Jaki język programowania polecacie dla 10 latka?
obsługa pralki lub zmywarki
@szukajek pralkę, suszarkę czy zmywarkę mój dwulatek ma w jednym paluszku. O telefonach/tabletach nie wspomnę. Zaczynamy wdrażać pada żeby sobie w fifkę czy juefsi pyknąć
@MaMajk yhy uj mnie to
@szukajek dorośnij albo zgiń.
@s_____ Asembler - RISC.
Logo komeniusz i problem z głowy po tym mu się odechce nawet żyć ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯
@KUROT Ogarnął scratch-a, więc to chyba krok w tył.
@s_____ COBOL
@maximilianan To już może lepiej python.
@s_____ logo komeniusz xd
@maximilianan już było w komentarzach wyżej.
@s_____ pytong i pandas, przyda mu się w pracy
@s_____ Wołam.. kurde, jak mu jest? Musiałem przez wyszukiwarkę. Wołam @NaczelnyRusofob
@s_____ Skazywać syna na prawictwo i bycie wyśmiewanym wśród rówieśników po to miał dochodowy zawód i by drenować go z przyszłości z kasy? Gdybym miał takiego ojca ja ty to bym poodkręcał w nocy wszystkie kurki z gazem i wyszedł do lasu się powiesić.
@NaczelnyRusofob To też rozważałem, ale póki co, skoro go to interesuje, to niech się zniechęci teraz i wyjdzie na ludzi, zamiast zainteresować się w wieku 18 lat i skazać się na ostracyzm społeczny.
@NaczelnyRusofob ale wiesz, że to też uczy logicznego myślenia i rozwiązywania problemów co nie...
@Dudleus Jak wszystko co związane jest z obliczeniami.
@s_____ corelation is not causation, to ze nerdziki, ktore przez brak zycia spolecznego siedza przy kompie i przy tym kompie zaczynaja cos dlubac i przeksztalcaja to w lukratywna profesje, to nie znaczy, ze ktos normalny tez nie moze sie tym zainteresowac
@s_____ niech się uczy prompty dla AI pisać. Będzie miał fach jak już sztuczna inteligencja zastąpi tych klepaczy kodu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@s_____
Naprawdę? Nikt?
Turbo Pascal
@CzosnkowySmok jest 2024. Bez przesady.
JS - bo w przeglądarce wszystko odpalisz a i jak się chce to backend też ogarniesz
C# / Java - oba odpalisz na Linux lub Windzie i są to dosc nowoczesne i popularne języki
@GitHub to żarcik
serio odpowiedz: javascript, bo nie potrzeba kompilowac, tylko odpalasz pliczek w przegladarce i dziala, a jak chcesz komus pokazac, to wrzucasz pliczek na jakis hosting typu dropbox i kolega moze sobie na dowolnym urzadzeniu odpalic z linka
albo nawet lepiej, odpalasz codepen czy cos podobnego i nawet notatnika nie trzeba wlaczac
@5tgbnhy6 ale ty jego synowi pedalstwa do głowy nie wsadzaj lewarku :p
A tak poważnie to mam nadzieję że js zdechnie kiedyś bo tak niedopracowanego gówna chyba w całym programowaniu nie ma jak to.
@rm-rf zgadzam sie, ale czy istnieje alternatywa, ktora pozwala na rozwiazania, ktore podalem w komentarzu?
@5tgbnhy6 myślę, że obsłużyć kompiler i debugger w jakimś ide co wypluje exe będzie takim samym wyzwaniem w dzisiejszych czasach co użycie dropboxa dla js. Co do języka to jednak poziom wejścia kopnie małego w jajka bez względu na język. Fajnie będzie napisać aplikację hello world czy masz raka w każdym ale jak wejdą frameworki graficzne to każdy jeden język będzie wymagał znajomości choć by podstaw winapi czy danego frameworka. Dla dziecka może to być edge case bo czasy builderow dawno minęły. Ja mam znajomego co prowadzi takie zajęcia i on używa Java - czemu? Bo dzieciaki klepią mody do minecraft i mają wgląd w to co robią. Ja nie jestem miłośnikiem Java ale widzę w tym jakiś sens.
@rm-rf ok, ale nadal to ciut wyzszy prog wejscia niz odpalenie przegladarki, ktora kazdy ma zainstalawana na kazdym systemie i otwarcie linka do "ide online". potem chcesz sie pochwalic swoja praca, a kolega nie ma komputera z windowsem (bo jest w 3. klasie i dostanie państwowego lapka dopiero w 4.), tylko smartfona z androidem/chromebooka, albo chcesz mu wyslac exe na gmaila i zonk, bo gmail ci zablokuje zalacznik w ramach dbalosci o bezpieczenstwo. wybor frameworka albo chociaz uzywanie bibliotek, to kolejna klodka pod nozki zeby pokazac cokolwiek innego niz tekst w konsoli, w technologii web masz htmla, z ktorym sporo osob miewa stycznosc, jak zagladala kiedykolwiek w zrodlo strony i jest bardzo prosty. nie uwazam, ze js/html5 to jest rozwiazanie kazdego problemu, ale ma zerowy prog wejscia,m i dla osoby nietechnicznej (w tych czasach dzieci czesto nie wiedza jak zainstalowac program pobrany z neta, bo wszedzie maja appstory, nie uzywaja eksploratora plikow, bo maja galerie) jest wystarczajacy zeby osiagnac jakis fajny efekt zanim sie zniecheci
@s_____ Rusta jeszcze nikt nie podał to będę pierwszy xD
@Catharsis chciałem podać ale no takiej świni mu robić nie będę
@s_____ arduino dla dzieci jest w sam raz.
Scratch
@s_____ scratch to jedyna normalna odpowiedz na twoje pytanie.
@Fausto @GrindFaterAnona Scratcha ma w małym palcu, mają to na informatyce, zainstalowałem mu w domu i już go nudzi.
arduino, phyton
Pojadę klasykiem : angielski
Dodaje swoje: Lua.
To jest też chyba zaszyte w dużej ilości silników gier, jak np. WoW czy Roblox
Hmmm... Ja uczyłem młodego trochę (8 lat) godota i gdscripta. Podobny jest do pythona, ale dla dzieciaka dodaykowa motywacja, że grę pisze.
@dotevo o to to!
20 komentarzy i żadnego kretyńskiego wysrywu, na wykopie miałbyś 10 komentarzy o tym żeby się nie uczyć programować bo to bez przyszłości i za 2 lata wszystkich zastąpi gen ai, kolejne kilka o tym że tylko brukarz jest zawodem przyszłości i każdy brukarz zarabia 20k netto w tydzień, itd.
Ze swojej perspektywy muszę powiedzieć że to musi być coś w czym można łatwo robić grafikę, np. gry, bo w tekstowym interfejsie łatwo może się zrazić. Ktoś wspominał lua roblox, ja dołożę blockly. Ja się uczyłem w podobnym wieku w czymś gdzie dawało się komendy żółwiowi i on rysował na ekranie i to było na prawdę fajne, zaszczepiło we mnie ciekawość i mega mi się spodobało. Pamiętam że później robiłem coś w turbo pascalu w cli i stasznie mnie to odrzuciło, więc nie polecam tego typu środowiska na początek
@s_____ Na ile lat chcesz uniezależnic dziecko? :v
@s_____ python z pygame, na początku trochę trzeba pomóc, ale rysowanie daje szybkie efekty.
Python + pygame albo gdscript z godotem, bo gry. Uwazam, ze to rewelacyjna sprawa dla dzieciaka jakas gierke sobie napisac.
@s_____ - widzę, że większość tu dała heheszkowe odpowiedzi więc ja dla równowagi dam coś bardziej merytorycznego.
Python:
-
Bo składnia jest podobna do naturalnego języka angielskiego
-
Bo jest dostępny na każdy system operacyjny i działa prawie wszędzie
-
Bo jest interpretowany więc można na bieżąco poprawiać swoje programy i zmiany w nich testować bez potrzeby kompilacji
-
Bo ma świetne wsparcie i dokumentację - w tym po polsku: https://docs.python.org/pl/3/tutorial/
-
Bo ma doskonałe wsparcie w różnych IDE - a przede wszystkim w Visual Studio Code: https://code.visualstudio.com/docs/languages/python (kolorowanie składni, linting, formatowanie kodu oraz InteliSense: https://code.visualstudio.com/docs/editor/intellisense)
-
Bo można obrabiać w nim dane jak w Excelu przy pomocy modułów jak Pandas czy Polars
-
Bo można w nim rysować wykresy z różnych danych (w tym z plików Excela) przy pomocy modułów Plotly czy Matplotlib (i wielu innych)
-
Bo można w nim robić strony internetowe: https://dash.plotly.com/, https://anvil.works/, https://reflex.dev/
-
Bo można w nim robić gry: https://sqlpad.io/tutorial/top-python-game-engines/
-
Bo można w nim pisać aplikacje desktopowe z GUI na przykład używając https://pysimplegui.com/
-
Bo GDScript w darmowym silniku do robienia gier Godot przypomina Pythona: https://docs.godotengine.org/en/stable/tutorials/scripting/gdscript/gdscript_basics.html
-
Bo jest do wszystkiego i wcale nie jest do niczego
-
Bo miliony programistów nie mogą się mylić
@koszotorobur Ale te cechy ma sporo innych języków
Jakie są duże projekty napisane w Pythonie?
@Orzech - 10 letni gówniak będzie pisał duże projekty od razu?
Przecież tu chodzi by się czegoś wszechstronnego szybko nauczył - a później mu będzie łatwiej nauczyć się jakiegokolwiek innego języka jak już będzie potrzebował do poważniejszych rzeczy.
Nie znam ani jednego doświadczonego programisty, który by się ograniczył tylko do jednego języka w trakcie trwania swojej kariery - ale wiadomo, że od czegoś nawet profesjonaliści musieli zacząć - a Python jest idealny jako pierwszy język.
Ciekaw jestem co Ty byś 10 latkowi polecił i dlaczego?
Duże międzynarodowe firmy używają Pythona do pisania rozwiązań na których zarabiają grube miliony - w kilku pracowałem to wiem - a jak nie wierzysz na słowo to jeden z pierwszych wyników w Google: https://realpython.com/world-class-companies-using-python/
Do tego pytasz jakie duże projekty są napisane w Pyhonie - tu znowu lista z pierwszych wyników w Google bo widzę, że nawet Ci się nie chciało szukać: https://hackr.io/blog/python-applications
Coś czuję, że najzwyczajniej się czepiasz więc napiszę jasno i nie zapraszam do dyskusji jeśli sam nie masz nic merytoryczngo do powiedzenia: Python jako pierwszy poważniejszy język dla 10 latka jest idealnm wyborem (chociaż nie jedynym) i jak ktoś złapie programistyczne bakcyla to jest to świetny fundament pod naukę bardziej skomplikowanych języków programowania.
@koszotorobur Ale wiesz, że nie obrażam Ciebie ani nikogo, prawda? Nie trzeba się tak odpalać
Python jako język programowania dla 10-latka jest jak najbardziej ok.
W których dużych międzynarodowych firmach pracowałeś?
@Orzech - ale wiesz, że mogę się odpalać jak mi się żywnie podoba?
Python jest zdecydowanie ok na pierwszy język - brałem udział w inicjatywie nauczającej nastolatki programowania i Pythona łapały najszybciej.
Pracowałem w firmach, które zatrudniają po dziesiątki tysięcy ludzi na całym świecie, niektóre są bardzo medialne (z dobrych i złych powodów) więc możne o nich nawet słyszałeś
@koszotorobur Jeśli pracowałeś w FAANGu albo w czymś podobnym i jesteś dobry to daj znaka bo akurat szukamy
@Orzech - nie wiem czy was na mnie stać
Zawsze możesz jednak przesłać job spec, widełki płacowe i szczegóły jak zaaplikować na priva
A, no i dalej czekam na Twoją odpowiedź na moje pytanie:
Ciekaw jestem co Ty byś 10 latkowi polecił i dlaczego?
@koszotorobur Zależy od dzieciaka, czym się interesuje. Albo scratch, albo python, albo JavaScript pewnie
Albo ostatecznie rust z assemblerem
Scratch, a jeśli już zna i mu się znudziło to może Lua? To już prawdziwy język, a chyba nie ma prostszego. No i w Robloxie można go używać, a 10 latkowi pewnie Roblox przypadnie do gustu.
@Anteczek Roblox używa, tworzy sobie gry w geometry dash.
No to akurat
Polski. Niech włada piękna i wzorową polszczyzną. Będzie programował umysły rodaków.
Olej języki programowania. Naucz go konwersować choćby z ChatGPT i niech korzysta z dobrodziejstw kodu generowanego LLMami.
Srsly, jak dorośnie to nikt nie będzie pisał kodu, będą za to potrzebni prompt engineerowie do AI.
@cododiaska - a Ci co będą w stanie dodatkowo zweryfikować czy AI wysrało halucynacje czy konfabulacje to już w ogóle będą na szczycie piramidy zatrudnienia
Mindstorms + python? Tylko nie wyrobi sobie zwyczaju zamykania klamry, ale za to kod będzie sgormatowany ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Komentarz usunięty
@s_____ Olej język, to jest drugorzędna sprawa. Niech młody zastanowi się raczej nad tym co go interesuje. Język wynika z obszaru, w którym siedzisz. Jeśli na przykład chciałby pisać gry, to niech uczy się programowania na czymś co mu się przyda później w jakimś silniku gier (Unity, Godot czy Unreal). Jak ciekawi go elektronika to C/C++. To samo jeśli ciekawią go systemy operacyjne czy sieci. Jak webdev to JS. I tak dalej. A jak jest jeszcze za wcześnie i nie wie co go interesuje, to najlepiej znaleźć po prostu porządną książkę do nauki programowania, gdzie autor dobrze podchodzi do tematu. I będzie się uczył w języku, w którym uczy książka.
@grzmichuj_gniezno - powiem szczerze, że ja nie znalazłem ani jednej całościowo dobrej książki do nauki programowania w jakimkolwiek języku (a pękła łącznie przynajmniej 50-tka na temat Javy, Golanga, Rusta, Pythona, JavaScriptu i odmian C) - zwłaszcza dla młodych co dopiero zaczynają - wszystkie książki jakie czytałem (a każda była po angielsku i starałem się czytać najnowsze wydania) mają jakieś braki - ale jakby już poskładać informacje z trzech czy czterech książek w jedną to można by już coś sensownego uzyskać... chociaż może jestem zbyt krytyczny
Ja sam spędziłem trochę czasu na przygotowaniu swojego konspektu nauczania Pythona i JavaScript przez pryzmat programowania webowego i udało mi się trochę wiedzy małolatom w krótkim czasie przekazać - no ale sam zmieniałem niektóre rzeczy w locie nie trzymając się 100% tego co przygotowałem
Koniec końców najlepiej by małolaty miały dostęp do ogarniętego mentora - wtedy rezultaty są najszersze, bo mentor może dostosować bieg nauczania pod daną osobę.
@koszotorobur Wiesz, ale tu nie musi być całościowa wiedza z danego języka. Chłopak najpierw musi nauczyć się myśleć jak programista, potrafić tworzyć algorytmy. Później poznać podstawowe struktury, a jeszcze później nieco bardziej złożone algorytmy. Po tym następuje etap gdzie faktycznie może i przydałoby się obrać jakiś azymut i nauczyć konkretnej się technologii, ale do tego momentu trochę minie i można go przejść znająć tylko podstawy jakiegokolwiek języka strukturalnego. A nawet później - moim zdaniem nie ma sensu maksować języka na 100%. Będzie znacznie lepszym programistą jeśli zamiast trenować jakieś smaczki danego języka poświęci ten czas na algorytmikę.
Gdyby już wiedział co go jara, to byłoby o tyle łatwiej, że tworzenie prostych algorytmów mógłby trenować np rysując coś sobie na wyświetlaczu arduino albo robić jakieś fajne efekty na stronkach www. Więcej frajdy = więcej motywacji.
A co do nauczyciela to zgoda - zawsze lepiej mieć kogoś ogarniętego, kto cię pokieruje.
Lua. Nawet niech zacznie zabawę z pisaniem skryptów do gier np. do CS2D.
Zaloguj się aby komentować