Społeczność
Starożytny Egipt
Społeczność dla osób zainteresowanych historią i kulturą starożytnego Kemet. A także odkryciami egiptologicznymi.
Nilometr był konstrukcją służącą do pomiaru przejrzystości Nilu oraz poziomu wody podczas corocznego okresu powodziowego.[1] Istniały trzy główne rodzaje nilometrów, kalibrowanych w egipskich łokciach: (1) pionowy słup, (2) korytarz ze schodami prowadzący w dół do Nilu, lub (3) głęboka studnia z kanałem.[1] Niski poziom wody prowadził do obniżenia żyzności doliny, podczas gdy zbyt wysoki poziom powodzi mógł być destrukcyjny. Istniała konkretna oznaka wskazująca, jak wysoka powinna być powódź, aby pola otrzymały odpowiednio żyzną glebę.[1][2]
Nilometry sięgały czasów faraonów, były również budowane w okresie rzymskim, a w islamskim Egipcie były powszechne w czasach kalifatów Rashidun, Umajjadów, Abbasydów, Tulunidów, Mameluków, dynastii Alawitów oraz w okresie republikańskim, aż do czasów, gdy zapora Asuanu w latach 60. XX wieku uczyniła je przestarzałymi.
https://en.wikipedia.org/wiki/NilometerZa: https://www.instagram.com/p/C9A1x6PIHHg/
#egipt #starozytnyegipt
Zaloguj się aby komentować
#heheszki
No nie wiem czy nie fake. Niby jak potem odkładali te kamienne bloki na piramidzie bez przycięcia sobie palców?
Trochę wyblakłe, chyba to polaroidem robili
@Deykun dobrą wprawę mieli
Zaloguj się aby komentować
Zostań Patronem Hejto i tylko dla Patronów
- Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
- Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
- Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
- Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
664–30 p.n.e.
W okresie Późnej Epoki oraz za czasów Ptolemejskich mangusty były przedstawiane w brązowych statuetkach, takich jak ta, stojące z uniesionymi przednimi łapami na małych brązowych podstawkach. Pozycja uniesionych łap symbolizuje oddanie zwierzęcia bóstwu słońca, gdy wschodzi on rano.
Niektórzy uczeni identyfikowali te zwierzęta jako wydry, a nie mangusty.
W mitologii mangusty były szczególnie związane z boginią Dolnego Egiptu Uadżet, której kult skoncentrowany był w Buto, w północnej Delcie.
Obecnie figura znajduje się w The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, na wschodnim skraju Central Parku, przy Piątej Alei.
https://www.metmuseum.org/art/collection/search/544088
#egipt #starozytnyegipt #zwierzaczki #wydry #mangusty #wyderki
Głowa hipopotama (z tego samego muzeum)
około 1390–1352 p.n.e
Zaloguj się aby komentować
Jeśli ktoś poluje na stare to niech da sobie spokój i kupi nowe. Jest po prostu pod każdym względem lepsze. Więcej treści, obrazków, ciut większą czcionka, większy format i można kupić (jeszcze) za w miarę normalną cenę.
Jeśli kogokolwiek to poza mną interesuje, w co wątpię xD
#ksiazki #ksiazkihistoryczne #egipt #starozytnosc #statozytnyegipt #historia
A możnaby tak taniej somsiedzie?
@Merenbast brzmi zachęcająco, ale że ja w ogóle nie w temacie, to o czym jest ten poradnik dla piwniczaków? (´・ᴗ・ ` )
O staroegipskich wierzeniach pogrzebowych, to jest już raczej szczegółowa literatura tematu, na początek na pewno nie polecam, bo to tak jak zacząć naukę latania, ale od razu w f16 :p
@Merenbast właśnie takiego wyjaśnienia oczekiwałem (ง •̀ᴗ•́)ง
Dedykowane dla piwniczaków?
Zaloguj się aby komentować
Kiedyś, w którymś filmie wspominałem o teorii iż grób Tutanchamona mógł być tak bogaty ponieważ "zrecyklingowano" wyposażenie grobowe heretyckich władców z Amarny.
Na poniższej grafice widać coś, co może być na to dowodem. Zdjęcie przedstawia wnętrze jednej z kanopskich trumieniek znalezionych w grobie Tutanchamona, jednak kiedy przyjrzymy się kartuszowi w którym jest zapisane imię władcy, zobaczymy iż wcześniej mogło znajdować się tam inne imię, które zostało wymazane. Co jeszcze ciekawsze, po nałożeniu do kartusza imienia Nefertiti, żony faraona Echnatona, hieroglify pokrywają się praktycznie idealnie.
Tak więc nie tylko zaginiona mumia królowej jest znana badaczom od 200 lat, ale również jej wciąż poszukiwany skarb w części lub całości również jest znany od przeszło 100 lat.
A jakieś dowody na to są czy tylko spekulacje bo trochę pasuje?
@Mor No w sumie trochę pasuje...
Zaloguj się aby komentować
#necrobook #starozytnyegipt #sarkofagi
krasnoludzkie proporcje kapsuly
no chyba, ze po bokach wewnatrz sa bakisty na sprzet niezbedny po tamtej stronie
@Qrseed po bokach jest miejsce na dwie panny
@Qrseed W sumie na tym zdjęciu faktycznie wygląda na krótki, ale według oficjalnych wymiarów ten sarkofag ma jakieś 256 centymetrów długości.( ͡° ͜ʖ ͡°)
a to pewnie dlatego, ze moze jest oparty pod katem jakichs 45°
choc wole wersje z posmiertnym ruchaczem
Zaloguj się aby komentować
#necrobook #starozytnyegipt #pierscienie
Zaloguj się aby komentować
#necrobook #starozytnyegipt
Zaloguj się aby komentować
#necrobook #starozytnyegipt #hipopotamy
Zaloguj się aby komentować
#necrobook #starozytnyegipt #sztuczneskory
Zaloguj się aby komentować
#necrobook #starozytnyegipt #hetepheres
Zaloguj się aby komentować
#necrobook #starozytnyegipt #papirusy
Ciekawe, czy istnieją gdzieś jeszcze plany dotyczące budowy Wielkiej Piramidy w Gizie. Bo na gębę raczej tego nie budowali - chyba, że profilaktycznie wszystko zostało zniszczone.
@4Sfor raczej na pewno. Ekspertem w tej dziedzinie nie jestem ale każdy Faraon chciał żeby jego piramida była tą naj, zostawianie dokumentacji dla potomnych trochę wchodziło w drogę tego typu postępowaniu.
Zaś nawet jeżeli jeden faraon nie byłby aż tak zazdrosny to pewnie jego następcy już tak. No i na planach byłyby też zabezpieczenia przed grabieżcami, takie coś to z całą pewnością nie powinna nigdy dostać się w niepowołane ręce.
@DiscoKhan Jak w Tadź Mahal - uczestniczyłeś w budowie, sorry, odrąbiemy ci ręce albo wydłubiemy oczy. Nic dla potomności się nie ostanie. Dostałeś kasę za robotę prolu? Dostałeś szmato??? To nie marudź, to co zobaczyłeś, to wiedza tajemna, a teraz dawaj ręce i oczy
co tam jest zapisane?
@ICD10F20 Pierwsze zagadnienia, traktują o podziale pewnej liczby chlebów pomiędzy dziesięciu ludzi. Był to jeden ze stosowanych przez Egipcjan sposobów przedstawiania tabliczki mnożenia do 9.
W papirusie tym w wielu obliczeniach występują ułamki, przy czym operowano ułamkami o licznikach równych jedności. Jedynym wyjątkiem był ułamek dwie trzecie, dla którego istniał osobny symbol. Wszystkie ułamki sprowadzały się do sum ułamków prostych, czyli o liczniku równym jedności. Papirus Ahmesa zawierał tablice podające rozkłady na ułamki proste dla wszystkich liczb nieparzystych od 5 do 331. Zgodnie z systemem egipskim ułamek 3/4 to nie było trzy czwarte, a połowa i ćwierć. W papirusie, zapisana jest też egipskim sposobem wartość liczby pi: π = 3+113+117+1173 .
Egipcjanie w ten sposób starali się rozłożyć każdy ułamek i tym samym wkroczyli na drogę uciążliwych poszukiwań rozkładu ułamków. Egipski system zapisu ułamków był popularny w Europie do XVIII wieku. System hinduski, znany nam dziś zastąpił go więc całkiem niedawno.
W papirusie zapisano również bardzo ciekawy sposób obliczania pola koła, według którego równe jest polu kwadratu, którego bok równa się 8/9 długości średnicy.
A oto jedno z zadań jakie prezentuje papirus:
Suma pewnej wielkości i jej dwóch trzecich i jeszcze jej 17 wynosi 37. Jaka to liczba?
@AbenoKyerto
W papirusie zapisano również bardzo ciekawy sposób obliczania pola koła, według którego równe jest polu kwadratu, którego bok równa się 8/9 długości średnicy.
Całkiem niezłe przybliżenie liczby pi:
pi * r^2 = (8/9 * 2r)^2
pi * r^2 = 256/81 * r^2
pi = 3.1605
I oni z taka matematyka piramidy zbudowali..
@John_polack Sami nie zbudowali
Zaloguj się aby komentować
Wykonana ze złota, karneolu, lapis lazuli, szkła i turkusu. Okres Nowego Państwa - XVIII dynastia - Panowanie Totmesa III, ok. 1479-1425 p.n.e.
Znaleziona w grobowcu trzech cudzoziemskich politycznych żon faraona Totmesa III w Wadi Gabbanat el-Qurud (Wadi D), Teby, Górny Egipt.
Obecnie w Metroplitan Art Museum w Nowym Jorku.
#egipt #starozytnosc #bizuteria #archeologia #koty
Zaloguj się aby komentować
Sobota, 18 lutego, godz.18:00, Pabianice, Stary Rynek 1
#egipt #starozytnyegipt #historia #ciekawostki #wyklad #milosc
Kurde, mogliby jakąś transmisję online zrobić. O Grecji i Rzymie coś tam się człowiek uczył. O zwyczajach Egipcjan chyba nie...
@merenbast a jest jakas prezentacja/nagranie z wykladu?
@Morrak Niestety nie ma, a sam bym obejrzał.
Zaloguj się aby komentować
#egipt #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #koty #kitku #starozytnyrzym
@Merenbast kiedyś koteł grał na harfie, teraz kotły to leniwe buły ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Zaloguj się aby komentować