Zdjęcie w tle
4Sfor

4Sfor

Osobistość
  • 337wpisy
  • 1576komentarzy
I tak to się kręci...
70c95fc3-dec4-45e7-aea4-e80e16204b40
koszotorobur

@4Sfor - znowu niby śmieszny obrazek a tak naprawdę opisujący rzeczywistość...

4Sfor

Tak z życia wzięte. Znałem pewną panią, która żaliła się, że jej były nigdy nie pamiętał o jej imieninach czy urodzinach. Po czym ona sama nie pamiętała nigdy o moich imieninach czy urodzinach - ale przecież ONA nie musi pamiętać, bo ONA jest kobietą

panna_migotka

A ja zabrałam mojego na wycieczkę krajoznawcza i zajebisty obiad w artisan restauracji. W sumie i tak bym zabrała bo ładny weekend ale zaliczylo się jako dobrze zorganizowany dzień chłopaka :)

Zaloguj się aby komentować

#heheszki #piatek #piateczek #piatunio
db79776f-e2ed-4d50-a05e-ccc1a3c98518
beetroot

Namówiłeś mnie 😄 polecacie jakąś dobrą wódeczkę z ziemniaka?

sireplama

@beetroot Luksusowa chyba miala ziemiaczanke

Jim_Morrison

Nie ma już w zasadzie chyba polskiej wódki. Wszystko zdaje się wykupili ruscy i Francuzi.

4Sfor

@Jim_Morrison Jak to nie ma, domowa wódeczka namaszczona ręką polskiego miłośnika gorzelnictwa, w dodatku zmrożona i gęsta niczym sok z wiadomo czego, i opatrzona certyfikatem jakości Daria - nie ma sobie równych. Oczywiście, to towar deficytowy, ale nadal osiągalny

beetroot

Znalazłem gorzelnie Podole Wielkie i robią z ziemniaków polskich, teraz szukam gdzie to kupić.

panbomboni

Pijąc gorzołę wspieram wytwórczość kaczyńskiego? To ja już podziękuję.

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Zamek De Haar, lokalnie znany jako Kasteel de Haar, leży obok niewielkiej wioski Haarzuilens w prowincji Utrecht w Holandii.

Ten gotycki zamek, który widzimy dzisiaj, został zbudowany w latach 1892-1912 z wykorzystaniem dużych XV-wiecznych ruin pierwotnego założenia, którego początki sięgają XIV wieku. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi bowiem z 1391 roku.

Pierwotnie właścicielem obiektu był członek rodziny Van de Haar, który jako służący księcia-biskupa Utrechtu miał na tyle prestiżu, że kazał wybudować ufortyfikowaną rezydencję dla siebie i swojej rodziny. W 1449 roku zamek przeszedł na własność rodu Van Zuylen poprzez małżeństwo Josyny van de Haar i Dirka van Zuylen.

W XVII wieku potomkowie Josyny i Dirka wymarli, a zamek odziedziczyła rodzina Van Stembor mieszkająca w południowych Niderlandach (dzisiejsza Belgia). W latach 1672/1673 zamek został uszkodzony przez wojska francuskie. W 1890 roku baron Etienne van Zuylen van Nijevelt, odziedziczył imponujące ruiny zamku De Haar. Zawsze fascynowała go historia jego rodziny i marzył o odbudowie obiektu jako pomnika rodzinnej historii.

W 1887 roku ożenił się z francuską baronową Helene de Rothschild (członkinią niezwykle zamożnej rodziny De Rothschild), co umożliwiło mu urzeczywistnienie fantazji. W 1892 roku rozpoczęto odbudowę zamku pod kierunkiem słynnego holenderskiego architekta dr. PJH. Cuypers, który przebudował także zamek Oude Loo. To właśnie on zaprojektował neogotycką interpretację średniowiecznego zamku De Haar, którą możemy podziwiać obecnie.

Wnętrza zamku przebudowano w luksusowym stylu, doprowadzono do niego elektryczność, a dawny dziedziniec, nakryty dużym dachem, zamieniono na dużą salę. Przeniesiono również wejście na ścianę północno-wschodnią. Na pierwotnych fundamentach odbudowano nowe przedzamcze z bramą wjazdową. Obecnie zamek De Haar służy jako muzeum.

#zamkipalace4sfor #zamki #holandia #podroze #zwiedzanie
a2136f33-8f15-417b-b043-976a58c0913f
dc889166-38b3-4b72-b51f-5b25005da735
63114ac8-7323-4fa1-81f2-99eba2a1fb2a
4a1d79cd-4f3f-4c23-80a4-0a3e2530063c
e1eeff51-7a14-449b-96f6-c3a05523bf51

Zaloguj się aby komentować

- Perhaps you think you're being treated unfairly?
- No...
- Good, it would be unfortunate if I had to leave a garrison here.



#fotografia #starwars
fc44f369-44a2-42a4-acff-6b83a4b20087
4Sfor

@bimberman Nie wiem, znalezione w sieci - być może manipulowane, bo ten środkowy budynek faktycznie przypomina ten z Riyadh.

bimberman

@4Sfor pewnie geyAi jak zwykle

Zaloguj się aby komentować

Intryguje mnie kwestia bólu, który pojawia się w sposób absolutnie losowy, nagle. Czy doświadczacie czegoś takiego, że ot tak, ni stąd ni zowąd, coś Was zaczyna boleć - np. staw kolanowy, albo jakiś mięsień, ścięgno, cokolwiek - chociaż nie doświadczyliście żadnego urazu. Pojawiający się nagle ból trwający kilka, kilkanaście dni, po czym samoistnie przechodzi. Nie pytam hipochondryków. Mieliście z czymś takim styczność?

#hydepark #pytaniaiodpowiedzi #rozkminy
Kronos

Po 40 to standard, przyzwyczajaj się

4Sfor

@Kronos Ja to mam od już od jakiś przeszło 20 lat Nigdy nie było to nic poważnego, ot jakiś ból pojawiający się nagle i po paru dniach przechodzi i później spokój na kilka miesięcy. I nie ma reguły. Raz plecy, raz nadgarstek i zero objawów typu opuchniecie, zaczerwienienie - tylko ból, który niczym nie był sprowokowany - zero jakiś przeciążeń itp. Ja to sobie już zacząłem tłumaczyć, że jeśli przyjmiemy, że istnieją światy równoległe, to może moja wersja w innym świcie coś sobie zrobiła, a ja to pośrednio odczuwam

bimberman
4Sfor

@bimberman A to wiadomo, że nic nie dzieje się bez przyczyny - pytanie tylko, co to. Bo to nie jest żaden tam straszny ból, tylko o tak nagle zaczyna np. boleć np. łokieć i po paru dniach przechodzi, po czym nigdy się już nie odzywa. Dziwne.

bimberman

@4Sfor może tkanka się adaptuje do problemu ale jeśli coś boli to nerwy musiały przekazać impuls że tkanka w jakim miejscu doświadcza problemu / stresu może też problem z układem nerwowym (bezpodstawne zgłaszanie problemu do mózgu) przypomniał mi się problem z pewna sąsiadką z alzheimerem która wzywa policje bo nie pamięta co zrobiła ze swoimi rzeczami gdzieś jej poginęły a ona mówi że ukradli a nigdzie na wsi nic więcej się nie dzieje

alicja_po_zlej_stronie_lustra

@4Sfor Chyba nigdy nie przytrafił mi się samoistny ból, jaki opisujesz. A mam 41 lat. I w sumie to mnie nic nie boli.

4Sfor

@alicja_po_zlej_stronie_lustra No tak, to oczywiste, w świecie panuje równowaga, aby kogoś nic nie bolało, innego musi boleć

Legitymacja-Szkolna

@alicja_po_zlej_stronie_lustra nigdy ci się na przykład nie zdarzyło że leżysz sobie i na przykład coś przez kilka sekund cię gdzieś pokłuje. Albo na przykład nie miałeś jakiegoś skurczu mięśni?

Zaloguj się aby komentować

Pierwsza wzmianka na temat zamku w Edynburgu (stolica Szkocji) pochodzi z VI wieku naszej ery. W tamtych czasach figurował pod celtycką nazwą "Din Eidyn", co oznacza Fort Eidyn. W tym okresie był to niewielki fort na wzgórzu zajmowany przez kilka rodzin. Jednak w X wieku stał się stolicą Królestwa Szkocji, a tym samym królewską rezydencją szkockich królów i królowych.

W 1174 roku król Wilhelm I rozpoczął budowę nowego pałacu królewskiego w obrębie zamkowych murów. Sam zamek zaś był rozbudowywany i ulepszany przez kolejne stulecia.

Najsłynniejszy incydent w historii zamku w Edynburgu miał miejsce w 1314 roku, kiedy to szkocki król Robert Bruce poprowadził swoje wojska do zwycięstwa nad znacznie większą armią angielską w bitwie pod Bannockburn. Zwycięstwo to podniosło morale Szkotów i wzmocniło pozycję Roberta Bruce'a jako króla.

Zamek ostatecznie przeszedł pod całkowite szkocie władanie w 1424 roku, kiedy to król Jakub I zlikwidował angielskie fortyfikacje. Od tego czasu jest on ikonicznym symbolem szkockiej narodowości, pojawiającym się na wszystkim, od etykiet kruchego chleba po butelki whisky.

Główne budynki zamku ulokowane zostały wokół dwóch centralnych dziedzińców, Górnego i Dolnego. Górny dziedziniec to lokum królewskich apartamentów, podczas gdy dolny zawiera obiekty produkcyjne i magazynowe oraz słynną Wielką Salę. Pomiędzy dziedzińcami znajduje się kaplica św. Małgorzaty - najstarszy budynek w zamku pochodzący z XII wieku.

Dziś zamek jest jedną z największych atrakcji turystycznych Szkocji, co roku odwiedzaną przez ponad milion turystów z całego świata.

#zamkipalace4sfor #zamki #zwiedzanie #podroze #szkocja
3ae75bd7-c852-4743-9d1f-9a9e1d85148e
190caf39-674f-4102-a7db-a722d4a6566e

Zaloguj się aby komentować

Jesteśmy pyłkiem, który myśli, że jest wszystkim. Nic bardziej mylnego.

Foto: Songhua Dan

#fotografia #astrofotografia
e4d599fe-258d-45c0-9172-acda75ff476a
FulTun

@4Sfor To Wszech istnienie było by niczym gdy by nie nasze zrozumienie tej nicości. FulTun.

Można się rozejść.

4Sfor

@FulTun Nicości? Hehehe To my jesteśmy nicością. Można się rozejść.

FulTun

@4Sfor O nie.......

Jesteśmy powołani " nawet jeśli to wybryk".

conradowl

Wobec galaktyki jesteśmy pyłkiem, dla elektronu człowiek jest tak wielki jak galaktyka.


https://youtu.be/VsRmyY3Db1Y

Lime

@4Sfor I z uporem maniaka staramy się tego nie dostrzegać. Żądza posiadania tego pyłu ciągle rośnie, a zarzynanie sie dlań nadaje nam sensu istnienia.

Zaloguj się aby komentować

Historia zamku w Baranowie Sandomierskim (woj. podkarpackie) sięga XV wieku, kiedy to starosta łęczycki Jan Baranowski zlecił wzniesienie obronnej wieży mieszkalnej. Kolejny właściciel dóbr, Rafał Leszczyński, w okresie 1569-1583 zdecydował się na budowę okazałej siedziby, wykorzystując prawdopodobnie fragmenty starej gotyckiej budowli i nadając jej renesansowy charakter. W latach 1591-1606 budynek został rozbudowany przez Andrzeja Leszczyńskiego, który do istniejących skrzydeł zachodnich dodał jeszcze dwa kolejne skrzydła na północ i wschód, połączone krużgankami. Wówczas zamek nabrał wyglądu zbliżonego do dzisiejszego. Jego architektura i detale wskazują na związek z twórczością manierystycznego architekta i rzeźbiarza Santi Gucci, który działał głównie w Krakowie i Pińczowie.

W 1620 roku zamek został wzmocniony czworobocznymi fortyfikacjami bastionowymi. Po 1682 roku, staraniem Józefa Karola Lubomirskiego, obiekt został przekształcony w stylu barokowym. W trakcie prac prowadzonych pod kierunkiem Tylmana z Gameren dodano galerię w kondygnacji piętra, pomiędzy dwiema wieżami na zachodniej elewacji, a także wprowadzono dekoracje stiukowe.

W 1849 roku zamek został dotknięty pożarem. Usuwanie zniszczeń rozpoczęto dopiero po 1867 roku.

W latach 1944-1956 budynek zamku został zaadaptowany na stajnie i magazyn GS. Kolejna renowacja obiektu rozpoczęła się po 1956 roku, dzięki funduszom kombinatu „Siarkopol”, a następnie Agencji Rozwoju Przemysłu. Od lat 60. XX wieku prowadzono prace przy zagospodarowaniu terenu wokół zamku. Zmodyfikowano układ dróg, a budynki gospodarcze przekształcono na hotel. Wprowadzono także nową kompozycję parkową według projektów profesora Gerarda Ciołka i Alfreda Majewskiego. W zdegradowanym drzewostanie dokonano wielu nowych nasadzeń.

Zamek w Baranowie Sandomierskim uważany jest za jeden z najwybitniejszych przykładów architektury późnego renesansu w Polsce, przez co dość często określa się go mianem "Małego Wawelu".

#zamkipalace4sfor #zamki #podroze #zwiedzanie #podkarpackie
109fea67-5405-42c5-935e-faee2b23c0b6
565e972f-6e8f-44f0-9876-3a3a76f92aaf
4bde7a53-d7a5-4eeb-be5b-b0ded15f1256
f006120d-8729-40b2-a456-09b8993829b3
93e7561f-3111-4f54-a3b0-7c0ca6452a6c
Roche

Ciekawe.

Od siebie dodam, że część oryginalnej drewnianej podłogi (parkietu) została zerwana i spalona przez stacjonujących tam bolszewików, ponieważ postanowili zrobić sobie ognisko w środku.

Sam zamek jest znacznie podwyższony, ze względu na powodzie, które często zalewały te tereny. Na jednym z boków znajduje się tabliczka, na której jest napisany najwyższy poziom wody, do którego dotarła. Niestety nie pamiętam roku, w którym wystąpiła powódź, ani na jakiej wysokości była, ale wydaje mi się, że powyżej 2m.

Osobiście polecam pojechać, tak samo jak do sandomierza.

4Sfor

@Roche Rosyjska swołocz podobnie postąpiła z zamkiem w Krasiczynie koło Przemyśla. A co do powodzi, fakt, tam często Wisła wylewała, dlatego właśnie dziedziniec zamku podniesiono do poziomu pierwszej kondygnacji.

Zaloguj się aby komentować

Ciekawy mural prosto z Poznania. Płaska ściana z domalowaną kamienicą.

#zwiedzanie #ciekawostki #poznan
b79706a7-c88d-44a5-bb86-1b6a9fa08e5d
PanGargamel

@4Sfor tak powinno być w każdym mieście

4Sfor

@PanGargamel Kolorowo i z klimatem

pozdrawiam_was_ciule

@PanGargamel Mural z podobną tematyką (zrobiony przez tego samego artystę co ten na Śródce w Poznaniu) znajduje się też w Czarnkowie w północnej Wielkopolsce.

498bde63-fb99-4d56-a6a3-8f10558d976c
Mel

Bardzo fajnie pomyślane i wykonane.

watss

Katowice pozdrawiają

cb5d0ea3-7cb5-493f-b6b3-820f46547b53

Zaloguj się aby komentować

tellet

@4Sfor się śmiejemy, ale jak nam na imprezie firmowej panie zakupiły "Vodę" zamiast wódki, bo nie doczytał etykiety, to była dopiero inba xD

4Sfor

@tellet Kupiły Vodę - bo lubiły dawać nadzieję

Bumelant

@tellet jeżeli mówisz nadal o imprezie to znaczy się jednak się odbyła ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zaloguj się aby komentować

Zamek Moulbaix, znany lokalnie jako Château de Moulbaix, Château de la Forêt lub Château du Chasteler, położony jest w prywatnym, zalesionym parku w miejscowości o tej samej nazwie, w prowincji Hainaut w regionie Wallonia w Belgii.

Pod koniec średniowiecza rodzina Chastelerów posiadała większość wioski Moulbaix oraz średniowieczny zamek.

Około 1860 roku tenże został zastąpiony nowym, zbudowanym w stylu określanym jako renesans angielski, zaprojektowanym przez architekta Désiré Limbourga, na zlecenie markiza Oswalda du Chasteler. W 1889 roku budynek doznał uszkodzeń w wyniku pożaru, jednak później został odbudowany przez Limbourga.

Zamek Moulbaix ostatnio zamieszkiwany był przez hrabiego Aymara d'Ursela i jego żonę hrabinę Nadinę de Spoelberch. Po śmierci hrabiego w 2005 roku i hrabiny w 2007 roku, obiekt był w pełni umeblowany, lecz niezamieszkały, gdyż ich pięcioro dzieci nie mogło dojść do porozumienia, które z nich odziedziczy zamek. W ciągu następnych dziesięciu lat opuszczony zamek popadał w ruinę.

W 2016 roku został ostatecznie sprzedany na aukcji przez potomków hrabiego i hrabiny za kwotę 3,725 miliona euro rodzinie Govaert.

#zamkipalace4sfor #zamki #podroze #belgia
02c65bae-c1c3-4d87-9f86-940007d95476
657a6267-b443-45fe-9aec-d23910253816
4Sfor

Bo oni to kupili, jak sami zresztą przyznali, głównie dla ziemi przyległej do zamku. Widać sam budynek dziś nie jest zbyt cenny - choć robi wrażenie.


„Kupiliśmy zamek głównie dla ziemi. Zobaczymy teraz, jakie opcje są dla nas dostępne, aby wykorzystać zamek. Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje. Jeśli będziemy mogli zrobić coś dla miejscowej ludności, na pewno to zrobimy” – wskazują trzej członkowie rodziny Govaert: Sammy Lasseel, Herman Govaert i Willy Govaert.

Zaloguj się aby komentować

Na dobranoc małe kłamstewka

Ps: ***** ********** - brzydzę się nimi i dużymi też.

https://www.youtube.com/watch?v=uCGD9dT12C0

#muzyka #lata80 #fleetwoodmac
razALgul

@4Sfor miałem 12-13 lat i namawiałem mamę, żeby mi kupowała takie składanki z lat 80 - tych, przez jakieś pismo czy coś tam...fajna ta muzyka była...

ciszej

@4Sfor fleetwood mac

Zaloguj się aby komentować