Zdjęcie w tle
Mapy

Społeczność

Mapy

5

Mapy

#mapy #ankieta #zwyczaje #swietlanmaps
16159c72-f4ac-421b-b5b4-de918f70a6c4
195f61d3-154a-40ae-8b6c-139e3825f577
7259bbc0-54c0-413b-962f-39472464a656
ramen

@razALgul Bycie starszym to ostry zapierdziel i praktycznie zero zabawy. To taka robota jak bycie... woźnym czy dozorcą. Byłem starszym 2 razy; żeby wszystko ogarnąć, przypilnować, popłacić, przewieźć, przywitać, pożegnać, rozdzielić, posortować.

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
#mapy #ankieta #regionalizmy #swietlanmaps
0026b9d1-1944-4e1e-a24c-66725f82bdba
a97fe345-3437-4377-942e-1d31cc41ba7f
b069efed-cd6f-4760-ba09-d824510fbbda
m_h

A ja zawsze myślałem że trot pochodzi od niemieckiego trocken (suchy).

GazelkaFarelka

@razALgul Zgadza się, trot. Mieliśmy wiatę na trot. Świetna zabawa dla dzieciaków skakanie w trocie. Ale tata krzyczał, że może być samozapłon. W życiu bym nie wpadła na to że to rzadki, pralechicki regionalizm

Zaloguj się aby komentować

#mapy #ankieta #regionalizmy #swietlanmaps
c8d84c42-7c76-4547-9a01-4af1958b9a0e
570a39f3-edba-4ab0-8524-a0430e926a5e
18849446-98af-42e4-9e7c-9c4689a9b36e
c9f48abe-9950-4fec-8af2-bf858be9b5c4
Karol2137

U mnie mama zawsze mówiła "nie rozdziawiaj buzi" w momencie gdy ziewalem w miejscu publicznym bez zakrycia ryjca czyli rozdziawiaj jako otwieraj. Mama pochodzi z lubelskiego.

fiflak

Jan Pawlak mówił "Rizdziawa, kaczorbicha"

Scot

@razALgul Ciajmada jak to sp Major mówił.

Zaloguj się aby komentować

10. Majdanowa ankieta

10. Majdanowa ankieta

Hej, tu Świetlan. Możesz kojarzyć, że prowadzę stronę, na której wspólnie z Wami badam polskie regionalizmy. Badam je za pomocą ankiet (jak ta), a na podstawie ich wyników publikuję mapy zasięgów występowania tych regionalizmów. Jeśli jeszcze nie obserwujesz moich stron, możesz znaleźć je w mediach społecznościowych. Mój Facebook: https://www.facebook.com/swietlanmaps/ Mój Instagram: https://www.instagram.com/swietlanmaps/ Mój Twitter (X): https://twitter.com/Swietlan Przez kilka lat stworzyliśmy już wiele map. Czas na kolejne. Dzisiaj zbadam Waszą znajomość 30 słów, które otrzymałem jako propozycje regionalizmów w social mediach. Każdy może zgłosić swoją, najlepiej poprzez wiadomość prywatną na FB albo IG. Dlatego serdecznie z góry dziękuję Ci za wejście w ten link i chęć wypełnienia ankiety. Zajmie ci to góra 10 minut. Mnie pozwoli to zebrać dane, na podstawie których stworzę kolejne, interesujące mapki. W pierwszej części zapytam cię o kwestie lokalizacyjne — województwo i powiat lub miasto, z którego pochodzisz. Dane te posłużą mi potem do ocenienia występowania regionalizmów i przeniesienia ich na mapę. Jeśli w czasie swojego życia zmienialiście na stałe miejsce zamieszkania i uważacie, że dzięki temu poznaliście słownictwo innego regionu, wybierzcie województwo i powiat, z którym jesteście z najbardziej związani. Następnie w kolejnym pytaniu opiszcie w polu inne, z jakimi powiatami byliście jeszcze związani, dodając najlepiej okres w latach. Podając ogólniki typu Mazowsze, Śląsk czy Lubelszczyzna nie będę mógł tego przyporządkować do żadnego powiatu. Druga część ankiety to pytanie dotyczące już regionalizmów. Dla każdej propozycji masz do wyboru 6 opcji. Jeśli używasz słowa lub je po prostu znasz, możesz ocenić czy poznałeś/poznałaś je w domu rodzinnym lub okolicy, czy jednak w innych okolicznościach (przeprowadzka, internet filmy). Pozwoli mi to ostrzej ocenić faktyczne występowanie słowa. Jeśli nie chcesz zastanawiać się nad tym faktem, po prostu zaznacz, że znasz je z domu rodzinnego. Dodatkowo możesz wybrać opcje, według której znasz słowo w tym znaczeniu, ale w nieco innej formie, jako oboczność. Ja pytam o chodzenie na szagę jako chodzenie na skróty, a Ty używasz formy chodzić na siagę). Ta malutka alternacja jest bardzo ważna, bo może wypaczyć wyniki ankiety. Co więcej, na końcu ankiety znajdziesz rubryczkę, w której możesz wpisać swoje uwagi — na przykład wspomniane wyżej oboczności lub inne znaczenie słowa, o które pytam. Dla ułatwienia w ostatnim pytaniu przypominam wszystkie regionalizmy w formie listy. Ostatnia opcje, najłatwiejsza w wytłumaczeniu to po prostu nie znam.

Google Docs
plemnik_w_piwie

@razALgul kurde, dziś nadzwyczaj wiele znałem...

Zaloguj się aby komentować

#mapy #ankieta #regionalizmy #swietlanmaps
2f844ae7-b569-4573-bdcc-766402a53e76
75217962-b82c-4e9f-99e7-26477bee901a
GrindFaterAnona

@razALgul to jako godajom na kapsa na polnocy GŚ?

Michumi

@razALgul czy jest w tym słowniku słowo 'jo' czyli 'tak'?

Nemrod

@Michumi 'jo' to jest uniwersalne słowo w j. kaszubskim - oznacza nie tylko "tak", ale też zastępuje przecinek, kropkę, wykrzyknik i pytajnik.

Michumi

@Nemrod haha i w kuj pom też

Fletcher

@razALgul ja bardziej znam kabza - polska północna.

Zaloguj się aby komentować

#mapy #ankieta #regionalizmy #swietlanmaps
1f8bb829-96a7-402c-8c81-ecb28ec5779c
39c12eb6-f7db-455a-b970-1e43b3c193d3
ab000088-d37b-4ff3-b14f-7a78d4b0cdf7
Millionth_Visitor

Wg mnie to może być skrót od lelum polelum

tosiu

@razALgul lol zawsze myślałem, że wszędzie się tak mówi.


Swoją drogą podlascy Cyganie (nie wiem czy tylko podlascy) na lelaka mówili MLON

tosiu

@GazelkaFarelka ja w swoim życiu tylko u Cyganów to słyszałem

tomasz-frankowski

Czy "lelawe" jako `byle jakie` jest powiązane?

razALgul

@tomasz-frankowski słyszałem to słowo, użyte w takim sensie.

Zaloguj się aby komentować

9b. Grzybowa ankieta - blaszkowa

9b. Grzybowa ankieta - blaszkowa

Hej, tu Świetlan. Możesz kojarzyć, że prowadzę stronę, na której wspólnie z Wami badam polskie regionalizmy. Badam je za pomocą ankiet (jak ta), a na podstawie ich wyników publikuję mapy zasięgów występowania tych regionalizmów. Jeśli jeszcze nie obserwujesz moich stron, możesz znaleźć je w mediach społecznościowych. Mój Facebook: https://www.facebook.com/swietlanmaps/ Mój Instagram: https://www.instagram.com/swietlanmaps/ Mój Twitter (X): https://twitter.com/Swietlan Przez kilka lat stworzyliśmy już wiele map. Czas na kolejne. Dziś pora na grzyby, a konkretnie ich regionalne nazwy. Każdy grzyb ma swoją nazwę naukową, tak mocno sugerowane przez grzybiarzy z krwi i kości. Większość Polek i Polaków używa jednak nazw regionalnych i zwyczajowych, które używane są w różnych regionach kraju. Jeden i ten sam grzyb może być nazywany na kilka różnych sposobów. Ankieta, której wypełnienie zajmie Wam kilkanaście minut składa się została podzielona na dwie osobne - jedna dotyczy grzybów gąbczastych, druga blaszkowych. Obie podzielone są na 11 sekcji. W pierwszej części ankiety zapytam Was o kwestie lokalizacyjne — województwo oraz powiat bądź miasto. Pozwoli mi to na umieszczenie informacji na mapce. Dzisiaj zbadam Waszą znajomość regionalnych nazw grzybów. Jak doskonale Wiecie, grzyby noszą swoje naukowe nazwy, jednak powszechnie nazywane są w rozmaity sposób. Sprawdźmy, jak mają się te nazwy do regionów geograficznych. Jeśli w czasie swojego życia zmienialiście na stałe miejsce zamieszkania i uważacie, że dzięki temu poznaliście słownictwo innego regionu, wybierzcie województwo i powiat, z którym jesteście z najbardziej związani. Następnie w kolejnym pytaniu opiszcie w polu inne, z jakimi powiatami byliście jeszcze związani, dodając najlepiej okres w latach. Podając ogólniki typu Mazowsze, Śląsk czy Lubelszczyzna nie będę mógł tego przyporządkować do żadnego powiatu. Druga część ankiety to pytanie dotyczące grzybów. Jak wspomniałem, w każdej sekcji zapytam o poszczególne, regionalne nazwy grzybów. Na każde pytanie będziecie mieli 6 odpowiedzi. Jeśli używasz nazwy grzyba lub ją po prostu znasz, możesz ocenić czy poznałeś/poznałaś je w domu rodzinnym lub okolicy, czy jednak w innych okolicznościach (przeprowadzka, internet lub filmy). Pozwoli mi to ostrzej ocenić faktyczne występowanie słowa. Jeśli nie chcesz zastanawiać się nad tym faktem, po prostu zaznacz, że znasz je z domu rodzinnego. Dodatkowo możesz wybrać opcje, gdzie znasz nazwę grzyba w tym znaczeniu, ale w nieco innej formie, jako oboczność (przykładowo pytam o brzozaka, a Ty znasz tego grzyba jako brzozika). Ta malutka alternacja jest bardzo ważna, bo może wypaczyć wyniki ankiety. Co więcej, na końcu pytań znajdziesz rubryczkę, w której możesz wpisać poza obocznością także inne, niewystępujące w ankiecie nazewnictwo grzyba. Ostatnia opcje, najłatwiejsza w wytłumaczeniu to po prostu nie znam.

Google Docs
e2ff4933-06b1-4e79-99cc-bdf32f43c292
af51c060-b6c0-49f9-a95b-c3e609375c4d
c5187015-e5ce-41c5-92aa-4b06524f8fe0
Lubiejeze

Górny Śląsk tutaj, zawsze myślałam, że to polskie słowo

GrindFaterAnona

@razALgul ech Polacy i te wasze zapożyczenia z niemieckiego. Zupelnie jakbyscie ułomnie probowali nasladować niemieckie slowa nie znając niemieckiego (inb4 to jest parafraza slow ktore na tym portalu przeczytalem na temat śląszczyzny)


Abstrakcyjny rzeczownik wartość został utworzony od przymiotnika wart, podobnie jak dobro od dobry, mądrość od mądry, głupota od głupi, radość od rad itp. Sam przymiotnik wart jest natomiast zapożyczeniem z niemieckiego wert 'wart, godny, drogi, szanowny'.4 mar 2017

mrocznykalafior

ja to znam jako "warto było"

Zaloguj się aby komentować

9. Grzybowe testy

9. Grzybowe testy

Hej, tu Świetlan. Możesz kojarzyć, że prowadzę stronę, na której wspólnie z Wami badam polskie regionalizmy. Badam je za pomocą ankiet (jak ta), a na podstawie ich wyników publikuję mapy zasięgów występowania tych regionalizmów. Jeśli jeszcze nie obserwujesz moich stron, możesz znaleźć je w mediach społecznościowych. Mój Facebook: https://www.facebook.com/swietlanmaps/ Mój Instagram: https://www.instagram.com/swietlanmaps/ Mój Twitter (X): https://twitter.com/Swietlan Przez kilka lat stworzyliśmy już wiele map. Czas na kolejne. Dziś pora na grzyby, a konkretnie ich regionalne nazwy. Każdy grzyb ma swoją nazwę naukową, tak mocno sugerowane przez grzybiarzy z krwi i kości. Większość Polek i Polaków używa jednak nazw regionalnych i zwyczajowych, które używane są w różnych regionach kraju. Jeden i ten sam grzyb może być nazywany na kilka różnych sposobów. Ankieta, której wypełnienie zajmie Wam kilkanaście minut, zawiera ponad 100 takich nazw do sprawdzenia, podzielonych na sekcje dotyczące jednego grzyba. Sekcji jest około 20. W pierwszej części ankiety zapytam Was o kwestie lokalizacyjne — województwo oraz powiat bądź miasto. Pozwoli mi to na umieszczenie informacji na mapce. Dzisiaj zbadam Waszą znajomość regionalnych nazw grzybów. Jak doskonale Wiecie, grzyby noszą swoje naukowe nazwy, jednak powszechnie nazywane są w rozmaity sposób. Sprawdźmy, jak mają się te nazwy do regionów geograficznych. Jeśli w czasie swojego życia zmienialiście na stałe miejsce zamieszkania i uważacie, że dzięki temu poznaliście słownictwo innego regionu, wybierzcie województwo i powiat, z którym jesteście z najbardziej związani. Następnie w kolejnym pytaniu opiszcie w polu inne, z jakimi powiatami byliście jeszcze związani, dodając najlepiej okres w latach. Podając ogólniki typu Mazowsze, Śląsk czy Lubelszczyzna nie będę mógł tego przyporządkować do żadnego powiatu. Druga część ankiety to pytanie dotyczące grzybów. Jak wspomniałem, w każdej sekcji zapytam o poszczególne, regionalne nazwy grzybów. Na każde pytanie będziecie mieli 6 odpowiedzi. Jeśli używasz nazwy grzyba lub ją po prostu znasz, możesz ocenić czy poznałeś/poznałaś je w domu rodzinnym lub okolicy, czy jednak w innych okolicznościach (przeprowadzka, internet lub filmy). Pozwoli mi to ostrzej ocenić faktyczne występowanie słowa. Jeśli nie chcesz zastanawiać się nad tym faktem, po prostu zaznacz, że znasz je z domu rodzinnego. Dodatkowo możesz wybrać opcje, gdzie znasz nazwę grzyba w tym znaczeniu, ale w nieco innej formie, jako oboczność (przykładowo pytam o brzozaka, a Ty znasz tego grzyba jako brzozika). Ta malutka alternacja jest bardzo ważna, bo może wypaczyć wyniki ankiety. Co więcej, na końcu pytań znajdziesz rubryczkę, w której możesz wpisać poza obocznością także inne, niewystępujące w ankiecie nazewnictwo grzyba. Ostatnia opcje, najłatwiejsza w wytłumaczeniu to po prostu nie znam.

Google Docs
kopytakonia

Człowieku druga w nocy jest a ty mi wysyłasz jakieś ściany tekstu grzybowego

razALgul

@kopytakonia przepraszam...🙂

voy.Wu

@razALgul o nowa ankieta, w dodatku o grzybach


(kto na poćce mówi czerwonki??? no prosze... (╯ ͠° ͟ʖ ͡°)╯┻━┻ )

TrzymamKredens

Większości tych grzybów z ankiety to wcale nie znałem a niektórych to nawet nigdy nie widziałem.

UmytaPacha

@razALgul o rany, ten test to dla starych grzybiarzy raczej

Zaloguj się aby komentować

#mapy #ankieta #regionalizmy #swietlanmaps
b593c5bc-f2cd-499d-9619-23e57efab6ea
767083fe-1e8b-4f4f-a24c-330e1fa92b33
AndrzejZupa

Jakie to prawdziwe…heh

razALgul

@AndrzejZupa ja to znam w takiej formie, że brama była dla młodych już razem. Gdy wjeżdżali na wesele.

kaszalot

@razALgul na podkarpaciu spotykałem się z pełnym spektrum bram panu młodemu, pannie młodej, jak już razem jechali, a raz to nawet i świadkom była stawiana, z opowieści znam też stawianie bramy rodzicom

Zaloguj się aby komentować