Zdjęcie w tle

Społeczność

LINUX

205

Linux - linki, dyskusje

Siemano. Od jakiegoś czasu postanowiłem bardziej zagłębić sie w linuksa niż tylko korzystać z niego na codzień. Uczę się głównie komend, trochę skryptów w bashu, vima, liznąłem też odrobinę programowania w Pythonie i c++ (i w Basicu, ale to się nie liczy). Ale ostatnio coś mi się nie chce. Nie wiem czy brać się za to na poważnie i myśleć o przebranżowieniu się czy nie. Lubię ideę otwartego oprogramowania, podoba mi się praca w terminalu, programowanie (przynajmniej te podstawy). No ale jakoś nie wiem, brakuje mi motywacji i nie wiem w jakim kierunku miałbym iść.

#linux #programowanie #gownowpis
ErwinoRommelo

Tez sobie obiecalame ze 24 to bedzie rok linuxa, koncowo mam zamiar przejec calkowicie i osli kutas w dupe microsoftu.

Dalinar_Kholin

@Rollnick2 Z treści twojego wpisu wywnioskować można, że sam nie wiesz, czego chcesz.

Jeśli jesteś obecnie osobą bezrobotną i chcesz się przebranżowić, to masz teraz bardzo dużo czasu na naukę programowania. Sugeruję zacząć od Pythona, gdyż jest bardzo popularnym językiem, jest dużo ofert pracy dla programistów Pythona no i jest prosty w nauce.


I nie bardzo rozumiem, co twój wpis ma wspólnego z Linuxem? Z trzech tagów, których użyłeś w sumie to tylko #gownowpis pasuje... (bez urazy).

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Building OCI Images with Buildah

buildah to narzędzie do budowania obrazów kontenerów od podstaw (FROM scratch), przy użyciu istniejących obrazów a także z działającego kontenera - umożliwia tworzenie obrazów w ustandaryzowanym formacie OCI (obsługiwanym przez Dokera oraz Podmana) lub tradycyjnym formacie Dockera (który także jest obsługiwany przez oba wspominane silniki kontenerów).

#technologia #linux #konteneryzacja #docker #podman #buildah #oci
95b5aad7-154b-453d-9f6b-1e7fbd75559e

Zaloguj się aby komentować

Jako że #riotgames ogłosiło, że Vanguard, ich kontrowersyjny autorski antycheat znany z Valoranta trafi za niedługo do #leagueoflegends to ten memik staje się ponownie aktualny xD.

Próbował ktoś z was kiedyś pograć w lolka na linuxie? I jak wam to wychodziło? Bo zrobiłem 2 podejścia i niestety 2 razy skończyło się tak samo. Mimo, że udało mi się osiągnąć niemal taką samą wydajność jak na Windowsie to niestety gra miała zauważalnego input laga i o ile aramka dało się zagrać to rankeda na wyższym elo już nie za bardzo, a przynajmniej jak dla mnie. Dlatego LoL był zawsze powodem dla którego mam dualboota i jak widać nie zmieni się to w najbliższym czasie
#linux #linuxgaming #linuxmasterrace
406b5669-0621-47a0-a0e7-17e8b965075e
koszotorobur

@Catharsis - świetnie, kolejny dobry powód by używać Linuksa

ZohanTSW

A próbowałeś w ostatnim czasie? Bo w ostatnich miesiącach odczuwam że wiele się zmieniło pod kątem gier

Budo

@Catharsis ale nie czaję, czitujesz, że chcesz na linuksie grać?

Zaloguj się aby komentować

Na wykopie ktoś wrzucił znalezisko z kilkoma grami klonami #opensource

https://wykop.pl/link/7323877/darmowe-klony-znanych-gier

O ile samo znalezisko jest beznadziejne to w komentarzam można kilka gier znaleść. Nie chce mi się komentować na wykopie więc wrzuxam tutaj pod dyskusję swoje typy najlepszych klonów albo gier mocno wzorowanych na oryginalnych. Dodajcie też swoje typy.

OpenRCT2 - implementacja silnika Rollercoastera. Ostatnio pogrywałem i jest bardzo fajna. Do gry są potrzebne oryginalne pliki z RC lub RC2, bo silnik wspiera obie wersje. Polecam.

Julius - reimplementacja Cezara III. Jest też projekt Augustus, który jest forkiem i dodaje sporo nowego.

Simutrans i OpenTDD - lubię wracać do obu tych gier i myślę, że każdy je zna.

Unknown horizonts - coś na kształt starych Anno

Hedgewars - coś w stylu klasycznych wormsów 2d

Pingus - czyli taki klon starego mario. Kiedyś grałem i jako platformówka spoko :)

Jest kilka którym kibicuję i w sumie nie wiem w jakim stanie są obecnie, ale chyba noeskończone
OpenAge - reimplementacja Age of Empires
OpenATDelux - reimplementacja Airline Tycoon

#linux #linuxgaming
bucz

O! jest klon Theme Hospital - corsixth.com

wlasnie mialem grać z młodym od poniedziałku w oryginał

bedzie testowane

e9e94080-fc82-4a5c-8293-b7a713ea0052
ZohanTSW

0A.D. to też z tego co pamiętam takie Age of Empires, zmodyfikowana dwójka

Zaloguj się aby komentować

Catharsis

python3 -m http.server 

Używam codziennie, ale się jarałem jak to odkryłem. Boże jakie to jest przydatne to ja nie mogę.

Zaloguj się aby komentować

Ale jestem pojebany. Wymyśliłem sobie, że to może być powoli czas kiedy mój syn dostanie własny komputer. Dzieciak za kilka dni będzie mieć 8 lat. Smartphona pewnie nie dostanie jeszcze długo bo uważam, że telefon w kieszeni wyrabia sporo niedobrych nawyków, a komputer to jednak coś innego. Obecne dzieciaki mają problem z obsługą myszki, pisaniem na klawiaturze i wszystko przez to, że obecnie dzieci grają na telefonach lub konsolach (25 lat temu używaliśmy komputerów do gier). Udało mi się go zainteresować komputerami dość mocno i nawet w godocie robiłem z nim prostą grę, więc mam nadzieję, że odziedziczył zainteresowanie po mnie Na początek wyszperałem starego lapka sprzed ponad 10 lat i zaczynam przygotowania. Zainstalowałem tam Lubuntu #linux i jeszcze parę rzeczy muszę pokonfigurować.
W sumie ciekawi mnie co o tym myślicie, dalibyście dziecku kompa?

Pomyślałem, żeby nie podawać hasła do wifi i niech używa go tylko offline - przynajmniej przez jakiś czas. Gdy będzie potrzeba to zawsze coś mogę wgrać z mojego konta administratora. Po pewnym czasie stwierdziłem, że to może nie jest najlepszy pomysł, że może lepiej użyć jakiejś aplikacji do kontroli rodzicielskiej i odblokować mu takie strony jak duolingo czy typingclub, aby sobie ćwiczył w wolnych chwilach.
Szperałem, szukałem i w sumie żadna apka mi nie spasowała. Albo zbyt rozbudowane, albo zbyt proste. No i postanowiłem napisać swoją aplikację do kontroli rodzicielskiej. Wczoraj wieczorem zacząłem i w sumie idzie to całkiem nieźle. Wszystko implementuję w #nodejs #typescript i do tego nest.js Aplikacja odpalana jest z uprawnieniami roota i wystawia swaggera. W konfiguracji jest podany klucz publiczny do sprawdzenia JWT, a na moim prywatnym kompie generuję sobie JWT. To co udało mi się zaimplementować w te 2-3 godziny to monitorowanie wszystkich procesów na kompie - odpowiedni serwis generuje zdarzenia i one są odpowiednio obsługiwane. Dzięki temu będę wiedział ile czasu co ma włączone. Muszę jeszcze ogarnąć strategię dzielenia procesów na kategorie no i jeszcze dodać limity i filtrowanie stron internetowych podawane przez swaggera. No i w planach komunikacja z HA po mqtt i takie tam. W sumie myślałem, że to będzie trudniejsze, ale idzie elegancko.
W planach jest, że wyślę na odpowiedni POST do apki i np. będę w stanie zrobić mu bana na określoną grę przez kilka dni. Ale to jest złe
koszotorobur

@dotevo - z pomysłów kontrolowania dzieciom dostępu do internetu to polecam router z zainstalowanym OpenWRT gdzie można dedykować dzieciom jedno radyjko, filtrować ruch sieciowy, włączać i wyłączać internet o określonych godzinach (lub na żądanie) i wiele innych.

Catharsis

@dotevo Przewalone być dzieckiem informatyka xDDD

Meverth

@dotevo u mnie młoda ma windows obok swojego linuxa. Jak powiedziałem, jej czemu ja nie lubię windows, to sama wybrała Linux. Zresztą głównie do net-a, a później minecrafta :]

Na początku było bez ograniczeń, ale przeginała z siedzeniem przy kompie i teraz wyłącza się automatem z cron-a, a logować do kompa może na podstawie `/etc/security/time.conf`. Ograniczenia do sieci ma filtry na routerze.


@dotevo Przewalone być dzieckiem informatyka xDDD

@Catharsis zdecydowanie. Ale nie każdego. Brat zostawił dzieciom windows i płacze. Chodzi i je gania

Zaloguj się aby komentować

Zachęcony przez @koszotorobur wrzucam pierwszą część mojego zbioru aliasów. Niestety, jako że wpisy nie wspierają Markdown, przez co nie mogę użyć Monospace font to wklejam jako obrazek. Jednocześnie wrzuciłem treść w Markdown na PasteBin - https://pastebin.com/NkmBprCX , jeśli chcecie ich używać. Na zdrowie.

#aliasybash #linux #technologia
f3cb8a03-de39-4bc4-ba2c-2836443febf3
wonsz

poza oczywistymi już wspomnianymi aliasami gita:

alias gl='git branch --sort=-committerdate'

alias sup='git submodule update --init --recursive'


i dla symetrii w venvie:

activate() { source $1/bin/activate; }

Catharsis

@ataxbras Dlaczego nie dostałem powiadomienia mimo, że obserwuje tag #linux ? Hmm w wolnej chwili sobie poprzeglądam i ukradnę parę które mi się spodobają xD.

Zaloguj się aby komentować

Drogi użytkowniku #windows, zanim przejdziesz sobie na linuksa, nie zapomnij sprawdzić czy Twój sprzęt jest kompatybilny z Linuksem. Sic! Od dekad nie spotkałem się z problemami ze sprzętem. Linux nie ma problemu z kompatybilnością. To sprzęt ma problem z kompatybilnością z linuksem.

Masz myszkę Logitech G600? Weź kup sobie jakąś zwykłą dwuprzyciskową, albo śmigaj na touchpadzie.
https://github.com/pwr-Solaar/Solaar/issues/1721
It appears that the G600 does not use HID++ and thus cannot be supported by Solaar. I'm closing this issue for now. If I hear back from Logitech that the G600 does use HID++ I'll reopen the issue.

Masz klawiaturę Logitech K340? Też sobie kup coś normalnego po kablu, a nie wydziwiasz. To co masz to jest złom. https://forums.raspberrypi.com/viewtopic.php?t=31411
https://www.linuxquestions.org/questions/debian-26/keyboard-not-working-at-install-931054/
Na każdym Windowsie działa, pod Biosem i UEFI działa, na linuksie nie. Problem znany od 12 lat. Wciąż nie rozwiązany. Z resztą możesz dzielić partycje pod system z poziomu klawiatury ekranowej, w czym problem? Zainstaluj solaara to będzie działać. Jak zainstalować solaara nie mając klawiatury? Ups.

Masz słuchawki 7.1 Logitech 935?
https://www.reddit.com/r/linux_gaming/comments/a2fb0h/trying_to_switch_to_linux_logitech_g933/
Keep in mind - the 7.1 surround on these things is a 'virtual surround' that takes a 7.1 input, does some special sauce on it and turns it into stereo that tries to mimic the 7.1 experience.
I po problemie. Kup sobie jakieś stereo na jacka, a nie będziesz się brandzlować do wirtualnego 7.1, które jest tylko złudzeniem.

Najlepsze jest to, że kiedy powiesz komuś, że masz problemy ze sprzętem pod linuksem to usłyszysz "mam bazę punktów odniesienia pozwalającą mi stwierdzić, że najprawdopodobniej chrzanisz głupoty" więc, żeby udowodnić swoje racje musisz szukać źródeł w internecie, które potwierdzają problemy występujące u Ciebie - inaczej nikt Ci nie uwierzy, a jak już uwierzy to uzna, że problem jest po stronie Twojego sprzętu.

No ale oczywiście, po co używać windows? Zależy Ci na stabilności pracy i kompatybilności ze sprzętem, który posiadasz? Nonsens. Zawsze możesz sobie sam napisać sterowniki. Jeśli używasz windowsa i nie chcesz linuksa to tylko świadczy źle o Tobie, nie chcesz się uczyć linuksa, bo jesteś zaślepiony windowsem. Oczywiście możesz mieć dystrybucję linuksa pod windowsem, o czym Ci żaden użytkownik linuksa nie powie: https://learn.microsoft.com/en-us/windows/wsl/install
Developers can access the power of both Windows and Linux at the same time on a Windows machine. The Windows Subsystem for Linux (WSL) lets developers install a Linux distribution (such as Ubuntu, OpenSUSE, Kali, Debian, Arch Linux, etc) and use Linux applications, utilities, and Bash command-line tools directly on Windows, unmodified, without the overhead of a traditional virtual machine or dualboot setup.

No tylko po co? Sama idea instalowania darmowych linuksowych alternatyw mija się z celem, kiedy już masz na pokładzie windę.
30ohm

@Filip jako osoba zajmująca się od lat programowaniem różnych rzeczy pod tym systemem jestem jednego pewny. Najwięcej do powodzenia mają ci co nic nie wiedzą, a to idealny obraz fanatyka tego systemu. Nie rozumieją, że ktoś chce żeby mu po prostu system działał. Do części sprzętu nie ma sterowników bo producenci mają wywalone, a inni wywalają lachę po paru latach np. nvidia do starszych kart. Niektórych rzeczy nie opłaca robić dla paru osób, ale oni tego nie rozumieją. Oni chcą. Najlepsze jest to, że każdy taki linuksiarz jest w każdej narodowości. Linux na system biurkowy w małej ilości przypadków się nadaje.


Podsumowując najbardziej jęczą że ten system jest taki wspaniały osoby które używają go na 1 max 2 komputerach a jak im się arch linux wysypie to robią reinstall. Osoby które mają wiedzą są zakrzyczane. Mocno zbliżone do tego co można spotkać w skrajnej polityce. Każdy używa co uważa, nie powinno się nikogo zmuszać do pewnych rozwiązań.

szczekoscisk

OP wykopał jakiś pojedynczy problem z klawiaturą z przed 10lat i używa jako główny argument przeciwko Linuxa 😒Ciężko traktować to jakoś poważnie 🙄

Zaloguj się aby komentować

Catharsis

Jest tam podane parę "top-ów" ale moim zdaniem brakuje 2 najlepszych:


  • btop (screen 1) - chyba najwygodniejszy i ma najwięcej funkcji z programów tego typu oraz jest bardzo szybki

  • nvtop (screen 2) - chyba jednyny użyteczny monitor karty graficznej w formie htopa jaki znam (i działa zarówno na AMD jak i Nvidii)

3f4b7447-627c-402b-be52-9e06a22fa6b8
26a03248-e096-4da9-b94a-5b0d975e9ff4
Catharsis

A no i jeszcze zapomniałem, że btop ma też monitor sieci bo mam go domyślnie ukrytego, tak to wygląda z wszystkimi zakładkami otwartymi:

e4a33522-55f3-4f0f-921f-bc4117ade63c
koszotorobur

@Catharsis - aplikacji top-like trochę jest - niemniej bardzo dobra wskazówka (tym lepsza, że wynikająca z doświadczenia)

ataxbras

@koszotorobur Zamiast exa jest teraz eza - używam i chwalę sobie bardzo.

dust i duf też. Ten ostatni z -only-fs ext4 bo inaczej pokazuje mounty snapa.

fd (fdfind) to pierwsza rzecz jaką dorzucam do gołego pingwina. Standardowy find to zawsze była pomyłka.

fzf jest świetny.

jq is nowadays a must.

Resztę znam, ale jakoś mogę bez nich żyć.

koszotorobur

@ataxbras - bez jq dzień stracony

ataxbras

@koszotorobur Przydałby się wątek o aliasach - sam mam setki, ulubionych kilkanaście (np ..="cd ..")

gawafe1241

@koszotorobur powiedz mi czemu zazwyczaj alternatywa jest gorsza? Mniej dopracowana, mniej funkcji, gorzej działa... ( ͡° ͜ʖ ͡°) Photoshop, Office, wymieniać dalej?

ataxbras

@gawafe1241 podaj przykład. Te, które powyżej wymieniłem są zwykle lepsze/wygodniejsze.

Ale coś w tym jest - czasem spotykam jakieś zamienniki, które się krzaczą, nie mają nawet połowy opcji. Wynika to najpewniej z faktu, że oryginalne narzędzia to owoc wielu lat rozwoju.

koszotorobur

@gawafe1241 - a czemu alternatywa życia jaką jest RDR2 jest mniej dopracowana niż prawdziwe życie?

Zaloguj się aby komentować

Używając programu vnStat w systemie #linux można sprawdzić ile wykorzystaliśmy łącza internetowego na naszym komputerze w określonym czasie. Jako, że koniec roku i początek nowego to czas wszelkich podsumowań i zestawień danych to łatwo można sobie zrobić swoje "podsumowanie roku" w zużyciu danych.
vnstat -m -b 2023-01-01 -e 2023-12-31
Powyższa komenda wyświetli nam w terminalu miesięczne zestawienie danych dla podanego okresu (screen 1).

Można też zainstalować sobie pakiet vnStati, który używając danych z vnStat tworzy z nich wykresy.
vnstati -m -b 2023-01-01 -e 2023-12-31 -o net.jpg -L --noedge --noheader
Tą komendą stworzymy plik .jpg z graficznym przedstawieniem wcześniejszych danych (screen 2).

Po co to? Zasadniczo to w moim wypadku nie ma to żadnego zastosowania prócz zaspokojenia ciekawości ale widzę przynajmniej 2 bardzo użyteczne przypadki:

  1. Jeśli mamy limitowane łącze internetowe i chcemy wiedzieć ile nam zostało mniej więcej danych.
  2. Do analizowania ruchu na swoim serwerze. Dostępnych opcji jest dużo więcej i można np wyświetlić dni z ostatniego miesiąca z największym ruchem itp. Zachęcam do sprawdzenia manuala bo jest tam wszystko wytłumaczone.

Sam program jest bardzo lekki, jego daemon nie zużywa mi nawet 4mb ramu. Niestety oczywiście program nie potrafi zbierać danych wstecz więc swoje podsumowanie roczne zobaczycie za rok jeśli zainstalowaliście go dopiero teraz (upewnijcie się że jest włączony w systemd).
#siecikomputerowe #technologia
2ebe9661-ed08-47de-af0c-36f4be4ccd79
2062f6d3-106d-4f01-8be9-d6750a3741cb
Neofetch

Narzędzie do wyświetlenia informacji o systemie z wiersza poleceń napisane w bashu 3.2+.

Niestety nie jest już rozwijanie - ale istnieje bardzo wiele alternatyw: https://beucismis.github.io/awesome-fetch/

#technologia #linux
edcd7f34-beab-4b18-a23f-e38cebb617a6
Catharsis

@koszotorobur O kurdę nie miałem pojęcia, że neofetch nie jest już rozwijany, jak tak patrzę to faktycznie ostatni commit do mastera ponad 2 lata temu, lipa... Ale z drugiej strony to dalej nieźle działa i nie ma z nim problemów, wiem bo jak każdy walnięty użytkownik linuxa co jakiś czas neofetchuje sobie w terminalu bez powodu xd


Jak ktoś przegląda reddita a zwłaszcza r/unixporn to neofetcha na bank dobrze kojarzy i naoglądał się go w każdej możliwej formie i motywie kolorystycznym wiele razy.


Obowiązkowo neofetch z mojego aktualnego złoma w załączniku:

8e5e9593-f16f-4f34-99fc-8f6673bb24da
koszotorobur

@Catharsis - jak ogląda się różne tutoriale to widać, że czasami ludzie mają dodane do .bashrc i odpala im się ze startem terminala.

Oczywiście obowiązkowo używają też Powerlevel10k o którym już zrobiłem wpis kilka miesięcy temu.

Zaloguj się aby komentować

Google Shell Style Guide

Google opublikowało standardy jakie skrypty napisane w Bashu powinny spełniać - polecam się z nim zapoznać i zacząć je stosować!

#technologia #linux #bash
9f12246a-2b30-41d5-82d3-9d06d9806fc6
ataxbras

Nawet sensowny styleguide jak na Google

parapet-inferno

@ataxbras panie, jak mam do zrobienia apkę z dodaniem karty do google pay i czytam co tam natworzyli to ja wolę śmierć przez bunga-bunga

ataxbras

@parapet-inferno Usunęli "don't be evil" i weszli w typowy lifecycle korpośmieci

A na poważnie, to nie spieprzyli tego styleguide, bo coś co ma 35 lat ma tak ugruntowane praktyki, że trzeba bardzo chcieć coś zepsuć. Nie twierdzę, że w Bashu nie można źle pisać, ale to tak niewygodny język skryptowy, że pewne praktyki są do bólu oczywiste, bo każde inne kopią w tyłek. Np. [[]] i [].

redve

Jako linting używać 2 spacji.

Nie 4 jak z jakiegos powodu robi każdy, nie tab jak robi każdy z RIGCZ-em. 2


Nie chce spotkać osoby która stwierdziła że to będzie standard

ZohanTSW

Och ten temat spacja vs tab xD


Co do samego tematu TAB vs space to zaletą używania tabu jest to, że każdy sobie może skonfigurować jak szeroki ma być tabulator i mieć po swojemu, a wadą jest to, że w zasadzie wszędzie trzeba to ustawiać ręcznie. W przypadku spacji jest na odwrót


A dwie spacje wynikają pewnie z tego, że jak narzucają maksymalną liczbę kolumn na 80, to w przypadku 4 spacji przy zagnieżdżeniach szybko się kończy miejsce :P

redve

@ZohanTSW w jakim sensie trzeba ustawiać taby ręcznie?

Catharsis

ehh przydało by się w końcu kiedyś na porządnie nauczyć basha, zawsze piszę na czuja xd. Większość moich skryptów w bashu skończyło tak, że w połowię się wkurzam na basha i przepisuje od nowa na pythona i działa od strzała mimo, że pythona też nie znam i też piszę na czuja, ale python to taki prosty i przyjemny język, że nie trzeba się go uczyć żeby w nim pisać xd.

koszotorobur

@Catharsis - ja jak zacząłem uczyć innych ludzi to stwierdzlem, że koniec z rumakowaniem i nawet mój kod BASHa musi spełniać jakieś podstawowe standardy - bo jak mam wymagać od innych jak nie będę najpierw wymagał od siebie?

Zaloguj się aby komentować