Zdjęcie w tle

Społeczność

LINUX

205

Linux - linki, dyskusje

Hej! W związku z tym że niektórzy uzytkownicy skarżą się, że jest straszna susza na tym tagu, postanowiłem częściej tu coś wrzucać, pomimo tego że jestem linuksiarzem amatorem.
Odnośnie mojego ostatniego wpisu. Zmieniłem sterowniki karty graficznej na otwartoźródłowe. Początkowo bałem się na nie przechodzić, gdyż ostatnim razem gdy je testowałem nie działał mi drugi monitor, zdarzał się czarny ekran przy logowaniu i kilka innych drobnych problemów. Ale teraz, o dziwo, wszystko jest ok. Zero problemów i co najważniejsze działają flatpaki. Jeżeli macie jakieś doświadczenia z otwartoźródłowymi sterownikami to proszę podzielcie się.

#linux
wojownicza_konczyna

@Rollnick2 Kiedyś pamiętam, że gry od Blizzard chodziły lepiej mi na WINE niż na Windowsie, oczywiście dopóki starczało mi RAM w karcie graficznej. Używałem wtedy NVIDIA i sterowniki z projektu Bumblebee. Teraz z nowszą kartą jakaś 4060RTX (chyba, ale laptopowa) mam problem, ale nie miałem czasu się tym zająć na poważnie. Na AMD nigdy nie było żadnego problemu. Używałem Fedory, ale kilka lat temu najłatwiej mi było zainstalować i używać karty NVIDIA na OpenSUSE.

odyshon

@Rollnick2 Używasz nouveau czy nvidia-open?

rm-rf

@Rollnick2 jak byś chciał jakiś rozwinięć tematów to możesz mnie pingować. Mam przeszło 20 lat na Linux przerobione, serwerów przerobiłem tysiące albo dziesiątki tysięcy dla różnych firm hostingowych i dużych firm. Swego czasu ogarniałem infre dla 250k endpointow i paruset serwerów na raz - mowa o sieci akurat nie hostingu. Hostingi to w 7-8 cyfrowych sumach.

Zaloguj się aby komentować

Hej! Mam problem z odpalaniem aplikacji flatpak. Pojawia się na pół sekundy czarne okno i znika. Przy uruchamianiu z wiersza poleceń pojawia się na końcu:

*** stack smashing detected *** terminated

Totalnie nie wiem co to jest i jak temu zaradzić. Podobno ma to coś wspólnego z językiem C, a ja znam się na programowaniu jak użytkownicy wykopu na szacunku do bliźniego. Prosiłbym o pomoc.

#linux #programowanie
jimmy_gonzale

Akurat #linux na wykopie wspominam bardzo dobrze. Mirki bardzo pomocne były. Zastanawiam się czy nie reaktywować konta na wykop właśnie jedynie w tym celu bo tu tag nie żyje.

Rollnick2

Dzięki @koszotorobur tak jak w podanym linku problemem jest sterownik graficzny, niestety nie ma satysfakcjonującego rozwiązania problemu

Catharsis

@Rollnick2 Siedzisz może na czymś rolling release np Arch albo Tumbleweed? Nie znam się generalnie na flatpakach aż tak bardzo ale zauważyłem, że jak się zrobi update jądra systemu i jednocześnie nie zaktualizuje paczek we flatpaku to aplikacje zainstalowane z flatpaka lubią się nie uruchamiać. Miewam tak czasem ze Steamem.

Zaloguj się aby komentować

Jest już podsumowanie roku na Steamie. #linux #linuxgaming mocno xD. Gdyby mi ktoś kilka lat temu powiedział, że będę więcej grał na Linuxie niż Windowsie to bym go wyśmiał. Mam nadzieje, że w przyszłym roku udział Windowsa w tym wykresie będzie jeszcze mniejszy.
06ef13a2-fa77-469d-b5c2-877e06ba0445
dotevo

@Catharsis No i Linux od pewnego czasu ma większy udział w graniu niż macOS. Mam nadzieję, że za jakiś czas przełoży się to na lepsze wsparcie producentów sprzętu.

ZohanTSW

Poważnie się zastanawiam nad dualbootem u siebie, co raz rzadziej wchodzę na windowsa, Steam zrobił świetną robotę dzięki Steam deckowi w popularyzacji tego sprzętu.

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Kiedyś grywałem w gierki używając HeroicGamesLauncher na linuksie, ostatnio sobie zainstalowałem i była fatalna wydajność. Wszystkie gry miały FPS na poziomie 3-5 klatek. Niby proton gierki wspierał, ale tragedia.

No i znalazłem problem. Dzieje się tak na wersji z flatpak na ubuntu. Wersja z deb działa super.
Zostawiam to gdyby ktoś też miał taki problem.

#linux #linuxgaming #epicgames
KLH2

Zostawiam to gdyby ktoś też miał taki problem.


Nie mam i nie będę miał, ale fajnie byłoby, gdyby było więcej tego typu wpisów (nie że o Linuksie, ale nie o żarciu, kotach, diffle i wykopie ).

jestem_na_dworzu

@dotevo lutris też ma takie kłopoty?

Catharsis

@jestem_na_dworzu @dotevo  Generalnie wszystko się rozbija o to, że wersje programów z flatpaka mają osobne sterowniki, biblioteki i środowisko uruchomieniowe. Dlatego oferują kompatybilność na każdej wspieranej dystrybucji bo flatpak zapewnia im wszystko potrzebne do działania.


W teorii wersje z flatpaka zazwyczaj chodzą lepiej niż natywne bo jak to kiedyś mi ktoś wytłumaczył na reddicie: Gdy odpalasz flatpaka to masz 100% pewności że każda biblioteka i sterownik jest optymalnie dobrany pod dany program. A gdy odpalasz natywnie to często można mieć coś w innej wersji, inaczej skompilowane itp co sprawia, że może być mniejsza wydajność.


I mogę to potwierdzić u mnie gry ze Steama działają dużo lepiej gdy korzystam z wersji flatpak niż natywnie. No i wersja flatpak to jedyna opcja aby na współczesnym linuxie bez problemu odpalić stare natywne porty linuxowe np TombRaider bo on się już nie chce uruchamiać na natywnym Steamie bo brakuje mu jakiejś biblioteki.


W wypadku Lutrisa ziomeczki to przemyśleli bardzo dobrze i w ustawieniach można wybrać czy gra ma korzystać z lokalnych bibliotek czy tych, które ma wbudowane Lutris. Więc można sobie odpalić tak i tak i porównać. Ja osobiście miałem najwięcej fps na tych dołączonych do Lutrisa w wersji flatpakowej.

dotevo

@jestem_na_dworzu @Catharsis

Trudno mi powiedzieć. Mam lutrisa w wersji natywnej, ale w sumie spora szansa, że na flatpak będę mieć to samo. W końcu te same libki do karty są używane.


Na Heroic też można wybrać jakiego wine/proton chcesz używać. Czy systemowy czy jakaś specyficzna wersja, testowałem kilkai mając rtx 3060 nawet gry mające 6-7 lat renderowały się jakby skrzat każdą rysował.

Myślę, że flatpak u mnie ma jakiś ograniczony dostęp do gpu. Ale to musiałbym w systemie pogrzebać i posprawdzać.


Ale widziałem na necie, że dużo ludzi pisze o słabej wydajności Heroica, a inni piszą, że u nich śmiga. Obawiam się, że to może być u wielu spowodowane właśnie flatpakiem.

JanPapiez2

Czasami się zastanawiam jak w 2023 roku ktoś może mieć takie podstawowe problemy w obsłudze komputera a później sobie przypominam, że Linuxiarze nie wiedzą nawet czy dane dnia im się uruchomi system bo może jakieś biblioteki się zepsują w trakcie xD

Zaloguj się aby komentować

Kolejny raz po aktualizacji Manjaro mam problem z miejscem na dysku. Usuwam jakieś pierdoły, czyszczę cache i nadal dostępne zero. Dopiero po usunięciu 10+ GB zaczął pokazywać cokolwiek dostępnego. Coś z matematyką też jest słabo - rozmiar: 436G, użyte: 410G, dostępne: 2,9G. Może ktoś to wyjaśnić?
#linux #manjaro #archlinux
30f5bdfb-1fcf-4d61-9e09-e9e71ea696e8
dotevo

U mnie manjaro obecnie działa fajnie, ale miałem taką sytuację wcześniej, że odpalałem aktualizację raz na kilka mc i zawsze był problem. Dochodzę do wniosku, że Manjaro trzeba cały czas trzymać aktualne bo inaczej kaszana

nieinteresujsie

Zgadza się. Wsparcie np. dla sterów nvidii się kończy dla wcześniejszych wersji i masz problem. Ja z aktualizacjami obchodzę się ostrożnie bo net mam tylko mobilny. Czasami mam dość komputerów 😁

dotevo

jeśli wolisz coś stabilnego z długim wsparciem to wybierz jakiegoś LTS np. ubuntu. Używam na służbowym kompie i nigdy nie miałem problemu

ramzes

@nieinteresujsie usuwanie plików otwartych nie zwolni miejsca aż proces zwolni deskryptor usuniętego pliku. Ktoś już wspominał o lsof. Tam będzie się ten efekt objawiał jako pliki 'deleted', ale ktoś już o tym chyba wspominał tu w komentarzach. Również możesz w ostateczności zmniejszyć rezerwę systemu plików, byle nie do 0.

Zaloguj się aby komentować

koszotorobur

@radek-piotr-krasny - ale to jest kobyła - zwykły user czy admin używa jedynie fragmentu funkcjonalności (które trzeba przyznać są użyteczne jak już się człowiek przyzwyczai)... a reszta to jedyni powierzchnia pod kolejną lukę czy zero day... ehhh... czego to jeszcze nie dodadzą do tego molocha...

Zaloguj się aby komentować

#ubuntu

TWORZENIE SKRÓTU APLIKACJI NA PULPIT:

Otwórz okno menadżera plików ze swoją aplikacją.
Otwórz okno menadżera plików z pulpitem (tak, przykryje aktualny pulpit)
Z wciśniętym ctrl+shift przeciągnij aplikację z jednego okienka do drugiego, broń boże na pulpit, tam gdzie masz mieć skrót.
69777151-9a5a-43d5-b496-a9c8487334b1
Klamra

Żeby utworzyć skrót na pulpicie w linuxie, trzeba tutorial? XD

Thereforee

@Klamra Tak a o co chodzi XD


User-friendly, jak to cały linuch

entropy_

@Klamra trochę tak, a trochę nie. Nie wszystkie funkcjonalności dają się przełożyć 1 do 1 z windowsa. W linuksie nie ma skrótów tylko dowiązania i jest subtelna różnica w sposobie działania.

Semicolon

@Dalmierz_Ploza odpowiedź barda


>

Aby utworzyć skrót na pulpicie w systemie Ubuntu, wykonaj następujące kroki:


Kliknij prawym przyciskiem myszy pulpit i wybierz Nowy > Skrót.

W polu Lokalizacja obiektu wpisz ścieżkę do pliku lub folderu, dla którego chcesz utworzyć skrót.

Kliknij Dalej.

Wpisz nazwę skrótu i kliknij Utwórz.

Skrót zostanie utworzony na pulpicie.


Uwaga: Jeśli chcesz utworzyć skrót do aplikacji, która jest zainstalowana w systemie, możesz wyszukać ją w polu Lokalizacja obiektu.


Jak włączyć skrót na pulpicie


Aby włączyć skrót na pulpicie, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz Włącz. Skrót będzie teraz działał po kliknięciu go.


Dodatkowe opcje


Po utworzeniu skrótu na pulpicie możesz dostosować jego ikonę, ustawić skrót klawiszowy i inne opcje. Aby to zrobić, kliknij skrót prawym przyciskiem myszy i wybierz Właściwości.


Oto kilka dodatkowych opcji, które możesz dostosować:


Ikona: Kliknij Zmień ikonę, aby wybrać inną ikonę dla skrótu.

Skrót klawiszowy: Kliknij Klawisze skrótu, aby ustawić skrót klawiszowy dla skrótu.

Opis: Wpisz opis skrótu w polu Opis.

Uprawnienia: Ustaw uprawnienia dla skrótu, klikając kartę Uprawnienia.

Przykłady


Oto kilka przykładów, jak utworzyć skrót na pulpicie:


Utwórz skrót do aplikacji: Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę aplikacji na pasku zadań i wybierz Wyślij do > pulpit (utwórz skrót).

Utwórz skrót do pliku: Kliknij prawym przyciskiem myszy plik i wybierz Utwórz skrót.

Utwórz skrót do folderu: Kliknij prawym przyciskiem myszy folder i wybierz Utwórz skrót.

Mam nadzieję, że to pomoże!

Dalmierz_Ploza

@Semicolon Brak opcji "nowy skrót". Ale za to prawy przycisk na skrócie i uruchom jako program odpala go. Ale trzeba za każdym razem tak klikać.

szczekoscisk

Wniosek? Używaj terminala 😁

Zaloguj się aby komentować

Prucjusz

Cholera. Najpierw cyberpunk, a teraz to.

Zaloguj się aby komentować

Windows:
Masz raidzika? Wspaniale! Będę chodził o wiele szybciej, przeklikaj tylko instalator, odpal Windows Update i ciesz się komputerem!
Ubuntu:
RAID? Nieee... wali mnie to, że dopiero mnie zainstalowałeś na partycji, którą sobie utworzyłeś dzięki mnie na swoim dysku RAID. CHCĘ SYSTEM NA NORMALNYM DYSKU! UUID SIĘ NIE ZGADZA.
Spierdalaj.
ZohanTSW

A spróbuj może Fedorę, nie bawiłem się w RAID ale kojarzę że w instalatorze są jakieś opcje do tego

Dalmierz_Ploza

@ZohanTSW Nah, cierpliwość mi się skończyła.

Rzucam systemy na oddzielne dyski i sobie będę w biosie w razie potrzeby wskakiwał na Windowsa.

entropy_

@Dalmierz_Ploza albo jak cywilizowany człowiek możesz sobie zainstalować ubuntu w windows subsystem for linux (WSL) i mieć wszystko na raz bez kłopotów xD

Zaloguj się aby komentować

Zachciało mi się ubuntu.
Ale żeby było tak by mieć jakiegoś jopka w rękawie to na dysku (raid 0), jak to poradniki mówią, zainstalowałem sobie najpierw W10 w trybie UEFI.
Następnie, jak poradniki wskazują, należy w instalatorze ubuntu wybrać opcję, że chce się mieć dual boota z win.
No ale fak ju użytkowniku. Nie dla ciebie łatwy proces instalacji.
"no detected operating systems"
No sobie myślę, huj, będę sobie z biosa wybierał, wszak z windowsa już będę korzystał tylko awaryjnie.
No to mu wskazuje partycję gdzie chcę mieć ubuntu.
Super. Instalacja leci, pyk pyk pyk, pakiety poinstalowane.
REBOOT iiiiii...
Gave up waiting for root file system device. Common problems:
Boot args (cat /proc/cmdline)
Check rootdelay= (did the system wait long enough?) Missing modules (cat /proc/modules; ls /dev)
ALERT! UUID=C025f430-2b2f-40ec-b334-da8e827a9a51 does not exist. Dropping
BusyBox v1.30.1 (Ubuntu 1:1.30.1-4ubuntu6.4) built-in shell (ash) Enter 'help' for a list of built-in commands.

ehh... nie chce mi się z tym bawić
Thereforee

@Dalmierz_Ploza "ubuntu"


Ha ha ha.

Ubuntu to jest syf i malaria. To gówno potrafi sypać błędami po samej instalacji na czysto. Środowisko graficzne niezależnie od wyboru potrafi się sypać. Ja nie wiem, jak oni osiągnęli ten wspaniały poziom ale nawet Microsoft ze swoim autyzmem nie potrafi ich dogonić.

panek

A mi zawsze działa Ubuntu najlepiej

eltomas

>jakiegoś jopka w rękawie to na dysku

#50kopjejekzawpis

xD

Zaloguj się aby komentować

Magiczny jednoliniowiec BASHa wykorzystujący dwie funkcjonalności komendy GNU sed:


sed '/regexp/,/regexp/ s/regexp/replacement/'

Komenda najpierw znajduje określoną sekcję pomiędzy dwoma wyrażeniami regularnymi /regexp/,/regexp/ a następnie w tej sekcji wykonuje substytucję wartości zdefiniowaną w s/regexp/replacement/.

Sprawdza się podczas modyfikowania plików konfiguracyjnych INI oraz TOML lub innych posiadających zdefiniowane sekcje, gdzie wartości w sekcjach się powtarzają (innymi słowy nie są unikalne dla całego pliku konfiguracyjnego).

Przykład gdzie wartość "xxx" zostanie zamieniano na "zzz" tylko w sekcji "[aaa]":
echo -e '[aaa]\nxxx\n[bbb]\nxxx\n[ccc]\nyyy' | sed '/^\[aaa\]/,/^\[/ s/xxx/zzz/'

Przykład gdzie wartość "xxx" zostanie zamieniano na "zzz" tylko w sekcji "[bbb]":
echo -e '[aaa]\nxxx\n[bbb]\nxxx\n[ccc]\nyyy' | sed '/^\[bbb\]/,/^\[/ s/xxx/zzz/'

#technologia #linux #bash #oneliner #sed
17845825-86de-4f9e-b271-0adee16a784f

Zaloguj się aby komentować