Zdjęcie w tle
Nauka

Społeczność

Nauka

1k+

Społeczność dla wszystkich zainteresowanych nauką, jej zdobyczami, rozwojem, sukcesami i porażkami. Dla głodnych wiedzy i sprawdzonych informacji!

https://twitter.com/andercot/status/1686805961124855810?s=46&t=5AVguOjhaWAIlrVEPIc94g

Mamy pierwsze potwierdzone nadprzewodnictwo. Chińska grupa badaczy Wydziału Fizyki Uniwersytetu Południowo-Wschodniego uzyskała zerową rezystancję w temperaturze minus 163 stopnie Celsjusza.

#lk99 #nauka #superconductor #nadprzewodnik #elektronika #technologia
SlavKitchen

I po cyrku covidowym nadal ufasz Chińczykom?

LovelyPL

@NrmvY Zdanie: "They retain the claim that this is not absolute conclusive proof of superconductivity, but it is suggestive of very interesting electronic properties in this material. " zdecydowanie nie potwierdza nadprzewodnictwa

Dodatkowo - trochę jeszcze do temperatury pokojowej im brakuje.

American_Psycho

-168°C O.o Już prawie, już blisko...

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
#nauka #technologia #lk99 #nadprzewodnik #ciekawostki

https://twitter.com/sjanus_pl/status/1686494285498093571
Kahzad

@NrmvY Dragan jest sceptyczny. Czekam na powtórzenie i odtworzenie doświadczeń.

NrmvY

@Kahzad dragan ostatnio jest sceptyczny do wszystkiego, ai też. Coraz bardziej sprawa wrażenie typowego janusza doomera, co to lubi ponarzekać.

Zaloguj się aby komentować

Skąd wiecie czy jak wam się nie chce to czy jesteście zmęczeni czy leniwi? #pytanie #programowanie #pytanie #psychologia
Jarem

@wombatDaiquiri

Ciężko powiedzieć. Ja to po prostu czuje. Przy zmęczeniu to brak sił. Przy lenistwie brak motywacji. Czasem to się łączy oczywiście

wombatDaiquiri

@Jarem kurwa niedobrze bo niezbyt mi to pomaga w zdecydowaniu co mi dolega

nielizlyzki

@wombatDaiquiri  To jutro zdecydujesz.

Zaloguj się aby komentować

Czy zna ktoś jakąś wiarygodną prognozę? Tylko taką, żeby się sprawdzało. Kiedyś ICM takie było, teraz to dramat. Jak postanowie jechać rowerem do pracy to nagle jakiś deszcz wyskoczy...ani ICM, ani Accuwether, Onet czy inne WP nic nie pokazuje a tu przed wyjściem nagle zaczyna padać.
[#pogoda](/tag/pogoda)
ovoc

Windy.com + antistorm.eu

bojowonastawionaowca

@fiflak Przed wyjazdem patrz na radar pogodowy, będziesz wiedział, gdzie w tym momencie są opady. Natomiast jeśli będą burze, to bardzo często nie da się dokładnie przewidzieć gdzie i kiedy będą opady z racji na to, że mają one charakter lokalny i nic dokładnego nie będziesz miał

Zaloguj się aby komentować

Symulacje zachowania struktury LK-99 sugerują, że faktycznie może być nadprzewodnikiem w warunkach normalnych!

https://twitter.com/Andercot/status/1686215574177841152
k44tajemnicza

Też trzymam kciuki za ten nadprzewodnik, ale w tej pracy gość policzył tylko strukturę elektronową w stanie normalnym, to niewiele znaczy w kontekście temperatury krytycznej...

Zaloguj się aby komentować

#filmy ktos wie dlaczego porównują barbi do oppenheimer? chodzi o totalną różnice miedzy tymi filmami czy jak:/
smierdakow

Premiera tego samego dnia

Miedzyzdroje2005

@szukajek premiera tego samego dnia i chodzi o to, żeby te filmy ze sobą nie konkurowały. A Barbie to pełnometrażowa reklama zabawek, więc nie ma sensu tym zajmować się szerzej. Zobaczę, gdy trafi na torrenty

moll

@szukajek napędzanie reklamy. Ludzie za darmo nakręcają popyt na obejrzenie obu

Zaloguj się aby komentować

Pierwsza Konferencja Solvaya poświęcona fizyce była historycznym wydarzeniem, które zgromadziło jedne z najbardziej błyskotliwych umysłów początku XX wieku, aby omówić nowe i zagadkowe zjawiska promieniowania i teorii kwantowej. Odbyła się ona w Brukseli w Belgii od 30 października do 3 listopada 1911 r. z inicjatywy belgijskiego chemika i przemysłowca Ernesta Solvaya, który hojnie ufundował konferencję i zaprosił 18 wybitnych fizyków z różnych krajów.

Konferencji przewodniczył Hendrik Lorentz, holenderski fizyk, który wniósł ważny wkład w elektromagnetyzm i teorię względności. Wśród uczestników byli Albert Einstein, Marie Curie, Ernest Rutherford, Max Planck, Paul Langevin, Henri Poincaré i Heike Kamerlingh Onnes.

Konferencja:
Głównym tematem konferencji była natura promieniowania i hipoteza kwantowa, według której energia nie jest ciągła, lecz dyskretna i występuje w pakietach zwanych kwantami. Hipoteza ta została wprowadzona przez Plancka w 1900 roku w celu wyjaśnienia widma promieniowania ciała doskonale czarnego i została poparta przez Einsteina w 1905 roku w celu wyjaśnienia efektu fotoelektrycznego. Było to jednak sprzeczne z klasyczną fizyką Newtona i Maxwella, która zakładała, że ​​energia jest ciągła i gładka. Konferencja miała na celu pogodzenie tych dwóch podejść i zrozumienie implikacji hipotezy kwantowej dla fizyki.

Konferencja została zorganizowana w formie cyklu wykładów poprzedzonych dyskusjami. Wykłady dotyczyły różnych aspektów promieniowania i teorii kwantowej, m.in
• termodynamika promieniowania,
• ciepło właściwe ciał stałych,
• emisja i absorpcja światła,
• budowa atomów i
• właściwości materii w niskich temperaturach.

Dyskusje były ożywione, a czasem gorące, ponieważ wyrażano i dyskutowano różne poglądy i interpretacje. Jednymi z najważniejszych punktów konferencji były:

Przedstawienie przez Einsteina jego hipotezy kwantowej światła, która sugerowała, że ​​światło składa się z cząstek (zwanych później fotonami), które zachowują się zarówno jak fale, jak i cząstki. Zaproponował również wzór na rozkład energii promieniowania ciała doskonale czarnego, który zgadzał się ze wzorem Plancka, ale wyprowadził go z innej perspektywy.

Prezentacja Rutherforda na temat jego jądrowego modelu atomu, który odkrył na początku tego roku, bombardując złotą folię cząstkami alfa. Pokazał, że większość masy i dodatniego ładunku atomu jest skoncentrowana w maleńkim jądrze w jego centrum, otoczonym chmurą elektronów.

Prezentacja Kamerlingha Onnesa na temat jego eksperymentów dotyczących nadprzewodnictwa, które odkrył w 1911 roku, schładzając rtęć do temperatury bliskiej zera bezwzględnego. Pokazał, że opór elektryczny rtęci zanika całkowicie poniżej pewnej temperatury krytycznej, wskazując na nowy stan materii.

Prezentacja Curie na temat jej badań nad promieniotwórczością, których była pionierem wraz ze swoim zmarłym mężem Pierrem Curie. Wyjaśniła, w jaki sposób niektóre pierwiastki spontanicznie emitują promieniowanie i przekształcają się w inne pierwiastki, uwalniając przy tym duże ilości energii.

Pierwsza Konferencja Solvay na temat fizyki była niezwykłym osiągnięciem, które stymulowało dalsze badania i współpracę między fizykami. Zapoczątkowało to również serię Konferencji Solvay, które odbywały się co kilka lat aż do dzisiaj, obejmując różne tematy z zakresu fizyki i chemii. Konferencja jest powszechnie uważana za jedno z najbardziej wpływowych spotkań naukowych, jakie kiedykolwiek zorganizowano, ponieważ była świadkiem narodzin współczesnej fizyki.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kongresy_Solvaya

#ciekawostki #ciekawostki0jcaPijo #nauka #fizyka #historia
0jciecPijo userbar
5070d8a3-246a-4ce2-ba51-e6c73bd98167
e6a0786c-9689-4e87-943c-87905cb9556f
d0162ea9-4704-4ee4-8c43-503034a560a9
ded06f87-7d9f-46b3-9c78-dae518abcfe6
f7a823f1-b139-487d-8785-5ddc7cd7d189
Wyrocznia

Marie Curie


@0jciecPijo Kto to jest? Mógłbyś nam wytłumaczyć Polaku (jak mniemam) dlaczego nie zapisujesz imienia polskiej noblistki na polskiej stronie po polsku?


Maria Skłodowska-Curie się ta wielka Polka nazywała a nie „Marie Curie”. Nie dość, że przeinaczyłeś imię to jeszce pominąłeś polski człon nazwiska. Dlaczego?


Link do Wikipedii:


https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Maria_Sk%C5%82odowska-Curie


Zglaszam dezinformację.

0jciecPijo

@Wyrocznia +1, mój błąd.

Czytałem to po angielsku, fajne więc wrzuciłem w tłumacz i tylko z grubsza poprawiłem gdy zdanie nie miało sensu.

Wyrocznia

@0jciecPijo zgłoszenie nie poszło, bo się nie da.


Dbajmy o swoje dziedzictwo narodowe bo nikt za nas tego nie zrobi. Jak widać zagraniczna Wikipedia zapisuje „Marie Curie” mimo że Pani Skłodowska-Curie nie chciała być Marie Curie chociaż mogła. To jest zwyczajny brak szacunku do tej wybitnej postaci jak i obraza Polski oraz Polaków. Po coś kobieta po ślubie zostawiła sobie dwuczłonowe nazwisko.

UmytaPacha

@Wyrocznia 0jciec przecież wyjaśnił i przyznał się do błędu, wyluzuj

mati3654

@0jciecPijo ciekawi mnie jedna kwestia. W jakim języku wtedy Ci ludzie pomiędzy sobą się porozumiewali na takich konferencjach… już obowiązywał angielski jako lingua franca czy jeszcze francuski a może mieszanka jakaś była i mieli tłumaczy?

bekazhejto

@mati3654 zgaduję, że był to niemiecki. Z uwagi na miejsce obstawiałbym również francuski + tłumaczenie na niemiecki. Angielski zyskał popularność znacznie później.

Zaloguj się aby komentować

#klimat #globalneocieplenie
76e674f4-5929-4cfd-8d46-c018a91bcbb1
Esubane

@Quake ale w tym nic dziwnego nie ma. Miejsca położone na wysokiej szerokości geograficznej ocieplają się szybciej. Najszybciej Arktyka, najwolniej obszary równikowe.


W Polsce też trend wzrostu temperatury będzie wyższy niż globalny. I jest to wiedza znana mi od co najmniej kilkunastu lat. Bo mniej więcej tyle w tym siedzę, zaczynałem na Twojej Pogodzie w 2003, kiedy ten portal miał całkiem niezły poziom.


Teraz TP to jest gorzej niż Super Express.

bimberman

@Esubane dlaczego? czym się różni półkula północna od południowej że nie ocieplają się tak samo? gazy "cieplarniane" podlegają dyfuzji i w całej atmosferze będą w podobnym rozkładzie ?

Esubane

@bimberman główny gaz cieplarniany czyli CO2 - to tak. Różnica wynika z kompozycji lądu i oceanu.


Na półkuli N jest 40% lądu i 60% oceanu

Na półkuli S - 20% lądu i 80% oceanu

w dodatku istotny ułamek tego lądu to Antarktyda, która jest cały rok pokryta śniegiem i ma wysokie albedo. Na półkuli północnej tak nie jest, nawet na biegunie latem temperatura jest dodatnia.

Zaloguj się aby komentować

Może niektórzy nie słyszeli:
Na Arxiv wpadł papier o tytule: Pierwszy nadprzewodnik w temperaturze pokojowej i przy ciśnieniu normalnym.
O co chodzi? Wszystkie znane do tej pory materiały uzyskują nadprzewodnictwo w bardzo niskich temperaturach. Mówimy tu w najlepszym przypadku o schładzaniu ciekłym azotem, czyli temperatury rzędu -170C. I to w najlepszym przypadku.

Zespół badaczy Sukbae Lee, Ji-Hoon Kim, Young-Wan Kwon opublikowali pracę naukową o materiale LK-99 który osiąga nadprzewodnictwo w warunkach takich jak teraz mamy w pokoju, w którym przebywamy.
Jeżeli dobrze rozumiem, to materiał uzyskuje naprężenia wewnątrz sieci krystalicznej dzięki "zanieczyszczeniu" miedzią, wskutek czego pomijany jest wymóg zewnętrznego ciśnienia.

Jeżeli to prawda to jeden z największych przełomów w nauce.

Link do arxiv:
https://arxiv.org/abs/2307.12008

Link do dyskusji na HN:
https://news.ycombinator.com/item?id=36864624

Materiał jest na tyle prosty do zsyntetyzowania, że jeden z użytkowników Twittera jest w trakcie odtwarzania tego efektu w domu xD
https://twitter.com/andrewmccalip/status/1684433849781202944

#nauka #fizyka #nadprzewodnik #odkrycie
w0jmar

@entropy_ 

Gościu to nie może być prawda bo ta Technologia to przełom jak ... Filozofia w Civ 2.


USA nie pozwoli...

entropy_

@w0jmar otwórz sobie link do twatera z mojego postu. Gość z usa to próbuje to w garażu odtworzyć xD

krdk

@entropy_ Czyli niedługo będę mógł zastąpić kabel 3x2,5 kablem 3x1,5?

entropy_

@krdk ¯\_(ツ)_/¯

Na razie bardzo małe prądy tylko

Felonious_Gru

@krdk Już teraz możesz zastąpić przewód 3x2.5mm2 przewodem 3x25mm2, czy to nie cudowne?

moonlisa

@entropy_ Tak tylko jeszcze pragnę ostudzić zapał, bo to nie pierwszy raz jak się słyszy o LK-99. Tu cytat z wiki:


The name LK-99 is from the initials of the two discovers Dr. Lee, and Dr. Kim, and the year of discovery (1999).[5] The pair had originally been working with Professor Choi Dong-Shik (최동식) at Korea University in the 1990s.[6]

The findings were originally submitted to Nature in 2020, but turned down—owing to reservations around Nature's own publication of (falsified) superconductor research by Ranga P. Dias.[6] A patent application was filed in 2021 and granted on 3 March 2023.[7] A Korean trademark application for "LK-99" was filed on 4 April 2023 by the Quantum Energy Research Centre.[8] The findings had been submitted to APL Materials on 23 July 2023 for review.[6]


Google Scholar zresztą nie zwraca jakiejś zatrważającej liczby wyników https://scholar.google.com/scholar?q=LK-99+superconductor a to nie pierwszy raz kiedy podobna publikacja się pojawia. W innych bazach podobna sytuacja. Ktoś jeszcze oprócz nich musiałby to potwierdzić lub obalić (a niestety brak wyników często nie jest publikowany), żeby to miało ręce i nogi. Na świecie jest ogromna liczba zespołów zajmujących się materiałami nadprzewodnikowymi i ktoś już wcześniej musiałby to podchwycić.


To, co mnie też osobiście razi w tym artykule, to jego zawartość ogółem. Nie wiem jaką zgodność ma ten preprint z tym co gdzieś dalej puścili do recenzji. Ale jednak jak się robi tak wspaniałe odkrycia to wypadałoby wspomnieć jak, za pomocą czego, z jaką niepewnością dokonali takich pomiarów. Słupki niepewności to ja tam tylko widzę na magnetyzacji metodami Field Cooling (FC) i Zero-Field Cooling (ZFC). Ale przy tak "słabej" próbce niebagatelne znaczenie będzie miała szybkość przykładania i odpuszczania pola. Nawet się nie doszukałem jakiego rozmiaru była ta próbka. Nie napisali, w jaki sposób podgrzewali, nie ma zdjęcia stanowiska pomiarowego. Tak można by się czepiać, a zawartość jest dość zdawkowa.

entropy_

@moonlisa przyznaję, że dyskusyjna jest wartość merytoryczna.

ALE


  1. Mnie przynajmniej ciekawi tu aspekt wprowadzania naprężeń przy pomocy miedzi w tym przypadku. Wcześniej czytałem o wysokotemperaturowych nadprzewodnikach ale pod niedorzecznymi ciśnieniami. Podejście od drugiej strony czyli zastąpienie zewnętrznego ciśnienia przez wprowadzanie wad do sieci krystalicznej nawet jeżeli nie wypali teraz to byćmoże da się ten pomysł ulepszyć. Ja wcześniej o takim czymś nie czytałem. (No może trochę podobnie produkują Gorilla glass do telefonów)

  2. Od kilku dni jest spory hajp na temat LK99 i dużo osób to próbuje odtworzyć. Kto ma racje okaże się w przeciągu kilku tygodni.

moonlisa

@entropy_ Wszyscy teraz zarobieni przed EUCASem 2023. Na wyniki poczekamy do jesieni. xD

Zaloguj się aby komentować

Rok 1905 nazywany jest cudownym rokiem (annus mirabilis) Alberta Einsteina ze względu na cztery artykuły, które wstrząsnęły podstawami współczesnej fizyki.
Dotyczyły:
- efektu fotoelektrycznego
- ruchów Browna
- szczególnej teorii względności
- równoważności masy i energii
Miał wówczas 26 lat.

#ciekawostki #nauka #fizyka #einstein #ciekawostki0jcaPijo
0jciecPijo userbar
966f9d7d-476a-4fd5-8b9e-149779cf72b4
Kismeth

Dzięki temu oszołom hitler przegrał wojnę, bo gdyby nie to to by miał atomówkę pewnie z 4-5 lat przed tymi co spadły na Hiroszimę, a Amerykanie nie mieliby bomby jądrowej wcale, bo nie zdążyliby jej skonstruować przed upadkiem Waszyngtonu.

milew

@Kismeth Pycha kroczy przed upadkiem. Politycy mają wybór albo pogodzić się z przegraną i ktoś inny rządzi albo wprowadzić terror i dalej być u władzy.

szajza231

@0jciecPijo Jarek, Escobar, Krawczyk, a może Einstein? Wyglada również jak sztampowy piłkarz z lat 80. XX w.

Bigmouthprick

"Ruchów Browna".Chodzi o te podróże Grzegorza do Moskwy?( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zaloguj się aby komentować

#papryka #papryczki #rosliny
hej, byl tu jakis fanatyk papryczek co wrzucał foty z wzrostu i zbiorów itp
mam pytanie
koło marca zasadziłem papryczka piri piri tak z dupy i zaczęło mi to rosnąć obecnie wygląda jak na fotce
pytanie: Kiedy zacznie owocować? czy tam papryczkowac?
3591186c-a638-49b1-ab76-aeea88ec6d1d
Mel

Papryczki piri piri z BPA. Chciałeś swoje i zdrowo, a posadziłeś w puszkach.

szukajek

@Mel no kurde po wzroscie nie wyglada mi to na piri piri

Zaloguj się aby komentować