Dzisiejsza wrzutka będzie pochodzić z czasów promowania muzyki ludowo-weselno-tanecznej, wtedy kiedy nikt nie słyszał jeszcze o disco polo ani o muzyce chodnikowej.
W latach 80 i generalnie podczas całego PRL, Radio Kielce podążając za kolbergowskim ruchem rejestrowania kultury ludowej było stacją w której można było najczęściej usłyszeć muzykę ludową, stacja ta ma niesamowicie bogate archiwum tej muzyki rejestrowanej od niemal samego początku powstania stacji w latach 50 i pozyskania pierwszych przenośnych magnetofonów (no takich które nie wyglądały jak szafa i dały się przewieźć samochodem) - i jako że generalnie dawne województwa radomskie i kieleckie to zagłębie wszelkiego kapel weselnych to materiału do nagrywania było aż nadto toteż bardzo często w sobotnim koncercie życzeń w Radio Kielce emitowano utwory autorstwa tych zespołów rejestrowanych podczas wypadów w teren, a do takich niewątpliwe należał niesłychanie popularny na kieleczczyźnie Zespół Marka Strzeszkowskiego - i jeżeli istnieje jakiś utwór najlepiej oddający vibe polskiego wesela z przełomu wieków niewątpliwie będzie to utwór pt. Złoty krążek.
Jego najpopularniejsza wersja to ta w wykonaniu zespołu Top One i pochodzi z kasety ''Poland Disco no. 2'' z 1990 roku które zawiera utwory weselno-biesiadne w aranżacjach a'la italo disco, niemniej jednak pierwsza wersja tego utworu pochodzi jeszcze z lat 80 i została napisana przez jednego z członków poprzedniego zespołu wokalistki Zespołu Marka Strzeszkowskiego a mianowicie jego żony Agaty i jako taka została napisana w 1984. Autorka klipu na YT nie podaje z którego roku pochodzi to nagranie, niemniej jednak może to być ta pierwotna wersja ze względu na jakość techniczną zamiesczonego nagrania. Komentarze wspominają o nagraniu radiowej wersji w studio Radia Kielce w 1987r. ale jak dotąd do niej jeszcze nie dotrałem - ciekawe jak brzmiała
https://www.youtube.com/watch?v=Cp-9IaD8Yn0
Sam Marek Strzeszkowski zmarł jakiś czas temu co odnotowały nawet lokalne media, niemniej jednak informacje =z tamtego okresu bardzo ciężko znaleźć więc nic więcej wam nie powiem a i w sumie nie ma o czym. Ot kapela jedna z setek.
Warto dodać że w tej wersji słyszymy zespół weselny jeszcze z ery przed popularyzacji keyboardów marki Casio czy Roland: bit z prawdziwej perkusji, saksofon i akordeon tak jak pan bóg przykazał. Dopiero potem zaczęli iść na łatwiznę i grać całe wesele z dyskietek, wtedy wystarczyło 2-3 osoby a nie 5-6 jak wcześniej
#muzyka #discopolo #ciekawostki