Zaloguj się aby komentować
Społeczność
Nieruchomości
Wydarzenia, informacje dotyczące rynku nieruchomości, branży deweloperskiej, materiałów budowlanych i innych związanych z w/w
Buda dla biznes24:
-
Założenia są proste: zakup hurtowy mieszkań zarówno przez fundusze jak i osoby prywatne będzie reglamentowany
-
Wprowadzamy wyższy podatek: 6% zarówno na rynku pierwotnym i wtórnym
-
Dotyczyć będzie również każdej formy prawnej np spółek celowych.
-
Jesteśmy zdeterminowani żeby skutecznie uszczelniać system Będą oświadczenia pod groźbą odpowiedzialności karnej.
-
Notariusz nie będzie mógł dokonać czynności sprzedaży w przypadku przekroczenia limitu.
-
Ustawa nie będzie obowiązywała z mocą wsteczną, dopiero po wejściu w życie.
-
W Polsce brakuje około 800 tys. mieszkań
Zaloguj się aby komentować
Zostań Patronem Hejto i tylko dla Patronów
- Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
- Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
- Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
- Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Fajnie byłoby mieć cywilizowany tag nieruchomości.
Czytanie tamtejszych wysrywów jest dołujące i męczące
#nieruchomosci
Zaloguj się aby komentować
#inflacja #polska #gospodarka #ekonomia #nieruchomosci #kredythipoteczny
@inty a co jeśli takimi wpisami Ing nabija sobie klientów do przenoszenia kredytów do nich?
@Dolan a w jaki sposób opis kondycji gospodarki ma zachęcić do przenoszenia kredytów do siebie?
Poza tym ostatnio ING ogłosiło rezygnację z ofert kredytów na zmiennej stopie i z tego co wiem łagodniej oceniają zdolność kredytową
@inty No Ing teraz tylko na stałej daje, tak tylko sobie koncypuję
Zaloguj się aby komentować
Zdaniem części ekspertów rynku nieruchomości do zmiany trendu konieczne byłoby zwiększenie zdolności kredytowej, zależnej od wzrostu płac, polityki monetarnej, kosztów życia i oczywiście samych cen nieruchomości.
Wygląda na to wiec, że ceny muszą stać się bardziej przystępne by sprzedający mogli liczyć na znalezienie kupca.
Na ten moment scenariuszem bazowym jest spadek cen nieruchomości, wynagrodzenia w Polsce w ujęciu realnym (skorygowane o inflację) od lata 2022 r. spadają. Trudno też oczekiwać gołębiego zwrotu od RPP w przyszłym roku.
https://bithub.pl/wiadomosci/banka-cen-nieruchomosci-w-polsce-peka-recesja-i-kredyty-zabija-rynek/
#nieruchomosci #kredythipoteczny #gospodarka #ekonomia #wiadomoscipolska #inflacja
@inty Mam już przymiarki do zakupu domu, ale jak patrzę na to co się dzieje to chyba jeszcze chwilę poczekam.
Zaloguj się aby komentować
Zastanawiająca dla mnie jest część mówiąca o obniżce stóp procentowych. O jakim okresie czasu jest mowa do pierwszych obniżek i ile one będą wynosić?
Moim zdaniem ciężko aby stopy zostały obniżone w 2023r. dopóki inflacja bazowa ma ponad 10%.
https://twitter.com/w_matysiak/status/1612749054210883584
#nieruchomosci #stopyprocentowe #kredythipoteczny #inflacja #polska
ale to nie inflacja decyduje o stopach u nas tylko rok wyborczy...
o boże... o kurwa...
Zaloguj się aby komentować
@Scooter To straszne. Takim kobietom trzeba pomóc. Nie wiem, spiralę za darmo założyć, czy coś
Zaloguj się aby komentować
Nie wiem czy kiedyś interesowaliście się nieruchomościami za granicą, ale jeśli macie pracę zdalną i nie jesteście super przywiązani do Polski to warto zainteresować się nieruchomościami na południu. W Hiszpanii kilka czy kilkanaście minut od morza można kupić mieszkanie w cenie o połowę niższej niż w Kielcach XD a w podobnej cenie można mieć mieszkanie, gdzie to morze będzie widoczne z tarasu.
Wiem, że wydaje się to trochę abstrakcyjne ale tak jest. Tamtejszy rynek nieruchomości interesuje mnie od kilku lat, nie podnieśli się oni jeszcze po spadkach z 2008 roku, a przez wiele lat ceny stały. Ostatnio trochę wzrosły, ale w Polsce był dużo większy wzrost przez co relatywnie wydają się jeszcze tańsze niż 3 czy 4 lata temu.
Pierwsze lepsze ogłoszenie: https://www.idealista.com/pl/inmueble/97631487/
#hiszpania #nieruchomosci #ciekawostki
@kleiner_trottel Ostatnie piętra tak jak i u nas w wieżowcach niestety mają swoje minuty - izolacja cieplna (polecam kiedyś w ciepłe lato wybrać się w odwiedziny do kogoś kto mieszka u góry - masakra), do tego ważna też jest szczelność pod kątem wody bo to na Ciebie pada oraz potencjalne ubytki ciepła w zimie.
W Hiszpanii byłem kilka razy po mniej więcej miesiąc, jeśli będę coś kupował to na pewno będę chciał tam wcześniej pomieszkać 2-3 miesiące. Jeśli chodzi o okolice to okolice Elx/Alicante wydają mi się szczególnie interesujące - co prawda jest tam dużo turystów co jest minusem ale z drugiej strony też okolica jest bardzo ciekawa, morze fajne i przyjemne, a przede wszystkim dobra komunikacja z Polską i innymi częściami Europy (lotnisko w Alicante od lat ma całkiem fajne połączenia).
Znajomi mają tam dwa mieszkania z tego jedno na samej górze - jeśli będą mieli wolne (a jedno wynajmują w sezonie) to będę chciał od nich na 1-2 miesiące wynająć w takich trochę gorszych miesiącach aby zobaczyć jak to wygląda długoterminowo (w grudniu byłem tam przez ok 10 dni kilka lat temu).
@Voltage Ogólnie to w Hiszpanii bardzo dużo mieszkań stoi puste, są całe osiedla i miasteczka, które po sezonie wymierają. W Hiszpanii inwestycyjnie sporo Brytyjczyków kupowało mieszkania, które miały być inwestycjami a często traktowane są jako domy na wakacje.
@MG78 Nie powiedziałem, że zabudowane balkony to coś dobrego. Podejrzewam, że większość Polaków wolałaby mieć słońce zamiast kilku metrów kwadratowych więcej.
Zaloguj się aby komentować
W grudniu 2022 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 12,30 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 33,16 tys. rok wcześniej – jest to spadek o ok. 63%. W porównaniu do listopada 2022 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy również spadła o 9,6%.
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/785914/o-60-7-spadla-wartosc-zapytan-o-kredyty-mieszkaniowe-w-grudniu-2022-r
#nieruchomosci #kredythipoteczny #mieszkanie #gospodarka #ekonomia
@inty nie ma sie co dziwic, ludzie nie maja juz takich pieniedzy jak wczesniej, ani takich zdolnosci, wzrosly tez mocno koszty zycia, zylo nam sie dobrze, lecz teraz musimy nauczyc sie zyc w kryzysie, ale tez sami sobie gotujemy ten los np. patrzac po tym jak sztucznie byly zawyazane ceny paliwa
@Miszcz_Joda @inty Dodatkowo większość pewnie czekała na ten nowy rok - zmianę WIBORU i jakieś waloryzacje pensji
@Miszcz_Joda @zuchtomek tutaj problem jest bardziej złożony, na który nadbudowuje się wiele rzeczy.
-
Można powiedzieć, że NBP mogło podnosić stopy już na początku 2021r. aby zbijać inflację, która już miała po 3-4%
-
Można spekulować, że to ograniczyłoby inflację bazową o wiele szybciej
-
Jednak wybuch wojny, dokręcił inflację poprzez wzrost cen surowców niezbędnych do produkcji i transportu
Zgadzam się, że z kryzysu będziemy wychodzić dłużej, ile to nie wiadomo - same projekcje NBP w pozytywnej opcji mówią o powrocie do celu inflacyjnego w 2025r.
Ile to za sobą pociągnie branży? Nieruchomości, gastronomia? Zobaczy się.
Zaloguj się aby komentować
Chciałem kupić w końcu mieszkanie, żeby nie płacić za wynajem. Ogólnie nie spieszyło mi się bo tu gdzie mieszkam (dochodzi ~5 lat) płacę dość mały czynsz więc wynajmowałem sobie wygodnie, aż nie zaczęło się w obecnym mieszkaniu wszystko pieprzyć od lodówki po grzejniki, przy czym właściciele wykazują niewielkie zainteresowanie problemami (to co na początku było mega pozytywem, obecnie staje się udręką bo nie można się doprosić o proste naprawy, a ci sprzęty ~7-8 letnie nazywają nowymi i dziwią że się zepsuły xD) - wolę być u siebie i po prostu wymieniać śmieci niż poniżać i prosić po raz N właściciela żeby łaskawie przylazł zobaczyć.
Ale tutaj wchodzi słynny spadkowicz+, tzn "wchodzi". Nie wiadomo w sumie zbyt wiele i równie dobrze może być to kiełbaska. Wymagania spełniam, więc jeśli to realne to dostanę, ale czy warto czekać? Mieszkanie muszę kupić najlepiej do czerwca albo będę musiał kombinować bo kończy mi się obecna umowa. W Łodzi mieszkania są w miarę tanie jeśli porównać do innych wojewódzkich, ale dalej stosunkowo przeszacowane jak spojrzeć na oferty (~8-9k to taki w miarę standard/deweloperka, widzi się już nawet niewiele ponad 7k od metra deweloperki więc coś tam spada), myślę że najbliższe miesiące przyniosą jakieś wnioski w którą stronę wszystko pójdzie. Ogólnie szukam dużego mieszkania bo rodzina, 4 pokoje są optimum (dom odpada, co najwyżej szeregówka), ale też chciałbym strzeżone osiedle, garaż (lub parking podziemny) i najlepiej windę.
Intensywnie szukam, parę mieszkań widziałem, na rynku dalej nie ma jakiegoś nie wiadomo jakiego wyboru, inwestycje które się budują to odbiór ~2024-2026 więc raczej odpada. Myślicie że ludzie zaczną te słynne wyprzedaże i więcej wpadnie na rynek? Brat który robi w branży mówi, że jeden z największych deweloperów których zna nie sprzedał żadnego mieszkania od pół roku, jak obserwuję inwestycje które się kończą to też te same mieszkania stoją już 2-3 miesiące i mimo promocji (~50k) się nie sprzedały.
Wiem że kupić dla siebie to zawsze dobry moment, ale jednak nie chcę później pluć sobie w brodę bo kupię drożej.
@moll no właśnie mam wrażenie, że nawet jeśli weszłoby to w obecnej formie to nie wpłynie jakoś bardzo na całokształt rynku. Wiadomo, Polacy lubią kombinować i zaraz by się zaczęło naciąganie zdolności, kredyty na wkład itd., ale to dalej dość mocne obostrzenia kredytowe zwłaszcza patrząc na mieszkania których ja szukam (te większe). Najgorsze w moim przypadku jest to, że jak wyjdzie w lipcu, to ja już będę musiał przedłużyć obecną umowę albo kombinować. Niby nawet wtedy wiele nie stracę bo mam miesiąc wypowiedzenia, ale no chciałbym już być na swoim.
@Voltage moim zdaniem ten program jeśli w ogóle wejdzie, to raczej "kosmetyka" niż poważna ingerencja w rynek.
Wcześniejsze szumne zapowiedzi programów budowanych i ich realizacje to był śmiech na sali.
Jeśli coś wypatrzysz wcześniej, to bierz. Bardziej wolałabym na Twoim miejscu tak kombinować żeby kredyt regularnie nadpłacać, nawet jeśli weźmiesz go na aktualnych warunkach.
@Voltage jestem w podobnej sytuacji tyle, że nie muszę się wyprowadzać. Na twoim miejscu zastanowiłbym się na ile mocno chcesz wyprowadzić się z obecnego mieszkania. Prawda jest taka, że możesz nie zdąrzyć z zakupem bo wybór mieszkań jest taki jaki jest i znalezienie tego właściwego może zająć kilka miesięcy. Czyli już biorąc to pod uwagę musisz pokombinować i wyprowadzić się tymczasowo do innego mieszkania lub podjąć decyzję o pozostaniu w obecnym. A na kiełbasę+ chyba warto poczekać. Nawet jeśli się nie załapiesz to inni też mogą czekać na ten program co spowoduje, że nie będą podejmować decyzji o zakupie. Dzięki temu możesz mieć lepszą pozycję w negocjacjach.
Zaloguj się aby komentować
https://gazetawroclawska.pl/deweloper-zapewnil-mieszkancom-tarasy-mniejsze-niz-kojce-dla-psow-uwaza-ze-wszystko-z-nimi-w-porzadku-zdjecia/ar/c9-17150953
@inty niezły wybieg, ale będzie można powiedzieć, że wreszcie "na swoim". Takie transakcje tylko psują rynek.
@inty i jeszcze obok domofon chyba widzę więc wejście do klatki. Czyli wystawiasz jeden leżak i relaksujesz się gdy obok wchodzą i wychodzą sąsiedzi xD albo czytasz książkę i każdy ci mówi dzień dobry. Ale koszmar...
chów klatkowy polaka nadal popularny
ha tfu na ludzi co kupują takie gówno po okazyjnych kosmicznych cenach...
Zaloguj się aby komentować
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wartosc-udzielonych-kredytow-mieszkaniowych-w-XI-spadla-o-70-proc-8459760.html
Ciekawe co będzie jak wprowadzą tą refundacje części kosztów kredytu, póki co to spadek jest wprost proporcjonalny do spadku zdolności kredytowej. Nawet jak dadzą tą refundację oprocentowania wynikającego z WiBORu do 2% co i tak jest chore bo powinni pochylić się ogólnie nad konstrukcją kredytów hipotecznych a nie na dokładaniu do czegoś co jest po prostu z założenia źle skonstruowane. Ale ta cała refundacja już i tak jest kalkulowana dla osób powyżej 8600 dochodu miesięcznego, nie wiem czy to nie program inwestycja+ dla cwanych osób którzy przepiszą zgrabnie mieszkania korzystających z zawyżonych teraz cen najmu niż realna pomoc.
@Cioran te programy jak mieszkanie dla młodych bardzo często pojawiały się i znikały zaraz na początku roku, to jest przysłowiowa kropla w morzu potrzeb jesli chodzi o faktyczne zapotrzebowanie rynku. Tak samo będzie z tymi debilnymi pomysłami na niskooprocentowane kredyty. Ludzie się rzucą bo to się zwyczajnie opłaca, będą obchodzić ustawę pisaną na kolanie i brać np. drugie mieszkanie na wynajem bo będzie większy zysk niż koszt kredytu, a jak już się homoopatia skończy w postaci kilkuset ludzi którzy dostaną te kredyty to rząd ogłosi sukces zaraz przy wyborach, którego nie udowodnią na liczbach.
Jesteśmy w takiej troche chujowej sytuacji, kredyty są najdroższe w europie, a zarobki niekoniecznie. Dodatkowo nie buduje się nic nowego bo deweloperzy wiedzą że nie ma co zaniżać cen produktu jak spada ilość kredytów. Mimo że jest zapotrzebowanie na nowe mieszkania to się nie uda tak łatwo kupić jak przed kilkoma laty wielu ludziom. Mieszkamy w postsocjalnych blokach które są relatywnie małe, więc ludzie chcieli by iść do nowych mieszkań ale nie mogą i mieszkają często w tych mieszkaniach z rodzicami. Chujowa sytuacja i sama się musi wyprostować, nasz rząd raczej nie zaradzi nic na kryzys bo to banda niekompetentnych ludzi. Trzeba poczekać aż najpierw świat naprostuje swoje finanse a potem do nas to przyjdzie i może będzie lepiej.
@inty no i ja tam się nie dziwię. Sam miałem wziąć kredyt na początku roku. Stałe oprocentowanie 3000zł na 30 lat. Tylko problem polegał też na tym, że miała to być budowa, a niewiele osób pamięta jakie chore były ceny materiałów budowlanych. Także widząc, że będziemy mieli kryzys, nie wiedziałem, czy za pożyczone pieniądze będę w stanie się wybudować... Miałem i tak ogromne szczęście, bo planowałem wziąć kredyt na zmiennej w tamtym roku, ale nie zdążyłem wyrobić się z pozwoleniem. Fundamentów na zimę nie tykałem
Zaloguj się aby komentować
https://forsal.pl/gospodarka/prawo/artykuly/8614228,budowa-domu-o-powierzchni-do-200-m-kw-bedzie-mozliwa-bez-pozwolenia.html
@Quake Nie twierdzę że przepisy są idealne, powinny być jeszcze bardziej precyzyjne a praca urzędników zgodna z przepisami i transparentna, natomiast akurat w tym przypadku największym problemem są ludzie, którzy próbują obejść przepisy, np. wybudować się tam gdzie nie powinno (np. tereny zalewowe, Natura 2000, planowana inna infrastruktura, gleby chronione prawem - dobrej klasy itp. - najczęściej kupiona taka działka okazyjnie, po taniości i chcą przechytrzyć system) i tacy ludzie potem tworzą historie jak to straszne są przepisy i źli urzędnicy robią im pod górkę i trudno w Polsce dom wybudować. Jak masz normalną działkę przeznaczoną pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną to formalności to jest minimum, do ogarnięcia w miesiąc lub dwa (gdzie ten czas to przede wszystkim terminowe odczekanie na ewentualne sprzeciwy i uprawomocnienie się decyzji).
@GazelkaFarelka Masz rację we wszystkim co napisałeś. Sprawa będzie uproszczona tylko dla Nadzoru budowlanego, bo nie będą musieli czekać na wydanie pozwolenia przez starostwo. Natomiast jeśli chodzi o koszty to trochę się zmniejszą, bo niepotrzebny będzie kierownik budowy wypełniający Dziennik budowy i biorący za to opłatę. Reszta pozostaje bez zmian. Co jeszcze na plus w tej zmianie: w końcu projekty zagospodarowania terenu oraz projekt architektoniczno - budowlany będzie można składać w wersji elektronicznej. XXI wiek zawitał do samorządów! Zamiast drukowania jednego i drugiego w 3 egzemplarzach i jeżdżenie z tym do starostwa po klika razy, bo gdzieś zabrakło przecinka w końcu powstanie baza projektów. Szacun. A jeśli chodzi o nas architektów to zawsze będzie robota do zrobienia XD
@kamyk1984 z tego co czytam to w domach powyżej 70 m.kw. ma zostać kierownik i dziennik budowy.
Zaloguj się aby komentować
Na szybko przeczytałem o co chodzi. W wielkim skrócie ma to wyglądać w ten sposób, że wnioskodawcy nie płacą wkładu, oprocentowanie kredytu to stałe 2% + marża banku przez 10 lat, a resztę dopłaca państwo (świetny pomysł, średnie oporcentowanie kredytu z czasowo stałym oporcentowaniem przy obecnych stopach to 8%).
Na ten moment będą mogły z niego skorzystać małżeństwa i otrzymać kwotę max. 500tys. analogiczną do zdolności albo max, 600tys. posiadające minimum jedno dziecko. Warunkiem jest nieposiadanie nieruchomości na właśność (ciekawy przypadek jak przed małżeństwem np. facet miał już mieszkanie, jak to będzie działać).
Planowane wprowadzenie programu to trzeci kwartał 2023r. (okres wyborów).
A teraz umieszczę twitta gdzie jedna z osób przewiduje jak może zachować się rynek nieruchomości.
Moja opinia: przypominam, że program jest w fazie rozwoju a jego plan na wprowadzenie to Q323. Osobiście myślę, że może to być chęć przyciągnięcia głosów, młodych, niezdecydowanych osób marzących o własnym kącie.
Rozpatruje 3 przyapdki:
-
program zostanie wdrożony lecz w jeszcze innej formie, z większymi obostrzeniami np. ilościowymi i mało osób z niego skorzysta
-
program nie zostanie wdrożony po wyborach lecz przyciągnie wiele głosów
- pomysł samego programu pojawił się w PiS bo faktycznie są przekonani, że inflacja będzie pod koniec 2023r. odpuszczała a NBP rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych (i to mnie najbardziej martwi gdyby tak faktycznie myśleli...)
@panKrzysztofKrawczyk widzę, że od wczoraj zaktualizowali więcej rzeczy. Trzeba poczekać na ostateczną formę programu bliżej daty wprowadzenia.
@inty paaanie, a po co coś naprawiać i myśleć, jak można wydrukować kasę i myk słupek w sondażach rośnie. Ten kraj jest już stracony, każdy poziom życia w tym kraju ma glebokie nierozwiązane problemy.
rozwiązywanie problemów poprzez rzucanie pieniędzmy w nie
Zaloguj się aby komentować