Zdjęcie w tle
koszotorobur

koszotorobur

Gruba ryba
  • 416wpisy
  • 11623komentarzy
PAL, NTSC, blokady regionalne i 60FPS

Wyjaśnienie dlaczego niektóre japońskie i amerykańskie gry w Europie działy wolniej aż do czasów pojawienia się telewizorów i konsol z HDMI.

Stare i od arhn.eu ale materiał jest merytorycznie poprawny i do tego po polsku.

#ciekawostki #technologia #retrogaming #gry
HerrJacuch

Skąd niechęć do arhn.eu?

koszotorobur

@HerrJacuch - z wypoku

banan

@koszotorobur what happens on wypok stays on wypok

Zaloguj się aby komentować

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Neofetch

Narzędzie do wyświetlenia informacji o systemie z wiersza poleceń napisane w bashu 3.2+.

Niestety nie jest już rozwijanie - ale istnieje bardzo wiele alternatyw: https://beucismis.github.io/awesome-fetch/

#technologia #linux
edcd7f34-beab-4b18-a23f-e38cebb617a6
Catharsis

@koszotorobur O kurdę nie miałem pojęcia, że neofetch nie jest już rozwijany, jak tak patrzę to faktycznie ostatni commit do mastera ponad 2 lata temu, lipa... Ale z drugiej strony to dalej nieźle działa i nie ma z nim problemów, wiem bo jak każdy walnięty użytkownik linuxa co jakiś czas neofetchuje sobie w terminalu bez powodu xd


Jak ktoś przegląda reddita a zwłaszcza r/unixporn to neofetcha na bank dobrze kojarzy i naoglądał się go w każdej możliwej formie i motywie kolorystycznym wiele razy.


Obowiązkowo neofetch z mojego aktualnego złoma w załączniku:

8e5e9593-f16f-4f34-99fc-8f6673bb24da
koszotorobur

@Catharsis - jak ogląda się różne tutoriale to widać, że czasami ludzie mają dodane do .bashrc i odpala im się ze startem terminala.

Oczywiście obowiązkowo używają też Powerlevel10k o którym już zrobiłem wpis kilka miesięcy temu.

Zaloguj się aby komentować

Google Shell Style Guide

Google opublikowało standardy jakie skrypty napisane w Bashu powinny spełniać - polecam się z nim zapoznać i zacząć je stosować!

#technologia #linux #bash
9f12246a-2b30-41d5-82d3-9d06d9806fc6
ataxbras

Nawet sensowny styleguide jak na Google

parapet-inferno

@ataxbras panie, jak mam do zrobienia apkę z dodaniem karty do google pay i czytam co tam natworzyli to ja wolę śmierć przez bunga-bunga

ataxbras

@parapet-inferno Usunęli "don't be evil" i weszli w typowy lifecycle korpośmieci

A na poważnie, to nie spieprzyli tego styleguide, bo coś co ma 35 lat ma tak ugruntowane praktyki, że trzeba bardzo chcieć coś zepsuć. Nie twierdzę, że w Bashu nie można źle pisać, ale to tak niewygodny język skryptowy, że pewne praktyki są do bólu oczywiste, bo każde inne kopią w tyłek. Np. [[]] i [].

redve

Jako linting używać 2 spacji.

Nie 4 jak z jakiegos powodu robi każdy, nie tab jak robi każdy z RIGCZ-em. 2


Nie chce spotkać osoby która stwierdziła że to będzie standard

ZohanTSW

Och ten temat spacja vs tab xD


Co do samego tematu TAB vs space to zaletą używania tabu jest to, że każdy sobie może skonfigurować jak szeroki ma być tabulator i mieć po swojemu, a wadą jest to, że w zasadzie wszędzie trzeba to ustawiać ręcznie. W przypadku spacji jest na odwrót


A dwie spacje wynikają pewnie z tego, że jak narzucają maksymalną liczbę kolumn na 80, to w przypadku 4 spacji przy zagnieżdżeniach szybko się kończy miejsce :P

redve

@ZohanTSW w jakim sensie trzeba ustawiać taby ręcznie?

Catharsis

ehh przydało by się w końcu kiedyś na porządnie nauczyć basha, zawsze piszę na czuja xd. Większość moich skryptów w bashu skończyło tak, że w połowię się wkurzam na basha i przepisuje od nowa na pythona i działa od strzała mimo, że pythona też nie znam i też piszę na czuja, ale python to taki prosty i przyjemny język, że nie trzeba się go uczyć żeby w nim pisać xd.

koszotorobur

@Catharsis - ja jak zacząłem uczyć innych ludzi to stwierdzlem, że koniec z rumakowaniem i nawet mój kod BASHa musi spełniać jakieś podstawowe standardy - bo jak mam wymagać od innych jak nie będę najpierw wymagał od siebie?

Zaloguj się aby komentować

Awesome Python

Starannie dobrane biblioteki Pythona, z naciskiem na obróbkę danych oraz uczenie maszynowe!

#programowanie #python
Catharsis

Yo generalnie to na githubie to prawie do wszystkiego jest takie repo. Wpisujecie interesującą was frazę np język programowania, nazwę systemu, menagera okien itp + "awesome" i macie czasem nawet kilka wyników. Przykłady: awesome-nodejs awesome-kde awesome-hyprland czy najzabawniejsze awesome-awesome-wm (bo jest coś takiego jak awesome-wm xD).

GrindFaterAnona

@Catharsis uuu dzięki

Zaloguj się aby komentować

Kutia czy Kluski z Makiem

#swieta #bozenarodzenie #tradycja #jedzenie
90100b1a-89c9-427f-a5d4-6248374e9e93
f4e11e11-d30d-4366-8e5c-9fa2ee590908
cebulaZrosolu

@koszotorobur kompot z maku. W moim mieście to tradycja lat 80/90

d0c7d009-1a5e-4e0a-8c92-61dea4717b86
koszotorobur

@cebulaZrosolu - mam nadzieję, że aplikowany doustnie a nie dożylnie

cebulaZrosolu

@koszotorobur dożylnie, wszyscy jedna igłą. Klasyka :)

Annually6411

w jakich rejonach PL je się te kluski z makiem?

Kierkegaard

@Annually6411 u nas w rodzinie z około galicji są kluski z makiem tylko takie podłużne paluchy a nie to co wyżej.

Zaloguj się aby komentować

Podman. Krótkie wprowadzenie

Poznaj pogromcę Dockera.

Podnan to opracowane przez inżynierów firmy Red Hat narzędzie typu open source przeznaczone do zarządzania kontenerami zgodnymi ze standardem OCI (ang. open container initiative).

Dzięki podmanowi łatwo można wyszukiwać, tworzyć, uruchamiać, udostępniać i wdrażać aplikacje bazujących na kontenerach bądź obrazach kontenerów OCI.

#technologia #linux #konteneryzacja #podman #docker
64fdfbb9-5575-4999-a682-3bf452f480cf
Barcol

@koszotorobur o, za podmana piorun sie należy

koszotorobur

@Barcol - z wielu względów, nie tylko bezpieczeństwa, postanowiliśmy na niego całkowicie przejść ostatnio (bo i tak używamy RHEL, obrazów UBI, OpenShift oraz CRI-O) - i wszyscy sobie chwalą.

Generalnie teraz firma jest całkowicie vendor lacked z Red Hat

Barcol

@koszotorobur ja niestety w pracy jestem zmuszony korzystać z makbuka, więc przedwcześnie osiwieje. Za to we wszystkich domowych linuxach od desktopa po serwer śmiga już podman

Zaloguj się aby komentować

Sweet_acc_pr0sa

@koszotorobur who cares, jak by Ci durnie tego nie naglasnialo nikt by się nie dowiedział, tematu nie ma, nie klikam nie czytam nie szukam, wyjebane

SuperSzturmowiec

@Sweet_acc_pr0sa nagłaśniaja bo są kliki na portalach norma. Ważę że kasa wpadnie nie ważne jaki news. Matkę by sprzedali za kliki

Sweet_acc_pr0sa

@SuperSzturmowiec rsdit to odrazu banować powinien, banują za zmosgenderowanie jakiegoś chorego psychicznie durnia a z czymś takim wyjebongo

Zaloguj się aby komentować

Meat Boy

Oryginalna platformowa gra we flashu o morderczym poziomie trudności, której kontynuacją jest mega trudny Super Meat Boy dostępny na komputery osobiste i konsole.

#gry #flash
Naiken

@koszotorobur próbowałem kiedyś pograć i nie dałem rady, za bardzo mnie denerwowała

koszotorobur

@Naiken - ja myślałem, że nie rzucę nigdy padem czy nie rozwalę klawiatury... Super Meat Boy mi uświadomił, że nie znam siebie tak bardzo jak mi się wydawało...

bobse

Nadal nie ma na GOG. Niech giną.

koszotorobur

@bobse - Super Meat Boy był bez DRMów w Humble Indie Bundle (jak jeszcze było "Indie" w nazwie) dekadę temu - wiem bo mam - pewnie się wydawca zmienił a ten nowy lubi wydawać tylko tam gdzie gier nie można kopiować...

Aksal89

Na komórki jest Super Meat Boy Forever, ale nie mam do tego nerwów XD

Zaloguj się aby komentować

Gry na Linux: Przewodnik po Protonie i optymalizacji wydajności gier

Artykuł zagłębia się w tematykę narzędzia Proton - od definicji i znaczenia dla społeczności graczy na Linuxie, przez szczegółowe kroki konfiguracji, aż po wskazówki dotyczące optymalizacji wydajności gier.

#technologia #linux #gry #proton
Catharsis

@koszotorobur No to jeszcze parę tipów optymalizacyjnych którego nie widuje w prawie żadnych poradnikach tego typu. Jeżeli zależy wam tylko wyłącznie na czystej wydajności kosztem funkcjonalności steama i samego systemu to można jeszcze zrobić 2 rzeczy:


  1. Można totalnie odrzucić korzystanie z jakiegokolwiek DE, Gnome czy KDE mają spory narzut na wydajność systemu, zwłaszcza na słabych konfiguracjach. No więc po wielu testach najlżejszy wm jaki znalazłem i da się z niego korzystać to jest TWM dosłownie zużywa mniej ramu niż waży jedna piosenka w mp3. A jednocześnie da się tym jakoś sterować bo pod prawym przyciskiem mamy konfigurowalne menu. Dodajemy sobie tam Steama lub jakiś inny launcher. Są jeszcze inne lekko lżejsze menagery okien ale one już są tak hardkorowe, że nie mają nic do sterowania oknami i np trzeba przełączać się na inne tty i tam komendami odpalać okna (np DISPLAY=:0 discord ) więc to już jest za duże poświęcenie funkcjonalności jak dla mnie a wzrost wydajności będzie żaden względem TWM. Żeby nie było to nie musimy poświęcać całego naszego setupu bo można dodać TWM po prostu do naszego display menagera i podczas logowania wybrać zamiast gnome/kde to twm. Do wszystkiego są instrukcje na arch wiki.

  2. Samego Steama odpalacie z argumentemi: -no-browser +open steam://open/minigameslist w ten sposób odpalicie Steama bez wbudowanego Chromium, dosłownie odpali się tylko takie małe okienko gdzie macie możliwość jedynie odpalania gier.


W ten sposób na słabszych komputerach można dodać naprawdę sporo fps. Mi np w niektórych grach dodało nawet z 30-40% FPS więcej. Podejrzewam jednak, że na najmocniejszych konfiguracjach raczej to niewiele da i nie warto się tym bawić.

koszotorobur

@Catharsis - świetny Pro Tip kolego!

Sweet_acc_pr0sa

@koszotorobur mam stimdeka, instaluje i działa, pozdrawiam xD

Dzemik_Skrytozerca

ThinkPad z Ubuntu i Steam.


Gry:

FantasyGrounds

Blasphemous 2 + kontroler

Vampire Survivors


Zero, słownie 0, problemów.

Zaloguj się aby komentować

Dobry kanał do nauki systemu Linux:

https://m.youtube.com/@LearnLinuxTV

Zawiera wiele różnorodnych materiałów związanych z Linuksem dla początkujących i zaawansowanych użytkowników.

#technologia #linux
Catharsis

@koszotorobur Z nauką linuxa to mam ten problem, że nigdy nie chce mi się tego robić tak po prostu, że sobie siedzę i pomyśle "o tera pora pouczyć się linuxa" xD. Preferuje taki model, że uczę się robiąc coś innego przy okazji, albo naprawiając coś co się zepsuje.


Chyba najwięcej przydatnych poleceń do terminala to nauczyłem się googlując dziwne błędy i przeglądając odpowiedzi do nich na archwiki albo stackoverflow.


Ewentualnie jeszcze sporo można się nauczyć próbując zrobić ręcznie rzeczy które zwykle robią się same. Np:


  • całe życie korzystasz z ubuntu lub innego prostego distro -> spróbuj dla zabawy zainstalować archa albo gentoo

  • siedzisz tylko na gnome/kde -> zrób sobie swoje własne środowisko graficzne, pobierz czyste WM i ręcznie skonfiguruj wszystko i pobierz potrzebne programy itp, nic mnie tak nie nauczyło czym dokładnie są i różnią się od siebie popularne DE jak właśnie takie coś.


Itp, zawsze preferowałem naukę przez zabawę, ale wiadomo każdy jest inny i podejrzewam, że dla wielu osób to by było zwyczajnie nudne a nie zabawne. Idk ale mnie nic tak kiedyś nie ucieszyło jak gdy moja pierwsza w życiu instalacja Archa wstała za pierwszym razem (ofc potem się wysypała xD).


Jeszcze np automatyzacja tasków potrafi być zabawna, zwłaszcza jak się lubi programowanie. I tutaj mogę dać tipa jednego. Generalnie jeśli myślicie, że do tego super znajomość basha jest mega potrzebna to wcale tak nie jest. O ile to nie jest coś gdzie trzeba bardzo dużą wydajność to możecie pisać skrypty w czymkolwiek co znacie i się do tego nada, nawet JavaScript xD. Zwyczajnie zapisujecie plik i zamiast .js dajecie .sh i na sam początek pliku wrzucacie #!/usr/bin/node i wtedy skrypt będzie interpretowany przez node i go normalnie odpalacie jak inne skrypty np ./skrypt.sh. A do noda jest masa różnych modułów w npm i można robić takie rzeczy że głowa mała.

koszotorobur

@Catharsis - podoba mnie się Twój komentarz kolego

Ja nauczyłem się Linucha przez jego używanie - najpierw w domu po prostu instalując różne dystrybucje, a później w pracy (na serwerach barem metal a następnie w chmurze) - więc uważam Twoje rady za bardzo trafione.

Jeśli chodzi o automatyzację to BASH po prostu jest od razu i nie trzeba nic instalować - wygodne jest to jak się pracuje z serwerami zdalnym - jest BASH, jest vi(m) i po prostu robisz. Ja w pracy generalnie automatyzuję mniejsze rzeczy w BASHu a większe w Pythonie bo zawsze myślę o tym kto przyjdzie po mnie i szansa jest duża, że będą znali coś popularnego jak BASH i Python właśnie. Dla siebie nauczyłem się lubić Pythona i mnie jeszcze nie zawiódł.

Generalnie fajnie by było gdyby tag #linux trochę odżył, ale wymaga to właśnie takich ludzi jak Ty, którzy dzielą się nie tylko swoimi przemyśleniami, ale i doświadczeniami.

Catharsis

@koszotorobur Wiem, że generalnie bash i python będą lepsze do pisania skryptów ale podaje przykład, że można we wszystkim a teoretycznie to JavaScript jest teraz najpopularniejszym językiem programowania, więc szansa, ze ktoś go będzie znać jest bardzo duża.


Generalnie fajnie by było gdyby tag #linux trochę odżył, ale wymaga to właśnie takich ludzi jak Ty, którzy dzielą się nie tylko swoimi przemyśleniami, ale i doświadczeniami.

Tak, też bym chciał dlatego mam go w obserwowanych i jak jest jakiś wpis pod którym mogę się jakoś merytorycznie wypowiedzieć to robię to. No i lubię pomagać ludziom więc jak widzę, że ktoś ma znany mi problem to staram się coś poradzić.


Miałem też w sumie plany aby coś tutaj popisać na tagu jakieś posty ale nie wiem jeszcze co by to mogło być tak aby dało się pod tym tworzyć jakąś sensowną dyskusję. Chciałoby się jakoś zachęcić ludzi do korzystania z Linuxa ale z tym to raczej ciężko bo zaraz zlecą się ludzie typu "linux jest darmowy jeśli twój czas jest bezwartościowy" kiedy ty nawet nie wspominałeś nic o tym, że jest za darmo bo to dla ciebie nie ma znaczenia bo korzystasz z Linuxa bo uważasz go za lepszy system i cena tutaj nie gra roli xD. Ale spokojnie, wydaje mi się, że Linux zyska mocno na popularności w momencie końca wsparcia dla Windowsa 10 bo masa ludzi zostanie z całkiem użytecznymi jeszcze komputerami na których nie będzie dało się zainstalować najnowszego Windowsa i jakaś część z tych ludzi może zwróci się w stronę Linuxa, pomarzyć zawsze warto.

Zaloguj się aby komentować

Krótkie video porady na temat Pythona:

https://www.youtube.com/@b001/shorts

Bo czasami lepiej zobaczyć na własne oczy by zrozumieć

#programowanie #python #tipsandtricks
piotrb

Z takimi sztukami warto uważać bardzo, np. sztuczka przypisania globala do locala fajna, ale promuje złe praktyki.

koszotorobur

@piotrb - ze wszystkimi poradnikami i tutorialami trzeba uważać i patrzeć na nie krytycznie

Niemniej dużo tych porad w tych filmikach to po prostu standardy pythonowe, które nie są oczywiste dla początkujących oraz ludzi przechodzacy z innych języków.

Ja osobiście nie znalazłem źródła 100% poprawnego - prócz może oficjalnej dokumentacji, która jest blisko, ale nie jest jednak skondensowanym źródłem wiedzy do uczenia się "na szybko".

Zaloguj się aby komentować

Billy Joel - We Didn't Start the Fire

Wyobraźcie sobie jaka to musiała być przydatna piosenka dla Kapitana Ameryki gdy się obudził

#muzyka #lata80 #80s
DiscoKhan

@pozdrawiam_was_ciule też musi ktoś odświeżyć, MySpace'a musieliby archeolodzy już odgrzebać żeby komuś wytłumaczyć co to w ogóle było. Niby po prostu prekursor Facebooka ale mimo wszystko xd

Zaloguj się aby komentować

Duck Hunt

Popularna gra oryginalne wydana na konsolę Famicom/NES - tutaj emulowana w przeglądarce.

Każdy kto miał Pegasusa lub inną bazarową podróbę NESa ten na pewno pamiętam tą grę!

#gry #retrogaming #nintendo #famicom #nes #nostalgia
Erebus

@koszotorobur na podróbce pegasusa to chodziło dużo wolniej, nawet muzyczka była wolniejsza

koszotorobur

@Erebus - gry w europejskim systemie PAL działały po prostu w mniejszej ilości klatek na sekundę niż ich wersje NTSC z Japonii czy USA (lecz w wyższej rozdzielczości).

Praktycznie powodowało to, że gry w Europie działały wolniej - tu masz wszystko ładnie wyjaśnione: https://youtu.be/I-dFMNBzZHA?feature=shared

A tu opisane: https://forums.nesdev.org/viewtopic.php?t=492

Zaloguj się aby komentować