Zdjęcie w tle
myoniwy

myoniwy

Gruba ryba
  • 563wpisy
  • 4401komentarzy
myoniwy userbar
Siema mordeczki, dawno nic nie wrzucałem na #konstruktorelektrykamator, mimo nawału pracy #elektryka nie było nic wartego uwiecznienia w postaci tekstu i zdjęć.
Aż do wczoraj, wyjeżdżam sobie rano z domu to pracy celem synchronizacji dwóch wyłączników na rzecz systemu ppoż.
Ale dostałem telefon że jestem potrzebny w garbarni. Gdyż z niezbyt dokładnie określonych powodów spaliła się rozdzielnica. Spaliła, za dużo powiedziane, spalił się kawałek izolacji przewodu ale okopciło całą rozdzielnicę. Informuje rozmówcę, że owszem, przyjadę, ale dopiero jak skończę robotę zaplanowaną dzień wcześniej.
Zostały przekazane mi informacje że zależy im na czasie bo w maszynach jest sporo skór, akurat są w trakcie namaczania ale jutro (czyli dzisiaj) rano muszą zostać przekazane na dalszy etap.
W myślach sobie odpowiadam:
Nie chcieliście podpisać umowy na dyspozycyjność, byście mieli priorytet, dzwonicie, ja pojawiam się w mniej niż 1h, a tak to teraz poczekacie na swoją kolej.
Po połączeniu wcześniej wspomnianych wyłączników, załatwieniu kilku prywatnych spraw trafiłem do garbarni.
Na miejscu ustaliliśmy co jest do wymiany (wszystko), jakie modernizacje i usprawnienia robimy. Spisałem listę i jadę po towar do hurtowni. Ale żeby nie było tak łatwo to droga jest zablokowana bo był wypadek. O godzinie 6 rano a ja jechałem o 12. 10 osób w busie, kilka trafiło do szpitala, a dwie miały kolejny wypadek w drodze do szpitala, osobówka uderzyła w kartkę.
Wracając z hurtowni wybrałem inną drogę, jak na złość tam były roboty drogowe i też był problem z przejazdem.
Po 7 godzinach uczciwej pracy nowa rozdzielnica prezentuje się tak. Muszę jeszcze wyciąć maskownice na główny wyłącznik, bo wczoraj mi się nie chciało, było późno. A jeszcze na fajrant musieliśmy posprawdzać kierunki wirowania faz na poszczególnych odbiornikach. Akurat ten na RBK musiałem zamienić.
Z ciekawostek jest nowy rozłącznik RBK typ 00 firmy ABB, nowy, zafoliowany, leżał w magazynie. A styki i tak pokryły się nalotem.
Przewód LgY25 w kłębku, po ucięciu ok 3m też był czarny w środku. Papier ścierny w tym miejscu to normalne narzędzie, każdy kabelek i styk trzeba szlifować.

A dzisiaj jadę modernizować system nawodnienia.
myoniwy userbar
b6d98714-9153-4e43-9bed-fb87292261e9
d3addc1a-2b52-4db3-ab00-814d51f0f57a
ca9b431c-5ae1-4b13-9c06-5b5fc38c5a50
InstytutKonserwacjiMaryliRodowicz

@myoniwy niech zainwestują pozłacane końcówki

Krzysztof_M

Papier ścierny na srebrne styki to nie najlepszy pomysł. Zostaje korund z papieru lepiej użyć piłka do metalu. Świetna robota.

cec

osobówka uderzyła w kartkę

To już nie potrzeba kartonów, żeby był wypadek. Wystarczy zwykła kartka.

Zaloguj się aby komentować

Podziwiam polskich mechaników, dla nich nie ma rzeczy niemożliwych.
Np taka sytuacja, wąż układu chłodzenia silnika, mały obieg czyli nagrzewnica. W momencie podpinania parownika od LPG trzeba go przeciąć i wstawić trójnik lub wpiąć parownik szeregowo z nagrzewnicą.
Tu była opcja pierwsza. Co tu jest niemożliwego? A no że oryginalnie wąż jest fi20 a trójnik fi16. Dla normalnego człowieka niemożliwe jest spasowanie tego, ale monterzy LPG to nie są normalni ludzie. I oni potrafią tak skręcić opaskę że będzie to szczelne.
Ja to jestem totalny #konstruktorelektrykamator, bo jak nie mogłem dostać trójnika 20x16x20mm żeby wymienić sparciałe węże to zrobiłem sobie je z kawałków rurek.
8cm rurki fi20, 4cm rurki fi16, przy użyciu prasy hydraulicznej i nasadki E14 rozwalcowałem końce żeby wąż nie spadł.
Chwila #spawanie TIG i dwa trójniki gotowe. Przewiercania otworu zostawiłem na koniec, ułatwia to spawanie.
Układ zalałem płynem G12 rozrobionym z koncentratu. W sprawdzaniu stężenie przydatny jest refraktometr kupiony u Chińczyków za parę $.

Kiedyś wspominałem że będę chciał zrobić kij golfowy z żelaznymi opiłkami w środku.
Zrobiłem taki, i od razu mówię, wyszedł za ciężki. Trudno nim uderzać. Masa to jedna z wad, druga to błąd konstrukcyjny, planowo chciałem kąt natarcia 6°, ale w wyniku pomyłki wyszło niemal 0, przez co piłki latają strasznie nisko. Będę musiał to przerobić, opiłki już prawie wszystkie wysypałem. A opcja z pompowaniem argonem może być dobra, czoło główki zrobiłem z blachy o grubości 6mm. Po kilku ładnych uderzeniach już widać lekkie odkształcenia. Albo materiał tak plastyczny albo siły tak duże. Orginalne kije się tak nie wyginają.

A z kwestii #elektryka to składam taką szafę, ma zasilać plac budowy, a na nim między innymi żuraw dźwigowy.
Pomiar energii elektrycznej w układzie pół pośrednim, czyli napięcie mierzone bezpośrednio z szyn ale prąd za pomocą przekładników prądowych. To takie transformatorki z przekładnią prądową. Przekładnik np 200/5A da 5A na wyjściu gdy przez tor główny będzie płynęło 200A. Jest to charakterystyka w miarę liniowa. Uzwojenie wtórne musi pracować pod obciążeniem, jak nie ma np licznika to uzwojenie trzeba zewrzeć. Listwa pomiarowa ułatwia to, bo ma wbudowane zwory. Oczywiście ten czerwony przycisk będzie na zewnątrz. Główny wyłącznik widoczny w dolnej części po prawej ma wyzwalacz, taka cewka gdy ją zasilimy to spowoduje wyłączenie prądu.
myoniwy userbar
dbbdb1ed-1175-4dcc-be58-0d6c156ac7e7
8958d6da-3cdb-4814-add1-93564d89c235
95ae6f76-7992-46b0-acc3-51faaff58174
e8b854fa-168d-4684-838f-e795b9905d51
d66e7cea-7490-4880-b8aa-69629bf01c15
DexterFromLab

@myoniwy stopili starą gumę opalarką i zacisnęli opaską xD. Co za dzbany.

Odczuwam_Dysonans

@myoniwy jak na gaziarzy to jeszcze pół biedy, mają dużo gorsze rzeczy na sumieniu. I najlepsze że, swojego czasu, każdy kurwa jeden robił drut z dekadę temu, jak się w to bawiłem, nie było chyba tygodnia żebym nie poprawiał w jakis sposób instalacji po druciarzach. Jak to się mówi, to nie było zainstalowane tylko wrzucone pod maskę xD

Jak zwykle dobra robota!

Zaloguj się aby komentować

Jak tam rozpoczyna się kolejny długi weekend? 

Bo #konstruktorelektrykamator jak zwykle pracująco. Znajomy podrzucił mi kosiarkę samojezdną, taki traktorek, z wieloma usterkami. Jak to mawiają w warsztacie u Kiviego:
Wielowadzie.
Cóż mu dolegało?
- uszkodzony system skrętu, oryginalnie była linka i kilka rolek, potem ktoś przerobił na łańcuchu ale nie działało to zbytnio.
- tłumik dziurawy, pierdzący.
- odpadająca pokrywa silnika
- brak paska napędu kosiska, a jest stosunkowo niestandardowy, bo w wykonaniu podwójnym. Czyli dwa paski scalone obok siebie. Coś jak pasek PK do napędu osprzętu w samochodzie ale z tylko dwoma rowkami.
- no i najciekawsze przy skręcaniu w jedną stronę silnik się zamulał i potrafił nawet zgasnąć. A wystarczyło jechać na wprost lub skręcić w drugą stronę i pracował normalnie.

Linkę skrętu dorobiłem nową, potem zobaczyłem że gotowa kosztuje 65zl plus przesyłka. Ale to i tak mogła by nie pasować bo brakowało oryginalnego kółka montowanego na kolumnie kierowniczej na którym nawija i rozwija się linka. Dotoczyłem drugie, z własnego projektu. Akurat tego elementu nie sfotografowałem. Ale system skrętu działa fajnie, nie wymaga zbyt dużo siły, jest szybki i responsywny. Potrzeba ok 3 obrotów od skrajnego lewego do skrajnego prawego położenia.

Wcześniejszy tłumik był przykręcony na tylko jedną śrubkę. Bo tylko do jednej mieli dostęp. Widać że był spawany tigiem, ale co z tego jak ktoś nie miał wyobraźni przestrzennej i uniemożliwił sobie przykręcenie drugiej śrubki bo rurka ją zasłaniała. Ja zrobiłem to trochę inaczej, w miejscu gdzie przechodzą śrubki wspawałem kawałki rurki 3/8", dzięki temu na spokojnie przykreciłem obie śrubki. Widziałem takie rozwiązania fabrycznie np w Renault, Mitsubishi, Oplu.
Aaa, i jako że jest to silnik Bringsa to oczywiście śrubki mają rozmiar calowy, te mają 5/16" 18G, o dziwo dostałem takie od ręki w pobliskim sklepie.
No i przy okazji dorobiłem uszczelkę, bo z wcześniejszej został tylko półksiężyc.
Kawałek blaszki aluminiowej, otwory na szybkości wiertarką kolumnową, przetłoczenie zrobiłem za pomocą dwóch kluczy nasadkowych, 27 i 24, jedno uderzenie młotka i proszę bardzo, powinno lepiej się uszczelnić.

Pokrywie brakowało tylko dwóch śrub, nic ciekawego. Paska do kosiska jeszcze nie mierzyłem więc nie wiem czy dostanę taki.

A co do ostatniego problemu. Wszystko pokazuje filmik. Jest to linka od ssania.
W momencie skręcania w jedną stronę cała linka się napina pociągając za dźwignię, w ten sposób zwiększa ilość paliwa jednocześnie zmniejsza ilość powietrza i silnik się dusi. Wystarczy wyprostować jazdę i wraca do normy. Rozwiązaniem problemu jest po prostu przymocowanie pancerza linki do silnika.

https://youtu.be/6quHWVfmfjE?si=CkoRgM_PpiulmsQ7
myoniwy userbar
a4c57b4a-0835-4d64-9f1d-da59088e0cd5
04be044f-64a9-44b2-92a0-2c3998096918
db0573df-9297-4709-a68f-9820bd3fa3e6
conradowl

Piję kawę i choć średnio mnie interesuje grzebanie w mechanice to kurczę za Kiviego piorun.

Lubię oglądać takie warsztaty (spoko materiały wrzuca też Balkan czy łysy z Caroserii zaczął swój kanał) dla relaksu, ni chu chu nie kumam ale oglądam miłego dnia

ziel0ny

@myoniwy paaaanie fachowa robota, takiego spawania tłumika to ja bym w motorze potrzebował, rozjebało się na amen xD

obiektywny2023

@myoniwy programu z ruskiego serwera na +100km ni ewgrałeś, słaby z ciebie tuner.

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Kabelki, to jest przyszłość.

Dzisiaj mieliśmy planowane wyłączenie linii SN, żeby podpiąć nowego odbiorcę.
Szybka robota, planowo mieliśmy 3h a uwinęliśmy się poniżej 1h. Trzeba było po prostu połączyć linie która jest na górze z rozłącznikiem na słupie.
Mostki robiliśmy przewodem który ma nazwę PAS, czyli pół izolowana linka, dlaczego pół? Bo w przypadku rozumienia (drzewo lub zerwana linia) nie powinno dojść do przebicia, ale już gdy zetkną się dwa kabelki to izolacja jest za słaba i dochodzi do zwarcia.
Za słupem widać wiszące kabelki, są to uziemiacze, założyła je ekipa z PGE, żebyśmy my mogli bezpiecznie działać.
Cała procedura przyłączenia odbiorcy trwała 3 lata. Takie wymysły miało PGE, a to źle, a to inaczej, a tu nie taki papierek.

Zdjęcia już po robocie nie mam, bo kto by chciał zostawać po godzinach w sobotę.
#konstruktorelektrykamator
myoniwy userbar
2ff8c30d-e3f6-4668-bfef-68bafccbdac6
MaD

to chyba nie w DiY, bo robiles dla kogos a nie sam sobie;)

Zielczan

@myoniwy 3 lata, ładnie xD

wombatDaiquiri

@myoniwy ale żeby robić takie instalacje to chyba trzeba mieć uprawnienia? To by było #konstruktorelektrykprofesjonalista ?

Zaloguj się aby komentować

Masz samochód z #lpg? Amatorka.
Patrz na to, samochód zasilany ciekłym wodorem. Oczywiście konstrukcja pomysłowych japończyków z #toyota
https://www.youtube.com/watch?v=DGL5g91KwLA&

Ale nie jest idealnie, krótki zasięg, problem z pompą, wygotowywanie się wodoru.
myoniwy userbar
mrmydlo

@myoniwy Bo to ślepy zaułek prawdopodobnie, dużo lepiej sprawdzają się ogniwa paliwowe i silnik elektryczny

Zaloguj się aby komentować

#konstruktorelektrykamator
#elektryka

To się nazywa niemiecka dokładność.
Maszyna za w chuj pieniędzy a tu szkoda 4 tulejek, i jeszcze nacięte żyły.
myoniwy userbar
46e9954e-b219-49c4-bdce-eada3e6735f8
ab74375d-0999-42fd-9978-7a356d6ac11c
jarzyn

przewaga dzieki technice xD

gdyby nie europa wschodnia i bałkany to by tu za wiele w fabrykach się nie działo, trzeba czesto poprawiac ich pomysly

SuperSzturmowiec

Za kartografa była dokładność potem się wszystko spierdoliło

kudlaty

@myoniwy Lubię czytać Twoje wpisy

Zaloguj się aby komentować

#konstruktorelektrykamator po raz drugi z tematem #elektryka

Z powodu wiatru wywaliło u mnie na linii jedną fazę. Gdzieś linie się styknęły i wywaliło BMa.
A że hydrofor mam 3f to nie mam bieżącej wody.
Ale nie po to człowiek przyswaja tyle wiedzy żeby siedzieć bez wody.

Odpiąłem jeden kabelek od silnika, zamiast niego podpiąłem jedną okładzinę kondensatora a drugą do sąsiedniej fazy.
Zamiast trzech faz co 120° mam teraz 120, 180, 90°. Dla silnika awaryjnie wystarczy.

Gdy podpina się silnik 3f 400C pod 1f 230V dobiera się kondensator 70μF/kW, mój hydrofor ma 1,5kW ale też kondesator jest wpięty między 400V więc 40μF które podpiąłem na dzisiaj wystarczy.
myoniwy userbar
1de91b52-e71a-4906-af2a-22520e98d70f
entropy_

@myoniwy silnik startuje w tej konfiguracji?

Jestem pod wrażeniem.

Felonious_Gru

@myoniwy 

dobiera się kondensator 70μF/kW


Dzięki


Chociaż z drugiej strony jak mi w kotle pompa obiegowa zdechła to pomiar wykazał 1% pojemności znamionowej, a wymieniłem na taki 400% pojemności znamionowej z bardzo oczywistego powodu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

myoniwy

Mała errata.

Fazy są teraz 120, 150 i 90°. Suma ma być 360. 120 to normalne przesunięcie faz, 90 to przesunięcie na kondensatorze, a 150 to wypadkowa z działania matematycznego.

Zaloguj się aby komentować

Dobry dzień, wita was #konstruktorelektrykamator
Chcecie przeczytać coś ciekawego z rodziny #elektryka?
No to siadajcie i czytajcie.
Jest sobie instalacja nawodnienia, zbudowana przez kogoś nieudolnego.
Słaby projekt, cienkie rurki, skrzynka z elektrozaworami ciężka w serwisie bo jest ich 8 w jednej skrzynce gdzie 5 to już dużo.
Na trawniku żółte ślady, czyli miejsca gdzie woda nie dolatuje.
Pompa o mocy 1,5kW nie dawała rady zasilić jej w pełni. Jako rozwiązanie tego problemu wybrano dołożenie drugiej identycznej pompy oraz sterownika IBO IVR-02M
Jest to sterownik który ma wbudowane zabezpieczenie przed suchobiegiem, kontrolę ciśnienia poprzez zmianę częstotliwości zasilania jednej z pomp. Druga pompa jest załączana bezpośrednio do sieci przez przekaźnik.
Jak to działa? Ustawiamy ciśnienie np 4 bary i startujemy od 0, odpalają się obie pompy, w miarę zbliżania się do zadanego ciśnienia jedna z pomp zmniejsza obroty. Gdy zejdzie już do minimalnych to druga pompa jest wyłączana i działa tylko ta z regulowanymi obrotami. Gdy ciśnienie wzrośnie ponad próg wyłączenia to pompa się wyłączy. Regulacja częstotliwości jest od 25 do 50Hz.
W czasie kilku lat pracy tego układu były 3 sterowniki i dwie pompy. Dwa sterowniki faktycznie uszkodzone. Jeden przez wykroploną wode, drugi przez przepalenie się uzwojenia pierwotnego transformatora w przetwornicy. Trzeci działa, nie widać uszkodzeń.
Dlaczego uszkodziły się pompy?
Są to proste konstrukcje z kondensatorową fazą pomocniczą. Prąd płynący w tej fazie jest przesunięty o kąt między 0 a 90° względem prądu płynącego w głównym uzwojeniu, wynika to z tego że idealny kondensator przesuwa fazę sygnału AC o 90°. Jest taki prosty sposób żeby to zapamiętać.
CIUL, i nie jest to obrażanie kogokolwiek.
C to kondensator, I to prąd, U to napięcie, L to cewka. Odkodowanie polega na czytaniu po literkach, od przodu brzmi:
W kondensatorze prąd płynie przed napięciem.
Od tyłu:
W cewce napięcie płynie przed prądem.
Nie jest to idealny opis, ale ułatwia zapamiętanie. [Rys.1]
Teraz musimy poznać kolejny wzór, wzór na reaktancję, czyli odpowiednik rezystancji ale w elementach indukcyjnych i pojemnościowych. Oznacza się ją symbolem X, czasami XC lub XL. Wzór na reaktancję kondensatora to XC=1/(2πfC), jak widać im większa częstotliwość tym niższa reaktancja tego samego kondensatora. Czyli może płynąć przez niego większy prąd AC.
Jak widać na filmie na wyjściu z falownika nie mamy ładnego sinusa 25-50Hz, tylko niezłą sieczkę, serię impulsów o różnym czasie trwania. Częstotliwość nośna takiego sygnału to kilka(naście) kHz.
Teraz porównajcie sobie XC dla f=50Hz czyli takiej jak został zaprojektowany oraz dla np 5kHz. Wiadomo że XL uzwojenia nie pozwala na płynięcie prądu o pełnych wartościach bo XL ma wzór XL=2πfL, czyli reaktancja rośnie liniowo z częstotliwością (nie zagłębiamy się w pojemność własną i rezonanse).
Do czego nas to prowadzi? W momencie gdy pompa jest zasilana z falownika to prąd płynący przez część z kondensatorem [Rys.2] jest znacznie ponad to co przewiduje producent. To prowadzi do przegrzania się uzwojenia, straty w rdzeniu też są większe, jest też kolejna kwestia. Straty w dielektryku, czyli substancji oddzielającej dwie okładziny kondensatora, te straty też są zależne od częstotliwości. Im wyższa częstotliwość tym wyższe straty (bo zmiana ładunku na okładzinach jest częściej), im wyższe straty tym więcej ciepła, im więcej ciepła tym większe straty i koło się zamyka na takim poziomie na ile ciepła ucieka do otoczenia. Takie przegrzewanie kondensatora może prowadzić do dwóch opcji, okładziny ulegną uszkodzeniu, lub ich wyprowadzenia i pojemność znacząco spadnie. Lub druga opcja, chyba gorsza, czyli przegrzany dielektryk zmniejszy swoją grubość a to prowadzi do zwiększenia pojemności i większego prądu, a w skrajnych przypadkach może dojść do zwarcia wewnętrznego kondensatora, sytuacja znana z elektroniki i kondensatorów ceramicznych.
Jak to rozwiązać? Stosując dławiki przystosowane do pracy z falownikami [Rys.3]. Na wyjściu z takiego dławika jest niemal idealna sinusoida (sytuacja z filmu), wtedy taki silnik nie piszczy, kondensator nie dostaje po dupie. Jest znacząco niższa emisja zakłóceń elektromagnetycznych (sygnał prostokątny składa się z setek harmonicznych sygnału sinusoidalnego, a to powoduje zakłócenia w całym paśmie radiowym).
Zobaczymy co właściciel instalacji sobie zażyczy.
Dławiki do takiego silnika to ok 500zł, chociaż tutaj by się przydał w wersji hermetycznej a o to raczej ciężko.
Jest co cena znacznie niższa niż nowy sterownik czy nowa pompa.
https://youtu.be/6i4-SMVgpcU?si=eG9687-gGIHdGIDv
myoniwy userbar
a265eea3-0cee-41e5-8bf2-98b7440e858a
ac6c5052-5e49-47e3-8711-c9e0e1fdf8bb
ba8e7cd4-1d32-40f2-9df3-f4b5f44467e4
Felonious_Gru

@myoniwy 

Jest sobie instalacja nawodnienia, zbudowana przez kogoś nieudolnego.

( ͡° ͜ʖ ͡°) ( ͡° ͜ʖ ͡°) ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Hejto_nie_dziala

@myoniwy co to za pompy że kosztują ponad 500zl?

Basement-Chad

Pytanie praktyczne. Czy w przypadku silnika jednofazowego zasilanego z falownika nie powinno się po prostu zdemontować kondensatora rozruchowego? Przecież falownik przeznaczony do pracy z takimi silnikami powinien mieć wbudowany układ sterujący uzwojeniem pomocniczym tak żeby zapewnić odpowiednią rotację pola magnetycznego. A przynajmniej te falowniki z którymi ja miałem styczność tak działały.

Zaloguj się aby komentować

Prawie dwie godziny informacji i #ciekawostki na temat budowy V2, czyli #rakiety z czasów drugiej wojny światowej.
Jest sporo nawiązań do #chemia, i w sumie nic dziwnego.
Polecam wszystkie filmy z tego kanału.
https://www.youtube.com/watch?v=CmTxAFY03fU
myoniwy userbar
ZygoteNeverborn

@myoniwy Ale to jest turbo druga część. Pierwsza jest tu: https://www.youtube.com/watch?v=EgiMu8A3pi0

EDIT: zaczyna się rzeczywiście nieźle. Lubię takie rzeczy.

Zaloguj się aby komentować

Witajcie moi widzowie.
Dzisiaj kolejny wpis jak wykorzystać wiedzę szkolną z #fizyka do ułatwienia sobie życia.
#konstruktorelektrykamator

Potrzebowałem sprawdzić jaką wytrzymałość ma linka stalowa z zaprasowaną aluminiową tulejką na końcu, jakiej siły potrzeba żeby się zerwała.
Niby mam prasę hydrauliczną 10t ale nie mam żadnego systemu pomiarowego do niej, więc mógłbym zerwać linkę ale bez informacji przy jakiej sile.

Wykorzystałem słynne słowa:
Daj mi punkt podparcia a ruszę Ziemię

Czyli po prostu [nie]skomplikowany system dźwigni prostych. Pierwsze zdjęcie jak to wygląda, drugie z naniesionymi siłami.
Siły F1, F2 i F3 nie są dokładnie znane, F2 akurat będzie identyczna jak F4 ale z przeciwnym zwrotem.
Siłę F6 znam, bo pokazuje mi ją waga, odcinek P jest 9x dłuższy od odcinka M (mogłem przesunąć punkt przyłożenia siły o 4mm, wtedy by był stosunek dźwigni 1:10 zamiast 1:9), czyli siła F6 to ⅑ siły F5, a siła F4 to 10*F6, z czego wynika że F5 to 9*F6

W ten oto prosty sposób zmierzyłem siły rzędu 5kN wagą która ma zakres do 500N(55kg jeszcze wyświetla, a opis mówi o 50kg)

Sprawdziłem później tą drugą tulejkę już bez wagi, i w moim subiektywnym odczuciu wydawało mi się że musiałem naciskać na pompkę siłownika 2x mocniej niż przy 50kg na wadze, żeby linka się wyślizgnęła.
Teraz trzeba lepszą prasę do tulejek, bo te były zaprasowywane zwykłą praską do kabli elektrycznych.

https://youtu.be/cCszjonguvo?si=jDS9RFpJg8oKgtmz
myoniwy userbar
7a0e6e10-fcb4-47ba-afb1-31556090a4f4
6b4945ae-45aa-4e42-9c33-5c6fd620c0b2
entropy_

@myoniwy teraz lk-99 zrób. Warunki widzę masz ;)

Felonious_Gru

@myoniwy dorzuć manometr do siłownika, reszty akurat Tobie nie muszę tłumaczyć ( ͡° ͜ʖ ͡°)


A co do prasy do tulejek to widzę tam na zdjęciu jedną zajebistą

Szwester_Majester

@myoniwy właśnie dlatego nie powinno się nadużywać słynnego dla każdego rodaka starego porzekadła "Polak potrafi". Zdecydowanie z czystym sercem bym w Twoim przypadku tak to podsumował, przede wszystkim za oryginalny pomyślunek pozdr!

Zaloguj się aby komentować

W końcu, nareszcie.
Kupiłem piłę taśmową, ogromnie ułatwi mi wszelakie roboty.
Teraz możecie wyczekiwać dziwnych projektów na #konstruktorelektrykamator
#obrobkametali

https://youtube.com/shorts/a_5kd9fsPAQ?si=thvLoeWobDNg2CQ8
myoniwy userbar
Felonious_Gru

@myoniwy w miarę możliwości rolki prowadzące daj bliżej ciętego detalu. Niektóre piły mają regulowaną pozycję

Felonious_Gru

@myoniwy btw, wcale cię nie podpuszczam ( ͡° ͜ʖ ͡°) , ale taki silnik to bardzo fajny projekt żeby poćwiczyć z piłą

https://youtu.be/H26f8uGP20Y

Odczuwam_Dysonans

@myoniwy taśmówki są w pytę, do tego to bardzo relaksujące jak się patrzy jak powoli kąsa metal xD niech służy!

Zaloguj się aby komentować

Raz sierpem, raz młotem. Czerwoną hołotę.

Dawno nic konstruktywnego nie było na #konstruktorelektrykamator.
No to dzisiaj będzie wpis łączący #metalurgia oraz #motoryzacja #motocykle

Znajomy mówi że ma kilka wałów do zrobienia. Nie, nie nazywa się Mo[...]cki albo Sa[...]in. Mowa o wałach korbowych od WSK 125, trzeba je wycentrować bo były rozbierane do wymiany rolek i/lub korbowodu.
Mówi też że ma centrownicę, czyli stolik w którym można zamocować wał w kłach i swobodnie nim kręcić.
No to w czym problem? A no on twierdzi że nie wie jak to zrobić i trzeba mieć do tego wiedzę i miedziany młotek.
Ja akurat obejrzałem większość filmów pana Marka Olachowskiego który zajmuje się naprawą wałów, więc można powiedzieć że przeszedłem internetowy kurs centrowania wałów.
Ale jeszcze młotek, można kupić, tylko kosztuje 3 stówy. No jeszcze mnie nie pogrzało by kupić 1kg miedzi za 3 stówy.
Nie po to jestem elektrykiem żeby nie mieć miedzi w domu. Wygrzebałem ścinki przewodów, odważyłem 2kg.
W kawałku betonu komórkowego za pomocą wkrętarki i śrubokręta wygrzebałem formę na obuch młotka.
Pomocny był też palnik Perun na propan i tlen, dzięki niemu bez większego problemu roztopiłem miedź, a potrzeba do tego jeśli dobrze pamiętam to coś ok 1100°C.
Jest tu Tomeczek który robił odlewnie żeliwa. Ale coś ucichło.
Taka gorąca świeżo zastygniętą miedziucha wygląda jak granule i plama na słońcu. #astronomia
Forma posłużyła jednocześnie jako tygiel.
Nie jest to idealny sposób na odlew z miedzi
Zapewne wewnątrz odlewu zostało uwięzione sporo powietrza, a to może prowadzić do choroby wodorowej miedzi. Czyli gdy wodór zostanie się do tlenu wewnątrz odlewu zareaguje z nim, tworząc wodę zwiększając ciśnienie i prowadząc do pęknięć. W każdym innym przypadku można by się tym przejmować. Ale nie tu. Przecież to tylko młotek.
Jak wystygło, to szybkie czyszczenie szczotką drucianą, poprawa otworu na trzonek za pomocą szlifierki prostej i pilnika obrotowego. Wyszło całkiem ciekawie, nie szlifowałem bocznych ścianek główki, dla bardziej surowego wyglądu.
A po co w ogóle ten miedziany młotek? Bo wał korbowy jest składany przez wprasowanie czopów w przeciwwagi. A to najczęściej powoduje że czopy główne nie są w jednej osi. Żeby to poprawić trzeba jakoś delikatnie obrócić względem siebie obie przeciwwagi. A to najłatwiej się robi uderzając miedzianym młotkiem, miedzianym żeby nie zniszczyć wału, w czasie uderzenia odkształca się młotek zamiast wał.

Finalnie wyszło chyba całkiem znośnie.
Niektóre wały były fajne, sztywne że trzeba było dobrze przypieprzyć żeby się przestawił, a niektóre odkształcały się od samego wzięcia w rękę.
https://youtube.com/shorts/rYvIS-b7B0A?si=Bq21jOhDSUiF6jiE
myoniwy userbar
1b8d05b4-498c-42e4-bbb7-c0bde364fa9f
a330fbc6-3d3e-44d2-9a0c-5ef987e24c70
40febf51-ea99-46de-a434-9c621b7cb3a0
893db082-5bbf-4da1-9db2-dd55b6f10c7a
jotoslaw

widać że płytek w łazience nie kładłeś -twardy gumowy?

VonTrupka

@myoniwy elegancka robota

mlotek też (´・ᴗ・ ` )

doodcinki

ja przepraszam że się wpierdole ale czy 3 setki bicia to i tak nie za duzo jak na wale?

Zaloguj się aby komentować

Oj kusi....
Ale jednak wygrało ChakaLaka Smak Afryki
#kapitanbomba #falafel #domino
myoniwy userbar
1cadad68-9fda-40a7-b27f-c32194e6962d
Cekyo

@myoniwy obiecałem twojej matce, że wyleczę Cię z homoseksualizmu

VikingKing

@myoniwy masz szczescie bo numer do Radosława Rumiana już miałem wykręcony.

3t3r

@myoniwy  chakalaka najlepsze!

Zaloguj się aby komentować

#ciekawostki #Koenigsegg #motoryzacja #samochody

Film o tym jak grupka szwedzkich inżynierów zbudowała hybrydowy napęd o mocy 2300KM. W skład wchodzi V8 5.0L 1500KM oraz sześciofazowy silnik elektryczny o mocy 800KM.

https://www.youtube.com/watch?v=_IMH-2eai54
myoniwy userbar
jajkosadzone

To te silniki osiagaja maksymalna moc przy tej samej predkosci obrotowej?

Zazwyczaj inaczej sie sumuje moc maksymalna hybryd

maximilianan

Ech łysy z Koenigsegg ładnie to rozkręcił. Jednakże z grupką inżynierów też nie przesadzajmy, firma zatrudnia ponad 400 osób


Tak całkiem na serio to osobiście uważam, że silniki oprócz tego, że są genialne to nie są opus magnum tej marki. Goście wymyślili skrzynie biegów, która może być automatyczna, sekwencyjna albo ręczna, a każdy "bieg" ma własne sprzęgło

Zaloguj się aby komentować

Elo mordziaki, jak ludzie potrzebują pomocy z #elektryka to zgłaszają się do #konstruktorelektrykamator
No to teraz sprawa się odwraca. Ja potrzebuję pomocy, pośrednio związanej z #elektronika. A dokładniej to #programowanie #arduino
Do rzeczy. Mam pestkę DS1971+F5 (PDF), komunikacja po 1Wire. Wewnątrz siedzi między innymi pamięć DS2430A (PDF).
Udało mi się odczytać adres tej pestki oraz zawartość pamięci.
Data: B9 39 0 1 1 70 3 9B 10 77 0 0 0 0 39 7
R=2 79 2 79 0 C1 0 0 0 0 3E F4 80 FF [... dużo znaków ...] F 10 1 41 56 52 20 49

Użyłem do tego kodu znalezionego gdzieś w czeluściach internetu.
#include <OneWire.h>
OneWire ds(2);                   // OneWire bus on digital pin 2
void setup() {
 Serial.begin (115200);
}

void loop() {
 byte i;                        // This is for the for loops
 boolean present;               // device present var
 byte data[16];                 // container for the data from device
 byte addr[64];                  // adress

 present = ds.reset();          // OneWire bus reset, always needed to start operation on the bus, returns a 1/TRUE if there's a device present.
 ds.skip();                     // Skip ROM search

 if (present != 0){          // We only try to read the data if there's a device present
   //Serial.println("DS1971 device present");
   ds.write(0xF0,1);       // Read data command, leave ghost power on
   ds.write(0x00,1);       // LSB starting address, leave ghost power on
   ds.write(0x00,1);       // MSB starting address, leave ghost power on

   Serial.print("Data: ");  // For the printout of the data
   for ( i = 0; i < 16; i++) {   // Now it's time to read the EEPROM data itself, each page is 32 bytes so we need 32 read commands
     data[i] = ds.read();        // we store each read byte to a different position in the data array
     Serial.print(data[i], HEX);      // printout in ASCII
     Serial.print(" ");          // blank space
   }
   Serial.println();
   Serial.print("R=");
    for( i = 0; i < 64; i++) {
   Serial.print(addr[i], HEX);
   Serial.print(" ");
 }
   Serial.println();
   delay(1000);                   // Delay so we don't saturate the serial output
 }
 else {                          // Nothing is connected in the bus
   //Serial.println("Non connesso");
   delay(1000);
 }
}
I teraz jest sprawa do ludzi bardziej obcykanych w programowaniu. Co zrobić by zmienić zawartość poszczególnych komórek pamięci?
Niby biblioteka OneWire.h ma komendę ds.write_bytes ale jak bym nie kombinował to albo błąd kompilacji albo nic się nie dzieje.
Ktoś ma pomysł jak to zrobić?
myoniwy userbar
cec

Wszystko masz napisane w https://www.analog.com/media/en/technical-documentation/data-sheets/DS2430A.pdf

Najpierw piszesz do scratchpada 0x0F, podajesz adres zapisu, a potem lecisz z kolejnymi bajtami danych. Układ sam sobie inkrementuje wskaźnik swojej pamięci. Jak zapiszesz za dużo danych to się zapętli i będzie pisał od początku. Potem master, czyli Ty wysyła reset (czyli pewnie sygnał końca transmisji). A potem przepisujesz dane ze scratchpada do pamięci - copy scratchpad 0x55.

myoniwy

Tylko wciąż mam problem. Bo dane niby się zapisują. Ale w czasie odczytu zmieniaja się tylko dwa przedostatnie bajty. Może to jest suma kontrolna?


Mimo że wgram np 0x34, 0x65, 0x65, 0x60, 0x30 to nigdzie później w ciągu odczytanych danych nie ma takich wartości.

Zaloguj się aby komentować

Wkręciłem się mocno w grę w golfa.
Do tego stopnia że zrobiłem sobie własny kij.
Tak wiem, używane można kupić za czapkę drobnych.
Jest to putter, służy do wbijania piłki nan greenie, czyli kawałku pola wokół dołka gdzie trawa jest króciutko przystrzyżona i piłka toczy się jak po stole.
Nazwa może być śmieszna, zwłaszcza jak ktoś nie zna kontekstu.
Ale wypracował sobie piękna technikę uderzenia puttera (fonetycznie: patera)
Mam zamiar zrobić sobie jeszcze kij o nazwie Driver, duży ciężki na długim kiju do dalekich uderzeń, jak na razie udaje mi się posłać piłkę na ok 180m, najczęściej to 100-120.
A mam pomysł żeby zrobić tego drivera w postaci aluminiowej szczelnej wielowarstwowej puszki. Tuż za pierwszą ścianką chcę nasypać ciężkiego sypkiego proszku, mam sporo opiłków stalowych, takich drobnych z cięcia i szlifowania. A całość jeszcze napompować argonem do 2 może 3MPa, wtedy powinno zadziałać jak zawieszenie pneumatyczne połączone z amortyzatorem ferrofluidowym. Sypki materiał powinien oddawać energię przez dłuższy czas co teoretycznie powinno zapewnić przekazanie większej ilości energii. Robią takie młotki to czemu by nie kije do golfa? (Bo przepisy zabraniają)

Aaa, i mam 100 piłek, pomalowałem na różowy fluorescencyjny kolor, będę ćwiczył na polu, ale nie golfowym tylko takim polu polu, jak na wsi gdzie zboże rośnie.
#konstruktorelektrykamator
#golf
#sport
#hobby
#rozrywka
myoniwy userbar
51c08291-d86c-4913-9492-ff675a609db8
8ed4fd77-5006-43b7-be3d-be465a05a41f
LaMo.zord

@myoniwy zwykły biały piasek wsyp. Opiłki chyba wyjdą wagowo gorzej i są nieregularne.

myoniwy

@LaMo.zord Ale piasek ma gęstość usypową ok 2g/cm³, a te opiłki mają ok 5, wiem bo sprawdzałem to. Więc będą miały więcej energii.

Chyba że kupię najdrobniejszy śrut ołowiany, albo cynkowy jak bym znalazł, niby lżejszy ale twardszy i ekologiczniejszy.

myoniwy

@LaMo.zord Tak teraz pomyślałem że można by zrobić jeszcze inny motyw, a mianowicie zamiast opiłków to ciecz i po prostu balon z gazem pod ciśnieniem. Coś jak hydrofor.

Tylko pytanie czy wybrać wodę czy jednak coś o większej gęstości? Tylko że ciężko o ciecz o większej gęstości która będzie obojętna chemicznie.

zeusAmadeusz

Syp śrut wędkarski - będzie większa masa

Zioman

Za każdym razem jakbym podchodził do końcówki, to mówiłbym do przeciwników "pa tera na puttera"

Zaloguj się aby komentować

Dzisiaj krótka notka informacyjna na #konstruktorelektrykamator
Zadzwonił do mnie w poniedziałek człowiek z problemem, w czwartek zamknął bramę a w piątek już nie chciała się otworzyć i musiał ręcznie. Mówię że zajrzę ale najpierw muszę naprawić swój samochód. Brak ładowania. Po wymianie wytartych szczotek nie powróciło, przy dokładniejszych oględzinach okazało się że to nie szczotki są głównym problemem a uszkodzony mostek prostowniczy.
Godzina blisko 16, żadna hurtownia nie ma takich na stanie, używany alternator jest w okolicy, ale odbiór na kolejny dzień. Przypomniało mi się że kolega ma taki alternator ale model nowszy, z 3 pinową kostką a mój jest z 2 pinową. Zrobiłem mały misz-masz i z dwóch zrobiłem jeden. Obudowa, wirnik o regulator z mojego, a stojan i mostek z drugiego. Nie mam zdjęć bo się spieszyłem.
Wszystko śmiga jak ta lala, można jechać do klienta.
Zasilanie do płytki przychodzi a układ nie działa, szybka decyzja o demontażu płytki. Kostka od zasilania już nie miała jak się trzymać. Laminat wypalony, klient mówi że kilka dni wcześniej wyzwalało bezpiecznik. No nic dziwnego, węgiel dobrze przewodzi prąd. Wywaliłem kostkę, powiększyłem otwory, przewlokłem kawałki przewodów i przylutowałem do ścieżek. Układ działa jak nowy, 11 lat temu.

Tak to się żyje jako operator #elektryka. Dzisiaj jadę montować 7 zegarów astronomicznych.
myoniwy userbar
6fc0b0c3-e1de-487c-bba5-8617dc18d149
7810096b-c81a-436c-b8ea-01e5c3652d87
Felonious_Gru

@myoniwy Zegary do oświetlenia ulicznego?

myoniwy

@Felonious_Gru Oświetlenie, ale nie uliczne. Parkingi i ciągi komunikacyjne na placu fabryki farb.

Felonious_Gru

@myoniwy też fajnie. U mnie w mieście pomontowali to zrobiło się glupio jak jakaś burza czy coś, bi nikt nie wpadł na pomysł dolozenia czujnika zmierzi

Zaloguj się aby komentować

Film o tym jak działało działo 12,5", jak je produkowano i jak testowano gotowy produkt.
Jakie panowało ciśnienie w komorze, jaka była prędkość pocisków, jak produkowali lufę z kilku elementów. I to wszystko 148 lat temu.
https://www.youtube.com/watch?v=puzz6S-MGho

#historia #wojna #bron
myoniwy userbar
InstytutKonserwacjiMaryliRodowicz

@myoniwy ciekawe jakie miały wymiary te zakładki od tych, że tak je nazwę, płaszczy otaczających lufę

myoniwy

@prosto_w_srodek_dupy

5fd545b1-934f-4e5d-a8b8-8b36361b8fb9
InstytutKonserwacjiMaryliRodowicz

@myoniwy już nie będę taki wariat i nie będę liczył z proporcji tego o co mi chodzi...

Zaloguj się aby komentować