Zdjęcie w tle
Starożytny Egipt

Społeczność

Starożytny Egipt

99

Społeczność dla osób zainteresowanych historią i kulturą starożytnego Kemet. A także odkryciami egiptologicznymi.

Kultury zanikają, granice się zmieniają, narody giną, ale są tacy strażnicy świętych miejsc którzy wierniej i wytrwalej niż westalki świętego płomienia, strzegą starych Bóstw, i którzy też nigdy nie zapomną o swoich boskich przodkach.
Oto dzieci Bastet
#egipt #koty #kultura #zwierzeta #kitku #starozytnyegipt #ciekawostki #bastet #kemet
0e83126a-bd99-4e09-9b61-be6055c59af2
19d13384-491d-445b-b590-fcecfa7d9efe
f14cc436-410d-4992-a18c-0f7bc10848e2
22055bb9-d481-4d63-acf9-76e87e59cbcb
d45b1db5-6024-4a7e-b985-4cfcecb79135
Sandrinia

@Merenbast no właśnie przejrzałam tag i rzeczywiście większość wpisów znam

Sandrinia

@Merenbast znaczy społeczność, nie tag. Sorry, jestem tu piąty dzień i jeszcze się mylę xd

Merenbast

@Sandrinia Teraz już tylko społeczność, tak na innym portalu raczej już będzie martwy niczym mumia

Zaloguj się aby komentować

Przedchrześcijańska srebrna korona Nubijska z V wieku naszej ery.
Ozdobiona jest wytłoczonym berylem, karneolem i szkłem, znaleziona na cmentarzu królewskim w Ballanie w Nubii. Dzisiaj nekropolia Ballana w Dolne Nubii spoczywa głęboko pod wodami Jeziora Nasera powstałego po budowie tamy w Asuanie. Sama korona, wraz z kilkoma podobnymi z owego cmentarzyska znajduje się w Kairze.
Artefakt jest świadectwem iż tradycje kemetyckie pozostały w Nubii nawet po chrystianizacji Egiptu.
#egipt
ac31419d-4bf2-4362-be2e-a747ea839c3b
Merenbast

@lubieplackijohn Zapomniałem tagu dodać, ale dobrze że przynajmniej do społeczności dobrej poszło

Jak uruchamiam prywatny komputer to zazwyczaj coś wrzucam i tutaj i na kanał, ale też nie robię tego za często, bo jak spędzam w pracy 8h przy komputerze, to całkowicie szczerze - w domu już mi się nie chce

lubieplackijohn

@Merenbast Ale wiesz, że jest już nieoficjalna apka hejtter? Nasz użytkownik robi https://www.hejto.pl/uzytkownik/sluchampsajakgra


A apka jest w fazie beta testów, dostęp mają patroni, za jakiś czas będzie oficjalnie dostępna!

Zaloguj się aby komentować

Seti I oraz Bogini Hathor.
Na płaskorzeźbie ukazana jest bogini Hathor witająca króla w zaświatach: bierze go za rękę i wyciąga swój naszyjnik menit jako symbol swojej ochrony.
Hathor była patronką miłości, nieba, radości, uciech, muzyki i tańca, a także opiekunką kobiet. Grecy utożsamiali ją z Afrodytą, zaś Rzymianie z Wenus.
Sama płaskorzeźba pochodzi z filaru w komorze grobowej faraona Setiego I w jego grobowcu w Dolinie Królów. Obecnie znajduje się w Luwrze we Francji.
5dd55134-1416-443d-a15c-8f3795afc37e
d3e56532-b321-4039-b2a2-73e17bef776b
Aramun

@Zdzislaw_Dyrman_zasadniczo 7 życzeń ehhhhh

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Mogłoby się wydawać iż fizjoterapia to wynalazek stricte nowożytny, ale nic bardziej mylnego. Różne jej rodzaje stosowano już w wielu starożytnych kulturach, a najstarsze świadectwa jej stosowania pochodzą ze Starożytnego Egiptu. Poniżej na zdjęciu znajduje się relief z mastaby Ankhmator'a, wezyra faraona Tetiego, żyjącego ok. 4500 lat temu. Na reliefie widzimy masażystę masującego stopę pacjenta. Obok (widoczne na reprodukcji po lewej, należy kliknąć na zdjęcie aby wyświetlić całość) widzimy drugiego terapeutę który masuje nadgarstek pacjenta. Znane są także inne przykłady fizjoterapii, np. słynny medyczny Papirus Esberna z ok 1550r. p.n.e. wspomina o helioterapii jako metodzie łagodzenia bólów. Inny dokument znany jako "Kalup Papyrus" wspomina o balneoterapii, czyli metodzie leczenia różnymi specjalnymi rodzajami błota i gliny. Hydroterapia, czyli leczenie wodą było stosowane w specjalnym uzdrowisku w pobliżu świątyni bogini Hathor w Denderze. Tam do specjalnych basenów spływała woda źródlana po posągu bogini Hathor, który miał spotęgować jej magiczne i lecznicze właściwości.
4549b953-b485-4594-a709-467268404018
4Sfor

Obecnie panuje dziwne przeświadczenie, że ludy starożytne składały się głównie z jakiś niedorozwiniętych przygłupów i dopiero w nowożytności zstąpiła na nas światłość wszechwiedzy - nic bardziej mylnego. Jak się okazuje często to my właśnie odkrywamy tzw. Amerykę na nowo. Np. trepanacje czaszki, to nie zdobycz współczesnej medycyny - te zabiegi wykonywano w starożytności i to z powodzeniem.

Zaloguj się aby komentować

4 listopada 1922 roku, czyli dokładnie 100 lat temu brytyjski egiptolog Howard Carter odnalazł w Dolinie Królów w Tebach Zachodnich (dzisiejszy Luxor) nienaruszony grobowiec faraona Tutanchamona. Pomimo niezwykłości i przełomowości tego odkrycia, samo znalezisko niewiele wniosło do wiedzy badaczy o faraonie oraz czasach w których żył, mało tego zrodziło bardzo wiele pytań. W grobowcu nie znaleziono żadnych dokumentów z epoki, a wiele z przedmiotów nosi ślady ponownego rzeźbienia lub przerabiania, niektóre z nich wręcz wyglądają jakby zostały wykonane dla innych ludzi, w tym również dla kobiety. Na zdjęciu Howard Carter w asyście arabskiego robotnika otwierający jedną z wewnętrznych trumien, 1925 rok, koloryzowane.
3e7f2aa8-582d-4e79-9739-19954c81dd92
Alalai

@Merenbast egipcjanie niekiedy przenosili mumie narażone na splądrowanie do innych grobowców, może dlatego nastapiło wymieszanie?

Merenbast

@Alalai To prawda, tyle że przenoszenie mumii miało miejsce na początku III okresu przejściowego, w czasie kiedy grób Tutanchamona był zasypany przez Ramzesa II, poza tym pieczęci były nienaruszone. A imiona na przedmiotach zostały celowo zmienione. Ja bym stawiał raczej na "grobowy recykling" po heretyckich władcach których starożytni chcieli wymazać z historii.

Fajna lina czasu, dla lepszego zobrazowania http://narmer.pl/tline_pl.htm

libertarianin

@Merenbast widziałem maskę na żywo w muzeum w kairze kilka lat przed tym jak została skradziona podczas wiosny ludów

Zaloguj się aby komentować

Nurkowie świecący światłami na głowie Serapisa, znalezionego w zatopionym egipskim mieście Kanopos. Pełny posąg miał kiedyś ponad 4 metry wysokości i pochodzi z około 200 roku p.n.e.
Starożytne miasto Kanopos jest wielokrotnie wspominane przez klasycznych autorów i ojców kościoła. Najstarsza wzmianka o Kanopusie znajduje się w wierszu Solona z pierwszej połowy VI wieku p.n.e. Według poety Nicandera (II w. p.n.e.) zginął tu sternik Menelaosa, Kanopos, ukąszony przez żmiję na piaskach Thonis. Podczas ostatnich dynastii faraonów i okresu ptolemejskiego Kanopus słynął ze swoich sanktuariów Ozyrysa i Serapisa. Pielgrzymi z całego starożytnego świata przybywali z wizytą w poszukiwaniu cudownego uzdrowienia.
8ea10f9e-68dd-4b12-8363-32e0e9c44a49
lubieplackijohn

@Merenbast Dzień dobry!

3rb

Serapis to fajny ziomek był

Merenbast

@3rb ummm... szanuje za awatar

Zaloguj się aby komentować

Składane łóżko obozowe faraona Tutanchamona.
d6f4d73f-bbf2-4889-aa50-3efe44b59687
lubieplackijohn

To nie jest jakiś fejk? Wygląda trochę podejrzanie nowocześnie

Merenbast

@lubieplackijohn nie, znalezione w grobie Tutanchamona w 1923 roku, zbadane, obecnie na wystawie w muzeum Kairskim

lubieplackijohn

@Merenbast Ten Tutanchamon to chyba trochę niski był, a przynajmniej można tak szacować po długości tego łóżka

Zaloguj się aby komentować

Jakiś czas temu Egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności iż w najbliższy czwartek (25 listopada 2021) odbędzie się oficjalne otwarcie Alei Sfinksów (tzw. drogi Kebash) w Luksorze, łączącej świątynie Amona z okręgiem jego boskiej małżonki Mut.
W starożytności odbywały się tam procesje z udziałem złotych barek w których przenoszono posągi bóstw wyciągnięte z sanktuariów. Więcej o owych procesjach opowiedziałem w filmie o kalendarzu egipskim. Z okazji otwarcia owej drogi zrekonstruowano starożytne barki aby jeszcze raz, po prawie 2000 latach, przenieść posągi bogów.
Aleja Sfinksów rozciąga się na 2700 metrów między starożytnymi świątyniami Karnaku i Luksoru z setkami posągów z głowami barana i posągami sfinksów po obu stronach.
Władze przeprowadziły w ostatnich miesiącach poważne prace renowacyjne na drodze i świątyniach Karnaku i Luksoru.
Według doniesień medialnych Ministerstwo Turystyki i Starożytności zaprosiło ambasadorów zagranicznych w Egipcie i wiele osób publicznych do udziału w ceremonii.
Ponowne otwarcie Alei Sfinksów następuje, gdy Egipt rozpoczyna różne duże projekty mające na celu odrestaurowanie zabytków i promowanie turystyki.
W zeszłym roku Egipt zainaugurował Narodowe Muzeum Cywilizacji Egipskiej spektakularną Złotą Paradą Faraonów, która przeniosła 22 mumie z Muzeum Egipskiego w Tahrir do ich nowego domu.
Prezydent Abdel-Fattah El-Sisi niedawno polecił urzędnikom wykorzystać planowaną ceremonię ponownego otwarcia do promowania siły kraju na arenie międzynarodowej.
El-Sisi podkreślił, że Luksor – często nazywany największym na świecie skansenem – odzwierciedla bogactwo i chwałę starożytnej cywilizacji Egiptu.
Jeśli się uda to nagram i udostępnię Wam nagranie z procesji, podobnie jak zrobiłem to ze Złotą Paradą Faraonów.
Na zdjęciu: Złote barki tebańskich bogów stojące na Alei Sfinksów i czekające na procesję, po kolei barka: Amona, Mut i Chonsu.
1373cb8d-9bbe-4fb8-84ac-bfb6cf81f08a
Morrak

A kto tam nie kradł swojego czasu

Zaloguj się aby komentować

Bransoletka królowej Ahhotep z XVIII dynastii.
Grób królowej Ahhotep został odkryty w 1859 roku w Tebach Zachodnich.
Ta bransoletka, znaleziona w jej trumnie, nosi na zapięciu imię jej syna: „Syn Re, Ahmose, ukochany [przez] Re”. Bransoletka składa się z 30 rzędów maleńkich koralików w kształcie trójkąta, po 15 koralików na każdy trójkąt. Liczby te były najprawdopodobniej zamierzone, wybrane tak, aby reprezentowały skojarzenie z księżycem i kalendarzem księżycowym. Jest wykonana ze złota, turkusu (jasnoniebieski), lapisu lazuli (ciemnoniebieski) i karneolu (czerwony)
Innym cudownym odkryciem jest to, że na zapince jest wyryta najstarsza pisemna forma (znakiem hieroglificznym) księżyca. Dokładnie chodzi o trzeci znak od góry, okrąg na półkole, który jest częścią imienia jej syna. Samo słowo "Ah" oznacza księżyc. Imię królowej Ahhotep oznacza "Księżyc jest zadowolony" natomiast imię jej syna Ahmose oznacza "Zrodzony z księżyca".
Bransoletę datuje się na między ok. 1560, a ok. 1530 p.n.e., obecnie znajduje się z resztą zachowanego skarbu Ahhotep I w Muzeum Kairskim.
Film o życiu wojowniczej królowej Ahhotep oraz o burzliwej historii odkrycia jej grobowca możecie obejrzeć na moim kanale YT.
a4c6ad4f-e7eb-4db3-a3a5-d763512956ca

Zaloguj się aby komentować

Równo 1629 lat temu, 8 listopada 392 roku cesarz Teodozjusz ogłosił chrześcijaństwo oficjalną religią Cesarstwa Rzymskiego i zakazał innych religii. Ucierpiał na tym cały antyczny świat, jednak zakaz ten najbardziej krwawe żniwo zebrał w Egipcie. Nie ucierpieli jedynie wyznawcy starych religii, ale również zwierzęta uznawane ze święte oraz większość starożytnych tekstów, nie koniecznie religijnych, przez pierwszych chrześcijan uważanych za herezję.
Na zdjęciu scena z filmu Agora z 2009 roku.
36cbad4a-99f4-4ec0-a03d-5599e4bdd0b8

Zaloguj się aby komentować

Najwyższy czas ogłosić zwycięzcę #konkursegipski w którym do wygrania była wersja elektroniczna książki "Nauki mędrców Starożytnego Egiptu", będąca zbiorem filozofii czołowych myślicieli Starożytnego Egiptu.
Tak więc zwyciężczynią konkursu zostaje @mala_mi ze swoim lovecraftowskim cytatem. Gratulujemy wygranej, link do pobrania książki prześlemy przez prywatną wiadomość.

Zaloguj się aby komentować

Wspaniała kultowa rzeźba przedstawiająca boga Horusa wykonana z litego srebra i pokrytego elektrum, czyli stopem złota i srebra.
Horus został tutaj przedstawiony pod postacią swojego świętego zwierzęcia, czyli sokoła. Na głowie ma koronę Górnego i Dolnego Egiptu, ozdobioną Ureuszem - kobrą królewską, która miała pluć jadem na wrogów Egiptu.
Rzeźba mierzy 27cm, pochodzi z tzw. Okresu Późnego, jest datowana na między 525 a 404r. p.n.e. i jest własnością niemieckiego banku BayernLB, obecnie wystawiana jest w Staatliches Museum Ägyptischer Kunst w Monachium, w Niemczech.
7e1fe0e9-fea7-4a80-8bab-e056a067532f

Zaloguj się aby komentować

Dnia wczorajszego (20.10.2021) doszło do zamachu na starożytną rzeźbę sfinksa w Kairze!
Fanatyk będący obywatelem Algierii rzucił się z młotkiem na jednego ze starożytnych sfinksów, z głową barana symbolizującą Amona, stojącego na Placu Tahirskim w Kairze pod obeliskiem Ramzesa II. Na szczęście algierskiemu szaleńcowi nie udało się wyrządzić dużych szkód, ponieważ szybko został powstrzymany przez Egipcjan, co widać na zdjęciu.
Teraz czekamy na wyrok Egipskiego sądu, jednak możemy się spodziewać że będzie on surowy.
Dziękuje za informacje Mohammedowi Mohie, Egipskiemu anglojęzycznemu przewodnikowi turystycznemu oraz administratorowi strony KMTology - تاريخ مصر القديم
e9a27237-08bc-4bb1-a61b-0062ff52ecfc
lubieplackijohn

@pescyn Fanatycy to najgorszy sort człowieka - i nie zmienię zdania

Nebthtet

@lubieplackijohn zazwyczaj tylko sznurek, żeby uszy nie odpadły.

Zaloguj się aby komentować