Zdjęcie w tle
Nauka

Społeczność

Nauka

1k+

Społeczność dla wszystkich zainteresowanych nauką, jej zdobyczami, rozwojem, sukcesami i porażkami. Dla głodnych wiedzy i sprawdzonych informacji!

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Jako że każda istota rozumna ma prawo do życia zgodnie ze swoją naturalną ewolucją kulturową, personel Gwiezdnej Floty nie może zakłócać normalnego rozwoju życia i kultury innego gatunku. Za zakłócenia uznaje się demonstrację wiedzy, siły lub technologii rasie, która nie jest w stanie rozumieć i posługiwać się poprawnie tą wiedzą. Oficer Gwiezdnej Floty nie może naruszyć Pierwszej Dyrektywy, nawet jeśli oznacza to zagrożenie dla jego życia lub statku, chyba że działa w celu naprawy wcześniejszego naruszenia lub przypadkowego skażenia obcej kultury.
Pierwsza dyrektywa, uniwersum Star Treka #startrek #ufo #kosmici #nauka

Zaloguj się aby komentować

Gwinea Równikowa potwierdziła dziś pierwsze w historii ognisko choroby wywołanej wirusem Marburg.
Wpis jest tłumaczeniem
"Equatorial Guinea confirms first-ever Marburg virus disease outbreak" / Światowa Organizacja Zdrowia / 13-02-2023
Wstępne testy przeprowadzone po śmierci co najmniej dziewięciu osób w zachodniej prowincji Kie Ntem okazały się być pozytywne dla wirusowej gorączki krwotocznej.
Władze zdrowotne Gwinei Równikowej wysłały próbki do laboratorium referencyjnego Institut Pasteur w Senegalu, przy wsparciu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) chcą ustalić przyczynę choroby, po ostrzeżeniu od urzędnika powiatowego ds. zdrowia 7 lutego. Z ośmiu próbek przebadanych w Institut Pasteur, jedna okazała się pozytywna dla wirusa. Do tej pory odnotowano dziewięć zgonów i 16 podejrzeń zachorowań z objawami obejmującymi gorączkę, zmęczenie oraz zakrwawione wymiociny i biegunkę.
Trwają dalsze dochodzenia. W okręgach dotkniętych chorobą rozmieszczono zespoły doradcze, których zadaniem jest śledzenie kontaktów, izolowanie i zapewnienie opieki medycznej osobom wykazującym objawy choroby. Podejmowane są również wysiłki w celu szybkiego zorganizowania reakcji na sytuację kryzysową, a WHO wysyła ekspertów ds. sytuacji kryzysowych w dziedzinie epidemiologii, zarządzania przypadkami, zapobiegania zakażeniom, laboratorium i informowania o ryzyku, aby wesprzeć krajowe wysiłki w zakresie reagowania i zapewnić współpracę społeczności w zakresie kontroli epidemii.
WHO ułatwia również wysyłkę namiotów z rękawicami laboratoryjnymi do badania próbek, a także jednego zestawu do zwalczania wirusowej gorączki krwotocznej, zawiera on środki ochrony osobistej, które mogą być używane przez 500 pracowników służby zdrowia.
"Marburg jest wysoce zakaźny. Dzięki szybkiemu i zdecydowanemu działaniu władz Gwinei Równikowej w zakresie potwierdzenia choroby, reagowanie kryzysowe może ruszyć pełną parą i szybko, abyśmy mogli ratować życie i powstrzymać wirusa tak szybko, jak to możliwe" - powiedział dr Matshidiso Moeti, dyrektor regionalny WHO na Afrykę.
Choroba wirusowa Marburg jest wysoce zjadliwą chorobą, która powoduje gorączkę krwotoczną, ze wskaźnikiem śmiertelności sięgającym 88%. Należy do tej samej rodziny co wirus wywołujący chorobę Ebola. Choroba wywołana wirusem Marburg rozpoczyna się gwałtownie, z wysoką gorączką, silnym bólem głowy i ciężkim złym samopoczuciem. U wielu pacjentów ciężkie objawy krwotoczne rozwijają się w ciągu siedmiu dni. Wirus jest przenoszony na ludzi przez nietoperze owocożerne i rozprzestrzenia się wśród ludzi poprzez bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi zakażonych osób, powierzchniami i materiałami.
Nie istnieją szczepionki ani leki przeciwwirusowe zatwierdzone do leczenia wirusa. Jednak opieka wspomagająca - nawadnianie płynami doustnymi lub dożylnymi - oraz leczenie określonych objawów poprawia przeżywalność. Ocenia się szereg potencjalnych metod leczenia, w tym preparaty krwiopochodne, terapie immunologiczne i terapie lekowe, a także szczepionki kandydujące z danymi z fazy 1.
Foto CDC z Unsplash
Jest to obraz z mikroskopu elektronowego izolatu wirusa Ebola z 1976 roku. Widoczne są wewnętrzne struktury filamentowej cząsteczki, w tym nukleokapsyd i inne strukturalne białka wirusowe, a zewnętrzna otoczka wirusowa pokryta jest występami powierzchniowymi. Widoczny jest charakterystyczny "6-kształtny" kształt wirusa.
Więcej informacji
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wirus_Marburg
Rare, Ebola-related Marburg virus spreads in Equatorial Guinea / Popular Science
#nauka #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #medycyna #arcy
________________
Obserwuj @arcy oraz @naukowo i dołącz do społeczności Nauka na Hejto! - https://www.hejto.pl/spolecznosc/nauka
5e9c579a-1167-4d2c-b005-1a58ccd1f81d
malkontent

@arcy Czas zamknąć lasy i wprowadzić godziny dla seniorów

Zaloguj się aby komentować

Jakby ktoś był ciekawy, to dostałam maila od UW o otwartym wykładzie online na temat uskoków tektonicznych.
Idealnie, jeśli ktoś jeszcze nie czuje się ekspertem a jednak chciałby się trochę pomądrzyć w towarzystwie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#nauka #turcja #trzesienieziemi #wyklad
Szanowne Słuchaczki, Szanowni Słuchacze, 
<br />
z niepokojem śledząc aktualne wydarzenia w Turcji i Syrii, Dyrektor i Rada Uniwersytetu Otwartego UW zapraszają Państwa w środę, 15 lutego 2023 r. o godz. 18:00 na wykład online pt.: „Katastrofalne trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii – dlaczego musimy badać uskoki?”. Wykład poprowadzi prof. dr hab. Andrzej Konon z Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego.
<br />
Transmisja będzie dostępna na naszym kanale YouTube pod linkiem: bit.ly/trzesienie-ziemi.

Zaloguj się aby komentować

#nauka #ksiazki
Kojarzycie takie książki jak "Czy da się przechodzić przez ściany" czy "Krótka historia czasu". Były jeszcze inne, które opierając się na analogiach wyjaśniały pojęcia z zakresu fizyki kwantowej czy astronomii.
Albo kanał na YT Smartgasm - też w bardzo przystępny sposób wyjaśnia z pozoru trudne zagadnienia z powyższych dziedzin.
Zastanawia mnie bardzo czy są jakieś materiały, które wyjaśniają w taki sposób kwestie biochemicznych procesów zachodzących w naszym ciele. Jak tworzone są białka, jakie reakcje zachodzą przy kopiowaniu DNA. Do czego potrzebne jest ATP w komórce, jakie reakcje chemiczne zachodzą przy jego syntezie. W jaki sposób jest pozyskiwana energia. Jak to jest, że wątroba radzi sobie z większością toksyn i tworzy wszystkie potrzebne związki - gdzie nam w skali przemysłowej trudno jest takie substancje wytwarzać.
Dalmierz_Ploza

@moll @srebro Bardziej mi chodzi o zrozumienie tematów na poziomie molekularnym nie ogólnikowym. Bo wiadomo, że są enzynmy, które na podstawie DNA tworzą RNA - ale skąd cząsteczka chemiczna wie np. gdzie zaczyna się jakiś gen w nici DNA i się akurat do tego genu przyczepia i go replikuje?

moll

@Dalmierz_Ploza hmm... Stare podręczniki do biologii rozszerzonej na poziomie liceum zahaczały o taką tematykę. Możesz spróbować od tego zacząć

srebro

@Dalmierz_Ploza to może biologia Campbella?

Zaloguj się aby komentować

Jakiego słownika używacie przy nauce angielskiego? Najbardziej zależy mi na wysłuchaniu wymowy oraz kolokacjach (i w dalszej kolejności przykładach zdań). Nie musi być angielsko-polski, cały anglojęzyczny też spoko. Ja od siebie mogę polecić słownik od Cambridge #angielski #kiciochpyta
razALgul

@wboden ogólnie używam słowników opartych na AI i dodatkowo z opcją, że są dostępne na telefon. Na studiach używałem czegoś, co znajdziesz na google play, jako taki szybko dostępny (po prostu - "translator", z zieloną ikonką z chińskim znaczkiem i literą "a"). Obsługiwał wiele języków i wykrywał pismo i takie tam. Później przerzuciłem się na reverso context. Podaje wszystkie słowa w kontekście zdania i ma też opcje wymowy poszczególnych fraz.

MrMareX

Właśnie ze względu na kolokacje korzystam z Reverso Context. A Cambridge, to wciąż mam książkowy

Zaloguj się aby komentować

Serdecznie zapraszam do zapoznania się z trzecim odcinkiem Podcastu Pharmacopola.
Tematyka odcinka:
Surowce aromatyczne stosowane są od czasów najdawniejszych po współczesne m.in. do walki z chorobami zakaźnymi. Do XIX w. nie znano przyczyn chorób zakaźnych i praktycznie nie istniały skuteczne formy walki z regularnie nawracającymi epidemiami.
Z dostępnych środków profilaktycznych i leczniczych na szczególną uwagę zasługują jednak surowce aromatyczne. Były one stosowane w różnych formach na przestrzeni tysiącleci. Jedną z najstarszych, pozostających w użyciu do dziś i cieszących się największą popularnością jest kadzidło. Niektóre z tych form uległy znacznym modyfikacjom lub przestały odgrywać większą rolę (pomandery, octy lecznicze). Współczesne badania naukowe wskazują na pewien potencjał substancji aromatycznych w walce z chorobami zakaźnymi, który nie udało się nadal wyeliminować.
Spotify: https://open.spotify.com/episode/5rB2wjnyanRrkxPFeWrNoV?si=325f3dcd511443a4&nd=1
YouTube: https://youtu.be/EiyeuXIwFGo
ITunes: https://podcasts.apple.com/pl/podcast/aromatyczna-walka-z-epidemiami/id1654717978?i=1000597115117
Anchor: https://anchor.fm/pharmacopola
Google podcast: https://podcasts.google.com/feed/aHR0cHM6Ly9hbmNob3IuZm0vcy9jYzQzODZkYy9wb2RjYXN0L3Jzcw/episode/NTE4ZGJkNmQtNWFiZi00NWZmLWI5MGQtNWVlYjg4MjE1YmFm?sa=X&ved=0CAgQuIEEahcKEwjIsq6txvH8AhUAAAAAHQAAAAAQLA
Główna strona z bezpłatnym czasopismem Pharmacopola i naszymi książkami: https://www.pharmacopola.pl
https://www.facebook.com/pharmacopolawydawnictwo/
https://www.instagram.com/alexander_gulosus/
https://www.instagram.com/pharmacopolawydawnictwo/
https://www.youtube.com/@pharmacopola_redakcja
https://www.tiktok.com/@pharmacopola.wydawnictwo
Patronite: https://patronite.pl/pharmacopola
Buycoffee: https://buycoffee.to/pharmacopola/
Moje książki: https://pharmacopola.pl/sklep/
#gulosus #pharmacopola
#farmacja #epidemie #ziola #ziololecznictwo #aromaterapia
Aromatyczna walka z epidemiami

Aromatyczna walka z epidemiami

Listen to this episode from Pharmacopola Podcast on Spotify. Surowce aromatyczne stosowane są od czasów najdawniejszych po współczesne m.in. do walki z chorobami zakaźnymi. Do XIX w. nie znano przyczyn chorób zakaźnych i praktycznie nie istniały skuteczne formy walki z regularnie nawracającymi epidemiami. Z dostępnych środków profilaktycznych i leczniczych na szczególną uwagę zasługują jednak surowce aromatyczne. Były one stosowane w różnych formach na przestrzeni tysiącleci. Jedną z najstarszych, pozostających w użyciu do dziś i cieszących się największą popularnością jest kadzidło. Niektóre z tych form uległy znacznym modyfikacjom lub przestały odgrywać większą rolę (pomandery, octy lecznicze). Współczesne badania naukowe wskazują na pewien potencjał substancji aromatycznych w walce z chorobami zakaźnymi, który nie udało się nadal wyeliminować. Odcinek oparty na tekście Marty K. Grochowalskiej: "Aromatyczna walka z epidemiami od starożytności do XIX w. — kadzidło, pomander i ocet leczniczy", opublikowanym w monografii "Epidemie — od historycznych postaci leku po COVID-19 (A. Smakosz, M. Dąsal (red.))". Czytał Łukasz Martowski. Bezpłatne czasopismo Pharmacopola: https://www.pharmacopola.pl/numery/ Wsparcie na portalu Patronite: https://patronite.pl/pharmacopola Wsparcie na portalu buycoffee: https://buycoffee.to/pharmacopola Zapraszamy również na nasz kanał na YouTube, gdzie poza podcastami publikujemy wykłady i filmy dotyczące historii farmacji i medycyny, ziołolecznictwa, aromaterapii, farmakologii i etnobotaniki: https://www.youtube.com/@pharmacopola_redakcja Nasze książki dostępne są w sklepie: https://www.pharmacopola.pl/sklep

Spotify
7ef44e00-6465-4a73-9563-5533322b387f
Zielonypomidor

@Gulosus Jak zwykle bardzo ciekawe ale Mars napada.

Zaloguj się aby komentować

Transformacja Fouriera - czyli.... Wróć
Piękna wizualizacja i analiza prostych i złożonych fal.
Czyli jak działa wiele filtrów dźwiękowych i nie tylko.
Może dzisiaj byłbym inżynierem jak by mi tak to tłumaczono.
#itaknikttegoniezobaczy #audio #matematyka #fizyka #elektronika
https://youtu.be/spUNpyF58BY
tomek-krzysiu

@CzosnkowySmok a ja to widziałem parę lat temu, wizualizacja poszła do przodu i na yt jest bardzo dużo dobrych materiałów edukacyjnych z fizyki i matematyki.

Zaloguj się aby komentować