#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki
https://youtu.be/7pAO-i3Q0kU?si=RU2-hEuBR9oghv_Q
Zaloguj się aby komentować
Społeczność
Wszystko czego szukasz na temat astronomii.
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
@bade w sumie to niesamowite, ze jestesmy blizej, a nie smazymy sie jak na rożnie. Swiat jest niesamowity!
@bade Podoba mi się Twój styl pisania 😁
Zapomniałem, że coś takiego piorunowałem. Masz kolejnego na następny raz.
Zaloguj się aby komentować
@MiernyMirek no, ta Yiva jest zdecydowanie obserwowalna
Zaloguj się aby komentować
@Oczk take swoją drogą kojarzysz coś takiego jak Space Engine? Dosłownie wczoraj o tym słyszałem, taki symulator do oglądania sporego wycinku naszej galaktyki. Dosyć ciekawie wygląda moimi zadaniem ale sam jeszcze się nim nie bawiłem.
@DiscoKhan Space engine, nawet fajna zabawa polecam :). Kojarzę, że chyba na astrofazie nawet był temat i tak dzięki nim trafiłem na niego.
@Huxley u mnie to abstrakcja, amerykański matematyk który prowadzi kanał o Age of Empires - Spirit of the Law - wrzucił 10 polecanych przez siebie gier i właśnie Space Engine dał na pierwszym miejscu ale uczciwie mówiąc, że zasadniczo to nawet nie jest nawet gra xd
Zaloguj się aby komentować
@bade szacun, że Ci się chciało
@kubex_to_ja to zawodowy astronom
@bade i jeszcze jedno, nie jestem pewien, ale gdyby to faktycznie był któryś z księżyców Jowisza, to przy tej skali byłby chyba porównywalny z ziemią, jeżeli chodzi o rozmiary. Zgadza się?
Szacun! Polecam stronę / apkę Stellarium do takich analiz
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zawsze wstawiasz ciekawy temat, następnie wchodzę na stronę, a tam brak ciemnego motywu. Ciężko się to czyta po zmroku
@michalnaszlaku dlatego wrzucam rano
Urania to najstarsze pismo zajmujące się tematyką szeroko pojętej astronomii ukazujące się w języku polskim. Niedawno obchodzili 100-lecie. Mogą mieć swoje niedociągnięcia typu brak ciemnego motywu, ale dla mnie są po prostu najrzetelniejsi i jakoś to przecierpię.
Większym problemem dla mnie są tego typu stronki zapaskudzone reklamami, że nie idzie tego otworzyć bez blokerów.
@michalnaszlaku screen w załączniku (na miniaturce nie widać o co chodzi), a tu link do wtyczki: https://darkreader.org/
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
@bade - nie to że je lubię jak na mnie świeci, ale... słoneczko WRACAJ!
@bade Co można dodać?
A no to że najpóźniejszy wschód słońca będzie dopiero na początku stycznia.
@myoniwy e no, tak to można dodawać milion rzeczy :D. Na przykład, że Ziemia będzie najbliżej Słońca za dwa tygodnie. Ale o tym będę pisał dopiero wtedy:))
Mieszkam na Islandii i potwierdam, w ogóle nie widziałem słońca xD
Zaloguj się aby komentować
@MiernyMirek
Nie wiemy także nic o zwykłej czarnej dziurze będącej na kursie kolizyjnym ze Słońcem lub Ziemią
No tak, bo śledzimy przecież wszystkie czarne dziury w okolicy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@kubex_to_ja dlatego napisali, że nie wiedzą...
@kubex_to_ja @MiernyMirek
Zaloguj się aby komentować
No a co z teorią Rajendra Gupta z Uniwersytetu w Ottawie, który twierdzi że wszechświat ma 27,6 miliarda lat i stąd te duże galaktyki dostrzeżone przez Webba itp? Coś o tym widziałem, ale nie weryfikowałem.
A to wyjaśnienie jest proste. Był taki film „Wędrująca Ziemia", ot lokalsi przesunęli planetę do gwiazdy
@conradowl teorii/hipotez jest wiele, dowodów jakby mniej.
@MiernyMirek
Hipotez*
Zaloguj się aby komentować
Zapylona galaktyka, pewnie oskarżeni zostaną i to ziemianie, przez władców wszechświata, czyli decydentów UE i innych ekopojebów. No i dejebiom nam kosmiczny podatek na ratowanie wszechświata.
@Thomash80 jeszcze upier*olą farbą jakieś dzieło sztuki innej cywilizacji czy przykleją się do galaktycznej autostrady
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
@dzangyl Kurde, napisałem długiego posta i kliknąłem wstecz, przez co mi się skasował XD
Zacznę od tego, że fajnie że znalazłeś zajawkę i chcesz ja realizować! Zapraszamy na społeczność, jak uda Ci się pstryknąć jakąś fotkę to śmiało wrzucaj!
Po drugie, ten obrazek który wrzuciłeś mnie bardzo striggerował i muszę się z nim rozprawić - dla jasności, nie mam zamiaru krytykować Twojego wyboru tylko chcę kilka kwestii wyprostować.
Nie jest to sprzęt do jakiejkolwiek "poważniejszej" astrofotografii. Matryca używana w kamerkach planetarnych, 2Mpix rozdzielczości daje Ci raczej małe pole widzenia, nawet przy takiej krótkiej ogniskowej. A że apertura 50mm, to gwiazdki małe nie będą.
Chociaż to i tak malutki mankament w porównaniu z brakiem montażu paralaktycznego - po prostu fizycznie się nie da robić zdjęć z długim czasem naświetlania na montażu azymutalnym. Czy nawet inaczej - nie da się robić dłuższych sesji w ogóle, nawet metodą lucky imaging, bo obraz Ci się zacznie przekręcać i ostateczny/pierwotny kadr miałby różne czasy naświetlania w różnych miejscach.
Jaśniejsze obiekty pewnie bez problemu będziesz mógł focić, w czasach po kilka sekund i pewnie tak łącznie do godziny max - i na pewno da to efekt który Cię zachwyci, ale dużo szczegółów pozostanie jednak ukrytych w ciemności/za szumem.
Nigdy ale to nigdy nie bawiłem się w astrofoto bo to było dla mnie za dużo roboty, za dużo DIY, za dużo rozkładania, składania sprzętu, za dużo kabli i urządzeń do podłączania. To małe urządzonko eliminuje te wszystkie rzeczy i choć nie jest to 6 czy 8 calowy MAK to na pewno jest to bardzo, bardzo wygodny sprzęt.
Wygodny jest na pewno, bezdyskusyjnie. Tylko weź pod uwagę, że z jakiegoś powodu jest tutaj dużo roboty, rozkładania i kombinowania
Z wypiekami na twarzy czekam na kolejne tego typu "smart teleskopy all in one" z większą aperturą. Na pewno taki dokupię lub wymienię obecne maleństwo na większe. Niemal pełna automatyzacja i kompaktowość to jest to na co dłuuugo czekałem w świecie teleskopów.
Chciałbym tu zacytować Shreka "no to se jeszcze poczeka"
Zresztą, większa apertura przy takiej ogniskowej to też albo większa aberracja chromatyczna (przez podniesienie światłosiły) albo dużo większy koszt poprzez zastosowanie lepiej wykonanej optyki.
Na pewno taki sprzęt daje fajne możliwości obserwacyjne jaśniejszych obiektów głębokiego nieba i dużo frajdy, ale pamiętaj że apetyt rośnie w miarę jedzenia
@Oczk oczywiście, że to nie sprzęt do poważnej astrofotografii, przecież to kosztuje 500 usd i jeśli już porównywać to do zestawów w tej cenie, ale takiego czegoś chyba nie złożysz. Nie zgodzę się, że nei da się upakować wszystkiego w bardziej przystępny sposób, różne montaże GoTo dają taką możliwość i wierzę, że stworzenie takich all in one + może bardziej modułowych zestawów, żeby można było coś łatwo wymieniać to tylko kwestia inżynieryjna oraz kwestia czasu.
Raczej nie wkręcę się w "poważne astrofoto" bo nie mam na to czasu, chyba że na emeryturze za kilkadziesiąt lat
Mam "normalny" teleskop, dobsona 12 ale z racji gabarytów i tego, że przez okular to i tak mało co widać, mało korzystam.
@dzangyl No w porównaniu z takim dobsonem to na pewno wygoda wynoszenia bez porównania XD
Nie zgodzę się, że nei da się upakować wszystkiego w bardziej przystępny sposób, różne montaże GoTo dają taką możliwość i wierzę, że stworzenie takich all in one + może bardziej modułowych zestawów, żeby można było coś łatwo wymieniać to tylko kwestia inżynieryjna oraz kwestia czasu.
I kwestia pieniędzy
Z montażami eq zawsze będzie ten problem, że musisz go fizycznie odpowiednio ustawić żeby działał poprawnie. A to już podwyższa złożoność sprzętu. Jeżeli kiedyś dojdzie do tego, że montaże będą zawierały silniczki, które automatycznie wycentrują na gwiazdę polarną, to fakt, będzie to rewolucja. Ale cholernie droga
@dzangyl Moja odpowiedź była na tyle długa, że musiałem ją rozbić na dwa
No i muszę się rozprawić z tym obrazkiem, który jest szkodliwy i nieprawdziwy
Seestar S50
all-in-one telescope - "jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego". Nie wydaje mi się żeby to był teleskop planetarny, nie przy tej aperturze i ogniskowej. Tj. pewnie zobaczysz nim Jowisza/Saturna ale na poziomie nie lepszym niż nawet mój SkyWatcher za 500zł. I jak wspomniałem, teleskopem do astrofoto lepiej go nie nazywać
wi-fi/ bluetooth - Montaże GOTO z wifi, asiAir, astrolink, astroberry - każdy pełny zestaw do astrofoto coś takiego posiada
low power consumption/long battery life - nie obserwuję/focę wyjazdowo więc do tego się nie odniosę bo dla mnie to żaden plus
control with mobile apps - jak 2p. wyżej, nie jest to wynalazem teleskopów cyfrowych
global astro community - to mnie striggerowało najbardziej. Duża część tego "global astro community" najchętniej spaliłaby na stosie autora tego obrazka XD Ilość użytkowników seestarów jest rzędy wielkości mniejsza niż obserwatorów czy fotografów używających klasycznego sprzętu. Tutoriale, poradniki, zloty, wsparcie i porady - to wszystko istniało na dłuuuuuugo przed smart teleskopami.
A z minusów:
complex setup process - ja swój sprzęt rozstawiam ok. 30 minut. Czas odkąd zacznę wynosić rzeczy z domu do rozpoczęcia sesji. Sprzęt takich gabarytów jak Seestar ludzie rozkładają i 15 minut. Jeżeli ktoś jest zabiegany na tyle, że kwadrans czy dwa to dla niego za długo, to niestety ale chyba wybrał złe hobby :d
heavy to carry - fakt niezaprzeczalny. Zawsze można zbudować obserwatorium i nie trzeba nic wynosić
expensive - fakt, ale płaci się w dużej mierze za jakość. Pokusiłbym się o stwierdzenie, że osiągi podobne(a może i lepsze? nie chcę tego teraz oceniać) do Seestara miałem na swoim pierwszym astosprzęcie, który kosztował mnie łącznie ok. 2300 pln. Więc nawet mniej
steep learning curve - niestety nie wszystko da się dostać "tu i teraz". Na niektóre rzeczy trzeba zapracować, a wyspecjalizowanie się w jakiejkolwiek dziedzinie wymaga dużo czasu.
Time/energy consuming - no comment.
Tak czy inaczej, szczerze Ci gratuluję wyboru hobby i mam nadzieję, że będziesz dalej zadowolony ze sprzętu i oglądania skarbów nocnego nieba!
@Oczk wszystko to o czym piszesz widziałem już na forach astronomicznych. Nie, seestar s50 to nie ejst poważny sprzęt astrofoto ale daje lepszy obraz i możliwości niż moja 12 calowa synta przy dużo wygodniejszej obsłudze. Ciągle porównujesz sprzęt za 500 usd do poważnych zestawów astrofoto co jest gargantuicznym nieporozumieniem, porównuj do czegoś w tej cenie jeśli już czujesz potrzebę
@dzangyl chodziło mi tylko o wyjaśnienie nieścisłości tego obrazka
No i właśnie chodzi o to, że te poważne zestawy nie muszą być wcale droższe
daje lepszy obraz i możliwości niż moja 12 calowa synta
A tak z ciekawości, patrzyłeś kiedyś przez tego bydlaka z jakąś kamerką?
@dzangyl a no i ztego co widzę to są fajne kitowe filtry słoneczne na ten teleskop - to też może byś super widok
Jak chcesz to podziel się zdjęciem gwiazd które zrobiłeś albo napisz coś więcej - jak wygląda proces składania? Sam Ci "wypluwa" już złożone zdjęcie czy kilkadziesiąt które musisz połączyć? Jeżeli sam łączy, to tym bardziej jestem ciekaw jak sobie radzi
@Oczk jak zrobię coś to może wrzucę raz na jakiś czas. Sam stackuje i zapisuje finalne zdjęcie + albo z automatu albo trzeba to gdzieś ustawić, żeby zapisywał też wszystkie pojedyncze klatki w formacie RAW, tak aby ktoś kto chce sam to poskładał.
Ten sprzęt jest do krótkiego naświetlania większych i jaśniejszych obiektów głębokiego nieba. Z tego co widziałem w necie daje lepszy obraz niż patrzenie przez okular przez 12 calowego newtona przy nieporównywalnie większej prostocie i wygodzie. W necie jest mnóstwo zdjęć gdzie ludzie robią kilkugodzinne stackowanie co według mnie jest pomyłką bo nie do tego jest to urządzenie. Według mnie jest do robienia kilkuminutowych stacków po te 10 sekund i skakania od obiektu do obiektu aby sobie poprzeglądać ciekawsze obiekty i do tego będę tego używał. Jak ktoś chce robić długie naświetlania to za kilka razy tyle można kupić chociażby jakiegoś celestrona na jednym z ich montaży GoTo, które wydają się wygodniejsze niż paralaktyczne montaże pełne kabli i wymagające skręcania i rozkładania. Sam zastanawiałem się nad nexstar evolution 6' od celestrona ale na początek zdecydowałem że biorę seestar. Może celestron stworzy jakiś nowy jeszcze bardziej kompaktowy montaż i system do swoich teleskopów, bo nexstar evolution ma już kilka lat chyba. Zobaczymy gdzie pójdzie branża, oby pojawiło się więcej przyjaznych, prostych zestawów "all in one" z ciekawymi aplikacjami do obsługi, może AI też tu wkroczy bardziej śmiało i jeszcze bardziej ułatwi sprawę, bo tak jak mówiłem, nie zgadzam się że nie da się stworzyć i sprzedawać dużo bardziej przyjaznych zestawów pod astrofoto i jedyna droga to ta obecna, ze skomplikowanymi montażami, wieloma rzeczami które trzeba za każdym razem podłączać. Kwestia kosztów, ceny i zainteresowania, a to jak widać po seestar jest OGROMNE.
@dzangyl no tak, widzę że bardzo świadomie dobrałeś sobie sprzęt
A że zainteresowanie rośnie to super, oby dużo ludzi zostało wciągniętych
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Ciekawy byłby scenariusz, gdyby obca gwiazda "porwała" Ziemię w swoje pole grawitacyjne, dzięki czemu Ziemia ucieknie przed śmiercią Słońca.
No cóż... pożyjemy, zobaczymy
Mnie to najbardziej ciekawią masywne czarne dziury w tych odległych galaktykach pół miliarda po wielkim wybuchu. Wychodzi na to, że nic nie wiemy.
A takie zestawienia są zajebiste. W ogóle mamy mega szczęście. Wszystko wybucha, jety, niestabilne i wędrujące gwiazdy i planety... a my sobie istniejemy.
@conradowl to co Buk? czy nie-Buk?
@conradowl Jeśli znajdziemy się w pobliżu masywnej czarnej dziury to będzie to wyglądało tak,jakby czas w całej reszcie wszechświata przyspieszał.I w zasadzie tyle.
@MiernyMirek Polecam "grę" Universe Sandbox gdzie takie symulacje można samemu przeprowadzać.
@Bigos znam, polecam
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować