Zdjęcie w tle
Astronomia

Społeczność

Astronomia

817

Wszystko czego szukasz na temat astronomii.

LOFAR radioteleskop dzięki, któremu stworzono pierwsze mapy wszechświata na niskich częstotliwościach. Wymagało to sporego wysiłku i szczególnej kalibracji, ponieważ ziemska jonosfera wcześniej uniemożliwiała takie badania.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/radioastronomowie-omijaja-atmosfere-ziemska-dzieki-nowej-technice-kalibracji

Zaloguj się aby komentować

CzosnkowySmok

@conradowl ogólnie sypią się teorie jak domino. Wszystkiemu winna technologia xD

conradowl

@CzosnkowySmok i bardzo dobrze

CzosnkowySmok

@conradowl jak kilka lat temu rozmawiając o ciemnej materii wszyscy chcieli mnie zjeść jak twierdziłem, że nie ma żadnej ciemnej materii.

Dzisiaj już nie jestem wyzywany z tego powodu

MiernyMirek

@conradowl udzielam odpowiedzi: okoń

dsol17

Wystarczy nie być rasistą i założyć,że oprócz dziur czarnych które kradną są i białe które po prostu dają.


Ta,wiem jak to brzmi Ale to fizyka teoretyczna,naprawdę: https://en.wikipedia.org/wiki/White_hole


A i tak naprawdę to zresztą nie trzeba do tego nawet białych dziur,wystarczy zrozumieć,że galaktyki które powstały wcześniej to miejsca gdzie we wszechświecie było większe zagęszczenie materii - ujmując powstanie wszechświata w kategoriach prawdopodobieństwa itd wszystko się 100% zgadza. Więcej materii - większe czarne dziury w lokalnych miejscach większego zagęszczenia materii. A w obszarze mniejszego zagęszczenia galaktyki powstały później bo zanim grawitacja i te sprawy zebrały tą materię do kupy to...


Oczywiście to co piszę powyżej to trochę uproszczenie bo ruch galaktyk,materii w przestrzeniach "międzygalaktycznych" itd to dużo bardziej złożone rzeczy - ale większych i bardziej masywnych czarnych dziur to się chyba należało spodziewać.

conradowl

@dsol17 w tym rzecz, że to co jest jest w dużo większej skali niż to czego się spodziewano, a galaktyki w takim zagęszczeniu materii też powinny być duże.

Ale temat jest szeroki i wciąż mocno teoretyczny. Fajnie, że się też interesujesz tymi kwestiami. Pozdrawiam

dsol17

@conradowl O ile dobrze rozumiem współczesną astrofizykę - każda jedna galaktyka w centrum ma ogromne gwiazdy albo wręcz czarne dziury**.A orbitowanie wokół czegoś to tak naprawdę rodzaj bardzo powolnego "spadku" lub rzadziej ucieczki z studni grawitacyjnej *.** Więc jak taka galaktyka jest stara to taki "odkurzacz w centrum" zwany czarną dziurą trochę już tej materii zassał.


A na start no to wiesz... jak pisałem poprzednio (choć trochę inaczej to zapisując) astrofizycy sugerują,że miejsca zawierające dużo materii powstały dzięki fluktuacjom w obrębie "młodego" wszechświata - a,że były to miejsca z dużym zagęszczeniem tej materii więc te czarne dziury miały z czego powstać.


No teoria teorią, a to jest interesujące też i od strony praktycznej,bo wiesz - kminienie z astrofizyką to próba rozkminienia też czy istnieją sensowne sposoby na podróże powyżej prędkości światła. Jak byłem mały to nie takiego hopla miałem na temat takich rzeczy,no ale życie jest jakie jest itd itp


Pozdrawiam.


PS *Studnia grawitacyjna na obrazku to wbrew pozorom bardzo ciekawa koncepcja. I użyteczna. Zrozumienie,że satelity i nie tylko orbitujące wokół ziemi są w baaaaaaaaaaaaaaaardzo powolnym spadku robi wrażenie.np: księżyc "ucieka" ale powoli: https://geekweek.interia.pl/astronomia/news-codziennie-od-nas-ucieka-czy-ziemia-moze-stracic-ksiezyc,nId,6736954

933983c7-0f97-4911-a658-84b4062d0303
a3ff5bdb-a09e-4e1b-a96c-b41ff4eb8fbb

Zaloguj się aby komentować

Supernowa SN 1987A, najświeższa z pobliskich, dalej skrywa główną pozostałość po kataklizmie z 1987. Wciąż nie udaje się bezpośrednio zaobserwować gwiazdy neutronowej, ale są dowody pośrednie na istnienie pulsara. Ostatnio swoje 3 grosze do badań dołożył Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.

#astronomia #astrofotografia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/detekcja-sladow-gwiazdy-neutronowej-w-sn-1987a-z-pomoca-teleskopu-webba

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Masakra. Zapomniałem przed sesją sprawdzić jaki filtr mam założony, więc jedna nocka poszła na cele edukacyjne
Ale przynajmniej mogę Wam pokazać jak wiele daje zastosowanie filtrów wąskopasmowych.
Stacki wstępnie wyciągnięte, bez dalszej obróbki.

Poniżej Ameryka północna z filtrem uv/ir cut i duobandem sv220.
Obie sesje po 3 godz.
Asi 585mc | Nikkor 80-200 ED 135mm f5.6

Z uv/ir cut może gwiazdy wykorzystam

#astrofotografia #astronomia
5c97791d-a957-4265-8ca6-44dfb2ed4182
369213fb-736f-497b-8204-43f38488ccd1
TymczasowyNick66

@m-q Pierwszy raz robię Amerykę, ale już mi się ten rejon podoba. Ilość i złożoność struktur powala. Myślę że tutaj będę musiał powalczyć wąskimi kadrami z pomocą EDka.

m-q

@TymczasowyNick66 cały Łabędź to jest kopalnia złota, dla wszystkich ogniskowych

Zaloguj się aby komentować

Dzisiejszonocne podejście do M13. Tak jak pisałem (gadałem?) w nocy w poprzednim wątku, na koniec zaplanowanej pracy spróbowałem zrobić kilka zdjęć Messierów.

Gromada Kulista w Herkulesie (M13) była sfotografowana na 70 klatkach po 20 sekund, ale mój komputer ma problem żeby je poskładać. Moim błędem było zapisywanie zdjęć w pełnej klatce, bez binningu (32 MB na zdjęcie). Następnym razem będę obserwował z binningiem 2x2, żeby komputer dał radę poskładać wszystkie zdjęcia. Poniższe foto powstało po złożeniu zaledwie 30 klatek, a laptop pracował przez kilka godzin. Redukcji na flat nie było, ale będzie.

Poskładane foto kolejnego Messiera jakoś w przyszłości :).

#astrofotografia #astronomia
No i moje randomowe astrorzeczy -> #badespace
47d87998-84f8-4067-a4cf-3e1d1d2fbaf9
Pouek

@bade o patrz, a ja wczoraj akurat rozdzielałem Herkulesa ogniskową 6mm, pięknie ją było widać mimo słabego seeingu. Foteczka pryma sort

nyszom

@bade takie pytanie od lamusa: jak takie zdjęcie ma sie do tego co można zobaczyć na własne oczy patrząc przez porównywalny teleskop?

bade

@nyszom Wiele zależy od jasności nieba, rozmiaru teleskopu (średnica "dziury wejściowej"), jego ogniskowej ("długości teleskopu") oraz użytego okularu. Ale w miejscu, z którego obserwowałem ten sam teleskop pozwoliłby Ci zobaczyć M13 jak plamkę rozlanego mleka (przy jasnym niebie, tj. Księżyc + zła jakość powietrza) lub jako kopczyk diamencików widziany od góry. Tak, byłbyś w stanie okiem dostrzec, że w tym kopczyku są pojedyncze gwiazdy.


Jak pojedziesz pod ciemne niebo (np. Bieszczady lub okolice Lubaczowa, jak Tymce) i będziesz mógł luknąć przez ~40 cm Dobsona, do dostrzeżesz coś podobnego do tego co jest na zdjęciu, ale będzie mniejsze i ciut ciemniejsze.

michal-g-1

spróbowałem zrobić kilka zdjęć Messierów.

No ok, ale... ktoś już zrobił takie zdjęcia

A na necie masz w lepszej rozdzielczości i głębszych kolorach.

bade

@michal-g-1 Teraz mi to mówisz? Ech

Zaloguj się aby komentować

Nocna nitka z gwiazdogaworzenia #badespace
Pewnie większość z Was wybyła już na długi majowy weekend. Ja też wybyłem. Ale do "pracy", która teraz jest ratującym nerwy hobby. Prognoza jest zaskakująco dobra, więc pewnie posiedzę przy teleskopie do rana i wtedy z buta ruszę do domu przez lasek Wolski.

Dzisiaj w planach ułożyć dane do archiwów i rozdzielić je pomiędzy uczniów, którzy mają ze mną pracować do kolejnego artykułu. Teleskop będzie sobie monitorował T CrB (układ kataklizmiczny) samoczynnie przez parę godzin, a ja będę tylko co godzinę zaglądał, czy nie trzeba przestawić kopuły. A po pierwszej w nocy przestawię sprzęt na M101 i spróbuję zebrać więcej danych do astrofoto. Zachęciły mnie próby sprzed paru dni.

Udanej nocy :). Jeśli coś będzie się działo, będę dodawał update w komentarzach tutaj.

#astronomia #krakow
6bc46b54-0d00-41f0-b260-172f94225c48
bade

A jednak sięgnąłem po mikrofon. Jest 1:30 w nocy. Pora podjąć decyzję odnośnie zmiany obiektu.

https://streamable.com/6h4cv0

bade

@Oczk No i coś Ty zrobił. 25 minut naświetlania wyprodukowało mi plik tymczasowy po stackowaniu na 72 GB xD. I nie, nie zdecydowałem się na M101, bo już była za blisko Balic. Poszedłem w łatwe rzeczy. Jak się uda stackowanie, a komputer mi nie wyparuje, to wrzucę wynik jutro (dziś).

Oczk

@bade no to czekam z niecierpliwością Ja tam nic nie zrobiłem, nie mój teleskop

Zaloguj się aby komentować

Jutro (1 maja) w Krakowie Słońce wzejdzie na azymucie 65 stopni. Stojąc na Kopcu Kraka będzie można zaobserwować wschodzące Słońce nad Kopcem Wandy.

Na tej samej linii leży Obserwatorium UJ oraz Kopiec Piłsudskiego.

#krakow #astronomia #beltane
Randomowe astrorzeczy --> #badespace
bade

@spinorbital o grubość kciuka na lewo

Zaloguj się aby komentować

Jedna z sond zrzuconych w atmosferę Wenus miała w sobie 13.5 karatowy diament.

Fragment z "Kosmosu" Carla Sagana.

#wenus #kosmos #astronomia #podatki #ciekawostki
c1561029-c775-406b-9247-6be2bad671a8
Pan_Buk

@Deykun Przypomniał mi się "Parytet żelaza" Henry Kuttnera, jak Ziemianie polecieli na Wenus, ale w tamtejszym systemie monetarnym wszystko było oparte na parytecie żelaza, a złoto było tylko bezwartościowym śmieciem. Polecam.

d_kris

@Pan_Buk Podobny motyw z bezcennym żelazem był w Glizdawcach Orsona Scotta Carda. Swoją drogą książka bez szału ale i bez tragedii.

Zaloguj się aby komentować

Potwierdziły się przypuszczenia, że centra galaktyk są miejscami, gdzie najczęściej można spotkać gwiazdowe czarne dziury, a co za tym idzie także interakcje między nimi. Jest to bardzo ciekawa informacja dla całkiem świeżej dziedziny nauk astronomicznych, chodzi o fale grawitacyjne.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/w-centrach-galaktyk-odkryto-duze-zageszczenie-czarnych-dziur

Zaloguj się aby komentować

Na zakończenie nocnej aktywności ( poprzedni wpis ) zrobiłem siedem zdjęć galaktyki M101 i złożyłem w jedno. Pewnie byłoby lepsze, gdybym zebrał więcej danych, nie było pełni Księżyca i gdybym nie obserwował z Krakowa No ale jest.
#pokazgalaktyke

Randomowe astrorzeczy -> #badespace
+ #astronomia i proszę nie krzyczeć, ale zaryzykuję #astrofotografia
ac89e5b0-bfb9-45b6-a6e9-e44cb6ea558a
Oczk

+ #astronomiai proszę nie krzyczeć, ale zaryzykuję #astrofotografia

@bade chyba sobie żartujesz, że ktoś ma tu krzyczeć za prawdziwie profesjonalne zdjęcie XD

Mor

@Oczk Aaaaaa!!!

dzangyl

@bade ładne, a moje amatorskie byle co poniżej

bf14fa2c-90a8-4d31-8a2d-dee54a3f9de4
m-q

@dzangyl a to moja wersja, ale z obiektywu zaledwie 135 mm. Jest lekko widoczna supernowa SN 2023ixf

6f93bcac-aa39-4234-ba52-0a98dfe1b238
bade

@m-q Ach, to o tej SN mówiłeś Nie tak blisko jądra, ale teraz już rozumiem :))

Bardzo fajne zdjęcie!

Oczk

@bade w lewym górnym rogu to jakaś chmurka, refleks czy co?


I jak długi czas naświetlania na jedno zdjęcie?

bade

@Oczk odbicie wewnętrzne, niestety. Dziś w ogóle robiłem testy kamery, żeby wiedzieć jak się ona zachowuje w różnych nastawach. Będzie jeszcze roboty z nią.


To jest złożenie siedmiu (nie sześciu, jak się okazuje, ale śpiący bade jest śpiący) zdjęć w filtrze Bessela R, każde zdjęcie 90s; redukcja na darki i flaty.

Oczk

@bade a w profesjonalnych sprzętach używacie guidingu, czy montaże są na tyle porządne, że guiding nie jest konieczny?


Jak na raptem 10 minut to piękny widok, nie powiem

Zaloguj się aby komentować

Poprzeczki w galaktykach spiralnych i dyskowych uznawano się za przejaw zaawansowania ewolucyjnego, dojrzałości. Czułość JWST pozwoliła na zerknięcie w przeszłość znacznie dokładniej i zobaczyć, że 20% galaktyk z czasów 8-9 mld lat temu posiada te poprzeczki. Chyba nadszedł czas na przemyślenie teorii ewolucji galaktyk.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/poprzeczki-gwiazdowe-pokazuja-ze-galaktyki-ewoluowaly-szybciej-niz-wczesniej-sadzono
Układy kataklizmiczne same się nie zaobserwują.
Pozdrówka spod kopuły.

#badespace
No i w sumie to #astronomia i podziękować #krakow za łunę ( ͠° ͟ʖ ͡°)
d05a29d7-a5b3-480d-a7d8-f863d69b4470
bade

@starszy_mechanik Spokojnie. Trzymam go.

Rudolf

@bade szanuje mnogosc zainteresowan uzytkownikow tego portalu ale wlasciwie to po co ogladac jakies uklady katalizatorow na niebie

dzangyl

@Rudolf chyba żart (katalizatory) i ironia (całość), ale najlepsza odpowiedź na każde tego typu pytanie to" "Bo można"

Rudolf

@dzangyl i to jest dobra odpowiedź. zawsze jakieś ambite hobby te kataklizmy. dobrze że na hejto nikt nie zbiera mumii

a6368a78-7c48-432b-9ea0-dd03df22c06a
Pouek

@bade a co się dzieje poza wielkim wyczekiwaniem aż T-CrB jebnie?

bade

@Pouek tysiące rzeczy się dzieje na raz, tyle że są rozrzucone po bardzo małych niszach. Na przykład zawsze trwa monitoring kilkuset układów typu nowa karłowata. Albo można prowadzić pomocnicze obserwacje jednorazowych wydarzeń zgłoszonych telegramami lub alertami. Tutaj myślę chociażby o mikrosoczewkowaniu lub obserwacji pomocniczej jakichś nietypowych nowych. T CrB jest najbardziej medialna teraz. Dziś w nocy było dobrze widoczne migotanie jej dysku akrecyjnego. Normalnie się nie zajmuję układami symbiotycznymi, ale jak mam możliwość pozbierać sobie dane czegoś, co wydarzy się raz w moim życiu, to czemu nie.

Pouek

@bade polecisz jakiś wycinek nieba na który warto teraz skierować amatorski teleskop pod kątem układów którymi się zajmujesz? Czy to nie ta liga? :V Możliwe że dziś w końcu będę miał warunki, po raz pierwszy od chyba miesiąca

Zaloguj się aby komentować

Galaktyka karlowata I Zwicky 18, uznawana za takiego "pierwotniaczka" w lokalnym kosmosie. Taka opinia bierze się z bardzo niskiej metaliczności, która wg. badaczy przypomina pierwsze galaktyki z przed 13 mld lat. Ostatnio, łaskawie spojrzał na nią Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/galaktyka-i-zwicky-18-w-podczerwonym-kadrze-jwst

Zaloguj się aby komentować

#hejtonaksiezycu

Zegar tyka ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Z racji zbliżającej się dłuuugiej majówki, proponuję przedłużyć termin składania prac do 5-6 maja.
Podobno pogoda ma się poprawić i do tego księżyc będzie w dobrej fazie (tyle że polować trzeba będzie na wschody ok 3-5 rano).
paulusll_2

@TymczasowyNick66 Mam zamiar cyknąć zdjęcie w niedziele;) Pogoda od 2 tyg tragiczna....

TymczasowyNick66

@paulusll Z jednej strony spoko. Jest dużo sprzętu na giełdach w dobrych cenach

paulusll_2

@TymczasowyNick66 nikt normalny na jesień nie kupuje takiego sprzętu

Zaloguj się aby komentować

Dzisiejszy wieczorny #apod w formie filmiku
https://www.astrobin.com/ofwbla/
Autor: Borja Serra https://www.astrobin.com/users/borjeim/

Co tu dużo pisać, zachęcam do obejrzenia na astrobinie pięknej zorzy z okolic Korsyki.

Jako ciekawostkę mogę tylko podać etymologię nazwy. I kontekst dla której chcę o tym wspomnieć:

Otóż co jakiś czas, w okolicach kiedy zorze polarne widoczne są nad całą Polską a i dalej, nierzadko padają głosy że "coś złego się dzieje", skoro zorze polarne widoczne są tak daleko od bieguna.

Otóż, nic bardziej mylnego. Łacińska nazwa Aurora Borealis (aurora australis na południu) pochodzi z mitologi rzymsko-rzymskiej. Aurora - bogini brzasku, świtu i właśnie zorzy polarnej :v
Boreas (Boreasz) - bóg wiatru północnego; Notus (Auster) - bóg wiatru południowego.

A więc mamy światła przygnane wiatrem z północy bądź południa. A nazwę tę nadał Galileusz, obserwując "światła północne" w 1619 roku... w Rzymie.
Także zorze są znane w całym basenie morza śródziemnego już od dawien dawna i nic "niezwykłego" się nie dzieje że czasem je zobaczymy i u nas

#astronomia
Edit: zdjęcia zorzy zostały zrobione niedaleko Korsviki w pobliżu Trondheim w Norwegii, nie na Korsyce - przepraszam, jak widać dla mnie to już była późna godzina :d
Oczk userbar
590535e3-73d2-42c5-8dc3-c356d3d275ea
General_Kenobi

@Oczk 


pięknej zorzy z okolic Korsyki.


coś mi się nie chciało wierzyć w tę Korsykę i miałem rację - zdjęcia zorzy zostały zrobione niedaleko Korsviki w pobliżu Trondheim w Norwegii


jeśli taka zorza byłaby widoczna nad Korsyką, to prawdopodobnie u nas gołym okiem wyglądałoby to bardzo podobnie


ciekawostka piękna, chociaż wystarczyło tylko doczytać poprawnie opis pod nagraniem

Oczk

@General_Kenobi japitole, co ja tam napisałem xD dzięki za sprostowanie!

Zaloguj się aby komentować

Formowanie się młodych gwiazd z dysków nie jest procesem spokojnym. Noworodkom gwiezdnym zdarza się "kichnąć" w dość widowiskowy sposób przy okazji rozrzucając materiał i rozładowując pola magnetyczne.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/wyrzuty-strumieni-magnetycznych-moga-nam-powiedziec-o-formowaniu-sie-gwiazd

Zaloguj się aby komentować

Latający Lis odkryty w gromadzie Hydry. Na ten moment nie wiadomo co to może być, skupisko namagnesowanej plazmy, tyle o obiekcie można powiedzieć. Więcej informacji uzyskamy zapewne dopiero po uruchomieniu czulszego, nowocześniejszego sprzętu.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/odkrycie-rozproszonego-radiozrodla-w-gromadzie-w-hydrze

Zaloguj się aby komentować