Zdjęcie w tle
Astronomia

Społeczność

Astronomia

817

Wszystko czego szukasz na temat astronomii.

Przedstawiono kolejne opracowania danych z wieloletniego przeglądu supernowych typu 1a o nazwie DES. Wyniki są zastanawiające, tajemniczej ciemnej energii przybywa wraz z upływem czasu.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/przeglad-des-odkrywa-wskazowki-dotyczace-zlozonosci-wszechswiata
moll

To skandal, że świat nie chce działać pod tabelki w excelu xD

Zaloguj się aby komentować

Jaskinie na księżycu jako dobre miejsca do zakładania baz, temat już parokrotnie poruszany. Ochrona przed promieniowaniem i mniejsza amplituda temperatur są niezaprzeczalnymi walorami. Już w tym momencie naukowcy zaczynają poszukiwania tych najdogodniejszych, jednym z czynników jest bezpieczeństwo, chodzi np o wytrzymałość stropów. Marcin Chałwa z polibudy wrocławskiej wraz zespołem wydali pierwszą pracę zajmującą się zagadnieniem.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/ksiezyc-jest-pelen-jaskin-jak-je-wykorzystac
Yakamaz

jaskinie, ogień, mamuty i jakoś to się rozbuja

Johnnoosh

@Yakamaz Trzeba wysłać tam słonie ubrane we włochate kombinezony kosmiczne

m-q

@Johnnoosh a może mamuty właśnie nimi były?

Giban

@MiernyMirek Tanie mieszkanie dla studenta, 20 minut świetlnych do słońca

MiernyMirek

@Giban 8 minut świetlnych

Giban

@MiernyMirek A, no to już tak tanio nie będzie...

Budo

@MiernyMirek ja kupiłem działki z jaskiniami specjalnie, będę milionerem. Mam certyfikaty na to.

MiernyMirek

@Budo you lucky bastard

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
michal-g-1

Fajno. Może za 4.5 mld lat tam też będą zastanawiać się dlaczego są sami we wszechświecie

m-q

@michal-g-1 albo opowiadać legendy, jak to powstali w 6 dni

Zaloguj się aby komentować

Galaktyka M83 czyli Wiatraczek Południowy, oddalona zaledwie ok 14 lat świetlnych od nas, znana astronomom od lat 50 tych XVIII wieku, ukazała na swoim krańcu gwiezdny żłobek. Jak, czemu, przecież to wbrew znanym prawidłom? Dlatego astronomia jest taką ciekawą dziedziną nauki.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/tajemnica-powstawania-gwiazd-odkryta-w-sercach-oblokow-molekularnych
shiranai

zaledwie ok 14 lat świetlnych

Albo to bardzo mała galaktyka, albo miałeś na myśli 14 milionów lat świetlnych ( ͡° ͜ʖ ͡°)

MiernyMirek

@shiranai tak, mój błąd miało być mln. Niestety nie mogę już edytować. Dzięki za czujność.

Zaloguj się aby komentować

Z nazwami "Złoty deszcz", "Żółty śnieg" czy "Stalowy pęcherz" już się spotkałem, to ostatnie było imieniem pociągu specjalnego wiozącego woodstokowiczów na festiwal. Z określeniem "Żelazny śnieg" nie miałem okazji, a sprawa jest ciekawa, bo może odpowiadać za okresowe uruchomienia planetarnego pola magnetycznego.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/przyplywy-i-odplywy-zelaznego-sniegu-moga-powodowac-powstawanie-i-zanikanie-pol

Zaloguj się aby komentować

Jak rozróżnić całkowite od częściowego rozerwania pływowego gwiazdy przez supermasywną czarną dziurę? No właśnie mamy sporą lukę w wiedzy, nad którą pochyliła się grupa astronomów z Zwicky Transient Facility.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/obserwowanie-gwiazdy-krazacej-nad-supermasywnym-odplywem

Zaloguj się aby komentować

Wam też ten czas tak zaiwania? Mnie niesamowicie. A nie powinien. Przecież dzisiaj było peryhelium!

Tak, to dziś, o 01:38 w nocy czasu polskiego, 3 stycznia 2024 roku Ziemia była najbliżej Słońca podczas całej swojej orbitalnej, rocznej wędrówki.

Jesteśmy teraz* około 147,50 mln km od Słońca. Ziemia ogrzewana jest około 6.8% większą ilością ciepła od Słońca, niż ma to miejsce latem. Nie, to nie z tego powodu nie ma śniegu w Polsce.

Ponieważ znajdujemy się teraz bliżej Słońca, Ziemia pędzi po swojej orbicie szybciej (tak mówi trzecie prawidło Keplera). Przez szybsze pędzenie po orbicie, Ziemia musi dokonać ciuperkę więcej obrotu wokół własnej osi, żeby Słońce widziane na niebie znalazło się znów w tym samym miejscu. To jakieś osiem sekund ekstra długości doby (tzw. słonecznej). Hurra, więcej czasu na sen.

Co więcej, ze względu na nachylenie osi Ziemi względem płaszczyzny orbity, doba wydłużona jest o ekstra ~20 sekund. Bardziej hurra. Daje nam to sumarycznie niespełna 30 sekund więcej. Spokojnie, oddamy ten ukradziony dobie czas kiedy indziej. Latem na przykład.

Najdalej od Słońca będziemy już za pół roku. Aphelium nastąpi 5 lipca 2024 o godz. 07:06 czasu polskiego. Ktoś chce być zawołany, proszę zapiorunować ( ͡° ͜ʖ ͡°) specjalny komentarz poniżej.

*teraz, czyli zgrubnie mówiąc 3 stycznia

PS: tak, wiem, powinienem był zamieścić ten wpis wcześniej. Ale co zrobisz, jak ledwie teraz wróciłem do domu. Wiem że za te wpisy słono mi nic nie płacicie, więc postaram się poprawić już na aphelium :-]

--> #badespace <-- aperiodyczne wpisy astronomiczne

#astronomia #ciekawostki
c030474e-d5fa-44d8-a62b-0fd3859a79f5
GtotheG

@bade w sumie to niesamowite, ze jestesmy blizej, a nie smazymy sie jak na rożnie. Swiat jest niesamowity!

pawel-l-1

@bade Podoba mi się Twój styl pisania 😁

Qwapi

Zapomniałem, że coś takiego piorunowałem. Masz kolejnego na następny raz.

Zaloguj się aby komentować

Ostatnimi czasy uwagę astronomów zwróciła populacja supernowych o niskiej zawartości wodoru. Rzeczywistość nijak się ma do modeli, po prostu jest ich za dużo. Zespół złożony z pań właśnie chyba znalazł odpowiedź.

PS. Ylva Gotberg oprócz inteligencji wygląda całkiem całkiem .

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki i aż się boję #dupeczkizprzypadku

Szczęśliwego Nowego Roku

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/zagadka-supernowych-ubogich-w-wodor
Wrrr

@MiernyMirek no, ta Yiva jest zdecydowanie obserwowalna

Zaloguj się aby komentować

Skąd się wzięliśmy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy?
Zależy kogo zapytać, ale na pierwsze pytanie częściowo może odpowiedzieć symulacja ewolucji wszechświata przygotowana przez NASA

https://youtu.be/QSivvdIyeG4

Czyli kolejny #apod
https://apod.nasa.gov/apod/astropix.html

Filmik ma już 9+ lat, więc chyba NASA nie miała pod ręką żadnego dobrego zdjęcia na dziś. A szkoda, mogli zajrzeć na hejto i sobie coś wybrać :v

#astronomia #astrofotografia #nauka #oczkcontent
Oczk userbar
DiscoKhan

@Oczk take swoją drogą kojarzysz coś takiego jak Space Engine? Dosłownie wczoraj o tym słyszałem, taki symulator do oglądania sporego wycinku naszej galaktyki. Dosyć ciekawie wygląda moimi zadaniem ale sam jeszcze się nim nie bawiłem.


https://youtu.be/db5wz8NDqQ4?si=HwoGvWRVM_5pNclz

Huxley

@DiscoKhan Space engine, nawet fajna zabawa polecam :). Kojarzę, że chyba na astrofazie nawet był temat i tak dzięki nim trafiłem na niego.

DiscoKhan

@Huxley u mnie to abstrakcja, amerykański matematyk który prowadzi kanał o Age of Empires - Spirit of the Law - wrzucił 10 polecanych przez siebie gier i właśnie Space Engine dał na pierwszym miejscu ale uczciwie mówiąc, że zasadniczo to nawet nie jest nawet gra xd

Zaloguj się aby komentować

Dobra, to miała być zwykła odpowiedź na komentarz, ale wyjdzie przydługie, dlatego robię osobny wpis

Refleks, który był moją zgubą.

Wstęp
Dziś @Oczk dodał wpis ze zdjęciem z APODa [link], na którym widać ślad po Geminidzie, tj. widać ładny zielony meteor. Zdjęcie wykonane zostało przez Gaurava Singha z Kanady. Fotka jest całkiem fajnej jakości i złapały się na niej różne ciekawy obiekty. W moim komentarzu wymieniłem kilka z nich, jak Galaktykę w Andromedzie, Jowisza wraz z jego księżycem oraz parę gromad otwartych. Niedługo potem @kubex_to_ja spytał mnie, czy to na pewno jest księżyc Jowisza, na co ja odparłem, że tak, jestem pewny, bo w tym miejscu na niebie nie ma przecież żadnej tak jasnej gwiazdy. Sam robiłem podobne zdjęcia, więc tak, to jest możliwe. Komentarze później potoczyły się w kierunku obserwacji księżyców Jowisza w ogólności.

Rozwinięcie
Dopiero po chwili ogarnąłem, jakiej skali jest to zdjęcie. Nie było dla mnie problemem, że obraz księżyca Jowisza byłby tak jasny. Może była akurat koniunkcja dwóch księżyców i jasność się zlała. Zdarza się. Problemem było jednak to, w jakiej odległości od Jowisza był ten obiekt. Najpierw chciałem ustalić, kiedy dokładnie zdjęcie było wykonane, więc zagłębiłem się w mapy nieba i szukałem odpowiedniej orientacji księżyców Jowisza w różnych latach, kiedy akurat Jowisz był w tym miejscu na niebie. A nuż zdjęcie wcale nie przedstawia Geminida, a może to w ogóle nie jest Jowisz. Nic jednak nie pasowało. Ta kropka po prostu nie miała prawa tam być.

Szybkie przymiarki zwróciły mi wynik taki, jakiego się spodziewałem. Ta kropa jest w odległości dokładnie 2x większej, niż może się od Jowisza najbardziej oddalić Kallisto (czwarty, najdalszy Księżyc Galileuszowy). I co teras.

Jak mówi stare chińskie przysłowie: kiedy wszystko inne zawiedzie, przeczytaj instrukcję. Wszedłem więc w APOD, żeby się upewnić, że rok i obiekty się zgadzają. Się zgadzały. Wlazłem do źródła, tj. na konto Instagram autora fotki. Detali wiele nie było, wszystko tak napisane, jak w APODzie. Wszystko, prócz jednego detalu, który mi wcześniej umknął. Zdjęcie zostało zrobione kamerką GoPro.

Kamery GoPro mają ciekawą, mocno upakowaną optykę, która schowana jest za, uwaga uwaga, grubą, plastikową ochronną szybką. Jeśli jakiś jasny obiekt będzie świecił w ten układ optyczny pod kątem, to powstaną bardzo wyraźne refleksy. Normalnie ich nie widać, bo GoPro są używane zazwyczaj za dnia lub przy dużej dynamice obrazu. Tutaj mamy jednak bardzo ciemne tło i pojedyncze jasne punkty. Refleksy powinny być więc widoczne jak na dłoni.

Już na początku powinienem był zwrócić uwagę na to, jak głównemu śladowi Geminidu towarzyszą boczne, równoległe refleksy. Tak, zdarza się, że kosmiczny pyłek wpada w dobrą atmosferę wraz z kumplami i wspólnie robią kilka kresek jednocześnie. Tutaj jednak nie zgadzają się ich kąty i/lub tempo, w jakim zmienia się ich jasność względem jasności 'głównego meteoroidu'. To nie są towarzyszące pyłki. To jest światło odbite w szybce kamery.

Żeby ostatecznie przetestować hipotezę refleksu, potrzebowałem jakiś inny bardzo jasny obiekt punktowy, który by miał duszka w podobnym położeniu jak ma go Jowisz. Jedynym wystarczająco jasnym obiektem była gwiazda będąca przy lewym brzegu zdjęcia, mniej więcej na tej samej wysokości od dołu, co Jowisz. Panie i Panowie, oto Kapella. Kapella i towarzysząca jej ledwie widoczna kropeczka z prawej strony, podobnie jak i u Jowisza. Kapella nie posiada żadnej gwiazdy w swoim towarzystwie w tym miejscu na niebie. To duszek. Obraz Kapelli odbity w optyce kamery.

Zakończenie
Cóż z tego, że kropka nie miała prawa być na niebie, skoro to jest zdjęcie nieba, a nie niebo :D. Tyle z mojego bycia pewnym, że jasna kropa przy Jowiszu to jego Księżyc. Fakt, że tam nie ma gwiazdy, nie oznaczał więc, że to z automatu musi być księżyc. Mamy zatem Jowisza i po jego prawej... Jowisza.

I tak oto minęła mi ostatnia godzina we czwartek, 28 grudnia 2023 roku. Na ściganiu duszków.

--> #badespace jakby kogoś interesowały takie spontaniczne astropierdoły

#astronomia #astrofotografia #ciekawostki
4d9b052e-4c81-4096-bbd4-82cee56bcfe6
kubex_to_ja

@bade szacun, że Ci się chciało jesteś jakimś astronomem hobbistą?

Oczk

@kubex_to_ja to zawodowy astronom

kubex_to_ja

@bade i jeszcze jedno, nie jestem pewien, ale gdyby to faktycznie był któryś z księżyców Jowisza, to przy tej skali byłby chyba porównywalny z ziemią, jeżeli chodzi o rozmiary. Zgadza się?

m-q

Szacun! Polecam stronę / apkę Stellarium do takich analiz Można sprawdzić dokładny układ gwiazd, planet, ich księżyców na dowolną datę/godzinę.

Zaloguj się aby komentować

Pierwsza gwiazdka na dzisiejszym nocnym niebie nie będzie gwiazdą.

Dzisiaj zaczynamy od drugiej gwiazdki.

PS. Tak po prawdzie "gwiazda betlejemska" też raczej prawdziwą gwiazdą nie byla.

#astronomia #kosmos #swieta #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/co-bedzie-pierwsza-gwiazdka-wigilijna

Zaloguj się aby komentować

michalnaszlaku

Zawsze wstawiasz ciekawy temat, następnie wchodzę na stronę, a tam brak ciemnego motywu. Ciężko się to czyta po zmroku

MiernyMirek

@michalnaszlaku dlatego wrzucam rano


Urania to najstarsze pismo zajmujące się tematyką szeroko pojętej astronomii ukazujące się w języku polskim. Niedawno obchodzili 100-lecie. Mogą mieć swoje niedociągnięcia typu brak ciemnego motywu, ale dla mnie są po prostu najrzetelniejsi i jakoś to przecierpię.

Większym problemem dla mnie są tego typu stronki zapaskudzone reklamami, że nie idzie tego otworzyć bez blokerów.

Zaloguj się aby komentować

Zaloguj się aby komentować

Dzisiaj Słońce widoczne z Polski góruje najniżej, jak to tylko możliwe. W południe Słońce w Krakowie będzie (było, bo kilka minut temu) tylko 16.5 stopnia nad horyzontem, w Warszawie 14.5 stopnia, w Gdańsku ledwie 12.2 stopnia, a w takim rodzimym Reykjaviku będzie całe 2.7 stopnia nad horyzontem.

W praktyce oznacza to dla nas, że dzisiejsza noc była najdłuższą nocą w roku i od dziś jasna strona doby zaczyna zwyciężać. Dzień się zaczyna wydłużać.

Precyzyjniej mówiąc, przesilenie zimowe nastąpiło dziś (piątek, 22.12.2023) o 4:37 czasu polskiego. Oznacza to też, że od kilku godzin mamy już astronomiczną zimę.

Ja tam mam radochę, że Słońce będzie się południło coraz wyżej, bo mi franca świeci idealnie w oczy jak jestem w domobiurze Będzie już tylko lepiej. Co więcej można dodać? Alleluja i do przodu

#astronomia #ciekawostki
Nieregularnie astrorzeczy --> #badespace
4877465c-2857-47f1-b5d8-536441995f11
koszotorobur

@bade - nie to że je lubię jak na mnie świeci, ale... słoneczko WRACAJ!

myoniwy

@bade Co można dodać?

A no to że najpóźniejszy wschód słońca będzie dopiero na początku stycznia.

bade

@myoniwy e no, tak to można dodawać milion rzeczy :D. Na przykład, że Ziemia będzie najbliżej Słońca za dwa tygodnie. Ale o tym będę pisał dopiero wtedy:))

Grednow

Mieszkam na Islandii i potwierdam, w ogóle nie widziałem słońca xD

Zaloguj się aby komentować

A co by było gdyby małą, pierwotną czarną dziurę umieścić wewnątrz naszego Słońca? Kosmos jest tak duży, że każda ewentualność, nawet ta najbardziej absurdalna, jest możliwa. Ciekawe dywagacje poparte matematyką.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/czy-czarna-dziura-pozera-slonce-od-srodka
kubex_to_ja

@MiernyMirek 

Nie wiemy także nic o zwykłej czarnej dziurze będącej na kursie kolizyjnym ze Słońcem lub Ziemią

No tak, bo śledzimy przecież wszystkie czarne dziury w okolicy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

MiernyMirek

@kubex_to_ja dlatego napisali, że nie wiedzą...

Zaloguj się aby komentować

Teoria formowania planet ewidentnie ma luki, właśnie odnaleziono taką za dużą względem gwiazdy wokół, której krąży. Według znanych nam prawideł, w pobliżu tak małego czerwonego karła nie powinno znajdować się, aż tyle materiału do uformowania czegoś 13 razy cięższego od Ziemi.

PS. Mem "naukowcy-debile" wydaje się w pełni uzasadniony.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/odkryto-planete-zbyt-duza-w-stosunku-do-jej-slonca
conradowl

No a co z teorią Rajendra Gupta z Uniwersytetu w Ottawie, który twierdzi że wszechświat ma 27,6 miliarda lat i stąd te duże galaktyki dostrzeżone przez Webba itp? Coś o tym widziałem, ale nie weryfikowałem.


A to wyjaśnienie jest proste. Był taki film „Wędrująca Ziemia", ot lokalsi przesunęli planetę do gwiazdy

MiernyMirek

@conradowl teorii/hipotez jest wiele, dowodów jakby mniej.

Jarem

@MiernyMirek

Hipotez*

Zaloguj się aby komentować