180 + 1 = 181
Tytuł: Trojanki
Autor: Eurypides
Kategoria: tragedia grecka
Ocena: 8/10
Prywatny licznik: 11/52 (8 książek / 3 komiksy)
Zastanawialiście się kiedyś, co stało się z mieszkańcami Troi po jej zdobyciu? Ja też nie, ale Eurypides już tak i napisał tragedię o wydźwięku antywojennym.
W "Trojankach" poznajemy losy kobiet z Troi po tym, jak została ona zdobyta i splądrowana przez Greków. Główną bohaterką jest Hekabe, była królowa i żona Pryjama. Opłakuje poległych i użala się nad swoim losem przyszłej niewolnicy. Z Andromechą dyskutuje o tym, czy lepiej jest żyć jako niewolnica, czy też lepiej umrzeć. Dodatkowo Andromecha zastanawia się, jak można pogodzić się z faktem nowego zamążpójścia.
"[...] Jeśli o Hektorze
Najdroższym zapomniawszy, serce swe otworzę
Nowemu małżonkowi, wzdyć się sprzeniewierzę
Tamtemu; jeśli wiary dochowam mu szczerze,
To ten mnie znienawidzi, dziś mój pan na świecie!"
Jakby tego było mało, to malutki syn Andromechy zostaje skazany na śmierć poprzez zrzucenie z murów! Hekabe nie potrafi zrozumieć, dlaczego jej wnuk musiał zginąć, i pogardza Grekami, którzy bali się chłopca.
"[...] Dzielni wy, Achaje,
Do bitwy, ale mniej wam rozumu dostaje:
Czy mord ten niesłychany spełniliście z trwogi
Przed chłopcem, by nie urósł i Troi mej drogiej
Z upadku nie podźwignął? Więc byliście niczem,
Kiedyśmy tak przed waszem ginęli obliczem."
Pod koniec tragedii Hekabe musi pochować swego wnuka i patrzeć na równanie Troi z ziemią.
"Trojankach" obraz ten jest zmieniony, a pośrednio pokazane są okrucieństwa, jakich dopuścili się Grecy. Splądrowanie świątyni i gwałt na Kasandrze spowodowały niechęć Ateny i chęć zemsty. Najbardziej sypie się obraz Odyseusza - z prawego i mądrego władcy nie ma tutaj nic. Jest on przedstawiony jako oszust, podobny do Żmijowego Języka z "Władcy Pierścieni". Nic tylko sieje ferment i skazuje dzieci na śmierć, bo to Odyseusz wymyślił plan zgładzenia syna Andromechy!
A co z Heleną? Dowiadujemy się, że była ona współczesnym odpowiednikiem "gold diggera". Menelaos skazuje ją na śmierć, by była przykładem dla wszystkich kobiet, które kantują swoich mężów. Wyrok ma być wykonany na greckiej ziemi. Hekabe przestrzega Menelaosa, by nie płynął on tą samą łodzią co Helena, bo owinie go ona wokół palca. Jako że w "Odysei" Helena występuje, to można wnioskować, że Helenie się to udało…
Wygenerowano za pomocą
https://bookmeter.xyz
#bookmeter #czytajzhejto #ksiazki #czytamponocach