Społeczność
Gospodarka
Tematy dotyczące gospodarki w Polsce i na świecie
#gospodarka #ekonomia #wiadomoscipolska #ciekawostki #heheszki
@PanPieczi no przecież normalna konkurencja - silniejszy może więcej.
Źródło: jakiś randomowy portal od Sakiewicza xD
@PanPieczi to jest tak napisane że srednio da się zrozumiec gdzie tu jest logika + dowody ala dziura w dupie na razie
Zaloguj się aby komentować
Zostań Patronem Hejto i tylko dla Patronów
- Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
- Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
- Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
- Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Nie mam tu na myśli „sfinansujemy wszystko”. Niech będzie 30%, 10%. To zawsze mniej niż gdyby całość była od innych.
Przykład, który moim zdaniem powinien zadziałać na wyobraźnię: Tama Wielkiego Odrodzenia Etiopii.
„Zagranica” nie chciała, walczy z tym. Etiopia chce się rozwijać i zapewnić prąd ludziom, lepsze życie. Awans cywilizacyjny. Mają duży projekt, który może być atakowany podobnymi argumentami co CPK.
https://www.rp.pl/dane-gospodarcze/art13065311-etiopia-buduje-wielka-tame-na-nilu
https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-319-97094-3_11
Dodatkową zaletą będzie powiązanie osobistych interesów z projektem. Przecież każdy zagorzały zwolennik projektu wyłożyłby jakieś pieniądze. Prawda? To by mogło dać dużo do myślenia politykom. W końcu o swoje walczy się inaczej niż o „publiczne”.
#cpk #gospodarka #polska
@jestem_na_dworzu z punktu widzenia geopolityki lepiej mieć więcej lotnisk mniejszych niż jedno wielkie. już pomijam, że na razie wygląda to na kolejny wielki wał w stylu mierzei wiślanej, a propaganda która jest pompowana do granic absurdu jedynie odpycha od tego "misia". ale obligacje to super pomysł, kto chce misia niech go sfinansuje, aby szwagrom żyło się lepiej
@BurczekStefuha moze nie znam sie na tym za bardzo, ale porownajmy to do innych dziedzin. Lepiej miec kilka dostawczakow czy jednego tira? Lepiej miec jeden dom, czy kilka pokoi, po jednym w roznych mieszkaniach? Lepiej miec kilka malych portow czy jeden duzy? Lepiej miec jeden piec w domu, czy kilka malych w kazdym pokoju?
Juz samo to, ze duze gospodarki znaczace najwiecej w europie maja takie huby swiadczy o takiej potrzebie. To samo z bolem dupy niemcow. Sa osoby o wiele madrzejsze w tej materii ode mnie ktore sie na ten temat juz wypowiadaly, podajac mnostwo argumentow za
@BurczekStefuha Zmartwię Cię, potrzeba i małych i dużych. Poprostu. Tak jak z portami. Duży port wcale nie musi zagrozić małym w pobliżu. Są klienci, pasażerowie i towary, które potrzebują duże lotnisko/port i są tacy i takie co potrzebują mały.
@jestem_na_dworzu Przede wszystkim w kwestii CPK powinno się wypowiedzieć wojsko. Określić na przykład, jak zamierza osłonić ten pierwszorzędny cel z powietrza. Jak już ten problem zostanie rozwiązany, będziemy sobie mogli budować szklane domy aż do chmur. Póki co, chętnie wykupiłbym "obligacje" na zakup cysterny powietrznej dla WP.
Ok to ile chciałbyś pozyskać powiedzmy z inwestycji o koszcie 40 mld. Weźmy 2mld to żeby to mogło zadziałać to 1mln musiałoby wyłożyć po 2 tys złotych.
Myślisz że byłoby tyle chetnych wyłożyć chociaż tyle? Nawet jeśli to będzie sukces czy warto bawić się w te 2mld drobnicy?
Zaloguj się aby komentować
W 2023 roku przychody dla Rosji z eksportu towarów za granicę spadły o 28% – podała w poniedziałek Federalna Służba Celna.
Ostateczna wielkość przychodów z eksportu – 425,1 mld dolarów – była najniższa od pandemii w 2020 r., a w porównaniu z pierwszym rokiem wojny załamała się o 167,4 mld dolarów.
Według statystyk FCS niemal wszystkie kluczowe pozycje rosyjskiego eksportu wypadły na minus. Sprzedaż za granicę surowców mineralnych – głównego źródła przychodów eksportowych gospodarki – przyniosła w ciągu roku 260,1 mld dolarów.
W porównaniu z pierwszym rokiem wojny przychody surowcowe spadły o 34% po zmuszeniu koncernów naftowych do podwójnego opodatkowania.
Przychody z eksportu metali spadły o 15%, do 60 miliardów dolarów; produkty chemiczne – o 35%, do 27,2 mld dolarów; drewno i jego przetwory – o 30%, do 9,9 mld dolarów – wynika ze statystyk Federalnej Służby Celnej.
Eksport produktów o dużej wartości dodanej – maszyn i urządzeń – stanowił skromne 5% przychodów z eksportu. I wbrew zapewnieniom prezydenta Władimira Putina, że Rosja przestała być „gospodarką stacji benzynowej”, jej wolumen gwałtownie spadł w porównaniu z 2022 r. – o 25%, do 22,9 mld dolarów.
Dostawy rosyjskich towarów do Europy, niegdyś największego rynku zbytu według statystyk celnych, spadły trzykrotnie, do 84,9 miliarda dolarów.
O ile głównym partnerem handlowym Rosji są Chiny (41% importu i 26% eksportu), o tyle rola Federacji Rosyjskiej dla Chin jest nieporównywalnie mniejsza.
Towary rosyjskie stanowią 5,1% chińskiego importu, a rosyjski rynek zbytu stanowi 3,3% chińskiego eksportu.
https://ekonomiarosji.pl/2024/02/13/codzienny-ekonomiczny-przeglad-28-01-2024-2-2-2-2-2-2-2-2-2-2/
#ekonomia #rosja #sankcjeniedziałajo
i to sa liczby, a nie jakies 1-2%
A bedzie tylko lepiej bo Ukraincy wreszcie dostali zielone swiatlo dla atakow na rafinerie. Wczesniej nie mogli bo by zachod do grobu wpedzili. Teraz, kiedy zachod sie zabezpieczyl, droga wolna. Ruskie nie maja szans obronic kazdego skrawka rafinerii, a wystarczy uszkodzic 1 glupia rurke zeby stanela cala fabryka
Zaloguj się aby komentować
Jak zwykle w debacie publicznej pomija sie ważne kwestie.
Chyba każdy z was miał w szkole przedmiot "podstawy przedsiębiorczości" i przynajmniej jedna lekcja była o analizie SWOT. Póki co nikt nigdzie porządnie jej nie przedstawił, nie wypunktował.
Większość debaty Stanowskiego to w zasadzie mowa o szansach i mocnych stronach, słabe strony wręcz tylko liźnięte za pomocą lini kolejowych a zagrożenia to w zasadzie tylko centralizacja.
Czy na samym początku "profesjonalnej" debaty nie powinno się najpierw wypunktować wszystkie najważniejsze kwestie?
Osobiście mieszkam w mieście w którym powstała jedna taka megalomańska inwestycja czyli Dworzec Łódź Fabryczna. Gdy zamykali stary, ruch był rzędu kilkunastu tysięcy osób ale pisali że będzie i 200.000. Skąd jeśli Łódź sie wyludnia? Z kapelusza. I to jeszcze tranzytowego a nie przesiadkowego. Jak wyszło? Póki co z dworca korzysta nawet mniej ludzi niż wcześniej bo poniżej 8k dziennie (dane 2019 rok). Decydenci widząc jakie sa pustki, nawet teraz bronią tej inwestycji bo zawsze znajdzie się jakaś wymówka/usprawiedliwienie. Nawet wtedy gdy dokończą już tunel pod miastem i okaże sie że inne dworce i dodatkowe przystanki wręcz odebrały obecny ruch z tego dworca.
I obawiam sie że dokładnie tak samo będzie z tym lotniskiem.
Jest to wymysł megalomański, mający przepalić fundusze i w obecnych czasach nie ma sensu go budować w tej formie (może w mniejszej).
Chyba wszystkie "szanse" tego projektu opierają się w zasadzie tylko na myśleniu życzeniowym.
Przykładowo gdy otwierasz sklep najpierw sprawdzasz jaka jest konkurencja i czy będziesz miał zbyt, czy masz skąd brać tańszy towar. Inaczej po krótkim czasie możesz wylądować na bruku z długami.
Tutaj załóżmy że stawki dla przewoźników będa podobne jak na lotnisku Modlin które chcą zamknąć więc przewoźnicy ci będa chcieli sie przenieść. ALe nie ma gwarancji ani nawet rozmów o tym czy inni przewoźnicy będa chcieli sie przenieść z innych lotnisk. Jest tylko myślenie życzeniowe.
Tak samo z transportem Cargo. Bo firmy transportowe nie będa chciały płacić za paliwo lecąc do Niemiec. I prawda. Ale nie zawsze ekonomia i rozsądek wygrywa. Czasem ważniejsza jest polityka.
Nie ma żadnych gwarancji że firmy te będa chciały lądować w Polsce, że np np rząd Niemiec nie wyjdzie im naprzeciw.
Nadal nie ma żadnych wyliczeń opłacalności bo nie ma żadnych twardych danych (oprócz wyimaginowanych życzeń czy tam marzeń) na które można sie powołać.
Inwestorzy prywatni? Czyli kto będzie czerpał zysk z tego lotniska? Czy będzie tak jak z prywatną autostradą A2 (tzw kulczykówką)?
Dodatkowy ruch pasażerski oraz cargo.
Czy nasz rząd ma zamiar wyjść z UE lub wie że do 2030 roku UE sie rozpadnie lub o 180 stopni zmieni sie jej polityka?
Póki co Polska zdaje sie jedyne co robiła to oddwała coraz więcej kompetencji temu (już bez przesady) tworzącemu sie państwu a kto jak kto ale Wy powinniście znać plany jego urzędników ma temat mobilności, konsumpcji oraz ekologii.
To właśnie wysokiej rangi urzędnicy UE (nie mylić z kukiełkami w europarlamencie) chodzą na spotkania Davos organizowane przez WEF. To właśnie Oni głoszą że będa wprowadzać coraz to większe normy CO2 do 2030 czy 2050 roku. To właśnie oni ustalili plany wdrożeniowe do tych dat.
A nasze państwo będzie przez przynajmniej kolejne kilka lat rządzone przez ekipę która idzie z nimi ręka w rękę (PIS zresztą też to robił ale niejawnie po prostu podpisując papierki np zgody na likwidacje kopalni).
Zresztą kogo z was będzie na to stać jak UE wprowadzi drakońskie podwyżki paliwowe więc bilety drastycznie podrożeją?
Jak ma z tego wyjść większa mobilność skoro "nasi panowie" z UE mówią ze będa ograniczenia?
Obawiam sie że będzie to samo co z przystankiem kolejowym w Łodzi. Zostanie megalomański projekt na którym będa pustki na którego utrzymanie (jak na niektóre stadiony) trzeba będzie łożyć. Ale kasa przy budowie będzie ładnie przepalona. I sądze że ta inwestycja wg PIS ma być kolejną na której zarobią klakierzy. Nic więcej.
Co do lotnisk regionalnych to po otwarciu CPK zamkniety bedzie nie tylko Modlin. Lotnisko w Łodzi już teraz cieńko przędzie. Ruch jak już wspomniałem, dzięki UE będzie malał. Tym bardziej że Polska nadal będzie sie wyludniać więc ruch powinien spadać. Zarówno ten pasażerski jak i konsumpcyjny. Chyba że zafundują nam tu multikulti.
Nie jestem całkowitym przeciwnikiem tego portu ani hejterem. Rozsądnie uważam jednak że w obecnym stanie geopolitycznym nie ma on racji bytu. Przynajmniej w tej formie.
Jeśli jednak w jakiejś formie miałby powstać to jego umiejscowienie uważam za największa zaletę. Centrum PL, odciąży Warszawę, za właściwym brzegiem Wisły (nasze plany obronne dotyczą właśnie Wisły) a i wszystkie pociski będą musiały minąć najpierw Warszawe która zapewne będzie obstawiona patriotami i innymi systemami obronnymi.
#cpk #samoloty #lotnictwo #inwestycje #uniaeuropejska #co2 #gospodarka #ekologia #takaprawda #rozkminy
IMO żeby CPK miało sens to powinno wpisywać się w długoterminową strategię rozwoju Polski. Problem z tym, że ta strategia zmienia się co 4 lata
@4pietrowydrapaczchmur @5tgbnhy6 @jajkosadzone
A pobawie się w adwokata:
-
Radom jest 93km od centrum W-wy, Baranów 37km (oba pomiary w linii prostej).
-
Cargo lata w dalekodystansowych rejsowych pasażerach - tutaj najpierw trzeba połączenie uruchomić. A żeby je uruchomić to: potrzeba ludzi co chcą takim polecieć, trzeba lotniska co takie nowe (lub częstsze) połączenia obsłuży. Chopin nic nowego nie obsłuży, bo jest obłożony na 100%.
-
Cargo lata też w wyspecjalizowanych samolotach, ale te ze względu na hałas i chęć latania po nocach nie mogą lądować na Chopinie. Potrzeba nowego lotniska.
-
Inwestorzy prywatni - dostają max 49% udziałów, reszta zostaje w rękach PL. Chcą inwestować, bo wiedzą, że na tym zarobią. Ponieważ to są firmy min. zajmujące się budową i obsługą lotnisk, wnoszą też know-how. Im lepiej zrobią swoją robotę, tym lepiej i szybciej zarobią.
-
Berlin Branderburg to słaby przykład - to nie hub, tylko lotnisko lokalne. Jego problemy z uruchomieniem i słabe wyniki nie mogą być 1:1 przełożone na CPK.
-
Lotnisko w Baranowie to nie pomysł pis. Już w PRL przyglądano się lotnisku w tej lokalizacji, a po 1990 pięć rządów zamówiło raporty w 5 różnych firmach i mimo różnych rządów, różnych firm i różnych czasów, zawsze padał jeden wniosek: budować nowe lotnisko.
-
W momencie odpalenia CPK, Chopin musi być zamknięty. Cały obecny ruch i nowy będzie z CPK.
-
W zasadzie CPK=Nowy Chopin.
-
W tym roku Chopin ustalając kto dostanie sloty na lądowanie i starty swoich samolotów podobnież odrzucił 15% wniosków. Czyli ruch z 2024 to mogłoby być około 24mln pax - na CPK (w jego pierwszej, podstawowej fazie) to około 60% pojemności na "dzieńdobry" i warunek wyjścia na "0". Już od pierwszego dnia. Potem tylko lepiej.
-
Prognozy mówią o wzroście ruchu lotniczego. PL się bogaci, a połączenia transferowe międzynarodowe dorzucą swoje.
-
Limity CO2 z UE będą tyczyć się wszystkich linii lotniczych w całej UE. Mimo to wszyscy przewidują rozwój.
-
Lokalne lotniska zyskają - z rosnącą liczbą destynacji z Nowego Chopina wzrośnie liczba chętnych na loty transferowe (hubowe). Lotniska obsługujące low-costy niewiele zauważą, bo ich klienci i hubowi to różni klienci. Sam chętnie przesiądę się na loty z SZZ przez WAW, żeby tylko nie musieć grzać samochodem 2h na BER. Póki co oferta jest za słaba, a przez ograniczenia Chopina wiem, że się nie poprawi.
-
Nowy Chopin powinien powstać w wersji obecnie planowanej - z dwoma równoległymi pasami start-lądowanie, z zapasem na 2 kolejne, podstawowym terminalem z zapasem na jego łatwą rozbudowę.
-
W Nowym Chopinie nie ma nic "megalomańskiego", planowane jest na miarę możliwości i potrzeb PL z zabezpieczeniem na kilka dziesięcioleci w przypadku potrzeby rozbudowy.
-
Nowe lotnisko ma też misję w systemie NATO, w razie K i przed W, pozwoli na szybkie przerzucenie odpowiednich sił sojuszniczych. Poza tym uważam, że już w czasie W, łatwiej jest obronić jedno duże i wydajne lotnisko, niż 4 małe rozrzucone daleko od siebie.
@ivaldir zgadzam się
Na wstępie trzeba pamiętać, właśnie o tym, że to nie będzie de facto nowe lotnisko, a przebudowany Chopin. Więc cały ruch, a przynajmniej większość zostanie przeniesiona, więc nie będzie startowac od zera. A Chopin nie ma szans na sensowna rozbudowę.
Oby tylko, tak, jak wspomniałeś nie przesadzi z wielkoscia na dzień dobry i, jak ktoś też zauważył, aby kolejne władzy nie ukręciła głowy projektowi.
Aaaaa i ja mowie w sumie o CPL, kolej to chyba inna bajka jednak.
@ivaldir ujme to tak. Odpowiedź na twój komentarz jest między innymi tu:
https://www.hejto.pl/wpis/czy-port-cpk-ma-sens
Wystarczy pomachać flagą i flaga ładnie zasłania spojrzenie na szerszy kontekst.
Trzeba budować, trzeba budować bo my mówimy że będzie opłacalne. A mówimy bo chcemy porozkradać na jeszcze większą skalę, bo wiemy ze nawet jeśli złapie sie nas za rękę to i tak za tą kradzież nam nic nie grozi.
Tak naprawdę "w poważaniu" mamy czy ta inwestycja będzie opłacalna i czy wogóle kiedykolwiek powstanie. Ważne że my w tym czasie zarobimy i to nie my będziemy się później borykać ze spłata długów. Także póki polaczki jesteście głupim narodem i nam jeszcze wierzycie to nadal będziemy was robić w bambuko.
Akurat dobry przykład się pojawił na patologiczne utrzymanie lotnisk: https://obserwatorlogistyczny.pl/2024/02/20/ryanair-dostanie-miliony-na-promocje-regionu-studnia-bez-dna/
Zaloguj się aby komentować