Społeczność
Nauka
Społeczność dla wszystkich zainteresowanych nauką, jej zdobyczami, rozwojem, sukcesami i porażkami. Dla głodnych wiedzy i sprawdzonych informacji!
#fizyka #chemia #mikroskop
@tomek-krzysiu nie
Zaloguj się aby komentować
Zostań Patronem Hejto i tylko dla Patronów
- Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
- Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
- Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
- Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
https://youtu.be/DmjXPj51Hdg
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
https://kopalniawiedzy.pl/Leonardo-da-Vinci-grawitacja-przyspieszenie-Newton,36007
#nauka #fizyka
Zaloguj się aby komentować
Pierwsza dyrektywa, uniwersum Star Treka #startrek #ufo #kosmici #nauka
Zaloguj się aby komentować
Wpis jest tłumaczeniem
"Equatorial Guinea confirms first-ever Marburg virus disease outbreak" / Światowa Organizacja Zdrowia / 13-02-2023Wstępne testy przeprowadzone po śmierci co najmniej dziewięciu osób w zachodniej prowincji Kie Ntem okazały się być pozytywne dla wirusowej gorączki krwotocznej.
Władze zdrowotne Gwinei Równikowej wysłały próbki do laboratorium referencyjnego Institut Pasteur w Senegalu, przy wsparciu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) chcą ustalić przyczynę choroby, po ostrzeżeniu od urzędnika powiatowego ds. zdrowia 7 lutego. Z ośmiu próbek przebadanych w Institut Pasteur, jedna okazała się pozytywna dla wirusa. Do tej pory odnotowano dziewięć zgonów i 16 podejrzeń zachorowań z objawami obejmującymi gorączkę, zmęczenie oraz zakrwawione wymiociny i biegunkę.
Trwają dalsze dochodzenia. W okręgach dotkniętych chorobą rozmieszczono zespoły doradcze, których zadaniem jest śledzenie kontaktów, izolowanie i zapewnienie opieki medycznej osobom wykazującym objawy choroby. Podejmowane są również wysiłki w celu szybkiego zorganizowania reakcji na sytuację kryzysową, a WHO wysyła ekspertów ds. sytuacji kryzysowych w dziedzinie epidemiologii, zarządzania przypadkami, zapobiegania zakażeniom, laboratorium i informowania o ryzyku, aby wesprzeć krajowe wysiłki w zakresie reagowania i zapewnić współpracę społeczności w zakresie kontroli epidemii.
WHO ułatwia również wysyłkę namiotów z rękawicami laboratoryjnymi do badania próbek, a także jednego zestawu do zwalczania wirusowej gorączki krwotocznej, zawiera on środki ochrony osobistej, które mogą być używane przez 500 pracowników służby zdrowia.
"Marburg jest wysoce zakaźny. Dzięki szybkiemu i zdecydowanemu działaniu władz Gwinei Równikowej w zakresie potwierdzenia choroby, reagowanie kryzysowe może ruszyć pełną parą i szybko, abyśmy mogli ratować życie i powstrzymać wirusa tak szybko, jak to możliwe" - powiedział dr Matshidiso Moeti, dyrektor regionalny WHO na Afrykę.
Choroba wirusowa Marburg jest wysoce zjadliwą chorobą, która powoduje gorączkę krwotoczną, ze wskaźnikiem śmiertelności sięgającym 88%. Należy do tej samej rodziny co wirus wywołujący chorobę Ebola. Choroba wywołana wirusem Marburg rozpoczyna się gwałtownie, z wysoką gorączką, silnym bólem głowy i ciężkim złym samopoczuciem. U wielu pacjentów ciężkie objawy krwotoczne rozwijają się w ciągu siedmiu dni. Wirus jest przenoszony na ludzi przez nietoperze owocożerne i rozprzestrzenia się wśród ludzi poprzez bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi zakażonych osób, powierzchniami i materiałami.
Nie istnieją szczepionki ani leki przeciwwirusowe zatwierdzone do leczenia wirusa. Jednak opieka wspomagająca - nawadnianie płynami doustnymi lub dożylnymi - oraz leczenie określonych objawów poprawia przeżywalność. Ocenia się szereg potencjalnych metod leczenia, w tym preparaty krwiopochodne, terapie immunologiczne i terapie lekowe, a także szczepionki kandydujące z danymi z fazy 1.
Foto CDC z Unsplash
Jest to obraz z mikroskopu elektronowego izolatu wirusa Ebola z 1976 roku. Widoczne są wewnętrzne struktury filamentowej cząsteczki, w tym nukleokapsyd i inne strukturalne białka wirusowe, a zewnętrzna otoczka wirusowa pokryta jest występami powierzchniowymi. Widoczny jest charakterystyczny "6-kształtny" kształt wirusa.Więcej informacji
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wirus_Marburg
Rare, Ebola-related Marburg virus spreads in Equatorial Guinea / Popular Science#nauka #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #medycyna #arcy
________________
Obserwuj @arcy oraz @naukowo i dołącz do społeczności Nauka na Hejto! - https://www.hejto.pl/spolecznosc/nauka
@arcy Czas zamknąć lasy i wprowadzić godziny dla seniorów
Zaloguj się aby komentować
Idealnie, jeśli ktoś jeszcze nie czuje się ekspertem a jednak chciałby się trochę pomądrzyć w towarzystwie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#nauka #turcja #trzesienieziemi #wyklad
Szanowne Słuchaczki, Szanowni Słuchacze,
<br />
z niepokojem śledząc aktualne wydarzenia w Turcji i Syrii, Dyrektor i Rada Uniwersytetu Otwartego UW zapraszają Państwa w środę, 15 lutego 2023 r. o godz. 18:00 na wykład online pt.: „Katastrofalne trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii – dlaczego musimy badać uskoki?”. Wykład poprowadzi prof. dr hab. Andrzej Konon z Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego.
<br />
Transmisja będzie dostępna na naszym kanale YouTube pod linkiem: bit.ly/trzesienie-ziemi.
Zaloguj się aby komentować
Kojarzycie takie książki jak "Czy da się przechodzić przez ściany" czy "Krótka historia czasu". Były jeszcze inne, które opierając się na analogiach wyjaśniały pojęcia z zakresu fizyki kwantowej czy astronomii.
Albo kanał na YT Smartgasm - też w bardzo przystępny sposób wyjaśnia z pozoru trudne zagadnienia z powyższych dziedzin.
Zastanawia mnie bardzo czy są jakieś materiały, które wyjaśniają w taki sposób kwestie biochemicznych procesów zachodzących w naszym ciele. Jak tworzone są białka, jakie reakcje zachodzą przy kopiowaniu DNA. Do czego potrzebne jest ATP w komórce, jakie reakcje chemiczne zachodzą przy jego syntezie. W jaki sposób jest pozyskiwana energia. Jak to jest, że wątroba radzi sobie z większością toksyn i tworzy wszystkie potrzebne związki - gdzie nam w skali przemysłowej trudno jest takie substancje wytwarzać.
@moll @srebro Bardziej mi chodzi o zrozumienie tematów na poziomie molekularnym nie ogólnikowym. Bo wiadomo, że są enzynmy, które na podstawie DNA tworzą RNA - ale skąd cząsteczka chemiczna wie np. gdzie zaczyna się jakiś gen w nici DNA i się akurat do tego genu przyczepia i go replikuje?
@Dalmierz_Ploza hmm... Stare podręczniki do biologii rozszerzonej na poziomie liceum zahaczały o taką tematykę. Możesz spróbować od tego zacząć
@Dalmierz_Ploza to może biologia Campbella?
Zaloguj się aby komentować
@wboden ogólnie używam słowników opartych na AI i dodatkowo z opcją, że są dostępne na telefon. Na studiach używałem czegoś, co znajdziesz na google play, jako taki szybko dostępny (po prostu - "translator", z zieloną ikonką z chińskim znaczkiem i literą "a"). Obsługiwał wiele języków i wykrywał pismo i takie tam. Później przerzuciłem się na reverso context. Podaje wszystkie słowa w kontekście zdania i ma też opcje wymowy poszczególnych fraz.
Właśnie ze względu na kolokacje korzystam z Reverso Context. A Cambridge, to wciąż mam książkowy
Zaloguj się aby komentować
Tematyka odcinka:
Surowce aromatyczne stosowane są od czasów najdawniejszych po współczesne m.in. do walki z chorobami zakaźnymi. Do XIX w. nie znano przyczyn chorób zakaźnych i praktycznie nie istniały skuteczne formy walki z regularnie nawracającymi epidemiami.
Z dostępnych środków profilaktycznych i leczniczych na szczególną uwagę zasługują jednak surowce aromatyczne. Były one stosowane w różnych formach na przestrzeni tysiącleci. Jedną z najstarszych, pozostających w użyciu do dziś i cieszących się największą popularnością jest kadzidło. Niektóre z tych form uległy znacznym modyfikacjom lub przestały odgrywać większą rolę (pomandery, octy lecznicze). Współczesne badania naukowe wskazują na pewien potencjał substancji aromatycznych w walce z chorobami zakaźnymi, który nie udało się nadal wyeliminować.
Spotify: https://open.spotify.com/episode/5rB2wjnyanRrkxPFeWrNoV?si=325f3dcd511443a4&nd=1
YouTube: https://youtu.be/EiyeuXIwFGo
ITunes: https://podcasts.apple.com/pl/podcast/aromatyczna-walka-z-epidemiami/id1654717978?i=1000597115117
Anchor: https://anchor.fm/pharmacopola
Google podcast: https://podcasts.google.com/feed/aHR0cHM6Ly9hbmNob3IuZm0vcy9jYzQzODZkYy9wb2RjYXN0L3Jzcw/episode/NTE4ZGJkNmQtNWFiZi00NWZmLWI5MGQtNWVlYjg4MjE1YmFm?sa=X&ved=0CAgQuIEEahcKEwjIsq6txvH8AhUAAAAAHQAAAAAQLA
Główna strona z bezpłatnym czasopismem Pharmacopola i naszymi książkami: https://www.pharmacopola.pl
https://www.facebook.com/pharmacopolawydawnictwo/
https://www.instagram.com/alexander_gulosus/
https://www.instagram.com/pharmacopolawydawnictwo/
https://www.youtube.com/@pharmacopola_redakcja
https://www.tiktok.com/@pharmacopola.wydawnictwo
Patronite: https://patronite.pl/pharmacopola
Buycoffee: https://buycoffee.to/pharmacopola/
Moje książki: https://pharmacopola.pl/sklep/
#gulosus #pharmacopola
#farmacja #epidemie #ziola #ziololecznictwo #aromaterapia
@Gulosus Jak zwykle bardzo ciekawe ale Mars napada.
Zaloguj się aby komentować
Piękna wizualizacja i analiza prostych i złożonych fal.
Czyli jak działa wiele filtrów dźwiękowych i nie tylko.
Może dzisiaj byłbym inżynierem jak by mi tak to tłumaczono.
#itaknikttegoniezobaczy #audio #matematyka #fizyka #elektronika
https://youtu.be/spUNpyF58BY
@CzosnkowySmok a ja to widziałem parę lat temu, wizualizacja poszła do przodu i na yt jest bardzo dużo dobrych materiałów edukacyjnych z fizyki i matematyki.
Zaloguj się aby komentować