Zdjęcie w tle
bade

bade

Kosmonauta
  • 81wpisy
  • 293komentarzy
Hej Astrommmiłośnicy ciekawostek ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Pewnie już dziś słyszeliście gdzieś w radio lub wyczytaliście w horoskopach na wp.pl, ale nie sposób ominąć tę wiadomość i nic nie napisać dla @hejto . Dziś* mamy równonoc jesienną. Znaczy to, że:

  • Od dziś dzień będzie krótszy od nocy**
  • Zaczęła się astronomiczna jesień
  • Słońce przekroczyło dziś równik niebieski i znajduje się na półkuli południowej sfery niebieskiej***
  • Winter is coming.

I teraz gwiazdki:

  • * Technicznie rzecz biorąc, równonoc to tylko moment w czasie, który nastąpił dziś (sobota, 23.09.2023) o godz. ~8:50 czasu polskiego

  • ** Tak naprawdę to dzień będzie jeszcze dłuższy od nocy przez parę dób. Wszystko przez fakt, że atmosfera ugina nieco drogę światła i to, co widzimy na horyzoncie jako "zachodzące Słońce" to tak naprawdę jest obraz Słońca, które jest schowane w całości pod horyzontem. Mamy więc dzień (znaczy jasną część doby) dłuższą o te kilka minut, jakie ukradliśmy spod horyzontu o wschodzie i o zachodzie.

  • *** Znaczy to tyle, że w południe Słońce będzie coraz niżej nad horyzontem. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że ludziom na home office słońce będzie waliło po oczach przez okno za dnia. Wysokość Słońca na niebie w czasie południa jest opisana jego "deklinacją", czyli odległością (kątową) od równika niebieskiego (patrzeć na obrazek poniżej). A równik niebieski to linia na niebie, która powstaje przez przecięcie płaszczyzny równika Ziemi ze sferą niebieską (która jest nieskończenie daleko od nas, ale nie zawracajcie sobie tym głowy w tej chwili). Słońce, kiedy jest u nas wiosna i lato, posiada deklinację dodatnią (jest na półkuli północnej). A kiedy jest jesień i zima, posiada deklinację ujemną (jest na półkuli południowej). W momencie równonocy Słońce (tj. centrum jego tarczy) znajduje się idealnie na równiku. I tak właśnie centrum tarczy Słońca przemaszerowało sobie przez równik niebieski dziś tuż przed 9:00 rano.

Randomowe rzeczy okołoastronomiczne --> #badespace
Udanej jesieni!

PS: subujcie społeczność -> Astronomia bo tam się produkują fajnie ludzie

PPS: Obrazek pożyczony ze strony susdesign.com

Dla zasięgu: #ciekawostki #astronomia
534e6e1b-7c7c-484f-8fee-3f9a64b9e5ba
Deamon

Przej,*?ne mamy, mowie wam

Pouek

@bade nareszcie, jebać suszę i upały

Mor

@bade Mój wewnętrzny maruda ucieszył się z tych gwiazdek

Zaloguj się aby komentować

Przypomniało mi się o istnieniu "Sztuki Latania" Bagińskiego. Pomyślałem, że się podzielę. Animacja w tym roku osiągłaby pełnoletność - zaprezentowana była po raz pierwszy, o ile dobrze pamiętam, w 2005 roku. Aktualna jak zawsze, w świetle obecnych wydarzeń na wschód od nas i decyzji podjętych jeszcze dalej na wschód od nas.

https://www.youtube.com/watch?v=nXIdmW4Hau0

#ciekawostki #baginski #wojna
Odczuwam_Dysonans

@bade cholera, mam wrażenie że nie widziałem tego od tamtych czasów zaprezentowana pewnie w 2005, ale w podpisie jest że powstała w ogóle w 2004 - szok. I zabawne że na sześciocalowym smartfonie streamuje to w jakości wielokrotnie wyższej niż miałem wtedy wtedy, no ale trochę wody w Wiśle upłynęło. Na pewno miałem to jeszcze na pierwszym kompie, a jego używałem do 2007, mogłem potem nie wracać :P. Wszyscy oglądali bo czekali co Platige zrobi po Katedrze. Katedry też już chwilę nie widziałem, dzięki @koszotorobur też. Katedra to był gamechanger. Pamiętam w tym 2002r., gdzie w grafice w grach każdy kolejny rok to kolejne przełomowe technologie, T&L, pierwsze shadery, niesamowite techdema od nVidii i prerenderowane cutscenki jako wisienka na torcie kolejnych produkcji. Był oczywiście Pixar, był rewelacyjny Shrek, no ale to inny klimat. I nagle ktoś mi daje płytę z Katedrą. Mózg rozjebany, jak można wyrenderować coś takiego. Przez jakiś czas oglądałem to z każdym kto mnie odwiedzał, z najlepszym ziomkiem to pewnie i parę razy pod rząd. Chwilę później mówią o tym w telewizji, nie pamiętam czy emitowali całą animację, czy pokazywałem rodzicom na kompie. Nawet na laiku to robiło wrażenie. Pewien znak czasów, może nie świt, ale ledwo po świcie ery trójwymiaru w mainstreamie. Oba te filmy to dla mnie ogromny ładunek nostalgii. Jako entuzjasta technologii, fajnie było to przeżyć

bade

@Odczuwam_Dysonans Rewelacyjny testament owych czasów. Tak samo je zapamiętałem. Dziękuję za ubranie wspomnień w słowa.

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Surowe, pojedyncze foto, kompletnie bez obróbki, nawet nie redukowałem na prąd ciemny i na flatfield. Samo centrum galaktyki w Andromedzie. Fajnie widać pasy pyłu w jej ramionach spiralnych :). Fotka sprzed kilku godzin.

Wykonanie redukcji oraz pełna mozaika galaktyki M31 będzie jednym z zadań, jakie dam na zajęciach. Uczniowie wytrzymają ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Randomowe okołoastronomiczne rzeczy ---> #badespace
99472298-618d-4000-b7d8-406eab850ea9
Oczk

@bade cóż to za przedmiot/seminarium że takie rzeczy będą robić?

bade

@Oczk Prowadzę w Centrum Młodzieży w Krakowie zajęcia dla licealistów. Takie hobby mam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Oczk

Komentarz usunięty

Zaloguj się aby komentować

Zachodni wiatr słoneczny komety goni warkocz.

Fenomenalna obserwacja dynamicznej ewolucji warkocza komety C/2023 P1 Nishimura. Wszystko co widać na tym gifie to obserwacje wykonane w ciągu zaledwie 20 minut. Zdjęcia wykonał Michael Jäger z użyciem 11-calowego astrografu Rowe-Akcermana Schmidta i kamery QHY 600.

Obserwacje są z ostatniej nocy, tj. z 2 września 2023, godz. 4:20 rano.

Oryginalny gif jest w 4x lepszej rozdzielczości, ale nie dało się go tu dołączyć ze względu na rozmiar pliku, dlatego odsyłam do źródła: https://spaceweathergallery2.com/full_image.php?image_name=Michael-Jaeger-2023P1sep2UT240_1693637747.gif

Aperiodyczne wpisy okołoastronomiczne --> #badespace

I poniżej spam tagami dla zasięgu
#astronomia #astrofotografia #kosmos #ciekawostki #nauka
84b1b517-5636-422a-9a70-505a3c7b3995
figa-rybka

Szkoda, że pogoda się skiepściła. W 2020 robiłem timelapsy z kometą nad Wawelem 🙂

bade

@figa-rybka Najbliższe dwa tygodnie będą sprzyjały obserwacjom. No, może nie tej konkretnej komety, bo ta będzie już pod horyzontem.

Zaloguj się aby komentować

Rozpoczął się wrzesień, zatem czas na podsumowanie wakacji. Było gęsto.

Zajęcia z astronomii skończyły się oficjalnie w czerwcu, ale na prośbę uczestników zorganizowałem dodatkowe spotkania. Dokładnie w dniu zakończenia roku szkolnego wziąłem moją wesołą gromadkę na noc do obserwatorium w Tymcach. Pogoda nie dopisała, bo mieliśmy tylko ~godzinę na gwiazdki, ale i tak to wystarczyło do wywołania efektu 'wow' u ludzi obserwujących nocne niebo do tej pory wyłącznie z miasta.

Wraz z początkiem lipca, oprócz standardowego łażenia po gwiazdozbiorach i ciekawych obiektach na niebie, udało się nam oszacować jasność nieba w Krakowie za dnia. W tym celu obserwowaliśmy gwiazdy między 17:00 a 19:00. Wyszło nam, o ile dobrze pamiętam, około 4.3 mag/arcsec^2 w zakresie widzialnym. Całkiem nieźle.

Kolejną większą rzeczą było rozpoczęcie projektu obserwacyjnego T CrB, w którym przewodzi moja uczennica. Obserwacje się zaczęły z grubej rury, bo od razu z pełną fotometrią z czterech filtrach. Prace będą trwać aż do końca przyszłego roku szkolnego. T CrB to układ kataklizmiczny (symbiotyczny), w którym raz na ~88 lat dochodzi do pojaśnienia tak, że układ wskakuje na jasność gwiazdową magnitudo 2 (w tej chwili ma magnitudo 10). O tym układzie można by napisać osobny wpis, bo to ciekawa bestia jest.

Potem w lipcu był wyjazd na obóz obserwacyjny za granicę. Pojechali ze mną wybrani uczniowie, a na miejscu robiłem przy okazji jako technik. Dziesięć dni w "górskim" obserwatorium pośrodku niczego, na skraju parku ciemnego nieba to była najlepsza forma wakacji :). Przerobiliśmy techniki obserwacyjne oraz obróbkę danych (tak, IRAFem w licealistów). Moja grupa skupiła się na obserwacjach ciasnych układów podwójnych i wyznaczanie parametrów fizycznych gwiazd. Foto dołączone do tego wpisu zrobiłem z kopuły tamtejszego teleskopu, widok jest na planetarium (to takie ufo) i na budynki z teleskopami.

A potem był sierpień. Krótki wyjazd, łażenie laserkiem po niebie leżąc na plaży i trochę foto. Bez presji, z eks-uczniami. No i obserwacje Perseidów, leżąc plackiem na kopcu Piłsudskiego do prawie 3:00 rano.

Wreszcie w połowie sierpnia była Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki. Poznało się całkiem sporo nowych ludzi, spotkało jeszcze więcej starych znajomych. Jako sędzia nie miałem za wiele wolnego, ale to w niczym nie przeszkadzało. Wszyscy byliśmy zakręceni wokół oceniania prac dniami i nocami. Bardzo pozytywne doświadczenie; kudos dla kolegów-organizatorów.

Końcówka sierpnia to kolejne spotkania z młodzieżą, kolejne obserwacje, kontynuacja obserwacji T CrB, rozpoczęcie monitoringu blazara (czyli jądra aktywnej galaktyki, które przez odpowiednią orientację spinu centralnej supermasywnej czarnej dziury strzela dżetem w Ziemię) oraz dopinanie wyliczeń parametrów fizycznych gwiazd. Tym razem torturowałem uczniów używając rachunku błędów. Propagacja niepewności następowała ( ͡° ͜ʖ ͡°). Ostatnim krokiem było pokazanie, jak można zautomatyzować cały proces przez proste skryptowanie. I voila, nagle wszystko okazało się szybkie i proste. Piękna sprawa.

Ta piękna sprawa zaowocuje najpierw pracą konferencyjną, a później publikacją w recenzowanym czasopiśmie (niezależnie od konferencji). Za tydzień jadę na międzynarodową konferencję, by opowiadać m.in. o wynikach pomiarów tychże ciasnych układów podwójnych, z naciskiem na fakt, że w projekcie biorą udział licealiści. Koszty okołokonferencyjne są mega wysokie, ale liczę, że jeszcze pozyskam sponsorów. Tak czy inaczej, młodzież będzie miała swoją pierwszą pracę w książce pokonferencyjnej, z ich nazwiskami. Uważam to za mój i ich mały sukces.

I oto jesteśmy we wrześniu. Na moje zajęcia z astro w #krakow, które startują w październiku, już zapisały się 34 osoby, chociaż limit miejsc jest 30 osób (a i tak przez kolejny rok robię już dwie grupy, bo limit miał być 15 osób). A zajęcia jeszcze nigdzie nie były reklamowane w szkołach. Trochę szkoda, że nie ma więcej miejsc. Tylko że ja sam nie będę w stanie przerobić więcej ludzi, bo albo będę musiał zrezygnować z moich prywatnych uczniów albo obniżę jakość zajęć w Centrum. Ani jedno ani drugie nie wchodzi w rachubę. No i na to nakłada się fakt, że te zajęcia są prowadzone właściwie dobrowolnie, jako hobby. Praca zarobkowa zajmuje mi czas codziennie do 16:00. Obowiązki na uniwerku też potrafią zeżreć popołudnia, wieczory i nocki (jak się trafi ładna pogoda i trzeba zbierać fotony do wiaderka). Swoją droga, jak się teraz patrzę wstecz, to nie wiem, jak ja zdołałem pożenić korpo-pracę zarobkową z taką ilością dodatkowych działań. Ale jakoś się udało.

Myślałem, czy by nie zrobić jakiegoś naszego społecznościowego spotkania z #astronomia na Błoniach, tylko że nie udało się znaleźć czasu. Może we wrześniu? Lub na jesień? Może by się udało jakiś teleskop mały skombinować lub lornetę chociaż. Albo lornetka i laserek z kopca Piłsudskiego? To by było dla mnie mniej czasochłonne, ergo bardziej prawdopodobne. Się zobaczy.

Fajne to były wakacje Nie zapomnę ich nigdy :).

Udanego września!

Nieregularne, okołoastronomiczne wpisy z życia wzięte --> #badespace
ca559e9c-12a3-44d4-8ce7-514235f60621

Zaloguj się aby komentować

Just FYI, w tej chwili w Polsce trwa Międzynarodowa Olimpiada Astronomiczna. Ekipy z ponad 50 krajów zjechały się do woj. śląskiego. Uczestnicy i wolontariusze są w Zawierciu, zadania obserwacyjne i planetaryjne mają miejsce w planetarium w Chorzowie, a pozostała część imprezy z liderami grup, sędziami oraz niezależnymi obserwatorami ma miejsce w Wiśle.

Wszyscy uczestnicy olimpiady na szczeblu międzynarodowym są zwycięzcami olimpiad na poziomie krajowym. Polska olimpiada astronomiczna będzie miała termin wysyłki pierwszego etapu zadań jakoś pod koniec września. Polecam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Randomowe info okołoastronomiczne z życia wzięte -> #badespace
68054645-d544-466b-b08c-c3a6319989dd

Zaloguj się aby komentować

No i nie zdążyłem po robocie wyjechać z #krakow na Perseidy. A że właśnie praca zakończona, to zostaje tylko wybrać się na kopiec Piłsudskiego. Wychodzę w tej chwili i będę tam siedział max do 2:00, więc jakby ktoś coś, to wiadomo, c'nie?
Dozo ( ͡° ͜ʖ ͡°)
bade

No i tyle zabawy :). Na kopcu max 15 ludzia, rozsypani dookoła. Na samej górze dwie osoby, w porywach pięć. Nawet się udało trochę tych igiełek złapać. Na dowód istnienia Perseidów załączam fotkę zrobioną z góry kopca

86c4c491-ef36-409d-a9ce-d72f72ed42fb
bade

No i Księżyc był rewelacyjny o wschodzie

4a28024e-591c-428b-9ff5-e8464652ef57
bdf9ef74-6e92-47e9-b51f-151d00e299d2
65f23284-7d21-402b-a6c4-505924c932a6
GtotheG

@bade a to nie dzisiaj majo byc? Bo tak rozkiniam czy pojsc na jakis kopiec.

bade

@GtotheG Sorka, w rozjazdach wciąż jestem. Najwięcej tego leci zazwyczaj 12/13 sierpnia; czasami maksimum przypada bardziej na 13 sierpnia i wtedy w nocy z 13/14 też fajnie lecą. Na warunki krakowskie wystarczy być między północą a 4:00 między 11 a 14 sierpnia w jakimkolwiek ciemniejszym miejscu. Tutaj i tak mamy potężne zanieczyszczenie światłem, dlatego wyłapiemy wyłącznie te najjaśniejsze meteory oraz bolidy.

GtotheG

@bade eee to za późno nie będę się pałętać po wertepach w nocy, plus pracuje od rana, ale dzięki za info anyway!

Zaloguj się aby komentować

Kontynuacja #costurosnie !

W poprzednich odcinkach:

> Scena przy parapecie
-John, coś Ci wyrosło w kubeczku po jogurcie.
-Katie, to nie miało prawa się wydarzyć.
-John, to się wydarzyło

> Scena druga
-Katieeeee, one wciąż rosną!
-John, co teraz zrobimy?
-Przetrwamy.
-John, boję się.

> Scena trzecia
-Dziękuję za wsparcie, Poruczniku. Wiedziałem, że możemy na was liczyć.
-John, za to co zrobiłeś dla mojego syna w '78 będę Ci dłużny na zawsze. Każdy mógł wnieść te 250 litrów ziemi na czwarte piętro bez windy
-A jednak tylko pan to zrobił, Poruczniku
-Przesadzasz, John.
-Nie, mówię serio.
-Nie, John, mówię że przesadzasz!, przesadz
-Poruczniku, NIEEE

> Scena czwarta
-Zrobiliśmy to, Katie. Będziemy bezpieczni.
-John, czy Astrolog powiedział, czym one są?
-Tak, Katie. To kukurydze. Te, których nie zużyliśmy do popcornu.
-Bo nie było więcej masła?
-Bo nie było więcej masła, Katie. Bo nie było więcej masła.

Dziś:

(sowa dla skali)
83d72adf-6939-4ad8-aa6e-6cd13081f7a5
Dokładnie pół godziny temu, tj. we czwartek 06 lipca o godz. 22:06 Ziemia znajdowała się najdalej od Słońca, jak tylko się da w ciągu swojej rocznej orbitalnej wędrówki. Innymi słowy: właśnie przeszliśmy przez aphelium :))

W tym roku centrum Ziemi było oddalone od centrum Słońca o 152 093 250 km. Ponieważ aphelium nastąpiło o 22:06, w Polsce była już noc, więc znajdywaliśmy się około 10 000 km dalej od Słońca niż np. Hawaje. Wygryw :D. Co prawda Najdalej od Słońca byli ludzie w (chyba) Mogadiszu, ale kogo w Somalii to interesuje.

Średnia odległość Ziemi od Słońca wynosi 149.6 mln km. Obecnie znajdujemy się jakieś 1.7% dalej, co przekłada się na ok. 3% mniej energii padające ze Słońca. Tak jest, latem jest zimniej. No nie do końca. Ale jest. Prawie. No dobra, nie jest. Na półkuli północnej jest więcej lądów, więc te się szybciej nagrzewają i szybciej oddają ciepło do atmosfery, więc nasze lata są cieplejsze. Ale tylko statystycznie i globalnie. Lokalnie już może być różnie.

Następne przejście najbliżej Słońca, tj. peryhelium, nastąpi 3 stycznia 2024 o godz. 01:38 w nocy. Wtedy w najbliższym znajbliższeniu ze słońcem będą wysepki na Oceanie Spokojnym. Jeśli chcecie żeby Was zawołać tego dnia, proszę piorunować mój pierwszy komentarz w tym wpisie

Więcej randomowych okołoastronomicznych rzeczy --> #badespace
029fc10f-eea2-4eb7-baf0-ffc55701464a
4Sfor

I tak pewnie nie dożyję, ale co tam - czekam na zawołanie

Blowmee

@4Sfor feel same bro

ytilibuuun

No czułem że coś nie tak, bo nie mogę dziś zasnąć

sadamasin

Co ta orbita taka okrągła :P

Zaloguj się aby komentować

Wczoraj w nocy przyszła dziura w chmurwie, zostały tylko cirrusy, Księżyc jeszcze nie dawał tak mocno po czipie, no to cyk, poszło dziesięć klatek w Mgławicę Pierścień. Akurat na miłe zakończenie całego dnia i pół nocy przy gwiazdkach.

Czarno-białe M57. Niby mam kolorki, ale poskładanie wymagałoby więcej czasu, niż się opłaca

Więcej randomowych okołoastronomicznych rzeczy --> #badespace

PS: Post w ramach zadośćuczynienia dedykowany @MiernyMirekowi
77664a3c-a7a1-4989-929a-1d205fb342cf
LeonardoDaWincyj

@bade

Mgławice muszą być kolorowe i kropka.

Zaloguj się aby komentować

Jest 3:05 w nocy. Tak sobie patrzę na południe-południowy wschód i widzę gwiazdkę, której nie kojarzę. No mindfuck. Szybki luk na konstelacje, czy mi się coś nie pokiełbasiło, no ale nie. Jestem w centrum Krakowa i nic w tym miejscu na niebie nie powinno być widoczne.
Dopiero po chwili mnie oświeciło. To musi być Saturn. Żeby się upewnić, zwrotka na jeszcze-nie-zamkniętego-laptopa, szybka weryfikacja na Stellarium i... No na Stellarium tam tez nic nie ma ಠ_ಠ . Luk z balkonu, weryfikacja, luk na kompa, sprawdzonko, no i się, cholercia, niebo nie zgadza. Za dużo o jedną kropkę.
Olśnienie #2: Stellarium kapryśnie ustawiło czas na 23:00 zamiast czas rzeczywisty. Przeklikałem i... Tak jest. Saturn :D. Dobrze jest móc sobie ufać.
Dobrej nocki ;]
Aperiodyczne astronomiczne wszystko i nic -> #badespace
PS: dla uciechy oka dodaję zdjęcia Saturna wykonane w kolejnych latach, kiedy zmiana jego osi była najlepiej uchwycona (autor fot: D. Peach, źródełko: APOD)
8624ee74-04d7-42cb-8cd0-d61548a66c09
lukmar

@bade to jest całkiem imponujące, że znasz nocne niebo do tego stopnia, że potrafisz rozpoznać nadmiarową gwiazdę.

konto_na_wykop_pl

@lukmar Saturn jednak rzuca się w oko. Tak samo Mars, Jowisz i wieczorkiem Wenus. A tak w ogóle to kosmos jest piękny…

Zaloguj się aby komentować

Ktoś w ogóle pamięta #costurosnie ? xD
Ostatni apdejt był miesiąc temu: https://www.hejto.pl/wpis/ok-to-sie-zaczyna-wymykac-spod-kontroli-a-to-dopiero-trzeci-dzien-od-wykielkowan
Najnowsze zdjęcie sprzed kilku minut załączam poniżej. Sowa dla skali, klasycznie.
No i tak, wyjaśniło się już, co to rośnie :D. Rozwiązanie zagadki w komentarzu
47875c25-74d8-4648-b95a-fc7f157db0e3
Zielczan

@bade sadzisz se kukurydze w doniczce?

bade

@Zielczan Robiłem popkorn. Stwierdziłem: "e, co mnie szkodzi" i kilka ziarenek, zamiast na patelnię, wrzuciłem do kubełka po jogurcie i zasypałem ziemią. Miesiąc później: jesteśmy, gdzie jesteśmy. Prawdopodobnie poświęcę jedną grządkę balkonową i wrzucę tam kilka kukurydz. Akurat rzodkiewki już zebrane i jedna skrzynka jest pusta (prawie, bo coś inne już tam zasiałem, ale pewnie i tak nie wzejdzie przez upał).


Ale tak. Jedną kukurydzę pewnie zostawię w doniczce. Żeby było do CV.

bade

W sumie to wołam tych, którzy wyrazili zainteresowanie rozwojem spraw pod wcześniejszymi wpisami


@Nuszek @UncleFester @Kureci_paratko @OrestesGaolin @Papryka_czerwona (o ile dobrze kojarzę xD)

Nuszek

@bade ale to przecież duże wyrośnie i tak na balkonie?

bade

@Nuszek No wiem, że duże będzie. Niech się cieszy, że przesadziłem z kubeczka po jogurcie.


Lepiej mieć przypał z dużego chabazia wyrośniętego przypadkiem, niż same baobaby na balkonie

Zaloguj się aby komentować

No. Piątek wieczór, środek długiego weekendu, więc wrzucam dla zmniejszenia zasięgów :D. Zamieszczam tu fragment czytanego przeze mnie tekstu. Jeśli się komuś spodoba, to może kiedyś (#kiedyś) wrzucę kolejne części :)).
A tymczasem życzę wszystkim udanego weekendu :-]
Więcej aperiodycznych astronomicznych treści -> #badespace
https://streamable.com/mtyl17
J4N

Genialne. Masz już jakiś w całości zrealizowany projekt?

bade

@J4N Pojedyncze zlecenia. Oprócz tego nagrywam tylko dla zabawy. Np. zdarzyło się, że czytałem pasty, ale to chyba nie wypłynęło z prywatnych kanałów (na szczęście). Poza tym mam kilka rozgrzebanych i niedokończonych projektów na boku. Nie za bardzo mam wolnego czasu na zrobienie czegoś dłuższego w dobrych warunkach.

Zaloguj się aby komentować

Środek nocy, to pewnie nikt nie zauważy, jak zaglądam lunecie w okular ( ͡° ͜ʖ ͡°)
https://streamable.com/t4o8ky
#lunetki #badeniespi
UmytaPacha

@bade to jakieś specjalistyczne rękawiczki czy zimno w chałupie?

bade

@UmytaPacha jakie rękawiczki to moje naturalne dłonie

UmytaPacha

@bade a więc kosmita! : O

Zaloguj się aby komentować

Zaraz, moment. Czy ja dobrze rozumiem? Mogę sprawdzić, czy mój e-mail lub login znajduje się w którejś z kiedykolwiek wyciekniętych baz, ale żeby to zrobić, muszę się najpierw zalogować na mój profil zaufany na rządowej stronie? I dopiero po zweryfikowaniu, że ja to ja, mogę wpisać mój prywatny adres e-mail lub prywatny, anonimowy login?
I mam mieć ufność, że te dane nie zostaną przez nikogo zapisane w powiązaniu z profilem urzędowo potwierdzającym moją tożsamość? xD
Rządowa wyszukiwarka -> https://bezpiecznedane.gov.pl/
Darmowa i otwarta alternatywa? https://haveibeenpwned.com/
Proszę, powiedzcie, że się mylę i czegoś tu nie rozumiem.
#rozkminy
5b23ebb2-3a67-4ba1-a3a6-3007b206c34d
Acrivec

@bade tłumaczą to faktem że podają pierwsze litery hasła i chcą monitorować kto wyszukuje czyje loginy

Analnydestruktor

@bade to tak jak z obowiązkiem rejestracji nr telefonu, dla Twojego dobra

bade

@Analnydestruktor No chyba nie masz nic do ukrycia? Czy masz, terrorysto?

plemnik_w_piwie

@bade dla lepszego bezpieczeństwa to jest dwustopniowa weryfikacja. Najpierw wprowadzasz @ maila, aby zobaczyć czy był on na wyciekłych listach. Potem jesteś proszony o hasło, którym się posługiwałeś w połączeniu z tym adresem i dostajesz odpowiedź, czy powinieneś się martwić, bo w wycieku był komplet, czy był tylko e-mail i nie mają takiego hasła przypisanego.

Ale śmiesznie jest, jak masz negatywny wynik, bo jak powtórzysz test to powtórny wynik jest niestety pozytywny...

bade

@plemnik_w_piwie Idealna incepcja. Nie zawiodłem się :))

Zaloguj się aby komentować

OK, to się zaczyna wymykać spod kontroli. A to dopiero trzeci dzień od wykiełkowania.
-> #costurosnie
Czuję, że powinienem wstrzymać dzienne aktualizacje, żeby nie spamować.
e5052696-0523-4992-8548-cf6734baa10d

Zaloguj się aby komentować