Zdjęcie w tle
Astronomia

Społeczność

Astronomia

816

Wszystko czego szukasz na temat astronomii.

Teleskop Jamesa Webba jest kolejnym krokiem, jeśli chodzi o jakość i precyzję obrazów przekazywanych na Ziemię. Ostatnio urządzenie skierowało swoje instrumenty w kierunku tzw gwiazdy Wolfa-Rayeta (stadium dużej gwiazdy, kiedy powoli traci ona stabilność) WR124. Poniżej artykuł, co tam ciekawego udało się zarejestrować.
#kosmos #astronomia #nauka #ciekawostki
https://www.pulskosmosu.pl/2023/03/15/wr-124-jwst-james-webb/
MiernyMirek

@starszy_mechanik niektóre urywają głowę

Zaloguj się aby komentować

Wg najnowszych badań naukowców na planecie Wenus występuje aktywność wulkaniczna. To, że wulkany występują na planecie, było wiadome od dłuższego czasu, natomiast przedmiotem dyskusji było to, czy któryś z nich jest nadal aktywny. Badając radarowe obrazy powierzchni planety zebrane przez należącą do NASA sondę kosmiczną Magellan w latach 1990-1992 uczeni spostrzegli, że ujście jednego z nich zmieniło kształt i znacznie zwiększyło swój rozmiar w ciągu ośmiu miesięcy.
Badania zostały opublikowane dzisiaj (15 marca) w czasopiśmie Science.
https://www.nature.com/articles/d41586-023-00783-x
https://edition.cnn.com/2023/03/15/world/venus-volcanic-activity-scn/index.html
#astronomia #kosmos #nauka
schweppess

@Zielonypomidor usprawniono czas operacji porównywania cyfrowych zdjęć - wcześniej zajmowało to po prostu zbyt dużo czasu i badacze porzucali z tego powodu sam proces.

Zielonypomidor

@schweppess Czyli w sensie, że moc komputerów wzrosła a programy same się uczą i naukowcy zadają tylko temat?

schweppess

@Zielonypomidor nie, dokładnie nie są opisane te programy, na których uczeni pracowali, natomiast w jednym z artykułów jest wspomniane, że jeden z badaczy spędził 200 godzin nad manualnym porównywaniem obrazów, a konkretniej

"I didn’t really expect to be successful, but after about 200 hours of manually comparing the images of different Magellan orbits, I saw two images of the same region taken eight months apart exhibiting telltale geological changes caused by an eruption.”


Przypuszczam, że wykorzystywano program do delikatnych obróbek zdjęć i stworzenia symulacji celem odpowiedzi na pytanie, co mogło spowodować zmiany, które zaosberwowano.


W sumie wrzucę jeszcze link do prezentacji:

https://www.youtube.com/watch?v=4hicPqF5wS8

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Coś się wzięło i odkryło na Wenus. Oficjalne info około 19:00 naszego czasu.
Folks, there's been a major discovery at Venus.
<br />
We've just heard about it here at #LPSC2023 .
<br />
It's embargoed until 1:00 pm, but when the news drops you can be damned sure I'll be tweeting about it.
https://twitter.com/ThePlanetaryGuy/status/1636013347224133635
c017f0ed-9f71-4d84-a389-390b6730b3b9
bade

@rhqq Dzięki za wyręczenie :)) Przed chwilą skończyłem zajęcia, nie mogłem wcześniej.

@JaktologinniepoprawnyWTF niby tak, ale bezpośrednich obserwacji do tej pory nie było. A miło takowe mieć


Foto z tweeta:

c1709770-084f-4fbe-8e74-43125b5eae1c
Pir_oman

@bade Ej moment. Przecież mnie już w liceum uczono, że gęsta atmosfera na Wenus oraz związany z tym efekt szklarni (turbo ciepło) wynika z aktywności wulkanicznych. Więc to chyba oczywiste, że są tam wulkany. Miałem 15 lat temu nauczycieli z przyszłości ?

bade

@Pir_oman Coś mi mówi, że nauczyciele karmili Cię niesprawdzonymi informacjami. Nie mamy żadnej dobrej teorii traktującej o przyczynach zmian, jakie zaszły u młodej Wenus, a które doprowadziły do samonapędzającego się efektu cieplarnianego. Ja sam nie słyszałem nic o wulkanach. Gdybym miał strzelać, to obecna wiedza pozwala mi obstawiać, że Wenus jest jaka jest ze względu na zwiększającą się jasność Słońca i skutkujące tym przesunięcie podstawowej strefy zamieszkiwalności w Układzie Słonecznym.

Zaloguj się aby komentować

W konkursie na najbardziej kontrastujące pary pewnie by nie wygrali nagrody, w końcu Flip i Flap czy Pinki i Mózg są bezkonkurencyjni, ale i tak zasługują na uznanie. Mowa o parze biały karzeł i brązowy karzeł, okazuje się, że coś takiego istnieje. Poniżej kilka zdań o całkiem świeżym odkryciu.
#kosmos #astronomia #nauka #ciekawostki
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/bialy-karzel-w-parze-z-brazowym-karlem
bade

@MiernyMirek Jak pierwszy raz się zajmowałem tym układem, to robiłem to w obserwatorium na Słowacji. Ale tak, pół-amatorskim sprzętem też się da coś takiego dostrzec. Musisz mieć teleskop (Im większa apertura, tym lepiej, ale ten obiekt da się złapać 20-cm teleskopem), montaż prowadzący za niebem, kamerkę i laptopa lub lustrzankę i zasilacz, żeby można było robić zdjęcia przez 3-4 godziny. Przy czym obserwacje trzeba powtarzać co kilka tygodni, co kilka miesięcy, co kilka lat... i dopiero po zebraniu długiego w czasie materiału, można się wziąć za wyciąganie wniosków. Albo zamiast tego bierzesz dane z archiwów (jeśli istnieją publicznie) i dokładasz swoje obserwacje.

bade

@MiernyMirek Małe sprostowanie. Nie trzeba przecież patrzeć na ten konkretny, który ja robiłem. Są inne. Chyba najłatwiejszym będzie HW Vir, bo do niego to i teleskopik z 10-cm apertury wystarczy.

MiernyMirek

@bade wygląda już na profesjonalną robotę.

Zaloguj się aby komentować

Ewolucja młodych układów, właśnie oglądamy, jak to mogło wyglądać u nas ok 4 miliardy lat temu. Widzimy na przykładzie planety, która w Układzie Słonecznym nie występuje. Przemiana świata, jakiego u nas nie ma w inny, także odmienny od okolicznych.
#kosmos #astronomia #nauka #ciekawostki
https://spidersweb.pl/2023/03/hd-207496b-wodny-swiat.html

Zaloguj się aby komentować

Na zdjęciu z teleskopu Hubble'a w dużym powiększeniu widać na jak wiele gwiazd patrzymy. Wersja interaktywna: https://esahubble.org/images/heic1502a/zoomable/
#astronomia #astrofotografia #gwiazdy #kosmos
Suodka_Monia userbar
e286fb86-62d5-49d0-b47b-334699129616
Rafau

Wow. Niby człowiek zawsze wiedział, że gwiazd są biliony, ale i tak... Wow.

Johnnoosh

@Rafau Biliony, a nawet biliony bilionów czyli kwadryliony gwiazd. I jest to raczej zaniżona liczba.

Zaloguj się aby komentować

Zaloguj się aby komentować

Pluton jest znacznie gorętszy niż powinien być
https://youtu.be/IYvaIFk3nwA
#astronomia #planety #ciekawostki #kosmos #nasa
Dzban3Waza

Dobrze, dla czego w tej informacji nie ma słowa o Bogu?

r0bs0n

@LM317T zimny jak polodowcowy głaz

r0bs0n

@Dzban3Waza "Boże, jak to zimno na tym Plutonie". Wystarczy?

Zaloguj się aby komentować

MiernyMirek

@malkontent zgadza się, taki paradoks wynikający z ograniczonej prędkości światła, że ludzie 2000 lat temu oglądali coś co wydarzyło się 10000 lat temu.

Zaloguj się aby komentować

Jokohama

@MiernyMirek w dobrych warunkach Andromedę widać nieuzbrojonym okiem

MiernyMirek

@Jokohama nie moim okiem. Mam wzrok kreta.

Wyrocznia

Wołam @MauveVn , hejtowego eksperta od spraw wszechświata, proszę o wypowiedz.

Zaloguj się aby komentować

SH2-114 - słaba i rzadko obrazowana mgławica znajdująca się w gwiazdozbiorze Cygnusa. Znana jest jako Mgławica Latający Smok, ponieważ jej wiotkie, poskręcane kształty przypominają latającego smoka ze skrzydłami, wężową szyją i dwiema żółtymi gwiazdami jako świecącymi oczami. Uważa się za powstałą w wyniku połączenia intensywnych wiatrów gwiazdowych emitowanych przez masywne, gorące gwiazdy typu O i B, oddziałujących z polami magnetycznymi w ośrodku międzygwiazdowym.
#astronomia #ciekawostki #kosmos
25ea5f5d-7cf4-4d11-91c1-57b5ca77e02b
bade

@schweppess Nieopodal w Łabędziu znajduje się jej kuzynka, SH2-109. Podobnie jak SH2-114, nie posiada jednakowej struktury. Może być traktowana właściwie jako resztkowy obłok molekularny pożerany stopniowo przez rozchodzące się wokół obszary HII zjonizowane pobliskimi masywnymi gwiazdami. Zrobiła mi nie lada zagwozdkę przy wyznaczaniu odległości do jednego z obserwowanych układów gwiazdowych. Ostatecznie udało się ustalić, że rzeczony układ zaćmieniowy znajduje się na skraju SH2-109, co było dość zaskakujące. O ile znamy ścieżki ewolucyjne tego typu układów gwiazdowych, jest to układ mający nie mniej niż ze dwa miliardy lat (strzelałbym, że nawet dwa-trzy razy więcej). A to znaczy, że jest on tylko gościem przelatującym przez okolice kompleksu mgławicowego w Łabędziu. Taka opowiastka przed pójściem spać :-].

Zaloguj się aby komentować

Naukowcy zaobserwowali młodą gwiazdę, zwaną V883 Orionis, znajdującą się 1300 lat świetlnych od nas za pomocą teleskopów Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) w północnym Chile. Zespół badaczy użył ich do pomiaru sygnałów chemicznych w otaczającym ją dysku formującym planety i wykrył gazową wodę, czyli parę wodną. 
Wyniki badań sugerują, że komety uformowane ze słonecznego dysku tworzącego planety mogły przynieść wodę na Ziemię.
Podróż wody od obłoków do młodych gwiazd, a następnie z komet na planety, była już wcześniej obserwowana, ale do tej pory brakowało powiązania na tej ścieżce pomiędzy młodymi gwiazdami, a kometami. - V883 Orionis to brakujące ogniwo - mówi John J. Tobin, astronom z National Radio Astronomy Observatory (USA), pierwszy autor nowych badań opublikowanych w „Nature”. - Skład wody w dysku jest bardzo podobny do jej składu w kometach w naszym własnym Układzie Słonecznym. To potwierdzenie koncepcji, że woda w systemach planetarnych powstała miliardy lat temu, zanim powstało Słońce, w przestrzeni międzygwiazdowej i została oddziedziczona zarówno przez komety, jak i Ziemię.
Na podstawie obserwacji ustalono, że dysk zawiera co najmniej 1200 razy więcej wody niż wszystkie ziemskie oceany.
https://edition.cnn.com/2023/03/08/world/solar-system-water-scn/index.html
#astronomia #kosmos #ciekawostki
schweppess

@Atexor póki co naukowcy zakładają, że poprzez zderzenie komety z planetą. A czy tak było faktycznie, to trzeba czekać na potwierdzenie tej hipotezy.

nyszom

@schweppess w kosmologi trudno cokolwiek objąć wyobraźnię, ale tak jak kolega Atexor nie wyobrażam sobie skali zderzeń potrzebnej do transportu takiej masy jaką mają lodówce i oceany. Nawet gdyby te komety były w pełni zbudowane z lodu, to mówimy to o 10^21kg rozpędzonych do kosmicznych prędkości. Przez miliard lat, daje to jakieś 10^9 ton rocznie - czy Ziemia wytrzymałaby pęd takiego bombardowania?!

4Sfor

@nyszom Ale co tu rozkminiać, przecież facet z białą brodą siedzący na tronie w tzw. niebie zadysponował, że ma się stać woda i cyk, stała się. I po co drążyć, po co analizować? Jest woda bo tak chciał brodacz A pisząc bardziej serio, może H2O była składową dysku materii, z którego uformowała się Ziemia? To wszystko później się gotowało, mieliło w tym planetarnym tyglu i koniec końców w wyniku cyklu parowania - skraplania mamy to co mamy + dodatki w postaci lodowych komet zrobiły swoje. No cóż my możemy wymyślić nie mając dostępu do danych z okresu formowania się układu słonecznego? Pozostaje nam jedynie tylko gdybać.

Zaloguj się aby komentować