Zdjęcie w tle
Astronomia

Społeczność

Astronomia

816

Wszystko czego szukasz na temat astronomii.

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Film od ESA (European Space Agency) pokazujący z lotu ptaka krater Jezoro na Marsie. To tam w lutym 2021 roku wylądował łazik Perseverance, a wykonane przez niego zdjęcia potwierdziły, że kiedyś znajdowało się tam jezioro. Widać w pewnym momencie na materiale, że jeden z kanałów napływowych rozgałęzia się w kraterze, tworząc deltę rzeki w kształcie wachlarza.
https://youtu.be/czUkdFm-P2M
#astronomia #kosmos #ciekawostki
WolandWspanialy

@schweppess Ciekawe co będzie jak znajdziemy tam też pozostałości resortu wypoczynkowego dla marsjan sprzed miliona lat

Zly_Tonari

@WolandWspanialy to górale z Zakopanego i Białki sfinansują program kosmiczny celem wskrzeszenia nie do końca zużytej infrastruktury najmniejszym możliwym nakładem środków co by jebać przyszłych turystów na wszystkim włącznie z taksa klimatyczna za świeże powietrze mimo jego ewidentnego braku.


Wszystkie te Tomislawy Colin Farelle Bachledy Curysie Tajnery mają zaskórników na kolonizację 4 układów bo nieprzerwanie od pokoleń koncertowo doją hajs.

Mogą sobie SpaceX Bis Sp. Z.o.o zrobić w 2 kwartały gdzieś pod Rabkolandem na ulicy Jana Pawła 2 patrona misji kosmicznych.

WolandWspanialy

@Zly_Tonari Wróciłem tydzień temu z Zakopanego i myślę że określenie "nie do końca zużyta infrastruktura" to najdokładniejszy opis Zakopanego kiedykolwiek

Zaloguj się aby komentować

Zorza polarna sprzed chwili! Konkretnie, to timelapse godziny czasu rzeczywistego. Dunedin, Nowa Zelandia
https://imgur.com/JXP56uz
#zorza #nowazelandia #astronomia #astrofotografia
grzmichuj_gniezno

@ebvalaim Jak nowozelandczycy na to mówią? Northern lights? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

ebvalaim

@grzmichuj_gniezno Dobre pytanie, w sumie nie wiem Formalna nazwa to z łaciny "aurora australis" (na północy "aurora borealis"), więc może po prostu "aurora". Jak teraz myślę, to w Queenstown mają miejsce o nazwie "Aurora Point".

Zaloguj się aby komentować

kodyak

Jak to odkryto narzędzie, co my kurwa w Warhammer40k zyjemy

MiernyMirek

@kodyak rzeczywiście coś niegramatycznie wyszło. Musisz wybaczyć, wcześnie wrzucałem, a noc słabo przespana. Z resztą jak cię tak w oczy kole, to nie czytaj.

kodyak

@MiernyMirek będę czytał kurwa

Zaloguj się aby komentować

COSTCO-1 pierwsza protogromada galaktyk, która otoczona jest gorącym gazem. Gaz, jak na tak duża odległość wydaje się stanowczo za gorący.
#astronomia #nauka #kosmos #ciekawostki
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/pierwszy-babel-w-miedzygalaktycznej-zupie

Zaloguj się aby komentować

Za pomocą kosmicznego teleskopu Solar Dynamics Observatory (SDO) zarejestrowano w zeszłym tygodniu na krawędzi Słońca najprawdopodobniej najwyższe tornado w Układzie Słonecznym. Tornado wrzącej plazmy wciąż rosło w atmosferze Słońca przez trzy dni, osiągając szczytć około 75 000 mil (120 000 kilometrów). Po "wyrośnięciu tornada" plazma zamieniła się w obłok gazu - część jej została przy okazji wyrzucona w przestrzeń międzyplanetarną.
https://youtu.be/ej9zTsgUCx4
#astronomia #kosmos
SiostraNieZdradziDziewczynaTak

jebło to jebło a że na wysokość 1/3 odległości księżyca od ziemi??? może kosmici coś kombinowali?

Zaloguj się aby komentować

Oczk

@MiernyMirek ło, genialny pomysł Ciekawe jakich informacji nam dostarczy

MiernyMirek

@Oczk podobno to nie będzie nic bardzo wymyślnego, cudów bym się nie spodziewał. Tu chyba bardziej chodzi o dowiedzenie, że się da i pokazanie Chinom, że "Dark Side of the Moon" to nie tylko płyta Pink Floyd

Oczk

@MiernyMirek imo zawsze może wyłapać jakieś fajne zjawisko "którego naukowcy się nie spodziewali" "Wyciszenie" od strony Ziemi może przynieść jakiś efekt. Skąd to wiem? Bredzę. Ale mam nadzieję, że niedługo się dowiemy

Macer

@MiernyMirek od 20 lat o tym czytam i czekam i dalej nic

MiernyMirek

@Macer miejmy nadzieję że tym razem to nie tylko przechwałki i PR.

banan

@MiernyMirek za dwa lata to co najwyżej render pokażą a nie radioteleskop

Zaloguj się aby komentować

tosiu

@MiernyMirek ale by były jaja jakby tam było życie

MiernyMirek

@tosiu no mają pobierać próbki regolitu. Możliwe, że jakieś substancje organiczne znajdą, bo prawdziwe życie raczej nie przetrwa kilkuletniej podróży powrotnej na Ziemię.

Man_of_Gx

@tosiu Jakby były tam jaja to byłoby też życie.


Gx

Zaloguj się aby komentować

Hej Tomki i Kaśki
Szukam teleskopu dla dzieci lat 6. Kompletnie się na tym nie znam dlatego, czy ktoś mógłby polecić jakiś konkretny model?
Cena myślę do 400zł
Dziękuję z góry i płacę piorunami za informacje
#astronomia #astrofotografia #kosmos /tag/pcmasterrace
Zly_Tonari

@Runo szukaj na olx/allegro teleskopu polskiej firmy Uniwersał. Świetna jakość za dobry hajs. Możesz się te odezwać robia wciąż ale na zamówienie swoje stare modele z trochę wyższa ceną.

Poji

@Runo z jakis starych opinii kojarze ze 400zl moze byc za malo na teleskop ktory nie spowoduje krwawnia oczu. Powinno starczyc za to na przyzwoita lotnetke 10x50, dawno temu (2012?) kupilem Delte chyba silver za ok 300zl, kilka modeli w tej cenie i klasie mial tez Nikon. Teraz najlepsze:

  • ogladanie gwiazd przez lornetke robi efekt wow - widac duzo wiecej slabszych gwiazd, a celowanie i stabilność jest dużo lepsza. (Transport też wygodniejszy)

  • 400zl za lornetke? Tak! miedzy jakoscia lornetki za 400zl a za 40zl jest przepaść. Podejrzewam ze ludzie co kupuja lornetki za 4000 tez nie żałują dobra optyka musi kosztować.

Lornetka ma tez duzo zastosowań w dzień, więc jest duzo bardziej uniwersalna.

banan

@Runo lornetka na statywie. Serio. Inaczej tylko się dziecko zrazi. Poniżej 3k nie ma sensu niczego kupować

Oczk

Wiem że temat już sprzed kilku dni, ale jeżeli jeszcze się nie zdecydowałeś:


@Runo @banan bez przesady z tym 3k Dobsony 8" kosztują mniej niż 2k a są świetnym sprzętem do obserwacji.


Teraz pytanie: do czego ten teleskop ma być? Jeżeli do planet czy księżyca, to jakiś tani refraktor od skywatchera typu https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bk-707-az2-70-700 (co prawda kosztuje 500, ale może na promce albo jakiś podobny byłby tańszy). Nie daje jakiejś super jakości i raczej mocno podatny na trzęsienie, ale dalej większe powiększenie niż lorneta i pozwala poobserwować fajne szczegóły na księżycu, pasy w astmosferze Jowisza czy pierścienie Saturna. Do obiektów głębokiego nieba jest raczej słaby, bo bardzo ciemny i w takim wypadku lepsza byłaby faktycznie lorneta. Tylko też nie spodziewaj się nie wiadomo czego, zobaczycie galaktyki czy mgławice jako delikatne mgiełki.


Generalnie astronomia nie jest tanim hobby. Jeżeli chciałbyś dobry, tj. jasny i dający uniwersalne mozliwości obserwacyjne sprzęt, musisz wyłożyć sporo więcej, właśnie w np takiego Newtona na montażu Dobsona https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-dobson-8-pyrex-classic-200p?from=listing&q=dobson


albo mniejsze wersje (mniejsze lustro - mniejsza rozdzielczość obrazu i mniejsze maksymalne powiększenie)

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-dobson-6?from=listing&q=dobson

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-dobson-130?from=listing&q=dobson


Powodzenia w szukaniu

Teleskop Sky-Watcher BK 707 AZ2 70/700 - Delta Optical

Teleskop Sky-Watcher BK 707 AZ2 70/700 - Delta Optical

Teleskop Sky-Watcher BK 707 AZ2 70/700 - Od 1 Lutego 2017 WYDŁUŻAMY GWARANCJĘ TELESKOPÓW SKY-WATCHER DO 5 LAT! Na podzespoły elektroniczne i napędowe przysługuje 2-letnia gwarancja. Lekki teleskop astronomiczny przeznaczony dla początkujących astronomów a w szczególności dla dzieci. Jest to wygodny w obsłudze refraktor o średnicy 70mm pozwalający powiększyć obraz do 140x. Sprzęt waży zaledwie kilka kilogramów i może być bez problemu przenoszony z miejsca na miejsce nawet przez bardzo młodych obserwatorów. W przeciwieństwie do wielu teleskopów w tej grupie cenowej SkyWatcher 707AZ2 wyróżnia się stosunkowo dobrym wyposażeniem (okulary Kellnera w miejsce tańszych Ramsdenów i Huygensów) jak też dość dobrej jakości obiektywem. W porównaniu z bliźniaczym SK705AZ2 teleskop ten daje w fabrycznym zestawie nieco większe powiększenia. System optyczny Sky-Watcher 707AZ2 jest refraktorem achromatycznym dwusoczewkowym o światłosile f/10. Obiektyw ma średnicę 70mm i ogniskową 700mm. Pokryty jest dość dobrymi powłokami przeciwodblaskowymi. Teleskop z tego rodzaju obiektywem pozwala odnaleźć najjaśniejsze mgławice pod warunkiem, że obserwacje prowadzone będą z dala od świateł miejskich. Pięknie będą prezentować się w nim jasne obiekty głębokiego nieba takie jak gromady otwarte, czy najjaśniejsze mgławice. Co zobaczymy przez ten teleskop? Najlepiej teleskop ten sprawdza się przy obserwacjach Księżyca jak też przy podstawowych obserwacjach planet Układu Słonecznego. Sky-Watcher 707AZ2 mimo skromnych rozmiarów w piękny sposób ukazuje pierścienie Saturna, kształty tarcz planetarnych jak też podstawowe detale takie jak pasy w atmosferze Jowisza czy też marsjańskie czapy polarne w okresach dobrej widoczności czerwonej planety. Po wyposażeniu w prosty obiektywowy filtr słoneczny teleskop 707AZ2 będzie doskonałym instrumentem do obserwacji Słońca (w przypadku dzieci obowiązkowo pod nadzorem osoby dorosłej) Zestaw pozwala uzyskiwać powiększenia 28x, 70x, 56x i 140x. Wyciąg okularowy Zastosowano wyciąg okularowy 1.25", zębatkowy, z nasadką kątową lustrzaną 90 stopni. Teleskop posiada obraz odwrócony w poziomie (lustrzane odbicie), orientacja pionowa zachowana prawidłowo. Wyciąg i nasadka są kompatybilne z większością dostępnych na rynku akcesoriów. Montaż Teleskop zawieszono na bardzo lekkim montażu azymutalnym AZ2. Montaż ten pod względem obsługi przypomina statyw fotograficzny. W zestawie W zestawie znajdują się 2 okulary Kellnera 10mm i 25mm. Dodatkowo w komplecie jest też soczewka Barlowa 2x pozwalająca na uzyskiwanie dwóch górnych powiększeń. Teleskop posiada w komplecie nasadkę kątową lustrzaną 1.25" oraz szukacz 6x24.Możliwości obserwacyjneUkład Słoneczny• Słońce: widoczne plamy i granulacja (obserwacje tylko z filtrem obiektywowym)• Merkury: w sprzyjających warunkach dostrzegalna faza planety• Wenus: widoczna faza• Księżyc: widoczne szczegóły powierzchni o wielkości powyżej 4 km, góry, kratery i morza • Mars: w czasie opozycji może być widoczna czapa polarna• Jowisz: dwa pasy na tarczy planety, zmiany położenia galileuszowych księzyców• Saturn: widoczny pierścień planety i najjaśniejszy księżyc-Tytan• Uran: widoczny jako gwiazdka• Neptun: widoczny jako gwiazdkaGwiazdy• rozdzielanie układów o separacji powyżej 2"• gwiazdy o jasności nie mniejszej niż 11,8 magObiekty głębokiego nieba• Gromady otwarte z katalogu Messiera• Gromady kuliste widoczne jako jasne plamki• Mgławice widoczne w małych powiększeniach z pierwszymi szczegółami • galaktyki widoczne jako mgliste plamki

Delta Optical

Zaloguj się aby komentować

Czarne dziury to leniuszki i jeżeli coś nie leci prosto w nią, to ma szansę przetrwać. Jesteśmy w trakcie widowiska polegającego na odrywaniu po kawałku pewnej nieszczęsnej gwiazdy, trochę jak męczenie ofiary przed ostatecznym zjedzeniem, analogia do kota bawiącego się upolowaną myszką jest jak najbardziej uprawniona.
#astronomia #nauka #kosmos #ciekawostki
https://www.pulskosmosu.pl/2023/01/16/at2018fyk-drugi-kawalek-gwiazdy/

Zaloguj się aby komentować

Naukowcy i technicy od detektorów fal grawitacyjnych LIGO i Virgo wraz z ponownym uruchomieniem szykują system wczesnego ostrzegania o fuzjach gwiazd neutronowych, tak żeby szybciej namierzać i obserwować kilonowe innymi dostępnymi narzędziami.
#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/czy-kosmiczne-kolizje-mozna-przewidziec-zanim-nastapia

Zaloguj się aby komentować

Galaktyka NGC 5866 w gwiazdozbiorze Smoka około 500 trylionów kilometrów od nas
(500 000 000 000 000 000 000 kilometrów)
#astronomia
13ad2655-4738-495e-a293-ec57c8d2e784
shack_my_kak

@Felonious_Gru sasin może być jednostką uniwersalną, coś jest w odległości xxx sasinokilometrów itp

bizonsky

@Johnnoosh jaka jest skala dopuszczalnego błędu do tego "około"?

Noxter20

Jedna p0lka na erazmusie ponoć odkryła galaktyke BBC 2137

Zaloguj się aby komentować

Mgławice Serce (IC 1805) - mgławica emisyjna znajdująca się w konstelacji Kasjopei w odległości około 7500 lat świetlnych od Ziemi i rozciąga na niemal 200 lat świetlnych. Kształtem przypomina jak się można domyśleć ludzkie serce dzięki świecącym pasom wodoru i ciemnemu pyłowi.
Najjaśniejsza część mgławicy (węzeł na jej zachodnim skraju) jest oddzielnie klasyfikowana jako NGC 896, ponieważ była to pierwsza część mgławicy, która została odkryta. W centrum tej mgławicy znajduje się otwarta gromada gwiazd zwana Melotte 15. Zawiera ona jasne gwiazdy, które są około 50 razy masywniejsze od naszego Słońca i mają około 1,5 miliona lat.
#astronomia #nauka #kosmos
70ebe87a-a89b-4da3-9fa7-f54417944771
pansiano

mają około 1,5 miliona lat


O kruci, faktycznie miliona, to jakby ze wczoraj

Zaloguj się aby komentować

Piątkowa noc, ludzie śpią lub balują, więc może nikt nie zauważy ( ͡° ͜ʖ ͡°) #pokazgalaktyke
Cyknąłem tę niewyraźną fotkę w 20-minutowej przerwie w pracy. Widać na niej galaktykę spiralną NGC 2683. Jej światło leciało jakieś 31 milionów lat (z naszej perspektywy), by w końcu paść na detektor. Lepiej tam, niż na trawę, na Księżyc lub na inną gwiazdę. Tak, można to zdjęcie wyraźniej obrobić, ale... nie mam czasu.
A teraz wracam do roboty :). Miłego weekendu!
--> #badespace
PS: Dołączajcie do społeczności astronomia
ff531e97-983c-44b0-aac3-644a55127231
Yakamaz

Szacun ludzi ulicy za ocalenie tych kilku fotonów - spoko fotka

PaczeIok

@bade to po chuj wrzucać nieobrobione xd

Zaloguj się aby komentować

NASA ujawniła skafandry firmy Axiom, które posłużą w misji Artemis powrotu na Księżyc. Finalnie na pewno będą białe.
#kosmos #ciekawostki
bc2bf491-0cd5-448b-8a9c-dfd7cd644a31
zjemcimatke

@Niggauke @R8Ozd25vIENpxJkgdG8gb2JjaG9kemk pokażcie no koledzy jak ruskie skafandry wyglądają

Trismagist

@TenebrosuS Wyglada jak stroj roboczy Areczka co bedzie tam ukladac kostke brukowa pod hodnik dla Pana kierwnika Bazy orbitalnej.

MasterChef

zlituj się, CHODNIK się piszę

Zaloguj się aby komentować

MiernyMirek

@parabole "Jak donosi Europejska Agencja Kosmiczna, obiekt został dostrzeżony zupełnie przypadkiem w publicznie dostępnych danych obserwacyjnych zebranych podczas kampanii kalibracyjnej instrumentu MIRI zainstalowanego na pokładzie Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba."

Ktoś przeglądał archiwalne dane i znalazł ten kawał kamienia całkiem niedawno. Często się tak dzieje, że nawet po latach ktoś znajduje coś nowego. Sam artykuł źródłowy jest z lutego.

https://www.aanda.org/articles/aa/full_html/2023/02/aa45304-22/aa45304-22.html

Zaloguj się aby komentować