@onlystat - mi udało się dostać RPI5 8GB za 500 PLN. Do tego kupiłem oficjalny zasilacz 27W za 70 PLN (ważne by dawał 5V i 5A w tym samym czasie) i obudowę pasywną za kolejne 60 PLN.
W domu miałem 128 GB solid flash drive na który wgrałem system operacyjny - to rozwiązanie oferuje większe szybkości niż używanie karty SD bo w tym moim prendrajwie jest tak naprawdę dysk SSD - można użyć też zwykłego pendrajwa USB lub dysku podpiętego przez przejściówkę USB - a jak chcesz to możesz podpić dysk M.2 SSD poprzez przystawkę HAT (hardware attached on top), którą trzeba zakupić osobno.
Ja nie podłączałem klawiatury i myszki bo wgrałem system bez interfejsu graficznego (Raspberry Pi OS Lite 64-bit) i łącze się z mojego kompa po SSH używając moje sieci lokalnej.
Musisz też wziąć pod uwagę, że malinka oparta jest na architekturze ARM (a nie na architekturze Intel/AMD) - niemniej ciągnie mało prądu i można ją rozbudować o dodatkowe elementy.
Jeśli potrzebujesz tylko małego kompa to dobrą alternatywą w podobnej cenie i z większą mocą obliczeniową oraz Windowsem są małe komputerki jak DELL Wyse czy HP Thin Client (plus one oparte są na architekturze Intel/AMD) - niemniej ciągną troszkę więcej prądu i się nie da się ich użyć do różnych projektów tak jak malinkę.
Tu masz oficjalny poradnik jak z malinką zacząć: https://www.raspberrypi.com/documentation/computers/getting-started.html