W 2023 roku przychody dla Rosji z eksportu towarów za granicę spadły o 28% – podała w poniedziałek Federalna Służba Celna.
Ostateczna wielkość przychodów z eksportu – 425,1 mld dolarów – była najniższa od pandemii w 2020 r., a w porównaniu z pierwszym rokiem wojny załamała się o 167,4 mld dolarów.
Według statystyk FCS niemal wszystkie kluczowe pozycje rosyjskiego eksportu wypadły na minus. Sprzedaż za granicę surowców mineralnych – głównego źródła przychodów eksportowych gospodarki – przyniosła w ciągu roku 260,1 mld dolarów.
W porównaniu z pierwszym rokiem wojny przychody surowcowe spadły o 34% po zmuszeniu koncernów naftowych do podwójnego opodatkowania.
Przychody z eksportu metali spadły o 15%, do 60 miliardów dolarów; produkty chemiczne – o 35%, do 27,2 mld dolarów; drewno i jego przetwory – o 30%, do 9,9 mld dolarów – wynika ze statystyk Federalnej Służby Celnej.
Eksport produktów o dużej wartości dodanej – maszyn i urządzeń – stanowił skromne 5% przychodów z eksportu. I wbrew zapewnieniom prezydenta Władimira Putina, że Rosja przestała być „gospodarką stacji benzynowej”, jej wolumen gwałtownie spadł w porównaniu z 2022 r. – o 25%, do 22,9 mld dolarów.
Dostawy rosyjskich towarów do Europy, niegdyś największego rynku zbytu według statystyk celnych, spadły trzykrotnie, do 84,9 miliarda dolarów.
O ile głównym partnerem handlowym Rosji są Chiny (41% importu i 26% eksportu), o tyle rola Federacji Rosyjskiej dla Chin jest nieporównywalnie mniejsza.
Towary rosyjskie stanowią 5,1% chińskiego importu, a rosyjski rynek zbytu stanowi 3,3% chińskiego eksportu.
https://ekonomiarosji.pl/2024/02/13/codzienny-ekonomiczny-przeglad-28-01-2024-2-2-2-2-2-2-2-2-2-2/
#ekonomia #rosja #sankcjeniedziałajo
Jest gdzieś szacunek kosztów wydobycia i ile na „czysto” zarobiła rossja?
@A_a Nawet gdyby tego nie utajniano (a wiele ruskich firm ma teraz utajnione wyniki finansowe - zwłaszcza naftowe i gazowe), to pewnie ciężko to oszacować, bo masz różne złoża i różne koszty. Oczywiście taki Gazprom pewnie średnią zna.
W tej chwili i tak cena gazu na giełdach szoruje po dnie (oczywiście na rachunkach tego nie widać).
Natomiast stare złoża się kończą - a te miałeś już zamortyzowane z gotową infrastrukturą. Trzeba będzie prowadzić nowe poszukiwania i wiercenia, co obecnie jest bardzo utrudnione lub nawet niemożliwe (zwłaszcza morskie). Ministerstwo Energii szacowało, że po 2040 r. będą wydobywali gaz wyłącznie na własne potrzeby.
Oczywiście budżet zarabia na podatkach, bo firmy mają/miały własne eldorado.
i to sa liczby, a nie jakies 1-2%
A bedzie tylko lepiej bo Ukraincy wreszcie dostali zielone swiatlo dla atakow na rafinerie. Wczesniej nie mogli bo by zachod do grobu wpedzili. Teraz, kiedy zachod sie zabezpieczyl, droga wolna. Ruskie nie maja szans obronic kazdego skrawka rafinerii, a wystarczy uszkodzic 1 glupia rurke zeby stanela cala fabryka
Zaloguj się aby komentować