Zdjęcie w tle
Skylark

Skylark

Mocarz
  • 4wpisy
  • 468komentarzy
Dzisiaj dowiedziałem się, że jest jeszcze jeden język, który używa „polskich liter”. Okazuje się, że ortografia Navajo pożyczyła od nas zarówno ą/ę (ktore współdzielimy z Litwinami), jak i ł, ktorego się nie spodziewałem zobaczyć nigdzie indziej.
conradowl

#ciekawostki fajne to

Bipalium_kewense

@dez_ Zabawne, że używają dwuznaków „ch” i „ts”, natomiast nie ma w ich alfabecie samego „c”. Rozumiem, że to wpływ angielskiego, ale skoro jedna literka się zwolniła, to można by jej użyć zamiast któregoś z wspomnianych dwuznaków i oszczędzić tuszu czy klikania. Tym bardziej, że skoro są pary „s-sh” i „z-zh”, to aż się prosi, by było analogicznie „c-ch”.

Bipalium_kewense

@InstytutKonserwacjiMaryliRodowicz Istnieje wśród językoznawców teoria (bardzo kontrowersyjna), że ze wszystkich języków europejskich język navajo jest najbliżej spokrewniony z niektórymi językami mówionymi na Kaukazie oraz… baskijskim. Tzn. chodzi o to, że jakieś plemiona przybyły z Afryki do Azji i powędrowały stamtąd częściowo na wschód (i dotarły przez przesmyk w miejscu dzisiejszej Cieśniny Beringa do Ameryki), a częściowo na zachód (przez Kaukaz do Europy). Przodkowie ludów mówiących językami semickimi, indo-europejskimi, tureckimi itd. przybyli później i w wielu miejscach stopniowo wyparli i tak już rozproszonych wcześniejszych przybyszów. W Europie ostali się m.in. Baskowie. Ale większość językoznawców twierdzi, że nie ma wystarczających dowodów na potwierdzenie tej teorii.

Zaloguj się aby komentować

McGraw, B. (2024) It Is Wednesday, My Dudes! Journal of Astrological Big Data Ecology, Cranberry Lemon University
#gownowpis
37f03a12-8991-4d42-a0e5-453332ac1f1c
ataxbras

@Skylark Kwantowo rzecz ujmując, to krzywa prawdopodobieństwa byłaby nieco inna. I o ile środa wykazywałaby najwyższe prawdopodobieństwo wystąpienia dzisiaj, o tyle prawdopodobieństwo wystąpienia środy w inne dni byłoby niezerowe. Środa zawsze mogłaby się przetunelować do piątku, czy niedzieli.

Skylark

@ataxbras Mysle, ze jestes urodzonym recenzentem numer 2!

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Tak z 20 megaton to pewnie byloby na gorze. A sa jeszcze przeciez rosyjskie, chinskie, lista sie rozwija.

Wiekszosc z nich byla wycelowana w silosy przeciwnika i bazy wojskowe, ale pewnie dla innych obiektow o znaczeniu strategicznym starczyloby glowic. Same glowice sa zreszta zaskakujaco male - byla na wystawie jedna atrapa, ktora wrocila z testow (troche osmalona), wielkosci Kerfusia powiedzmy (ale mniej kawaii).

Muzeum Sil Powietrznych USA w Dayton.
d99f60db-f6e8-4322-960f-053757e32e8a