Zdjęcie w tle
.....

.....

Sum
  • 216wpisy
  • 216komentarzy
Wartość kaloryczna 100 g miodu waha się w granicach 320–330 kcal. Dominujący udział cukrów prostych – glukozy i fruktozy, decyduje o wartości energetycznej miodu. Cukry te są wchłaniane w układzie pokarmowym bezpośrednio do krwi, gdzie w zależności od potrzeb przetwarzane są w energię lub odkładane w wątrobie w postaci glikogenu.
Właściwości bakteriostatyczne niektórych typów miodu mogą mieć zastosowanie we wspomaganiu gojenia ran. Właściwości takie obserwowane są wyłącznie w badaniach na próbkach laboratoryjnych i dla czystego miodu (nie rozcieńczanego). Za działanie bakteriostatyczne miodu odpowiadają jego właściwości fizyczne, zawartość toksycznego metyloglioksalu oraz obecność stale powstającego, w śladowych ilościach, nadtleneku wodoru – na skutek rozkładu węglowodorów wielohydroksylowych, w tym przypadku β-D-glukopiranozy (dekstrozy). Zwykle właściwości bakteriostatyczne są bardzo słabe (z wyjątkiem np. miodu manuka). Właściwości te nie były obserwowane przy podaniu drogą pokarmową.
Słabe właściwości bakteriostatyczne mogą również wynikać z niewielkiej zawartości peptydu oznaczonego jako defensin-1.
Wartość lecznicza miodu nie została potwierdzona, jednak w jednym przypadku, to jest w przypadku leczenia kaszlu, uzyskano mieszane wyniki badań lub statystycznie niejednoznaczne (nieznacznie powyżej wyniku placebo). W przypadku stosowania czystego miodu w leczeniu kaszlu u dzieci uzyskano niewielką skuteczność, nieznacznie powyżej skuteczności placebo i wyleczeń u grupy kontrolnej nie poddawanej terapii, jednak znacznie niższą skuteczność niż w przypadku dekstrometorfanu. Pomimo tego w sierpniu 2018 roku National Institute for Health and Care Excellence (NICE) oraz Public Health England (PHE) w swoich zaleceniach dopuszcza m.in. stosowanie miodu w przypadku kaszlu.
Metaanaliza 14 badań wykazała, że użycie miodu w terapii zakażeń górnych dróg oddechowych zmniejszało częstotliwość kaszlu o 36% i zmniejszało jego intensywność o 44% w porównaniu do standardowej opieki.
Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opracowali system zamykania substancji aktywnych zwartych w miodzie w kapsułkach, co pozwala na ochronę przed destrukcyjnym działaniem soków żołądkowych i dozowanie wprost do jelit. Pozwala to ograniczyć straty cennych składników.
#ciekawostki #nauka #zdrowie
7d980c44-2eae-4dbc-a125-aed91b74a622

Zaloguj się aby komentować

Jaka jest waszym zdaniem najlepsza herbata dostępna w zwykłych sklepach?
Lipton należy do najbardziej popularnych, ale niektórzy na nią narzekają i uważają za przereklamowaną.
#herbata #pytanie
d6987720-05fa-45f4-9a19-737b0005b426
.....

@Nemrod Pan magazynier Areczek pije Sagę i nie narzeka

.....

@Janusz_z_Galilei Nic się im nie dzieje podczas styczności z wrzątkiem

Roark

Nic tak nie wykręca mordy jak Cejlony od Liptona...

Z ekspresowych dobrej jakości mogę polecić Ahmad (ich liściaste są genialne w swojej cenie, np. zwykły Assam FTGFOP) i ewentualnie popularny Twinings (co ciekawe, ich herbaty na Europę są pakowane w Polsce).

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Czas apokalipsy (ang. Apocalypse Now) – amerykański film wojenny z 1979 roku w reżyserii Francisa Forda Coppoli, którego inspiracją było opowiadanie Josepha Conrada Jądro ciemności.
Kapitan Benjamin Willard otrzymuje zlecenie zlikwidowania pułkownika Waltera Kurtza, który zdezerterował z amerykańskiej armii i na pograniczu Kambodży stworzył swoją własną armię i quasi-państwo podległych mu tubylców. Willard najpierw musi dotrzeć do linii frontu, a następnie na własną rękę z kilkoma żołnierzami, stanowiącymi załogę łodzi patrolowej, odnaleźć miejsce pobytu Kurtza i dokonać jego egzekucji.
#filmy #filmnawieczor
052854c1-3710-4b85-9076-85d571229e59

Zaloguj się aby komentować

Pulp Fiction – amerykański film kryminalny z 1994 roku w reżyserii Quentina Tarantino, oparty na scenariuszu Tarantino i Rogera Avary’ego. Film, w którym występują John Travolta, Samuel L. Jackson, Bruce Willis, Tim Roth, Ving Rhames i Uma Thurman, opowiada kilka epizodów rozgrywających się w przestępczym Los Angeles. Tytuł nawiązuje do popularnych w połowie XX wieku magazynów i powieści kryminalnych pulp magazine, które charakteryzowały się drastyczną przemocą i błyskotliwymi dialogami.
W filmie pojawiają się cztery główne wątki fabularne, a stanowią je historie Vincenta Vegi i Julesa Winnfielda, Mii Wallace, Butcha Coolidge’a oraz Yolandy i Ringa. Przeplatają się one ze sobą, jednak jedynie Vincent pojawia się we wszystkich czterech.
#filmy #filmnawieczor
3b2e3d02-541c-4422-9770-c9a6f1445d66
Michumi

Jedyny film w życiu mym, jaki obejrzałem 2x pod rząd, od razu - seans za seansem

Zaloguj się aby komentować

The Hurt Locker. W pułapce wojny (oryg. The Hurt Locker) – amerykański dramat wojenny w reżyserii Kathryn Bigelow z 2008 roku.
Wkrótce po inwazji na Irak, w 2004 roku, sierżant William James, zaprawiony w bojach weteran, zostaje dowódcą pododdziału zbierania niewybuchów w Kompanii Bravo Armii USA, zastępując sierżanta Thompsona, który został zabity przez zdalnie zdetonowany ładunek wybuchowy 155 mm w Bagdadzie. Dołącza do starszego kaprala J.T. Sanborna i specjalisty Owena Eldridge’a, których zadanie to komunikowanie się z dowódcą za pomocą radiostacji w jego ochronnym kombinezonie oraz zapewnienie mu osłony strzeleckiej podczas gdy bada ładunki wybuchowe.
#filmy #filmnawieczor
6cb3361e-f16b-4b52-a73a-75ecc0b85b54

Zaloguj się aby komentować

The Social Network – amerykański film obyczajowy z 2010 roku o powstaniu serwisu społecznościowego Facebook w reżyserii Davida Finchera. Powstał na podstawie książki Bena Mezricha Miliarderzy z przypadku (ang. The Accidental Billionaires).
W październiku 2003 Mark, po zerwaniu z dziewczyną, włamuje się do uniwersyteckiej sieci komputerowej. Tworzy stronę internetową, która jest bazą studentek Harvardu. Następnie umieszcza zdjęcia studentek – użytkownicy witryny wybierają (z dwóch zdjęć umieszczonych obok siebie), która dziewczyna jest atrakcyjniejsza. Strona nazwana Facemash stała się bardzo popularna i kontrowersyjna. Mark zostaje oskarżony o celowe złamanie zabezpieczeń, naruszenie prywatności i praw autorskich. Rodzi się początkowy zarys serwisu Facebook, następnie Mark tworzy stronę thefacebook.com, która staje się najpopularniejszym serwisem społecznościowym na świecie.
#filmy #filmnawieczor /tag/tworczoscfilmowa
345d5c5e-1861-47cd-baed-90660a62d585

Zaloguj się aby komentować

Grawitacja (ang. Gravity) – brytyjsko-amerykański film fantastycznonaukowy z 2013 roku w reżyserii Alfonso Cuaróna. W głównych rolach występują Sandra Bullock i George Clooney.
Inżynier medyczna dr Ryan Stone odbywa pierwszą misję na wahadłowcu kosmicznym Explorer, jej towarzyszem jest doświadczony astronauta Matt Kowalsky, dowodzący swoją ostatnią misją. Podczas spaceru kosmicznego astronautów ich wahadłowiec ulega zniszczeniu przez szczątki satelity telekomunikacyjnego, oboje zostają też pozbawieni łączności z Centrum Lotów Kosmicznych w Houston.
#filmy #filmnawieczor
2ceb098d-0d4d-4c4a-b2d9-f68b198e96c8
anervis

@..... pamiętam, że ten film mnie strasznie wymęczył

Zielczan

@..... Straszne gówno, też się zmęczyłem oglądając xD

.....

@anervis @Zielczan Trochę pozbawiony treści i przeciągnięty, ale w kinie robił wrażenie. Szczególnie IMAX

Zaloguj się aby komentować

Zniewolony (ang. 12 Years a Slave) – amerykańsko-brytyjski dramat historyczny z 2013 roku w reżyserii Steve’a McQueena. Adaptacja autobiograficznej książki pod tym samym tytułem autorstwa Solomona Northupa.
Solomon Northup urodził się jako wolny czarnoskóry człowiek w Nowym Jorku. W 1841 roku zostaje porwany w Waszyngtonie i sprzedany jako niewolnik. Od tej pory pracuje na farmie Edwina Eppsa w Luizjanie. Za wszelką cenę stara się uciec i wrócić do swojej rodziny.
#filmy #filmnawieczor
dc938c12-b846-42e4-b1b3-5f733cc6be60

Zaloguj się aby komentować

Parasite (hangul: 기생충, hancha: 寄生蟲, MOCT: Gi-saeng-chung) – południowokoreańska tragikomedia z 2019 roku w reżyserii Bonga Joon-ho, z Song Kang-ho i Choi Woo-shik w rolach głównych.
Historia ubogiej południowokoreańskiej rodziny, która mieszka w suterenie wielopiętrowego budynku. Gdy nadarza się okazja, by otrzymać dobrze płatną pracę, żadnego z jej członków nie trzeba długo do tego namawiać. Biedacy znajdują zatrudnienie u bogatych Parków. Rodzinne gniazdo bogaczy skrywa jednak mrożącą krew w żyłach tajemnicę.
#filmy #filmnawieczor
c3ad3c5d-5ef8-4428-833b-73ccdca89513

Zaloguj się aby komentować

Trzy billboardy za Ebbing, Missouri (ang. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri) – amerykańsko-brytyjski dramat kryminalny z 2017 roku w reżyserii Martina McDonagha.
Mildred Hayes mimo upływu czasu nie może pogodzić się ze śmiercią swojej nastoletniej córki Angeli, która została brutalnie zgwałcona. Jest wściekła z powodu braku postępów w dochodzeniu prowadzonym przez policję. Mildred wynajmuje opuszczone trzy billboardy w pobliżu swojego domu, na których umieszcza zdania: "Raped while dying, And still no arrests?, How come, chief Willoughby?". Tablice reklamowe wywołują ferment wśród mieszkańców, w tym irytację szeryfa Billa Willoughby’ego i oficera Jasona Dixona.
#filmy #filmnawieczor
862512e4-ffc2-4ffd-83f5-fb0695f50af8
.....

@Topnik Oglądałem w kinie i serdecznie polecam

Zaloguj się aby komentować

Jak ja kocham życie. Właśnie piję sobie drinka w domu, oglądam The Office najedzony własnoręcznie zrobionymi zapiekankami. Nic mi więcej nie potrzeba. Oglądam ten śmieszny serial na Amazon Prime Video, kotek siedzi mi na łóżku. Przypominam, oglądam The Office, więc zero potrzeb/testosteronu. Nie muszę z nikim walczyć, bo nie mam o co. Mam hajsy, jedzenie i bezpieczeństwo oraz oglądam The Office. Pozdrawiam.
#theoffice #pasta #pdk
e9c4465f-3681-4815-a2bf-03c32c575cfe
Nuszek

@..... Kiiiici kici kici

siRcatcha

@..... ale taguj #electric z takimi kulasami w rajstopkach na fotce xD

Zaloguj się aby komentować