więcej rok temu przyniósł mi przyjaciel który pracuje na fabryce. Ktoś ją, i jej brata, tam wyrzucił. Ją udało się złapać niedługo po zauważeniu. Bardzo ciekawie przyglądała się maszynom. Jej brat bardzo się bał, ale na szczęście nic mu się nie stało, po akcji ratunkowej zabrał go do domu jeden z robotników. Mój przyjaciel zabrał Bastet dla mnie, ponieważ wiedział że chcę mieć czarnego kota. A jej właśnie dlatego nikt nie chciał, - bo czarna i kotka.
Kiedy pierwszy raz wziąłem ją na ręce od razu przytuliła swoją małą główkę do mojej piersi i zaczęła mruczeć.
Wszyscy domownicy (czyli babcia i druga kotka Merit, o której innym razem) od razu ją pokochali.
Bastet, kiedy już do mnie trafiła, była ślepa na prawe oko. Weterynarz stwierdził że przebiła sobie tą czarną część oka, którą się widzi, i ona wylała się do tej kolorowej części oka (sorry, nie wiem jak to sie nazywa, ale wiadomo o co chodzi xD ).
Kotka pomimo że je bardzo, bardzo dużo, do tego stopnia że czasami mam wrażenie że byłby w stanie zjeść całą świnię, to prawie w ogóle nie urosła. Poprawka, urosła, ale tylko w szerz ;D Wciąż jest taka malutka jak była kiedy dostałem ją rok temu, a kiedy ona miała ok. 6 miesięcy.
Dzisiaj zjadła obiad z pokrojonej w kostkę surowej piersi kurczaka. Zjadła całą garść, jak zjadła to wyskoczyła na stół i ściągnęła z mojego talerza jajko sadzone i zjadła je na podłodze, później jeszcze wróciła po fasolkę szparagową, ale już jej nie dałem xD
Poniższe zdjęcia przedstawiają omawianą Bastet :D To po lewej zrobiłem dzisiaj, a to po prawej kilka dni po tym jak przyjaciel mi ją przyniósł.
Na koniec dodam że kotka doskonale jest świadoma swego dobrego losu i mam wrażenie że każdego dnia próbuje mi się za to odwdzięczyć. Zawsze rano kiedy się budzę wskakuje na łóżko się ze mną przywitać. Czasem ze mną śpi. Czasem przychodzi jak czytam książki czy siedzę przed komputerem i się przytula, a jak wychodzę i zostawiam kotki same, to miauczą za mną jakby nie chciały żebym szedł. A kiedy wracam, obie mnie witają. Ale może już wystarczy, bo rozpisałem się bardziej niż zamierzałem :D
@Merenbast Zacny futrzak
@Nebthtet Tak, byłem, weterynarz powiedział że taki gatunek i żebym się nie przejmował.
Miała też badania i szczepienia, więc jest całkowicie zdrowa!
@Merenbast no to super, niech się chowa zdrowo i jak najdłużej.
Zaloguj się aby komentować
Ale więcej o tej niezwykłej nekropolii opowiem w jednym z kolejnych filmów na YT nad którym właśnie pracuję.
@Morrak tak, robić trzy. Zupełnie innym tematem np widoczki krajobrazowe, jeszcze innym postacie / gear, mobki czy architektura. Żebroplusy to by były, gdybyś to wrzucał po jednym screenie na post.
@nebthtet a jak chce pokazac artbook?
@Morrak to tak samo, zawsze masz dupokrytkę, że nie pokazujesz całej (w końcu prawem autorskim chronionej) publikacji
No i co za problem robić osobne wpisy per temat / rozdział?
Zaloguj się aby komentować
Elektryzujcie wpis, bo jeżeli uda mi się wygrać tablet do czytania książek to będziecie mieli więcej ciekawych wpisów o Starożytnym Egipcie, bo na komputerze nie lubię czytać, a mam dużo PDF'ów
@Merenbast Tematyka starożytnego Egiptu jest z definicji sztosem. Powinieneś założyć własną społeczność na hejto
@Pan_Tuman Dzięki, Pomyślę o tym
Zaloguj się aby komentować
@Merenbast patrzę na kielich, patrzę na datowanie .... potem znów na kielich i znów na datowanie .... kurde mieli rozmach ...
Zaloguj się aby komentować
W filmach na temat polecanych przeze mnie książek powiedziałem Wam że jeżeli wydawnictwo Forgetten Books udostępni jakąś książkę o Egipcie, to dam Wam znać. A więc dzisiaj (12.09.2021r.) możecie do końca dnia pobrać legalnie i za darmo ebooka w formie PDF na swoje komputery bądź telefony. To książka "The Serpent Myths of Ancient Egypt" autorstwa W. R. Cooper'a, wydana w 1923 roku. Książka oczywiście w języku angielskim.
Książka jest porównawczą historią mitów o wężach, zaczerpniętych z „Rytuału Umarłych”, egipskich inskrypcji, papirusów i pomników w muzeach znajdujących się w Europie.
Sam jej jeszcze nie czytałem, bo oczywiście nie miałem wcześniej do niej dostępu. Ale Wam życzę owocnej lektury
Link do strony wydawnictwa gdzie można pobrać poniżej.
https://www.forgottenbooks.com/en/books/TheSerpentMythsofAncientEgypt_10426068
Oooo, super. Dzięki za info - pobrane!
@Merenbast O super! Dzięki wielkie
@Merenbast Merci, dobry człowieku
Zaloguj się aby komentować
Padibastet w literaturze tematu często występuje również pod imieniem Padibast lub Petubastis, a imię jego oznacza "Jego Mądrość Pochodzi Od Bastet".
Tych którzy jeszcze nie widzieli, zachęcam do wysłuchania tekstu źródłowego o owej wojnie domowej pod tytułem "Pancerz księcia Jen-Har-Rowa", którą wczoraj wrzuciłem na kanał jutub.
Zaloguj się aby komentować
Znane są także inne przykłady fizjoterapii, np. słynny medyczny Papirus Esberna z ok 1550r. p.n.e. wspomina o helioterapii jako metodzie łagodzenia bólów. Inny dokument znany jako "Kalup Papyrus" wspomina o balneoterapii, czyli metodzie leczenia różnymi specjalnymi rodzajami błota i gliny. Hydroterapia, czyli leczenie wodą było stosowane w specjalnym uzdrowisku w pobliżu świątyni bogini Hathor w Denderze. Tam do specjalnych basenów spływała woda źródlana po posągu bogini Hathor, który miał spotęgować jej magiczne i lecznicze właściwości.
@Morrak Dużo przetłumaczył egiptolog Tadeusz Andrzejewski i bez problemu można kupić jego tłumaczenia w antykwariatach. Z nowszych to tylko "Opowieści znad Nilu. Opowiadania egipskie z okresu Średniego Państwa" Filipa Taterki. No i jak się uda to będą jeszcze moje "Nauki mędrców Starożytnego Egiptu"
Na moim kanale na YT też trochę czytam staroegipskich tekstów.
Po angielsku jest bardzo dużo, nawet dostępnych w internecie legalnie za darmo, między innymi te teksty moralizatorskie które sam tłumaczyłem:
https://www.gutenberg.org/files/30508/30508-h/30508-h.htm
http://www.touregypt.net/instructionofamenemope.htm
EDIT: Co do zrzutki to myślałem o tym, i jak do końca września nikt nie odpowie to może wciele ten plan w życie.
@Merenbast no właśnie - patronite, zrzutka na selfpub - sporo można zrobić. Zastanów się, czy nie postawić też strony z jakimś wordpressem (są tanie, dobre hostingi) i do wpisów tam linkować właśnie na social mediach (Wykop, fb, tu) - podobnie, jak robi to Imperium Romanum. Masz wtedy wszystko w jednym miejscu (nowemu czytelnikowi łatwo poczytać wcześniejsze wpisy), możesz osadzać wideo z YT, etc.
A, o instagramie też pomyśl. Na te zdjęcia wszystkie to najlepsza socialka. I też to można później osadzać na stronie.
@Merenbast szanuje w opór za kontent - trochę mnie nie było, nadrabiam wpisy
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zdjęcie pochodzi z "Scribner’s Magazine" ze stycznia 1888 roku.
@WhitePower Głodnemu chleb na myśli xD
@Merenbast no tak, w Ameryce Południowej zdecydowanie nie było tak cywilizowanie.
No i nie tworzyli takich cudów jak Biblioteka Aleksandryjska. Gdyby ludzkość miała wehikuł czasu, to zdecydowanie chciałabym zobaczyć właśnie ją i Dolinę Królów w pełni chwały, zanim obrano piramidy z okładziny do obecnego stanu...
@Merenbast XD
Zaloguj się aby komentować
Muzeum zakupiło trumnę od Christophe'a Kunickiego, paryskiego handlarza dziełami sztuki, który został ogłoszony specjalistą w dziedzinie „Starożytności Morza Śródziemnego”, w szczególności „Starożytności greckich, rzymskich, egipskich i Bliskiego Wschodu”. Według ówczesnej historii (dokumentacji) mienia otrzymanego przez Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, trumna została wywieziona z Egiptu w 1971 roku na podstawie licencji udzielonej przez Ministerstwo Starożytności i Muzeum Egipskie w Kairze.
W lutym 2019 r. Biuro prokuratora okręgowego hrabstwa Nowy Jork zwróciło się do Metropolitan Museum i przedstawiło muzeum dowody dostarczone przez rząd egipski, że licencja eksportowa kupca z 1971 r. została sfałszowana. Więcej dowodów wykazało, że trumna została skradziona w 2011 roku, a jej historia majątkowa była oszustwem. Następnie muzeum w Nowym Jorku zamknęło trwającą wystawę „Nedjemankh and His golden cofin”, wcześniej zaplanowaną na 21 kwietnia 2019 r., i przekazało trumnę do Departamentu Repatriacji Zabytków Ministerstwa Starożytności Egiptu.
W oficjalnym oświadczeniu wydanym przez ministra spraw zagranicznych Egiptu w środę 26 września 2020, stwierdzono, że zwrot trumny nastąpił w świetle porozumienia zawartego w 2016 r. przez oba kraje (Egipt i Stany Zjednoczone) w sprawie ochrony egipskich antyków i artefaktów.
Obecnie trumna znajduje się w Muzeum Cywilizacji Egipskiej w Gizie, i tam właśnie zostało wykonane poniższe zdjęcie.
Zaloguj się aby komentować
Tak więc już 4000 lat temu nauczyciele poprawiali zadania na czerwono (w tym przypadku inkaustem z ochry) i jak widać starożytni uczniowie i uczennice wcale nie byli nam tak odlegli
@Merenbast WOW2! Ja również! I w ogóle witamy w naszej kuchni!
Zaloguj się aby komentować