#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/radioastronomowie-omijaja-atmosfere-ziemska-dzieki-nowej-technice-kalibracji
Zaloguj się aby komentować
Społeczność
Wszystko czego szukasz na temat astronomii.
Zaloguj się aby komentować
@conradowl ogólnie sypią się teorie jak domino. Wszystkiemu winna technologia xD
@CzosnkowySmok i bardzo dobrze
@conradowl jak kilka lat temu rozmawiając o ciemnej materii wszyscy chcieli mnie zjeść jak twierdziłem, że nie ma żadnej ciemnej materii.
Dzisiaj już nie jestem wyzywany z tego powodu
@conradowl udzielam odpowiedzi: okoń
Wystarczy nie być rasistą i założyć,że oprócz dziur czarnych które kradną są i białe które po prostu dają.
Ta,wiem jak to brzmi
A i tak naprawdę to zresztą nie trzeba do tego nawet białych dziur,wystarczy zrozumieć,że galaktyki które powstały wcześniej to miejsca gdzie we wszechświecie było większe zagęszczenie materii - ujmując powstanie wszechświata w kategoriach prawdopodobieństwa itd wszystko się 100% zgadza. Więcej materii - większe czarne dziury w lokalnych miejscach większego zagęszczenia materii. A w obszarze mniejszego zagęszczenia galaktyki powstały później bo zanim grawitacja i te sprawy zebrały tą materię do kupy to...
Oczywiście to co piszę powyżej to trochę uproszczenie bo ruch galaktyk,materii w przestrzeniach "międzygalaktycznych" itd to dużo bardziej złożone rzeczy - ale większych i bardziej masywnych czarnych dziur to się chyba należało spodziewać.
@dsol17 w tym rzecz, że to co jest jest w dużo większej skali niż to czego się spodziewano, a galaktyki w takim zagęszczeniu materii też powinny być duże.
Ale temat jest szeroki i wciąż mocno teoretyczny. Fajnie, że się też interesujesz tymi kwestiami. Pozdrawiam
@conradowl O ile dobrze rozumiem współczesną astrofizykę - każda jedna galaktyka w centrum ma ogromne gwiazdy albo wręcz czarne dziury**.A orbitowanie wokół czegoś to tak naprawdę rodzaj bardzo powolnego "spadku" lub rzadziej ucieczki z studni grawitacyjnej *.** Więc jak taka galaktyka jest stara to taki "odkurzacz w centrum" zwany czarną dziurą trochę już tej materii zassał.
A na start no to wiesz... jak pisałem poprzednio (choć trochę inaczej to zapisując) astrofizycy sugerują,że miejsca zawierające dużo materii powstały dzięki fluktuacjom w obrębie "młodego" wszechświata - a,że były to miejsca z dużym zagęszczeniem tej materii więc te czarne dziury miały z czego powstać.
No teoria teorią, a to jest interesujące też i od strony praktycznej,bo wiesz - kminienie z astrofizyką to próba rozkminienia też czy istnieją sensowne sposoby na podróże powyżej prędkości światła. Jak byłem mały to nie takiego hopla miałem na temat takich rzeczy,no ale życie jest jakie jest itd itp
Pozdrawiam.
PS *Studnia grawitacyjna na obrazku to wbrew pozorom bardzo ciekawa koncepcja. I użyteczna. Zrozumienie,że satelity i nie tylko orbitujące wokół ziemi są w baaaaaaaaaaaaaaaardzo powolnym spadku robi wrażenie.np: księżyc "ucieka" ale powoli: https://geekweek.interia.pl/astronomia/news-codziennie-od-nas-ucieka-czy-ziemia-moze-stracic-ksiezyc,nId,6736954
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
@m-q Pierwszy raz robię Amerykę, ale już mi się ten rejon podoba. Ilość i złożoność struktur powala. Myślę że tutaj będę musiał powalczyć wąskimi kadrami z pomocą EDka.
@TymczasowyNick66 cały Łabędź to jest kopalnia złota, dla wszystkich ogniskowych
Zaloguj się aby komentować
@bade o patrz, a ja wczoraj akurat rozdzielałem Herkulesa ogniskową 6mm, pięknie ją było widać mimo słabego seeingu. Foteczka pryma sort
@bade takie pytanie od lamusa: jak takie zdjęcie ma sie do tego co można zobaczyć na własne oczy patrząc przez porównywalny teleskop?
@nyszom Wiele zależy od jasności nieba, rozmiaru teleskopu (średnica "dziury wejściowej"), jego ogniskowej ("długości teleskopu") oraz użytego okularu. Ale w miejscu, z którego obserwowałem ten sam teleskop pozwoliłby Ci zobaczyć M13 jak plamkę rozlanego mleka (przy jasnym niebie, tj. Księżyc + zła jakość powietrza) lub jako kopczyk diamencików widziany od góry. Tak, byłbyś w stanie okiem dostrzec, że w tym kopczyku są pojedyncze gwiazdy.
Jak pojedziesz pod ciemne niebo (np. Bieszczady lub okolice Lubaczowa, jak Tymce) i będziesz mógł luknąć przez ~40 cm Dobsona, do dostrzeżesz coś podobnego do tego co jest na zdjęciu, ale będzie mniejsze i ciut ciemniejsze.
spróbowałem zrobić kilka zdjęć Messierów.
No ok, ale... ktoś już zrobił takie zdjęcia
A na necie masz w lepszej rozdzielczości i głębszych kolorach.
@michal-g-1 Teraz mi to mówisz? Ech
Zaloguj się aby komentować
A jednak sięgnąłem po mikrofon. Jest 1:30 w nocy. Pora podjąć decyzję odnośnie zmiany obiektu.
@Oczk No i coś Ty zrobił. 25 minut naświetlania wyprodukowało mi plik tymczasowy po stackowaniu na 72 GB xD. I nie, nie zdecydowałem się na M101, bo już była za blisko Balic. Poszedłem w łatwe rzeczy. Jak się uda stackowanie, a komputer mi nie wyparuje, to wrzucę wynik jutro (dziś).
@bade no to czekam z niecierpliwością
Zaloguj się aby komentować
a pojutrze?
@spinorbital o grubość kciuka na lewo
Zaloguj się aby komentować
@Deykun Przypomniał mi się "Parytet żelaza" Henry Kuttnera, jak Ziemianie polecieli na Wenus, ale w tamtejszym systemie monetarnym wszystko było oparte na parytecie żelaza, a złoto było tylko bezwartościowym śmieciem. Polecam.
@Pan_Buk Podobny motyw z bezcennym żelazem był w Glizdawcach Orsona Scotta Carda. Swoją drogą książka bez szału ale i bez tragedii.
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
+ #astronomiai proszę nie krzyczeć, ale zaryzykuję #astrofotografia
@bade chyba sobie żartujesz, że ktoś ma tu krzyczeć za prawdziwie profesjonalne zdjęcie XD
@Oczk Aaaaaa!!!
@bade ładne, a moje amatorskie byle co poniżej
@dzangyl a to moja wersja, ale z obiektywu zaledwie 135 mm. Jest lekko widoczna supernowa SN 2023ixf
@m-q Ach, to o tej SN mówiłeś
Bardzo fajne zdjęcie!
@bade w lewym górnym rogu to jakaś chmurka, refleks czy co?
I jak długi czas naświetlania na jedno zdjęcie?
@Oczk odbicie wewnętrzne, niestety. Dziś w ogóle robiłem testy kamery, żeby wiedzieć jak się ona zachowuje w różnych nastawach. Będzie jeszcze roboty z nią.
To jest złożenie siedmiu (nie sześciu, jak się okazuje, ale śpiący bade jest śpiący) zdjęć w filtrze Bessela R, każde zdjęcie 90s; redukcja na darki i flaty.
@bade a w profesjonalnych sprzętach używacie guidingu, czy montaże są na tyle porządne, że guiding nie jest konieczny?
Jak na raptem 10 minut to piękny widok, nie powiem
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Fiu fiu ale bydle
@starszy_mechanik Spokojnie. Trzymam go.
@bade szanuje mnogosc zainteresowan uzytkownikow tego portalu ale wlasciwie to po co ogladac jakies uklady katalizatorow na niebie
@Rudolf chyba żart (katalizatory) i ironia (całość), ale najlepsza odpowiedź na każde tego typu pytanie to" "Bo można"
@dzangyl i to jest dobra odpowiedź. zawsze jakieś ambite hobby te kataklizmy. dobrze że na hejto nikt nie zbiera mumii
@bade a co się dzieje poza wielkim wyczekiwaniem aż T-CrB jebnie?
@Pouek tysiące rzeczy się dzieje na raz, tyle że są rozrzucone po bardzo małych niszach. Na przykład zawsze trwa monitoring kilkuset układów typu nowa karłowata. Albo można prowadzić pomocnicze obserwacje jednorazowych wydarzeń zgłoszonych telegramami lub alertami. Tutaj myślę chociażby o mikrosoczewkowaniu lub obserwacji pomocniczej jakichś nietypowych nowych. T CrB jest najbardziej medialna teraz. Dziś w nocy było dobrze widoczne migotanie jej dysku akrecyjnego. Normalnie się nie zajmuję układami symbiotycznymi, ale jak mam możliwość pozbierać sobie dane czegoś, co wydarzy się raz w moim życiu, to czemu nie.
@bade polecisz jakiś wycinek nieba na który warto teraz skierować amatorski teleskop pod kątem układów którymi się zajmujesz? Czy to nie ta liga? :V Możliwe że dziś w końcu będę miał warunki, po raz pierwszy od chyba miesiąca
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
@TymczasowyNick66 Mam zamiar cyknąć zdjęcie w niedziele;) Pogoda od 2 tyg tragiczna....
@paulusll Z jednej strony spoko. Jest dużo sprzętu na giełdach w dobrych cenach
@TymczasowyNick66 nikt normalny na jesień nie kupuje takiego sprzętu
Zaloguj się aby komentować
@Oczk
pięknej zorzy z okolic Korsyki.
coś mi się nie chciało wierzyć w tę Korsykę i miałem rację - zdjęcia zorzy zostały zrobione niedaleko Korsviki w pobliżu Trondheim w Norwegii
jeśli taka zorza byłaby widoczna nad Korsyką, to prawdopodobnie u nas gołym okiem wyglądałoby to bardzo podobnie
ciekawostka piękna, chociaż wystarczyło tylko doczytać poprawnie opis pod nagraniem
@General_Kenobi japitole, co ja tam napisałem xD dzięki za sprostowanie!
Zaloguj się aby komentować
Komentarz usunięty
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować