Historia jednej fotografii z Bazy Zdjęć PAP: czołgi, milicja i koksowniki, czyli stan wojenny w Polsce

Historia jednej fotografii z Bazy Zdjęć PAP: czołgi, milicja i koksowniki, czyli stan wojenny w Polsce

dzieje.pl
Czołgi i różnego rodzaju wozy wojskowe na ulicach, wszechobecni milicjanci i żołnierze z bronią oraz koksowniki, przy których się ogrzewali – to po 43 latach najczęściej zapamiętane obrazy z zimy 1981 r. w Polsce. Wprowadzenie stanu wojennego było wydarzeniem bez precedensu w naszej części świata.

W niedzielę 13 grudnia 1981 r. rano radio i telewizja nadały wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. Władze do tego kroku przygotowywały się już kilka miesięcy wcześniej: sporządzano listy osób, które powinny być internowane oraz opracowywano procedury działania i akty prawne. Aby zachować pełną tajemnicę, potrzebne druki wykonano w Związku Radzieckim.

"+Solidarność+ nie była przygotowana na zastosowanie przez władze sił zbrojnych na taką skalę, gdyż to było bez precedensu w naszej części świata" – powiedział w 2016 r. w wywiadzie dla PAP prof. Andrzej Friszke. "Obawiano się bardziej interwencji zbrojnej ze strony Związku Radzieckiego. [...]

#historia #historiapolski #xxwiek #prl #pzpr #komunizm #1981 #stanwojenny #historiajednejfotografii

Komentarze (0)

Zaloguj się aby komentować