DLACZEGO SZYMPANSY NIE MOGĄ NAUCZYĆ SIĘ POROZUMIEWAĆ TAK, JAK MY (JĘZYKA)?

Możliwe, że pierwszy z dwóch wpisów, trochę pod siebie. Przetłumaczę wam tekst z bloga dr Herberta S. Terracea, który zajmował się tym tematem przynajmniej przez ostatnie 40 lat. W nawiasach dałem wyjaśnienia, które pomogą wam niektóre fragmenty lepiej zrozumieć.

Czterdzieści lat temu opublikowałem artykuł "Czy szympans może stworzyć zdanie?". Moja odpowiedź brzmiała zdecydowanie: "Nie". W tamtym czasie wniosek ten był kontrowersyjny. Była to również wiadomość z pierwszych stron gazet, ponieważ inni psychologowie twierdzili, że szympansy w rzeczywistości mają pewne zdolności językowe.

Dlaczego ja i inni psychologowie byliśmy zaniepokojeni zdolnościami językowymi szympansa? Powód był bardzo prosty. Podążając za B.F. Skinnerem, behawioryści uważali, że używanie języka przez człowieka można wyjaśnić jako zachowanie uwarunkowane. Byłem jednym z tych behawiorystów. Jeśli Skinner miał rację, dlaczego nie uwarunkować naszego najinteligentniejszego żyjącego przodka do nauki języka?

[ Jak dziecko mówi słowo mama i otrzyma pozytywną reakcję, to będzie je powtarzać i tak możecie rozumieć zachowanie uwarunkowane w przypadku języka. ]

Noam Chomsky zakwestionował ten pogląd i argumentował, że język jest unikalnie ludzki. Dowody przeciwne byłyby znaczące, ponieważ kwestionowały by pogląd Darwina, że język, podobnie jak wszystkie inne zdolności intelektualne, wyewoluował. Jeśli język nie wyewoluował, to w jaki inny sposób się pojawił?

Wszystkie próby nauczenia szympansów posługiwania się językiem mówionym napotykały na ten sam problem: słabo rozwinięty aparat artykulacyjny szympansów. Szympansy nie są w stanie wytwarzać dźwięków (fonemów), które składają się na ludzki język. (Na tym blogu będę miał tylko miejsce na opisanie prób nauczania Amerykańskiego Języka Migowego (ASL), języka gestów używanego przez setki tysięcy osób niesłyszących. Jak jednak wyjaśnię w następnym blogu, moje wnioski dotyczące niezdolności szympansa do nauki ASL odnoszą się również do wszystkich innych prób nauczenia zwierząt posługiwania się językiem).

W moim projekcie pracowałem z małym szympansem płci męskiej, którego nazwałem Nim Chimpsky. Był on wychowywany w nowojorskiej kamienicy przez rodzinę, która znała język migowy, a także był uczony migać przez wolontariuszy. Nim nauczył się swojego pierwszego znaku, drink (pić, napój), gdy miał cztery miesiące.

W ciągu następnych trzech i pół roku nauczył się 127 innych znaków. Najbardziej zaskakująca była jego "spontaniczna" umiejętność łączenia znaków w proste zdania. Na przykład, na zdjęciach pokazanych poniżej, Nim miga hug cat, aby bawić się z kotem.

Ta i inne kombinacje stworzone przez Nima były podstawą artykułu, który przesłałem do Science, w którym twierdziłem, że szympans może stworzyć zdanie. Jako dowód załączyłem powyższe zdjęcia. Jednak szokujące odkrycie skłoniło mnie do wycofania artykułu w trakcie jego recenzji. Podczas oglądania nagrań wideo w zwolnionym tempie, na których Nim wchodzi w interakcje ze swoimi nauczycielami. Zauważyłem, że większość jego znaków była podpowiadana przez nauczycieli.

Kiedy obserwowałem migającego Nima, zdałem sobie sprawę, że patrzę na niego przez narzucony sobie teleobiektyw. Dotyczyło to również jego nauczycieli i panelu recenzentów z NIH prowadzonego przez tłumacza ASL. Ponieważ myśleliśmy, że obserwujemy szympansa, który tworzy historię za pomocą języka migowego, nasze oczy były skupione na Nimie z wyłączeniem wszystkiego innego.

Co się stanie, gdy widok zostanie zmieniony z teleobiektywu na szerokokątny? Niżej są te same zdjęcia, na których zidentyfikowano znaki nauczyciela.

Na lewym górnym zdjęciu nauczyciel miga "you" (ty), na co Nim odpowiada "me" (ja). Na zdjęciu w prawym górnym rogu nauczycielka ma zamiar wykonać znak imienia Nima, który Nim wykonałby drapiąc się po czole literą n. Nim jej przerwał, migając "hug" (przytul), znak "dzikiej karty", który był często używany do uzyskania nagrody. W lewym dolnym panelu nauczyciel pokazał "who" (kto)? zanim Nim odpowiedział kot.

W tym i w setkach innych przypadków nauczyciele Nima przewidzieli, co może zamigać i wykonali te znaki ułamek sekundy przed nim. Udokumentowałem te interakcje i inne, które znalazłem w filmach szympansów i ich trenerów, np. Washoe i jej trenerki Beatrice Gardner, i przesłałem nowy artykuł do Science. Był to artykuł, do którego odniosłem się w pierwszym zdaniu tego bloga.

W tym momencie czytelnik może się zastanawiać: Dlaczego Nim migał? Po latach obserwacji Nima i innych szympansów, które nauczyły się migać, jedyną odpowiedzią, jaką znam, jest uzyskanie nagrody.

Rozważmy, co dzieje się podczas typowej sesji treningowej. Nauczyciel ma dostęp do wielu nagród - na przykład jedzenia, napojów, przytulania, zabawek, książek z obrazkami, możliwości zabawy z kotem itd. Nim zazwyczaj próbuje zdobyć takie nagrody bez migania. Gdy mu się to nie udaje, nauczyciel prosi go o miganie. Przy takich okazjach Nim często wyciągał ręce jako zaproszenie dla nauczyciela, by uformował z nich wymagany znak. Innym razem Nim naśladuje znak nauczyciela.

Problem z tymi metodami nauczania polega na tym, że fizyczna nagroda jest jedyną motywacją dla Nima do migania. Stoi to w jawnej sprzeczności z doświadczeniami niemowląt, które zaczynają tworzyć słowa na początku drugiego roku życia. Zazwyczaj słowa te są nazwami przedmiotów, na które niemowle i rodzic wspólnie zwracają uwagę.

Gdyby wypowiedzi niemowląt ograniczały się do żądania nagród, nigdy nie nauczyłyby się języka. Umiejętność nazywania przedmiotów lub zdarzeń wydaje się być całkowicie nieobecna u szympansów i jest najlepszym znanym mi wyjaśnieniem ich niezdolności do nauki języka.

Wracając do pytania postawionego w moim artykule naukowym, Chomsky miał rację, że szympansy nie potrafią tworzyć zdań. Ale miał rację z niewłaściwego powodu. Nie chodzi o to, że szympansy nie mogą nauczyć się gramatyki. Nie mogą nawet nauczyć się słów. Zanim niemowlę wyprodukuje pierwsze słowa, zwykle w wieku 12 miesięcy, doświadcza dwóch specjalnych niewerbalnych relacji z rodzicami, które są wyjątkowo ludzkie. Te doświadczenia, które są królewską drogą do języka, będą tematem przyszłego bloga.

Nie wiem jeszcze, czy część 2 będę tłumaczył, chyba że z nieznanych mi powodów ten wpis osiągnie jakiś fajny wynik. Hasło na dziś to: "Owce w nocy nie śpią". Ciekawe, czy ktokolwiek doczyta do końca. XD

----------------------------
https://www.psychologytoday.com/gb/blog/the-origin-words/201910/why-chimpanzees-cant-learn-language-1

> #sowietetate < tag do obserwowania i blokowania
#nauka #ciekawostki #jezyk #szympansy #psychologia #lingwistyka #ewolucja
97a2d099-68de-49e3-a1e3-eb06b83659e4
e5f6e164-c500-4cd1-bcac-f26b196e4821
417f66f3-9977-4377-95f4-2825de201b13
f7550095-4bf8-4eca-994d-d537419a7de7
999e59d5-6653-4168-8292-295b61589804
MarianoaItaliano

@DziwnaSowa Jak jesteśmy na temacie lingiwstyki i nauczenia języka ciekawy jest przypadek Genie z USA którą ojciec więził przez całe dzieciństwo i przez to nie nauczyła się ona nigdy mówić i mimo lat w rehabilitacji po latach dalej nie potrafi tego robić. https://en.wikipedia.org/wiki/Genie_(feral_child)

Catharsis

@MarianoaItaliano Kojarze chyba jeszcze ze 2 podobne przypadki. Jeden bodajże gdzieś w Indiach gdzie dziecko miało dosłownie podobną historię co w Tarzanie i było "wychowywane" przez wilki czy coś takiego i w wieku kilku lat "odłowione" przez ludzi. Też nigdy się nie nauczyło mówić, wolało chodzić na 4 nogach oraz miało bardzo mały iloraz inteligencji.


Druga akcja, to o ile faktycznie się wydarzyła bo nigdy nie wiadomo jak to jest z tymi informacjami w internecie. To ponoć ktoś kiedyś dawno temu, jakiś król/cesarz idk postanowił zrobić eksperyment i wysłał na bezludną wyspę 2 dzieci, chyba bliźniaki razem z niemą opiekunką żeby sprawdzić czy dzieci nauczą się mówić jeżeli nie będą miały ekspozycji na żaden język. Ostatecznie eksperyment został chyba zakończony kiedy dzieci zaczęły porozumiewać się ze sobą tworząc swoje własne słowa i język. Nie wiem ile w tym prawdy ale brzmi bardzo interesująco.


Generalnie mega ciekawy temat, zawsze mnie zastanawiało to, że tak naprawdę to ludzie są inteligentni, zdolni do mówienia pisania itp ponieważ podczas dorastania się tego uczą od innych ludzi. A co gdyby nagle wziąć i nowe pokolenie całkowicie odizolować od poprzedniego, w jakiś sposób zapewnić im przetrwanie w najmłodszych latach a potem zostawić samych sobie. Ile lat cofnęła by się wtedy ludzkość i jak dużo czasu potrzeba by było, aby ludzie powrócili poziomem technicznym i kulturowym do tego co mamy teraz? Bo coś czuje, że byłyby to setki jak nie tysiące lat co jest jednocześnie bardzo interesujące jak i przerażające.

PaczamTylko

Zainteresowały mnie te dwa specjalne niewerbalne doświadczenia, czekam na ciąg dalszy

entropy_

Ciekawe co robią po nocach...

Nie wiem, ale się domyślam xD


A co do artykułu to myślałem że szympansy lepiej sobie radzą z językiem migowym. W sensie że lepiej zdania składają, ale mogło mi się wydawać tylko.

Jak ktoś miał kontakt pisany z osobą głuchoniemą od urodzenia to w sumie też się ciężko dogadać.

DziwnaSowa

@entropy_ też tak myślałem, ale od czasu, kiedy wyszło trochę szamba na jaw odnośnie do goryla Koko i jej "opiekunki", byłem dość sceptyczny. Jak te tematy o szympansach się spodobają, to może też ruszę temat Koko.

2e3833ef-2df1-4d31-9fec-2f65808dd864
em-te

@DziwnaSowa o jakim szambie mówisz?

DziwnaSowa

@em-te tam było sporo złego, ale od strony czysto naukowej, zespół tej opiekunki nie znał amerykańskiego języka migowego, tylko wybrane słowa, a jak coś nie pasowało do narracji, jaką chcieli osiągnąć, to uznawali np. że mimo, że Koko pokazała jakiś znak, tak naprawdę chciała pokazać zupełnie inny, bo po angielsku się rymuje. To tylko czubek góry lodowej, bo gdy prawdziwi naukowcy chcieli potwierdzić, że Koko faktycznie jest w stanie się komunikować, nie dostali takiej szansy. Nie wspominając o tym, że opiekunowie sami często wymuszali na niej pokazywanie pewnych znaków, w przeciwieństwie do tego artykułu wyżej, celowo, bo ta babka była mistrzynią PR-u.

slawek-borowy

doczytałem! do śniadania bardzo ciekawa lektura - i na temat unikalności języka, i na temat naukowych wałków

pokeminatour

Tym lepiej dla małp, gdyby posiadały większe zdolności to człowiek zaprzegłby je do niewolniczej pracy

DziwnaSowa

@pokeminatour taki proceder nadal trwa, np w Tajlandii. Nie chcę tu wrzucać fotek, bo nie wszyscy pewnie chcą takie rzeczy oglądać, ale znajdziesz część pod hasłem "coconut slave monkeys". Język lub brak opcji na jego naukę niektórych nie powstrzymuje.

Endrjuu

@pokeminatour Albo zaczęłyby wyrażać opinię na temat swojego obecnego położenia i domagać się swoich praw. Kto wie.

nyszom

W sumie to ciekawe rozważanie także w kontekście AI (które jest o wiele poziomów prostsze, niż mózg szympansa). Skoro szympans jedynie odgrywa słowa, aby zdobyć nagrodę (podobnie jak sieć neuronowa dąży do maksymalizacji pewnej funkcji nagrody) i ta prosta zależność jest niewsytarczająca, aby nauczył się mówić, to podobny mechanizm zapewne powstrzyma dzisiejsze AI, przed ewulucją w coś więcej, niż prosty generator.

Z drugiej strony jeżeli zrozumiemy co różni młodego szympansa od małego dziecka i sprawia, że to drugie naturalnie opanowuje mowę koło drugiego roku życia, to odtworzenie tego mechanizmu może być kolejnym krokiem milowym w ewolucji modeli językowych.

Zawsze mnie fascynowało nawiązywanie kontaktu ze zwierzętami, to magiczne uczucie, kiedy rozumiecie się na wzajem np. z psem, albo małym naczelnym.

Bojowy_Agrest

@nyszom ale AI (czy dokładniej Generative Pre-trained Transformer (GPT) wykorzystujący Natural Language Processing (NLP), bo zakładam, że to skrót myślowy o które "AI" chodzi) też nie robi niczego sam z siebie, a jest "tylko" ogromną funkcją matematyczną nakarmioną przeokrutną ilością danych, która zajebiście dobrze rozumie kontekst i dzięki temu zajebiście dobrze przewiduje kolejne słowo


Czy to jest super? Jeszcze jak! Czy magiczne? No nie!


(Sorry musiałem, bo na każdy kroku pełno szarlatanów AI, którzy traktują szeroko rozumiane AI jak pozaziemską technologię :D).

nyszom

@Bojowy_Agrest bardziej miałem na myśli szeroką rodzinę algorytmów wywodzących się z architektury transformer i nie tylko, nie tylko ograniczoną do LLM, ale też przyszłych rozwiązań, szczególnie tych, które opierają się na reinforce learning (czyli prawie wszystkich). Mianowicie analogia do rozwoju umiejętności językowych wśród naczelnych (o ile artykuł ma rację) może oznaczać, że dzisiejsze podejście opierające się na optymalizacji funkcji nagrody, jest jeszcze znacznie wybrakowane, ponieważ brakuje w nim 'tego czegoś' co odróżnia szympansa od człowieka (niestety autor zdaję się nie wiedzieć w czym tkwi ta różnica)

zuchtomek

@DziwnaSowa To podobnie jak z 'liczeniem' u małp..

Wyuczone układanie symboli, które nie mają dla małpy znaczenia, równie dobrze dowolne inne obrazki mogą układać w wyuczonej kolejności.

KLH2

@DziwnaSowa


Dlaczego Nim migał? Po latach obserwacji Nima i innych szympansów, które nauczyły się migać, jedyną odpowiedzią, jaką znam, jest uzyskanie nagrody.


Stoi to w jawnej sprzeczności z doświadczeniami niemowląt, które zaczynają tworzyć słowa na początku drugiego roku życia. Zazwyczaj słowa te są nazwami przedmiotów, na które niemowle i rodzic wspólnie zwracają uwagę.


Nie widzę jakiejś ogromnej różnicy. Niemowlę też w takiej sytuacji dostaje nagrodę - pozytywne wzmocnienie.

Poza tym, albo się jeszcze nie obudziłem albo Herbert sam sobie zaprzecza z tym wpływem warunkowania na naukę języka i z tym, że u niemowląt to wcale tak nie wygląda. Jest lepsze i gorsze warunkowanie? Mniej i bardziej dostojne?

Nie twierdzę, że szympansy mogą mówić, ale twierdzę, że eksperyment był do dupy. Chcesz sprawdzić, czy szympans może nauczyć się komunikować - wrzuć go w społeczność, która używa do komunikowania się takiej metody, jaką szympans będzie w stanie fizycznie opanować. Czyli wszyscy do siebie migają np. Tak jak ludzie do siebie mówią i dziecko jest tego mniej lub bardziej świadomym obserwatorem (głuchych i niemych pomijam tutaj, chociaż zasada jest identyczna) po czym staje się uczestnikiem. A staje się uczestnikiem, bo jest członkiem społeczności.


Poważnie nie śpią?

DziwnaSowa

@KLH2 Nim był perfekcyjnie do tego dostosowany, bo wychowywał się od małego w rodzinie, która migała.


Herbert może tak brzmieć, bo chciał udowodnić, że język jest uwarunkowany, ale mu się nie udało. Przynajmniej ja to tak odczytuję.


Co do dzieci, to jemu chodzi o to, że dziecko ma potrzebę mówienia i odpisywania świata, a szympansy widzą tylko nagrodę. Dzieci mają zróżnicowaną motywację, szympans tylko jedną.

KLH2

@DziwnaSowa Zaspokojenie potrzeby jest wyjątkowo dużą nagrodą. A potrzeba opisywania świata nie jest jakąś immanentną cechą homo sapiens. Pojawia się, tworzy, bo tak robią inni członkowie społeczności. Jest wyuczona.

Nie jestem bynajmniej apologetą równości międzygatunkowej ale, jak dla mnie, ten eksperyment nie udowodnił, że szympans nie potrafi się komunikować, tylko "naukowcy" nie byli w stanie w taki sposób nauczyć szympansa komunikowania się.

Nie ubolewam nad tym, bo żadna to strata. Mogłaby być to najwyżej strata czasu, ale zapewne część eksperymentatorów wierzyła, że robi coś istotnego, więc nie była

DziwnaSowa

@KLH2 rozumiem, choć nadal nie znamy jego kolejnego wpisu. Przeczytam go potem i sprawdzę, czy jest opcja, że rozwinie ten temat w taki sposób, by na to odpowiedzieć.

bojowonastawionaowca

@DziwnaSowa owce w nocy jednak śpio, potwierdzone info Jak zawsze znakomita robota

Pan_Buk

@DziwnaSowa Pamiętam jak mój licealny profesor od biologii zrugał mnie, kiedy opowiedziałem mu treść opowiadania "Dajmy szansę mrówkom", które przeczytałem w Fantastyce.

Dla niego to była kompletna bzdura.

KLH2

@Pan_Buk A zrozumiał, czyj krzyk słyszeli?

Catharsis

@DziwnaSowa Bardzo ciekawy wpis, zawsze mnie zastanawiało jak to jest z tymi małpami które "podobno" umiały migać. No szkoda, że nie da rady pogadać sobie z żadnymi innymi zwierzętami xD

Hoszin

@DziwnaSowa Owce w nocy nie śpią

fajny artykuł.

ismenka

Super wpisik. Niech Ci się zachce robić 2. część, bo to bardzo ciekawe doświadczenie i jestem zaintrygowana, co tam dalej wysnuł, zwłaszcza w kontekście tych dwóch niewerbalnych doświadczeń. O przypadku Koło, o którym piszesz w komentarzu, nie będę guglać specjalnie (chociaż świerzbi i coś tam kojarzę) i też poczekam na Twój wpis. Bez presji

Richter

Podobna historia jak z koniem Mądry Hans. Każdy myślał że koń serio umie dodawać i odejmować, okazało się, że koń umiał czytać mikroekspresje opiekuna i wiedział kiedy przestać wystukiwać odpowiedź kopytem.

Rysia

śpią, więc lepiej ich nie budzić.

bardzo ciekawy wpis i jak wrzucisz więcej, to możesz mnie skrzyknąć, z chęcią przeczytam.

madhouze

Ja zawsze zaczynam długie posty od końca

@DziwnaSowa Ciekawe, czy ktokolwiek doczyta do końca. XD

DziwnaSowa

Jako, że chyba pierwszy raz widzę taką wysoką liczbę piorunów, przy moim wpisie, w ramach podziękowania, macie szympansa z jego ulubionym małym kotkiem. :3


W ogóle ciekawy temat do zbadania, czemu niektóre małpy mają słabość do kotów.

03f39e0c-75a5-4b03-8ca3-80f8e998d5e5
00804c07-ad32-4a46-a755-df4de576644d
9e7aee74-6fb1-450b-b0b1-d64867060616
Zjedzon

@DziwnaSowa a ludzie niby nie mają? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

DziwnaSowa

@Zjedzon zaliczam ludzi do niektórych małp. XD

Bystrygrzes

@DziwnaSowa o takie hejto nic nie robie!

Jim_Morrison

Spora część ludzi też ma z tym problem.

UmytaPacha

Nie wiem jeszcze, czy część 2 będę tłumaczył, chyba że z nieznanych mi powodów ten wpis osiągnie jakiś fajny wynik. [...] Ciekawe, czy ktokolwiek doczyta do końca. XD

@DziwnaSowa jeszcze raz takie teksty i ci sytego kopa zasadzę xd

zdobywasz tymi materiałami setki piorunów, zainteresowanie ogromne, a i tak zawsze wplatasz "chyba tylko mnie to interesuje", "nie wiem czy ktoś to przeczyta do końca"

DziwnaSowa

@UmytaPacha ej, bo jest masa takich, gdzie wkładam nawet więcej wysiłku, a tam może mam 20-30 piorunków od stałych bywalców. XD


Zresztą ja już nie wiem co ludzie lubią na hejto. Jak mam przekonanie, że coś się poniesie, to kończy słabo, a jak mam przeciwne, to idzie w legendarne (dla mnie) rejony. XD

UmytaPacha

@DziwnaSowa wg mnie nawet 20-30 to dobry wynik przecież, w prawdziwym życiu jak się jednemu człowiekowi o czymś poszerzy wiedzę to już fajnie, a tu masz całą klasę szkolną + pędraki co czytają a nie piorunują i ci bez konta

DziwnaSowa

@UmytaPacha w sumie. Tu też trochę wchodzi w grę kalkulacja, bo dla przykładu Fun With Flags powstawało ponad 2h, gdzie to jest sprawdzanie informacji w kilku źródłach, szukanie dalej powiązań i tłumaczeń, a też mam własne życie i gdyby tamten wpis dostał koło 30 piorunków, to musiałbym się ostro zastanowić, czy opłaca mi się trochę urywać czasu z życia prywatnego na takie rzeczy. Wszystko co wrzucam staram się sprawdzać w kilku miejscach, bo trochę boję się takiej sytuacji, gdzie wprowadzę ludzi w błąd, albo sprzedam przedawnioną teorię i to strasznie kradnie czasu.


Ze mną jest trochę tak, jak z moimi wpisami. Chaos informacyjny, bo dzisiaj szympansy, jutro pewnie tornado, wczoraj flaga i malowanie bawołów. Gdybym miał pisać jeden tekst tydzień, po kilka linijek dziennie, to by mnie rozsadziła ciekawość w innych tematach.


Chyba musiałem to z siebie wyrzucić.

UmytaPacha

@DziwnaSowa ale ty jesteś łasy chytrus na pioruny ( ͡° ͜ʖ ͡°)

po researchu wiedza z tobą zostaje nawet jeśli dostaniesz 5 piorunków, więc i tak wygranko

DziwnaSowa

@UmytaPacha sama widziałaś jaki mam śliczny avatar naszykowany na Grubą Rybę. Głupio by było, żeby stał zakurzony w piwnicy. XD

UmytaPacha

@DziwnaSowa że obecny? jakiś za mało gruby

DziwnaSowa

@UmytaPacha nie no ten z sową podwodną. XD

UmytaPacha

@DziwnaSowa a było coś :v masz coś naszykowane na autorytet?

DziwnaSowa

@UmytaPacha na ten moment takie opcje, choć mam do progu ewolucji w autorytet jeszcze daleko. XD

49a1f7f8-d42b-4153-808d-06fee5474e06
1926ae88-20e4-4b68-8bf9-aba1560a2021
e305e767-dc62-45b0-af41-58888afd6a23
DziwnaSowa

@UmytaPacha tak na serio, to piorunki są ważne tylko dlatego, że lubię jak dużo ludzi miało szansę coś co napisałem przeczytać, a na hejto trudno dotrzeć do fajnych wpisów, jak nie wchodzą wysoko. Same rangi i kolekcjonowanie mnie nie bawią.

UmytaPacha

@DziwnaSowa ja najwięcej piorunków zbieram jak wstawiam koło 5 rano, bo nocna zmiana jest tu martwa poza jednym użytkownikiem i wpis wisi w "najnowszych" czasem kilka godzin xd

a ludzie do porannej kawki i kupy lubią coś poczytać

DziwnaSowa

@UmytaPacha zauważyłem, że lubisz tak podrzucić wpisy nocą. Ja jestem zbyt leniwy, żeby tak wcześnie wstawać. :)

UmytaPacha

@DziwnaSowa kto powiedział, że ja wtedy wstaję ( ͡° ͜ʖ ͡°)

DziwnaSowa

@UmytaPacha czekaj, zawsze dodajesz i znikasz na kilka godzin. To mi się zaczyna układać w jakichś nietypowy system dobowy. xd

UmytaPacha

@DziwnaSowa chodzę późno spać i mam godzinę w tył w UK, więc tak mi wychodzi :v

MsCzeslaw

Świetny tekst jak jesteś biegły ze słuchanego języka angielskiego w temacie psychologi/lingwistyki/filozofii to polecam sobie zerknąć czy możesz gdzieś obejrzeć "is the man who is tall happy". To właśnie taki film animowany/dokument animowany o Noamie Chomsky'im.

M_B_A

Myślę, że w podobny sposób można wytłumaczyć całkiem popularne filmiki z psami czy kotami, które są uczone "mówić" za pomocą specjalnych mat. Przykład https://m.youtube.com/watch?v=NJYpXDMPlKA

GrindFaterAnona

@DziwnaSowa super wpis, czekam na drugą część! a pamiętam, ze ostatnio czytalem o tym szympansie, ktory nauczył się migać..

malkontenthejterzyna

Nazwanie szympansa Chimpsky odnosząc się do Chompskiego to całkiem zabawny zabieg.


Super artykuł.

Zaloguj się aby komentować