Jak rzecze porzekadło: głową muru nie przebijesz, to w tym przypadku gdyby się dobrze postarać, przyłożyć odpowiednią prędkość z odpowiednią masą, to kto wie kto wie?

Po podłodze przyszedł czas na ściany.
Trzymając się obranej technologii ściany w #apartament35mkw … będą szkieletowe.
Drewno jakie to było do tego użyte to dobrze znane c24 145*45 mm czterostronnie strugane.

Ściany zostały skręcone, na podłodze w kilku elementach, aby było wygodniej je później postawić. A skręcane dlatego że całość konstrukcji zmontowana jest na wkrętach ciesielskich. I tu ważna uwaga nie kupujcie marketowych wkrętów na krzyżaki tylko dobre wkręty na torxa. Dobre bity też się zdadzą, np: https://youtu.be/fCbaKnTLqf8

Belki na ścianie rozmieszczone są co około 62,5 cm. A dlaczego to tyle? A no dlatego żeby przykręcić zewnętrzne poszycie z płyty OSB. A biorąc pod uwagę to że, płyta OSB ma wymiary 125 na 250 to tak wychodziło. I nie wolno się tu pomylić z płytą karton gipsową, ponieważ ta ma inny standard wymiarowy. Skąd to wiem? Wiem.

Po zaznaczeniu miejsc słupów na oczepie oraz podwalinie, czyli dolnej i górnej poziomej belce, kręcimy najpierw jedną stronę a potem kręcimy drugą. Czasem słupy mogą być delikatnie skręcone. To na to też jest metoda można użyć takiego małego klucza drewnianego do naciągnięcia desek.

Nie zapominajmy też o narożnikach które, muszą być wzmocnione dwoma słupami. A także wszystkich otworach okiennych lub drzwiowych. Gdzie muszą być dodatkowe słupy podtrzymujące samo okno, słup podtrzymujący nadproże, oraz słupek ściany. Więc miejscami potrafią być trzy deski obok siebie.

Nadproża, robione były różne ale za każdym razem zgodne ze sztuką oraz spełniające swoje zadanie. Najprostszy to skręcenie trzech desek ze sobą tak aby tworzyły (I-ownik) podwójny teownik, Chcąc zrobić coś mocniejszego dajemy dwie deski w środek, wtedy mamy jakby profil zamknięty (o-ownik). Ale mogą też być takie u-kształtne (u-ownik)

Największa belka bo podwójna była nad przesuwnym oknem tarasowym. Tam też zostały zastosowane podwójne słupy z każdej strony aby móc utrzymać całą ścianę.

Cała konstrukcja piętra/antresoli nie posiada wieńca tylko drewniane deski od samej podłogi do samego szczytu. Taka technologia to technologia Balonowa, pozwala ona uzyskać większą wytrzymałość na wiatry. Przynajmniej tak gdzieś wyczytałem. I taka też została zastosowana.

Niestety tego etapu nie mam zbyt dużo zdjęć, za dużo roboty było. A jak widać na jednym z nich w oddali @myoniwy też macza w tym projekcie palce.

#budownictwo
#dom
#budowadomu
#budowa
#domszkieletowy
#domnazgloszenie
#apartament35mkw
#drewno

Wołam
@tyle_slow
@StaryMokasyn
b8f661de-5626-488a-871b-fa1b1f78dbe3
8408581a-ce56-4880-9d64-645721af4f3f
db2add23-bd77-48e0-b788-ecf1516ebf14
95645ad9-8d69-4e59-8245-6267992d09a1
cf65801e-f52d-4eb0-81ad-ed3a46991cba
16

Komentarze (16)

jaką grubość OSB dajesz na boki? będą z obu stron a w środku izolacja na przykład wełna?

#bojowkaOSB

@Opornik Dobrze że pytasz, tego zapomniałem dopisać.

Na ścianę płyta OSB o grubości 12 mm. I tylko po zewnątrz. Uprzedzając fakty. Między słupy pójdzie wełna 150 mm. Od środka paroizolacja

Napoizolację ruszt instalacyjny z kantówki 45*45mm w poprzek słupów. Między kantówkami dodatkowo 5 cm wełny rozłożone. I zamknięte GK.

@Zielonywewszystkim ciekawe.

Mam nadzieję że się sprawdzi, wszyscy wszędzie straszą tą wilgocią i pleśnią.

kiedyś nie było folii paroizolacyjnej i jakoś ludzie żyli.

@Opornik krócej bo krócej, ale za to mniej zmartwień.

@Opornik i wełna im nachodziła wilgocią, po czym traciła parametry, ale że się paliło węglem to tona w tą czy w tamtą nie robiło różnicy aż takiej.


@Zielonywewszystkim OSB od zewnątrz to na pewno dobry pomysł? Nie powinno się od zewnątrz zostawić warstwy paroprzepuszczalnej?

@Opornik Starałem się zrobić wszystko dokładnie i w miarę szczelne, nie wliczając oczywiście wentylacji, ale wentylacja będzie wyprowadzała powietrze ze środka na zewnątrz bezpośrednio razem z wilgocią. Tam gdzie były jakieś małe przestrzenie i nie dało się tego wypełnić wełną to psiknąłem pijanki montażowej. Przez ostatni czas grzałem tam nagrzewnicą gazową, niestety takie techniki spowodowały wzrost zawilgocenia, a wentylację jeszcze słabo działa bo nie jest wycięta. To w samych krowach gdzie było najchłodniej miejscami były delikatne skropliny wody. Teraz przerzuciłem się na kozę jest bajeczka.

@dez_ Powinno. I po części zostało to zachowane. OSB 12 jest na tyle cienka aby przepuścić wilgoć, a na tyle wytrzymała aby usztywnić konstrukcję. Można by to zrobić trochę inaczej żeby od środka dać OSB tak jak pisałeś. Ale na zewnątrz musiałbym obić, płytą włóknową? Steico chyba. Czy czymś takim nie pamiętam już dokładnie. Ale to koszt byłby kilka razy większy. Więc musiałem tak wycyrklować po środku.

@Opornik Paroizolacja ma jak najbardziej sens i ten etap jest bardzo ważny przy robieniu ociepleń. Tutaj jest to bardzo dobrze wyjaśnione: https://m.youtube.com/watch?v=CLgpdvJaJD8


@Zielonywewszystkim Takie drewno w konstrukcjach szkieletowych jest jakoś dodatkowo impregnowane żeby zwiększyć odporność na ogień, grzyby itd? Czy może porządne suszenie i czterostronne struganie robi robotę i nic więcej nie potrzeba?

@lipa13 Dobre wysuszenie robi robotę, ponieważ zamyka jakby pory w drewnie i nie pozwala na tak łatwe ponowne na wilgocenie.

Jeśli chodzi o struganie, zmniejsza ono powierzchnię chłonienia wilgoci, ponadto jest można powiedzieć delikatnym zabezpieczeniem przed ogniem ponieważ nie ma zadr które łatwiej mogłyby zajmować się ogniem. Takie gładkie drewno jest bardziej odporne na "robactwo" , ponieważ spuszczele, kołatki czy inne korniki, aby się wgryźć potrzebują zadry aby pod nią się wcisnąć i dalej drążyć tunel. W takim przypadku nie ma zbyt wielu zazdr czy zakamarków aby mogły się tam swobodnie zadomowić.

@lipa13 dodatkowo jak już konstrukcja była zamknięta, opryskałem ją roztworem szarego mydła oraz siarczanu miedzi.

@lipa13 Wiem że ma sens tylko trzeba umić, będę się w to bawił za jakiś czas więc paczam na te filmiki i śledzę temat. Co do drewna - pamiętaj że drewno ma naturalne właściwości antygrzybiczne - do pewnego stopnia.

@Zielonywewszystkim Mam nadzieję że dobre suszenie drewna wróciło do łask, mój dziadek kiedyś szydził że ludzie zapomnieli jak to się robi. (Pewnie z chciwości żeby szybciej).

@dez_ @Zielonywewszystkim Zbudowałem se kiedyś domek z OSB na działce, z zewnątrz tylko pomalowałem. Nie jest piękny, ale leci 9 rok i stoi, nie bierze wilgoci.

@Opornik Teoretycznie suszone komorowo. I zapakowane w folię. Jak sprawdzałem miało 12 % wilgoci.

Super opis, proszę mnie wołać do kolejnych. Uwielbiam robić w drewnie. Powodzenia!

ale bym pokrecil takie drewienko, o esuuu

@bartek555 Za dwa tygodnie, dostawa 1.25 m*3, na małe przedsięwzięcie. Zapraszam XD

Zaloguj się aby komentować