Zdjęcie w tle
Kolej_na_drony

Kolej_na_drony

Wirtuoz
  • 30wpisy
  • 314komentarzy

Dronowy fotograf amator, fotografuję też pociągi

Witam
Czy dodawanie zdjęć zostało już naprawione? Bo przyznam szczerze że problemy mnie mocno zniechęciły do dodawania postów na #slaskiezamki2023 a jakieś tam symboliczne zainteresowanie tym tagiem było więc czuję się zobowiązany. (problemem był rozmiar zdjęć, pliki koło 8mb nie chciały się wgrywać, a zjeżdzanie niżej to już rzeź na jakości w połączeniu z kompresją hejto
#fotografia #moderacja
size

@Kolej_na_drony niestety @hejto nie umie w komunikację i zamiast napisać że taka dopuszczalna jakość zdjęć jest obecnie jedyna możliwa bo koszty i że jak serwis jakoś zacznie zarabiać to coś z tym zrobią to wolą milczeć.

Zaloguj się aby komentować

Kolejny pałac z mojej serii #slaskiezamki2023 tym razem padło na Pałac w Krobielowicach.
Historia tego obiektu zaczyna się w XIV w. kiedy to wybudowano ufortyfikowany dwór stanowiący wraz z okoliczną wsią majątek rodu von Sitten. Później w wyniki historycznej zawieruchy trafiła w ręce kościoła, będąc kolejno siedzibą klasztoru minorytów oraz premonstratensów. To ci ostatni dokonali przebudowy dworu, dzięki czemu powstały 3 nowe skrzydła a sama budowla zyskała kształt renesansowego pałacu. Późniejsza przebudowa rozbudowała pałac o 3 wieże w stylu barokowym.
W historii pałac pojawił się wątek samego Napoleona Bonaparte. Otóż posiadłość została sprezentowana przez Króla Prus Fryderyka Wilhelma III, feldmarszałkowi Gebhardowi Leberechta von Blüchera w uznaniu za pokonanie Napoleona w bitwie pod Waterloo.
Współczesna historia pałacu jest chyba najciekawsza. Otóż właścicielem został... nowozelnadczyk, który kupił pałac w raz z okolicznym majątkiem i podjął się remontu tworząc w tym miejscu hotel i restaurację. Okazuje się że człowiek ten jest potokmkiem ostatniego z gospodarzy pałacu czyli samego feldmarszałka Leberechta von Blüchera. Fascynację pałacem obudziła w nim jego cioteczna babcia ofiarując mu w dzieciństwie rysunek i zdjęcie pałacu. Sam rysunek, mozna dziś obejrzeć w pałacowej restauracji.
Sama restauracja jest dość kameralna. Jedzenie jest przygotowywane z dbałością o każdy detal. Nad całością czuwa bardzo zaangażowana pani menedżer, która dba o komfort gości. Sama zajmuje się też paleniem kawy w miejscowej kawiarni. Ceny są umiarkowane, zwłaszcza w tych dziwnych gastronomicznie czasach. Jeśli mieszkacie w okolicy, to zdecydowanie polecam wycieczkę.
#fotografia #podroze #ciekawostki #drony
92f5e21b-c73a-4a0d-8f9c-2e0d840d0bf7
8232e99d-f9fd-4a95-b83a-753a8521d923
db588f8d-358f-4f20-a06d-ea712b8e10fe
c45aea30-25a5-4c54-b992-27e669c0afa1
4Sfor

@Kolej_na_drony Jak najbardziej pozytywne - ale z tego co widzę miałeś taką samą pogodę jak ja przy Malborku W Krobielowicach miałem z kolei piękne słońce To się uzupełnimy wpisami o walory świetlne

Kolej_na_drony

@4Sfor No niestety, ale przyznam szczerze że lubię taka estetykę

4Sfor

@Kolej_na_drony Hehe, mrocznie i nostalgicznie...

Zaloguj się aby komentować

Jest jakaś alternatywa dla instagrama i facebooka jeśli chodzi o dzielenie się swoimi fotkami i podpatrywanie warsztatu innych fotografów? Pewnie nie ma ale nie zaszkodzi spytać. Po prostu zmęczony jestem zalewem botów i soft porn na instagramie.
#fotografia #instagram #facebook
yukari

@Kolej_na_drony kilka miesięcy temu vero było mocno promowane przez zagranicznych fotografów, ale nie wiem, czy rzeczywiście jest spoko

Atom

@Kolej_na_drony 500px używałem, jest spoko, ewentualnie przychodzi mi na myśl jeszcze DeviantArt ale dawno mnie tam nie było

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Kolejny wrzutka nadrabiająca zaległości z zamków i pałaców które wrzucałem na moim instagramie. Następne raczej już będą premierowe.
Pierwszy zamek, który był bazą do późniejszej przebudowy Pałacu, powstał już w roku 1558, kiedy to ówczesny właściciel okolicznych ziem, postanowił wybudować swoją siedzibę. Następnie został on siedziba rodową kolejnych właścicieli Jelcza czyli rodu von Saurma-Jeltsch. (Pierwotnie mieli oni swoją siedzibę w okolicy dzisiejszego starorzecza odry na obrzeżach miasta, znajdują się tam ruiny które również trafią do mojej serii o zamkach i pałacach historycznego Śląska.)
Po wojnie pałac wykorzystywany był przez rolniczą placówkę Państwowej Akademii Nauk – Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa. Niestety charakter wnętrz został całkowicie zatracony i obecnie dominuje tam kiczowaty PRL, obstawiam że o ile sam pałac nie ucierpiał z zewnątrz w trakcie wojennej zawieruchy, same wnętrza mogły zostać rozszabrowane i zniszczone, stąd też późniejsza ich odbudowa w duchu socjalizmu.
Obecnie pałac jest siedzibą Miasta i Gminy. Jak widać na załączonych zdjęciach przeszedł on kilka lat temu gruntowny remont w którym odrestaurowano zewnętrzy wygląd Pałacu. Sukcesywnie restaurowany jest również otaczający go Park. Zabytkowy Folwark sąsiadujący z Pałacem, znajduje się w rękach prywatnych, a obecny właściciel chce nadać mu dawny blask i rozpoczął prace renowacyjne.
Poniżej i w komentarzach prezentuje zdjęcia. Te której pokazują stan faktyczny są moje, te z historycznym wyglądem pałacu zapożyczyłem ze strony parki.org.pl
Zdjęcia z początku XX w.: Opolska Biblioteka Cyfrowa (obc.opole.pl)
Tag do obserwowania / czarnolistowania #slaskiezamki2023
#drony #podroze #ciekawostki #historia
580026ee-a1ef-4556-af6d-991208bf2c18
Kolej_na_drony

I wygląd pałacu na początku XX w.

02e539bd-a16d-4950-a8fe-455a747ee5ae
0c085e52-a6c0-4091-a86b-b0fdb63633d3

Zaloguj się aby komentować

Lecimy z kolejnym dolnośląskim pałacem który odwiedziłem ubiegłej jesieni. Był to Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. Prace nad budowlą rozpoczęły się w 1838 roku kiedy to Mariannie zamarzyła się letnia rezydencja. Pierwsi mieszkańcu wprowadzili się do Pałacu w 1857 roku więc budowa uwzględniając okres projektowania trwała 19 lat
Prawowitych właścicieli z zamku wygnała czerwona zaraza. Musieli z niego uciekać przed nacierającą armią czerwoną. Po wojnie obiekt sukcesywnie niszczeje by w 2012 roku zostać przejętym pod zarząd przez Gminę. Wtedy też rozpoczynają się prace renowacyjne których zakończenie szacowane jest na rok 2024.
Mimo tego że prace jeszcze trwają to pałac robi niesamowite wrażenie i z pewnością wart jest odwiedzenia już teraz.
tag do obserwowania/czarnolistowania #slaskiezamki2023
#fotografia #drony #podroze
e0cc5f02-a4cd-454d-be30-f6b601401d2e
Niggauke

@Kolej_na_drony sprawdz czy można a jak nie to jak wejsc na lewo. Po samych zdjeciach w necie powinieneś się do niego przekonać

Technikus

@Kolej_na_drony byłem na wycieczce w kwietniu w tym pałacu, po drodze zwiedziliśmy też kościół pokoju w Świdnicy, który również polecam do zwiedzenia.

choochoomotherfucker

Wtedy też rozpoczynają się prace renowacyjne których zakończenie szacowane jest na rok 2024.


@Kolej_na_drony Takie informacje zawsze cieszą, tyle jest opuszczonych pałaców i dworków, które stoją i niszczeją

Zaloguj się aby komentować

Imupls KD i jeden z jego ostatni przejazd po starym wiadukcie kolejowym w Czernicy. Dzień Później szlak był zamknięty i rozpoczęto budowę nowego wiaduktu kolejowego w tym miejscu.
Widoczna na zdjęciu podbudowa została przykryta asfaltem i w tym miejscu powstał tymczasowy przejazd kolejowy do czasu zakończenia prac nad jezdnią pod nowym wiaduktem.
#ciekawostki #fotografiakolejowa #fotografia #kolej #drony
c72e9ee2-4331-483a-980d-f97adae64776

Zaloguj się aby komentować

Wagony na stacji Jerzmanice Zdrój.
Kiedy robiłem tam zdjęcia to stacja obsługiwała jedynie ruch towarowy do kopalni bazaltu w Wilkowie. Od jednego z dyżurnych ruchu dowiedziałem się ze prawdopodobnie kopalnia zostanie zamknięta a istnienie stacji straci sens. Jest to jedna z nielicznych stacji w Polsce w obrębie której znajdują się eksploatowane semafory kształtowe. Sam budynek dworca oczywiście jest w ruinie, natomiast spod warstw odłażącej farby i połamanych desek przy dużej dozie wyobraźni można dostrzec go takim jakim był w latach świetności.
Z samą stacją wiąże się jeszcze jedna kolejowa ciekawostka, linia wychodząca w stronę Wilkowa posiada największe nachylenie wzniesienia wśród czynnych linii w Polsce (40,9 promila). Swego czasu KD były zainteresowane dzierżawą tej linii żeby testować tam swoje pociągi. (informacja od sympatycznego dyżurnego ruchu którego pozdrawiam) Dochodziło tam też do katastrof kiedy zawodziły hamulce
Mam tez Instagram pod taką samą nazwą, gdzie również publikuje różne ciekawe zdjęcia
#kolej #drony #fotografia #fotografiakolejowa #ciekawostki
c78fb88e-f2d7-41bd-99cd-90207e608ead
54e04955-7ff3-4dd6-a894-9b483632b4ce
e6b7e822-932b-4b2b-bc07-5c4d01bd0d5e
Kolej_na_drony

@ziel0ny to nie węgiel, to bazalt, wez pod uwagę że oprócz objętości ważna jest jeszcze masa ładunku

REXus

@Kolej_na_drony w Polsce stacji z obsługiwanymi semaforami kształtowymi jest sporo - część z nich nawet nie ma wizji na przebudowę, a i ruch nie wskazuje na to, by miały zniknąć. W woj. pomorskim jest to chociażby Czersk czy Starogard Gdański, a przebudowa Słupska (także semafory kształtowe) zależy od KPO.


@nyszom 40 promili to na kolejowe standardy jest potężne nachylenie.

Kolej_na_drony

@REXus nie spotykam na codzień stacji z semaforami kształtowym wiec dla mnie to ciekawostka. W mojej okolicy z pamięci wymienie 3 a w zasadzie dwie bo w rudnej zdaje się że już nie ma. Dla mnie to nie jest duzo

Zaloguj się aby komentować

Pod moim ostatnim wpisem pojawiły się prośby o wołanie/tag autorski, więc pomyślałem sobie że może faktycznie coś takiego zrobię.
Dla tych którzy widzą mnie po raz pierwszy skopiuję początek mojego poprzedniego wpisu.
W tym roku chciałbym zrealizować pewien projekt który chodzi za mną od dłuższego czasu. Chciałbym pokazywać wam zamki i pałace Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Zarówno te zadbane jak i te popadające w ruinę, które lata świetności mają za sobą.
Na pierwszy ogień poszedł zamek Grodno: https://www.hejto.pl/wpis/w-tym-roku-chcialbym-zrealizowac-pewien-projekt-ktory-chodzi-za-mna-od-dluzszego
w kolejce czekają pałace należące do rodziny Saurma von der Jeltsch, co prawda oba obiekty znalazły się na moim Instagramie. Natomiast pojawiła się okazja żeby w tą niedzielę zobaczyć wnętrza obu obiektów (jeden jest na co dzień całkowicie niedostępny, w drugim funkcjonuje urząd miasta i gminy Jelcz – Laskowice.
Jak pisałem w poprzednim poście w drodze do mnie jest również leksykon dolnośląskich zamkow, pałaców i ich właścicieli, który jak mam nadzieje pozwoli mi opracować sobie jakiś plan zwiedzania poszczególnych obiektów i dzielenia się nimi z wami.
Teraz do sedna. Z racji tego że planuje zwiedzać obiekty na terenie dolnego śląska i prawdopodobnie okolicznych województw proponuję #slaskiezamki2023 a śląskie dlatego że historyczny Śląsk jak najbardziej pokrywa się z planem moich eksploracji. To tyle, jak was to ciekawi to zapraszam do obserwowania/ czarnolistowania. Możecie też wbić na instagram pod tą samą nazwą.
Na zdjęciach pałac o którym wspominałem wcześniej, zgodnie z informacją znalezioną w necie: Neogotycki pałac w Jelczu został wybudowany w latach 1886-1894 w miejscu XVII-wiecznego drewnianego pałacyku myśliwskiego i należał do rodziny Saurmów. Po II wojnie światowej obiekt zajmowały wojska sowieckie a później polskie. Dziś mieści się tu katolicka Misja Charytatywna. W przyległym parku o powierzchni 9,5 hektarów, urządzonym niegdyś w stylu angielskim, istniała niegdyś oranżeria z egzotycznymi gatunkami roślin.
od siebie dodam że obecnie nie ma tam katolickiej misji charytatywnej natomiast sam obiekt faktycznie należy do kurii. Niestety stoi pusty i niszczeje. Sam pałac pojawi się jeszcze raz na tagu prawdopodobnie już w niedzielę, bo bardzo chciałbym wam pokazać jego wnętrze.
Wołam: @LeeAxe @Konto_serwisowe @Kismeth @tak_bylo @M4G33k
#fotografia #zamki #drony i jeszcze raz #slaskiezamki2023
2e56c4c0-4226-4d94-a998-c0829f5bdaf3
5d6c5610-523a-497e-83de-083e1a39dfff
e66d81d9-0e11-4994-8802-f68ecf76fca7
Kolej_na_drony

@Konto_serwisowe

W zasadzie i ciężarówkowe (aktualnie) i autobusowe (kiedyś) wiesz w którym to kościele? tym starym z elewacją ala mur pruski czy tym nowym bez wykończonej elewacji? Pytam bo nie jestem bywalcem takich miejsc a witraż mnie zaintrygował

Konto_serwisowe

@Kolej_na_drony Ten z murem pruskim (Rzymskokatolicka Parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika ul. Wincentego Witosa 47): http://sbm.jelczlaskowice.archidiecezja.wroc.pl/SBM/?zdjecia-wspolczesne,25 to zdjęcie ukradłem imze strony.

Kolej_na_drony

@Konto_serwisowe Dzieki, będę musiał podejść i przyjrzeć mu się z bliska. Lubię takie detale.

Zaloguj się aby komentować

W tym roku chciałbym zrealizować pewien projekt który chodzi za mną od dłuższego czasu. Chciałbym pokazywać wam zamki i pałace Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Zarówno te zadbane jak i te popadające w ruinę, które lata świetności mają za sobą. Na początek niepozorny zamek Grodno. Zamek znajduje się na szczycie góry choiny u podnóży której znajduje się miasteczko Zagórze Śląskie. Według legendy podwaliny zamku powstały już w 800 r. Później przez lata zamek był wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany przez kolejnych właścicieli.
 Obecnie zamek udostępniony jest dla turystów, w środku znajduje się kilka sal do zwiedzania (w tym multimedialna), można wejść również na zamkową wieże z której rozpościera się piękna panorama doliny rzeki Bystrzycy. W weekend zamek zwiedza się indywidualnie, bez przewodnika. Byliśmy tam w styczniu i było dość kameralnie, oprócz nas zamek zwiedzało ledwie kilka osób.
Zdjęcia niestety wykonywane w niesprzyjających warunkach. Szybko zapadał zmrok, do tego padał marznący deszcz przez co dron wrócił lekko zmarznięty . Niemniej końcowy efekt wyszedł całkiem intrygujący.
Zdjęcia publikuje też na instagramie pod taką samą nazwą gdyby ktoś chciał wpaść i zostawić coś od siebie. Natomiast premierowo zdjęcia z pierwszego zamku trafiają na hejto
#drony #fotografia
9a0f32a7-2cb2-414f-ba03-3548be92ca20
44835169-8144-4598-9342-097f1e3bfacc
f805bedb-a909-4a1a-b83f-db62edec1ae1
d2388b2a-d04b-40dc-82bc-06685a114df6
Kolej_na_drony

@tak_bylo jeszcze nie mam, ale chyba założę bo widzę że dużo jest chętnych na wolanie

M4G33k

@Kolej_na_drony tez bym chętnie poobserwował bo zamki to super miejsca na weekendowe wycieczki. Ten akurat znam już dobrze

Kolej_na_drony

Założyłem autorski tag widząc ze jest spore zainteresowanie. Zapraszam: https://www.hejto.pl/wpis/pod-moim-ostatnim-wpisem-pojawily-sie-prosby-o-wolanie-tag-autorski-wiec-pomysla

Zaloguj się aby komentować

KD z rekordem pasażerów w ubiegłym roku. Co prawda były spore problemy z komfortem podróży, po częśćii wynikające z brakiem odpowiedniego taboru i afery zwiazaneij z przeglądami impulsów co wyłączylo z eksploatacji najdłuższe pociągi przewoźnika. Teraz mamy impulsy po przeglądach, nowe elfy (docelowo 25 sztuk do końca 2024), hybrydy, słynne wagony rowerowe xD. dojdą jeszcze dwa kolzamy spalinowe. Miejmy nadzieję że zakupy wystarcza do komfortowej obsługi istniejących połączeń i tych planowanych do reaktywacji czy niedawno reaktywowanych (mysłakowice, Chocianów, Świdnica, jedlina-zdrój, Świeradów-Zdrój)
#dolnyslask #wroclaw #pociagi #kolej
5dedd2f1-aaa3-44c6-a631-112bdef71c07
Kolej_na_drony

@Darmozjad dane o punktualnosci za 2022 pewnie utk opublikuje jakoś niedługo. Na pewno wrzucę.

Darmozjad

@Kolej_na_drony Spoko. Zresztą, nie tylko KD na tych liniach jeździ jak chce. Będzie dobre porównanie.

Kolej_na_drony

@Darmozjad są dostepne dane do września 2022. Średnio wskaźnik punktualnosci kd wyniosl 85% (to znaczy że 85% uruchomionych pociagów była punktualna lub opóźniona maksymalnie 5 minut i 59s. Przynajmniej tak rozumiem tą ich metodykę)

Zaloguj się aby komentować

Województwo Wielkopolskie będzie kolejnym po dolnośląskim które zakupi bydgoskie Elfy 2. Szkoda że tylko 4 (aktualnie mają 15 takich jednostek), bo to bardzo wygodne maszyny do ruchu aglo i przy każdym miejscu siedzącym mają okna (pdk) mają też więcej par drzwi w porównaniu do takich np impulsów co ułatwia sprawne wsiadanie i wysiadanie na co bardziej obleganych stacjach i przystankach.
Województwo wielkopolskie właśnie podpisało umowę na nowe elektryczne zespoły trakcyjne. Samorząd kupił cztery kolejne jednostki Elf 2, które powinny dotrzeć do zamawiającego w ciągu 22 miesięcy. Marszałek regionu przypomniał też o tym, że województwo będzie chciało inwestować w kolejnych latach w jednostki wodorowe.
https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/wielkopolska-z-umowa-na-nowe-elfy-2-111592.html
Na zdjęciu dolnośląski Elf 2
#pociagi #pociagiboners #fotografia #drony
c0fbf861-a37f-4c88-a18d-608b932aa366

Zaloguj się aby komentować

Następna